Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος στην κοιλιά τι ειναι?


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα εχει ενα διαστημα δεν συμβαινει καθημερινα αλλα εχω σαν ψευτοπονο αριστερα στην κοιλια μου σαν να ειναι πρισμενο σκεφτηκα μηπως ειναι το εντερο παω καθε 2 μερες τουαλετα δεν ξερω τι μπορει να ειναι γνωριζει καμια τιποτα?ή αν ειχε κατι παρομιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τον γιατρο τον ενημερωσες? Αν οχι καντο.

 

Πιστευω δεν ειναι κατι (καμια συσπασουλα ισως) αλλα σιγουρα μονο ο γιατρος σου μπορει να σου πει 100%

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

τον εχω κ εγω αυτον τον πονο, κατω αριστερα στην κοιλια, διαγωνια απο τον αφαλο. μιλησα με την γιατρο μου κ μου ειπε οτι ειναι ειτε καποιος νευροπονος, ειτε συσπασεις που μπορει να τις νιωθω μονο απο την μια μερια. Στην δικη μου περιπτωση δεν την ανησυχουν γιατι νοσηλευτηκα προσφατα κ λιγο πολυ εχει τον ελεγχο σε καποια ζητηματα. Εσυ ομως καλο θα ηταν να επικοινωνησεις με τον γιατρο σου κ να το διερευνηση, αν το κρινει απαραιτητο.. Μην αμελεις τιποτα..Προσφατα ειχα πονακια περιοδου κ δεν εδινα σημασια κ τελικα ηταν συσπασεις, που οργανωνονταν σιγα σιγα για προωρο τοκετο...

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το κανω θα τον παρω τηλ. το αφησα γιατι δεν ηταν σε καθημερινη βαση και επειδη ειμαι στην 27 εβδομαδα λεω επειδη το μωρο πιεζει ολα μου τα οργανα να πανε πισω μηπως γινεται το ιδιο και με αυτο θα δω παντως σας ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Μην το αμελησεις Χριστινακι.. Δυστυχως ή ευτυχως πρεπει να αναφερουμε τα παντα, οσο χαζο κ αν ακουγεται αυτο... Σε εμενα, στην 24η εβδ, με αφορμη μια κριση σπαστικης κολιτιδας, ανακαλυψαμε ανεπαρκεια τραχηλου... :shock::shock::shock:

Μην αφηνεις τιποτα στην τυχη του. Καλυτερα να τηλεφωνησεις κ να μην ειναι τιποτα, παρα να ειναι κατι κ να το αφηνεις..

 

σου ευχομαι τα καλυτερα...

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην το αμελησεις Χριστινακι.. Δυστυχως ή ευτυχως πρεπει να αναφερουμε τα παντα, οσο χαζο κ αν ακουγεται αυτο... Σε εμενα, στην 24η εβδ, με αφορμη μια κριση σπαστικης κολιτιδας, ανακαλυψαμε ανεπαρκεια τραχηλου... :shock::shock::shock:

Μην αφηνεις τιποτα στην τυχη του. Καλυτερα να τηλεφωνησεις κ να μην ειναι τιποτα, παρα να ειναι κατι κ να το αφηνεις..

 

σου ευχομαι τα καλυτερα...

 

mariadi τι ειναι ηη κριση σπαστικης κολιτιδας και πως τη καταλαβαινεις?αγχωθηκα τωρα....

Link to comment
Share on other sites

mariadi τι ειναι ηη κριση σπαστικης κολιτιδας και πως τη καταλαβαινεις?αγχωθηκα τωρα....

 

μην αγχωνεσαι βρε.. εμενα με επιασε εντονος πονος χαμηλα στην κοιλια, που στην ουσια ηταν απο το εντερο... προσεχε λιγο την διατροφη σου, να μην τρως φαγητα που προκαλουν εντονη δραστηριοτητα στο εντερο, οπως χορτα, οσπρια, ξηρους καρπους, εντονα μπαχαρικα κ βαρια φαγητα κ.α

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ποτε πριν δεν ειχα προβλημα και πηγαινα καθημερινα τουαλετα ακομα και μεχρι τον 5ο μηνα απο δω και περα παω ανα δυο μερες. Ξερεις αν επηρεαζει καθολου το εμβρυο ολο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει να σφιγγεσαι στην τουαλετα. Πες του να σου δωσει κατι να λειτουργει ευκολα το εντερο.

 

Θα συμφωνησω με την mariadi. Ολα στον γιατρο ΠΑΝΤΑ. Ακομα και το τιποτα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω εχω αυτον τον πονο αριστερα αλλα εχω εντοπισει πως ειναι απο το εντερο. Οταν τρωω πικαντικα, μελιτζανες, μπαμιες και οτιδηποτε με πολλα σπορακια, ξηρους καρπους ή οταν δεν μπορω να παω...... στην τουαλετα.

Αυτο το απεκτησα στην πρωτη εγκυμοσυνη. Ηταν φριχτο ειδικα οταν ενω πονουσα κλωτσουσε και το μωρο εκει. Επεφτα κατω απο τον πονο.

Τωρα στην 2η εγκυμοσυνη μεχρι τον 5ο δεν ειχα πολυ ενοχληση, απο κει και μετα ομως μ΄έχει ταραξει.

Φυσικα ο γιατρος μου το ξερει και με συμβουλεψε να προσεχω την διατροφη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια να ρωτησω κατι εγω μερικες φορες ποναω στον αφαλο και γυρω γυρω!!ξερει καμια τι ειναι??

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πονο τον εχω και εγω που σε 3 μερες μπαινω στο μην μου λογικα μεγαλωνει και μας ποναει αλλα δεν ξερω σιγουρα τη παρασκευη εχω υπερυχο θα το ρωτησω και θα σου πω αλλα ισως ειναι καλυτερα να ρωτησεις και το γιατρο σου και αν εχεις εσυ νεοτερα πες μου να ξερω και σιγουρα δεν ειναι τιποτα και στο κατω κατω εγκυες ειμαστε ολο και απο κατι θα ποναει εχουμε τα μικρουλια μεσα μας σε ποι εβδομαδα εισαι teddy-tedi?

Link to comment
Share on other sites

Βάλ' τε κι εμένα στο club των αριστερών πονεμένων μεριών :mrgreen:...

Με πιάνει κατά διαστήματα, μετά με αφήνει, μετά πάλι τα ίδια...

Ξέχασα να ρωτήσω κ το γιατρό προχτές, αλλά μάλλον για ψιλο-συσπάσεις μου κάνει. Oh well.. :P

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω αυτό με τον αφαλό και το γύρω γύρω. Νομίζω το έχω από τον όγδοο και μετά. Δεν ξέρω εμένα μου φαίνεται σαν νευρόπονος - ή μυικός πόνος επειδή τεντώνονται όλα εκεί γύρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα, κι εγω χθες το βραδυ ενιωσα για πρωτη φορα πονο χαμηλα στην κοιλια, στο αριστερο μερος, αρκετες φορες, και παροτι ξαπλωσα συνεχιζε κατα διαστηματα. τι ειναι τελικα?ειμαι 35w και 2d.

 

am0np2.png?IMfBoIUw

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η γιατρος μου ειπε οτι ειναι το εντερο και να τρωω πολλα φρουτα αλλα οχι πολλα οξινα πχ.πορτοκαλι,μανταρινι και να πινω πολυ νερο δεν μου ειπε οτι ειναι κατι ανησυχητικο εγω θα κανω αυτα που ειπε και αν δω καλυτερευση καλως

Link to comment
Share on other sites

χριστινα μου ειμαι 29+1 εβδομαδες αργω ακομη!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα.εγώ είμαι 26 εβδομάδων και έχω αυτόν τον πόνο χαμηλά αριστερά εδώ και περίπου έναν μήνα, περιστασιακά.Ο γιατρός μου είπε οτι μπορεί να είναι από το περπάτημα ή από κούραση, από φρούτα τρώω άφθονα και από νερό πίνω πολύ επίσης οπότε δεν νομίζω να είναι απ΄αυτο ο πόνος.Επίσης ο γιατρός μου είπα να παίνω biscopan αν πονάω.Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα!!αν καταλαβα σωστα,τον ιδιο πονο νοιωθω κατα καιρους κ εγω ειδικα οταν περπαταω(βρισκομαι στην 24 εβδομαδα). το ανεφερα στον γιατρο μου κ μου ειπε πως δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο καθως η μπεμπα βρισκεται με τα ποδαρακια κατω κ με πιεζει!!παρολα αυτα ρωτα κ τον γιατρο σου!φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Χθες βράδυ κανένα μισάωρο μετά το φαγητό ενώ πήγα να σηκωθώ απ΄την καρέκλα με έπιασε πόνος αριστερά χαμηλά ακριβώς εκεί που ξεκινάει η κοιλιά μου. Εν το μεταξύ επειδή ένιωθα ότι ήθελα να πάω και τουαλέττα :oops: πήρα χαπάκι για τη δυσκοιλιότητα. Όλο το βράδυ δεν πολυκοιμήθηκα κυρίως απ΄το άγχος και λίγη ενόχληση και σήμερα είμαι όλη μέρα με κάποιο πόνο στο ίδιο σημείο, πότε πιο πολύ πότε λιγότερο. Το χαπάκι της δυσκοιλιότητας παραέκανε την δουλειά του και σήμερα μου γύρισε σε διάρροια. Να υποθέσω ότι το σημείο που πονάω είναι το εντεράκι μου? Το μωράκι κινείτε αρκετά όπως συνήθως και κυρίως προς την μέση της κοιλιάς. Να ανησυχήσω?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Χθες βράδυ κανένα μισάωρο μετά το φαγητό ενώ πήγα να σηκωθώ απ΄την καρέκλα με έπιασε πόνος αριστερά χαμηλά ακριβώς εκεί που ξεκινάει η κοιλιά μου. Εν το μεταξύ επειδή ένιωθα ότι ήθελα να πάω και τουαλέττα :oops: πήρα χαπάκι για τη δυσκοιλιότητα. Όλο το βράδυ δεν πολυκοιμήθηκα κυρίως απ΄το άγχος και λίγη ενόχληση και σήμερα είμαι όλη μέρα με κάποιο πόνο στο ίδιο σημείο, πότε πιο πολύ πότε λιγότερο. Το χαπάκι της δυσκοιλιότητας παραέκανε την δουλειά του και σήμερα μου γύρισε σε διάρροια. Να υποθέσω ότι το σημείο που πονάω είναι το εντεράκι μου? Το μωράκι κινείτε αρκετά όπως συνήθως και κυρίως προς την μέση της κοιλιάς. Να ανησυχήσω?

 

Σήμερα αυτός ο πόνος έχει υποχωρήσει. Ενοχλήσεις νιώθω που και που, ίσως και επειδή το σκέφτομαι ακόμη. Μάλλον θα κρύωσα και επηρεάστηκε το έντερο μου. Με τον γιατρό δεν μίλησα αφού τώρα είμαι καλά. Ελπίζω όντως να είναι έτσι!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα σας,

Έχω ένα μικρό πρόβλημα που με έχει αγχώσει πολύ και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Εδώ και δυο εβδομάδες περίπου έχω πόνους εξωτερικά της κοιλιάς και ιδιαίτερα στην περιοχή γύρω γύρω του αφαλού. Το βράδυ δεν μπορώ με τίποτα να βρω μια θέση που να μην με ενοχλεί η κοιλιά μου (είμαι στην 32η εβδομάδα). Φανταστείτε ότι η κόρη μου χαϊδεύει την κοιλιά μου ή τη φιλάει για να πει καληνύχτα στο μωρό και νιώθω πόνο. Μερικές φορές ο πόνος μοιάζει λες και έχω κάνει 10.000 κοιλιακούς, ενώ άλλες φορές λες και με διαπερνάει ηλεκτρικό ρεύμα. Την προηγούμενη εβδομάδα ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι προφανώς είναι λόγω του σκουλαρικιού που είχα στον αφαλό (εννοείτε ότι απο τον 3ο μήνα το έβγαλα), αλλά του είπα ότι και στην κόρη μου είχα ήδη κάνει την τρύπα στον αφαλό και δεν είχα τέτοιους πόνους. Δεν μου έδωσε άλλη εξήγηση.

Εντωμεταξύ έχω έντονη αλλεργία στη γύρη και φτερνίζομαι καμιά 60αριά φορές τη μέρα (αλήθεια μια μέρα τα μετρούσα!!!). Πονάω και αριστερά στα πλευρά μου απο την πίσω μεριά αλλά φαντάζομαι ότι αυτό θα είναι απο κάποια απότομη κίνηση που θα έκανα καθώς φτερνιζόμουν.

Έχει συμβεί σε καμιά απο εσάς κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ πολύ!!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

karita γλυκιά μου δεν ξέρω να σου πω ακριβώς, αλλά εγώ μετά την εγκυμοσύνη πονούσα στην περιοχή του αφαλού και ιδιαίτερα όταν παραέτρωγα και αφού πήγα σε κάποιον χειρούργο να με δει μου είπε ότι έκανα από την εγκυμοσύνη μια μικρή ομφαλοκοίλη, η οποία δεν είναι ανησυχητική άλλα αν με ενοχλεί μπορώ να την εγχειρήσω και είναι ρουτίνα. Τώρα αν εμφανίζεται κάτι τέτοιο και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν το ξέρω. Όσο για τα πλευρά σου μπορεί να σε πιέζει το μωράκι και να σου προκαλεί αυτή την ενόχληση. Καλή συνέχεια και αν συνεχίζει να σε ενοχλεί ξαναπές το στο γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε κοριτσια αυτες τις ημερες στο σημειο που εχω κανει τις ραγαδες γυρω απο τον αφαλο οταν π.χ. καταλαθος περασω ξυστα απο μια καρεκλα νιωθω σαν κατι να με τρυπαει απο μεσα!!!!Το εχετε νιωσει εσυς?Σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι λογο των ραγαδων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...