Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειμαι εγκυος!! Και τωρα τι κανουνε?


Recommended Posts

Eγω παλι που ανεβηκα στην ζυγαρια σημερα, ημουν 2 κιλα λιγοτερο. Αν εξαιρεσουμε σημερα που ειχα διαθεση για φαγητο, ολες τις υπολοιπες μερες ειχα ανακατοσουρες και αποστροφη προς το φαγητο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν κορίτσια και εγώ στην εγκυμοσύνη μου δεν είχα ούτε ζαλάδες ούτε ανακατοσούρες τιποτα απολύτως, αισθανόμουν στην αρχή λίγο ατονία και είχα πολύ υπνηλία. πήρα 26 κιλά.:confused: και αυτό δεν ήταν καθόλου καλό για μένα, πονούσανε πολύ τα πόδια μου. Τώρα έχω χάσει τα 19 αλλα ζορίζομαι πολύ,και στεναχωριέμαι επίσης γιατί δεν μου κάνει τίποτα,φοράω ακομα τις εγκυμοσύνης τα ρούχα. Η Νατασούλα έχει απόλυτο δίκιο, τρώτε φρούτα,σαλάτες και πολύ νερό.

 

blue-velvet και η κουμπάρα μου το ίδιο με εσένα είχε, αντι να παίρνει βάρος έχανε απο τους εμετους.

Υπομονή γιατι αξίζει το κόπο οσο τίποτε άλλο.:-D

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia! kai egw eimai egkiaki sthn 8 evdomada. Molis ematha oti eimai egkios viastika na paw sto giatro kai paroligo na pathw sigkopi otan ekana ton yperixw kai edikse ena adeio sakouli giati fisika htan poly noris. Mia vdomada meta ksanaekana yperixo kai oxi apla fanike to mikro daktilidaki alla akousame kai thn kardia tou. blue_velvet na ksereis oti prin thn 6 evdomada sinithos den fenete tpt kai den exeis kanena logo na pas pio prin sto giatro. Apla na milisis me to giatro sou kai pithanon na sou pei na pareis kai kapia simpliromata diatrofis (emena mou edwse folic acid - Vitamini B9) prin akoma pas. Ante kalh mas egkimosini kai me to kalo na kanoume igiestata pedakia:)

GhvGp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aντε κοριτσια με το καλο σας ευχομαι να εχετε μια καλη εγκυμοσυνη με υγιεστατα χαρουμενα μωρακια , εγω οταν ημουν εγκυος ( γεννησα πριν 7 μηνες ) ειχα τρομερη υπνηλια και πολλες ναυτιες κατα το πρωτο τριμηνο μετα ολα εστρωσαν μεχρι τον 6 μηνα ειχα παρει 4 κιλα κολυμπουσα περπατουσα μετα δεν ξερω πως και χωρις να τρωω υπερβολικα πολυ ( οτι ετρωγα ετρωγα ολα κι ολα) εφτασα στο τελος της εγκυμοσυνης με 24 κιλα επιπλεον . Οταν βγηκα απο το νοσοκομειο ειχα χασει τα 8 μεσα στις πρωτες 40 ημερες συνολικα 17 κιλα και στο πρωτο τριμηνο τα 23 κιλα χωρις διαιτα αλλα θηλαζα αποκλειστικα και εκανα μεγαλες βολτες με το καροτσι και την μπεμπα μου στον θηλασμο ετρωγα πιο πολυ απ οτι στην εγκυμοσυνη μου ειχε ανοιξει τρομερα η ορεξη τωρα σταματησα να θηλαζω εδω και 14 μερες και θα χασω με λιγη προσπαθεια και το τελευταιο κιλο . Καθε κοπελα ειναι διαφορετικη γι αυτο μην κολλατε σ αυτα που σας λενε , να πινετε πολλα νερα και μακρυα απο το αλατι και τη ζαχαρη . Απολαυστε την κοιλιτσα σας και τους ξεγνοιαστους υπνους γιατι ... θα σας λειψουν :)

καλο καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι και εγώ έγκυος, στην 7 εβδομάδα. Είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη τα τελευταία 3 χρόνια, αλλά δυστυχώς τις προηγούμενες 2 φορές ήταν παλύνδρομες και χάσαμε τα μωρά στην 6 και 9 εβδομάδα. Ακολουθώ πιστά τις οδηγίες του γιατρού, παίρνω ένα σωρό φάρμακα, ξεκουράζομαι όσο μπορώ και κυρίως προσεύχομαι να πάνε όλα καλά... Η αγωνία είναι μεγάλη πάντως!!

 

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Bouda, εύχομαι αυτή η εγκυμοσύνη να είναι η τυχερή και να κρατήσεις στα χέρια σου ένα υγιές μωράκι. Κάνε θετικές σκέψεις και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά.Με το καλό!

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΗ...ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ-ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...ΑΛΛΑ ΟΣΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι όταν η κύηση δεν εξελίσσεται, διακόπτεται μόνη της..

 

 

σε ευχαριστω ειμαι και λιγο ασχετη αλλα δεν ετυχε να το ακουσω ποτε..δηλαδη οταν γινετε αυτο σου ερχετε κανονικα περιοδο η δεν εχεις κανενα συπτωμα??

Link to comment
Share on other sites

Όχι, βγαίνει κανονικά το τεστ θετικό, πας στο γιατρό, ακούς την καρδιά του μωρού, έχεις πιθανόν κάποια συμπτώματα, απλά κάποια στιγμή σταματάει να ζει το έμβρυο, χωρίς όμως να καταλαβαίνεις ότι υπάρχει αυτή η διακοπή, μέχρι την επόμενη φορά που θα πας στον γιατρό ή αν περάσει καιρός, εμφανίζεται αίμα κτλ. Στην δική μου περίπτωση δεν καταφέραμε να μάθουμε τον λόγο παρ'όλες τις εξετάσεις που κάναμε και εκ των υστέρων. Anyway, ελπίζω να μην ξανασυμβεί αυτό σε καμία κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για της απαντησεις σου και εγω εχω ενα αγχος δεν ξερω αντε να ερθει η πεμπτη να παω να δω οτι ειναι ολα καλα...λυπαμαι για αυτο που σου συνεβη και να μην συμβαινει σε καμια κοπελα ειναι μεγαλη στεναχωρια..με το καλο οι επομενες εγκυμοσυνες σου να σου δωσει δυμ=ναμη αυτο που εγινε και να συνεχισεις με πολλα ζουμπουρλουδικα μωρα στην κοιλιτσα σου...:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια!! Κι εμείς ακούσαμε την καρδούλα χτεσ αλλα για πολύ λίγο γιατί μας είπε ο γιατρός οτι δεν κάνει πολύ ώρα να ακτινοβολεί το μπεμπέ...

 

Fay_K και εγώ δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα εκτός από πολύ πρήξιμο στο στήθος, κούραση και τρελλή υπνηλία. Ούε ζαλάδες, ούτε εμετούς, ούτε λιγούρες...τίποτα.

 

Inka και εμένα έχει πρηστεί η κοιλίτσα μου από την κατακράτηση, όχι όμως κάτι το υπερβολικό. Ούτε εγώ είχα όμως κοιλιά πρίν, οπότε τώρα ακόμα και το μικρό πρήξιμο που υπάρχει εγώ το καταλαβαίνω. Και το άλλο περίεργο είναι ότι έχω πάρει 3 κιλά από τότε που ξεκίνησε η καθυστέρηση μου χωρίς να αλλάξω την διατροφή μου και ευτυχώς έχουν μείνει σταθερά.

 

 

 

vrika ena prismeno antropo na me katalavei !!!!!!epiteeeeeeeeeeeelous!!!!!ki emena ayto to priksimo eytixos exei minei stathero !!!!!!ego to mono pou exo einai nysta !!!!!...apo tis 5:00 kai meta thelo ypno!!!!!!!

inka

 

dev042bp___.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι, βγαίνει κανονικά το τεστ θετικό, πας στο γιατρό, ακούς την καρδιά του μωρού, έχεις πιθανόν κάποια συμπτώματα, απλά κάποια στιγμή σταματάει να ζει το έμβρυο, χωρίς όμως να καταλαβαίνεις ότι υπάρχει αυτή η διακοπή, μέχρι την επόμενη φορά που θα πας στον γιατρό ή αν περάσει καιρός, εμφανίζεται αίμα κτλ. Στην δική μου περίπτωση δεν καταφέραμε να μάθουμε τον λόγο παρ'όλες τις εξετάσεις που κάναμε και εκ των υστέρων. Anyway, ελπίζω να μην ξανασυμβεί αυτό σε καμία κοπέλα.

 

diladi na mi niotho kala akoma pou akousa kardoula....panagia mou!!!! fovame para poly !!!den yparxei kanena simptoma pou na dixnei oti kati den paei kala;oute ponos;...tipota;

tora exeis kapia idieteri parakolouthisi ;prosexeis kati sigekrimeno i perneis kapia farmaka ;

 

eyxomai mesa apo tin kardia mou na exeis mia teliomini egimosini !!!!!!!kai na geniseis ena ygiestato moraki!!!

 

na exoume oles mia omorfi egimosini!!!!

inka

 

dev042bp___.png

Link to comment
Share on other sites

να μη φοβάσαι δε βγάζει πουθενά, εγώ έτσι πέρασα όλη την προηγούμενη βδομάδα, κάθε 10 λεπτά έλεγχα μήπως ξεπρήστηκε το στήθος μου, στο τέλος βαρέθηκα, ότι είναι να γίνει θα γίνει και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για την παλίνδρομη... άλλες στιγμές που είμαι καλοδιάθετη σκέφτομαι ότι όλα θα πάνε καλά και αρχίζω και ανησυχώ για την επισκληρίδιο και για την καισαρική (αν χρειαστεί) και μπορώ να σου γράψω και άλλα 10 πράγματα που με αγχώνουν

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.....ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...ΚΑΙ ΓΩ ΑΣΠΙΣ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΛΥΤΟ....Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΑΝ ΘΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΕΣ ΜΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

να μη φοβάσαι δε βγάζει πουθενά, εγώ έτσι πέρασα όλη την προηγούμενη βδομάδα, κάθε 10 λεπτά έλεγχα μήπως ξεπρήστηκε το στήθος μου, στο τέλος βαρέθηκα, ότι είναι να γίνει θα γίνει και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για την παλίνδρομη... άλλες στιγμές που είμαι καλοδιάθετη σκέφτομαι ότι όλα θα πάνε καλά και αρχίζω και ανησυχώ για την επισκληρίδιο και για την καισαρική (αν χρειαστεί) και μπορώ να σου γράψω και άλλα 10 πράγματα που με αγχώνουν

 

exeis dikio!!!mamicool!!!!oti einai na ginei tha ginei!!!!!emeis kanoume oti mas leei o giatros kai proseyxomaste na pane ola kala!!!!

 

to emvryo sou einai poly omorfo metrao evdomades ....onirevome na kleiso to proto 3mino!!!!!!

inka

 

dev042bp___.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εμείς κάναμε προχθές τον 2ο υπέρηχο και ευτυχώς μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς! Τα φασολάκια από 3 χιλ. που ήταν την προηγούμενη βδομάδα, έφθασαν το 1 εκατοστό περίπου! Εκτός από την υπνηλία δε, τώρα έχει προστεθεί και ζαλάδα και καούρα μόλις φάω. Το τρώω και με τρώει μετά :)

Και εγώ έχω ανησυχίες μήπως στραβώσει κάτι, αλλά, όπως μου είπε και ο γιατρός μου, αυτό είναι κάτι που δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε, ακόμη και αν με βάλουν στο γύψο και δεν κουνιέμαι καθόλου. Απλώς δεν θέλει υπερβολές η κατάσταση. Ήπια πράγματα....

Bouda σου εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή! Όλα να πάνε καλά! Αισιοδοξία και ηρεμία!

Άντε με το καλό να κλείσουμε το πρώτο τρίμηνο να ηρεμήσουμε κάπως!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχητε κοριτσια αυτα τα πονακια περιοδου τα εχω και εγω καθημερινα ερχονται και φευγουν ανησυχουσα και ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι δεν ειναι απολυτως τιποτα προετοιμαζεται η μητρα ειπε. Ευχομαι ολα να πανε καλα στις καινουριες εγκυουλες και ελατε και αποτις Μαμαδες Φεβρουαριου 2010 να τα πουμε φιλακια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...