Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει επειδή βγάζει δόντια;


Recommended Posts

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Παλιό θέμα αλλα πάντα επίκαιρο

Εχω θεμα με τη μικρή μπούμπου που ειναι κοντά 8.

Πριν μια βδομάδα γυρίσαμε απο ταξίδι και την επόμενη μερα έκανε πυρετό μέχρι 39 και διάρροια.ταυτοχτονοα τα πάνω ούλα ( 4 θέσεις για δόντια ) ειναι παρα πολυ πρησμένα. Τωρα σκασανε τα στο μπροστά πάνω.

Πυρετό δε έκανε άλλο παρα μόνο 2 μέρες

Σήμερα Κυριακή και ειναι μια βδομάδα που ανοίγει στόμα ελάχιστα για να φάει μπορει και καθόλου πίνει μόνο γάλα κ αυτό λιγο και με διαλείμματα.

Η γκρίνια ειναι ανυπόφορη ξεκινάει γιατι πονάει και εξελίσσεται σε γκρίνια πείνας ύπνου και σε ξέρω τι θέλω γενικά.και που πεινάει μετα τις 3 κουταλιές αρχιζει το Δράμα.ο γιατρός που την είδε μ είπε ήπια φαριγγιτιδα αλλα δεν τον εμπιστεύομαι κ πολυ εξάλλου θα τον αλλάξω.

Ο ύπνος ανύσηχος.

Εχει αδυνατίσει και τα μάτια της απο κάτω φαίνονται κουρασμένα.

Δε εχουμε πια προγράμμα καθώς εγω προσφέρω τροφή αλλα δε γίνεται τίποτα και το γάλα το πίνει λιγο λιγο.

Ρε κορίτσια μήπως ειναι πολλές μέρες που κρατάει η ανορεξία;μήπως σκάνε ταυτόχρονα και τα δυο πλαϊνά αφου έσκασαν τα κεντρικά πάνω ( κάτω εχουμε 2)

Πείτε καμία λύση γιατι και εγω χάνω την υπομονή μ καμία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Είτε εμπιστεύεσαι, είτε δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό, σου έχει δώσει μια διάγνωση. Αν το παιδάκι έχει όντως φαρυγγίτιδα (ακόμα και ήπια) είναι πολύ λογικό να μη μπορεί να φάει. Θα πονάει κάθε φορά που καταπίνει. Στη θέση σου θα είχα πάει ήδη σε άλλο γιατρό για 2η γνώμη.

 

Τα δόντια ναι, φέρνουν και πυρετό και γκρίνια και αφαγία και καμιά φορά διάρροια αλλά μία εβδομάδα είναι πολύ. Αν όντως είχε φαρυγγίτιδα και έχει χειροτερέψει; Γνώμη μου, πήγαινε το άμεσα σε γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι τα δόντια φέρνουν τα πάνω κάτω στη ζωή ενός παιδιού, στο βαθμό που περιγράφεις, πιστεύω ότι απλώς επιτείνουν ένα ήδη υπάρχον πρόβλημα. Πχ αν συμπέσουν με ασθένεια, η δυσφορία είναι εντονότερη. Αν το παιδί δεν κοιμάται καλά τη νύχτα ή μέσα στην ημέρα, η δυσφορία είναι εντονότερη. Αν περνάει "φάση", η δυσφορία είναι εντονότερη. Συμφωνώ με τη vtgian, ο παιδίατρος είναι αρμόδιος να κρίνει σε τέτοια θέματα, αν δεν τον εμπιστεύεσαι, άλλαξέ τον χθες...Τον παιδίατρο δεν τον έχουμε μόνο για τα εμβόλια, τον έχουμε κυρίως για τέτοιες περιπτώσεις και αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, καταλήγεις να μην εφαρμόζεις αυτά που προτείνει ή να κάνεις πειραματισμούς ή να ρωτάς ανθρώπους χωρίς πτυχίο ιατρικής ...

Οπότε ας τη δει νέος γιατρός, μήπως ηρεμήσετε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστω!

Άλλαξα παιδίατρο

Το παιδι δεν εχει κατι απλά βγάζει 4 δόντια μαζι.

Σήμερα έφαγε κάπως καλύτερα και είχε διάθεση!

περασε μια ελαφριά ίωση αλλα από ότι κατάλαβα το παιδι προσπαθεί να προσαρμοστεί στο σπίτι μετα απο την επιστροφή μας καθώς 3 μήνες έλειπε στους γονεις μου δε νησί και εκεί κάναμε εντελώς διαφορετικά πράγματα :(

Όσο περνάνε οι μέρες ειναι και καλύτερα!

 

Σας ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα το παιδί σου, από ότι οποιοδήποτε μέλος σε κάποιο φόρουμ. Πολύ καλά έκανες και άλλαξες παιδίατρο αφού δεν εμπιστευόσουν τον παλιό.

Όντως η προσαρμογή από άλλο περιβάλλον παίρνει λίγες μέρες, είχα να αντιμετωπίσω το ίδιο όταν γυρίσαμε και εμείς από τους γονείς μου που είχα μείνει περίπου 3 μήνες.

 

Την είδε ήδη ο νέος γιατρός; τι είπε;

Link to comment
Share on other sites

Την είδε ναι!!!

Μια χαρά ειναι

Ίχνος ίωσης!!τα δοντάκια της μόνο!

Το περιβάλλον όντως ισχύει γιατι παρατήρησα οτι καθε φορά που μπαίνουμε στο δωμάτιο της κ τη κρατάω αγκαλιά το κοιτάει γύρω γύρω

Τοίχους κάδρα κουρτίνα τα πάντα!!

Πάντως μη γελάσετε αλλα ούτε ο σκύλος μου τρώει :)

Δεν εχει όρεξη ούτε για παιχνίδι!!

Απο εκεί που ήταν στις αυλές τωρα κλείστηκε κ αυτό :00

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την είδε ναι!!!

Μια χαρά ειναι

Ίχνος ίωσης!!τα δοντάκια της μόνο!

Το περιβάλλον όντως ισχύει γιατι παρατήρησα οτι καθε φορά που μπαίνουμε στο δωμάτιο της κ τη κρατάω αγκαλιά το κοιτάει γύρω γύρω

Τοίχους κάδρα κουρτίνα τα πάντα!!

Πάντως μη γελάσετε αλλα ούτε ο σκύλος μου τρώει :)

Δεν εχει όρεξη ούτε για παιχνίδι!!

Απο εκεί που ήταν στις αυλές τωρα κλείστηκε κ αυτό :00

Στο ίδιο ποστ παιδί και σκυλί καλέ???

Ιεροσυλία!

 

Τελοσπάντων τελοσπάντων, με το καλό τα δοντάκια σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γειά σας κι από μένα.. 

Είναι εδώ και 6 μέρες που σταδιακά μειώνεται η όρεξη της μπέμπας μου. Ενώ κατέβαζε 180αρια τώρα ξαφνικά δε θέλει πάνω από 100,μπορει και 60..

Ειναι 5 μηνών τώρα.. Ξαφνικά της έχει κοπει το γέλιο και γκρινιάζει. Δεν έχει πυρετό, υποθέτω είναι τα δόντια. Καθώς τα κοίταζα χωρίς να είμαι σίγουρη βλέπω κάτι σα μικρή άσπρη κουκίδα πάνω δεξιά. Πρώτα τα κάτω όμως δε βγαίνουν? Και έχω μπερδευτεί. Κοκκινίζουν τα μάγουλα της ξαφνικα, σάλια ένα σωρό και γουλιες.. Πάει το μυαλό μου και σε πάλινδρομηση.. Αλλά δεν ξέρω.. Χτυπιέται όταν είναι να πιει γάλα, έτσι ξαφνικά. Εν τω μεταξύ ενώ ήταν δυσκοιλια(ελεγχόμενα, δλδ στις 2 3 μέρες..) , ξαφνικά κάνει 2 φορές κακά μπορει και 3. Οι πρώτες φορές είναι μια χαρά ενώ η 3η όχι ακριβώς διάρροια αλλά κάτι ενδιάμεσο. 

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.. Αύριο έχουμε γιατρό.. Της έδωσα χθες ντεπον και ηρέμησε αλλά είπα να μη δώσω άλλο και να αποφεύγω να δίνω. Οι αλοιφές δεν κάνουν τίποτα. 

Δεν την πιέζω καθόλου, εκεί θέλω να εστιασω μιας και τη πρώτη μου κόρη την πίεσα πολύ μωρό με αποτέλεσμα να πάθει γοπ 3ου βαθμού και τα έβαλα με εμένα άσχετη τότε επεμενα να φάει μη και δεν αναπτυχθεί... 

Τώρα τη μικρή την αφήνω στην ησυχία της τελείως έχω φτάσει στο άλλο άκρο. 

 

Κάνω καλά? Έπινε περίπου 800 μλ ημερησίως και τώρα γύρω στα 500.σημερα έσπασε ρεκόρ 350 όλο το 24ωρο..

 

Αν ειναι τα δόντια πόσο καιρό κράτα αυτή η ανορεξία κλπ? Δε θα πάει πίσω στις καμπύλες αν δεν τρώει? Τι κάνουμε εκεί? 

 

Ευχαριστω! 

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nefeli2014 είπε:

Γειά σας κι από μένα.. 

Είναι εδώ και 6 μέρες που σταδιακά μειώνεται η όρεξη της μπέμπας μου. Ενώ κατέβαζε 180αρια τώρα ξαφνικά δε θέλει πάνω από 100,μπορει και 60..

Ειναι 5 μηνών τώρα.. Ξαφνικά της έχει κοπει το γέλιο και γκρινιάζει. Δεν έχει πυρετό, υποθέτω είναι τα δόντια. Καθώς τα κοίταζα χωρίς να είμαι σίγουρη βλέπω κάτι σα μικρή άσπρη κουκίδα πάνω δεξιά. Πρώτα τα κάτω όμως δε βγαίνουν? Και έχω μπερδευτεί. Κοκκινίζουν τα μάγουλα της ξαφνικα, σάλια ένα σωρό και γουλιες.. Πάει το μυαλό μου και σε πάλινδρομηση.. Αλλά δεν ξέρω.. Χτυπιέται όταν είναι να πιει γάλα, έτσι ξαφνικά. Εν τω μεταξύ ενώ ήταν δυσκοιλια(ελεγχόμενα, δλδ στις 2 3 μέρες..) , ξαφνικά κάνει 2 φορές κακά μπορει και 3. Οι πρώτες φορές είναι μια χαρά ενώ η 3η όχι ακριβώς διάρροια αλλά κάτι ενδιάμεσο. 

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.. Αύριο έχουμε γιατρό.. Της έδωσα χθες ντεπον και ηρέμησε αλλά είπα να μη δώσω άλλο και να αποφεύγω να δίνω. Οι αλοιφές δεν κάνουν τίποτα. 

Δεν την πιέζω καθόλου, εκεί θέλω να εστιασω μιας και τη πρώτη μου κόρη την πίεσα πολύ μωρό με αποτέλεσμα να πάθει γοπ 3ου βαθμού και τα έβαλα με εμένα άσχετη τότε επεμενα να φάει μη και δεν αναπτυχθεί... 

Τώρα τη μικρή την αφήνω στην ησυχία της τελείως έχω φτάσει στο άλλο άκρο. 

 

Κάνω καλά? Έπινε περίπου 800 μλ ημερησίως και τώρα γύρω στα 500.σημερα έσπασε ρεκόρ 350 όλο το 24ωρο..

 

Αν ειναι τα δόντια πόσο καιρό κράτα αυτή η ανορεξία κλπ? Δε θα πάει πίσω στις καμπύλες αν δεν τρώει? Τι κάνουμε εκεί? 

 

Ευχαριστω! 

 

κ εμεις τα ιδια ακριβως πριν δυο εβδομαδες. εγω ταιζα καθε τρεις ωρες απο λιγο οσο πιει για να μξν αφηδατωθει. τον εβαζα να ρευτει για κανενα μισαωρο για αποφυγει γοπ. βαρος επερνε κανονικοτατα ακομα κ με 400μλ ημερησιως. τελικα μετα άπο δυο εβδομαδες εσκασε δοντι 5 μηνων ακριβως

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , ninaki80 είπε:

κ εμεις τα ιδια ακριβως πριν δυο εβδομαδες. εγω ταιζα καθε τρεις ωρες απο λιγο οσο πιει για να μξν αφηδατωθει. τον εβαζα να ρευτει για κανενα μισαωρο για αποφυγει γοπ. βαρος επερνε κανονικοτατα ακομα κ με 400μλ ημερησιως. τελικα μετα άπο δυο εβδομαδες εσκασε δοντι 5 μηνων ακριβως

Αχ μακάρι να είναι έτσι και σε εμάς! Και να είναι όντως δόντι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό θα ήταν να κάνεις και μια εξέταση ούρων για ουρολοίμωξη, η οποία έχει συμπτώματα τη μείωση της όρεξης και όχι απαραίτητα πυρετό Και εμένα ο μπεμπουλης πέρασε μια περίοδο ανορεξίας και το πρώτο πράγμα που ζήτησε η παιδίατρος ήταν καλλιέργεια ούρων.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Γειά σας κι από μένα.. 

Είναι εδώ και 6 μέρες που σταδιακά μειώνεται η όρεξη της μπέμπας μου. Ενώ κατέβαζε 180αρια τώρα ξαφνικά δε θέλει πάνω από 100,μπορει και 60..

Ειναι 5 μηνών τώρα.. Ξαφνικά της έχει κοπει το γέλιο και γκρινιάζει. Δεν έχει πυρετό, υποθέτω είναι τα δόντια. Καθώς τα κοίταζα χωρίς να είμαι σίγουρη βλέπω κάτι σα μικρή άσπρη κουκίδα πάνω δεξιά. Πρώτα τα κάτω όμως δε βγαίνουν? Και έχω μπερδευτεί. Κοκκινίζουν τα μάγουλα της ξαφνικα, σάλια ένα σωρό και γουλιες.. Πάει το μυαλό μου και σε πάλινδρομηση.. Αλλά δεν ξέρω.. Χτυπιέται όταν είναι να πιει γάλα, έτσι ξαφνικά. Εν τω μεταξύ ενώ ήταν δυσκοιλια(ελεγχόμενα, δλδ στις 2 3 μέρες..) , ξαφνικά κάνει 2 φορές κακά μπορει και 3. Οι πρώτες φορές είναι μια χαρά ενώ η 3η όχι ακριβώς διάρροια αλλά κάτι ενδιάμεσο. 

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.. Αύριο έχουμε γιατρό.. Της έδωσα χθες ντεπον και ηρέμησε αλλά είπα να μη δώσω άλλο και να αποφεύγω να δίνω. Οι αλοιφές δεν κάνουν τίποτα. 

Δεν την πιέζω καθόλου, εκεί θέλω να εστιασω μιας και τη πρώτη μου κόρη την πίεσα πολύ μωρό με αποτέλεσμα να πάθει γοπ 3ου βαθμού και τα έβαλα με εμένα άσχετη τότε επεμενα να φάει μη και δεν αναπτυχθεί... 

Τώρα τη μικρή την αφήνω στην ησυχία της τελείως έχω φτάσει στο άλλο άκρο. 

 

Κάνω καλά? Έπινε περίπου 800 μλ ημερησίως και τώρα γύρω στα 500.σημερα έσπασε ρεκόρ 350 όλο το 24ωρο..

 

Αν ειναι τα δόντια πόσο καιρό κράτα αυτή η ανορεξία κλπ? Δε θα πάει πίσω στις καμπύλες αν δεν τρώει? Τι κάνουμε εκεί? 

 

Ευχαριστω! 

 

Ανορεξια, γκρινια, υδαρη και πολλα κακα, δεκατα, εξανθημα = δοντια. Μπορει να μην παρει βαρος αλλα θα επανελθει. Ο μικρος μου για ενα καλοκαιρι ετρωγε μονο αγγουρια και γιαουρτι λογω δοντιων (ισως και ζεστης) και ανεβηκε στο βαρος :shock: Δινε μασητικα κρυα, απεφευγε τα ντεπον. Προσωπικα, για τα δοντια εχω δωσει μονο μια φορα υποθετο παρακεταμολης γιατι ζοριζοταν πολυ στον υπνο αλλα γενικως προτιμουσα να σηκωνομαι και να του δινω να μασησει λιγο το μασητικο απο την καταψυξη και φυσικα πολυυυ θηλασμος...

 
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Γειά σας κι από μένα.. 

Είναι εδώ και 6 μέρες που σταδιακά μειώνεται η όρεξη της μπέμπας μου. Ενώ κατέβαζε 180αρια τώρα ξαφνικά δε θέλει πάνω από 100,μπορει και 60..

Ειναι 5 μηνών τώρα.. Ξαφνικά της έχει κοπει το γέλιο και γκρινιάζει. Δεν έχει πυρετό, υποθέτω είναι τα δόντια. Καθώς τα κοίταζα χωρίς να είμαι σίγουρη βλέπω κάτι σα μικρή άσπρη κουκίδα πάνω δεξιά. Πρώτα τα κάτω όμως δε βγαίνουν? Και έχω μπερδευτεί. Κοκκινίζουν τα μάγουλα της ξαφνικα, σάλια ένα σωρό και γουλιες.. Πάει το μυαλό μου και σε πάλινδρομηση.. Αλλά δεν ξέρω.. Χτυπιέται όταν είναι να πιει γάλα, έτσι ξαφνικά. Εν τω μεταξύ ενώ ήταν δυσκοιλια(ελεγχόμενα, δλδ στις 2 3 μέρες..) , ξαφνικά κάνει 2 φορές κακά μπορει και 3. Οι πρώτες φορές είναι μια χαρά ενώ η 3η όχι ακριβώς διάρροια αλλά κάτι ενδιάμεσο. 

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.. Αύριο έχουμε γιατρό.. Της έδωσα χθες ντεπον και ηρέμησε αλλά είπα να μη δώσω άλλο και να αποφεύγω να δίνω. Οι αλοιφές δεν κάνουν τίποτα. 

Δεν την πιέζω καθόλου, εκεί θέλω να εστιασω μιας και τη πρώτη μου κόρη την πίεσα πολύ μωρό με αποτέλεσμα να πάθει γοπ 3ου βαθμού και τα έβαλα με εμένα άσχετη τότε επεμενα να φάει μη και δεν αναπτυχθεί... 

Τώρα τη μικρή την αφήνω στην ησυχία της τελείως έχω φτάσει στο άλλο άκρο. 

 

Κάνω καλά? Έπινε περίπου 800 μλ ημερησίως και τώρα γύρω στα 500.σημερα έσπασε ρεκόρ 350 όλο το 24ωρο..

 

Αν ειναι τα δόντια πόσο καιρό κράτα αυτή η ανορεξία κλπ? Δε θα πάει πίσω στις καμπύλες αν δεν τρώει? Τι κάνουμε εκεί? 

 

Ευχαριστω! 

 

Δε χρειαζετε να τη πιέζεις αν δε θέλει να πιει γάλα όπως πολύ καλά κάνεις ξέρει καλύτερα τις ανάγκες της από τον καθένα ...!! Μπορεί να περνάει κ κανένα άλμα νομίζω στους 5 μήνες έχει ένα άλμα αρκετά δύσκολο ..!! 

Συνήθως κάποια μωρά όταν είναι να βγάλουν δοντακια τους κόβετε λίγο καιρό η όρεξη κ μετά επανέρχεται .. ο μεγάλος μου γιος συνήθως ενώ ποτέ δε τον ενοχλούσαν ιδιαίτερα τα ούλα του όταν ήταν για δοντακι δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα ..!!! Κ ο μπέμπης μου τώρα 8 μηνών την προηγούμενη εβδομάδα έτρωγε πολύ λίγο κ πριν μερικές μέρες είδα πως έσκασε το πάνω του δοντακι ..!! Αν δείχνει πως την ενοχλούν τα ούλα να δίνεις μασητικά να ανακουφιζεται .. 

Κ τα δόντια ναι κάνουν κ διάρροιες  απλά μήπως επειδή είπες πως είναι 5 μηνών έχετε κάνει έναρξη στερεων τροφών ;; Κ η μία κουταλιτσα που μπορεί να τρώει να τη βοηθαει στο εντερακι της κ γι'αυτό να κάνει ποιο συχνά κακακια ??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...