Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σάκχαρο κατώτερη φυσιολογική τιμή στην καμπύλη Υπογλυκαιμία


Recommended Posts

elefhteriak

Αρα εφοσον τελικα το παγκρεας εξαντλειται καποια στιγμη απο την υπερεκκριση ινσουλινης εχει νοημα η προληψη με λιγοτερη καταναλωση γλυκων και γενικα υδατανθρακων.

Η μετρηση επιπεδων ινσουλινης εχει νοημα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Irinari με το καλό εύχομαι. Κι εμένα ήταν κάτω από το όριο, ο γιατρός μου είχε πει ότι δεν είναι κάτι σοβαρό με την επικινδυνότητα του διαβήτη παρόλα αυτά δείχνει ότι κάτι πάλι δεν λειτουργεί φυσιολογικά επαναλαμβάνω όχι ανησυχητικά. Το έχεις στο νου σου γενικά, όντως δεν πρέπει να αφήνεις το στομάχι σου νηστικό, τρώγε κάτι ανά2,5 - 3 ώρες, δεν εννοεί να τρως φαγητό, απλά κάτι σαν σνακ ή μία μικρή μερίδα, δηλ. βγαίνουν περί τα 5-6 γεύματα την ημέρα. Μπορεί να είναι μια σαλάτα, φρούτα, ξηροί καρποί, γιαούρτι με μέλι,κράκερ με λίγο τυρί, γάλα με δημητριακά, υγιεινα΄πράγματα και φυσικά το πρωινο, μεσημεριανό και βραδινό σου. Οχι στα γλυκά σου είπε όχι γιατί θα παθεις κάτι αλλά συνήθως όταν έχεις υπογλυκαιμία νοιώθεις ότι θες γλυκό, το καταναλώνεις αλλά αυτό έχει "ψεύτικα" , σύντομα αποτελέσματα χωρίς ουσία. Προτιμότεροι είναι οι υδατάνθρακες. Το καλύτερο είναι τα γευματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, τα χαμηλά επίπεδα γλυκόζης αίματος έχουν συσχετιστεί με παλίνδρομη κύηση και σε διαβητικές και σε μη διαβητικές εγκύους, υπάρχει ένα άρθρο του Jovanovic του 2005 'Elevated pregnancy losses at high and low extremes of maternal glucose in early normal and diabetic pregnancy evidence for a protective adaptation in diabetes' με ανοιχτή πρόσβαση. Παρόλ' αυτά δεν έχει τεκμηριωθεί σε πρόσφατες μελέτες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην καμπύλη ξεκίνησα από 59 (0'-59) και μου είχαν πει ότι ήταν αρκετά χαμηλό.Μάλιστα έκανα υπογλυκαιμικά επεισόδια, ενώ πριν την εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα.Την πρώτη φορά, επειδή δεν ήξερα τι είναι η ζαλάδα, δεν πρόλαβα και λιποθύμησα.Όπως λέέι και η mommy natassa και η διαιτολόγος μου και η ενδοκρινολόγος μου είχαν πει μικρά, συχνά γεύματα και όχι γλυκά μόνο μη απορροφήσιμους υδατάνθρακες,δηλ. ζυμαρικά και ψωμί ολικής αλέσεως, όσπρια, τα δε φρούτα μου είχαν πει και τα συνόδευα με ένα δυο-καρύδια.Εγώ, είχα πάντα στην τσάντα μου, κριτσίνια ολικής αλέσεως και κανένα μήλο.Πάντως και άλλες φορές που είχα υπογλυκαιμικό επεισόδιο τα γλυκά δεν βοήθησαν

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα..θα ήθελα να ρωτησω οσον αφορα την δικη μου καμπύλη...ή καμπύλη ζαχάρου που εχω κανει έχει δειξει υπογλυκεμια καθως επισης και η εξεταση που έκανα για αντισταση στην ινσουλινη δειχνει τιμές κατω απο τα επιτρεπτα όρια...

Εχω ήδη 3 παλλινδρομες κυήσεις πίστευεται πως το ζαχαρό μου μπορει να ειναι υπευθυνο γι αυτες τις αποβολές ?

 

Γεια σου κουκλα! Εχουμε ξαναμιλησει και με πμ μετα την 3η αποβολη μου, μου ειχες συστησει καποιον γιατρο στο Αττικο. Δεν αξιωθηκα ακομη να παω!

Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε διαβητολογο οπου μου ειπε οτι η αντιδραστικη ή μεταγευματικη υπογλυκαιμια αποτελει προδιαθεση σακχαρου στο μελλον, πιθανον και σακχαρου στην κύηση. Μου συνεστησε διαιτα διαβητικου, συχνα και μικρα γευματα και ασκηση. Οταν μεινω εγκυος με το καλο θα κανω ολα τα παραπανω συν συστηματικες μετρησεις με το μηχανακι και θα πραξουμε αναλογα.Να πας οπωσδηποτε σε διαβητολογο, τελευταια συνδεουν το σακχαρο με τις παλινδρομες. Δεν εχεις να χασεις τιποτα να παρεις μια γνωμη.

Εγω πηγα σε 2 και μου ειπαν παρομοια πραγματα, εναν στον Πειραια και εναν στο Κολωνακι. Προτιμησα τον δευτερο. Οποιαδηποτε πληροφορια θες στην διαθεση σου.

Ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα πολλες κοπελες που εμφανισαν διαβητη κύησης πριν την εγκυμοσυνη εμφανιζαν υπογλυκαιμιες

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1471864

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mommy natassa σε ευχαριστώ για τις ευχές και τις συμβουλές!

Κάτι ακόμα που ξέχασα να αναφέρω στο αρχικό μου μήνυμα.

Η μέτρηση της γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης (ΗbA1C) μου βγήκε 4,9 με Φ.Τ. 4,3-6,1.

Ξέρει κάποια τι ακριβώς είναι η ΗbA1C και τι σημαίνει η δική μου τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει τα επίπεδα σακχάρου τους τρεις τελευταίους μήνες. Εάν αυτή δείχνει κάτω από 6-6,5, είναι “χαράς ευαγγέλια”. Εάν είναι πάνω από 7, είναι μπελάς. Σημαίνει κίνδυνο για μικραγγειακά επεισόδια

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει τα επίπεδα σακχάρου τους τρεις τελευταίους μήνες. Εάν αυτή δείχνει κάτω από 6-6,5, είναι “χαράς ευαγγέλια”. Εάν είναι πάνω από 7, είναι μπελάς. Σημαίνει κίνδυνο για μικραγγειακά επεισόδια

 

Ωραία!Να και κάτι καλό γιατί αρκετά με έχει αγχώσει η ιδέα της πιθανότητας εμφάνισης διαβήτη.Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

με σωστη διατροφη (οχι γλυκα, συχνα και μικρα γευματα), ασκηση και χαμηλο σωματικο βαρος δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

Μακαρι το σακχαρο κυησης να ειναι η αιτια των αποβολων μου, να το αντιμετωπισω και να καταφερω να ολοκληρωσω μια εγκυμοσυνη.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι το σακχαρο κυησης να ειναι η αιτια των αποβολων μου, να το αντιμετωπισω και να καταφερω να ολοκληρωσω μια εγκυμοσυνη.

 

Στο εύχομαι ολόψυχα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να είσαι καλά!!

Και να μην απελπίζεσαι.

Μετά την καταιγίδα ακολουθεί ξαστεριά!Όλα καλά θα σου πάνε στο τέλος,υπομονή χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας

Μπαίνω πρώτη φορά σε αυτό το φόρουμ και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερώτησεις εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Θέλω να μείνω έγκυος αλλά θα πρέπει να σταθεροποιήσει πρώτα τον θυρροειδή μου και κάποια άλλα όπως μου είπε ο ενδοκλινολόγος. Εχω πιθανότητες βελτίωσης? Πρέπει να ανησυχώ?

 

Οι εξετάσεις που έκανα πρόσφατα είναι

T3 : 116

TSH : 3.58

FT4 : 1.23

ΚΑΜΠΥΛΗ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ:

ΧΡΟΝΟΙ

0 6.0

30 53.0

60 68.0

120 33.0

180 5.0

 

ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΓΛΥΚΟΖΗΣ 75gr

ΧΡΟΝΟΙ

0 84.0

30 135

60 110

120 75

180 54.0

Πίνω τα Euthorox των 50 gr και μου έδωσε να συμπληρώσω και των 75 gr τρεις φορές την εβδομάδα. Και μου έδωσε να πίνω το Glucophage των 1000gr για να βελτιώσει την υποδοχή για την ινσουλίνη. Πρέπει να κάνω και καλή διατροφή. Ευχαριστώ εκ των προττέρων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Μπαίνω πρώτη φορά σε αυτό το φόρουμ και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερώτησεις εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Θέλω να μείνω έγκυος αλλά θα πρέπει να σταθεροποιήσει πρώτα τον θυρροειδή μου και κάποια άλλα όπως μου είπε ο ενδοκλινολόγος. Εχω πιθανότητες βελτίωσης? Πρέπει να ανησυχώ?

 

Οι εξετάσεις που έκανα πρόσφατα είναι

T3 : 116

TSH : 3.58

FT4 : 1.23

ΚΑΜΠΥΛΗ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ:

ΧΡΟΝΟΙ

0 6.0

30 53.0

60 68.0

120 33.0

180 5.0

 

ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΓΛΥΚΟΖΗΣ 75gr

ΧΡΟΝΟΙ

0 84.0

30 135

60 110

120 75

180 54.0

Πίνω τα Euthorox των 50 gr και μου έδωσε να συμπληρώσω και των 75 gr τρεις φορές την εβδομάδα. Και μου έδωσε να πίνω το Glucophage των 1000gr για να βελτιώσει την υποδοχή για την ινσουλίνη. Πρέπει να κάνω και καλή διατροφή. Ευχαριστώ εκ των προττέρων

 

Καλως ηρθες!!! Εγω για να ξεκινησω προσπαθειες για εγκυμοσυνη εφτασα την TSH κοντα στο 1 για να εχει περιθωρια να ανεβει με τις ορμονες.

Και οι δικες μου καμπυλες πριν την εγκυμοσυνη ηταν υπογλυκαιμικες και η μοναδικη οδηγια που ειχα ηταν διαιτα διαβητικου και συχνα γευματα! Οταν εμεινα εγκυος παρουσιασα διαβητη κυησης και ξεκινησα αμεσα ινσουλινη που ειναι το μοναδικο που ενδεικνυται στην εγκυμοσυνη!

Ο διαβητολογος μου αυτες τις οδηγιες μου εδωσε και καταφερα να μπω στον 7ο μηνα με ιστορικο 3 παλινδρομων στο ενεργητικο μου!!!

Τωρα τι να σου πω.... ο δικος σου μπορει να εχει αλλη πολιτικη!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και από εμένα!

 

Έχοντας ένα ιστορικό τσιμπημένων τιμών σε καμπύλη ζαχάρου στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, παρακολουθώ το ζάχαρο στενά σε αυτήν την εγκυμοσύνη.

 

Έτσι έκανα μια 3ωρη καμπύλη στις πολύ αρχές(9 βδομάδα) και μια τώρα(27 εβδομάδα)

 

Οι τιμές στην πρώτη καμπύλη(9 βδομάδα) ήταν σχεδόν υπογκυκαιμικές...

 

0' 86

60' 117

120' 111

180' 58

 

Οι τιμές στην πρόσφατη(σημερινή-27 εβδ) ήταν οι ακόλουθες:

 

0' 96

60' 199

120 174

180 78

 

Σύμφωνα με τον Ζούπα(Christy, ακους;) τα φυσιολογικά όρια καμπύλης ζαχάρου μετά την λήψη 100γρ γλυκόζης είναι τα ακόλουθα:

 

0 90-105

60' 165-174

120 145-165

180 125-145

 

Την Πέμπτη θα δω τον γιατρό μου και βλέπουμε....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εχω διαβασει το αρθρο που γραφει τις ανωτερες φυσιολογικες τιμες της καμπυλης κατα την εγκυμοσυνη και ποια ειναι τα κριτηρια να πει οτι μια κοπελα παρουσιασε σακχαρο κυησης, σε ολες εμας ομως που παρακολουθει και εχει μπει η διαγνωση του διαβητη κυησης ειναι πολυ πιο αυστηρος με τα ανωτατα φυσιολογικα ορια.

Δεν θελει να υπερβαινει το σακχαρο πανω απο 90 το πρωι νηστικη και πανω απο 120 1 ωρα μετα το γευμα.

Δεν εχω κανει καμια καμπυλη στην εγκυμοσυνη γιατι απο την αρχη οι μετρησεις μου ηταν τσιμπημενες και ξεκινησα ινσουλινη.

Να σου θυμισω το οξυμωρο της περιπτωσης μου ομως που πριν την εγκυμοσυνη ολες οι καμπυλες εβγαιναν υπογλυκαιμικες!

Εαν οι καθημερινες σου μετρησεις ειναι καλες δεν εχεις λογο να ανησυχεις? μετριεσαι καθημερινα ετσι δεν ειναι?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο λιγο ψαξιμο τα ξεμπερδεψα λιγο στο μυαλο μου...

Τα ορια που ανεφερες εσυ και γραφει ο Ζουπας στο αρθρο του αποτελουν τα διαγνωστικά κριτήρια του διαβήτη της κύησης της American Diabetes Association, και ειναι τα εξης:

 

 

Κατά την δοκιμασία ανίχνευσης χορηγούνται 50 gr γλυκόζης από του στόματος, ανεξάρτητα από τον χρόνο λήψης τροφής. Η μέτρηση της γλυκόζης στο πλάσμα γίνεται μετά από μία ώρα. Η δοκιμασία χαρακτηρίζεται θετική εάν η τιμή της γλυκόζης είναι ≥140 mg/dl και επιβάλλεται να υποβληθεί στην δοκιμασία διάγνωσης, η οποία συνίσταται στην χορήγηση 100 gr γλυκόζης από του στόματος και στον προσδιορισμό των επιπέδων της γλυκόζης του πλάσματος ανά ώρα επί τρίωρο. Για να χαρακτηρισθεί η δοκιμασία διάγνωσης θετική, θα πρέπει δύο ή περισσότερες τιμές γλυκόζης να είναι ίσες ή υψηλότερες από τα εξής όρια:

 

  • Γλυκόζη νηστείας ≥ 95 mg/dl
  • Γλυκόζη σε 1 ώρα ≥ 180 mg/dl
  • Γλυκόζη σε 2 ώρες ≥ 155 mg/dl
  • Γλυκόζη σε 3 ώρες ≥ 140 mg/dl
  • Η δοκιμασία θα πρέπει να εκτελείται το πρωί μετά από ολονύκτια νηστεία.

Αυτα ειναι λοιπον ειναι τα ανωτερα φυσιολογικα ορια απλα και μονο για να μπει η διαγνωση του διαβητη κυησης. Οσον αφορα τα ορια που σου ελεγα παραπανω αποτελουν τους στοχους κατα την θεραπευτικη προσεγγιση της εγκυμονουσας με διεγνωσμενο διαβητη κυησης.

 

Θεραπευτική μεταβολική προσέγγιση

 

Ως στόχοι τίθενται επίπεδα γλυκόζης < 95 mg/dl πριν από το πρόγευμα και < 140 mg/dl και 120 mg/dl μία και δύο ώρες μετά το γεύμα. Σε περίπτωση μη επίτευξης αυτών των στόχων θα πρέπει να γίνεται επανεκτίμηση της διαιτητικής προσέγγισης, έναρξη αερόβιας άσκησης ή έναρξη θεραπείας με ινσουλίνη.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Christy μου...:D

 

Το παρήγορο είναι ότι όλα τα μεταγευματικά μου είναι μια χαρά....Μόνο αυτή η παλιογλυκόζη με ξετίναξε....:twisted:

Αλλά δεν με πτοεί τίποτα...και ινσουλίνη να χρειαστεί να κάνω θα την κάνω! Το μωράκι μου να γεννηθεί καλά και δεν με νοιάζει τίποτα!

 

Εδώ το καλό τζάνκι!!!!:-P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Christy μου...:D

 

Το παρήγορο είναι ότι όλα τα μεταγευματικά μου είναι μια χαρά....Μόνο αυτή η παλιογλυκόζη με ξετίναξε....:twisted:

Αλλά δεν με πτοεί τίποτα...και ινσουλίνη να χρειαστεί να κάνω θα την κάνω! Το μωράκι μου να γεννηθεί καλά και δεν με νοιάζει τίποτα!

 

Εδώ το καλό τζάνκι!!!!:-P

βικακι μου και παθολογικη να χαρακτηριστει η καμπυλη η πρωτη επιλογη θεραπειας ειναι η διατροφη και αν δεν ανεβαινουν τα σακχαρα νηστειας και τα μεταγευματικα εισαι μια χαρα!!!

Νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας για την εβδομαδα που εισαι ειναι τελεια τα μεταγευματικα σου. Εγω εκεινες τις βδομαδες ανεβαζα συνεχως τις μοναδες για το σακχαρο ανεβαινε ανεξελεκτα χωρις να εχει σχεση το φαγητο, μονο οι ορμονες αρκουσαν.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια πηρα σημερα τα αποτελεσματα της καμπυλης μετα απο 100μλβ γλυκοζης και τα αποτελεσματα ειναι αυτα:

νηστεια 76

60' 107 mg

120' 59mg

180' 40mg

δεν ξερω τις φ.τ αλλα μου φαινονται λιγο χαμηλες!Τοα απογευμα θα παρω το γιατρο!Ειχε καμια αντιστοιχες τιμες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

θα ηθελα τη γνωμη σας κοριτσια ! ειπα να γραψω κι εγω εδω τα αποτελεσματα της καμπυλης μου μιας και μου φαινονται χαμηλα , ειδικα των 180'. λοιπον:

με 100 γρ γλυκοζης

0' - 72

60' - 107

120' - 78

180' - 38 ( :shock: )

ο γυναικολογος στο ικα που μου εδωσε τα αποτελεσματα μου ειπε οτι ειναι μια χαρα , εγω ψαχνοντας στο διαδικτιο δεν βρηκα κατωτερες τιμες , αλλα απο αυτα που διαβασα εδω στο φορουμ γενικα , σκεφτηκα οτι κατι μαλλον δεν παει καλα. τι λετε κι εσεις?

g5ILm7.pngOECOm7.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

γειά σου! εγώ λοιπον είμαι στην 27η εβδομάδα και έκανα καμπύλη την προηγουμενη εβδομαδα

 

75 γρ γλυκόζης [θελει προσοχή στα αποτελέσματα βλεπω οτι σε αλλες εδωσαν 50 σε αλλες 100 γρ ! φανταζομαι οτι τα αποτελέσματα θα είναι διαφορετικά ανάλογα με αυτό! δεν νομίζω ότι θα είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα μεταξύ 50 και 100 γρ γλυκόζης ! ]

 

0'- 70

90'- 104

120'- 40

 

στα αποτελέσματα έγραφε οτι συνισταται αμεση ενημερωση θεραποντος ιατρού

και με πηραν κ τηλ απο το διαγνωστικό για να με ειδοποιήσουν -

 

οταν πηρα τη γιατρό μου μου ανέφερε οτι δεν υπαρχει πανικός απλώς ότι καλυτερα να με δει ενδοκρινολογος για να μου πει τι και πως και να μου εξήγήσει κάποια πράγματα για το πως λειτουργεί το ζαχαρο και να μου πει διατροφή. εκλεισα ραντεβου για την επομενη εβδομαδα και θα σου πω.

 

παντως ήδη τετοια διατροφη κανω που γραφουν πιο πάνω, οποτε δε βλεπω τι αλλο ειναι να γίνει. - για να δουμε λοιπον!

 

ίσως ας μας πει κάποια που ξέρει αν εχει διαφορά το αποτέλεσμα

σε σχέση με την ποσότητα της γλυκόζης που χορηγήθηκε αρχικά !!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα !και εγω εκανα αντιδραστικες υπογλυκαιμιες στην εγκυμοσυνη μου σε διδυμα και μετα απο υπογλυκαιμικο επεισοδιο που ειχα επεφταν οι σφυγμοι των μωρων και μου τα πηραν στην 31η βδοαμδα. ολα πηγαν καλα και τωρα τα μωρακια ειναι στην θερμοκοιτιδα. απλα σας εφιστω την προσοχη !

ενδεχεται μαι υπογλυκαιμια σοβαρη να επηρεασει την υγεια των μωρων σας,. να τρωτε τακτικα μικρογευματα και να κρατατε το ζαχαρο σας σε φυσιολογικα πλαισια . οσο υπουλη ειναι η αυξηση του ζαχαρου αλλο τοσο υπουλη ειναι και η υπογλυκαιμια.

ημουν πολυ τυχερη γιατι νοσηλευομουν στο ιπποκρατειο θεσνικης για ανεπαρκεια τραχηλου και εκανα συνεχεια καρδιοτακογραφους απο την 30η εβδοαμδα. οποτε μολις ειδαν το προβλημα τα πηραν.αν ημουν σπιτι ο Θεος ξερει τι μπορει να παθαινα.........

 

καλες εγκυμοσυνες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...