Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαλιτσα μωρου για δημοσιο νοσοκομειο...


cristina

Recommended Posts

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑ ΖΕΤΑΙ. ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ. ΑΠΟ ΡΟΥΧΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΚΑΛΤΣΕΣ ΜΠΟΥΡΝΟΥΖΙΑ ΠΑΝΕΣ ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Ή ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα εγω γεννησα στο Πανεπιστημιακο Ιωαννινων, δεν ειμαι σιγουρη αν λειτουργουν με τον ιδιο τροπο.

Μαζι μου ειχα παρει αρκετα ρουχαλακια+πανες αγκαλιας+πετσετες κ διαφορα αλλα για το μωρο κ παμπερς (αν θελεις να σου πω αναλυτικα μου λες), μονο σαμπουαν ειχαν δικο τους εκει που εκαναν τα μωρακια μπανακι.

Κ για μενα τα παντα απο ρουχα κ πετσετες κτλ (κ παλι αν τα θελεις αναλυτικα), επισης ειχα μαζι μου λαστιχιενες παντοφλες για το μπανιο, χαρτι υγειας γιατι παντα τελειωνε, πανακια κλινεχ, bedatine για πλυσεις (σε φυσιολογικο τοκετο, πλενεσαι καθε φορα που πας τουαλετα) γιατι κ αυτο τελειωνε, γαζες αποστειρωμενες μεγαλες που σκουπιζομουνα μετα το πλεισιμο (αυτο ειναι δικη μου πατεντα!) γιατι οι πετσετες γινοταν χαλια.

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγω θα γεννήσω στο Ιπποκράτειο της Θεσσαλονίκης ,πρώτα ο θεός και τηλεφώνησα προχθες στις μαίες για να μου πουν τι ακριβώς χρειάζεται να πάρω μαζί μου για το μωρό και μου είπαν μόνο τα ρουχαλάκια εξόδου!

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διάβασα την ενότητα βαλιτσα μαιευτηρίου αλλά είναι πιο πολύ για τα ιδιωτικά,καθώς σχεδόν όλες ανέφεραν ότι δεν θα πάρουν ρούχα για το μωρό.

 

Στο δημόσιο ξέρω ότι τα χρειαζόμαστε όλα. Άκουσα και για οινόπνευμα και βαμβάκι για τον καθαρισμό του οφαλού. Μα καλά ούτε αυτό δεν το παρέχει το νοσοκομείο? Σας ρωάω για να ξέρω τι να πάρω και να βάλω στην βαλίτσα. Είπαμε δημόσιο είναι,δεν παρέσει τίποτα,αλλά όχι και να αγοράζουμε εμείς το βαμβάκι και το οινόπνευμα!!

 

Κάποια να μπορεί να μου δώσει μια λίστα?;)

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω τι πηρα εγω οταν γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο

 

 

Για τη μαμα

 

Νυχτικες/πιτζαμες, αναλογα τι σε βολευει.3-4 σετ υπολογιζε να αλλαζεις καθε μερα περιπου κ καμμια εχτρα μη λερωθεις

Ρομπιτσες, αν ειναι χειμωνας

Εσωρουχα αρκετα μην λερωθεις, σερβιετες πολυ μεγαλες(καλυτερα βολευουν αυτες που ειναι σαν βρακακια-ακρατειας νομιζω τις ζητας-εχουν λιγοτερες διαρροες τις πρωτες μερες---κ αυτες ζητησαν οι μαιες μετα τον τοκετο)

καλτσες, παντοφλες

Σουτιεν για το θηλασμο

Επιθεματα για το θηλασμο,

Πετσετες προσωπου--σωματος κλπ

Προσωπικα σου ειδη, απο χτενα, μεχρι , οτι εσυ νομιζεις θα χρειαστειςκλπ

Σαπουνι ειχε, αλλα πηρα κ δικο μου κρεμοσαπουνο αντιβακτηριακο, αφρολουτρο για να πλενεσαι

Μια αλλαξια ρουχα για να βγεις απο το νοσοκομειο

 

 

Για το μωρο

 

Ρουχα(φορμακια, φανελακια)5-6 αλλαξιες μην λερωθει

, κουβερτουλες

, καλτσουλες,

σκουφακια, γαντακια,

(το δικο μας νοσοκομειο παρειχε αλλα εγω πηρα τα δικα μου--ετσι κι αλλιως τα ειχα ετοιμα)

πανακια/σαλιαρες

 

Πανιτσες για το αλλαγμα

 

Πανες/μωρομαντυλα/κρεμα κατα του συγκαματος, μπορει να παρεχει το νοσοκομειο, εγω πηρα δικα μου--εσυ ρωτα αλλα η γνωμη μου ειναι να εχεις μαζι σου.

 

Εγω πηρα κ πετσετες, αλλα το εδινα καθε πρωι με μια αλλαξια ρουχα κ τον εφερναν μπανιαρισμενο κ ντυμενο με τα καθαρα.

 

Αν γεννησεις χειμωνα, για να βγαλεις το μωρο ολοσωμο μπουφαν η οτι σε βολευει, ωστε να μην κρυωσει.

 

Καλαθουνα/καθισματακι/πορτ μπεμπε για να το μεταφερετε σπιτι, θα στο φερουν οταν βγαινετε, κ κουβερτουλα να το σκεπασεις.

 

 

 

Μην ξεχασετε φωτογραφικη μηχανη/καμερα ωστε να αποτυπωσετε τις πρωτες στιγμες

 

Τα βιβλιαρια σου, τις εξετασεις κλπ αν δεν τα εχουν κρατησει στην καρτελα σου

 

Αν εχω ξεχασει κατι ας συμπληρωσουν κ οι αλλες κοπελες

 

Οινοπνευμα καθαρο, betadine, αποστειρωμενες γαζες να εχεις στο σπιτι για την περιποιηση του αφαλου του μωρου θα σου δωσουν οδηγιες, τα αγοραζετε κ πατε σπιτι(να ρωτησεις κ να καταλαβεις για την περιποιηση του αφαλου--θα εισαι πελαγωμενη μηνν το ξεχασεις ομως, να καταλαβεις καλα--αν θυμαμαι καλα δεν πρεπει να βρεχεται ο αφαλος---οτι θελεις θα ρωτας τον παιδιατρο σου)

 

 

Με το καλο!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτα ειχα παρει

απλα για το μωρο ειχα και σεντονακια η πανες για να στρωνω στο καλαθακι που το ειχα

πιπιλα και ενα μπιμπερο καλου κακου!!

βεβαια και να ξεχασεις κατι θα στο φερουν σιγουρα!! ο αντρας σου η μαμα σου καποιος!!

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

 

Τα μωρακια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

οινοπνευμα κλπ στο νοσοκομειο δεν χρειαστηκα, την περιποιηση του την ειχαν αναλαβει εκει(μπανιο, αφαλος κλπ), ολη μερα τον ειχα στο δωματιο κ τον επαιρναν κ τον εφερναν παλι

 

Καλο ειναι να ρωτησεις εσυ τι παρεχουν στο δικο σας νοσοκομειο, τι πρεπει να φερεις μπορει να εχουν κ εκεινοι λιστα.

μια μερα, πηγαινε στη μαιευτικη, βρες μια νοσοκομα κ ρωτησε να εισαι σιγουρη.....κ κατι να ξεχασεις, ζητας κ στο φερνουν οι δικοι σου...

 

Και παλι με το καλο!!!!

 

Τις βαλιτσες, εγω τις ειχα ετοιμασει νωρις για καθε ενδεχομενο.

Link to comment
Share on other sites

mama@2 όπως τα είπες!!!!εγω γέννησα στο ΑΤΤΙΚΟ,σερβιέτες ,μπεμπιλίνα,αφρόλουτρα μωρού τα παρείχαν.Δεν ξέρω τί γίνεται εκεί που μένεις εσυ.

Μην πάρεις πολύ βαριά ρούχα δικά σου για τις ημέρες νοσηλείας γιατί θα σκάσεις με τον κλιματισμό!Του μωρού όμως πρέπει και κουβερτούλα..καλού-κακού έχε μαζί σου και απολυμαντικό τζελ για τους επισκέπτες..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν γεννησα εγω, στο κρεββατι καθε κοπελας ειχε απολυμαντικο για τους επισκεπτες, αλλα ποτε δεν ξερεις παρε καλου κακου οπως λεει κ η riniw.

 

και για τα ρουχα συμφωνω, παρε ελαφρια κ ανετα κ κανα ζακετακι η ρομπιτσα για σενα(αν κρυωνεις καποια στιγμη)

 

το μωρο πρεπει να ντυνεται ζεστα....κ κουβερτουλα απαραιτητη...

 

εγω αρχες καλοκαιρι γεννησα κ φανελακι κ φορμακι κ κουβερτουλα !!!!

 

 

μπιμπερα εχουν (αν θελεις συμπηρωμα το ετοιμαζουν εκει)αλλα πιπιλα οχι δεν δινουν , οποτε οπως λεει κ η maria mpampis εχε στο νου σου κ καμμια πιπιλα

Link to comment
Share on other sites

also, αν γεννησεις φυσιολογικα που στο ευχομαι να παρεις μαζι σου και ενα πακετο μπισκοτα αλμυρα κρακερακια διοτι με το που θα αεριστεις θα σε αφησουν να φας αλλα μεχρι να ερθει το φαγητο θα ψωμολυσαξεις!!!Γιατι η γεννα θελει πολυ ενεργεια και θα εισαι εξαντλημενη μετα την γεννα:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα κοριτσια θα ήθελα να ρωτησω για το νοσοκομειο Σερρων τι πρεπει να παρω μαζί μου?

 

Καλημερα....πραγματα εννοεις για εσενα η για το μωρο????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

γεια σας είμαι καινούρια και μικρή μανούλα και είμαι στην 34 εβδομάδα και θέλω αρχίσω να ετοιμάζω τα πράγματα μου για το νοσοκομείο λογικά θα γεννήσω στο Παπαγεωργείου η ιπποκράτειο άλλα τι να πάρω μαζί μου δεν ξέρω . μήπως μπορείτε να με ενημερώσετε?

¨(

Link to comment
Share on other sites

αν αναφέρεσαι στον εαυτό σου τοτε:

 

  • σερβιέτες
  • εσωρουχα
  • λαστιχακια για τα μαλλια (θα με θυμηθεις)
  • βαζελίνη (για τις θηλές σου)
  • κατι για τον υπνο
  • παντοφλες
  • σαμπουαν/ντους
  • σουτιέν θηλασμού
  • μακιγιάζ (αν εισαι απο τις κοπελες που οταν εχουν επισκεπτες θελουν να ειναι περιποιημένες)
  • φορτιστη κινητού
  • βουρτσα μαλλιών

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας είμαι καινούρια και μικρή μανούλα και είμαι στην 34 εβδομάδα και θέλω αρχίσω να ετοιμάζω τα πράγματα μου για το νοσοκομείο λογικά θα γεννήσω στο Παπαγεωργείου η ιπποκράτειο άλλα τι να πάρω μαζί μου δεν ξέρω . μήπως μπορείτε να με ενημερώσετε?

¨(

 

σε ποιό νοσοκομείο θα γεννήσεις;;με το καλό!

 

για σένα θέλεις να μάθεις ή για το μωρό;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν αναφέρεσαι στον εαυτό σου τοτε:

 

  • σερβιέτες
  • εσωρουχα
  • λαστιχακια για τα μαλλια (θα με θυμηθεις)
  • βαζελίνη (για τις θηλές σου)
  • κατι για τον υπνο
  • παντοφλες
  • σαμπουαν/ντους
  • σουτιέν θηλασμού
  • μακιγιάζ (αν εισαι απο τις κοπελες που οταν εχουν επισκεπτες θελουν να ειναι περιποιημένες)
  • φορτιστη κινητού
  • βουρτσα μαλλιών

Συμφωνώ με την Chrisisred, ειδικά για τα λαστιχάκια που τα είχα ξεχάσει και είχα ζητήσει να μου φέρουν :wink: !!!

Επιπλέον :

 

  • κάτι για ύπνο δηλαδή 1-2 νυχτικά με κουμπιά μπροστά για να σε διευκολύνουν στον θηλασμό (όχι πυτζάμες καλύτερα για να ελέγχουν από κάτω μετά την γέννα)
  • 1 ρόμπα για να βγαίνεις έξω από δωμάτιο
  • ρούχα εισόδου και εξόδου από νοσοκομείο
  • 1 μπουκαλάκι οινόπνευμα για να έχετε πάντα απολυμένα τα χέρια σας αλλά και των επισκεπτών που ίσως θέλουν να πιάσουν το μωρό

Αυτά αφορούν εσένα...

 

 

Εμένα με βόλεψε που τα είχα σε χωριστές βαλιτσες/ σακβουαγιαζ τα δικά μου με του μωρού μου.

Καλή λευτεριά!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά, δεν φόρεσα ποτέ μου τιποτα με κουμπακια μπροστα, ουτε νυχτικιές. Απλά φορούσα μπλουζακια και πυτζαμες με χαμηλο ντεκολτε.

 

Πολυ ευκολότερο απλα να κατεβάσεις την μπλουζα κατω απο το στηθος παρα να ξεκουμπωνεις (αποψη μου!).

 

Οσο αφορα το οινόπνευμα,σιγουρα έχουν αποστειρωτικά μπουκάλια στα κρεβατια, ή διπλα στην πόρτα των δωματίων? Αυτα δε μυρίζουν έντονα-μη σκασει το παιδακι. (γενικα δεν ειμαι φαν των εντονων μυρωδιων!)

 

Κι εγω είχα 2 βαλίτσες :) μια για μενα και μια για τον μπομπιρα!

Εκεινος ειχε τη μεγάλη ;) lol

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια.

Γενναω με καισαρικη στο Αττικο σε κατι λιγοτερο απο 2 μηνες (εκτος απροοπτου λογω ιστορικου προωροτητας στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ) και νομιζω πως ειναι ωρα να ξεκινησω να ετοιμαζω την βαλιτσα μου.. Γνωριζει καμια τι προσφερει το νοσοκομειο στη μαμα κ στο μωρο ?

Οσες αναρτησεις ειδα για το Αττικο ηταν πολυ παλιες , και ηθελα ναα μαθω αν εχει αλλαξει κατι .

Ευχαριστω πολυ !

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γενικα σε δημοσιο απο οσο ξερω παιρνεις σχεδον τα παντα μαζι σου(αν κ εχω γεννησει στην επαρχια)

Δλδ για το μωρο πανουλες αγκαλιας,πανες,φανελακια,φορμακια,πετσετουλα-αφρολουτρο για το μπανιο,πετστουλες για τοπικο πλυσιμο στο αλλαγμα πανας η με γαζες βολευομουν εγω

Για σενα παντοφλες,νυχτικες,ρομπα,σερβιετες λοχειας,προσωπικα ειδη(οδοντοβουρτσα-οδοντοκρεμα,χτενα),πετσετες-σαμπουαν-αφρολουτρο αν θες να κανεις εκει μπανιο,οποτε παρε κ ενα ζευγαρι σαγιοναρες για το ντουζ,κτ χαρτινα επιθεματα για να χρησιμοποιεις την τουαλετα,εγω κουβαλουσα πανακια ντετολ,αντισηπτικο για τα χερια,εχω δει να κουβαλανε σεντονια κ μαξιλαροθηκες αλλα το θεωρω υπερβολη γτ ηταν καθαρα κ τα αλλαζανε.καλου κακου βαλε ενα ρολο χαρτι κ ενα κρεμοσαπουνο μαζι

Φυσικα ρουχα εξοδου για σενα κ το μωρο

Τις εξετασεις απο την εγκυμοσυνη κ οτι φαρμακα παιρνεις

Μεχρι να βγει ο ουροκαθετηρας χρειαζεσαι αυτα που ειναι σαν πανες ενηλικων με τα σκρατς στο πλαι

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ρωτήσεις κάποια μαία του νοσοκομείου για την ακριβή λίστα! Για σένα

Νυχτικά με κουμπιά μπροστά για τον θηλασμό (2-3)

Εσώρουχα (4-5)

Σουτιέν θηλασμού(1-2)

Οδοντόβουρτσα/κρέμα

Νεσεσερ με είδη φροντίδας πχ χτένα , σαμπουάν, αφρολουτρο κτλ

Παντόφλες

Σαγιονάρες

Ρόμπα

Κρέμα για θηλές

Επιθέματα στήθους

Σερβίετες λοχείας η πάνες βρακάκι

Βιβλιάριο υγείας

Πετσέτα μπάνιου, προσώπου

Ρούχα εξόδου

 Λαστιχακια μαλλιών

Κάλτσες

Πετσέτες μικρές για σκούπισμα ευαίσθητης περιοχής

Αντισηπτικό

 

 

Για το μωρό

Φορμακια κοντομανικα (4-5)

Φορμακια μακρυμάνικα (4) με κουμπάκια μπροστά

Πάνες

Μωρομαντηλα

Κρέμα για αλλαγή Πάνας

Κουβέρτα (ανάλογα με την εποχή)

Πετσετακια για σκούπισμα από το γάλα (3-4)

Πετσετακια για αλλαγμα 

Πάνες αγκαλιας (2)

Σελτεδακια για αλλαγμα (1-2)

 

Μου είχε δώσει την λίστα φίλη που γέννησε σε δημόσιο! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Έχει γεννήσει κάποια πρόσφατα στο νοσοκομείο των Σερρών; Τι θα χρειαστώ να πάρω μαζί για εμένα και το μωράκι μου; Είναι το πρώτο μου και δεν έχω ιδέα από τίποτα. Αν ζητήσω κάποια λίστα θα υπάρχει; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...