Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προτοτυπη ιδεα για γλυκο βαφτισης


Μωρουλινι

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μωρουλίνι η γρανιτα ειναι ενα πολύ ωραιο γλυκισμα-τρελαινομαι...σλουρπ...-αλλά και πολύ ευπαθες...Μονο αν ερθει ανθρωπος απο παγωτατζιδικο και στο σερβίρει επιτοπου μπορει να γινει...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα,

 

ναι εχετε δικιο για το κουτακι μου ειπαν και εμενα 0,20 λεπτα επιπλεων αν θελω να τα βαλω σε κουτακι ΑΛΛΑ για τις αλλες τιμες ειναι ετσι οπως σας τα γραφω δεν ξερω γιατι τετοιες διαφορες εγω πηγα στο καταστημα στο Ιλιον.

Link to comment
Share on other sites

εμεις δινουμε μονο γλυκο στην βαφτιση.την μπομπονιερα μαζι με το προσκλητηριο.καλα λες δεν χρειαζεται υπερβολη εξαλλου πως θα τα κρατανε ολα αυτα?

 

 

Ακου να δεις τι μοιρασα εγω!!!! Με κεινα και με τουτα εφτιαξα πολλα πραγματα........καταρχην τα μαρτυρικα που ηταν μπρελοκ για αντρες και βραχιολια για γυναικες......

 

Μετα οι μπομπονιερες...για ολους ιδιες αλλα για τα πολυ λιγα παιδακια που ειχαμε (4) ειχα κανει τσαντουλες με παιδικη μπομπο ροκανα (που εφτιαξα η ιδια) και με παιχνιδακια (ολα σε ναυτικο στυλ) γλειφιντζουρια διαφορα, μπλοκακι με κραγιονια (θα πω παρακατω τι ειναι το μπλοκακι)

 

Τα μπλοκακια ηταν δικη μου κατασκευη με ενα ζωγραφικο θεμα σχετικο με τη βαφτιση μας (ο γιος μου δλδ ντυμενος ναυτακι και καθισμενος πανω σε ενα καραβακι χαρτινο να σεργιαναει στο πελαγος) το ειχα ζωγραφισει, εβαλα με κολαζ τη φωτο του γιου μου και εβγαλα φωτοτυπιες...αυτα μετα τα εκοψα σε κομματια , αγορασα χρωματιστα χαρτια τα οποια κι εκοψα στην ιδια διασταση (δλδ τετραγωνα) και αφου εκανα μια τρυπα στην πανω γωνια τα επιασα ολα μαζι με χρωματιστες κορδελες......εγραψα πανω "ενθυμιο απο τη βαφτιση του..."

 

Τωρα επειδη εγιναν ομορφα και ειχα οπως ειπα πολυ λιγα παιδια, ειπα γιατι να μη κανω περισσοτερα και να τα βαλω στο μπουφε κι οποιος θελει παιρνει??? Δεν ηθελα να τα δωσω με το ζορι για να μη τα πεταξουν........Λοιπον εγιναν αναρπαστα.......πηραν μεχρι και οι της εκκλησιας, ψαλταδες, καθαριστριες κλπ.......

 

Αντι για γλυκο ηθελα να κανω τα χωνακια με τα ζαχαρωτα........αφου τα εκανα ομως αρχισα να προβληματιζομαι οτι μπορει να μην αρεσουν στους μεγαλους που θα προτιμουσαν ενα κλασσικο γλυκο......

 

Ετσι οταν φθασαμε στο νησι αγορασα δυο κουτια πολυ νοστιμα αμυγδαλωτα τα οποια κι εντυσα με κατι τουλια που περισσευαν και εδεσα με κορδελες...τα βαλα μεσα σε ενα ψαθινο καραβι που ειχα αγορασε και ειχα στολισει με κορδελες........κι αυτα εγιναν αναρπαστα...πηραν ΟΛΟΙ οπως πηραν και τα χωνακια......

 

Μετα στο μπουφε ειχα γυαλες με διαφορα γλυκισματα.......τυρκουαζ μαρσμελοους, κουφετα βοτσαλα, κουφετα σοκολατας πολυχρωμα, και γλειφιντζουρια τυρκουαζ-λευκα......για να σερβιρονται οσοι ηθελαν ειχα φτιαξει χαρτινα καραβακια απο χρωματιστα χαρτια τα οποια ειχα στολισει με κορδελες και μεταλλικα στολιδια (θαλασσινα) και τα ειχα ατακτως ερριμενα στο μπουφε για να τα χρησιμοποιουν ως πιατακια.........επειδη εγινα ομορφα ολοι πηραν κι απο ενα μαζι για ενθυμιο.........οποτε καταλαβαινεις τι γινοταν........ειχαν την αγκαλια γεματη πραγματα.......δεν ηξεραν που να τα βαλουν..... :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βέρα, όντως όσα πρόλαβα και είδα από φωτό ήταν τέλεια!! Ασε που αν κατάλαβα καλά από τις φωτό πρέπει να βάπτισες τον γιό σου στο πιο τέλειο εκκλησάκι, τον Αγ. Αντώνιο, σωστά? Αντε ξαναβάλε τις φωτό, έστω για λίγο!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανούλες! ηθελα να ρωτησω την TOMMY που ειδε τα πρωτοτυπα γλυκα στη Θεσσαλονικη, και γενικοτερα αν καμια Θεσσαλονικια μανούλα μπορει να μου δωσει καμια ιδέα! βαφτιζουμε το λιχουδακι μας τον Ιουνιο!!!

Τα μωράκια μου, η ζωή μου όλη...

Απόστολος 11/12/2008 Μαρία-Ιωάννα 30/10/2010

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γειά σας.Μήπως γνωρίζει καμιά σας που μπορώ να βρώ καποιον να μου προσφέρει γρανίτες μετά τη βάφτιση αντί για νερό η αναψυκτικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια αλλη ιδεα για γλυκακι ειδα στα ζαχαροπλαστεια max perry...ειχαν διαφορα σχηματα απο λευκη σοκολατα (ψαρακια κι αλλα) στολισμενα με χρωματα και δεμενα σε ζελατινες....1 μισι ευρ το κομματι και φανταζομαι εχει ποικιλια σχεδιων........για τις προκομενες θα μπορουσε να ηταν μια ωραια ιδεα να τα φτιξαουν μονες.......λιωνεις σοκολατα λευκη σε μπεν μαρι και βαζεις σε καλουπια....μετα στολιζεις....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας πω εγω τιμες απο βαζακια με γλυκο για οποια ενδιαφερεται, στο site http://www.sintagigiagias.gr βρηκα τα πιο φθηνα γλυκα σε βαζακι μαζι με καρτελακι με το ονομα τυπωμενο χωρις εξοδα αποστολης για on line παραγγελια σε τιμη?? 1,40!!!!!!!εψαξα παντου κατω απο 2,50 euro δεν βρηκα πουθενα. εγω παντως εκει θα παραγγελω συμφερει.
Link to comment
Share on other sites

στο biskotoula.gr μπορεις να βρεις πολυ ωραιες ιδεες για μπισκοτα..

τα βαζακια με το γλυκο εχουν φορεθει πολυ και δεν τα συνιστω....

ως επισης εχω ξετρελλαθει με ενα site που εχει σοκολατενιες γοβες αλλα θα το βρω πρωτα και θα το παραθεσω.

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολει και μενα αυτο . Καλα δεν με νοιαζει τοσο η πρωτοτυπια αλλα επειδή θελω να κανω μονη μου το γλυκο σκεφτομαι ....σοκολάτα το καλοκαιρι παει ? Εμεις τελος Ιουλιου βαφτιζουμε ...την φοβαμαι την σοκολάτα .

Για μαφινς το βλεπω ....ή cheesecake ατομικό ...ή προφιτερολ ? Αυτά αντέχουν στη ζέστη ? Για πειτε και σεις !

 

Τα μπισκοτάκια μου φαινονται ..λιγο για γλυκο . Μπορουν να γινουν ευχαριστήριο στο τραπέζι . :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα!

μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει??? Ψαχνω να βρω ζαχαροπλαστείο ή εστω μια φωτογραφια μεσω internet που να εχει για τουρτα με εναν βατραχο με το στεμμα του.!!!!! ειναι για βαπτιση :roll:

Link to comment
Share on other sites

...για δες λίγο και εδώ:

http://www.tourtes.com/?m1=79&m2=103

 

Ελίζα, ευχαριοστώ πολύ αλλά δεν βρηκα κατι σχετικο με στεμμα.

Το στέμα θα είναι το θεμα της βάπτισης γι αυτο και το ψαχνω.

Βεβαια, μπορω να δωσω στον ζαχαροπλαστη την τουρτα που απεικονιζει το καραβακι και να το μετατρεψει σε στεμα.

 

Έχεις καποια αλλη ιδεα ή καποιο αλλο site ? :D

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολει και μενα αυτο . Καλα δεν με νοιαζει τοσο η πρωτοτυπια αλλα επειδή θελω να κανω μονη μου το γλυκο σκεφτομαι ....σοκολάτα το καλοκαιρι παει ? Εμεις τελος Ιουλιου βαφτιζουμε ...την φοβαμαι την σοκολάτα .

Για μαφινς το βλεπω ....ή cheesecake ατομικό ...ή προφιτερολ ? Αυτά αντέχουν στη ζέστη ? Για πειτε και σεις !

 

Τα μπισκοτάκια μου φαινονται ..λιγο για γλυκο . Μπορουν να γινουν ευχαριστήριο στο τραπέζι . :D

 

Καλυτερα απεφυγε την σοκολατα αν εχει ζεστη........δεν λεει αν ειναι μισολιωμενη......

 

Τωρα τα παστακια και προφιτερολ που αναφερεις θελουν κι αυτα προσοχη, πρεπει να τοποθετηθουν τελευταια στιγμη εξω στη ζεστη.......τωρα αναλογως που θα κανεις την βαφτιση, τι ωρα κλπ.......

 

Το θεμα του γλυκου ειναι κατι προσωπικο........εγω μια χαρα βρισκω και τις σοκολατες και τα μπισκοτα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολυ Βερα μου που μπηκες στον κοπο να απαντήσεις . Πραγματικά με απασχολει αυτο το θεμα και επειδή σκεφτομαι ολα να τα κανω τελευταια στιγμη να ειναι φρέσκα ...με χει αγχωσει απο τωρα !!!

 

Ναι , σιγουρα ολα ειναι θεμα γουστου . Προσωπικά αν πηγαινα σε βαφτιση και μου εδιναν αυτα τα ομορφα μπισκοτάκια θα μου αρεσε πολυ για μενα μου φαινετε λιγο ... επειδή θα ταλαιπωρήσω πολυ τους καλεσμένους μου !

 

Απογευμα θα γινει η βαφτιση αλλα το "κακο" ειναι πως θα προηγηθεί ο θρησκευτικός μας γαμος οποτε δεν γινεται καποιος τελευταια στιγμη να τρεχει για τα γλυκά ... Γιαυτο και μαλλον θα καταλήξω στα κεκάκια με καποιο ιδιαίτερο γλάσσο .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...