Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Chocoholic Night!


iro

Recommended Posts

Το Σάββατο οργανώνω στο σπίτι βραδιά σοκολατομανίας: θα έρθουν 4 ζευγάρια με τα παιδάκια τους - τα παιδιά μας θα παίξουν, εμείς θα κυλιστούμε στο βούρκο της σοκολάτας!

 

Θα φτιάξω τη σπεσιαλιτέ μου chocolate cake αλλά θα σας ήμουν ευγνώμων αν με βομβαρδίζατε και με άλλες ιδέες!

Δεν πειράζει αν δεν μπορείτε να μου δώσετε συνταγές (θα είστε Θεές όμως αν το κάνετε) - δώστε ιδέες και θα τις βρω τις συνταγές στο internet (πιο πολύ όμως εμπιστεύομαι εσάς, σας το 'πα; )

 

Π.χ ψάχνω ένα ρόφημα ζεστής σοκολάτας που να έχει μέσα πιπέρι.

 

Για συμπληρώστε τη λίστα τσούπρες μου!!

 

Φιλιά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λιωμενη σοκολατα (μπορεις να λιωσεις κ τις γεμιστες του Παυλιδη) με λιγο baileys κ κομματακια φρουτων μεσα (σαν fondue)! Ειναι τελειο!!!

 

Πω πω λιωνω για σοκολατα! Θελω κ εγω chocoholic night!!!!! Σλουρπ!!!! Γιαμι γιαμι! :lol::lol::lol:

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μου γλυκό! Το ήξερα οτι θα απαντούσες ;)

 

Θα οργανώσω μια βραδιά για να γνωριστούμε κιόλας! Σ' ευχαριστώ για την ιδέα - ευκαιρία να χρησιμοποιήσω και τον εξοπλισμό fondue που έχω!

 

Που είστε και οι υπόλοιπες προκομενούδες; Διαβάζετε - διαβάζετε και διστάζετε να απαντήσετε; Μη ντρέπεστε καλέ!

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε - λίστα του chocoΣίντλερ ;)

 

1. Κέικ σοκολάτας

2. Fondue σοκολάτας & baileys με φρούτα αποξηραμένα και φρέσκα

 

Για συνεχίστε..

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε - λίστα του chocoΣίντλερ ;)

 

1. Κέικ σοκολάτας

2. Fondue σοκολάτας & baileys με φρούτα αποξηραμένα και φρέσκα

3. Muffins σοκολάτας

 

Για συνεχίστε..

 

Για περάστε, για περάστε... καλά πάμε.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σοκολατενιο κεικ

 

ΥΛΙΚΑ

 

350gr ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΑ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΗ

225gr ΒΟΥΤΥΡΟ ΚΟΜΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΡΕΔΑΚΙΑ

5 ΑΒΓΑ

300gr ΖΑΧΑΡΗ

100gr ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΚΕΙΑΣ ΣΑΣ (ΚΑΝΕΛΑΣ, ΒΟΥΤΥΡΟΥ κ.τ.λ.)

250ml ΧΤΥΠΗΜΕΝΗ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΓΑΡΝΙΡΙΣΜΑ

1 ΦΛΙΤΖΑΝΙ ΞΥΣΜΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΓΙΑ ΓΑΡΝΙΡΙΣΜΑ

 

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ΛΙΩΝΟΥΜΕ ΣΕ MIAΚΑΤΣΑΡΟΛΑ KAIΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΦΩΤΙΑ ΤΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΒΟΥΤΥΡΟ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΟΜΟΓΕΝΟΠΟΙΗΘΟΥΝ.

ΧΤΥΠΑΜΕ ΜΕ ΜΙΞΕΡ ΧΕΙΡΟΣ ΤΑ ΑΒΓΑ ΜΕ ΤΗ ΖΑΧΑΡΗ ΓΙΑ 5΄-6΄ΛΕΠΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ ΣΕ ΟΓΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΕΜΩΣΟΥΝ. ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗ ΛΙΩΜΕΝΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΣΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΑΒΓΩΝ ΚΑΙ ΑΠΑΛΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΙΓΜΑΤΑ. ΤΕΛΟΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΑΠΑΛΑ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΙ.

ΒΟΥΤΥΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΕΥΡΩΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΜΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ 23cmΚΑΙ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΟΥΣ ΚΕΪΚ.

ΨΗΝΟΥΜΕ ΣΕ ΠΡΟΘΕΡΜΑΣΜΕΝΟ ΦΟΥΡΝΟ ΣΤΟΥΣ 140ΊC ΑΕΡΑ (ΜΕΣΑΙΑ ΣΧΑΡΑ) ΓΙΑ 40 – 45΄ΛΕΠΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ «ΣΩΜΑ».

ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ ΓΙΑ 30΄ΛΕΠΤΑ.

ΤΟ ΣΕΡΒΙΡΟΥΜΕ ΧΛΙΑΡΟ (ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ) ΜΕ ΧΤΥΠΗΜΕΝΗ ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΚΑΙ ΠΑΣΠΑΛΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΞΥΣΜΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

σοκολατενια αμυγδαλοπιτα

100gr ΒΟΥΤΥΡΟ

140gr ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΑ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ

6 ΑΒΓΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΑ

140gr ΑΜΥΓΔΑΛΟΨΙΧΑ ΑΛΕΣΜΕΝΗ

1 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΚΟΝΙΑΚ, ΛΙΚΕΡ Ή ΡΟΥΜΙ

85gr ΖΑΧΑΡΗ

ΚΑΚΑΟ Ή ΑΧΝΗ ΓΙΑ ΠΑΣΠΑΛΙΣΜΑ

 

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

 

ΛΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΥΤΥΡΟ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΑΦΗΝΟΥΜΕ 5΄ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ.

ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ ΤΟΥΣ ΚΡΟΚΟΥΣ, ΤΟ ΑΛΕΣΜΕΝΟ ΑΜΥΓΔΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΚΕΡ, ΤΟ ΚΟΝΙΑΚ Ή ΤΟ ΡΟΥΜΙ.

ΧΤΥΠΑΜΕ ΤΑ ΑΣΠΡΑΔΙΑ ΣΕ ΜΑΡΕΓΚΑ ΜΕ 1 ΠΡΕΖΑ ΑΛΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΜΑΡΕΓΚΑ ΑΠΑΛΕΣ ΚΟΡΥΦΕΣ.

ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΛΙΓΗ – ΛΙΓΗ ΤΗ ΖΑΧΑΡΗ ΜΕΧΡΙ Η ΜΑΡΕΓΚΑ ΝΑ «ΣΤΕΚΕΤΑΙ» ΚΑΛΑ (ΣΕ ΣΦΙΧΤΕΣ ΚΟΡΥΦΕΣ).

ΠΡΩΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΜΑΡΕΓΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΜΑΡΕΓΚΑ.

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΑΨΑΚΙ Ή ΦΟΡΜΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ 23 CM, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΥΤΥΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΕΥΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ.

ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΨΗΝΟΥΜΕ ΣΕ ΠΡΟΘΕΡΜΑΣΜΕΝΟ ΦΟΥΡΝΟ ΣΤΟΥΣ 160ΊC ΑΕΡΑ ΓΙΑ 30΄ - 35΄ ΛΕΠΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ.

ΤΗΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ ΣΤΗ ΦΟΡΜΑ (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΞΕΦΟΡΜΑΡΕΤΑΙ ΖΕΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ).

ΚΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΑΣΠΑΛΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΚΑΟ Ή ΑΧΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

σοκολατοπιτα με φουντουκια

ΥΛΙΚΑ

 

5 ΑΒΓΑ

1 ΦΛΙΤΖΑΝΙ ΑΛΕΥΡΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΚΟΣΚΙΝΙΣΜΕΝΟ

1 ΦΛΙΤΖΑΝΙ ΖΑΧΑΡΗ

200gr ΜΑΡΓΑΡΙΝΗ Ή ΒΟΥΤΥΡΟ

250gr ΑΛΕΣΜΕΝΑ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΑ

250gr ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ (2 ΠΛΑΚΕΣ)

250gr ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΑ

 

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

 

ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΜΑΖΙ (ΑΒΓΑ, ΑΛΕΥΡΙ, ΖΑΧΑΡΗ, ΜΑΡΓΑΡΙΝΗ ΚΑΙ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΑ).

ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΛΙΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΣΕ ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΥΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΥΛΙΚΑ.

ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΑΡΙΖΑ Ή ΣΠΑΤΟΥΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΟΜΟΓΕΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ.

ΒΟΥΤΥΡΩΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΡΘΟΓΩΝΙΟ ΠΥΡΕΞ ΚΑΙ ΣΤΡΩΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΤΗ ΣΟΚΟΛΑΤΟΠΙΤΑ.

ΨΗΝΟΥΜΕ ΣΕ ΠΡΟΘΕΡΜΑΣΜΕΝΟ ΦΟΥΡΝΟ ΓΙΑ 10ʼ ΛΕΠΤΑ ΣΤΟΥΣ 180ΊC. ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΤΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ & ΣΕΡΒΙΡΟΥΜΕ ΜΕ ΠΑΓΩΤΟ ΒΑΝΙΛΙΑ Ή ΑΓΛΥΚΗ ΣΑΝΤΙΓΙ.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω από το φοντύ σοκολάτας βάζουμε φρούτα (φράουλες, κομμάτια αννανά, πορτοκάλι...) σε κομμάτια και μπισκότα κατά προτίμηση μακρόστενα όπως οι μιράντες.

 

Τα φρούτα τα βουτάμε με το πιρουνάκι του φοντύ, τα μπισκότα όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο κολασμένη συνταγή με ρευστή σοκολάτα!

 

Ψήνεται πολύ γρήγορα και γενικά ετοιμάζεται γρήγορα!

 

Σοκολατένια ατομικά με πολλή ρευστή σοκολάτα!

 

Για 9 μέτρια ατομικά

 

300g σοκολάτα 70% τουλάχιστον συστατικά κακάο

6 αυγά σε θερμοκρασία χώρου

100g ζάχαρη

70g αλεύρι κοινό για όλες τις χρήσεις (όχι αυτό που φουσκώνει)

100g βούτυρο

 

Συνήθως κάνω 12, όσες και οι θήκες της φόρμας οπότε τα υλικά είναι:

400

8

133

95

133

αντίστοιχα

 

 

Βουτυρώνουμε και πασπαλίζουμε με λίγη ζάχαρη τις φορμίτσες

 

Ανάβουμε το φούρνο στους 240ο Κελσίου

 

Λιώνουμε σε μπαιν μαρί τη σοκολάτα με το βούτυρο

 

Μέσα σε μια σαλατιέρα χτυπάτε τα αυγά με τη ζάχαρη μέχρι να ασπρίσουν

 

Εν τω μεταξύ η σοκολάτα έχει λιώσει, ανακατεύουμε καλά και περιμένουμε να πέσει λίγο η θερμοκρασία (να είναι χλιαρή). Ενσωματώνουμε στο μίγμα των αυγών.

 

Προσθέτουμε το αλεύρι ανακατεύοντας απαλά (το κοσκινίζω στο στραγγιστήρι του τσαγιού).

 

Γεμίζουμε τα φορμάκια (έχω τη φόρμα με τα μικρά ατομικά) το μίγμα είναι για 9.

 

Ψήνουμε για 6 λεπτά και 30 δεύτερα ή μόλις πιάσει κρούστα. (Δεν χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία).

 

Γίνεται άψογο!!! Παχύρεστο όσο είναι ζεστό. Όταν κρυώσει δεν τρέχει αλλά είναι πολύ μαλακό....

 

Σερβίρεται με παγωτό βανίλια ή/και σαντιγύ!

 

 

 

Το δοκίμασα με σοκολάτα fin carre 74% από το Lidl

με Swiss 78% από το Βασιλόπουλο

και με ΙΟΝ 58%.

Στην τελευταία εκδοχή δεν έγινε καλό, η υφή όλου του μίγματος ήταν πιο νερουλή, δεν έπιασε καλή κρούστα, ενώ το έψησα λίγο παραπάνω και ήταν πιο στερεό τριγύρω το ρευστό μέσα ήταν πολύ ρευστό αλλά λίγο, επίσης ήταν λίγο παραπάνω γλυκερό από ότι έπρεπε.

H εκδοχή της Swiss μου άρεσε περισσότερο αν και είναι καταλληλότερη για τους λάτρεις της πολύ σοκολάτας! Πάντως με τις πολύ πικρές σοκολάτες η κρούστα είναι πιο λεπτή και το ρευστό περισσότερο.

 

Γίνεται υπέροχο με σοκολάτα valrhona!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για τετοια βραδια αυτη η συνταγη πρεπει να εκτελεστει οπωσδηποτε!!!!

απο την ωρα που την εφτιαξα εχουμε κολλησει

σας την δινω.

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2498&Itemid=49

 

Φουντουκόπιτα με ρευστη σοκολατα

 

3139187936_55c4cccd8d_m.jpg

 

Σε οσους αρεσουν τα σοκολατενια γλυκα σε συνδιασμο με φουντουκια (τυπου μερεντα) η συγκεκριμενη συνταγη θα σας ξετρελανει!!!

Ειναι σοκολαση!

Η συνταγη ειναι της γειτονισσας μου και πραγματικα ειναι οτι καλυτερο εχω φτιαξει.Δοκιμαστε την!!!

 

 

Υλικα:

 

2 κουβερτουρες 250γρ

2 σοκολατες γαλακτος 250γρ

200 γρ lurpak

200 γρ φουντουκι καβουρδισμενο

5 αυγα

1 κουπα ζαχαρη

1 κουπα αλευρι

Εκτελεση:

 

λιωνουμε τις σοκολατες σε μπεν μαρι

χτυπαμε στο μιξερ πολυ καλα το βουτυρο με τη ζαχαρη,προσθετουμε τα αυγα τη λιωμενη σοκολατα και τα φουντουκια αλεσμενα στο μουλτι αλλα να μην γινουν εντελως σκονη.

στο τελος προσθετουμε το αλευρι(οταν μπει το αλευρι θελει πολυ ελαφρο χτυπημα για ελαχιστο χρονο)

αδειαζουμε σε ταψι Νο 30(αλευρωμενο και βουτυρωμενο) και ψηνουμε στους 175 βαθμους πανω κατω για ΑΚΡΙΒΩΣ 20 λεπτα(οχι παραπανω)

συνοδευμουμε με παγωτο ή σαντιγυ και.........

σοκοτρωμε!!!!

αν εχουμε φουντουκια και εξτρα κουβερτουρα φτιαχνουμε φουντουκοβραχακια !!!

 

 

 

 

καλη επιτυχια!!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είστε Θεές.... απλώς τέλειες, και σας ευχαριστώ για τις συνταγές και τον χρόνο σας!

 

Χρειάζομαι όμως επειγόντως μια εγγυημένα καλή συνταγή για ΜΟΥΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ!!!

Κατέστρεψα ένα κέικ σοκολάτας η ηλίθια (έβαλα τη μισή ποσότητα ζάχαρης) και τώρα θα κάνω μια παραλλαγή που έμαθα από τον Παρλιάρο (θα το τρίψω στη βάση ποτηριών, θα το ποτίσω με ρούμι και από πάνω θα ρίξω τη μους).

 

Σας παρακαλώ, για μοιραστείτε μαζί μου τη συνταγούλα, ε;

 

Δεν εμπιστεύομαι το σκορποχώρι το Internet.

 

Φιλιά!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλή ,η πιο νόστιμη χωρις αυγά και διαφορα !

 

Χτυπάς σαντιγή , λιώνεις σοκολάτα σε μπαιν μαρί και αφήνεις λιγο να ηρεμήσει . Ριχνεις την σοκολάτα στην σαντιγή (προσεχε να μην ειναι πολυ κρύα η σαντιγή γιατι θα κανει κρυσταλάκια -εμενα μου αρεσει ετσι κανω στρατσιατέλα αλλα δεν ταιριάζει στη μους ) και ανακατεύεις προσέχοντας μην ξεφουσκώσει . Την βάζεις στο ψυγείο και ετοιμη !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

δες εδω

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1603&Itemid=49

 

και εδω

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1589&Itemid=49

 

τη δευτερη την εχω κανει και ειναι φ ο β ε ρ η !!

η πρωτη ειναι λαιτ :lol:

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τραιφλ , μπορεις να κάνεις και τρουφάκια με το "χαλασμένο" κεικ .

Λιώσε 200 γρμ κουβερτούρα μαζί με 200 γρμ κρεμα γάλακτος . Προσθέτεις αν θέλει λιγο κονιάκ ή ρουμι .

Τα κατεβάζεις απο τη φωτιά και ρίχνεις το κεικ σε τριματάκια . Το βάζεις μολις ερθει σε θερμοκρασια περιβάλοντος στο ψυγειο να σταθεί και μετά πλάθεις τρουφάκια . Τα κυλάς σε κακάο , ή σε τρουφα ή σε ινδική καρύδα , η σε καρύδια -αμυγδαλα -κροκαντ ή σε οτι φανταστεις :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιλενάδες υποκλίνομαι :)

 

Σμακ, σμακ!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ριτάαααααααααα αντεγραψε λε να βλεπω και γω !!! Μα τι πραγμα και αυτο ...

 

Ηρω μου , στη δευτερη συνταγή το 200 που γραφω δνε ειναι δεσμευτικό . Απλά ιση ποσότητα να ειναι :D (μου την ειπε η αδερφή μου γιατι οι συσκευασιες ειναι αλλιως στην Ελλάδα γιαυτο το αναφέρω :lol: )

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ζεστό ρόφημα σοκολάτας

 

Υλικά για 4 άτομα

 

 

* 150 γραμ. κουβερτούρα

* 2 φλιτζάνια γάλα

* 4 κουτ. σούπας μαύρη ζάχαρη

* 1 ξύλο κανέλα

* 1 σφηνάκι λικέρ ή ουίσκυ

για το σερβίρισμα:

* ½ φλiτζάνι κρέμα γάλακτος

* 4 κουτ. σούπας ζάχαρη άχνη

 

Ψιλοκόβουμε τη σοκολάτα και τη βάζουμε στη κατσαρόλα με το γάλα, τη μαύρη ζάχαρη και την κανέλα.

Προσθέτουμε το ποτό και ανακατεύουμε σε χαμηλή φωτιά.

Όταν λιώσει το μείγμα, το μοιράζουμε στα φλιτζάνια.

Χτυπάμε το ½ φλιτζάνι κρέμα γάλακτος με την άχνη σε ελαφριά σαντιγί.

Μοιράζουμε τη σαντιγί στα φλιτζάνια και πασπαλίζουμε με κακάο.

 

http://www.driskas.com/articles.php?category_id=4&product_id=150

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... η βραδιά σοκολατολαγνείας χθες στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία :)

 

Έπαθαν πλάκα! Τα γλυκά (σας) έκλεψαν την παράσταση, τα μάτια τους ήταν σαν των παιδιών μας όταν τους κάνουμε δώρα!

Μαζευτήκαμε στις 7 και το διαλύσαμε στις 3 τη νύχτα :)

 

Το καθιερώνω ως θεσμό μία φορά κάθε χρόνο, λίγο πριν κλείσει η χρονιά. Πολύ πρωτότυπο, πολύ αμαρτωλό, πολύ γέλιο! (να μας άκουγε κανείς τώρα, θα νόμιζε οτι μιλάμε για σεχ - φτου, μακριά από μας ;) )

 

Και πάλι σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας!

 

Φιλιά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

για τετοια βραδια αυτη η συνταγη πρεπει να εκτελεστει οπωσδηποτε!!!!

απο την ωρα που την εφτιαξα εχουμε κολλησει

σας την δινω.

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2498&Itemid=49

 

Φουντουκόπιτα με ρευστη σοκολατα

 

3139187936_55c4cccd8d_m.jpg

 

Σε οσους αρεσουν τα σοκολατενια γλυκα σε συνδιασμο με φουντουκια (τυπου μερεντα) η συγκεκριμενη συνταγη θα σας ξετρελανει!!!

Ειναι σοκολαση!

Η συνταγη ειναι της γειτονισσας μου και πραγματικα ειναι οτι καλυτερο εχω φτιαξει.Δοκιμαστε την!!!

 

 

Υλικα:

 

2 κουβερτουρες 250γρ

2 σοκολατες γαλακτος 250γρ

200 γρ lurpak

200 γρ φουντουκι καβουρδισμενο

5 αυγα

1 κουπα ζαχαρη

1 κουπα αλευρι

Εκτελεση:

 

λιωνουμε τις σοκολατες σε μπεν μαρι

χτυπαμε στο μιξερ πολυ καλα το βουτυρο με τη ζαχαρη,προσθετουμε τα αυγα τη λιωμενη σοκολατα και τα φουντουκια αλεσμενα στο μουλτι αλλα να μην γινουν εντελως σκονη.

στο τελος προσθετουμε το αλευρι(οταν μπει το αλευρι θελει πολυ ελαφρο χτυπημα για ελαχιστο χρονο)

αδειαζουμε σε ταψι Νο 30(αλευρωμενο και βουτυρωμενο) και ψηνουμε στους 175 βαθμους πανω κατω για ΑΚΡΙΒΩΣ 20 λεπτα(οχι παραπανω)

συνοδευμουμε με παγωτο ή σαντιγυ και.........

σοκοτρωμε!!!!

αν εχουμε φουντουκια και εξτρα κουβερτουρα φτιαχνουμε φουντουκοβραχακια !!!

 

 

 

 

καλη επιτυχια!!!

 

ω ναι! αυτό πρέπει να 'ναι κολασμένα καλό! θα το φτιάξω την Πρωτοχρονιά!

 

iro πάντα τέτοια! και του χρόνου!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Σοκολατολαγνες αθλιες...

 

ΕΛΕΟΣ!!! :lol::lol::lol:

 

Μαζευτείται Πειραότησες να τους την σπάσουμε ...

jean...οργανωσου να μας οργανώσεις...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...