Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΕΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΙΑΣΩ!


irallada

Recommended Posts

Μόλις επικοινωνήσα με ΙΑΣΩ και με πληροφόρησαν ότι υπέγραψαν σύμβαση με Ε.Ο.Π.Υ.Υ. από 17/01/12.

 

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο, είπα ότι έχω ΙΚΑ και

Αυτό αγαπημένες μου υποψήφιες μανουλες σημαινει:

 

ΤΡΙΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ:

560 ΕΥΡΩ + 13% ΦΠΑ - ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ

640 ΕΥΡΩ + 13% ΦΠΑ - ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

 

ΔΙΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ

1160 ΕΥΡΩ + 13% ΦΠΑ - ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ

1360 ΕΥΡΩ + 13% ΦΠΑ - ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

 

ζητωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1ον υπάρχει ολόκληρο πολυσέλιδο θέμα για τον τοκετό σε ιδιωτικά μαιευτήρια μέσω ΕΟΠΥΥ

2ον που ακριβώς είναι το "Ζήτω" απ τη στιγμή που δεν δικαιούσαι επίδομα τοκετού άρα έρχεται ακριβώς στα ίδια το ποσό?

Και 3ον σε ενημέρωσαν μέχρι πότε ισχύουν οι τιμές? Γιατί αν δε γεννάς άμεσα, τσάμπα χαίρεσαι... Αναφέρθηκε ότι θα πάψει η σύμβαση με ΕΟΠΥΥ

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

1) γνωρίζω για τη σύμβαση ήθελα να τονίσω ότι συγκεκριμένα το ιασω ξεκίνησε τη συγκεκριμένη τιμολόγηση απο 17 Γενάρη.

2) σκασιλα μου να παρω το επίδομα τοκετού απο το ΙΚΑ. Δηλαδή ΕΣΥ θέλεις να πληρώσεις ένα σκασμο λεφτά σε τρικλινο για να πάρεις πίσω μετα απο μήνες μόνο τα 900;

3) η τιμολόγηση ενδεχομένως αλλάξει μετα το Πάσχα αλλα όχι δραματικα. Που ακριβώς αναφέρθηκε ότι θα πάψει η σύμβαση; Σε φήμες;

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται για παααρα πολυ καιρό. Η κοπέλα στο ιασω μου είπε να ξαναπαρω μετα το Πάσχα γιατί υπάρχει ενδεχομενο μικρής αλλαγής αλλα δεν είναι βέβαιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις επικοινωνήσα με ΙΑΣΩ και με πληροφόρησαν ότι υπέγραψαν σύμβαση με Ε.Ο.Π.Υ.Υ. από 17/01/12.

 

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο, είπα ότι έχω ΙΚΑ και

Αυτό αγαπημένες μου υποψήφιες μανουλες σημαινει:

 

ΤΡΙΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ:

560 ΕΥΡΩ + 13% ΦΠΑ - ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ

640 ΕΥΡΩ + 13% ΦΠΑ - ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

 

ΔΙΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ

1160 ΕΥΡΩ + 13% ΦΠΑ - ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ

1360 ΕΥΡΩ + 13% ΦΠΑ - ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

 

ζητωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

 

 

φτουυυυυυυ και γεννησα τον Νοεμβρη.. βουρ για τριτο..

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι είναι οι ίδιες παροχές που ίσχυαν και παλαιότερα. Τι να πω κορίτσια και μένα μου φαίνονται πολυ καλα για να είναι αληθινά. Μέχρι και τον άντρα μου έβαλα να πάρει να ρωτήσει για να βεβαιωθω. Εύχομαι μόνο να κρατήσει γιατί γενναω τον Οκτώβριο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To μόνο που με προβληματίζει σε αυτό είναι ότι τα ιδιωτικά δίνουν έναν συγκεκριμένο αριθμό κλινών ή υπηρεσιών στα ταμεία. Π.χ. παλιότερα για να κάνεις αξονική σου έλεγαν "α, συμπληρώσαμε γιαυτόν τον μήνα τον αριθμό των ασθενών με ΙΚΑ, ελάτε τον άλλο μήνα". Χμμμμ!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται για παααρα πολυ καιρό. Η κοπέλα στο ιασω μου είπε να ξαναπαρω μετα το Πάσχα γιατί υπάρχει ενδεχομενο μικρής αλλαγής αλλα δεν είναι βέβαιο.

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2309099#post2309099

 

για δες το παραπανω ποστ... αφορα βεβαια το μητερα αλλα αυτα πανε μαζι(η συμβαση υπογραφτηκε για λητω-μητερα-ιασω)....

 

και εφαρμοστηκαν μεχρι πριν απο λιγες μερες τα λεγομενα σου, γιατι μια φιλη μου γεννησε ιασω στις 8/2 και πληρωσε αυτα που γραφεις...

 

και γω, που γενναω ιουνιο, παυω πια να ρωταω γιατι καθε τρεις και λιγο τα αλλαζουν. οταν ειχα παρει κι εγω στο μητερα πριν απο 10 μερες,μου ειχαν πει αυτες τις τιμες αλλα, οτι ισως γινει μια ανατιμιση-και μαλιστα αφησαν να εννοηθει οτι θα οφειλεται στα ταμεια,ενω οι ιδιοι την κανουν- και οπως βλεπω γινεται...

 

οποτε εσυ, μεχρι τον οκτωβριο.... μπορει και να πληρωσεις παραπανω απ'οτι πριν τη συμβαση, τελικα!!!! :confused::roll:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

950 ευρω χωρίς το ΦΠΑ 13% συν την αμοιβή γιατρού. Ο δικός μου θέλει 2000, οπότε βγαίνει 3000. Χάλια μαύρα. Ούτε να γεννήσεις δεν μπορείς σε αυτή τη χώρα. Ολα τα άλλα μαιευτήρια που πήρα παρόμοιες τιμές έχουν, το 3000 δεν το γλιτώνουμε. Στο δημόσιο έρχεται γύρω στα 2000-2500, μαζί με φακελάκια, μαίες, αναισθησιολόγους κλπ. Τελικά η υγεία ΕΙΝΑΙ εμπόρευμα. Ντροπή!!! σε εφημερία θα γεννήσω και ότι γίνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

kalispera kai apo emena ,, estw kai arga, egw gennaw dekembri ,me ta kainoyria dedomena ta dimosia nosokomeia den pairnoyn xrimata apo sena ta plirvnei ola to eoppy. apla den pairneis to epidoma toketoy ,poy einai peripoy 960 e, ean gennhsetai sto idiotiko to pairnetai. apla sto dimosio ean breite iatro poy mporeitai na empisteyestai axizei , kia fakelaki dineis oso thes ....toso apla

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οι τελευταίες "φανταστκές" (μη χέσ@#$) τιμές του ΙΑΣΩ:

(Χτες ήμουν εκεί)

Για ασφαλισμένους στον ΕΟΠΥΥ:

 

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ (3 ημέρες)

3κλινο: 850

3κλινο superior: 1050

2κλινο: 1550

2κλινο superior: 2350

1κλνο: 3550

Lux: 4950

Suite: 7800

 

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ (4 ημέρες) ή ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ (4 ημέρες)

3κλινο: 950

3κλινο superior:1200

2κλινο: 1750

2κλινο superior: 2650

1κλινο: 4050

Lux: 5650

Suite: 8800

 

Στις τιμές ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ o ΦΠΑ 13%

 

Επίσης οι τιμές είναι που πληρώνουμε εμείς (τα κορόιδα) ενώ η κλινική τα παίρνει και από τον ΕΟΠΥΥ.

 

Απορία:

Δεν έπρεπε εφόσον μπήκε το συγκεκριμένο μαιευτήριο στη σύμβαση, να διαθέτει πχ τετράκλινα σε οικονομικό πακέτο που να επαρκεί το επίδομα που μας δίνουν???

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Απορία:

Δεν έπρεπε εφόσον μπήκε το συγκεκριμένο μαιευτήριο στη σύμβαση, να διαθέτει πχ τετράκλινα σε οικονομικό πακέτο που να επαρκεί το επίδομα που μας δίνουν???

 

Για ποιο είδομα μιλάς???γιατί το τοκετού το κόψανε.πλέον μόνο μεσω εοππυ γεννάς. καλα οι γιατροί σας στην Αθήνα εχουν ξεφύγει!τι τιμές ειναι αυτές??2000?!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

950 ευρω χωρίς το ΦΠΑ 13% συν την αμοιβή γιατρού. Ο δικός μου θέλει 2000, οπότε βγαίνει 3000. Χάλια μαύρα. Ούτε να γεννήσεις δεν μπορείς σε αυτή τη χώρα. Ολα τα άλλα μαιευτήρια που πήρα παρόμοιες τιμές έχουν, το 3000 δεν το γλιτώνουμε. Στο δημόσιο έρχεται γύρω στα 2000-2500, μαζί με φακελάκια, μαίες, αναισθησιολόγους κλπ. Τελικά η υγεία ΕΙΝΑΙ εμπόρευμα. Ντροπή!!! σε εφημερία θα γεννήσω και ότι γίνει

 

 

Πριν 5 μηνες γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο και απο την στιγμη που εμεινα εγκυος μεχρι και που γεννησα(εξετασεις-γεννα-γιατρος-διαμονη σε μονοκλινο)εδωσα 1.000 ευρω.Αυτα τα ποσα ποιος τα λεει -ζηταει?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες "φανταστκές" (μη χέσ@#$) τιμές του ΙΑΣΩ:

(Χτες ήμουν εκεί)

Για ασφαλισμένους στον ΕΟΠΥΥ:

 

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ (3 ημέρες)

3κλινο: 850

3κλινο superior: 1050

2κλινο: 1550

2κλινο superior: 2350

1κλνο: 3550

Lux: 4950

Suite: 7800

 

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ (4 ημέρες) ή ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ (4 ημέρες)

3κλινο: 950

3κλινο superior:1200

2κλινο: 1750

2κλινο superior: 2650

1κλινο: 4050

Lux: 5650

Suite: 8800

 

Στις τιμές ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ o ΦΠΑ 13%

 

Επίσης οι τιμές είναι που πληρώνουμε εμείς (τα κορόιδα) ενώ η κλινική τα παίρνει και από τον ΕΟΠΥΥ.

 

Απορία:

Δεν έπρεπε εφόσον μπήκε το συγκεκριμένο μαιευτήριο στη σύμβαση, να διαθέτει πχ τετράκλινα σε οικονομικό πακέτο που να επαρκεί το επίδομα που μας δίνουν???

 

Τον Μάρτη του 2010 γέννησα με καισαρική τομή στο Ιασω μένοντας σε 6κλινο δωμάτιο και πλήρωσα 2.070 + αμοιβή γιατρού. Φαντάζεσαι λοιπόν πόσο κορόιδο αισθάνομαι αυτήν την στιγμή δεδομένου οτι δεν είχα επίδομα από τον ΕΟΠΥ!!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

950 ευρω χωρίς το ΦΠΑ 13% συν την αμοιβή γιατρού. Ο δικός μου θέλει 2000, οπότε βγαίνει 3000. Χάλια μαύρα. Ούτε να γεννήσεις δεν μπορείς σε αυτή τη χώρα. Ολα τα άλλα μαιευτήρια που πήρα παρόμοιες τιμές έχουν, το 3000 δεν το γλιτώνουμε. Στο δημόσιο έρχεται γύρω στα 2000-2500, μαζί με φακελάκια, μαίες, αναισθησιολόγους κλπ. Τελικά η υγεία ΕΙΝΑΙ εμπόρευμα. Ντροπή!!! σε εφημερία θα γεννήσω και ότι γίνει

 

αστειεύεσαι έτσι? πήγαινε σε ιδιωτικό κοπέλα μου τουλάχιστον να αιστανθείς βασίλισσα. άκου εκεί 2000-2500 μαζί με φακελάκια!!!! αααμ φταίμε!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον Μάρτη του 2010 γέννησα με καισαρική τομή στο Ιασω μένοντας σε 6κλινο δωμάτιο και πλήρωσα 2.070 + αμοιβή γιατρού. Φαντάζεσαι λοιπόν πόσο κορόιδο αισθάνομαι αυτήν την στιγμή δεδομένου οτι δεν είχα επίδομα από τον ΕΟΠΥ!!

 

Ούτε εμείς έχουμε πλέον επίδομα από τον ΕΟΠΥΥ. Το παίρνει απ΄ ευθείας το μαιευτήριο. Εξ΄ ου και το "ειδικό" τιμολόγιο που μας παρέχει.

Πλέον στο ΙΑΣΩ δεν υπάρχουν 6κλινα. Τα χώρισαν με "ψευτότοιχο" στη μέση και τα ονόμασαν τρίκλινα. (Γιατί αλλιώς, μετά τη σύμβαση που υπέγραψαν με ΕΟΠΥΥ, θα έπρεπε να μη μας χρεώνουν). Επίσης τα παλιά τρίκλινα (τα κανονικά δηλαδή), τα ονόμασαν "τρίκλινα superior". Φοβεροί επιχειρηματίες έτσι???

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο ιασω τον Νοεμβριο του 2008 πλήρωσα σε 6κλινο 1800 περίπου για φυσιολογικό και πήρα 900 πίσω απο το ικα.

Το 2010 πλήρωσα 1300? ως ανεργη για 3κλινο και πήρα και 900? πίσω απο το ικα.και εφυγα και την επόμενη για να πάω σπίτι (το πάκέτο βεβαια το πληρώνεις ολοκληρο...)

Τώρα γεννάω Μαρτιο μου ειπαν οτι δεν ξέρουν τι θα ισχυει μέχρι τότε πάντως τώρα θα πληρώσω περισσότερα απο την προηγούμενη γέννα με τα σημερινά δεδομένα....

Εχω αρχισει να σκέφτομαι να γεννήσω σπίτι μου...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γεννάω Μαρτιο μου ειπαν οτι δεν ξέρουν τι θα ισχυει μέχρι τότε πάντως τώρα θα πληρώσω περισσότερα απο την προηγούμενη γέννα με τα σημερινά δεδομένα....

Εχω αρχισει να σκέφτομαι να γεννήσω σπίτι μου...

 

Εδώ έχω αρχίσει εγώ να σκέφτομαι να γεννήσω σπίτι μου τα δίδυμα...

Η μαία μου αναλαμβάνει συνέχεια τοκετούς στο σπίτι...

Σου στέλνω ευχαρίστως τα στοιχεία της σε πμ για ενημέρωση, αν θέλεις.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...