Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός/Φυσικός τοκετός χωρίς φάρμακα και παρεμβάσεις


Marakious

Recommended Posts

Αγαπητή φίλη, πιστεύω ότι η ιατρική παρακολούθηση την ώρα του τοκετου είναι απαραίτητη. Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι υπέρ του φυσικού τοκετού, εφόσον δεν υπάρχει σοβαρός ιατρικός λόγος να γίνει καισαρική τομή. Από την άλλη πλευρά ίσως χωρίς αυτή τη ''βεντουζα'' το μωράκι σου να είχε δυσκολευτεί. Μη με παρεξηγείς για αυτό που λέω, απλώς κι εγώ γεννήθηκα με ''βεντούζα'' γιατί είχαν πέσει οι παλμοί μου και δόξα τω θεω είμαι μια χαρούλα. Δεν θα ήμουν εδώ αν η μαμα μου επέμενε να γεννήσει χωρίς ιατρική παρέμβαση και δεν εμπιστευόταν το γιατρό της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Papaki γράφτηκαν ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα για το φυσικό τοκετό στο τόπικ VBAC (στις τελευταίες κυρίως σελίδες). Δέστα αν θες, υπάρχει και προτεινόμενη βιβλιογραφία.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Papaki γράφτηκαν ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα για το φυσικό τοκετό στο τόπικ VBAC (στις τελευταίες κυρίως σελίδες). Δέστα αν θες, υπάρχει και προτεινόμενη βιβλιογραφία.

 

Επισης εχει και στη Θεσσ/κη μαιες κ με πολυ καλες κριτικες!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ζήσαμε την κάθε στιγμή και την ζήσαμε ενεργητικά, όχι παθητικά. Η γυναίκα μου κινούνταν, περπατούσε, έμπαινε στο νερό για λίγο, έκανε αστεία με τις μαίες και πάντα μα πάντα είχε τον πρώτο λόγο στις πρώτες της αποφάσεις ως μητέρα. Όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν, οι μαίες δεν επενέβησαν να της πουν ότι ξέρεις κάτι, πέρασε η ώρα, θα κάνουμε καισαρική. Αντίθετα, την άφησαν στην θέση του "αρχηγού", μέχρι το τέλος. Όταν φάνηκε πια το κεφάλι του παιδιού μας, η γυναίκα μου μπήκε πάλι στο νερό, γιατί εκεί ήθελε να γεννήσει και ο γιος μας τορπίλισε την μικρή πισίνα. Το πρώτο λεπτό της ζωής του το περάσαμε αγκαλιασμένοι και οι τρεις. Εγώ έκοψα τον ομφάλιο λώρο και μετά από λίγο, όσο οι μαίες περιποιούνταν την γυναίκα μου εγώ έκανα στον γιο μας το πρώτο του μπάνιο. Ξέρετε τι δύναμη πήρε η γυναίκα μου από αυτή την εμπειρία; Ξέρετε τι δύναμη πήραμε όλοι μας; Η αρχή της ζωής μας σαν οικογένεια έγινε με το δεξί και είμασταν όλοι ενωμένοι από την πρώτη στιγμή. Ο γιος μας δεν έφυγε ποτέ από κοντά μας, την επόμενη μέρα φύγαμε από το μαιευτήριο και είμαστε στην ευχάριστη θέση να λέμε ότι είχαμε την καλύτερη δυνατή αρχή, σαν οικογένεια.

 

Μπορείτε να φανταστείτε τι θα γινότανε αν είχαμε πάει σε ένα νοσοκομείο; Εντάξει, δεν λέω ότι τα πράγματα είναι άσπρο ή μαύρο, ούτε ότι τόσες και τόσες γνωστές μου που γέννησαν με καισαρική και φάρμακα έκαναν παιδιά λειψά ή οι ίδιες απέτυχαν ως μητέρες. Απλά, επειδή οι πρώτες εβδομάδες με ένα μωρό είναι ιδιαίτερα δύσκολες, ειδικά αν είναι το πρώτο παιδί, η μητέρα χρειάζεται όση ενέργεια μπορεί να πάρει από τους ανθρώπους γύρω της. Η Ευτοκία έχει φτιάξει ένα τέτοιο πλαίσιο, από το οποίο η γυναίκα βγαίνει δυνατή, ενεργητική, αποφασιστική. Είναι σαν δύο αθλητές μαραθωνοδρόμους. Ο πρώτος ξεκινάει με σπριντ και ο δεύτερος με τζόγκινγκ. Στην απόσταση των 40 μιλίων του μαραθώνιου δεν παίζει και τόσο σημασία με ποιο τρόπο θα ξεκινήσεις, όμως τα πρώτα μίλια τα απολαμβάνει καλύτερα ο σπριντερ γιατί ξεκίνησε καλύτερα και έχει την ψυχολογία με το μέρος του. Κάθε μάνα είναι ένα μαραθωνοδρόμος. Αν το παιδί της έρθει φυσιολογικά στον κόσμο ή με φάρμακα ή με καισαρική ή με οτιδήποτε άλλο, δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο στο σύνολο της μητρότητας της. Ο τρόπος που θα ξεκινήσει την κούρσα όμως επηρρεάζει σημαντικά την ψυχολογία της των πρώτων εβδομάδων ή μηνών και τις πρώτες της αποφάσεις ως μητέρα.

 

aporofisa kathe lexi tou keimenou kai exo meinei afoni!!! exo gennisei dio fores me episkliridio (tin mia den epiase kai itan frikta dioti apo to pouthena eniosa mia akrixi) kai omos osa perigrafeis mporo na ta katalabo kai thelo na ta nioso giati ontos einai dinata sinaisthimata kai bgazoun apolito noima!!! eidika gia tin periodo meta tin gennna. tha kano oti einai sto xeri mou, efoson mas eulogisei o Theos kai me allo paidi, na ziso me auto ton tropo auti tin empeiria. Tha diabaso kai tha psaxo oste na xalinagogiso ton fobo kai na exoplisto katallila. To mono "kako" einai oti se ligo kairo metakomizoume se nisi opou kati tetoio den yparxei ....tha doume...se euxaristo pou to moirastikes mazi mas!!! na eiste panta kala!!!!

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Επισης εχει και στη Θεσσ/κη μαιες κ με πολυ καλες κριτικες!

 

προσπαθω να σου στειλω πμ αλλα μου λεει οτι εχει τιγκαρει το μαιλ βοξ σου ....

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσπαθω να σου στειλω πμ αλλα μου λεει οτι εχει τιγκαρει το μαιλ βοξ σου ....

 

Απουσιάζει εκτός Ελλάδος, είμαι σίγουρη ότι θα σου απαντήσει μόλις επιστρέψει.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Τινάκι,

 

σου εύχομαι ότι καλύτερο. Η ενημέρωση, η γνώση, είναι το αντίδοτο στο φόβο μας.

 

Σε ζηλεύω λιγάκι που θα πας σε νησί. Η γυναίκα μου κι εγώ φλερτάρουμε με την ιδέα εδώ και καιρό, όμως είναι πολύ δύσκολο επαγγελματικά να το κάνουμε. Ίσως μια μέρα τα καταφέρουμε...

 

ότι θελήσεις πολύ ευχαρίστως να το μοιραστώ μαζί σου

 

Πάνος

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί φίλοι

 

Διάβασα την ιστορία του Πάνου και της οικογένειάς του και συγκινήθηκα, ζήλεψα, θύμωσα...Εξηγούμαι πάραυτα λοιπόν. Είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μας και σε 1 εβδομάδα μπαίνω στον 9ο μήνα. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη με το γιατρό μου. Παραδοσιακός σε πολλά πράγματα, είναι όμως υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, πράγμα που βοήθησε ιδιαίτερα στην περίπτωση του 1ου παιδιού μας.

Παρ' όλα αυτά ψάχνοντας λίγο παραπάνω το θέμα του φυσικού τοκετού και του όλου σεβασμού της εξέλιξης αυτής της φυσικής διαδικασίας, βλέπω ότι όχι μόνο η Ελλάδα κατατάσσεται περίτρανα στον τρίτο κόσμο, αλλά πολύ περισσότερο οι εγκυμονούσες της επαρχίας είμαστε λίγο-πολύ καταδικασμένες.

Πρόκειται να γεννήσω στο μητέρα Κρήτης και πιστέψτε με θα ήθελα τόσο πολύ να τους πω: αφήστε με αυτή τη φορά να περπατήσω, να μην είμαι ξαπλωμένη συνέχεια, βάλτε το παιδί στο στήθος μου αμέσως, κόψτε τον ομφάλιο λώρο αφού σταματήσει να πάλλεται και να μεταφέρει το αίμα στο παιδί, βγάλτε τις 35 μαίες και τους 40 γιατρούς από το κ*&$δωμάτιο την ώρα που γεννάω (η προηγούμενη γέννα κράτησε 18 ώρες, οπότε παρέλασαν 3 βάρδιες...).

Ντρέπομαι που το λέω, αλλά δεν μου έχει μείνει σθένος να παλεύω για τα αυτονόητα...Αυτή τη φορά είπα ότι θα αντιμετωπίσω το θέμα θηλασμός (Ευτυχώς τον πρώτο τον θήλασα αποκλειστικά από το μαιευτήριο...). Θα πάω με γραπτό αίτημα να μη δώσουν συμπληρωμα στο παιδί χωρίς τη συναίνεσή μου ή του συζύγου μου και θα τους ζητήσω να μου το δώσουν αμέσως για να θηλάσει. Ειλικρινά φοβάμαι την αντιμετώπιση από τον παιδίατρο, αλλά γι' αυτόν το λόγο θέλω να πάω απ' το μαιευτήριο πριν γεννήσω, να συζητήσουμε περί πάντων.

Τελοσπάντων, συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος, απλώς ήθελα κάπου να τα πω κι εγώ...

Τι να πω, αν αποφασίσουμε για τρίτο, θα πηγαινοερχόμαστε Αθήνα μου φαίνεται...ή μήπως η ελπίδα πεθαίνει τελευταία;

Link to comment
Share on other sites

Στελλίνα καλημέρα,

 

και μπράβο σου. Μπράβο που ενημερώθηκες, μπράβο που έψαξες, μπράβο που είσαι αρκετά ανοιχτή ώστε να δεις την μεγαλύτερη εικόνα και αρκετά προσγειωμένη ώστε να ξέρεις τι να περιμένεις.

 

Κατά βάση έχεις δίκιο σε όλα όσα γράφεις. Εγώ θα σου πρότεινα το εξής. Σκέψου πως θέλεις να γεννήσεις, ιδεατά. Κατόπιν, βάλε προτεραιότητες στις προτιμήσεις σου. Όπως βλέπω ο θηλασμός είναι μεγάλη προτεραιότητα για σένα - μπράβο σου και πάλι! :) όταν βάλεις τις προτεραιότητες, αποφάσισε ποιες πρέπει και ποιες νομίζεις ότι μπορείτε να παλέψετε με τον άντρα σου. Από εκεί και πέρα, όλα τα υπόλοιπα είναι δρόμος και τύχη.

 

Μια σημείωση. Την ώρα του τοκετού, εσύ δεν θα ασχοληθείς με τίποτα από όλα αυτά. Εσύ θα είσαι συγκεντρωμένη, 100%, στο παρόν σου, στην γέννα σου. Όπως έγραψες σωστά, όσα προλάβεις θα τα κανονίσεις εκ των προτέρων. Με τα καθέκαστα την ώρα του τοκετού θα ασχοληθεί ο άντρας σου. Εκείνος έχει το χρόνο και το κίνητρο για να φροντίσει για σας. Από ότι διάβασα είναι το δεύτερο παιδί σας; Ωραία λοιπόν, είναι ήδη εκπαιδευμένος φροντιστής. Εσύ θα του επισημάνεις την προσοχή στα φλέγοντα ζητήματα σου (προτεραιότητες 1 - ...) κι εκείνος θα φροντίσει ώστε να γίνουν.

 

Είπες κάτι για τον παιδίατρο. ίσως να μην το κατάλαβα καλά, οπότε διόρθωσε με αν κα΄νω λάθος. Να φροντίζεις πάντα να κοιτάς ποιος σου λέει τι. Δεν είναι όλοι ειδικοί για όλα. Δεν μπορεί ένας εργάτης να σου πει για την διακόσμηση στο σπίτι. Εντάξει, η δουλειά του είναι παρεμφερής, αλλά μην παρασυρόμαστε κιόλας. Τι ξέρει ο εργάτης από διακόσμηση; Όμοια, ένας παιδίατρος δεν μπορεί να δώσει συμβουλές για θηλασμό. Μην τρελαθούμε. Η ειδικότητα του είναι τα παιδιά. Δεν ξέρω για τον δικό σου παιδίατρο, αλλά έχω ακούσει διάφορα φριχτά από παιδίατρους που φοβίζουν νέες μανάδες.

 

Τέλος πάντων, ασχολήσου όσο θες με τα παραπάνω αλλά μην ασχοληθείς και πολύ. ότι και να γίνει θα φέρεις στον κόσμο μια νέα ζωή. Υπάρχει καλύτερη υπόσχεση σε αυτό τον κόσμο;

 

Φιλικά, και με ένα πόνο,

 

Πάνος

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ψάχνοντας στο ιντερνετ για να παραγγείλω κάποια βιβλία, έπεσε το μάτι μου σε ένα βιβλίο που λέγεται «Φυσικός Τοκετός» και είναι της Τραγέα Ρεββέκα. Το έχετε ακουστά??? Υπάρχει μήπως κάποια που να το έχει διαβάσει ή να γνωρίζει τη συγγραφέα του βιβλίου (νομίζω ότι έχει σχέση με την Ευτοκία) για να μας πει απόψεις. Σε τιμή είναι πολύ ακριβότερο από του Λεμπουαγιέ και μου κάνει εντύπωση. Η συγγραφέας είναι επίκουρος καθηγήτρια της μαιευτικής στα Τ.Ε.Ι. της Αθήνας.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάχνοντας στο ιντερνετ για να παραγγείλω κάποια βιβλία, έπεσε το μάτι μου σε ένα βιβλίο που λέγεται «Φυσικός Τοκετός» και είναι της Τραγέα Ρεββέκα. Το έχετε ακουστά??? Υπάρχει μήπως κάποια που να το έχει διαβάσει ή να γνωρίζει τη συγγραφέα του βιβλίου (νομίζω ότι έχει σχέση με την Ευτοκία) για να μας πει απόψεις. Σε τιμή είναι πολύ ακριβότερο από του Λεμπουαγιέ και μου κάνει εντύπωση. Η συγγραφέας είναι επίκουρος καθηγήτρια της μαιευτικής στα Τ.Ε.Ι. της Αθήνας.

 

Ναι, την γνωρίζω την Ρεβέκκα, είναι μια απίστευτα γλυκιά γυναίκα. Έκανε κάποια από τα σεμινάρια που παρακολούθησα στην Ευτοκία. Επίσης θυμάμαι αυτό που λες, κάποιες κοπέλες εκεί την είχαν καθηγήτρια. Από όσο ξέρω, είναι ακόμα ενεργά μαία και έχει φοβερά μεγάλη εμπειρία. Δεν ξέρω όμως περισσότερα.

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Γειά σας. Είμαι στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και θέλω όταν έρθει η ώρα να γεννήσω με φυσικό τοκετό. Όχι απλά φυσιολογικό αλλά φυσικό τοκετό,δηλαδη χωρίς τεχνιτους πόνους, χωρίς χρήση ωκιτοκινης, χωρίς επισκληριδιο, χωρίς περινεοτομη χωρίς ορους, χωρίς να είμαι υποχρεωτικά καθηλωμένη σε ένα κρεββατι ανάσκελα, αλλά με ελευθερία κινήσεων.προς το παρόν με όποιον ιατρό έχω μιλήσει και του έχω δείξει το πλάνο τοκετού μου δεν το έχει λάβει σοβαρά υπόψιν και κάποιοι έχουν φτάσει στο σημείο να με χλευασουν. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν. Έχει γεννήσει κάποια εδώ με φυσικό τοκετό? Αν ναι που? Σε ποιο μαιευτήριο? Και με ποιον ιατρό? Επίσης υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να μας εξασφαλίζει ότι ο γιατρός θα ακολουθήσει το πλάνο τοκετού μου? 

 

Link to comment
Share on other sites

@Evaolive δεν έχω προσωπική εμπειρία. Υπάρχουν μητέρες στο forum που έχουν κάνει φυσικό τοκετό. Ελπίζω να δουν το μήνυμα σας και να σας απαντήσουν πιο ολοκληρωμένα. Ωστόσο, το πιο γνωστό σωματείο για την προαγωγή του φυσικού τοκετού είναι το ΕΥΤΟΚΙΑ. Καλέστε τους, εξηγήστε το ιστορικό σας και ζητήστε τους τις πληροφορίες που θέλετε.

 

Πάντως εάν μου επιτρέπετε ένα σχόλιο. Συμμερίζομαι πλήρως το σκεπτικό σας. Και αντιλαμβάνομαι την ψυχολογία σας, δεδομένου και του τρόπου που κάποιοι ιατροί σας αντιμετώπισαν (πραγματικά απαράδεκτο και αυτές οι συμπεριφορές πρέπει να προβάλλονται, να κρίνονται όπως τους αξίζει και επιτέλους να εκλείψουν). Ωστόσο ο στόχος σας δεν θα πρέπει να είναι να βρεθείτε με ένα μαιευτήρα ο οποίος θα προχωρήσει σε φυσικό τοκετό μαζί σας -βάσει δικού σας πλάνου-, επειδή θα τον δεσμεύει κάποια σχετική νομοθεσία. Χωρίς να έχω γνώσεις νομικών αμφιβάλλω εάν υπάρχει σχετική νομοθεσία και καλώς δεν υπάρχει. Το νομικό (και ηθικό) πλαίσιο είναι για όλους τους ιατρούς ίδιο και συνοψίζεται στην ρήση του Ιπποκράτη "να είναι ο ιατρός ωφέλιμος ή τουλάχιστον να μη βλάπτει". Αυτό που πρέπει να αναζητήσετε είναι ένας επιστήμονας ο οποίος θα συμπλέει με την φιλοσοφία σας αλλά πάνω από όλα θα ασκεί σωστά το λειτούργημα του. Εάν όλα πάνε καλά, θα έχετε τον τοκετό που ονειρεύεστε. Εάν όχι, θα έχετε έναν σωστό ιατρό δίπλα σας που θα σας συνδέει σχέση εμπιστοσύνης (όχι υποχρέωσης) και θα χειριστεί την κατάσταση με τον πλέον ενδεδειγμένο τρόπο (παρεμβατικό εάν χρειαστεί) για την υγεία τη δική σας και του μωρού σας.

Εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Evaolive είπε:

Γειά σας. Είμαι στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και θέλω όταν έρθει η ώρα να γεννήσω με φυσικό τοκετό. Όχι απλά φυσιολογικό αλλά φυσικό τοκετό,δηλαδη χωρίς τεχνιτους πόνους, χωρίς χρήση ωκιτοκινης, χωρίς επισκληριδιο, χωρίς περινεοτομη χωρίς ορους, χωρίς να είμαι υποχρεωτικά καθηλωμένη σε ένα κρεββατι ανάσκελα, αλλά με ελευθερία κινήσεων.προς το παρόν με όποιον ιατρό έχω μιλήσει και του έχω δείξει το πλάνο τοκετού μου δεν το έχει λάβει σοβαρά υπόψιν και κάποιοι έχουν φτάσει στο σημείο να με χλευασουν. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν. Έχει γεννήσει κάποια εδώ με φυσικό τοκετό? Αν ναι που? Σε ποιο μαιευτήριο? Και με ποιον ιατρό? Επίσης υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να μας εξασφαλίζει ότι ο γιατρός θα ακολουθήσει το πλάνο τοκετού μου? 

 

Καλησπέρα κοπέλα μου , με το καλό ! 

Εγώ έκανα φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδειο δεν ξέρω καθόλου για φυσικό τοκετό . Προσωπικά δεν θα το επέλεγα αλλά σέβομαι την επιλογή σου εννοείται . Καθόλου λογικό να σε χλευάσει κάποιος γιατρός εννοείται . Μιλά με τον σύλλογο ευτοκια εκείνοι θα ξέρουν να σε κατευθύνουν . Έχε στο νου σου ότι ένας τοκετός κάποιες φορές είναι απρόβλεπτος , εχε το πλάνο σου φυσικά αλλά καλό είναι να έχεις επιλογές πιο πολύ για να μην απογοητευτείς τελικά αν κάτι πάει λίγο έξω από το πλάνο . Βρες ένα γιατρό που να σε εμπνέει και να τον εμπιστευτείς όχι όμως μόνο γιατί είναι υπέρ του φυσικού τοκετού . Να νιώθεις ότι θα σε στηρίξει και να είναι εκεί  λαμβάνοντας τις σωστές αποφάσεις . 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Evaolive said:

Γειά σας. Είμαι στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και θέλω όταν έρθει η ώρα να γεννήσω με φυσικό τοκετό. Όχι απλά φυσιολογικό αλλά φυσικό τοκετό,δηλαδη χωρίς τεχνιτους πόνους, χωρίς χρήση ωκιτοκινης, χωρίς επισκληριδιο, χωρίς περινεοτομη χωρίς ορους, χωρίς να είμαι υποχρεωτικά καθηλωμένη σε ένα κρεββατι ανάσκελα, αλλά με ελευθερία κινήσεων.προς το παρόν με όποιον ιατρό έχω μιλήσει και του έχω δείξει το πλάνο τοκετού μου δεν το έχει λάβει σοβαρά υπόψιν και κάποιοι έχουν φτάσει στο σημείο να με χλευασουν. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν. Έχει γεννήσει κάποια εδώ με φυσικό τοκετό? Αν ναι που? Σε ποιο μαιευτήριο? Και με ποιον ιατρό? Επίσης υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να μας εξασφαλίζει ότι ο γιατρός θα ακολουθήσει το πλάνο τοκετού μου? 

 

Δεν έχω γεννήσει με κάποιον από αυτούς αλλά γνωρίζω ότι στην Αθήνα ο Δημητρίου, ο Μιχαλοπουλος και ο Μουζαλας κάνουν φυσικούς τοκετούς. Με επιφύλαξη αυτά γιατί δεν έχω προσωπικη εμπειρία. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς στον σύλλογο Ευτοκια. Με το καλό το μωράκι σου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Evaolive είπε:

Γειά σας. Είμαι στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και θέλω όταν έρθει η ώρα να γεννήσω με φυσικό τοκετό. Όχι απλά φυσιολογικό αλλά φυσικό τοκετό,δηλαδη χωρίς τεχνιτους πόνους, χωρίς χρήση ωκιτοκινης, χωρίς επισκληριδιο, χωρίς περινεοτομη χωρίς ορους, χωρίς να είμαι υποχρεωτικά καθηλωμένη σε ένα κρεββατι ανάσκελα, αλλά με ελευθερία κινήσεων.προς το παρόν με όποιον ιατρό έχω μιλήσει και του έχω δείξει το πλάνο τοκετού μου δεν το έχει λάβει σοβαρά υπόψιν και κάποιοι έχουν φτάσει στο σημείο να με χλευασουν. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν. Έχει γεννήσει κάποια εδώ με φυσικό τοκετό? Αν ναι που? Σε ποιο μαιευτήριο? Και με ποιον ιατρό? Επίσης υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να μας εξασφαλίζει ότι ο γιατρός θα ακολουθήσει το πλάνο τοκετού μου? 

 

Τα δυο μου παιδια γεννηθηκαν με φυσικο τοκετο και καταλαβαινω απολυτα αυτα που λες για τους γιατρους, σαν εξωγηινη με κοιτουσαν. Αλλαξα τρεις μεχρι να βρω τον καταλληλο ανθρωπο. Ευτυχως βρεθηκε στον δρομο μου μια μαια που μου προτεινε την γυναικολογο μου γιατι ακομη θα εψαχνα :grin: Νομικο πλαισιο δεν γνωριζω να υπαρχει, εκτος αν τον βαλεις να υπογραψει το πλανο τοκετου(κι εσυ μαζι) για να θεωρηθει οτι εγινε καποια συμφωνια. Παρ'ολα αυτα δεν μπορει κανεις να σου εξασφαλισει οτι θα σε καλυψει νομικα το πλανο. Εξαλλου, το πλανο τοκετου δεν ειναι "ιδιωτικο συμφωνητικο"  αλλα οι επιθυμιες σου γραμμενες σε ενα χαρτι ωστε να γνωριζει ο επαγγελματιας υγειας ποια ειναι τα ορια σου, εφ'οσον δεν υπαρχει καποια ιατρικη ενδειξη για να τα παρεμβει εννοειται. Αλλα επειδη αυτα τα ορια (ποτε πραγματικα χρειαζεται παρεμβαση) δεν ειναι διακριτα και ιδια σε ολους (ενω θα επρεπε) δεν μπορεις να καλυφθεις νομικα και δεν πιστευω οτι θα επρεπε κιολας να παρεις τετοια ευθυνη. Εγω και τις δυο φορες το ειχα συζητησει με την γιατρο μου και το ειχα μαζι μου στην αιθουσα τοκετου ωστε αν χρειαστει να απαντησω κατι σε καποια μαια της κλινικης να γνωριζει σε τι πλαισιο να κινηθει, αν και η γιατρος μου ειχε ενημερωσει την μαια της βαρδιας και δεν χρειαστηκε να πω κατι. Το μονο που μπορει να σου "εξασφαλισει" οτι ο γιατρος θα ακολουθησει το πλανο σου ειναι η εντυπωση που θα κανει σε εσενα οσο θα συζητητατε το πλανο. Δυστυχως, κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα το ακολουθησει κατα γραμμα (νομιζω μονο αν γεννας με μαια στο σπιτι ειναι εφικτο κατι τετοιο) αλλα τουλαχιστον υπαρχουν καποιοι που ειναι "ακουστοι" οτι κανουν φυσικο τοκετο και θα μπορεσετε να συζητησετε σε ενα ηρεμο, λογικο πλαισιο χωρις χλευασμους ή εστω κοροϊδια οτι το δεχονται και να την "πατησεις" στον τοκετο. 

Αν εισαι Αθηνα υπαρχουν αρκετες επιλογες (εγω ειμαι επαρχια και ημουν τυχερη που βρηκα την γιατρο μου, εστω κι αν τελικα γεννησα στο μπουμ-κατι που ηθελα να αποφυγω). Το κεντρο φυσικου τοκετου "ΕΥΤΟΚΙΑ" που ειπωθηκε ειναι η πρωτη σου επιλογη. Κανεις φυσικο τοκετο σε ξεχωριστες εγκαταστασεις της ΕΥΤΟΚΙΑΣ εντος του νοσοκομειου, με μαιες της ΕΥΤΟΚΙΑΣ και γιατρο που συνεργαζονται (και ειναι απο αυτους που δεν σε κοιτανε σαν εξωγηινη :razz: ). Υπαρχει δωματιο που εχει οτιδηποτε θα σε βοηθησει (πισινα, σκαμπο τοκετου, σχοινι, περιβαλλον σπιτιου κλπ).Αν δεν θελεις να πας στην ΕΥΤΟΚΙΑ τοτε υπαρχουν αρκετες επιλογες για γιατρους που ακολουθουν τον φυσικο δρομο και σιγουρα θα ειναι πιο συνεργασιμοι οσον αφορα το πλανο σου και τις επιθυμιες σου αλλα και κλινικες που εχουν ενα-δυο δωματια που ειναι σαν περιβαλλον σπιτιου. Απ'οσο γνωριζω (μεσω διαδικτυου οχι προσωπικης εμπειριας) οι ακολουθοι γιατροι κανουν φυσικο τοκετο: Μιχαλοπουλος Γιωργος, Μουζαλας Γιαννης, Δημητρης Μπιλαλης (νομιζω συνεργαζεται και με την ΕΥΤΟΚΙΑ), Δημητρης Κακαλετρης. Οπως και να'χει παντως ενα τηλεφωνο στην ΕΥΤΟΚΙΑ θα σου εδινε αρκετες πληροφοριες για τις επιλογες των γιατρων αλλα και για προγεννητικα μαθηματα κλπ.(ισως η @kine ή η @Fenia27 που γεννησαν στο σπιτι γνωριζουν κατι σχετικα με τον συλλογο μιας και μαλλον ειναι και στην Αθηνα) Με το καλο! 

 

Eπισης, σκεψου το ενδεχομενο να εχεις μια βοηθο μητροτητας στον τοκετο. Εκτος των αλλων, ειναι η συνδεση μεταξυ του γιατρου και της επιτοκου ωστε να υπαρχει σεβασμος και αλληλοκατανοηση.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Τα δυο μου παιδια γεννηθηκαν με φυσικο τοκετο και καταλαβαινω απολυτα αυτα που λες για τους γιατρους, σαν εξωγηινη με κοιτουσαν. Αλλαξα τρεις μεχρι να βρω τον καταλληλο ανθρωπο. Ευτυχως βρεθηκε στον δρομο μου μια μαια που μου προτεινε την γυναικολογο μου γιατι ακομη θα εψαχνα :grin: Νομικο πλαισιο δεν γνωριζω να υπαρχει, εκτος αν τον βαλεις να υπογραψει το πλανο τοκετου(κι εσυ μαζι) για να θεωρηθει οτι εγινε καποια συμφωνια. Παρ'ολα αυτα δεν μπορει κανεις να σου εξασφαλισει οτι θα σε καλυψει νομικα το πλανο. Εξαλλου, το πλανο τοκετου δεν ειναι "ιδιωτικο συμφωνητικο"  αλλα οι επιθυμιες σου γραμμενες σε ενα χαρτι ωστε να γνωριζει ο επαγγελματιας υγειας ποια ειναι τα ορια σου, εφ'οσον δεν υπαρχει καποια ιατρικη ενδειξη για να τα παρεμβει εννοειται. Αλλα επειδη αυτα τα ορια (ποτε πραγματικα χρειαζεται παρεμβαση) δεν ειναι διακριτα και ιδια σε ολους (ενω θα επρεπε) δεν μπορεις να καλυφθεις νομικα και δεν πιστευω οτι θα επρεπε κιολας να παρεις τετοια ευθυνη. Εγω και τις δυο φορες το ειχα συζητησει με την γιατρο μου και το ειχα μαζι μου στην αιθουσα τοκετου ωστε αν χρειαστει να απαντησω κατι σε καποια μαια της κλινικης να γνωριζει σε τι πλαισιο να κινηθει, αν και η γιατρος μου ειχε ενημερωσει την μαια της βαρδιας και δεν χρειαστηκε να πω κατι. Το μονο που μπορει να σου "εξασφαλισει" οτι ο γιατρος θα ακολουθησει το πλανο σου ειναι η εντυπωση που θα κανει σε εσενα οσο θα συζητητατε το πλανο. Δυστυχως, κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα το ακολουθησει κατα γραμμα (νομιζω μονο αν γεννας με μαια στο σπιτι ειναι εφικτο κατι τετοιο) αλλα τουλαχιστον υπαρχουν καποιοι που ειναι "ακουστοι" οτι κανουν φυσικο τοκετο και θα μπορεσετε να συζητησετε σε ενα ηρεμο, λογικο πλαισιο χωρις χλευασμους ή εστω κοροϊδια οτι το δεχονται και να την "πατησεις" στον τοκετο. 

Αν εισαι Αθηνα υπαρχουν αρκετες επιλογες (εγω ειμαι επαρχια και ημουν τυχερη που βρηκα την γιατρο μου, εστω κι αν τελικα γεννησα στο μπουμ-κατι που ηθελα να αποφυγω). Το κεντρο φυσικου τοκετου "ΕΥΤΟΚΙΑ" που ειπωθηκε ειναι η πρωτη σου επιλογη. Κανεις φυσικο τοκετο σε ξεχωριστες εγκαταστασεις της ΕΥΤΟΚΙΑΣ εντος του νοσοκομειου, με μαιες της ΕΥΤΟΚΙΑΣ και γιατρο που συνεργαζονται (και ειναι απο αυτους που δεν σε κοιτανε σαν εξωγηινη :razz: ). Υπαρχει δωματιο που εχει οτιδηποτε θα σε βοηθησει (πισινα, σκαμπο τοκετου, σχοινι, περιβαλλον σπιτιου κλπ).Αν δεν θελεις να πας στην ΕΥΤΟΚΙΑ τοτε υπαρχουν αρκετες επιλογες για γιατρους που ακολουθουν τον φυσικο δρομο και σιγουρα θα ειναι πιο συνεργασιμοι οσον αφορα το πλανο σου και τις επιθυμιες σου αλλα και κλινικες που εχουν ενα-δυο δωματια που ειναι σαν περιβαλλον σπιτιου. Απ'οσο γνωριζω (μεσω διαδικτυου οχι προσωπικης εμπειριας) οι ακολουθοι γιατροι κανουν φυσικο τοκετο: Μιχαλοπουλος Γιωργος, Μουζαλας Γιαννης, Δημητρης Μπιλαλης (νομιζω συνεργαζεται και με την ΕΥΤΟΚΙΑ), Δημητρης Κακαλετρης. Οπως και να'χει παντως ενα τηλεφωνο στην ΕΥΤΟΚΙΑ θα σου εδινε αρκετες πληροφοριες για τις επιλογες των γιατρων αλλα και για προγεννητικα μαθηματα κλπ.(ισως η @kine ή η @Fenia27 που γεννησαν στο σπιτι γνωριζουν κατι σχετικα με τον συλλογο μιας και μαλλον ειναι και στην Αθηνα) Με το καλο! 

 

Eπισης, σκεψου το ενδεχομενο να εχεις μια βοηθο μητροτητας στον τοκετο. Εκτος των αλλων, ειναι η συνδεση μεταξυ του γιατρου και της επιτοκου ωστε να υπαρχει σεβασμος και αλληλοκατανοηση.

Ο Κακαλετρης δυστυχώς πέθανε πριν δύο χρόνια 

Link to comment
Share on other sites

@Evaolive Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο που σε χλευασαν. Στην Αγγλία για παράδειγμα, το νοσοκομείο ζητάει το ιδιο απο την επιτοκο εαν θέλει να τους δώσει το birth plan της πριν γεννήσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί φρικαρουν. Το birth plan είναι ουσιαστικά οι επιλογές της επιτοκου εαν κ εφόσον είναι εφικτες με την εξελιξη του τοκετού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maya14 said:

@Evaolive Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο που σε χλευασαν. Στην Αγγλία για παράδειγμα, το νοσοκομείο ζητάει το ιδιο απο την επιτοκο εαν θέλει να τους δώσει το birth plan της πριν γεννήσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί φρικαρουν. Το birth plan είναι ουσιαστικά οι επιλογές της επιτοκου εαν κ εφόσον είναι εφικτες με την εξελιξη του τοκετού. 

γιατι οι γιατροι εδω το παιζουν αυθεντιες και επισης δεν θελουν να τους χαλανε τα πλανα οι επιτοκες, ακους εκει! να τελειωνουν γρηγορα μαζι τους θελουν να πανε στα σπιτια τους. γιαυτο και δωστου ωκιτοκυνες και χρατς χρουτς. οι περισσοτεροι ετσι? μην παρεξηγηθω

Link to comment
Share on other sites

@maripoz Μα μου κάνει εντύπωση που η κοπέλα είχε τέτοια αντιμετώπιση απο την στιγμή που ζητάει απλά σχετικά πράγματα, που εαν κυλησει ομαλα ο τοκετος, είναι εφικτα.  Δεν  ζηταει για παράδειγμα να την ξεγεννησουν στη μπανιέρα του σπιτιού της. Εκτός εάν παρουσιάζει το birth plan ως το μοναδικό αποδεκτό σενάριο, πράγμα αδύνατον μιας και η εξέλιξη μιας γεννας είναι αδύνατον να προδιαγραφει. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Maya14 είπε:

@Evaolive Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο που σε χλευασαν. Στην Αγγλία για παράδειγμα, το νοσοκομείο ζητάει το ιδιο απο την επιτοκο εαν θέλει να τους δώσει το birth plan της πριν γεννήσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί φρικαρουν. Το birth plan είναι ουσιαστικά οι επιλογές της επιτοκου εαν κ εφόσον είναι εφικτες με την εξελιξη του τοκετού. 

Γιατι στην Ελλαδα του ανδροκρατουμενου επαγγελματος του γυναικολογου, η γυναικα δεν "επιτρεπεται" να εχει τον ελεγχο του τοκετου της. Γιατι δεν γνωριζουν την φυσιολογια του φυσικου τοκετου, ουτε και τα οφελη.  Γιατι δεν ξερουν πως να προστατευσουν το σωμα μιας γυναικας που γεννα φυσικα και ποσο σημαντικο ειναι το περιβαλλον. Γιατι νομιζουν οτι το να επιστεψουμε στη φυσικη διαδικασια ειναι σαν να ξαναγυριζουμε στις σπηλιες. Γιατι εκπαιδευτηκαν μονο στον παρεμβατικο τοκετο και στις παθολογιες στη σχολη τους. Στην Αγγλια, οι τοκετοι γινονται απο τις μαιες και ο γυναικολογος επεμβαινει μονο αν εμφανιστει καποια επιπλοκη, γιατι γι'αυτο εχουν εκπαιδευτει. Αλλα στην Ελλαδα παρ'ολο που ανηκουμε στην Ευρωπη, η επιρροη της Αμερικης υπαρχει και σε αυτον τον τομεα: οι γυναικολογοι-μαιευτηρες ειναι αυτοι που παρακολουθουν την εγκυμοσυνη και τον τοκετο. Γι'αυτο θεωρειται οτι εχουμε τοσο μεγαλο ποσοστο παρεμβατικων τοκετων και καισαρικων. Σε χωρες που η εγκυμοσυνη και ο τοκετος ειναι υπευθυνοτητα της μαιας τα ποσοστα αυτα ειναι πολυ χαμηλα.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Γιατι στην Ελλαδα του ανδροκρατουμενου επαγγελματος του γυναικολογου, η γυναικα δεν "επιτρεπεται" να εχει τον ελεγχο του τοκετου της. Γιατι δεν γνωριζουν την φυσιολογια του φυσικου τοκετου, ουτε και τα οφελη.  Γιατι δεν ξερουν πως να προστατευσουν το σωμα μιας γυναικας που γεννα φυσικα και ποσο σημαντικο ειναι το περιβαλλον. Γιατι νομιζουν οτι το να επιστεψουμε στη φυσικη διαδικασια ειναι σαν να ξαναγυριζουμε στις σπηλιες. Γιατι εκπαιδευτηκαν μονο στον παρεμβατικο τοκετο και στις παθολογιες στη σχολη τους. Στην Αγγλια, οι τοκετοι γινονται απο τις μαιες και ο γυναικολογος επεμβαινει μονο αν εμφανιστει καποια επιπλοκη, γιατι γι'αυτο εχουν εκπαιδευτει. Αλλα στην Ελλαδα παρ'ολο που ανηκουμε στην Ευρωπη, η επιρροη της Αμερικης υπαρχει και σε αυτον τον τομεα: οι γυναικολογοι-μαιευτηρες ειναι αυτοι που παρακολουθουν την εγκυμοσυνη και τον τοκετο. Γι'αυτο θεωρειται οτι εχουμε τοσο μεγαλο ποσοστο παρεμβατικων τοκετων και καισαρικων. Σε χωρες που η εγκυμοσυνη και ο τοκετος ειναι υπευθυνοτητα της μαιας τα ποσοστα αυτα ειναι πολυ χαμηλα.

Ατυχές το παράδειγμα με την Αγγλία όπου θεωρείται το χειρότερο μέρος για να γεννήσεις. Μπες λίγο στο άλλο θέμα να δεις τι έχουν γράψει τα κορίτσια. Φίλη μου που γέννησε πέρσι στην Αγγλία, πήγε να πεθάνει και αυτή και το παιδί. Τραγική αντιμετώπιση μου είπε είχε, και κατά την διάρκεια της κύησης και κατά την διάρκεια της γέννας.

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna Ήμουν Αγγλία χρόνια και απο εμπειρίες γνωστων μου δυστυχώς αυτό που λες ισχυει. Σε καμία περίπτωση δεν την ανέφερα σαν χώρα πρότυπο, απλά το birth plan το ζητούν. 

@Sentir...natureza Οι γυναικολογοι γνωριζουν πολύ καλά κ την φυσιολογια κ τα οφέλη του φυσιολογικού τοκετού. Χωρίς τις παρεμβάσεις τους τα ποσοστά επιβίωσης των επιτοκων αλλά κ των νεογέννητων θα έπεφτε τραγικά. Συμφωνώ όμως ότι οι περισσότεροι  δυστυχώς δεν δρουν ψυχοπροφυλακτικα ως προς τις επιτοκους. Τον ρόλο αυτον, εάν είσαι τυχερή και σε ποια θα τυχεις, , τον παίζει κυρίως η μαια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maya14 said:

@Yovanna Ήμουν Αγγλία χρόνια και απο εμπειρίες γνωστων μου δυστυχώς αυτό που λες ισχυει. Σε καμία περίπτωση δεν την ανέφερα σαν χώρα πρότυπο, απλά το birth plan το ζητούν. 

@Sentir...natureza Οι γυναικολογοι γνωριζουν πολύ καλά κ την φυσιολογια κ τα οφέλη του φυσιολογικού τοκετού. Χωρίς τις παρεμβάσεις τους τα ποσοστά επιβίωσης των επιτοκων αλλά κ των νεογέννητων θα έπεφτε τραγικά. Συμφωνώ όμως ότι οι περισσότεροι  δυστυχώς δεν δρουν ψυχοπροφυλακτικα ως προς τις επιτοκους. Τον ρόλο αυτον, εάν είσαι τυχερή και σε ποια θα τυχεις, , τον παίζει κυρίως η μαια. 

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα κορίτσι! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...