Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εϊμαι 35 ετων και πάσχω από ψωρίαση.

Εκδηλώθηκε στην εφηβεία μου στην πρωιμη μορφή της και επανεμφανίστηκε μετά τον τοκετό σε εκτεταμένη πλεόν μορφή.

Οι αγωγές που κατα καιρούς μου δίνουν από το "Συγγρός" δεν έχουν αποτέλεσμα και προσανατολίζομαι στις ενέσεις με τα βιολογικά φάρμακα.

Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω, αν υπάρχει κάποια κυρία/κυριος που να αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα και έχει λάβει αγωγή με βιολογικά φάρμακα, αν υπήρξε κάποια παρενέργεια που θα πρέπει να έχω κατά νου, όπως επίσης - και το σοβαρότερο- αν κληροδοτέιται η ασθένεια στα παιδιά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΒΟΥΛΑ. ΕΧΕΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΟΥ ΨΩΡΙΑΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΕΝΕΣΕΙΣ. Ο ΠΡΩΤΟΣ ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΕ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ. ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΜΗΝΕΣ - ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΕΣΕΙΣ- ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΛΛΟ ΤΥΠΟ ΕΝΕΣΗ. ΑΝ ΘΕΣ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΜ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμενα το εχει ο μπαμπας μου πανω απο 10 χρονια τωρα!!!!

οι περισσοτεροι γιατροι του εχουν πει να μην αγχωνεται γιατι φουντωνουν και βγαζει λεπια!!!!

στο χωριο επειδη εχει θαλασσα με αργιλο πηγαινει το καλοκαιρι και αλειφεται και παει στον ηλιο και ξεραινεται!!!!

εχει δει διαφορα!!!!!

επειδη ομως υπαρχουν παρα πολλα ειδη ψωριασης ψαξτο παραπανω!!!

ο πατερας μου εχει δοκιμασει αρκετα πραγματα αλλα τιποτα παρα μονο αυτο με τον αργιλο!!!

μην αγχωνεσαι,το κυριοτερο!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλα τα κορίτσια για τις απαντήσεις τους.

Για να ηρεμήσω από το άγχος θα πρέπει μόνο να κάνω λοβοτομή... :cry:

 

Αργιλος ε?

 

Λίτσα ναι, σε παρακαλώ μπορείς να μου στείλεις λεπτομέρειες? '

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nora θα μπορούσες να μου δώσεις τα στοιχεία του ομοιοπαθητικού; (θα τα δώσω σε πολύ καλή μου φίλη που δεν έχει δει ιδιαίτερη διαφορά με την κλασική ιατρική και σκέφτεται να δοκιμάσει και την ομοιοπαθητική)

Link to comment
Share on other sites

Μαριτσα σου εστειλα πμ ;)

Βουλα ομοιοπαθητικος με ομοιοπαθητικο εχει διαφορα, ποτε δεν ξερεις ποιος ειναι ο καλυτερος, εγω παντως αυτη τι στιγμη που μιλαμε δεν εχω τιποτα απολυτως! μπορει και παλι απλα σε εμενα να ταιριαζε παραπανω, πλεον ολη η οικογενεια μου ακολουθει ομοιοπαθητικη

Link to comment
Share on other sites

nora δεν μου στέλνεις και μένα τα στοιχεία του? αν και είμαι επιφυλακτκή αυτή την φορα...

τπόσο καιρό έκανες ομοιοπαθητική για να δεις διαφορά? είχες ήπιας μορφής ψωρίαση? αν θες γράψε μου κάποιες λεπτομέρειες,

 

Ευχαρσιτώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εχω και εγω επισης για χροοοοοονιααααα!!!Εγω το ξεπερναω με χαπια!

Τωρα μετα την εγκυμοσυνη θελω να ξεκινησω αγωγή με τις ενεσεις!

Απλα ακομα δεν προλαβαινω να παω στον δερματολογο μου!!Μολις θα χω τα

πρωτα νεα θα σου πω αν θελεις!Επισης εχω ακουσει και γω καλα λογια για αυτες τις ενεσεις!Παντως και τα χαπια κανουν καλη δουλεια απλα κουραστηκα

και θελω να δοκιμασω και κατι αλλο!Τα χω δοκιμασει ολα εκτος απο βελονισμο.Ομοιοπαθητικη δεν μεκανε τιποτα, αργιλος τιποτα...Μονο ο ηλιος το καλοκαιρι!Βεβαια ολα εξαρτωνται απο τον τυπο ψωριασης και απο το ποσο εξαπλωμενη ειναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ/ΟΛΟΥΣ.

ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΓΡΑΦΗ ΕΔΩ ΗΤΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΩΡΙΑΣΗ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ 29-30 ΜΕ 11 ΧΡΟΝΙΑ ΨΩΡΙΑΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ.

ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΡΧΙΚΑ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΨΩΡΙΑΣΙΚΟ Κ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

ΕΙΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ (RAPTIVA, ENBREL, AMEVIVE ETC). ΤΟ ΕΨΑΞΑ Κ ΡΩΤΗΣΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ.

ΕΧΟΝ ΣΟΩΑΡΟΤΑΤΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΑΙΔΙΑ- ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ. ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΑΠΟ ΣΥΚΩΤΙ (ΚΥΡΡΩΣΗ ΚΤΛ), ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΚΑΡΚΙΝΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΟ ΙΔΙΟ? -ΟΧΙ, ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΣΤΕΛΛΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΡΕΠΕΙΣ ΣΕ ΛΥΜΩΞΕΙΣ ΚΤΛ..ΚΤΛ..

ΠΑΛΕΥΩ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ , ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΩ Η ΟΧΙ? ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ Κ ΝΑ ΑΠΟΚΤΙΣΩ ΚΑΘΑΡΟ ΔΕΡΜΑ Η ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ?

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ!

 

ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΡΠ.

 

ΕΥΧ,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψωριαση παρουσιασα στα 16 μου σε μια μορφή απο το λαιμό μεχρι και τα δάχτυλα των ποδιών, τα πάντα καλύφθηκαν απο σκληρο αφυδατωμενο δέρμα. Η φαγουρα τρομερη. Η ασχετοσύνη των γιατρών ακομη τρομερότερη!

Για να καταλαβετε τι εννοω, πήγαμε στο δερματολογικο νοσοκομειο Θεσ/νικης και η γιατρός που εφημερευε δεν το αναγνωρισε και μου ζήτησε να πάω την επομενη το πρωι για βιοψια δέρματος! Μια φρικτή νυχτα περασαμε στο σπιτι καθώς βιοψια δέρματος για εμας σήμαινε καρκινος!

Την επομενη ήταν μια πολυ καλυτερη γιατρος, σε αυτη συνεχιζω ακομη και τωρα, η οποια ξεκαθαρισε οτι δεν εχει καλη εικονα του τι ειναι, θα μου εδινε τα ζιρτεξ χαπακια για τη φαγουρα και για να υποχωρησει οσο μπορουσε για να δει τι πραγματικα συμβαινει, μαζι με ενα σωρο αιματολογικες εξετασεις. Για βιοψια δερματος καθετα αρνητικη καθως ισχυριστηκε οτι ήταν πολυ επωδυνο.

Μας πηρε περιπου ενα μηνα να βρουμε τι εχω και αυτο με τη συνδρομη ενος στρατιωτικου δερματολογου ιατρου που ειχε καλεσει η ιδια στο νοσοκομειο και μολις με ειδε απεφανθει ψωριαση.

Καθαρα κληρονομικο στην οικογενεια μας.

Αρχικη θεραπεια τοπικες κρεμες, μπανιο με αμυλο, οχι αφρολουτρα, ακτινοβολιες στο νοσοκομειο, οχι αλκοολ, οχι τσιγαρο(ντροπη μου καπνιζα), οχι χοιρινο, οχι μαλλινα ρουχα, οχι παραμονη σε κλειστους και ζεστους χωρους.

Για ενα διαστημα ήταν καλά. Με το αγχος των πανελληνιων ξανα τα ιδια.

Προχωρησαμε σε χορηγηση κυκλοσπορινης, καθε φορα ομως που μειωνα τη δοση ξαναφουντωνα. Χωρια οτι καθε 15 μερες εκανα εξετασεις αιματος.

Τιποτα, απο εκει και περα καμια βελτιωση.

Η απολυτη βελτιωση ήρθε οταν γνωρισα τον αντρα μου, ο οποιος πραγματικα με εκανε να ξεχασω οτι εχω ψωριαση και εξαφανιστηκε εκτος απο ενα δυο ανεπαισθητα σημαδακια.

Μετα τη γεννα ομως τα ποδια μου ξαναγεμισαν, τρια χρονια τωρα δεν υπαρχει καμια βελτιωση. Πειραματιστηκα και με αλλες κρεμες. Το μονο καλο για το προσωπο ήταν το θειαφι, παρασκευασμα της δικης μου γιατρου. Θαυματουργο πραγματικα.

Η επομενη προταση της γιατρου ειναι οι ενεσεις. Εγγυημενα ως ενα βαθμο τα αποτελεσματα γιατι οπως αναφερθηκε και απο αλλού δεν εχουν ολα τα φαρμακα τα ιδια αποτελεσματα σε ολους.

Εσχατη θεραπεια, στην οποια η γιατρος μου ειναι ανενδοτη στο να μου τη χορηγησει, ειναι χαπια με τα οποια θα καθαρισω μεν αλλά δεν επιτρεπεται τουλαχιστον για 5 χρονια να τεκνοποιησω για λογους τερατογενεσις και ισως και για πολλα χρονια μετα. Και επειδη ειμαι μονο 27 ετων και με ενα παιδακι θεωρει οτι τετοια θεραπεια θα συνενουσε να μου δωσει μονο οταν θα ειμαι γυρω στα 40 και θα εχω τη δυνατοτητα να αποφασισω οτι δεν θελω να κανω αλλα παιδια. Χαρακτηριστικα μου ειπε οτι τα χαπια αυτα προκαλουν ισως τερατογενεση οσα χρονια και αν περασουν απο τη χορηγεια τους.

Σιγουρα η ψωριαση δεν θελει αγχος αλλά αυτο απλά δεν γινεται. Ολοι το καταλαβαινουμε νομιζω.

Πάντως τις ενεσεις σκεφτομαι και εγω σοβαρα να τις ξεκινησω.

Link to comment
Share on other sites

πήγα την περασμένη Πέμπτη στο ιατρείο ψωρίασης του Συγγρός όπου με παρακολουθούν. Οντως οι τοπικές θεραπείες καθώς και τα χάπια δεν είχαν αποτέλεσμα. Μάλιστα, όπως προανέφερε η Ειρήνη παραπάνω, τα χάπια απαγορεύονται ρητά. Μετά από έναν χρόνο κορτιζόνη, είμαι χειρότερα από ποτέ. Πράγμα που συμπίπτεί με μια ψυχολογική έξαρση - όχι τυχαία - οποτε έχω φουντώσει παντού. Τα χέρια μου, ου αγκώνες μου, το πρόσωπό μου, το κεφάλι μου, τα πόδια μου...παντού. ΝΙώθω αποκορυστική. Στην δουλειά όλοι με ρωτούν με αδιακρισία και φόβο.

Ο καθηγητής που με βλεπει μου λέει να μείνω αδιάφορη. 1-2 % του πληθυσμού στην Ελλάδα έχουν ψωρίαση ή θα εκδηλώσουν κάποια στιγμή. Για τα παιδιά μας το ποσοστό είναι λίγο μεγαλύτερο από τον μέσο πληθυσμό.

Ωστόσο,

ενώ μου πρότεινε οριστικά τις βιολογικές θεραπείες με τις ενέσεις που έχουν τις σοβαρές παρενέργειες που ανέφερε ο φίλος μας παραπάνω, ως την μοναδική λύση, επειδή είμαι γυναίκα αναπαραγωγικής ηλικίας, παρατείνουμε τον χρόνο για τις ενέσεις αργότερα. Επιμένουμε προς το παρον στις τοπικές θεραπείες με υπομονή και όταν αποφασίσω πως δεν πρόκειται να κάνω άλλα παιδιά, τότε θα ξεκινήσω ενέσεις.

Παράλληλα, από την ερχόμενη εβδομάδα ξαναρχίζω ομοιοπαθητική. Δεν μου ίεχε κάνει τίποτα στο παρελθόν , αλλά εξακολουθώ να ελπίζω.

Καλη πορεία σε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οπως ειχα πει πιο πανω μια απο τα ιδια!Εγω φουλ στα χαπια ειδικα μετα την γεννα!Αλλα τωρα βαρεθηκα και τα παρατησα λιγες κρεμες μονο και κανενα χαπι οταν θυμαμαι!Δεν προκαλουν ολα τα χαπια τερατογεννεση μονο η μεθοτρεξατη την οποια την εχω παρει και αυτην πολυ παλια και γενικα παρολο που επαιρνα και χαπια οταν εμεινα εγκυος το μωρακι μου ειναι υγιεστατο και ετσι να ειναι παντα.Ο γιατρος μου που πηγαινω χρονια και δεν τον αλλαζω γιατι παρεπιπτοντως κατεληξα οτι λιγο πολυ οπου και να πας δεν θα σε προτεινουν τιποτα διαφορετικο(εφοσον διαγνωσθει) τον εμπιστευομαι και δεν τον αλλαζω ειπε για τις ενεσεις να τις αφησω και εγω για αργοτερα γιατι ακομα δεν ξερουμε τα αποτελεσματα οσον αφορα την τεκνοποιηση και το αλλο οτι αργουν να φανουν αποτελεσματα τουλαχιστον τριμηνο σε αντιθεση με τα χαπια!Ειναι μια αρρωστια που πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτην!και οσο πιο καλα προσαρμοστεις τοσο πιο καλα θα εισαι!Τι να κανουμε!Εγω σκεφτομαι να ηταν μονο αυτο το προβλημα μου και οχι τιποτα σοβαροτερο!Αλλωστε εδω ημαστε για να το συζηταμε! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και γω ακουσα για βελονισμο, δεν εχω δοκιμασει.

Η γιατρος μου γενικα επειδη ξέρει οτι αμεση αντιμετωπιση δεν υπαρχει ειναι δεκτικη, ακομη και για λασπολουτρα που τη ρωτησα μου ειπε να αποφασισω εγω αν θελω να κανω. Σε διαφορες περιπτωσεις βοηθανε και αυτα ακομη.

Αν καμια εχει εμπειρια για το βελονισμο και εχει δει αποτελεσματα, ενημερωστε κοριτσια.

Ηρθε το καλοκαιρακι και οσο και αν εχω συμβιβαστει δεν μπορω να κυκλοφορω ανετα με φουστα ειδικα αν ειναι να βγουμε βραδυ με το συζυγο. Δεν λεει τιποτα βεβαια ο ιδιος αλλά ξερω οτι δεν νιωθει ανετα και μονο που θα κοιταζουν ολοι μου τη δινει.

Αληθεια ο βελονισμος....ποναει? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Στον Κύβελο πάντως που έκλεισα ραντεβού - είναι και βελονιστής - μου είπε πως στην ψωρίαση δεν κάνει τίποτα ο βελονισμός. ΜΟνο ομοιοπαθητική.

 

Ειρήνη νιώθω και εγώ πολύ αποκρουστική...

Link to comment
Share on other sites

Κι ο σύζυγός μου τα ίδια..

έχει περίπου 8 χρόνια που άρχισε να βγάζει σημάδια, και η μόνη θεραπεία που έχει κάνει κατά καιρούς είναι κάτι κρέμες (άλλες του της έχει γράψει ένας δερματολόγος ειδικός και καλά, άλλη μας τη πρότειναν για θαυματουργή, από έναν φαρμακοποιό στην καλαμάτα που μας τη στέλνει. Είναι όντως καλή, αλλά θέλει συνέπεια και υπομονή, κι εμείς δεν τα διαθέτουμε δυστυχώς...)

Πλέον έχει σε πολλά σημεία του σώματός του.. Κάθε φορά που ανακαλύπτω ένα νέο σημάδι, στενοχωριέμαι πολύ, αλλά δεν του το δείχνω ποτέ.. είμαι σίγουρη πως ο ίδιος είναι πολυ χειρότερα...

 

Απ'την άλλη, βλέπω και άλλους με πολύ πιο σοβαρές ασθένειες, και λέω 'δόξα τω θεώ', καλά να είμαστε κι ας είμαστε σημαδεμένοι από πάνω ως κάτω...

O gios mou-3 H korh mou-4

weight.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

(ΚΑΙ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ-ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΑΡΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ Κ ΑΓΟΡΑΚΙΑ :)

 

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΑ 29 ΜΕ ΨΩΡΙΑΣΗ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ ΠΟΣΤ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΜΠΕΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ Κ ΤΟΥΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΥΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ. ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΧΑΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΧΩΡΙΣΜΟΣ) ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΕΣΤΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΗΝ ΨΩΡΙΑΣΗ ΜΟΥ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΕΣΙΜΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ Κ ΜΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ ΔΕΙΚΤΗ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΛΙΩΝ , ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Ο ΑΘΕΟΦΟΒΟΣ(!) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ Κ ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ (RAPTIVA).

 

ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΦΟΥ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1.790 ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΔΙΝΟΥΝ ΩΡΑΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ, ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΓΙΑΤΡΟΥ.

 

ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΛΑ ΠΡΟΣΕΞΤΕ Κ ΣΚΕΥΤΕΙΤΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΚΑΤΙ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Κ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ (ΑΣΧΕΤΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ- ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ.

 

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΠΩΣ ΣΩΣ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΩ- ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 11 ΧΡΟΝΙΑ! (ΟΣΟΙ ΨΩΡΙΑΣΙΚΟΙ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ). ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟ ΜΠΑΝΙΟ ΣΕ ΕΡΗΜΙΚΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ- ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΝΑ ΡΩΤΑΝΕ- ΕΡΩΤΙΚΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ, ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ ΡΟΥΧΑ, ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΤΛ..ΚΤΛ)

 

 

ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά χαρά σε όλους,

 

Ήθελα να ρωτήσω εαν κανείς γνωρίζει κάποιο βελονιστή.

Είναι το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει μέχρι ώρας.

Ομοιοπαθητική,χάπια τύπου neoral,ενέσεις όπως το raptiva,solarium κ.ά. και δεν είδα κανένα αποτέλεσμα.

Κορτικοειδή χρησιμοποιώ, κυρίως dovobet κρέμα, αλλά δυστυχώς από την παρατεταμένη χρήση έχουν δημιουργηθεί ραγάδες στα χέρια και δεν μπορώ να τη χρησιμοποιώ άλλο.

Η μοναδική περίοδος που θυμάμαι το σώμα μου καθαρό ήταν έπειτα από 3μηνο διακοπών στη θάλασσα ολημερίς.Ήμουν ολοκάθαρη για τους 5 επόμενους μήνες.Αλλά δυστυχώς αυτο πλέον ειναι ανέφικτο.

Το χειρότερο είναι πως το βλέπεις, το βιώνεις καθημερινά και αυτό από μόνο του σε κάνει να αισθάνεσαι άσχημα.Αισθάνομαι πώς η γιατρός μου δεν κάνει την παραμικρή προσπάθεια για να με καταλάβει και να δει τι πραγματικά χρειάζομαι (καθότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική) και αυτό το ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ το ακούω βερεσέ.Νοσοκομείο Συγγρού περεπιπτόντως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...