Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας.

Νιώθω χαμένη και οι μόνο όλοι εσείς εδώ μέσα νομίζω ότι με καταλαβαίνετε.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ ξέρω ακριβώς τι εννοείς. Κι εδώ δεν υπάρχει μέρα που να μη σκέφτομαι τους χτύπους της καρδιάς του.

Κι αν ψάχνω με τόση αγωνία να μάθω τι μπορεί να έφταιξε είναι πρώτον γιατί θέλω να μάθω και δεύτερον γιατί αν ο Θεός μου επιφυλάσει και άλλη τέτοια δοκιμασία δεν θ' αντέξω να ξέρω ότι κάποιες εξετάσεις θα μπορούσαν να είχαν βρει το πρόβλημα πιο νωρίς αλλά εγώ τις απέφυγα ή άκουσα τον οποιοδήποτε γιατρό και το θεώρησα απλά τυχαίο.

Το γιατρό μου βέβαια τον εμπιστεύομται, αλλά μια δεύτερη γνώμη θα την πάρω όταν θα έχουν πια βγει οι ιστολογικές (μου είπαν ότι θέλουν 20 μέρες για τις απαντήσεις).

Φοβάμαι πολύ...και ο χρόνος δεν λέει να κυλήσει λίγο πιο γρήγορα τώρα που το χρειάζομαι.

Να είστε όλοι καλά. Να χαίρεστε τα παιδάκια σας. Κι εσείς που δεν έχετε ακόμη για τον οποιοδήποτε λόγο, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά και σύντομα να κρατάτε κι εσείς το δικό σας μωράκι στην αγκαλιά σας!

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 214
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα ίδια περασα και εγω το καλοκαιρί

ενω είχαμε ακουσει καρδια 125 παλμους/λεπτό, την 8η εβδομαδα σταματησε

η βιοψια του εμβρυου βγηκε καθαρη, οι δικες μου εξετασεις τελειες, οποτε ηταν οντως τυχαιο γεγονος

ο γιατρος μου ειπε αμεσως να ξαναπροσπαθησω και να μην απογοητευομαστε...

πολλες φιλες μου εχουν παθει το ιδιο αλλα μετα γεννησαν υγιεστατα παιδακια..

μην χανουμε το κουραγιο μας!!!

32 ετών,

3 βιοχημικες κυησεις,

1 παλλίνδρομη 8ης εβδομάδας

αιτία: ακόμη την ψάχνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ζινουλα,ακριβώς τους ίδιους παλμούς είχε και το δικό μου παιδάκι και σταμάτησε η καρδούλα του(και η δικιά μου μαζί)στις 8 βδομάδες και 5 μέρες.Σήμερα έχω πολύ λίγο αίμα, και σκέφτομαι να ξαναρχίσω να παίρνω φολλικό οξύ.Δεν αυξάνει τις πιθανότητες σύλληψης αλλά κάνει καλό.Θα κάνω τα πάντα για να φέρω το παιδί μου στον κόσμο.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια (με μερικές από εσάς τα λέμε και σε άλλο topic) αυτό το φολικό οξύ το έχω ακούσει από πολλές πηγές. Το παίρνεται σαν βιταμίνη ή συμπλήρωμα διατροφής από μόνες σας ή σας το είπε ο γιατρός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετράει αλλά δεν νομίζω να έχει όλη την απαραίτητη ποσότητα φολικού απλά έχει ένα μέρος. Γι' αυτό δίνουν συμπληρώματα. Βοηθάει λένε πάρα πολύ αν τα παίρνεις πριν τη σύλληψη γιατί δημιουργούν ένα πιο προσοδοφόρο έδαφος για το μωράκι μας. Αν κάποια ξέρει περισσότερα ας μας πεί, να το δοκιμάσουμε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μόνο καλό κάνει το φολικό οξύ.Προετοιμάζει ένα καλύτερο περιβάλλον για το μωρό.Αν πληκτρολογήσεις στην google φολικό οξύ μόνο καλά θα διαβάσεις.Και θα έχω περισσότερες επαφές.Το αγγελάκι μου πιάστηκε με 2-3 επαφές όλο τον Αύγουστο.Θα γίνει χαμός μετα τον Δεκέμβριο από επαφές.Αυτό που με προβληματίζει λίγο, είναι οι πολυκυστικές που έχω.Φυσικά το μπεμπέ πιάστηκε σε 3 μήνες χαλαρά ελεύθερων επαφών.Θα τα πάμε καλά την επόμενη φορά????Πάντως η παλινδρόμηση είναι κάτι σαν επιδημία.Το έχουν οι 2 στις 5.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Καταρχήν οσο αφορα τις εξετάσεις μετα απο παλινδρομη, τις ειχαμε γραψει σε σχετικό τοπικ το οποίο ομως τωρα δεν βρίσκω :cry:

 

Οι εξετασεις ειναι πολλες και με μεγαλο κοστος γι αυτο το καλυτερο ειναι να πας σε ενα νοσοκομειο που εχει τμημα καθεξιν αποβολών για να τις κανεις ολες μαζεμενες. Βεβαια θετουν ως απαιτουμενο να εχεις τουλαχιστον 2 παλινδρομες.

 

Εγω πηγα στο Ελενα οπου έκανα ολο το πακετο ελεγχου και εμεινα κατευχαριστημένη παρολα που ειχα ακουσει διαφορα για τα δημοσια νοσοκομεια.

 

Παντως, και κρίνοντας απο προσωπικη εμπειρια, η ιστολογική εξεταση δεν δειχνει σχεδον ποτε και τιποτα. Και αν βγει καθαρη δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα και ηταν τυχαιο γεγονός. Συγγνώμη που το γραφω τοσο ωμα αλλα ετσι ειναι.

Εμένα στην πρωτη παλίνδρομη η ιστολογική βγηκε πεντακαθαρη, τυχαιο γεγονός λεει ο τοτε γιατρος μου. Στους 3 μηνες ξανα εγκυος η andro. Ξανά παλίνδρομη, ξανα τυχαίο γεγονός ο γιατρός. Καρυότυπος εμβρύου πεντακάθαρος.

Αλλαγή γιατρού και ολοκληρος ο ελεγχος των αποβολών.

Θυροειδής και σύμφυση στη μήτρα η andro!!!!!!

Τόσο τυχαίες ήταν οι παλινδρομήσεις.

Προφανως υπάρχει μεγαλο ποσοστό τύχης (ατυχίας θα ελεγα εγω), παρόλα αυτα μακαρι να το ειχα ψαξει απο την πρωτη παλινδρομη και να μην το ξαναπερασω ολο αυτο. Θα με ρωτήσεις και τωρα που βρηκες αυτα εισαι σιγουρη οτι η 3η εγκυμοσυνη θα παει καλα;; Οχι βεβαια, απλα είμαι εστω και λιιιιιιγο πιο σιγουρη και δεν θα εχω το τοσο μεγαλο αγχος που ειχα στη 2η και δεν ξερω αν επαιξε και αυτο το ρολο του. Επίσης, τωρα πια ξερω οτι τα ποσοστα αποβολης μου ειναι τα ιδια με ολων των αλλων γυναικών και οχι αυξημένα λογω των προηγουμενων παλινδρομήσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ και εγώ έχω πολυκιστικές και το έπιασα το δεύτερο μήνα. Οπότε μην σε αγχώνει απ'ότι βλέπεις μια χαρά τα καταφέραμε (άσχετα με τη συνέχεια). Άλλες γυναίκες δεν έχουν τίποτα και πιάνουν μετά από χρόνο και βάλε. Οπότε μην ανησυχείς.

 

Εγώ πάντως κορίτσια λέω να το ξεκινήσω το φολικό οξύ. Δεν έχω να χάσω τίποτα. Αφού κακό δεν κάνει. Αν πάντως αποφασίσετε κάτι τέτοιο και εσείς και ρωτήσετε ότι μάθετε καλό είναι να το γράψετε για να διασταυρώνουμε και απόψεις.

 

Ελπίζω η παρεούλα μας να είναι εδώ συνέχεια και να κρατάμε η μία στην άλλη παρέα για να περάσουν και αυτές οι άτιμες μέρες αναμονής.

Και μετά να ανοίξουμε ένα καινούριο topic για να μοιραζόμαστε τις εγκυμοσύνες μας...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα μία παλίνδρομο κύηση.

 

Ο γιατρός μου την μόνη εξέταση που ζήτησε ήταν σαλπιγγογραφία για να αποκλείσουμε την δίκερη μήτρα και ήθελε να δει την θέση της.

 

Τα έκανα και όλα καλά έδειξαν. Ζήτησε τρίμηνη αποχή από την ημερομηνία του καθαρισμού και μετά μπορούσα να ξαναπροσπαθήσω και έτσι και έγινε. Έγω την κορούλα μου που τώρα είναι 18 μηνών.

 

Τον είχα ζαλίσει βέβαια μήπως πρέπει να κάνω και άλλες εξετάσεις και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος και εκείνος είναι ο γιατρός και θα μου πει και να του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

 

Τι να πω βρε κορίτσια, ξέρω ότι είναι δύσκολο και ότι δεν το έχω ξεπεράσει ακόμη και που έχω την μικρή μου.

 

Νομίζω ότι γιατρός τελικά είχε δίκιο, να γίνονται μόνο οι απαραίτητες εξετάσεις κάθε φορά ώστε να μην τρελαινόμαστε κάθε φορά.

 

Ακόμη, μου είπε ότι η φύση ότι δεν είναι φυσιολογικό το αποβάλει και μερικές φορές καλύτερα γιατί εάν ήταν τελειόμηνη αυτή η κύηση ή εάν ήταν προχωρημένη κύηση και τότε βρίσκαμε ότι δεν πρέπει να συνεχιστεί θα ήταν χειρότερα, τι να πω παρηγοριά στον άρρωστο.

 

Το άλλο που είναι και το αισιόδοξο ήταν από την στιγμή που γίνεται η σύλληψη, θα κάνουμε μπεμπάκι και να μην ανησυχούμε και έτσι και έγινε!

 

Εύχομαι το καλύτερο και να δείτε που θα γίνει είμαι σίγουρη!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και πάλι

ο δικος μου γιατρός με συμβουλευσε να παιρνω 2 χαπάκια φολλικό οξύ ημερησίως.

η ιστολογικη εξεταση δεν βγαινει παντα καθαρη

ξερω πολλες περιπτωσει που εχει δειξει ανωμαλια

εξετασεις θυροδειδη, ΝΚ, θρομβοφιλια, ουρεοπλασμα, σαλπιγγογραφια τα εχω ψαξει, δεν μενει τιποτα αλλο

οποτε το ονομαζουμε ατυχια και βαδιζουμε στο μελλον με αισιοδοξια και ελπιδα.

32 ετών,

3 βιοχημικες κυησεις,

1 παλλίνδρομη 8ης εβδομάδας

αιτία: ακόμη την ψάχνουμε....

Link to comment
Share on other sites

zinoula μετά από πόσο καιρός άρχισες πάλι τις προσπάθειες? Και το φολικό οξυ σου είπε να το παίρνεις μέχρι να ξαναγίνει η σύλληψη? Εύχομαι τα καλύτερα πάντως

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε να αρχισω τις προσπαθεις αμεσως, το ιδιο μου ειπαν και αλλοι γιατροι, το φολλικο θα το παιρνω μεχρι και την επομενη συλληψη.

Τωρα αρχισα ομοιοπαθητικη, γενικα πιστευω στην ομοιοπαθητικη και αποφασισα να κανω κατι να βελτιωσω λιγο την υγεια μου(ψυχικη και σωματικη).

32 ετών,

3 βιοχημικες κυησεις,

1 παλλίνδρομη 8ης εβδομάδας

αιτία: ακόμη την ψάχνουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ πιστέυω στην ομοιοπαθητική και σε άλλες ενναλακτικές θεραπείες. Μάλιστα χάρη σε αυτές θεραπεύτηκα κάποτε από ένα σοβαρό πρόβλημα που κανένας γιατρός δεν μπόρεσε να με βοηθήσει. Καλά κάνεις, και εγώ το σκέφτομαι... Εύχομαι να σου δώσει δύναμη

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια χαίρομαι που σήμερα ημαστε λίγο πιο αισιόδοξες.Πήγα αγόρασα φολικό οξύ θα το ξεκινήσω αμέσως.Εσεις μετά την απόξεση είχατε ελαφρώς ενοχλήσεις στις ωοθήκες,στις σάλπιγγες;Πάντως κορίτσια μπορεί να είναι και άσχετο τελείως αλλά τον Μάϊο είχαμε πολλές επαφές και δεν προέκυψε, και τον Αύγουστο που είχα διαβάσει για το καλό του φολικού οξέως και οτι βρίσκεται στα δημητριακά ολικής αλέσεως,έτρωγα κάθε μέρα γάλα με δημητριακά πολλά και το βράδυ γιαούρτι με δημητριακά,είχα κόψει τα χαζά,ευτυχώς δεν έχω καπνίσει ποτε μου,κοιμόμουν ελαφριά το βράδυ από την σωστή διατροφή και ήρθε το νινί με 2-3 επαφές,άσχετα αν παλινδρόμησε.

Μήπως ξέρετε πόσο κοστίζουν οι εξετάσεις για ουρεόπλασμα και μυκόπλασμα;

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Τι φολικό οξύ αγόρασες? Το felicin? Στο είπε γιατρός ή ρώτησες φαρμακοποιό? Καλή αρχή. Μετά την απόξεση εγώ είχα κάτι τσιμπιματάκια εδώ και εκεί και μερικές μέρες πόνο περιόδου. Είναι όλα απολύτως φυσιολογικά. Τώρα για τις εξετάσεις ελπίζω να σου απαντήσει καμία γιατί εγώ δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Τις εξετάσεις για ουρεόπλασμα και μυκόπλασμα αν δεν κάνω λάθος με έβαλε ο γιατρός και τις έκανα όταν είχα μάθει ότι ήμουν έγγυος. Θα ρίξω μια ματιά μόλις γυρίσω σπίτι να βεβαιωθώ. Λογικά πρέπει να έχω και τις αποδείξεις όπου θα φαίνεται και πόσο κάνουν.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια χαίρομαι που σήμερα ημαστε λίγο πιο αισιόδοξες.Πήγα αγόρασα φολικό οξύ θα το ξεκινήσω αμέσως.Εσεις μετά την απόξεση είχατε ελαφρώς ενοχλήσεις στις ωοθήκες,στις σάλπιγγες;Πάντως κορίτσια μπορεί να είναι και άσχετο τελείως αλλά τον Μάϊο είχαμε πολλές επαφές και δεν προέκυψε, και τον Αύγουστο που είχα διαβάσει για το καλό του φολικού οξέως και οτι βρίσκεται στα δημητριακά ολικής αλέσεως,έτρωγα κάθε μέρα γάλα με δημητριακά πολλά και το βράδυ γιαούρτι με δημητριακά,είχα κόψει τα χαζά,ευτυχώς δεν έχω καπνίσει ποτε μου,κοιμόμουν ελαφριά το βράδυ από την σωστή διατροφή και ήρθε το νινί με 2-3 επαφές,άσχετα αν παλινδρόμησε.

Μήπως ξέρετε πόσο κοστίζουν οι εξετάσεις για ουρεόπλασμα και μυκόπλασμα;

 

Στο ΙΚΑ είναι δωρεάν, δεν πληρώνεις τίποτα! Αλλά κάνουν περίπου 10 μέρες τα αποτελέσματα, Βέβαια πρέπει να τις γράψεις.

Για εξωτερικό διαγνωστικό κέντρο, δεν θυμάμαι αλλά μπορώ να σου πω το

απόγευμα από το σπίτι.

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα της ιστολογικής και μου είπε ο γιατρός μου ότι είναι καθαρή. Θα πάω μόνο να με δεί μετά το τέλος της πρώτης μου περιόδου και αυτό είναι όλο. Ούτε άλλες εξετάσεις ούτε τίποτα. Όλα αυτά που διαβάζω όμως για θρομβοφιλίες και κτλ δεν θα έπρεπε να με στείλει να τα κάνω? Θα τον ρωτήσω όταν πάω αλλά δεκτές και οι απόψεις σας που πάντα βοηθάνε πολύ

Link to comment
Share on other sites

Eirinik, κι εγώ όταν έπαθα την παλίνδρομη πριν 12 ημέρες μόλις είδαμε οτι σταμάτησε η καρδιά του μωρού,μου είπε οτι υπάρχουν υποψίες για θρομβοφιλία.Όταν βγήκαν οι ιστολογικές ήταν καθαρές.Το μωρό δεν δέχθηκε θρομβώσεις (σαν χτυπήματα,όταν πήζει το αίμα).Στην καλλιέργεια ούρων που έκανα θα φαίνοταν το μυκόπλασμα ή το ουρεόπλασμα;Επειδή έχω πολυκυστικές οι μόνες εξετάσεις που δεν έκανα είναι Τ3,Τ4 ΚΑΙ ΤSH για θυροειδή.Την Πρασκευή μου τελείωσε το αίμα,αλλά έχω καφέ εκκρίσεις.Είναι κάτι;

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν υπήρχε θρομβοφιλία θα το έβρισκαν από την ιστολογική. Γιατί νομίζω ότι πρέπει να κάνεις εξετάσεις αίματος για να το βρουν αυτό.

 

Πάντως στα ούρα σου θα εύρισκαν το μυκόπλαμα ή το ουρεόπλασμα απ΄ ότι ξέρω. Τώρα για τις καφέ εκκρίσεις μην φοβάσαι καθαρίζει ο οργανισμός. Όπως όταν έχουμε καφέ εκκρίσεις μετά την περίοδο πολλές φορές

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ο γιατρός μου είπε ότι θα μου δώσει στην επόμενη εγκυμοσύνη αιμοδιαλυτικά γαι τη θρομβοφιλία, έχω δεν έχω, αφού λέει δεν επηρεάζουν ούτε το έμβρυο, ούτε εμένα. Δεν πολυσυμφωνώ βέβαια, θα προτιμούσα να ξέρω αν έχω ή παίρνω περιτά φάρμακα, αλλά δεν ξέρω και περισσότερες λεπτομέρειες γι' αυτό το πράγμα.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...