Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

αληθεια οι δημοτικοι σταθμοι δε θα παρουν παιδια εκτος του προγραμματος???

 

Συνήθως παίρνουν, δεν καλύπτουν όλες τις θέσεις από πρόγραμμα. Αλλά οι αιτήσεις για τους δημοτικούς (βασικά στη Θεσ/νίκη) ήταν τον Μάιο. :mrgreen:

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερες....μπηκαμε και εμεις στην λιστα των επιτυχοντων με 50 κατι μορια....μια ερωτηση...η μεγαλη μου εχει δυο ονομα και δε τα γραψανε σωστα τα γραψανε αναποδα....δηλ αντι για ελενη μαρια γραψανε μαρια ελενη....τωρα εγω πρεπει να το διορθωσω οπως εγραψε το καλαμαριον ή να το αφησω ετσι οπως ειναι???αφου ειναι δικο τους λαθος παντου ειναι γραμμενο σωστα στην αιτηση στο πιστοποητικο οικ.καταστασης κλπ......επισης μετρησα ποσες εχουν δηλωσει πρωτη επιλογη αυτον που θελω και εγω πρωτο και με περισσοτερα απο μνα μορια ειναι τρεις...δε νομιζω να μη μπουμε ετσι???αληθεια οι δημοτικοι σταθμοι δε θα παρουν παιδια εκτος του προγραμματος???

 

Γιασεμι μου εγω στην θεση σου θα το διορθωνα με ενα φαξάκι...

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1Α ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΟΦΕΛΟΥΜΕΝΩΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ?

1. 1A= βρεφονηπιακοι εως και 2,5 ετων

2. απαντω ΟΧΙ, περιμενουμε ως τις 30 να δουμε βαση των μοριων ποιες μπηκαμε.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στιs 30 θα ανακοινωθουν και σε ποιον παιδικο σταθμο θα παει το παιδι η μονο ποιοι περασανε οριστικα?

 

Και τα δύο μαζί. Ποιες περάσανε και σε ποιο σταθμό δεχτήκανε τα παιδάκια. :-D

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι θα υπάρξει αντίστοιχος πίνακας με τα ονόματα μας - των παιδιών μας και τον ποιος μας δέχεται.

 

Περιμένουμε την Παρασκευή και ελπίζω να μην μας κάνουν να περιμένουμε μέχρι την Δευτέρα. :?:?:?

Εγώ σήμερα έκανα ένσταση μέσω fax ....όπως είπε το kalamaraki διότι δεν μου είχαν "περάσει" τον τρίτο σταθμό που δήλωσα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια!!! hello!!!

 

Κι εμεις μέσα είμαστε με 69,72 μόρια έγω πάντως τα έβγαζα 106!!!

Μάλλον τα υπολογιζα λάθος!!!

Σε εσας βγήκαν έτσι όπως τα λέγαμε??? ή κι εσεις λιγότερα???

Υπομονή μέχρι και την Παρασκευή!!

Link to comment
Share on other sites

Εστειλε ο αντρουλης μου στις 7+30 το φαξάκι μια χαρα....

Τωρα τις πηρα τηλεφωνο...να μαθω αν το παρέλαβαν (λαθος μου....παιρνω αργα το ξερω) και τι μου λεει....Παρτε αυριο στις 2!!! Δηλαδη της λεω αν δεν το εχεις παραλάβει εγω τι θα κανω παλι αυριο στις 2? Δεν προλαβαίνω κουριερ..... Ε μου λεει σιγα τι αγχωνεσαι θα μας ξαναστειλεις φαξ την Τεταρτη....

γκρρρρρρρρρρρρρρρρ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια,εγω πηγα χτες απο εκει και εκανα ενσταση επειδη ειχαν κανει λαθος το ονοματεπωνυμο του μικρου.

και οταν ειπα εκει γιατι πηγα χασκογελαγε αμηχανα η υπαλληλος.

τεσπα ελπιζω να πανε ολα καλα τη παρασκευη και χαλαλι ολη η ταλαιπωρεια.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποια κοπέλα που έστειλε την ένσταση με fax να με βοηθήσει??? :oops::oops::oops:

 

Ξέχασα στο σπίτι το χαρτί που μας έδωσαν από το κεπ όταν έκανα την αίτηση, αλλά η κοπέλα της Ε.Ε.Τ.Α.Α. μου είπε ότι δε χρειάζεται και ότι ο αριθμός πρωτοκόλλου φαίνεται και στον πίνακα με τα μόρια μας. Επάνω στην αίτηση όμως, εκεί που λέει αριθ. πρωτοκόλλου, γράφει από κάτω ότι συμπληρώνεται από αυτούς. Τελικά πρέπει να το γράψω ή όχι. Έχω μπερδευτεί….:roll::roll::roll:

 

Επίσης δε ξέρω τι να γράψω σαν αιτιολογία… είναι το επίθετο της μικρή μου λάθος, αλλά δε ξέρω πώς να το διατυπώσω ώστε να φαίνεται τυπικό.:oops::oops::oops:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποια κοπέλα που έστειλε την ένσταση με fax να με βοηθήσει??? :oops::oops::oops:

 

Ξέχασα στο σπίτι το χαρτί που μας έδωσαν από το κεπ όταν έκανα την αίτηση, αλλά η κοπέλα της Ε.Ε.Τ.Α.Α. μου είπε ότι δε χρειάζεται και ότι ο αριθμός πρωτοκόλλου φαίνεται και στον πίνακα με τα μόρια μας. Επάνω στην αίτηση όμως, εκεί που λέει αριθ. πρωτοκόλλου, γράφει από κάτω ότι συμπληρώνεται από αυτούς. Τελικά πρέπει να το γράψω ή όχι. Έχω μπερδευτεί….:roll::roll::roll:

 

Επίσης δε ξέρω τι να γράψω σαν αιτιολογία… είναι το επίθετο της μικρή μου λάθος, αλλά δε ξέρω πώς να το διατυπώσω ώστε να φαίνεται τυπικό.:oops::oops::oops:

 

Γράψε καλύτερα εσύ αριθμό πρωτοκόλλου, δεν είναι κανένας σπίτι να στην πει;

Για αιτιολογία γράψε "Ορθογραφικό λάθος στο επώνυμο του τέκνου" ή κάπως έτσι.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Ελαααααααααααααααααα

Λοιπον σε αυτο που σου ειπε για το σημειο με τον αριθμο πρωτοκολλου εχει δικιο ετσι γινεται το συμπληρώνουν εκεινες. Μην το συμπληρώσεις εσυ

εσυ θα βαλεις ολα τα στοιχεια σου πχ εγω οταν τους πηρα τηλεφωνο δεν μου ζητησε αριθμο πρωτοκόλλου για να με βρει μου ζητησε το αφμ μου....

 

Γράψε

Ο λογος αυτης της ένστασης ειναι οτι ενω στην μηχανογραφημενη αίτηση απο τα ΚΕΠ το ονοματεπωνυμο του τέκνου μου εμφανίζεται σωστα (ή και ορθός) γραμμένο - ή καταχωρημένο, στην λιστα σας στο αρχειο Pdf ομως με τις δυνητικα οφωλουμενες γυνάικες της Νομαρχιας Θεσσαλονίκης σελίδα ταδε εμφανίζεται λαθος ή ανορθόγραφα καταχωρημένο. Το ονοματεπώνυμο του τέκνου μου ειναι ταδε (γραψτο με κεφαλαία λεω εγω) παρακαλώ να διορθωθει.

Και απο κατω που λεει τι δικαιολογητικά επισυνάπτεις γραψε διπλα

Σας υποβάλλω συννημένα την πρωτη (1η) σελίδα της μηχανογραφημένης αιτησης που εκτυπωθηκε στα ΚΕΠ.

 

Ελπιζω να σε βοήθησα

 

Link to comment
Share on other sites

εγω που πηγα χτες για τον ιδιο λογο,συμπληρωσαν εκεινοι εκει τα πεδια με αρ.πρ και μου εδωσαν και εμενα ενα χαρτακι.

στην αιτιολογια εγραψα :διορθωση ονοματος τεκνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια αν γίνει δεκτός ο μικρός, μπορώ να τον αρχίσω άμεσα παιδικό; Ή είναι κάποια ημερομηνία που θεωρείται ως "Αρχή" της χρονιάς και στους παιδικούς;;

Γιατί εγώ απ' τον άλλο μήνα, όταν θα τελειώσει και η άδειά μου, δεν έχω τι να τον κάνω!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Μετά την ανακοίνωση των Πινάκων της σύζευξης, οι μητέρες έχουν τη δυνατότητα να εγγράψουν τα τέκνα τους στις Δομές όπου τοποθετούνται. Η εγγραφή θα πρέπει να γίνει μέχρι και τις 06/09/2010. Στην περίπτωση μη προσέλευσής τους κατά το ανωτέρω χρονικό διάστημα οι Δομές ενημερώνουν την Ε.Ε.Τ.Α.Α Α.Ε.

 

Η Ε.Ε.Τ.Α.Α διατηρεί το δικαίωμα να τις διαγράψει από ωφελούμενες, να ακυρώσει τη σχετική «εντολή τοποθέτησης» του τέκνου τους και να καλέσει τις αντίστοιχες επιλαχούσες.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ανακοίνωση των Πινάκων της σύζευξης, οι μητέρες έχουν τη δυνατότητα να εγγράψουν τα τέκνα τους στις Δομές όπου τοποθετούνται. Η εγγραφή θα πρέπει να γίνει μέχρι και τις 06/09/2010. Στην περίπτωση μη προσέλευσής τους κατά το ανωτέρω χρονικό διάστημα οι Δομές ενημερώνουν την Ε.Ε.Τ.Α.Α Α.Ε.

 

Η Ε.Ε.Τ.Α.Α διατηρεί το δικαίωμα να τις διαγράψει από ωφελούμενες, να ακυρώσει τη σχετική «εντολή τοποθέτησης» του τέκνου τους και να καλέσει τις αντίστοιχες επιλαχούσες.

 

Σιγά μην περιμένω μέχρι το Σεπτέμβριο! Απ' τον Αύγουστο - ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ - θα τον γράψω!

 

Ευχαριστώ κοριτσάκι για την άμεση ενημέρωση! :mrgreen:

 

(μα έχουμε γίνει καλύτερες κι από news room εδώ μέσα!)

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

έχω και άλλα....χαχαχααχαχαχαχα

 

«Εντολή Τοποθέτησης» -«Συνοδευτικό Έντυπο Εντολής Τοποθέτησης»

 

Η «Εντολή Τοποθέτησης» καθώς και τα «Συνοδευτικά Έντυπα Εντολής Τοποθέτησης» εκδίδονται από την Ε.Ε.Τ.Α.Α., χορηγούνται στις ωφελούμενες και διαβιβάζονται σε αυτές μέσω των Δομών όπου τοποθετούνται τα τέκνα τους.

 

Ως εκ τούτου, οι ωφελούμενες, με την εγγραφή του τέκνου τους, θα παραλαμβάνουν από τη Δομή, το πρωτότυπο της «Εντολής Τοποθέτησης» καθώς και τα «Συνοδευτικά Έντυπα Εντολής Τοποθέτησης».

 

Μετά την εγγραφή, στη Δομή θα παραμένουν το υπογεγραμμένο από τη μητέρα αντίγραφο της «Εντολής Τοποθέτησης» καθώς και τα «Συνοδευτικά Έντυπα Εντολής Τοποθέτησης».

 

Κάθε μήνα, από την 1η έως την 5η ημέρα, οι ωφελούμενες υποχρεούνται να βεβαιώνουν τη συνέχιση της παροχής των υπηρεσιών φροντίδας και φιλοξενίας του τέκνου τους από τη Δομή για το μήνα αυτό, υπογράφοντας στο αντίστοιχο πεδίο του Συνοδευτικού Εντύπου.

 

Το «Συνοδευτικό Έντυπο Εντολής Τοποθέτησης» θα αποτελεί απόδειξη για τις παρεχόμενες υπηρεσίες και θα θεμελιώνει τη δαπάνη για την πληρωμή της Δομής εκ μέρους της Ε.Ε.Τ.Α.Α.

 

Επιπλέον, οι ωφελούμενες υποχρεούνται να υποβάλλουν ό,τι άλλο σχετικό έγγραφο τους ζητηθεί από τη Δομή ή την Ε.Ε.Τ.Α.Α , στο πλαίσιο της υλοποίησης των πράξεων της παρούσας.

 

 

 

 

2.7.3 Διακοπή φροντίδας και φιλοξενίας του τέκνου σε Δομή παρεχόμενης υπηρεσίας

 

Σε περίπτωση που η ωφελούμενη μητέρα, κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, αποφασίσει τη διακοπή της παροχής των υπηρεσιών φροντίδας και φιλοξενίας του τέκνου της, οφείλει να δηλώσει αυτό, εγγράφως, υπεύθυνα και εντός 10 ημερών (από την ημερομηνία διακοπής), τόσο προς τη Δομή όσο και προς την Ε.Ε.Τ.Α.Α.

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι λίγες μέρες μετά τη δημοσίευση των τελικών αποτελεσμάτων έπρεπε να πας στον ΟΕΕ να πάρεις ένα χαρτί που κατέθετες στον παιδικό σταθμό και μετά σου έδινε κι ο παιδικός ένα χαρτί που κρατούσες στο σπίτι σου. Φέτος που άλλαξε ο φορέας, μήπως θα πάμε στα ΚΕΠ; Τώρα το πότε θα πάει το παιδί, θα εξαρτηθεί και από πότε ανοίγει ο παιδικός....

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι λίγες μέρες μετά τη δημοσίευση των τελικών αποτελεσμάτων έπρεπε να πας στον ΟΕΕ να πάρεις ένα χαρτί που κατέθετες στον παιδικό σταθμό και μετά σου έδινε κι ο παιδικός ένα χαρτί που κρατούσες στο σπίτι σου. Φέτος που άλλαξε ο φορέας, μήπως θα πάμε στα ΚΕΠ; Τώρα το πότε θα πάει το παιδί, θα εξαρτηθεί και από πότε ανοίγει ο παιδικός....

 

Ε, οι περισσότεροι μετά τον 15Αύγουστο ανοιχτοί δεν είναι;

 

Πάντως, αν δεις τι έγραψε η angelmama, μάλλον θα τα στείλουν απευθείας στους σταθμούς τα χαρτιά και τα παίρνουν οι μαμάδες από 'κει.

 

Ωχ, μέχρι να συμμαζευτούμε μέσα στο άγχος θα είμαι γμτ!!!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειπα πως καθυστερησαν, ισα ισα....οι ρημαδομερες δε περνανε μονο!!!!:P

βασικα υπολογιζω πως αν μπω ειμαι στο οριο και πως "κατι" θα με πεταξει απεξω, γιαυτο με εχει πιασει απογοητευση!!!

 

Έχει μεγάλη συμμετοχή φέτος, όντως.

Κι εγώ οριακά είμαι, μη νομίζεις! Τον έχω γράψει και σ' ένα ιδιωτικό, εκτός προγράμματος, για να μη μείνω χωρίς σταθμό!!!

Αλλά εκείνος κοστίζει 300? το μήνα και καλά θα ήταν να τα γλύτωνα. :mrgreen:

 

Υπομονή, θα περάσουν οι μέρες, που θα πάνε;

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι δημόσιοι ανοίγουν 1η Σεπτεμβρίου και δεν θα πάρουν όλα τα παιδάκια αμέσως και μεμονομιάς, μαλλον αλφαβητικά καθε 2 μέρες ως προσαρμογή. Για τους ιδιωτικούς μάλλον θα ανοίξουν μετά τον 15αύγουστο...

 

όσο για το χαρτί νομίζω πως πρέπει να το πάρουμε σπό την ΕΕΤΑΑ και να πάτε κατευθείαν να γράψετε τα παιδάκια σας, άσχετα αν λένε μέχρι τις 6/9...

Εγώ τουλάχιστον την έγραψα από τον Μάϊο για σίγουρα και μετά είμασταν τυχεροί που μπήκαν οι 2-3 σταθμοί που την έγραψα σε αυτό το πρόγραμμά! οπότε μάλλον εγγραφή δεν θα ξανα-χρειαστεί.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

όσο για το χαρτί νομίζω πως πρέπει να το πάρουμε σπό την ΕΕΤΑΑ και να πάτε κατευθείαν να γράψετε τα παιδάκια σας, άσχετα αν λένε μέχρι τις 6/9...

χλωμο να το παρουμε ολες απο κει...κι η επαρχια απο καπου δε θα πρεπει να τα παρει? κεπ μου μυριζεται παλι!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...