Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ..ΣΟΣ


Recommended Posts

ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ! ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 24 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ? ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 9 ΚΙΛΑ.

bl0Hp3.pngLaUTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είναι τόσα πολλά τα κιλά που έχεις πάρει αλλά στην κατάσταση που είσαι δεν μπορείς να βγάλεις ακτινογραφία, άρα το πιο σωστό είναι να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου και αν εκείνος κρίνει να σε στείλει σε ορθοπαιδικό. Μην αγχώνεσαι όμως, οι πόνοι της μέσης είναι φυσιολογικοί στην εγκυμοσύνη, σε άλλες είναι χειρότεροι σε άλλες λιγότεροι. Υπομονή και περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παθει κι εγω πριν ενα μηνα. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν επηρεαζει την εγκυμοσυνη αλλα προερχεται απο αυτη. Ειχα αγχωθει κι εγω πολυ διότι το θεωρουσα πολυ νωρις για τετοια. Τελίκα έμεινα λίγο παραπνω ξαπλα και χωρις να κανω δουλειες και σε 3-4 μερες περασε. Απο τότε δεν εχω καθολουπροβλημα κι εχω παρει και 5 κιλα παραπνω απο σενα. Λιγο ξεκούραση λοιπόν!

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Τον ξέρω αυτον τον πόνο καλά :lol: ...

Και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλα και στην δεύτερη τώρα με έπιασε ο ίδιος πόνος. Ειναι απο τη μέση σου ... κάποιος σπόνδυλος πατάει κάποιο νεύρο με αποτέλεσμα να χτυπάει στο πόδι ... με το που θα γεννήσεις θα σου κοπεί μαχαίρι ... μέχρι τότε υπομονήηηηηηηη ...

Ρώτα τον γιατρο σου μήπως σου δώσει περισσότερο μαγνήσιο ... σε μένα ειχε βοηθήσει ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οσφυαλγία έχεις και απλά με την κατάσταση της εγκυμοσύνης επιδεινώνεται! Μην στενοχωριέσαι, δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη απλά εσένα σου κάνει τη ζωή λίγο πιο δύσκολη. Σιγουρα να το πεις στον γυναικολόγο σου, και από κει και πέρα θα πρέπει να ξεκουράζεσαι περισσότερο, με μαξιλαράκια κάτω από την μέση, να μην σηκώνεις βάρη κ.α. Επειδή εγω είχα θέμα με την μέση από πάντα, με την αρχή της εγκυμοσύνης είχα τρελούς πόνους στην μέση, σε σημείο να σκύψω μια φορά και να μείνω εκεί σέκος, ή το πρωί μετά από πολλές ώρες που το σώμα δεν κινείται να μην μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι. Το περπάτημα βοηθά, όχι η ορθοστασία. Εμένα, τα χαπάκια μαγνησίου που παίρνω μαζί με περισσότερη ξεκούραση με βοήθησαν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΕ ΠΟΝΑΓΕ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΓΟΦΟ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ( ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ) ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΑ Ή ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ...ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕΡΝΟΝΤΑΣ!!! ΑΛΛΑ ΕΧΤΕΣ ΜΕ ΠΟΝΑΓΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ Η ΔΕΞΙΑ! ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑ ΛΙΓΑΚΙ ΜΕ ΑΦΗΣΕ.. ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!

bl0Hp3.pngLaUTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ στην αρχή πιό πολύ, τώρα κάνω δυό δουλίτσες και με πιάνει η μέση μου κατευθείαν, σίδερο καθιστή, ξαπλώνω όσο μπορώ πιό πολύ στο πλάι και μου περνάει.

Τα κιλά παίζουν ρόλο σίγουρα γιατί στην άλλη εγκυμοσύνη σε ανάλογες εβδομάδες ήμουν +14 και με είχε πεθάνει η μέση μου ενώ τώρα προσέχω είμαι +6 και κάνω γιόγκα για εγκύους, βοηθάει πολύ, είναι εύκολες διατασούλες και μετά νιώθεις να πετάς.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, υποφέρω και εγώ!

Είμαι 5,5 μηνών και ξυπνάω κάθε πρωί λες και με έχουν καρφώσει στην πλάτη!

Το είπα και εγώ στο γιατρό μου και μου είπε να κάνω υπομονή, ο πόνος όμως δεν περνάει αν δεν σηκωθώ απο το κρεβάτι, το να γυρίσω πλευρό είναι ένας αγώνας που δίνω κάθε πρωί με τον εαυτό μου..

Υπομονή χρειάζεται και θα περάσει...φανταστείτε ότι έχω πάρει μόνο 2,5 κιλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΕΣ.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 6,5 ΜΗΝΩΝ...ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΝΙΩΘΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΟΝΟ ΚΑΤΩ,ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ(ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ!!! )Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ.....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΠΛΕΥΡΟ....ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ. ΣΥΝ ΤΟ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΟΜΑΙ. ΜΟΝΟ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΟΜΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΒΟΛΟ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΤΑ ΚΙΛΑ.....ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 9 ΚΙΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα ολο αυτο το μανικι το περασα εγω λιγο πριν μεινω εγκυος μες το καλοκαιρι... πονοοοος.... σουβλιεεεεες.... να μην μπορω να πατησω το δεξι μου ποδι και να σερνομαιιιιιιιιιιι.... κλαμα απο τον πονο... δουλευα κιολας, αρκετη ωρα ορθια, τελος παντων.. και εκει που ελεγα τωρα τελειωσε μου βαραει ωρες ωρες κατι ξεγυρισμενες και αντε να το αντεξεις χωρις να μπορεις να πιεις κανενα παυσιπονο...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..

ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ 7 ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΕ ΑΦΟΡΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ!

ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΗΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΤΣΑΚΙΣΕ ΚΑΙ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ :cry:

ΘΕΛΕΙ ΞΑΠΛΑ,ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΒΑΛΕ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ 1 ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ

ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ DEPON ΝΑ ΠΑΡΩ(ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝΑ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ).

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ. :):o:lol:

Link to comment
Share on other sites

Eμενα που ποναγε το ισχυο και γενικα υπεφερα ηταν απο τα πολλα κιλα. Αν τα κιλα ειναι λιγα δεν ξερω. Θα ελεγα να ρωτησεις τον γυναικολογο σου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλή χρονιά!!! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα.

Αχ τι πονεμένες ιστορίες μου θυμίσατε με αυτό το topic. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου η μέση μου με τρέλανε στους πόνους. Με πονούσε απίστευτα η αριστερή πλευρά και μερικές φορές ο πόνος αντανακλούσε και στο πόδι. Κάθε φορά που καθόμουν σε κάποια άβολη καρέκλα ή αν στεκόμουν πάρα πολύ ώρα όρθια υπέφερα. Όταν θυμάμαι τους πόνους αυτούς ανατριχιάζω. Ο γιατρός μου μου σύστησε να ξεκουράζομαι και να περπατάω όταν με πιάνει ο πόνος. Πράγματι μόλις ξάπλωνα λίγο ή περπατούσα για κανένα 5λέπτο ο πόνος υποχωρούσε... Πάντως από όταν γέννησα και παρά την τρελή κούραση δε με ξαναέπιασε. Άρα υπομονή εγκυμοσύνη είναι αυτή και θα περάσει... Και μετά τίποτα απ΄αυτά δε θα έχει σημασία μπροστά στα αγκελούδια μας.

*

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα πάρει μιά ζώνη για την μέση ειδική για την εγκυμοσύνη...βοηθάει και θέλει φυσικά πολύ ξεκούραση...αν δεν ησυχάζεις (όπως έκανα εγώ) τότε θα σε δυσκολέψει. Εμένα με είχε καθηλώσει 2 μήνες στο σπίτι και στο κρεβάτι ...περαστικούλια σου! :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσία! Αν και παρακολουθώ καιρό το site είμαι καινούργια.

Θέλει πολύ ξεκούραση και όχι βάρος. Στην εγκυμοσύνη μου έτσι ξεκίνησε με πόνο στο γόνατο απο την μέση και τελικά κατέληξα στον 8ο μήνα να μην μπορώ να περπατήσω καθόλου και να είμαι στο κρεβάτι. Βέβαια όλο αυτό ήταν αποτέλεσμα κούρασης, αφού δούλευα κανονικότατα και με υπερωρίες, για να μην πω και για τις δουλιές του σπιτιού αφού δεν σταματούσα ούτε λεπτό. Αποτέλεσμα όλων να γεννήσω λίγο πριν μπώ στον 9ο. Να το πείς στον γιατρό σου και ζήτα να σου δώσει μαγνήσιο.

.png

 

Φορφορίκη μου ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια χαιρομαι που γραφτηκα σε αυτο το site να σας ρωτησω κατι ειμαι στο πρωτο τριμηνο κυησης στο τεταρτο παιδι εδω και 2ωρες ποναεω κατω χαμηλα και στην μεση πιο πολυ ειναι φυσιολογικο γιατι δεν θυμαμαι στα αλλα να το ειχα απο το τριτο περασαν 6χρονια που να θυμαμαι μηπως να ανυσηχησω το ειχε αυτο το συμπτωμα καμια σας?απαντηστε μου σας παρακαλω ευχαριστω

πολυτεκνη μαμα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλοσοριες στην παρεα μας

Εμενα με εχει πιασει κατι παρομιο πριν τις γιορτες βεβαια εγω δεν πηρα τον γιατρο μου(βλακεια μου βεβαια)

Αν θελεις να με ακουσεις παρε τον γιατρο σου κ πες του τι επαθες,το να παρεις τηλ κ να τον ενημερωσεις δεν ειναι κακο να ξερεις.

Μπορει να ειναι συσπασεις της μητρας εμενα ετσι μου ειπε κ με εβαλε ενα ολοκληρο 24ωρο ξαπλα κ ενα υποθετο.

Ολα καλα μην ανησυχεις αλλα παρε τον γιατρο σου

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω asteroyla ξεχασα να σας πω ομως οτι χθες εκανα το τεστ και βγηκε θετικο αρα προφανως ειμαι στις πρωτες εβδομαδες μπορει να συμβει αυτο που λες ?συσπασεις απο τωρα?εκτος αν ειμαι ηδη απο τον προηγουμενο μηνα εγκυος και ειχα περιοδο τον περασμενο μηνα αυτο το λεω γιατι εχω ηδη καουρες και πρησμενο στηθος αρκετα ευχαριστω

πολυτεκνη μαμα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα κορίτσια! Απέκτησα 2 δισκοκήλες και μια πρόπτωση δίσκου ΠΡΙΝ μείνω εγκυος (λόγω δουλειάς). Αγχώθηκα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ότι θα την περάσω ξάπλα στο κρεβάτι...ήμουν όμως μια χαρά και δεν με έπιασε καθόλου η μέση και το πόδι, ευτυχώς. Την ημέρα που έβγαινα απο την κλινική μίλησα με την αναισθησιολόγο που μου έκανε την επισκληρίδιο και τη ρώτησα, πως ειναι δυνατόν να μην πονούσα στη μέση, αφού ξέρω ότι έχω δισκοκήλες? Και μου απάντησε ότι όλες οι έγκυες, θέλοντας και μη, έχοντας τους τελευταίους μηνες κυρίως μεγάλη κοιλιά, περπατάνε με μια κλιση προς τα πίσω. Αυτή η κίνηση βοηθάει στο να "μπαινουν" μέσα οι κήλες και έτσι δεν πονας καθόλου, το θέμα είναι μετά την εγκυμοσύνη με το μωρό, το σήκωμά του, η κάθε αλλαγή πάνας κλπ. αυτά ειναι που μπορεί να επιβαρύνουν το πρόβλημα και εκεί θέλει προσοχή-κινήσεις χωρίς καθόλυ σκύψιμο της μέσης παρα μόνο λύγισμα στα πόδια (αρκετά δυσκολο ομολογώ)-είναι ομως ο μονος τρόπος για προστασία. Πάντως ο υπνος στο πλάϊ με μαξιλάρι ανάμεσα απο τα πόδια βοηθάει πολύ στους πονους της μέσης. Περαστικά σε όλες και εύχομαι για όλες τα καλύτερα... :D

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, ειμαι στην 27 εβδομαδα, κ εδω κ μερικες μερες δεν μπορω κ γω να περπατησω, εχει πιαστει το νευρο στο γοφο, κ με πεθαινει στον πονο, ειμαι στο κρεβατι, με θερμοφορα κ σημερα θα παω στον φυσιοθεραπευτη να μου πει τι να κανω. Πραγματικα νιωθω παραλυτη. Εχω τρελαθει, ελπιζω να μου περασει, γιατι η σκεψη κ μονο να ειμαι ετσι μεχρι να γεννησω με τρελαινει. Επισης , εχω νευριασει πολυ με τον γιατρο μου, ο οποιος το μονο που μου ειπε ηταν οτι επειδη πηρα πολλα κιλα!!! εχω παρει 9, να σταματησω να τρωω κ τιποτα αλλο!!!!αντι να μου πει να παω σε ορθοπεδικο, η καποιο μασζ, υπαρχουν τροποι πιστευω, τιποτα, ειναι ψυχωτικος με τα κιλα, με χει πριξει!!! κ να φανταστειτε οτι ημουν 49 κιλα. οταν γεννησω, μετα οθτε ξαναπαταω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...