Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζωακια από felt: Τα φωτα σας!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!Εδώ και καιρό σκεφτομαι να αρχίσω το ράψιμο.Βλεπω στο ιντερνετ πολύ ωραία ζωακια που φτιάχνουν από felt και θέλω να το δοκιμάσω.

Με μια αναζήτηση που έκανα σε υλικά θα μου φτάσει ο κουκος αηδόνι αν πάρω όλα τα χρώματα felt γιατί είναι πανακριβο το τρέχον μέτρο. Εδώ λοιπόν θέλω τα φώτα σας!! Σκεφτομουν μήπως πάρω καμιά κουβέρτα φλις και να κάνω τις λεπτομέριες με φελτ.Αραγε θα βγει καλό ή τζάπα θα παιδεύομαι? Επίσης έχω παρατηρήσει ότι κάνουν μια ειδική βελονιά. Ξερετε που θα βρώ κανα βιντεάκι να δω πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλο υλικο τελειο θ αελεγα ,ακριβο αλλα κανεις τελεια πραγματα..εγω πηγα σε σεμιναριο στη θεσσαλονικη και ξετρελλαθηκα..ως και κουρτινες εκανα..

το felt εχει μια βασικη αρχη..ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ τιποτα γιατι μπορει να μας χρησιμευσει..

(παλια ρουχα ,κουρτινες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

καλο υλικο τελειο θ αελεγα ,ακριβο αλλα κανεις τελεια πραγματα..εγω πηγα σε σεμιναριο στη θεσσαλονικη και ξετρελλαθηκα..ως και κουρτινες εκανα..

το felt εχει μια βασικη αρχη..ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ τιποτα γιατι μπορει να μας χρησιμευσει..

(παλια ρουχα ,κουρτινες κλπ)

 

 

Demi,τί σεμινάριο ήταν αυτό???Με δίδακτρα ή από αυτά που προσφέρουν κατά καιρούς δωρεάν??Και πού έγινε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,κι μενα μου αρεσει πολυ αυτο το υλικο και το θεωρω και ευκολο για να δουλευτει,το felt το χρησιμοποιουμε με δυο τροπους ειτε με την βελονα οπως ειπες ειτε με το να το βρεχουμε,τωρα για την βελονα που ρωτας την εχουν τα μαγαζια τυπου hobby και σιγουρα στο kangaroo που βρισκεται καπου στο κεντρο της Αθηνας(δεν ξερω διευθηνση)στην ουσια ειναι η πηγη του felt εκει

σου βαζω βιντεακια και με τους δυο τροπους

μην το φοβηθεις ειναι πανευκολο

 

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

To felt μα αρεσει πολυ αν και δεν εχω κανει τιποτα λογω οικονομικου κυριως - είναι λιγο ακριβο :oops::oops:

Αλλά επειδη μου αρεσει να ψαχνω και εχω δει κάποια βιντεακια ξερω πως η βελονια λέγεται blanket stich Αν βάλεις στο ΥΤ "how to make blanket stich "θα σου βγαλει Πενουλα

Επίσης και η βελονια κόμπος χρησιμοποιείται συχνα (σπορακια φραουλας)

 

Σου βαζω Πενουλα ενα "πώς να φτιαξετε felt cupcake " - εμενα μου αρεσουν πολύ τα γλυκα ... και από felt :lol:

 

http://hoogliart.wordpress.com/2007/09/07/how-to-make-a-felt-cupcake-tutorial/

 

Απ'ό.τι εχω δει χρησιμοποιούν πατρον για να φτιαξουν τα σχεδιακια και τα γεμίζουν με υαλοβαμβακα (ετσι νομίζω λέγεται )

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Peny μπορω να σου βρω αρκετα πατρον αλλά επειδη είναι από βιβλία δε ξέρω αν επιτρεπεται να τα βαλω

Αν θες σου στελνω με πμ ό,τι εχω σχετικο με πολλή χαρα !!!

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Γιουλα μου σε ευχαριστώ πολύ για τα βιντεάκια!!

Ειρηνακι περιμένω πμ με τα πατρόν!! Μιλάμε για πολύυυυυυ όρεξη!!Οτι έχεις σε παιδικά σχεδιακια!!

Τώρα για πειτε μου τι δεν έχω καταλάβει καλά???Πατώντας στο google felt μου βγάζει τσόχινα πραγματάκια.Ενω τα βιντεάκια και το blog που μου βάλατε και οι δυο σας είναι άλλο υλικό. Μήπως ψάχνω λαθος πράγμα η άσχετη οεο????

Όλα ξεκίνησαν όταν είδα τις κουκουβάγιες της Αμελι http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1941106#post1941106

που ετοιμασε για το παρτυ του γιου της και μου άρεσαν τρελά.

Και σκέφτομαι να παραγγείλω από το ebay κάποια κομμάτια felt (αν τελικά λεγεται έτσι αυτο που εννοω) που έχουν μικρες διαστάσεις για τις λεπτομέριες και να βάλω και καποια υφάσματα πολύ χοντρά που έχω ή φλις ( αφου και η demi μου είπε ότι δεν πετάμε τίποτα) και να φτιάξω διάφορα ζωάκια με λίγο απ ολα για να ρίξω το κόστος.

Λετε να βγει μαπα το καρπουζι????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πενυ τωρα ειδα τις κουκουβαγιες(οι οποιες ειναι καταπληκτικες!!!!!!!!!)αυτες λοιπον δεν ειναι με felt αλλα με τσοχα ;)τσοχα μπορεις να βρεις ευκολα και σε πολυ καλη τιμη!!παλι στο κεντρο της Αθηνας ειναι μαγαζια που εχουν υφασματα με ενα ευρω το μετρο και εχω δει τσοχες σε πολλους χρωματισμους

ξεχασα!!!εχει και στα τσαμπο φυλλα απο τσοχα που και με αυτα μπορεις να κανεις ανετα την δουλεια σου

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκεφτόμουν κι εγώ τις τελευταίες μέρες,θέλω να ξεκινήσω ράψιμο,έχω δει διάφορα,όπως και το felt...

αλλά ακόμα δεν έχω αξιωθεί να πάρω μια ξεχασμένη ραπτομηχανή από τη μαμά μου!!

ευκαίρια τώρα που είδα και τα βιντεάκι,ότι ξέρετε κορίτσια χρήσιμο θα είναι βάλτε το εδώ...

eirinibyronas κι εγώ ενδιαφέρομαι για πατρόν!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Πενουλα ειναι ας πόύμε διαφορετικα είδη Αν βαλεις Felt θα σου βγαλει και αυτο που λές εσυ , αυτό που λέμε εμεις εδω τσοχα και είναι σα φλις , σαν υφασμα Αυτό εγω το θεωρω το πιο ευχρηστο και πιο ευκολο να το δουλεψεις και μπορεις να βρεις πιστευω σε καταστηματα κατω στην Καπνικαρεα που εχει αποθηκες και φυσικα απο ιντερνετ

Μπορεις ανετα απ ότι εχω δει να το συνδυασεις με αλλά υφασματα , κορδελες , κουμπια , χαντρες και λοιπά οπότε μη πετάς τίποτα ;)

Επίσης μπορεις να χρησιμοποιησεις πατρόν από χαρτινες κατασκευες αλλά και να σχεδιασεις με το χερι κατι πάνω με μολυβακι και να το κοψεις

Να σου βάλω καποια για εμπνευση :

https://picasaweb.google.com/Cherleysa/Fieltro#

 

Θα σας στειλω ό,τι μπορεσω αλλά από Δευτερα γιατι αυριο εχουμε το πρωτο μας πάρτυ και ειμαι στο τρεξιμο !!

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

πενουλα, χαίρομαι πολύ που σου άρεσαν τελικά οι κουκουβάγιες μου!!!:D

να σου πω την αλήθεια εγώ πίστευα ότι η τσόχα στα αγγλικά συμαίνει felt:confused:.

είναι η πρώτη φορά που ασχολήθηκα με το ράψιμο, το υλικό μου άρεσε τρελά... σίγουρα θα το ξαναεπεξεργαστώ...

η τσόχα, λοιπόν, που βρήκα στο κέντρο της αθήνας, ήταν αρκετά μαλακή, αφού και τις κουκουβάγιες και τα μπρελόκ τα έραψα στο χέρι...

δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις από την φωτό την ποιότητα

dsc06439fk.jpg

πάντως αν και δεν έχω και την σχετική πείρα θα σου πρότεινα να πάρεις καλύτερα τσόχα, παρά φλίς ή κάτι άλλο...

θα σου βγει και αρκετά οικονομικά - γύρω στα 10ε πήρα τα 9 χρώματα.

αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο - ευχαρίστως!!!

 

ειρήνη να χαίρεσαι το μικρό σου!! να περάσετε πολύ όμορφα!!

Link to comment
Share on other sites

Γιουλα το φαντάζομαι ότι θα έχει στο κέντρο της Αθήνας αλλά δυστηχώς δεν μένω Αθηνα και δεν είναι και ευκολο να πάω ως εκεί. Οπότε κοιτάω αν μπορώ να βρώ κατι μεσω ιντερνετ. Με μια αναζήτηση που έκανα λοιπον βρηκα το ρολο 7,5 τα 5 μέτρα όμως για να πάρω όλα τα χρώματα θα μου φτάσει ο κουκος αηδόνι.Ημουν στο παραπέντε να πάρω από ebay και ευτυχώς που δεν το πηρα γιατί ήταν μόλις 21cm. Του jmbo έιχα πάρει αλλά έιναι μικρές οι διαστάσεις. Βρήκα σε ένα site που έχει παιδαγωγικό υλικό αλλά έχει μόνο πράσινο , κιτρινο μπλε και κόκκινο και δεν έχουν κα τηλ. Θα τους στείλω email να δούμε...Τι τυχερες είστε εσεις που μένετε Αθήνα και ότι θέλετε το βρίκσετε αμέσως....Εγώ πρεπει να το κάνω σιριαλ και στο τέλος ξενερώνω και δεν κάνω τίποτα!!

Αμελί αυτή τη βελονιά εννοούσα ΤΕΛΕΙΑ!!! Πως λέγεται το υλικό που γεμίζεις τα μαξιλάρια? Μηπως είμαι τυχερή και βρω εδώ. Να σε ρωτήσω κάτι τι διαστάσεις πήρες και πως λέγεται το μαγαζί μήπως και αγγαρέψω τη γιαγιά μου και πάει και μου τα πάρει.

Ειρήνη έχετε παρτάκι???Να τα χιλιασει το ζουζούνι και περιμένουμε φωτο από Δευτερα!!!

Miamama δεν χρειάζεται ραπτομηχανή.Αν δεις τις κουκουβάγιες της Αμελί θα καταλάβεις!!!

Πάω να ξεθάψω τώρα αυτά τα μικρά κομματακια που έχω από το τζάμπο να φτιάξω τίποτα να μου φύγει ο καημός...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμελί αυτή τη βελονιά εννοούσα ΤΕΛΕΙΑ!!! Πως λέγεται το υλικό που γεμίζεις τα μαξιλάρια? Μηπως είμαι τυχερή και βρω εδώ. Να σε ρωτήσω κάτι τι διαστάσεις πήρες και πως λέγεται το μαγαζί μήπως και αγγαρέψω τη γιαγιά μου και πάει και μου τα πάρει.

Πάω να ξεθάψω τώρα αυτά τα μικρά κομματακια που έχω από το τζάμπο να φτιάξω τίποτα να μου φύγει ο καημός...

 

επειδή βλέπω ότι τρώγεσαι:lol:, κοίτα να δεις τι θα κάνουμε - θα σου στείλω κάτι κομματάκια που έχω, ώστε να την δοκιμάσεις σαν υλικό και αν σ'αρέσει πέρνεις μετά, αν θέλεις μπορώ να πάω να σου τα πάρω για να μην τρέχεις την γιαγιά.:wink:

το υλικό δεν έχει κάποιο όνομα, γέμισμα για τα μαξιλάρια το ζητάς.

τώρα με το μαγαζί κοιτάζω να βρω κάποιο άλλο για την επομένη αγορά, δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου η συμπεριφορά τους και τις δυο φορές που πήγα:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

πενυ δεν μενω Αθηνα:Dαπλα ξερω τα μαγαζια εκει καο οταν ανεβαινω Αθηνα εφοδιαζομαι,παντως και εδω στην τοπικη αγορα δεν ειναι πολυ ακριβη εγω οταν χρειαζομαι παιρνω 30π σε καθε χρωμα και φτιαχνω αρκετα πραγματα

περισυ εφτιαξα για το χριστουγενιατικο δεντρο καρδουλες με χαντρες και κουμπια:P:p:p

τωρα για το γεμισμα εγω τι εχω κανει; ευτηχως ειχα αρκετα παλια κουκλακια που αδειαζω το υλικο τους απο μεσα και ετσι δενπαει τιποτε χαμενο:wink:

η βελονια που χρησιμοποιω ειναι αυτη

attachment.php?attachmentid=31420&d=1261863480

η βελονια λεγεται φεστονι!

οτι αλλη απορια εχεις ρωτα

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θυμαμαι παλια οταν πηγαινα στην σχολη ακομα επαιρνα υλικα για μακετα ... και θυμαμαι οτι ειχα δει πολλα σχεδια ετοιμα μικρα με τσοχα δηλαδη λουλουδακια, καρδουλες τετραγωνα κ.τ.λ...με αυτα διακοσμητε διαφορα πραγματακια να ειδα αυτο το τσαντακι που μου αρεσε σαν ιδεα για την μικρουλα μου https://picasaweb.google.com/Cherleysa/Fieltro#5237411648937914978...τα λουλουδια που εχει πανω ειναι ετοιμα νομιζω γιατι ακριβος ετσι ηταν και αυτα που εβλεπα...

 

τώρα με το μαγαζί κοιτάζω να βρω κάποιο άλλο για την επομένη αγορά, δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου η συμπεριφορά τους και τις δυο φορές που πήγα:evil::evil:

ειναι το μαγαζακι που ειχαμε παει μαζι παλια που εκλεινε??? ενα στενο πολυ πολυ????

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι felt λενε και την τσοχα στα Αγγλικα.

Αλλα υπαρχει και η τεχνικη felt που γινεται με μια ειδικη βελονα.

Το υλικο γεμισματος ειναι πολυεστερ,οπως αυτο που βαζουν στα μαξιλαρια...

παντως ειναι πανεμορφα....

θα ηθελα να φτιαξω ενα μεγαλο ζωακι για την μικρη μου...

κουκουβαγια,γατουλα κλπ...

αλλα περα απο την βελονια στα τελιωματα....θα θελουν και αλλα ραψιματα και δεν ξερω αν θα τα πετυχω!!:wink:

 

παντως στο etsy.com αναλογες κουκουβαγιες και ισως και μικροτερες τις πουλανε το λιγοτερο 20 ευρω!!

Link to comment
Share on other sites

τέλειο υλικό φαίνεται,πολύ ωραία πραγματάκια αυτά που βάλατε κορίτσια.δλδ και με το χέρι γίνονται? χμμ!!

άντε να τα βρούμε στην επαρχία,θα δω κι εγώ στα τζάμπο.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο το βρήκα και εγώ! Αλλά είδες κατι χρώματα που έχει?Ενώ στο δειγματολόγιο από κάτω έχει παρα πολλά όταν πας να επιλεξεις σου βγάζει μόνο 4 χάλια χρώματα!!

 

Μπες να δεις τι φτιάχνω εδώ

http://mycraftcenter.blogspot.com/

 

ναι τα χρωματα ειναι λιγο χαλια:rolleyes::(....

καλα peny ΤΕΛΕΙΑ ειναι καλα εσυ και αν εισαι χρυσοχερα........:P:p:p:p

μα καλα ολα τα κανεις εσυ πια τουρτες φανταστικες, βιβλια ευχων κ.τ.λ κ.τ.λ...τι να πω εμεινα αφωνη.......:shock::shock::shock: ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...