Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσακια γεια σας και παλι...η μαμα μου εχει ξεκινησει χημειοθεραπειες και πριν καν κανει την δευτερη της επεσαν σχεδον ολα τα μαλλακια της...συνεπεσε με την βαπτιση των διδυμων(μια μερα νωριτερα ηταν αγνωριστη)..ευτυχως ειχε παρει κοντα την περουκα της..την ημερα της βαπτισης ομως εκλαιγα οταν θυμομουν την προηγουμενη που την ακουγα να κλαιει γοερα κλεισμενη στο δωματιο...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

να μην στεναχωριεσαι,ολα θα πανε καλα θα δεις.εγω το εζησα με τη μαμα μου πριν 13 χρονια.η μαμα μου τουρμπο τωρα που μιλαμε.σε νιωθω ΑΠΟΛΥΤΑ γιατι κοντεψα να σαλταρω τοτε,ομως γρηγορα συνηδειτοποιησα οτι πρεπει να παλεψω.ξαι το εκανα.παραπονιοταν καμια φορα με τις χημειοθεραπειεςς και της ελεγα"μην κανεις ετσι,ειμαστε σε καλο δρομο"και αλλα τετοια(αν με ακουγε καποιος τριτος θα πιστευε οτι ημουν αναισθητη).επαιζα θεατρο για να παρει τα πανω της .τωρα σου ειπα ολα πανε καλα,η ετησια εξεταση της βγαινει σουπερ.κανε κουραγιο και θα το περασουμε τοζορι.

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Μαρια...μακαρι να ειναι και η μαμα μου απο αυτες τις περιπτωσεις!Γενικα ομως μας ειπαν οτι παμε πολυ καλα και οτι το προλαβαμε..στεναχωριεμαι ομως που πρεπει να περασει απο το μαρτυριο των χημειοθεραπειων...και η καημενη το λεει και μονη της..το ξερω μου λεει οτι ειναι ματαιοδοξια να κλαιω για τα μαλλια μου μπροστα στην υγεια μου αλλα κοιταζω ενα ειδωλο στον καθρεφτη που δεν το αναγνωριζω...

και γω δεν σου κρυβω πως εχω παθει σοκ με το κεφαλακι της που ειναι αδειο απο μαλλακια.. η μαμα μου ειναι και δεν το αλλαζει αυτο οι τριχες των μαλλιων αλλα με στεναχωρει να την βλεπω να στεναχωριεται...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Μαρια...μακαρι να ειναι και η μαμα μου απο αυτες τις περιπτωσεις!Γενικα ομως μας ειπαν οτι παμε πολυ καλα και οτι το προλαβαμε..στεναχωριεμαι ομως που πρεπει να περασει απο το μαρτυριο των χημειοθεραπειων...και η καημενη το λεει και μονη της..το ξερω μου λεει οτι ειναι ματαιοδοξια να κλαιω για τα μαλλια μου μπροστα στην υγεια μου αλλα κοιταζω ενα ειδωλο στον καθρεφτη που δεν το αναγνωριζω...

και γω δεν σου κρυβω πως εχω παθει σοκ με το κεφαλακι της που ειναι αδειο απο μαλλακια.. η μαμα μου ειναι και δεν το αλλαζει αυτο οι τριχες των μαλλιων αλλα με στεναχωρει να την βλεπω να στεναχωριεται...

 

marilina μου ειναι δύσκολο και για σενα και για εκεινη το καταλαβαινω γιατι το εχουμε περάσει κι εμεις και μάλιστα όταν έχασε τα μαλλιά της η δικιά μου μαμά ημουν έγκυος και έκλαιγα κρυφα θυμαμαι ... Ειχαμε βρει ομως απο πριν μια περουκα απο φυσικη τριχα η οποια της ταίριαζε πολύ και αληθινα δεν φαινοταν πως΄είναι περούκα ... Αυτο της ανεβαζε το ηθικο πάρα πολύ , εμεις συνεχως της λεγαμε ποσο ωραια της πάει και πως τωρα θα είναι συνέχεια χτενισμένη και την εμψύχωνε περισσότερο αυτο.. Βεβαια το καλοκαρι θα ζεσταινεται πολύ η γυναικα αλλα μπορει να φορά και μαντηλι .

Τα μαλλια να θυμασαι πως βγάινουν πολύ γρήγορα και συντομα θα μπορει να κυκλοφορεί με τα δικά της. Επισης να το θεωρει ευλογια που κανει χημειοθεραπεια γιατι έτσι το παλευει , ορισμενα άτομα ειναι τόσο εξασθενημενα που δεν αντεχουν την χημειοθεραπεια και το παλευουν με άλλους τροπους λιγότερο αποτελεσματικούς ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε καταλαβαινω απολυτα και ειναι λογικο να στεναχωριεσαι γιια τα μαλλακια της.η δικη μου μανουλα σε αυτο ηταν τυχερη,δεν τα εχασε,αλλα αυτο το ειδαμε στην πορεια γιατι οι γιατρος μας ειχε πει οτι πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για κατι τετοιο.να προσεχετε πολυ την διατροφη της γιατι οι χημειοθεραπειες και ακτινοβολιες ριχνουν τα επιπεδα σιδηρου αν θυμαμαι καλα.οτι μα οτι χρειαστεις μη διστασεις.και θα το ξαναπω:θα τα καταφερει το πιστευω το ελπιζω το προσευχομαι με ολη μου την ψυχη.και τα μαλλακια θα ξαναβγουν και θα τη δεις να ειναι παλι ομορφη και δραστηρια οπως πριν και θα σκεφτεσαι"το ζησαμε ολο αυτο?'.στο λεω γιατι περασαμε στην αλλη οχθη και απο δω το ποταμι -ζωη φαινεται πολυ πιο ομορφο και ορμητικο απο ποτε!θα φτασετε και εσεις και θα με θυμηθεις.

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ Μαρια..ολες σας σας ευχαριστω...παιρνω δυναμη απο εσας και την μεταφερω και στην μαμα μου..

αληθινα πιστευω πως ολα θα πανε καλα και μερικες φορες λεω μηπως δεν πρεπει να ειμαι τοσο αισιοδοξη?αλλα οταν την βλεπω να κλαιει κ να στεναχωριεται πραγματικα νιωθω τοσο ανημπορη..αυτη ηταν παντα το στηριγμα μας σε ολα...τωρα πρεπει εγω να γινω το στηριγμα της..

σας ευχαριστω για την συμπαρασταση...

σας φιλω ολες γλυκα!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

εχασα την μαμα μου στις 2 αυγουστου το 2008 4 μερες αφου ειχα μαθει οτι ειμαι εγκυος.ειχε κανει μαστεκτομη χημειοθεραπειες ακτινοβολιες υποτοποιαζε συνεχως στο ιδιο σημειο.τα εχω δει ολα.ειχε γιατρο τον κυριο αραβαντινο εναν απο τους κορυφαιους γιατρους στην ελλαδα.οταν επεσαν τα μαλλια της ειχε οντως αλλαξει γιατι αυτο που το κανει τοσο τρομακτικο ειναι ηαπωλεια φρυδιων και βλεφαριδων.θελωομως νασου πω οτι απο την μαστεκτομη μεχρι να την χασω περασαν 20 χρονια.αυτο που εχω να σου πω ειναι ναμην στεναχωριεται η μαμα σου.ο ψυχολογικος παραγοντας παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο.μακαρι ολα να πανε καλα να ειναι περαστικα και να δεις που του χρονου τετοια μερα θα ειναι ολα μια κακη αναμνηση

Link to comment
Share on other sites

Μαριλίνα (κι όσες κοπέλες έχετε κάποια δική σας κυρία που έχει νοσήσει από καρκίνο του μαστού), θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε με την οργάνωση "Άλμα Ζωής". Έχει συσταθεί από κυρίες που έχουν εμφανίσει καρκίνο του μαστού κι η υποστήριξη που παρέχουν είναι απίστευτη! Είναι μέλος μία πολύ στενή μου συγγενής, η οποία αρρώστησε όταν ήταν 29 ετών κι έκανε ογκεκτομή.....και φυσικά, κι ακτινοβολίες και χημειοθεραπείες, όλη τη θεραπεία κομπλέ! Μπορώ κι εγώ να πω στοιχεία του γιατρού που την χειρούργησε, αλλά με π.μ., αν θέλει κάποια κοπέλα. Στο γιατρό αυτόν πάω κι εγώ γιατί είχα ένα αδένωμα (καλοήθες) και το αφαίρεσα πριν από 12 χρόνια, κι έκτοτε κάθε χρόνο πάω για την τακτική μου παρακολούθηση.

Εύχομαι ολόψυχα, όλες οι γυναίκες που έχουν χτυπηθεί από αυτή τη νόσο να θεραπευτούν. Πάντως, υπάρχει ελπίδα και στην Ελλάδα πλέον γίνεται πολύ καλή δουλειά. Και κυρίως, να μην ξεχνάμε, ότι η πρόληψη σώζει ζωές!

Link to comment
Share on other sites

20 χρονια ε?...

ταλαιπωρηθηκε τοσο ομως η καημενουλα ε?..

θα ηθελα να ζησει και η μαμα μου τοσα χρονια και παραπανω ακομα αλλα να μην ταλαιπωρηθει τοσο..μαλλον ζηταω πολλα ε?

λυπαμαι για την απωλεια σου...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΦΤΑΝΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΥΠΕΣΤΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΛΦΡΥ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΑΙ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΦΗΣΕ ΤΙΠΟΤΑ..Η ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ..ΡΕ ΓΜΤ ΟΛΑ ΜΑΖΕΜΕΝΑ ΤΗΣ ΗΛΘΑΝ ΤΗΣ ΚΑΗΜΕΝΗΣ......ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ...ΟΛΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ?

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ...ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ Η ΟΧΙ...ΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΥΚΑ, ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΟ..

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΤΟ 2010...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν βγηκαμε...μας ειπανε η αυριο η μεθαυριο..η χημειοθεραπεια αναβληθηκε για την επομενη εβδομαδα..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορυφη ειναι και ο Πολυχρονης διευθυντης κεντρου μαστου στο 6ο νοσοκομειο ΙΚΑ. Φανταζομαι τωρα εχετε ηδη διαλεξει γιατρο. Χημειοθεραπεια σχημα ποιος σας δινει; Τον Τσιλιακο τον εχετε ακουστα;

Link to comment
Share on other sites

το σχημα της χημειοθεραπειας μας την εδωσε ο κ Αρδαβανης, θεωρειται απο τους κορυφαιους παθολογους-ογκολογους!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Κορυφη ειναι και ο Πολυχρονης διευθυντης κεντρου μαστου στο 6ο νοσοκομειο ΙΚΑ. Φανταζομαι τωρα εχετε ηδη διαλεξει γιατρο. Χημειοθεραπεια σχημα ποιος σας δινει; Τον Τσιλιακο τον εχετε ακουστα;

O κυρ Τσιλιακος παρακολουθούσε την μαμα μου πολλα χρόνια . Τωρα εχει βγει στην σύνταξη όμως . Πολύ καλος επιστήμονας και ανθρωπος με πολύ χιούμορ που σε ανέβαζε και ψυχολογικά ...

 

Μαριλινα μου πολύ λυπαμαι για την μανούλα σου.. Μην στενοχωριεσαι για την χημειοθεραπεια θα την κάνει μολις ανεβει λιγό ο οργανισμος της . Οσο για τα λευκά αν εχουν πέσει πολύ μπορει να κανει ενεσάκια για να τις ανέβουν. Ευχομαι περαστικά και να βγει σύντομα απο το νοσοκομειο .

Link to comment
Share on other sites

τελικα την καναμε χθες την χημειοθεραπεια και σημερα καναμε και ενεση για τα λευκα της. η επομενη χημειοθεραπεια θα ειναι πιο βαρια και της εχουν δωσει οδηγιες με φαρμακα...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

ναι βγηκαμε!εκατσε και 3 μερες σπιτι και συνηλθε καπως και την καναμε και την χημειο..εσεις καλα?

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

καλα ειμαστε καρδουλα μου.εσεις να μη χασετε το κουραγιο σας ,αυτο μετραει τωρα.οι προσευχες μου μαζι σας,και να δεις που θα τα καταφερετε κι ολα καλα θα πανε!

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποια σας γνωριζει τον μαστολογο Γεωργιο Αργυροπουλο που βρισκεται στο Συνταγμα. Μου το συστησανε για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω προσφατα και μου ανεφερε οτι θα πρεπει να χειρουργηθω. Θα ηθελα να ξερω αν ειναι καλος γιατρος και αν καποια /ος εχει συνεργαστει μαζι του.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...