Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΚΑΚΗ" ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ!


Recommended Posts

ετσι ειναι. κ πιθανον και αλλοι γονεις να εχουν το ιδιο προβλημα με σενα αλλα κ αυτοι να μην εχουν εξωτερικευσει τις αποψεις τους κ δεν το εχεις μαθει. εδω στο forum κ υπαρχουν τοσες αντιδρασεις που δεν ειναι κ δικα μας παιδια, φαντασου στον ιδιο τον παιδικό. δεν ειναι κατι παραλογο αυτο που λες...ισα ισα!!

και η παραθεση απ την εφημεριδα της κυβερνησης ειναι πολυ χρησιμη...βεβαια απ την αλλη επειδη οτι κανεις, μπορει λεω μπορει, να εχει καποιο αντικτυπο στο παιδακι σου (οσον αφορα απ τις δασκαλες και τη διεύθυνση εννοώ)πρεπει να χειριστεις λεπτά την ολη κατασταση.

συζητα το με οσους γονεις βρεις κ βλεπεις τι θα κανεις.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα είναι δυνατόν εγώ ΄γίνομαι κακία με γονείς και πεθερικά και προγιαγιάδες γιατί δεν θέλω η μικρή μου να τρώει γλυκά πχ.κείκ που δεν έχω φτιάξει εγώ με καστανή ζάχαρη κτλ.και θα αφήσω ένα μωρό να φάει πατατάκια και θα το στείλω και στο σχολείο ??:shock::shock::shock:Τι λέτε τώρα αυτά τα αποφεύγουμε εμείς οι ίδιοι και δεν τα τρώμε θα τα δώσουμε στα παιδιά μας???

 

 

 

 

και πολύ καλά κάνεις. κοίτα κάποια στιγμή θα τα δοκιμάσει από μόνη της, αφού όμως πρώτα έχουν παγιωθεί οι διατροφικές της συνήθειες οπότε δε θα τα ζητάει, θα ξέρει το παιδί από μόνο του. όσο το καθυστερήσει πάντως να έρθει σε επαφή με τέτοια σκευάσματα κέρδος είναι.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να διαμαρτυρηθείς!! Είναι ιδιαίτερα σοβαρό το θέμα της διατροφής.

Άλλο πράγμα να γιορτάζει κάποιο παιδί και να φέρει ένα κέρασμα κι άλλο να γίνεται συχνά και συστηματικά!!

 

Να μη μιλήσω για το πόσο κακή πρακτική είναι η επιβράβευση συμπεριφορών με γλυκίσματα. Και τώρα και στο μέλλον!!!!

 

Για μένα μπαίνει θέμα της υγείας του παιδιού. Γιατί η διατροφή που δεν ακολουθεί κάποιους βασικούς κανόνες έχει επίπτωση στο ίδιο το παιδί.

 

συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

πασούμι αυτό ακριβώς!!! γι αυτό είπα ότι πρόκειται για δημόσιο. εδώ η διευθύντρια προχτες που βλέπει το γιο μου λέει φωναχτά αυτό είναι το παιδάκι που γελάω μαζί του γιατί δε λέει τα σύμφωνα!!!! αν είναι δυνατόν! μιλάμε για τα στοιχειώδη!

τεσπα προς το παρόν φαίνεται να περνάει καλά, η μία η δασκάλα είναι οκ και η δεύτερη ήταν αλλά έφυγε με άδεια εξού και η διευθύντρια.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αδιανόητο:evil:

εγώ σίγουρα θα έκανα παράπονα....

 

και ο δικός μου πάει σε δημόσιο παιδικό σταθμό και έχουν κάνει ένα τεράστιο πίνακα που κόλλησαν μόνοι τους με 2 στήλες και διαχώρισαν τα υγιεινά και τα μη υγιεινά....και φυσικά έγινε συζήτηση πάνω στο θέμα...

αφού να φανταστείτε συνεχώς ρωτάει " μαμα αυτό είναι υγιεινό ? "

 

οταν γιορτάζει κάποιο παιδάκι φέρνουν καμιά σοκολάτα ή σοκοφρέτα και πάντα του τις δίνουν φεύγοντας αφού φάνε το φαγητό και μετά....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο!! Εμάς και στο νηπιαγωγείο και τώρα στο δημοτικό, απαγορεύονται τα έτοιμα σκευάσματα και τα σνακς. Μόνο σπιτικό κολατσιό και στο κυλικείο έχει τοστ, τυρόπιτες, κουλούρια κλπ. (όχι chips, γαριδάκια κ.α. όχι αναψυκτικά κλπ)

 

Απορώ πως το δέχονται οι υπόλοιποι γονείς!!!:shock:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

αδιανόητο:evil:

εγώ σίγουρα θα έκανα παράπονα....

 

και ο δικός μου πάει σε δημόσιο παιδικό σταθμό και έχουν κάνει ένα τεράστιο πίνακα που κόλλησαν μόνοι τους με 2 στήλες και διαχώρισαν τα υγιεινά και τα μη υγιεινά....και φυσικά έγινε συζήτηση πάνω στο θέμα...

αφού να φανταστείτε συνεχώς ρωτάει " μαμα αυτό είναι υγιεινό ? "

 

οταν γιορτάζει κάποιο παιδάκι φέρνουν καμιά σοκολάτα ή σοκοφρέτα και πάντα του τις δίνουν φεύγοντας αφού φάνε το φαγητό και μετά....

 

Έτσι ήταν και σε μας, με τον ίδιο πίνακα.

Και για τα κεράσματα ίσχυε το ίδιο ακριβώς. Τα έστελναν στο σπίτι και έτσι αποφάσιζε ο γονιός αν θα τα δώσει στο παιδί ή όχι.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Αννα27 νομιζω οτι μπορεις να στειλεις μην στους αντμιν του παρεντς και να αναλαβουν να κανουν εκεινοι καποιο εγγραφο διαμαρτυριας στον παιδικο χωρις να φαινεται ποιος γονιος διαμαρτυρεται.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

θα πω φρικη αν μαθενα κατι τετοιο οτι παιζεται στον παιδικο του γιου μου . αλλα για καλη μου τυχη δουλευει η αδερφη ενος φιλου μου μεσα και με ενημερωνει αμεσος αν γινει κανενα κουλο . βεβαια αν καποιο παιδακι εχει γιορτη η γενεθλεια τα γλυκακια η την τουρτα την κοβουν μετα το μεσημεριανο και την περνουν οι γονεις οταν φευγει το παιδακι για το σπιτι .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι είναι αυτα ρε κοριτσια? Εμφραγμα επαθα....Εμενα η μικρη αν και δε παει ακομα παιδικο δεν εχει βαλει στο στομα της γαριδακι, πατατακι,κοκα κολα και ολα αυτα τα " Υγειινα", ουτε σε παρτι, μονο ποπ κορν που φταχνω εγω.

 

Καταρχάς τα πατατάκια για τα μικρά παιδιά είναι επικίνδυνα για πνιγμό... όπως και οι ξηροί καρποί!

 

Φαντάσου της μικρής μας που της αρέσουν πολύ

να τρώει τα corn flaces "ωμά" :shock:

μας είπε ο γιατρός δια ροπάλου:

ΟΧΙ ΩΜΑ!!

Κίνδυνος πνιγμού!

Μόνο μουλιασμένα στο γάλα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο σταθμός πρέπει να είναι μεγάλη εξαίρεση! Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. Είναι αίσχος κι εγώ θα είχα διαμαρτυρηθεί ή θα το είχα πάρει το παιδί αν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες.

 

Σ'εμάς στο σταθμό είναι μια ενδιάμεση κατάσταση αυτών που περιγράφετε εδώ. Υπάρχει κουζίνα όπου μαγειρεύουν κάθε μέρα φαγητό και φτιάχνουν και κάποια γλυκά που δίνουν στο πρωινό ή μετά τον ύπνο το μεσημέρι. Τα γλυκά αυτά είναι κέικ, ρυζόγαλο ή κρέμα ... και όχι κάθε μέρα. Στα πάρτυ και στις γιορτές φυσικά και τρώνε τούρτα ή κέικ (ό,τι φέρει η μαμά ....) και γενικά τους δίνουν και μπισκότα μιράντα ή παπαδοπούλου μετά τον ύπνο. Εμένα η δικιά μου τρελλαίνεται για γλυκά. Και στα πάρτυ που πάμε μαζί τρώει και γλυκά και πατατάκια αλλά αν της τα έδιναν καθημερινά στο σταθμό θα είχα πρόβλημα μεγάλο!!!

 

 

Όσο για το φαγητό τα αφήνουν να τρώνε μόνα τους (τώρα που η δικιά μου είναι 2) με τη λογική ότι και το φαγητό είναι μια διαδικασία που πρέπει να μάθει το παιδί να κάνει μόνο του. Γενικά λερώνεται πολύ ... αλλά έχει σχεδόν μάθει να τρώει μόνη της και μ' αρέσει πολύ αυτό. Και η παιδίατρός μας μας έχει πει και στο σπίτι να μην την ταϊζουμε εμείς. Βέβαια κάποιες φορές εμείς το κάνουμε. Πέρσυ που ήταν πιο μικρή βοηθούσαν και οι δασκάλες στο τάισμα όταν έβλεπαν ότι το παιδί δε μπορούσε να φάει μόνο με τίποτα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'εμάς στο σταθμό είναι μια ενδιάμεση κατάσταση αυτών που περιγράφετε εδώ. Υπάρχει κουζίνα όπου μαγειρεύουν κάθε μέρα φαγητό και φτιάχνουν και κάποια γλυκά που δίνουν στο πρωινό ή μετά τον ύπνο το μεσημέρι. Τα γλυκά αυτά είναι κέικ, ρυζόγαλο ή κρέμα ... και όχι κάθε μέρα. Στα πάρτυ και στις γιορτές φυσικά και τρώνε τούρτα ή κέικ (ό,τι φέρει η μαμά ....) ...

Και σε μας έτσι κάνουν. Όταν κάποιο παιδάκι έχει γενέθλια, τρώνε την τούρτα μετά το φαγητό. Έχουν και κάτι καραμελίτσες - ζελεδάκια της παρηγοριάς, μιά μέρα που έπεσε ο δικός μου, του έδωσαν μία να τον ξεγελάσουν. Αυτό δεν με πειράζει.

Υπάρχουν πάρα πολλοί γονείς αδιάφοροι στο θέμα της διατροφής. Δεν μου κάνει εντύπωση που δεν μιλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς τα πατατάκια για τα μικρά παιδιά είναι επικίνδυνα για πνιγμό... όπως και οι ξηροί καρποί!

 

Φαντάσου της μικρής μας που της αρέσουν πολύ

να τρώει τα corn flaces "ωμά" :shock:

μας είπε ο γιατρός δια ροπάλου:

ΟΧΙ ΩΜΑ!!

Κίνδυνος πνιγμού!

Μόνο μουλιασμένα στο γάλα!!

 

 

Ωχ αυτό δεν το ήξερα εμένα τρελλαίνεται να τα τρώει ωμά με το γάλα δεν τα πολυθέλει.:?

Εμένα πάντως στα γενέθλια της μου είχαν πεί οχι τούρτα μόνο κείκ σε στύλ τουρτάς να στείλω και κάτι Kinder και γλυκάκια που έχουν στείλει άλλα παιδάκια μου τα ΄βάζει στην τσάντα και τα παίρνω εγώ σπίτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβαστε κ το δικο μου κουφο.....http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1475584&posted=1#post1475584.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

διαβαστε κ το δικο μου κουφο.....http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1475584&posted=1#post1475584.

 

εγω παντως που εργαζομαι δε διανοουμαι να δωσω τετοια πραγματα στα παιδια μου, ποσο μαλλον να τους τα δωσουν στο σταθμο.

Τιποτα αλλο δε θα κανω στο σπιτι, φαγητο θα κοψω το λαιμο μου να κανω.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

δε το καταλαβαίνω καθόλου! εσύ με 3 παιδιά και με εγκυμοσύνη δεν εργάζεσαι??? θέλει θράσος για να υποστηρίξει κάποιος ότι κάθεσαι!!!

εκτός αυτού παίζει ρόλο το αν εργάζεσαι ή όχι για το τι θα ταίσεις τα παιδιά σου?

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

...το ιδιο κι εγω...υπερχουν μερες (ειδικα τωρα που περναω το "δυσκολο" πρωτο τριμηνο της τεταρτης εγκυμοσυνης) που λεω οτι απεργω,δεν κανω τιποτα εκτος απο φαγητο..κ να σκεφτεις οτι στο συγκεκριμενο βρεφονηπιακο υπαρχουν ΔΥΟ μαγειρισες για 50 παιδακια,κ τις περισσοτερες φορες το φαγητο ερχεται ετοιμο "απο τα κεντρικα" οπως μου εχουν πει οσες φορες εχω διαμαρτυρηθει πχ για τις προκατ πατατες που εχω βρει ολοκληρες στα κακα της βενετιας...αν δεν ηθελαν λοιπον να επιβαρυνουν τις εργαζομενες μανουλες,ας εφτιαχναν κατι αυτες........μαλλον θα παω κι εγω αυριο στο παρτυ να επιβλεψω το δικο μου παιδι να μη φαει σκουπιδια (που θα φαει,αφου θα υπαρχουν κ θα τρωνε κ τ αλλα παιδακια)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

δε το καταλαβαίνω καθόλου! εσύ με 3 παιδιά και με εγκυμοσύνη δεν εργάζεσαι??? θέλει θράσος για να υποστηρίξει κάποιος ότι κάθεσαι!!!

εκτός αυτού παίζει ρόλο το αν εργάζεσαι ή όχι για το τι θα ταίσεις τα παιδιά σου?

 

καθομαι...το λεω κι εγω...απο την αποψη οτι κ μια μερα να θελησω να μη κανω τιποτα (εκτος απο αυτα που δεν περιμενουν πχ τις πανες κ το ταισμα) δεν θα με απολυσει κανεις.....βεβαια εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λες,κ δεν καθομαι να τα βαλω με μια κοπελα που το παιδι της μεγαλωνει η μαμα της για να εχει χρονο να φτιαχνει μαλλι κ νυχι (μιλαω για τη μαμα που με ειπε υποχονδρια,την οποια γνωριζω πολυ καλα.....).κι ενταξει,καποιοι βολευονται με το να δινουν στα παιδια τους πατατακια,κ μετα παραπονιουνται οτι τα παιδια τους δεν τρωνε...

μια μαμα που ειχε ερθει για επισκεψη,βλεποντας τα παιδια μου να τρωνε τις μπαμιες τους μου ειπε οτι ειμαι τυχερη.....γιατι το δικο της τρωει μονο σκοφρετα...της απαντησα "που την βρισκει,παει στο περιπτερο μονο του?" κ μου εκοψε την καλημερα.........

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

μα αστειευόμαστε τώρα! 4 παιδιά! άσε πια το φαγητό είναι άλλο πράγμα! πολύ προχειρότητα. πάντα τον ταίζω και στο σπίτι. εγώ δε μπορώ να πηγαίνω καθημερινά στο σταθμό, είναι μακρυά και δεν οδηγώ, έχω και το μωρό στο σπίτι που θηλάζει. ο μπαμπάς του τον πηγαινοφέρνει τις περισσότερες φορές, οπότε δε μπορώ να πολυελέγχω τη κατάσταση. μου τα λέει όμως ο μικρός από μόνος του. πχ χτες, μαμά φάγαμε πολλά πατατάκια και κάτι άλλα μικρά πορτοκαλί που δε μου άρεσαν και πολύ (γαριδάκια ούτε και ξέρει πως τα λένε)! και οι τσέπες του ήταν γεμάτες ζελεδάκια....

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

διαβαστε κ το δικο μου κουφο.....http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1475584&posted=1#post1475584.

 

έχω χάσει τα λόγια μου....:confused:

 

Τι να πρωτοσχολιάσω?

Τα πατατάκια και φουντούνια που είναι πρόθυμες όλες-παιδαγωγοί και μητέρες- να δώσουν στα παιδάκια?

Το ότι εσύ "κάθεσαι" :confused: και δεν έχεις με τι να ασχοληθείς?

 

Αν είναι δυνατόν.... :evil:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που εργαζομαι δε διανοουμαι να δωσω τετοια πραγματα στα παιδια μου, ποσο μαλλον να τους τα δωσουν στο σταθμο.

Τιποτα αλλο δε θα κανω στο σπιτι, φαγητο θα κοψω το λαιμο μου να κανω.

 

Και εγώ το ίδιο.

 

δε το καταλαβαίνω καθόλου! εσύ με 3 παιδιά και με εγκυμοσύνη δεν εργάζεσαι??? θέλει θράσος για να υποστηρίξει κάποιος ότι κάθεσαι!!!

εκτός αυτού παίζει ρόλο το αν εργάζεσαι ή όχι για το τι θα ταίσεις τα παιδιά σου?

 

Έλα μου ντε!

 

Το σκεφτόμουν να το πω ή να μη το πω... Στον παιδικό που πηγαίνει ο Ευριπίδης απαγορεύονται τα γλυκά και στις γιορτές. Όταν κάποιο παιδάκι έχει γιορτή ή γενέθλια κερνάει τα άλλα είτε φρούτα και χυμούς ή τυροπιτάκια, κριτσίνια κλπ. Στα πάρτυ που κάνουν παραμονές Χριστουγέννων, Απόκριες κλπ. φτιάχνουμε όλες οι μαμάδες από κάτι και μάλιστα συννενούμαστε ώστε κάποιες να στείλουν αγγουράκια, καροτάκια και ντοματίνια ώστε να υπάρχει και ένα είδος σαλάτας (πατατάκια, γαριδάκια κλπ εννοείται ότι δεν επιτρέπονται). Αυτή είναι κοινή συμφωνία των γονιών και της ιδιοκτήτριας του σταθμού και κάθε χρόνο ενημερώνονται και οι καινούργιοι. Όταν το άκουσα πρώτη φορά, η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε κάπως υπερβολικό αλλά μετά σκέφτηκα ότι έχει μια λογική γιατί σε μέρες που γιορτάζουν πολλά παιδάκια μαζί (Γιάννηδες, Γιώργηδες, Κατερίνες κλπ.) θα ξέφευγε πολύ η κατάσταση.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε άστατο ωράριο λόγω ιδιαίτερων μαθημάτων και τρέχουμε όλη μέρα, όντως ο γιος μου είναι πάντα το τελευταιο παιδάκι που μένει όλα τα υπόλοιπα τα παίρνουν γιαγιάδες απ τις 12. και οι παππουδογιαγιάδες κάνουν κι αυτοί ζημιά με τη διατροφή. α και το μόνο παιδί που τρώει σπανακόρυζο και ωμά καρότα για σνακ.....θέλει να μοιάσει το "μπακυ μπάνυ"!!!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για τον ιδιο σταθμο μηπως???κι εμενα ο αντρας μου την πηγαινει,ο οποιος διαμαρτυρεται μονο αν τις πιασει με τσιγαρο (περισυ γινοταν συνεχεια,κ παλι μας ειχαν πει υποχονδριους...).το θεμα του φαγητου το εχω αναλαβει εγω λογω επαγγελματος (ημουν μαγειρισα στο χιλτον πριν κανω τα παιδια).μονο αν δει σοκολατα στραβωνει (ο αντρας μου).τα δικα μου πατατακια βλεπουν μονο στον παιδοτοπο που τα φερνουν μαζι με το τοστακι που παραγγελνουμε,αλλα δεν τα τρωνε...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...