Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΉΘΕΙΑ ΨΕΙΡΕΣ


Recommended Posts

Καλα zaza δεν ισχυει αυτο... ουτε αυτο που λενε πως στα βαμμενα δεν πανε... οταν λεμε οτι εχουν γινει ανθεκτικες, εχουν γινει οντως ανθεκτικες... το 2001 δουλευα σε εναν σταθμο και ημασταν ολες οι κοπελες τιγκα στο ντακαπαζ και στο οξυζενε και το μονο που καταφεραμε θεωρωντας οτι δεν θα κολλησουμε ειναι να γινουμε ..οι ψειρομανες... και να καθομαστε να ξεψειριαζομαστε το μεσημερι που κοιμοντουσαν τα παιδια αναμεταξυ σας.. Απολαυση το θεαμα...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:lol::lol::lol: καλοοοοο!!!

Ας ευχηθώ να μην κολλήσουμε γιατί θα είμαστε για κλάματα!!!

Πάντως το παιδί μου σήμερα μυριζε ομορφα με το σαμπουάν ελπιζω να μην αρέσει όμως στις ψείρες!!!ξουτ ξουτ μακριά !!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Doraki εμείς οι μεγάλες έτσι και πατήσουμε μια βαφή με 30άρι οξυζενέ όχι ψείρα δεν θα μείνει, ούτε δείγμα από κόνιδα.............. (γι'αυτές που βάφουν τα μαλλιά τους φυσικά).

 

Δεν ισχύει. Μιλάω από προσωπική πείρα! :wink: Είναι ανθεκτικές πια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης δεν ισχυει αυτο... Ολα τα γυφτακια ειναι τιγκα στην ψειρα.. δεν εχεις δει τις γυφτισσες που καθονται στον ηλιο και τα ξεψειριαζουν? Απλα ενα καθαρο παιδακι θα ενοχληθει πολυ περισσοτερο.. ενα παιδακι με βρωμικο κεφαλι, που να παρει χαμπαρι οτι κυκλοφορει ψειρα στο κεφαλι του? Αφου απ΄τη βρωμα, δεν εχει πια στην αισθηση της φαγουρας..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που του βαζω ζελε στα μαλλια δεν ξανακολλησε ποτε!!!!!!!

Απλο ζελε του εμποριου οχι συγκεκριμενη μαρκα. Κολλησε μια φορα απο το σχολειο τον ψεκασα με ενα παρασκευασμα που δεν το θυμαμαι τωρα....

κ μετα αφου καθαρισε το παιδι κ το κουρεψα ξεκινησα κ εβαζα ζελε στα μαλλια του για στυλ!!! :lol:

Κ ομως θαυματουργο ολα τα αλλα ξανακολλαγανε ο δικος μου τιποτα.

Λετε να κανουν πατιναζ οι ψειρουλες????

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω κάνει "μεταπτυχιακο" στις ψείρες :D ( εχω δυο πιτσιρικες που κολλανε συνεχως , οτι και να κανω ... :cry: ) βρηκα το εξης :

1. Πηγα στον δερματολογο μου και μας εγραψε να φτιαξουμε ενα υγρο , που ναι μεν βρωμαει , αλλα τις σκοτωνει όλες ΕΠΙΤΟΠΟΥ :lol:

2. Εαν δεν τα χτενίζουμε συνέχεια με αυτα τα σιδερενια χτενακια (ή και αυτο το ηλεκτρικο) δεν θα γινει τιποτα . Εστω και ενα αυγουλακι να μεινει ζωντανο θα γενήσει και φτου και πάλι απο την αρχή ... :evil:

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω κάνει "μεταπτυχιακο" στις ψείρες :D ( εχω δυο πιτσιρικες που κολλανε συνεχως , οτι και να κανω ... :cry: ) βρηκα το εξης :

1. Πηγα στον δερματολογο μου και μας εγραψε να φτιαξουμε ενα υγρο , που ναι μεν βρωμαει , αλλα τις σκοτωνει όλες ΕΠΙΤΟΠΟΥ :lol:

2. Εαν δεν τα χτενίζουμε συνέχεια με αυτα τα σιδερενια χτενακια (ή και αυτο το ηλεκτρικο) δεν θα γινει τιποτα . Εστω και ενα αυγουλακι να μεινει ζωντανο θα γενήσει και φτου και πάλι απο την αρχή ... :evil:

δηλαδή τα χτενάκια είναι ειδικά , σιδερένιο ή ηλεκτρικό ;;; περισσότερες πληροφορίες;;; Θυμάμε οταν πριν πάρα πολλά χρόνια που πήγαινα στο δημοτικό και είχα κολλήσει ψείρες μια χρονιά με χτένιζε στην μπανιερα η μαμά μου με ένα χτενάκι πλαστικο που δεν είχε όμως κατι ιδιαιτερο φάρμακο ή κατι άλλο , απλά τα δοντάκια ήταν πολύ κοντά μεταξύ τους και έβγαζαν την κόνιδα, τωρα υπάρχει και κάτι άλλο;;;

Δεν έχουμε ψείρες, τον κοίταξα καλά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει :?

Link to comment
Share on other sites

Απλό χτενακι απο το φαρμακείο , να ζητησεις σιδερένιο (περιπου 5€) , λούζεις το παιδι κανονικα και μετα βάζεις μπολικο μαλακτικό για να γλυστρανε τα μαλλακια .

Επίσης υπαρχει και το ηλεκτρικο - σε στεγνα μαλλιά - (περίπου 60€) που είναι επίσης καλό .

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας. Να σας πω και εγω την εμπειρία μου με τις ψειρες.

6 χρόνια που πήγαινε ο μεγάλος γιος μου σταθμό και σχολείο δεν είχε κολλήσει ποτε ψείρες. Κόλλησα εγώ στο Μετρό μήνα Αύγουστο και κόλλησα και τα παιδιά. Αφού λοιπόν έπεσε η μαμά ψείρα απο το κεφάλι μου και εγώ την κόλλησα σε σελοτειπ και πηγα στο φαρμακείο ζητώντας βοήθεια για τα μαμούνια που έχω -δεν είχα καν φανταστεί ότι είναι ψείρα....- ξεκινάω θεραπεία μαζί με τα παιδιά με παραπλάς.

Οι ψείρες όμως δεν έλεγαν να μας εγκαταλήψουν. Για να μην σας κουράζω με λεπτομέρειες καθαρίσαμε τον επόμενο Γενάρη μόνο με το χτένι. Απο τότε έχουν περάσει 2 χρόνια και δεν ξανακολλήσαμε αλλά πού και πού στο τέλος του λουσίματος τους βάζω λίγο ξύδι και καμιά φορά χρησιμοποιούμε το χτενάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Να σας πω και εγω την εμπειρία μου με τις ψειρες.

6 χρόνια που πήγαινε ο μεγάλος γιος μου σταθμό και σχολείο δεν είχε κολλήσει ποτε ψείρες. Κόλλησα εγώ στο Μετρό μήνα Αύγουστο και κόλλησα και τα παιδιά. Αφού λοιπόν έπεσε η μαμά ψείρα απο το κεφάλι μου και εγώ την κόλλησα σε σελοτειπ και πηγα στο φαρμακείο ζητώντας βοήθεια για τα μαμούνια που έχω -δεν είχα καν φανταστεί ότι είναι ψείρα....- ξεκινάω θεραπεία μαζί με τα παιδιά με παραπλάς.

Οι ψείρες όμως δεν έλεγαν να μας εγκαταλήψουν. Για να μην σας κουράζω με λεπτομέρειες καθαρίσαμε τον επόμενο Γενάρη μόνο με το χτένι. Απο τότε έχουν περάσει 2 χρόνια και δεν ξανακολλήσαμε αλλά πού και πού στο τέλος του λουσίματος τους βάζω λίγο ξύδι και καμιά φορά χρησιμοποιούμε το χτενάκι.

 

:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

και εγω έτσι έκανα όταν έμαθα ότι είναι ψείρες. Ηταν περίπου 1 μήνας που τα παιδιά δεν είχαν επαφή με άλλα παιδάκια - λόγω διακοπών - είχε ήδη επιστρέψει ο μεγάλος πριν εναμιση μήνα απο κατασκήνωση και η μόνη περίπτωση που παίζει είναι αυτή. Το Μετρό τον Αυγουστο στο Σύνταγμα το μεσημέρι είναι γεμάτο τουρίστες. Η φαρμακοποιός μου είπε ότι το καλοκαίρι κολλάμε συνήθως απο την άμμο και επειδή είχαμε γυρίσει απο διακοπές 1 μήνα συμπεράναμε ότι κόλλησα απο κάποιον στο Μετρό.

Με έπιασε φαγούρα τώρα .....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μμμμμμμππππππρρρρρρ ψειρες...τωρα σας πηρα ειδηση κοπελες οτι το θεσατε το θεμα επι ταπητος εστω και παλιοτερα :)

Λοιπον, εμένα μου την κολλισανε τα ξαδερφια της οταν ηταν 5-6 μηνων!!! :shock: κολλησα και εγω επισης!!! :shock:

Μεχρι να το παρω χαμπαρι...γιατι δεν περνουσε καν απο την φαντασια μου, ελεγα αγχος εχω γιαυτο τρωγομαι!! Η μπουμπου γεννηθηκε με πολυ μαλακι και σγουρο :roll: Ημουν απελπισμενη, ειδικα για το μωρο που δεν μπορουσα να βαλω φαρμακα!!Ρωταω παιδιατρο και δερματολογο..η απαντηση ηταν ξυδονερο και κουρεμα γουλι :twisted::twisted::twisted:

Εγω τα μαλακια δεν ηθελα να τα κοψω με τπτ :x και αρχισα τα δικα μου γιατροσοφια...αυτο που με εσωσε τελικα ηταν η ΠΑΙΔΙΚΗ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ξερετε αυτη που μυριζει...οι ψειρουκλες παθεναν αμοκ με την μυροδια!! :lol: Εβαζα βαζελινη και παιρνουσα το ψειροχτενο και μετα ενα σκουφακι!!σε λιγη ωρα μαζευοταν ολες στους κροταφους να παρουν αερα και τις τσακωνα εγω!! ειδα και επαθα να την καθαρισω!!! Εγω λεει τα εβαψα να ψωφισουν και αυτες θρεψανε :twisted::twisted:

Η βαφη δεν κανει τπτ απολυτος!!!

Σκευτομαι οταν παμε σχολειο τι εχει να γινει!!!

Η πεθερα μου, μου ειπε πως ενας τροπος να μην πλησιαζουν οι ψειρες ειναι να καρφιτσωνεις ενα κομματακι καμφορα μεσα σε πανακι στο φανελακι του μικρου!!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Κι η γιαγιά μου θυμάμαι μας έλουζε κατά καιρούς με ξυδόνερο προληπτικά για να μην κολλήσουμε.Κι επειδή ντρεπόμασταν γιατί μύριζε μας έλεγε "το ξέρετε οτι τα καλύτερα σαμπουάν έχουν μέσα ξύδι για να γυαλίζουν τα μαλλιά" :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κόλλησε η μεγάλη μου κόλλησα και εγώ!!! :(

Άχ...πήρα χτές το paraplus και το σιδερένιο χτένι και έβγαλα αρκετές και απο το δικό της κεφάλι και κανα δυό απο το δικό μου...κλαψ!!

Σκέφτομαι να πάρω πετρέλαιο...θυμάμαι μικρές με αυτό μας είχε ξεψειριάσει η μάνα μου!!

Θα πάρω και το paranix!!

 

Να φανταστείτε όλο τον χειμώνα τους έβαζα λοσιόν Κορρέ...η αλήθεια είναι ότι τελευταία ξεχνούσα να τους βάλω και τσούπ...την πατήσαμε!! :(

 

Ευχηθείτε μας να απαλλαγούμε σύντομα!!

 

Δεν θέλει και η καημένη να της κόψουμε τα μαλλάκια της...κλαίει! :(

 

Έκανα και τη μικρούλα αλλά προς το παρόν δεν της βρήκα κάτι.

 

Ειδοποιήσα και τον παιδικό!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα ,

 

εμείς ευτυχώς δεν έχουμε κολλήσει ποτέ ως τώρα , όμως επειδή υπήρξαν κρούσματα στον παιδικό σταθμό ρώτησα στο φαρμακείο και υπάρχει προληπτικό spray του Κορρέ ( αν θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ σβήστε το ) και κάλη καλή δουλειά αφού δεν κολλήσαμε ...μυρίζει λίγο περίεργα αλλά μπρόστα στον γολγοθά των ψείρων τι να κάνεις??τον ψεκάζω κάθε πρωί στο κεφάλακι του και είμαστε ήσυχοι

δοκιμάστε το...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ' ολα αυτά τα προληπτικά (απ' οτι μου 'χει πει η παιδίατρός μας) τίποτα δεν είναι ασφαλές, όχι με την έννοια ότι δεν κάνουν τη δουλειά τους (πρόληψη κατά των ψειρών) αλλά με την έννοια ότι δημιουργούν άλλα προβλήματα, μακροπρόθεσμα. Ακόμα και το μηλόξυδο του Κορρέ (συγκεκριμένα για αυτό την είχα ρωτήσει γιατί κι εμείς αυτό χρησιμοποιούσαμε) μπορεί να δημιουργήσει καρκίνους κλπ. Προσοχή λοιπόν. Παν μέτρον άριστον!

 

hara! Καλά ξεμπερδέματα! και γρήγορα!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικά χρησιμοποιώ την λοσιον LO στην Δήμητρα, οπως προανέφερε καποια κοπέλα. Ομως τώρα αναρωτήθηκα, μήπως θα πρεπει να περνάω κ με αυτήν την λοσιόν, το κεφαλάκι της μπέμπας?

 

επισης, θα πρεπει να της βαζω την λοσιον και τώρα το καλοκαιρι, που θα κάνουμε μπάνια στην θάλασσα? Δεν το ειχα σκεφτεί για την αμμο, αν κ εκει που παμε εχει χαλικια, βεβαια εχουμε κήπο στο εξοχικο μας, να φοβάμαι κ το χώμα οπου παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικά χρησιμοποιώ την λοσιον LO στην Δήμητρα, οπως προανέφερε καποια κοπέλα. Ομως τώρα αναρωτήθηκα, μήπως θα πρεπει να περνάω κ με αυτήν την λοσιόν, το κεφαλάκι της μπέμπας?

 

επισης, θα πρεπει να της βαζω την λοσιον και τώρα το καλοκαιρι, που θα κάνουμε μπάνια στην θάλασσα? Δεν το ειχα σκεφτεί για την αμμο, αν κ εκει που παμε εχει χαλικια, βεβαια εχουμε κήπο στο εξοχικο μας, να φοβάμαι κ το χώμα οπου παιζει?

 

Πού να ξέρω!

Κανείς δεν ξέρει!!!

Ο Θεός βοηθός με τις ψείρες!!

 

Πάντως τώρα το μεσημέρι την ξανα ψαξε η μητέρα μου και δεν της βρήκε τίποτα...λέτε να ξεμπερδέψαμε τόσο εύκολα;;

Προμηθεύτικα και το paranix και θα της το βάλω με σακούλα το βράδυ!

Και εγώ θα βάλω!!

 

Πόλεμος στις ψείρες!! :lol:

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει και η καημένη να της κόψουμε τα μαλλάκια της...κλαίει! :(

Μην τα κόβετε μωρέ, κρίμα είναι άν δε θέλει :cry:

Κόλλησα πρόπερσυ απ'την κόρη μου, τα μαλλιά μου φτάνουν ως τη μέση μου, βάλαμε όλοι paranix, αλλάξαμε σεντόνια και παπλώματα και σε δυό μέρες είχαμε καθαρίσει.

Εγώ ταλαιπωρήθηκα λίγο παραπάνω γιατί με το ψειρόχτενο έκανα τα μαλλιά μου με τις ώωωρες αλλά δεν θα τα κοβα γι αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει και η καημένη να της κόψουμε τα μαλλάκια της...κλαίει! :(

Μην τα κόβετε μωρέ, κρίμα είναι άν δε θέλει :cry:

Κόλλησα πρόπερσυ απ'την κόρη μου, τα μαλλιά μου φτάνουν ως τη μέση μου, βάλαμε όλοι paranix, αλλάξαμε σεντόνια και παπλώματα και σε δυό μέρες είχαμε καθαρίσει.

Εγώ ταλαιπωρήθηκα λίγο παραπάνω γιατί με το ψειρόχτενο έκανα τα μαλλιά μου με τις ώωωρες αλλά δεν θα τα κοβα γι αυτό το λόγο.

 

Ναί..ναι το πήρα κι αυτό!!

Όλα θα τα βάλω...όλα!!! :lol:

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πλύνεις μαξιλάρια, σεντόνια, πετσέτες κλπ δεν καθαρίζεις με τίποτα! ούτε με το ψειρόχτενο!! :D

 

Τα άλλαξα χτές και έβαλα πλυντήριο!!

Κάθε μέρα θα τα αλλάζω!

 

Άραγε σε πόσο καιρό θα ξέρω άν καθαρίσαμε;;

Σε καμμια 10 μέρες;;

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Άραγε σε πόσο καιρό θα ξέρω άν καθαρίσαμε;;

Σε καμμια 10 μέρες;;

 

Οχι σε κανα δυο μέρες θα είστε εντάξει.

Οι ψείρες πρέπει να μείνουν χωρίς τον ξενιστή τους για τουλάχιστον 24 ώρες.

Σκέφτομαι, άν έχετε την δυνατότητα να κοιμηθείτε όλοι, σαν εκδρομή ας πούμε, στο σαλόνι και αφήσετε τα κρεββάτια σας άστρωτα για τουλάχιστον 24ώρες, οι ψείρες θα ψοφήσουν.

Πάω στοίχημα, στα πιτσιρίκια θ'αρέσει η εκδρομή στο σαλόνι. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...