Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοσμηση μπαλκονιου


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια.Το σπιτι που μενω ειναι αρκετα μεγαλο και διαμπερες.Εχει δυο μπαλκονια,το ενα μπροστα κ το αλλο πισω.Ειναι κ τα δυο μεγαλα.Το μπροστινο εχει τις δυο μπαλκονοπορτες(απο το σαλονι κ το παιδικο) και ειναι λιγο μικροτερο.Το πισω ειναι μεγαλο κ σε μηκος κ σε πλατος.Θα ηθελα να με βοηθησετε στο εξης..Αν και μενω 1 χρονο στο συγκεκριμενο σπιτι τα μπαλκονια μου δεν τα εχω φτιαξει καθολου(μια η εγκυμοσυνη,μια το μωρο,μια ο χειμωνας).Θελω να δωσω μια ευχαριστη νοτα στο μπροστινο,με χρωματα και λουλουδια αλλα δεν ξερω πως να ξεκινησω κ τι να βαλω.Εχει ηδη μια καλαμωτη κ ενα τραπεζι παλιο το οποιο θα πεταξω(δεν βαφεται για να το εναχρησιμοποιησω).Πειτε μου καμμια ιδεα...Το πισω που ειναι κ το μεγαλο(της κουζινας) τι να το κανω?Το θεμα μου ειναι πως αυτην την περιοδο δεν εχω την δυνατοτητα να ξοδεψω πολλα χρηματα..Αν μπορουσα να φτιαξω κ τα δυο με 100 ευρω θα ημουν ευτυχισμενη:wink:...Ιδεουλες???Δεν ειμαι κ πολυ καλη σε αυτα..Διακοσμητριες κ μαμαδες με ταλεντο στην διακοσμηση βοηθηστε την κατασταση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω εβαλα χλωροταπητα κ ειναι σαν κηπος.στοιχιζει λιγο αλλα μια φορα γινεται κ ομορφαινει.εβαψα κ τις γλαστρες με παραστασεις παιδικες κ κρεμασα φαναρακια κ σπιτακι απο πουλακι στα μεγαλα λουλουδια

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα χλωροταπητα κ ειναι σαν κηπος.στοιχιζει λιγο αλλα μια φορα γινεται κ ομορφαινει.εβαψα κ τις γλαστρες με παραστασεις παιδικες κ κρεμασα φαναρακια κ σπιτακι απο πουλακι στα μεγαλα λουλουδια

 

Τέλοιο ακούγεται! Μήπως έχεις καμμιά φωτογραφία να μας το δείξεις;(και να ξεκλέψουμε ιδέες!!)

Τώρα που ανοίγει ο καιρός σκέφτομαι τί να κάνω για να το ομορφύνω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα χλωροταπητα κ ειναι σαν κηπος.στοιχιζει λιγο αλλα μια φορα γινεται κ ομορφαινει.εβαψα κ τις γλαστρες με παραστασεις παιδικες κ κρεμασα φαναρακια κ σπιτακι απο πουλακι στα μεγαλα λουλουδια

Πολυ ωραια ιδεα.Ειχα σκεφτει κ εγω τον χλοοταπητα αλλα προβληματιζομαι για το εξης..Πως θα καθαριζω το μπαλκονι με νερο?Επισης αν το μωρο θελει να μπουσουλησει(σε καθαρο μπαλκονι παντα :D) αυτο δεν θα το ενοχλει?Κ οντως αν μπορεις βαλε φωτο να παρουμε ιδεες...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ιδεα.Ειχα σκεφτει κ εγω τον χλοοταπητα αλλα προβληματιζομαι για το εξης..Πως θα καθαριζω το μπαλκονι με νερο?Επισης αν το μωρο θελει να μπουσουλησει(σε καθαρο μπαλκονι παντα :D) αυτο δεν θα το ενοχλει?Κ οντως αν μπορεις βαλε φωτο να παρουμε ιδεες...:wink:

 

θα προσπαθησω για φωτο..ο ταπητας ειανι σαν φυσικογρασιδι,οχι αυτος ο λεπτος που κυκλοφορει συνηθως.απο κατω εχει τρυπουλες κ αν θες να τον πλυνεις φευγει το νερο.εγω με ηλεκτρικη το καθαριζω.για μπουσουλημα ισως να τον ψιλογαργαλαει αλλα γενικα επειδη ειναι παχυς,δηλ 2 -3 εκ περιπου δεν υπαρχει φοβος να χτυπησει αν πεσει.υπαρχουν διαφορες ποιοτητες παντως,απλα ο παχυς ειανι σαν φυσικο.αν το δεις σε αυλη δεν ξεχωριζει για ψευτικος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα βρει κατι τετοιο στα praktiker...Ωραια..Τις γλαστρες τις εβαψες μονη με παιδικα σχεδια η κολλησες κατι?Μου αρεσε παρα πολυ αυτο κ γενικοτερα θα ηθελα χρωμα στο μπαλκονι,οποτε θα ηταν τελειο..δωσε μας κ αλλες πληροφοριες...:-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινησεις σιγα σιγα...οτι πληρωνεις ..παιρνεις...οποτε φτιαξε το ενα μπαλκονι σας αυτο που καθεστε πιο πολυ.

Αμεσα και οικονομικα ειναι να βρεις διαφορα δοχεια που θα τα κανεις μ ενα βαψιμο γλαστρες και θα βαλες εποχιακα λουλουδια που ειναι πιο φτηνα και κρατανε μεχρι το Σεπτεμβρη.

Και σιγα σιγα αγοραζεις τα φυτα που θελεις και φτιαχνεις τον χωρο σου......και ας παρει και 2-3 χρονια...μια κι εξω..μονο αν διαθετεις χρημα ..

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο θέμα σου περισσότερο για να πάρω ιδέες, αλλά διάβασα για το παλιό τραπέζι που λες και σκέφτηκα δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το αξιοποιήσεις; Να το τρίψεις με γυαλόχαρτο ας πούμε και να κάνεις ένα είδος παλαίωσης? Γράψε παλαίωση στο γκουγκλ και στις εικόνες γκούγκλ να πάρεις μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

1)μπορείς να αγοράσεις ενα οικονομικό τραπέζι με 30 ? και 2-3 καρέκλες για να κάθεστε

2)μερικά φθηνά διακοσμητικά που έχει το J%^O με 3-6 ? θα το κάνουν πιο χαρούμενο

3)απο το να πάρεις μικρά φθηνά γλαστράκια καλύτερα 3 μεγάλες γλάστρες -δες στο φυτώριο του Γεωπονικού Πανεπιστημίου ειναι πολύ φθηνά

 

Αυτά είναι τα βασικά βήματα για να γίνει μια πρώτη αλλαγή,μετά μπορείς να κάνεις και μόνη σου πραγματάκια,να πάρεις αδεια βάζα να βάλεις κορδέλες και ρεσώ κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

το τραπεζι καντο με κρακελε να μοιαζει με σπασμενο σαν παλιο κ βαλε κ χαρτοπετσετα ,ντεκουπαζ.εγω σκεφτομαι να κανω κατι τετοιο.οι γλαστρες μου ειναι με πινελο βαμμενες,δεντρακια,πασχαλιτσες κτλ.πραγματικα δινουν χρωμα.για πιο ευκολο μπορεις να βαλεις κ εκει ντεκουπαζ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια και λετε και τετοια...εχω ενα τραπεζι σιδερενιο και οι καρεκλες απο χτυπηματα εχουν χασει το χρωμα σε καποια σημεια (15 χρονια τραπεζι που εχει ζησει πολλες καιρικες συνθηκες)

Ξερει καμια κοπελα τι μπορω να το κανω..μου εχουν πει αν το βαψω θα σκασει το χρωμα...καμια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!!! Θα σου πω αρχικά τι κατά τη γνώμη μου να μην κάνεις...Επειδή την πρώτη χρονιά γέμισα τις 2 μεγάλες βεράντες μου με πετούνιες και άλλα τέτοια φυτά μιας εποχής το μετάνιωσα. Άποψη μου μην πάρεις φθηνά και εποχιακά λουλούδια γιατί του χρόνου δεν θα τα έχεις και θα κουραστείς με τις γλάστρες και τα χώματα να πετάς και να μαζεύεις...Λίγα και καλά για αρχή...και κοίτα να πάρεις φυτά που δεν ρίχνουν φύλλα και πέταλα γιατί θα κουραστείς με το καθάρισμα... Ένα γιασεμί θα γεμίσει αρώματα τη βεράντα, ο βασιλικός θα απωθεί και τα ανεπιθύμητα έντομα, όπως και η λεβάντα. Τέλος λίγη δική σου προσπάθεια θα σου φτιάξει τη διάθεση...φθηνά φαναράκια και μελωδοί που μπορείς να φτιάξεις μόνη σου για παράδειγμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια και λετε και τετοια...εχω ενα τραπεζι σιδερενιο και οι καρεκλες απο χτυπηματα εχουν χασει το χρωμα σε καποια σημεια (15 χρονια τραπεζι που εχει ζησει πολλες καιρικες συνθηκες)

Ξερει καμια κοπελα τι μπορω να το κανω..μου εχουν πει αν το βαψω θα σκασει το χρωμα...καμια ιδεα

 

Καλημέρα και βέβαια μπορείς να το βάψεις, απλά θέλει τρίψιμο με γυαλοχαρτο κ μετα το βάφεις οτι χρώμα θέλεις.

 

Επίσης μπορείς στην πάνω μεριά να κάνεις ψιφιδωτό, αυτό θέλει λίγο κόπο και κάποια χρήματα για την ψηφιδα και τα υλικά εκτός κ αν έχεις καποιον δικό σου με πλακάκια, γινεται κ με πλακάκια που θα τα έχεις σπασει σε καματάκια.

 

Πάντως μην το πετάξεις ακόμα κ σκουριασμένο να είναι φτιάχνεται εκτός κ αν έχει σαπίσει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

το τραπεζι καντο με κρακελε να μοιαζει με σπασμενο σαν παλιο κ βαλε κ χαρτοπετσετα ,ντεκουπαζ.εγω σκεφτομαι να κανω κατι τετοιο.οι γλαστρες μου ειναι με πινελο βαμμενες,δεντρακια,πασχαλιτσες κτλ.πραγματικα δινουν χρωμα.για πιο ευκολο μπορεις να βαλεις κ εκει ντεκουπαζ

 

Eπειδή τελευταία κάνω μαθήματα ντεκουπάζ (δεν έχω μάθει ακόμα το κρακελέ βέβαια) δεν είναι ακριβή λύση αυτή? Αν είναι και μεγάλο το τραπέζι, να ξύσει, να στοκάρει (μιλάμε για πολυυυυ στόκο), να βάλει χρώμα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο υλικό χρειάζεται το κρακελέ, θα χρειαστεί μεγάλες ποσότητες και θα της βγει ο κούκος αηδόνι νομίζω... Δεν είναι ένα καδράκι, ένα κουτάκι να το κάνει με ντεκουπάζ. Αν είχε τη δυνατότητα βέβαια θα ήταν καταπληκτικό το αποτέλεσμα, αλλά και πάλι πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα για το ντεκουπάζ... η θεωρία από την πράξη απέχει πολύ. Το διαπίστωσα από εμένα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και βέβαια μπορείς να το βάψεις, απλά θέλει τρίψιμο με γυαλοχαρτο κ μετα το βάφεις οτι χρώμα θέλεις.

 

Επίσης μπορείς στην πάνω μεριά να κάνεις ψιφιδωτό, αυτό θέλει λίγο κόπο και κάποια χρήματα για την ψηφιδα και τα υλικά εκτός κ αν έχεις καποιον δικό σου με πλακάκια, γινεται κ με πλακάκια που θα τα έχεις σπασει σε καματάκια.

 

Πάντως μην το πετάξεις ακόμα κ σκουριασμένο να είναι φτιάχνεται εκτός κ αν έχει σαπίσει τελείως.

 

Σ ευχαριστω για τις ιδεες σου ...καλο ειναι να υπαρχουν.

Εγω βασικα αναφερομουν στις καρεκλες (στα μπρατσα τους εχει φυγει σε καποια σημειο το χρωμα ) Το τραπεζι ειναι οκ ακομα και πανω εχει μαρμαρο... αρα αυτο δεν θελει τιποτα.

Οι καρεκλες ομως...μονο το τριψιμο που ειπες... κουραστηκα...επειδη ειναι το σχεδιο τους ετσι...που για να τριψω καθε καρεκλα θα θελω πολλες μερες :(

Κανα τροπος να γινει πιο γρηγορα και ευκολα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τραπεζι ειναι φερφορζε(μπορει να το σκοτωσα κιολας,δεν ξερω πως λεγεται ακριβως).Το εβαψε η πεθερα μου περσυ το καλοκαιρι πορτοκαλι που εγω ημουν εγκυος(εχει γινει ηδη δηλαδη η αναπαλαιωση ας πουμε).Δυστυχως επειδη το εκανε με σπρει εχει ξεφλουδισει σχεδον ολο οποτε δεν ξαναφτιαχνεται εκτος κ αν κατσω να το παλευω για μηνες(δεν εχω χρονο λογο μωρου)..Ειναι μπερδεμα δηλαδη..Σκεφτομαι να ξεκινησω με γλαστρες αλλα ειμαι ασχετη.Μου δινεται πολυ χρησιμες πληροφοριες.Αυτο που θελω να βρω ειναι το εξης..3-4 λουλουδια τα οποια να μην ριχνουν τα φυλλα τους συχνα και να ποτιζονται τις ιδιες μερες(δηλαδη να εχουν τις ιδιες αναγκες,οχι το ενα ανα δυο μερες κ το αλλο ανα τρεις μερες).Το λεω αυτο διοτι θα τα μπερδεψω κ θα τα κανω σκ...α!!!Οποτε εχω τις γλαστρουλες μου,τις ποτιζω την ιδια μερα κ ολα καλα.Εχετε καμμια ιδεα για τον τοιχο της βεραντας εκτος απο τα φαναρακια?Μου αρεσει πολυ να βλεπω στολισμενους τους τοιχους των μπαλκονιων...Σκεφτομουν χριστουγεννιατικα φωτακια..Ειναι τελειο κοριτσια,το εχω δει σε μπαλκονι κ ηταν πολυ ατμοσφαιρικο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...