Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενημέρωση : Απορρυπαντικά


madchemist

Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα Κα Σταυράκου,

 

Σαφως συμφωνω και επαυξανω με οσα γραφετε στο προηγουμενο ποστ σας.

 

Το θεμα ειναι οτι δυστυχως τα πραγματα θα γινονται ολο και χειροτερα στο συγκεκριμενο θεμα (ανεξελεγκτη χρηση χημικων στα παντα) και δεν υπαρχει φως πουθενα. Ολα, μα ολα, γινονται εχοντας ως τελικο σκοπο το κερδος και μονο.

 

Κανεις μας δεν ενδιαφερεται συνειδητα η μη για το ποσα χημικα θα εχουν χρησιμοποιηθει προκειμενου να παραχθει ενα κιλο απορρυπαντικο η ενα κιλο κρεας η ενα κιλο φρουτα η ενα κιλο........οτιδηποτε. Πολυ περισσοτερο δε για το εαν, μετα τη χρηση, τα αποβλητα θα απορριφθουν στο περιβαλλον χωρις καμμια ουσιαστικη επεξεργασια επιπμολυνοντας και καταστρεφοντας τα παντα σε βαθος χρονου.

 

 

Να μιλησουμε για την επικινδυνοτητα των χημικων και τον ορθο τροπο χρησης.

 

Γραφετε καπου στο ποστ σας οτι αυτο ειναι αυτονοητο. Ισως για εσας και για εμενα ομως για την συντριπτικη πλειοψηφια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ καθολου αυτονοητο και το τραγικο ειναι οτι κανενας δεν ρωταει και δεν ενδιαφερεται προκειμενου να μαθει το σωστο.

 

Το ακομα πιο τραγικο ειναι οτι πολυ δυσκολα θα βρει εγκυρη πηγη προκειμενου να ενημερωθει (εστω και ημι-ενημερωση).

 

Σε καποιο αλλο τοπικ σχετικα με το ποσο επικινδυνος ειναι ο υδραργυρος οταν σπασει ενα οικιακο θερμομετρο ακουστηκαν διαφορα ευτραπελα (δεν εκανα τιποτα, τον μαζεψα με τη σκουπα, σιγα μην παθουμε τιποτα οταν ειμαστε μικροι παιζαμε με τις μπιλιτσες και ζουμε ακομα, ο παιδιατρος μας ειπε οτι ο υδραργυρος δεν ειναι τοξικος!!!!!!!!!).

 

Οταν ηρθε ενα πανικοβλητο ποστ απο μια κυρια η οποια ρωταγε τι να κανει και πως να καθαρισει τον χυμενο υδραργυρο της προτεινα να τηλεφωνησει αμεσως στο Κεντρο Δηλητηριασεων προκειμενου να παρει εγκυρες οδηγιες. Ξερετε τι της ειπαν; Ενταξει μην ανησυχειτε σκουπιστε τον με σκουπα και φαρασακι και πεταξτε τον σε διπλη σακκουλα εξω απο το σπιτι(!).

 

Λοιπον για να τελειωνουμε με το θεμα, δεν υπαρχει σωτηρια απο πουθενα.

Κανεις δεν μπορει να ξεφυγει απο τα χημικα. Ειναι μοιραιο. Ειναι παντου γυρω μας. Και θα εξακολουθησουν να ειναι με αυξανομενους ρυθμους αντικαθιστωντας και υποκαθιστωντας παρα πολλα φυσικα προϊοντα που ειτε εχουν εξαντληθει, ειτε ειναι δυσευρετα (αρα και ακριβα), ειτε ειναι και αυτα επιμολυσμενα.

 

Οσο πιο γρηγορα το καταλαβουμε τοσο καλυτερα θα ειναι για ολους μας.

Δυστυχως το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι......ΤΙΠΟΤΑ...

Μονο υπομονη

 

 

Παντα στη διαθεση σας

 

Με εκτιμηση

 

Σταμάτης Βαρδαξής

Χημικος MSc MBA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 274
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας κ. Βαρδάξη,

Θα σας στενοχωρήσω αλλά δεν δέχομαι τον πεσιμισμό και την παραίτηση σας.

 

Κανεις μας δεν ενδιαφερεται συνειδητα η μη για το ποσα χημικα θα εχουν χρησιμοποιηθει προκειμενου να παραχθει ενα κιλο απορρυπαντικο η ενα κιλο κρεας η ενα κιλο φρουτα η ενα κιλο........οτιδηποτε. Πολυ περισσοτερο δε για το εαν, μετα τη χρηση, τα αποβλητα θα απορριφθουν στο περιβαλλον χωρις καμμια ουσιαστικη επεξεργασια επιπμολυνοντας και καταστρεφοντας τα παντα σε βαθος χρονου.

 

Δεν χρειάζεται να ασχοληθούν οι επίσημοι φορείς, να δείξουν εκείνοι μόνο ενδιαφέρον για αυτά τα θέματα.

Είναι σημαντικό ότι υπάρχουν και ενδιαφέρονται μεμονωμένοι άνθρωποι και ιδιωτικοί φορείς, ενδιαφέρομαι εγώ, ενδιαφέρεστε εσείς και πέντε δέκα άλλοι που θα μπορούσαν να μεταδώσουν την όποια γνώση έχουν, δίνοντας καταρχάς το καλό παράδειγμα και εφαρμόζοντας την πρώτα στους εαυτούς τους.

 

Δεν χρειάζεται πολύ πληροφόρηση, έτσι και αλλιώς είναι τόσο καραμπινάτα εμφανείς κάποιες περιπτώσεις που το μόνο που θα χρειαζόταν είναι απλή λογική και ίσως... ένα λίγο πιο δυναμικό πνεύμα αμφισβήτησης.

 

Νομίζω ότι την συζήτηση μας αυτή, την έχουν διαβάσει ήδη κάμποσοι από τους χρήστες αυτής της σελίδας.

Δεν νομίζω ότι δεν τους έχει βάλει σε σκέψεις, άσχετα αν θα γράψουν εδώ τις σκέψεις τους ή όχι.

 

Δεν μπορώ να πιστέψω επίσης, ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι που διαβάζουν αυτή την στιγμή την συζήτηση μας, δεν ανησυχούν και δεν ενδιαφέρονται για τις συνέπειες που θα έχει μακροπρόθεσμα, στην υγεία καταρχάς των παιδιών τους, η αλόγιστη χρήστη όλων αυτών των προϊόντων.

 

Δεν θα καθίσω να γράψω εδώ τον δεκάλογο της λελογισμένης χρήσης προϊόντων. Θα επιμείνω όμως ότι θα πρέπει ο καθένας ξεχωριστά να δραστηριοποιηθεί, να ξεφύγει από την λογική της μαζικής κατανάλωσης που άλλωστε δεν προσφέρει τίποτα καλύτερο, και να βάλει το εαυτό του να σκεφτεί κάθε φορά που χρησιμοποιεί κάτι, τι είναι αυτό το κάτι και τι μπορεί του προσφέρει τελικά. Δηλαδή αν τα υπέρ είναι περισσότερα από τα κατά.

 

Είναι απλή λογική. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω εκτός από απλή εφαρμογή του συμπεράσματος στο οποίο καταλήγουμε κάθε φορά σύμφωνα με την λογική μας.

 

Μπορεί αυτό να μας ξεβολεύει. Δεν λέω.. Δύσκολα κάποιος θα αλλάξει συνήθειες παγιωμένες σε βάθος χρόνου. Όμως πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Και φυσικά αν μπορούμε εμείς οι ίδιοι να μεταδώσουμε και στους υπόλοιπους φίλους και γνωστούς μας αυτά που γνωρίζουμε, τότε αμέσως αμέσως θα αυξηθεί το ποσοστό των ανθρώπων που πρώτα σκέφτονται και μετά καταναλώνουν. Δηλαδή των καταναλωτών με κρίση, γνώμη και άποψη.

 

Όταν αυτό γίνεται βίωμα τότε περνάμε από την κατηγορία καταναλωτής στην κατηγορία πολίτης με κρίση, γνώμη και άποψη. ( βέβαια αυτό μπορεί να χαλάει κάποιους ιθύνοντες, άβουλη μάζα μας θέλουν στην τελική που θα την προστάζει η κάθε διαφήμιση, δηλαδή ο καθένας, να πάρει και άλλα πιο πολλά πράγματα).

 

Όμως είναι καθαρά θέμα δικό μας το τι ακριβώς θα έχουμε μέσα στο κεφάλι μας. Και φυσικά είναι και αναφέρετο δικαίωμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κα Σταυρακου,

 

Δεν χρειάζεται να ασχοληθούν οι επίσημοι φορείς, να δείξουν εκείνοι μόνο ενδιαφέρον για αυτά τα θέματα.

Είναι σημαντικό ότι υπάρχουν και ενδιαφέρονται μεμονωμένοι άνθρωποι και ιδιωτικοί φορείς, ενδιαφέρομαι εγώ, ενδιαφέρεστε εσείς και πέντε δέκα άλλοι που θα μπορούσαν να μεταδώσουν την όποια γνώση έχουν, δίνοντας καταρχάς το καλό παράδειγμα και εφαρμόζοντας την πρώτα στους εαυτούς τους.

 

ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ πρεπει να δειχνουμε ευαισθησια και ενδιαφερον για αυτα τα θεματα. Το προβλημα εγκειται στο τι μπορει να κανει ο καθεις απο μεριας του.

 

Και εξηγουμαι:

1. Θα πρεπει οι παραγωγοι να ασχοληθουν αποκλειστικα με τις βιολογικες καλλιεργειες. (εδω θα χρησιμοποιησω μια διπλη καταφαση για να δωσω την αρνηση....ΝΑΙ ΚΑΛΑ...)

 

2. Θα πρεπει ΟΛΕΣ οι βιομηχανιες να ειναι συννομες ως προς την διαθεση των αποβλητων τους. (Εδω βλεπουμε τραγικα πραγματα...Σκεφθειτε οτι πολυ γνωστη αλουμινοβιομηχανια που τα ριχνει ολα στον ασωπο ποταμο οπως ειναι ανεπεξεργαστα( εξασθενες χρωμιο, βαρεα μεταλλα) ΕΧΕΙ ISO 14001!!!!!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil: )

 

3. Θα πρεπει να λειτουργησουν βιολογικοι καθαρισμοι επεξεργασιας αποβλητων (ομβρια, λυμματα, βιομηχανικα αποβλητα κλπ)

 

4. Θα πρεπει ολοι οι πολιτες να εγκαταστησουμε στα σπιτια μας συστηματα ανακυκλωσης και καθαρισμου του νερου, καθως και σκουπιδοφαγους στους νεροχυτες μας.

 

5. Θα πρεπει να εγκατασταθουν σε ολες τις γειτονιες ΣΩΣΤΟΙ και ΧΩΡΙΣΤΟΙ καδοι ανακυκλωσης για καθε ανακυκλωσιμο υλικο.(χαρτι, πλαστικο, μεταλο, γυαλι)

 

Αυτα ειναι τα πρωτα που ειναι απαραιτητο να γινουν. Παμε τωρα στα δευτερευοντα (εαν μπορουν να χαρακτηριστουν ετσι):

 

1. Θα πρεπει να απαγορευθει η χρηση πλαστικων συσκευασιων για τα τροφιμα (ειναι τοσες οι ουσιες που μεταναστευουν απο τη συσκευασια στο τροφιμο που ναι μεν ειναι σε πολυ μικρο ποσοστο, αλλα δρουν αθροιστικα)

 

2. θα πρεπει τα χημικα προσθετα των τροφιμων να αντικατασταθουν με αλλα που να προερχονται απο φυσικες πηγες.

 

3. Θα πρεπει να μη χρησιμοποιειται χλωριο για την απολυμανση του νερου (ανετα μπορει να γινει και με συμπυκνωμενο οξυζενε αλλα κοστιζει τρεις φορες περισσοτερο)

 

Θα μπορουσα να συνεχισω για παρα πολυ ακομα αλλα νομιζω οτι καταλαβαινουμε ολοι τι θελω να πω.

 

Σαφως και θα πρεπει αυτοι οι λιγοι ευαισθητοποιημενοι ανθρωποι να προσπαθουμε παντα να αφυπνιζουμε τους υπολοιπους αλλα δυστυχως θα ειμαστε παντα αδυναμοι να κανουμε κατι παραπανω, προκειμενου να ευαισθητοποιησουμε τους εχοντες την οποια δυναμη να αλλαξουν πραγματικα κατι απο οσα προανεφερα.

 

Δειτε εδώ http://environmentfood.blogspot.com/2008/09/blog-post_25.html

 

τι μπορεσε να καταφερει μια ευαισθητοποιημενη επιστημων οταν τολμησε να μιλησει ανοικτα για το εκ προ μελετης ΕΓΚΛΗΜΑ κατ'εξακολουθηση και κατα συσταση που συντελειται καθημερινα στον Ασωπο ποταμο.

 

Δεν παραιτουμαι λοιπον απο τιποτα ουτε πεσιμιστης ειμαι οπως γραψατε στην αρχη του ποστ σας. Ειμαι υπερρεαλιστης γιατι βλεπω πως τα χειριστα ερχονται και δυστυχως, το ξανατονιζω θα ειναι μοιραια και αναποφευκτα για ολους μας.

 

Παρ'ολα αυτα απο τουτο εδω το φιλοξενο βημα θα προσπαθω να απαντω σε τυχον ερωτησεις η να ενημερωνω εγκυρα τους φιλους συνγονεις σχετικα με καποια θεματα που δεν θα τους τα εξηγησει κανενας παιδιατρος η καμμια εταιρεια με απλο και κατανοητο τροπο, συνηθως λογω αγνοιας (ανεπιτηδευτη στην πρωτη περιπτωση αλλα σαφως επιτηδευμενη στη δευτερη).

 

Παντα στη διαθεση σας

 

Με εκτιμηση,

 

Σταμάτης Βαρδαξής

Χημικος MSc MBA

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κε Βαρδαξή και κα Σταυράκου θα ήθελα να σας ενημερώσω πως η τόσο όμορφη αντιπαραθεσή σας είναι το φως στο τούνελ :D

 

Σας ευχαριστώ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες που δώσατε.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.. σας παρακολουθώ!

 

Τελικά καταλήγω στο οτι υπάρχουν δύο απόψεις στο ντιμπεϊτ

 

1. Να χρησιμοποιούμε τα συνθετικά απορρυπαντικά αλλά με σωστή χρήση, καλό ξέπλυμα με εξτρα νερό, και μαλακ(ω)τικό στα ρούχα, αλλά να αποφεύγουμε όσο μπορούμε τις φθαλικές ενώσεις, τη χλωρίνη, (και τα παραμπενς ?). Σε αυτή την περίπτωση οι επιπτώσεις θα πρέπει να είναι σχεδόν μηδαμηνές, καθώς ελέγχονται οι ουσίες σε τακτικά χρονικά διαστήματα για το αν προκαλούν βλάβες στον ανθρώπινο οργανισμό. Σε ποσότητα κάτω του 1% όμως δεν είναι υποχρεωτικό να αναγράφονται στη συσκευασία.

 

2. Να αποφεύγουμε κάθε χημικό/συνθετικό άρωμα και κάθε ουσία με κόστος την ευκολία μας και ανυπολόγιστο κέρδος. Αντί των γνωστών απορρυπαντικών προτείνονται φυσικό πράσινο σαπούνι, μαγειρική σόδα (αυτή ξέρω οτι σε συνδυασμό με απορρυπαντικό για τα πιάτα καθαρίζει λίπη όπως του φούρνου), ξύδι (πχ για το ψυγείο και για να σκοτώσουμε μυρμήγκια). Δεν βάζουμε μαλακτικό στο πλυντήριο.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιές είναι οι ουσίες που συνήθως χρησιμοποιούνται σε τόσο μικρές ποσότητες και δεν αναγράφονται;

 

Επίσης, θα ήθελα αν γίνεται, ms:

 

μία συνταγή για τον καθαρισμό των πάγκων της κουζίνας και μαρμάρων, και να μου πείτε αν είναι κατάλληλη και για ξύλινα τραπέζια.

 

μία συνταγή για το σφουγγάρισμα πλενόμενων επιφανειών (πλην μαρμάρου) κατάλληλη για μπουσούλημα :lol:

 

Το ντιμπέιτ είναι σωστό; Να θέσουμε τη βάση για διαπραγμάτευση;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδιά απορία....τι γίνεται με αυτό το καινούργιο απορρυπαντικό της ROLCO, PLANET?????

Λέει οτι ειναι φιλικό προς το περιβάλλον.

Επίσης επειδή είδα οτι ειναι φυτικό σκεφτόμουν αν κάνει να πλένω τα ρούχα του μωρού με αυτό (εχει και μαλακτικό).

 

Εαν ειναι εδω ο τρελος επιστήμονας ας μας δώσει τα φώτα του :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απορία....τι γίνεται με αυτό το καινούργιο απορρυπαντικό της ROLCO, PLANET?????

 

εγω δοκιμασα το μαλακτικο και εμεινα πολυ ευχαριστημενη αφηνει μια φρεσκαδα διακριτικη στα ρουχα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επισης καθε χρονο απαγορευονται εντελως καποιες ουσιες για χρηση στα απορρυπαντικα και στα καλλυντικα και αντικαθιστονται απο αλλες που ειναι δερματολογικα ελεγμενες.

 

Εκείνο που δεν διευκρινήζει καμία εταιρία, ( δεν αναφέρομαι σε σας προσωπικά, θεωρώ ότι και εσείς εκθέτετε εδώ τις απόψεις και δεν εκπροσωπείτε κάποιο λόμπι εταιριών) είναι το γεγονός ότι γίνεται χρήση κάποιας ουσίας από το ευρύ κοινό η οποία λίγο παρακάτω απαγορεύεται. Για το χρονικό διάστημα που ήταν σε χρήση αυτή η ουσία, δεν υπήρχαν κίνδυνοι; Επειδή δεν είχε απαγορευτεί σημαίνει ότι ήταν και ακίνδυνη;

 

Αυτο ακριβως ηθελα να επισημανω κι εγω. Δινοντας ως παραδειγμα την περιφημη ερευνα που εδειξε αυξημενη συγκεντρωση paraben στους λεμφαδενες της μασχαλης σε γυναικες με καρκινο του μαστου και κατοπιν την παυση της χρησης τους στα αποσμητικα μασχαλης, θελω να τονισω οτι υπαρχουν πολλες καρκινογονες ουσιες που χρησιμοποιουνταν (και καποιες δυνητικα καρκινογονες ακομη χρησιμοποιουνται, μεχρι ν'αποδειχθει οτι ειναι οντως καρκινογονες) σε διαφορα προϊοντα χημικης προελευσης που χρησιμοποιουμε καθημερινα. Σκεφτειτε μονο οτι τα parabens, εκτος απο τα προϊοντα ενηλικων, βρισκονται σε δημοφιλεις μαρκες μωρομαντηλων και βρεφικων σαμπουαν.

 

Όλα αυτά τα ξεβγαλμένα χημικά, που έχουμε την πεποίθηση ότι τα "διώξαμε" από τον χώρο μας με μπόλικο νερό, που πάνε;

Φυσικά καταλλήγουν και πάλι, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο στο περιβάλλον μας.

Και φυσικά εκτειθέμεθα πάλι σε αυτά, αφού μολύνουν τους υδροφόρους ορίζοντες, την θάλασσα, τον αέρα που αναπνέουμε ( αφού και αυτός είναι αλληλένδετος από τον κύκλο του νερού στην φύση), αλλά κυρίως τα τρόφιμα τα οποία καταναλώνουμε.

 

Ακριβως. Ακομη χειροτερη η κατασταση με τα φυτοφαρμακα. Σε συνδυασμο με την εκθεση μας σε διαφορες ακτινοβολιες, δεν ειναι τυχαιο οτι ο αριθμος των καρκινων εχει πραγματικα εκτοξευτει τις τελευταιες δεκαετιες.

 

Φυσικα χρησιμοποιω κι εγω απορρυπαντικα, οπως ολοι μας, αλλά συνειδητα περιοριζω τη χρηση τους στο ελαχιστο δυνατο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απορία....τι γίνεται με αυτό το καινούργιο απορρυπαντικό της ROLCO, PLANET?????

 

εγω δοκιμασα το μαλακτικο και εμεινα πολυ ευχαριστημενη αφηνει μια φρεσκαδα διακριτικη στα ρουχα

 

Χαιρομαι γιατι θα το πάρω αν και δεν χρησιμοποιούσα μεχρι τώρα μαλακτικό :)

 

Αυτό που με προβληματίζει όμως ειναι αν ειναι κατάλληλα τα PLANET για το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα καθαριστικό πολλαπλών χρήσεων με τα εξής συστατικά:

 

Aqua, Sodium C12-15 Pareth Sulfate, Cocamide DEA, Sodium Chloride, Triethanolamine, Citric Acid, Parfum, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Limonene, Citral & Linalool.

 

madchemist αν μπορείς πες μου τί λέει !! Επισημαίνει επίσης οτι είναι ερεθιστικό για τα μάτια και οτι περιέχει περισσότερο από 5%, αλλά λιγότερο από 15% ανιονικά τασιενεργά, μη ιονικά τασιενεργά.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από εμένα!!

Έχω αρκετές μέρες να μπώ στο parents και πραγματικά χάρηκα που με αφορμή τις απορίες μου ξεκίνησε αυτή η πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Μέσα από την αντιπαράθεση-συζήτηση κυρίως του madchemist και της ms μπορούμε να μάθουμε πολλά πράγματα εμείς οι λιγότερο ενημερωμένοι αλλά που ενδιαφερόμαστε για ένα υγειινό-φυσικό τρόπο ζωής.

Είμαι κι εγώ από τους αισιόδοξους που πιστεύουν ότι με σωστή ενημέρωση και υπομονή, ο κόσμος μπορεί να αλλάξει και ο άνθρωπος να "επιστρέψει στη φύση" γιατί εκεί ανήκει. Και παίρνω ως παράδειγμα εμένα που πλέον αναζητώ ένα φυσικό τρόπο ζωής στα πλάισια του λόγικού και προσπαθώ... χωρίς υστερίες :lol::lol: όπως λέει ο σύζυγος!!!

Γενικά ψάχνω βιολογικά-οικολογικά-φυσικά-υγειινά προϊόντα αλλά συχνά φτάνω σε αδιέξοδο. Αγοράζω κάποιο προϊόν με γνώμονα τα παραπάνω και μετά βάζω τα συστατικά του στη γνωστή πλέον σελίδα http://www.cosmeticsdatabase.com/index.php?nothanks=1

και αποδεικνύεται ότι το προϊόν δεν είναι τόσο αθώο!!!

Όσον αφορά τα απορρυπαντικά που είναι και το θέμα του τόπικ, τελικά είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε πράσινο σαπούνι παντού ή είναι εξίσου καλό ή καλύτερο να χρησιμοποιούμε κάποιο-α αππορυπαντικά που τα συστατικά τους δεν έχουν μεγάλο βαθμό επικινδυνότητας?

Απ΄ότι κατάλαβα η επιστημονική άποψη (madchemist) λέει ναι στα αππορυπαντικά αλλά με σύναιση και καλό ξέπλυμα. Επίσης δεν πιστεύει στα βιολογικά αππορυπαντικά και απορρίπτει το πράσινο σαπούνι ως αθώο προϊόν.

Από την άλλη πλευρά η εμπειρία (ms) προτείνει πράσινο σαπούνι.

Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και ζητώ συγγνώμη που απουσίασα τόσες μέρες από την συζήτηση. Η βδομάδα όμως που πέρασε ήταν πολύ δύσκολη από πλευράς εργασίας.

 

 

Επίσης, θα ήθελα αν γίνεται, ms:

 

μία συνταγή για τον καθαρισμό των πάγκων της κουζίνας και μαρμάρων, και να μου πείτε αν είναι κατάλληλη και για ξύλινα τραπέζια.

 

μία συνταγή για το σφουγγάρισμα πλενόμενων επιφανειών (πλην μαρμάρου) κατάλληλη για μπουσούλημα :lol:

 

Το ντιμπέιτ είναι σωστό; Να θέσουμε τη βάση για διαπραγμάτευση;

 

Προσωπικά για τους πάγκους της κουζίνας καθώς και για το τραπέζι χρησιμοποιώ ζεστή σαπουνάδα με λίγο ξύδι μέσα το οποίο αποστειρώνει ελαφρά τις επιφάνειες. Δηλαδή σαπουνίζω καλά την επιφάνεια με ένα σφουγγάρι από την σκληρή πλευρά και μετά ξεπλένω με μία απορροφητική πετσέτα και νερό. Το σφουγγάρι το χρησιμοποιώ από την σκληρή επιφάνεια ειδικά αν ο πάγκος που θέλω να καθαρίσω έχει νερά δεν είναι δηλαδή εντελώς λεία η επιφάνεια του.

 

Για όλα τα πατώματα, είτε μωσαϊκά, είτε μάρμαρα είτε πατώματα χρησιμοποιώ ζεστό νερό, όσο πιο ζεστό τόσο το καλύτερο, με καλά διαλυμένες μέσα δύο κουταλιές της σούπας τριμμένο σαπούνι. Την σφουγγαρίστρα την στύβω πολύ καλά, γιατί εννοείται ότι από πριν έχω περάσει τον χώρο με την ηλεκτρική σκούπα οπότε αυτό που θέλω να κάνω είναι να μαζέψω όση σκόνη έχει απομείνει και να βγάλω τυχόν λεκέδες από το πάτωμα.

 

Γενικότερα, υποστηρίζω την άποψη ότι ΔΕΝ χρειάζεται το σπίτι να γίνεται καθαρό σαν νοσοκομείο. Έτσι και αλλιώς τα παιδιά μας, στην καθημερινότητα τους έρχονται σε επαφή με μικρόβια. Αν δεν τα βρουν μέσα στο σπίτι, θα τα βρουν έξω από αυτό, ακόμα και το καροτσάκι του μωρού μικρόβια έχει.. δεν το κάνουμε όμως με χλωρίνη, ούτε φυσικά το κρεβάτι του. Καλό είναι να μην γινόμαστε υποχόνδριες και φυσικά να έχουμε πάντα υπόψιν μας ότι το ανοσοποιητικό μας σύστημα είναι φτιαγμένο για να αντιμετωπίζει αυτά τα "καθημερινά" μικρόβια, εκτός αν του στερήσουμε εμείς αυτή την δυνατότητα οπότε και θα αδρανήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απορία....τι γίνεται με αυτό το καινούργιο απορρυπαντικό της ROLCO, PLANET?????

 

εγω δοκιμασα το μαλακτικο και εμεινα πολυ ευχαριστημενη αφηνει μια φρεσκαδα διακριτικη στα ρουχα

 

Χαιρομαι γιατι θα το πάρω αν και δεν χρησιμοποιούσα μεχρι τώρα μαλακτικό :)

 

Αυτό που με προβληματίζει όμως ειναι αν ειναι κατάλληλα τα PLANET για το μωρό!

 

Κορίτσια εγώ στην θέση σας δεν θα πίστευα έτσι εύκολα τα γνωστά περί προστασίας του περιβάλλοντος που ισχυρίζονται οι διάφορες εταιρίες. Δεν έχω κοιτάξει το συγκεκριμένο προιόν αλλά πάω και στοίχημα ότι στην ετικέτα του θα γράφει σίγουρα για επιφανιοδραστικά και ανιονικά τασιενεργά ( αλήθεια ποια είναι αυτά τα συστατικά που αναφέρονται ομαδοποιημένα στα απορρυπαντικά αλλά ποτέ ένα ένα ξεχωριστά;; Πόσα είναι και σε ποια ποσότητα; ).

Όσο για το μαλακτικό αγαπητή φίλη DALIA μην σε ξεγελά η απαλή και ευχάριστη μυρωδιά. Αποκλείεται να είναι φυσικής προέλευσης, πρόκειται για κάποιο χημικό με ωραία μυρωδιά που το μωρό σου όμως εισπνέει όσο φοράει τα ρούχα του.

Ας μην μιλήσουμε για τα χημικά που έχει μέσα αυτό το μαλακτικό, που καταφέρνουν να κάνουν τα υφάσματα τόοοσο απαλά. Και αυτά, αφού το μαλακτικό δεν ξεπλένεται από τα ρούχα είναι σε άμεση και συνεχή επαφή με το δέρμα του μωρού σου.

 

Υπάρχει κανένας λόγος να εκτίθεται το μωρό σε τόσα χημικά;;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα καθαριστικό πολλαπλών χρήσεων με τα εξής συστατικά:

 

Aqua, Sodium C12-15 Pareth Sulfate, Cocamide DEA, Sodium Chloride, Triethanolamine, Citric Acid, Parfum, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Limonene, Citral & Linalool.

 

madchemist αν μπορείς πες μου τί λέει !! Επισημαίνει επίσης οτι είναι ερεθιστικό για τα μάτια και οτι περιέχει περισσότερο από 5%, αλλά λιγότερο από 15% ανιονικά τασιενεργά, μη ιονικά τασιενεργά.

 

Περισσότερο από 5% αλλά λιγότερο από 15%....

Δεν καταδέχονται καν με ακρίβεια να μας πουν πόση είναι η ποσότητα αυτών των συστατικών, άσε που τα ομαδοποιούν χωρίς να αναφέρουν καν ποια είναι;.

 

Και κάτι που σκέφτηκα τώρα.. Αν είναι περισσότερο από 5% και λιγότερο από 15% υπάρχει δηλαδή περίπτωση σε κάθε συσκευασία η αναλογία κάποιου συστατικού να είναι διαφορετική κάθε φορά; ( αν έχεις τύχη διάβαινε που λένε!!)

 

Ακόμα και αβλαβή να είναι τα υπόλοιπα, πράγμα για το οποίο αμφιβάλω, μόνο αυτό το τελευταίο θα με έκανε να μην το χρησιμοποιήσω, πόσο μάλλον πάνω στο μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!!

Έχω αρκετές μέρες να μπώ στο parents και πραγματικά χάρηκα που με αφορμή τις απορίες μου ξεκίνησε αυτή η πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Μέσα από την αντιπαράθεση-συζήτηση κυρίως του madchemist και της ms μπορούμε να μάθουμε πολλά πράγματα εμείς οι λιγότερο ενημερωμένοι αλλά που ενδιαφερόμαστε για ένα υγειινό-φυσικό τρόπο ζωής.

Είμαι κι εγώ από τους αισιόδοξους που πιστεύουν ότι με σωστή ενημέρωση και υπομονή, ο κόσμος μπορεί να αλλάξει και ο άνθρωπος να "επιστρέψει στη φύση" γιατί εκεί ανήκει. Και παίρνω ως παράδειγμα εμένα που πλέον αναζητώ ένα φυσικό τρόπο ζωής στα πλάισια του λόγικού και προσπαθώ... χωρίς υστερίες :lol::lol: όπως λέει ο σύζυγος!!!

Γενικά ψάχνω βιολογικά-οικολογικά-φυσικά-υγειινά προϊόντα αλλά συχνά φτάνω σε αδιέξοδο. Αγοράζω κάποιο προϊόν με γνώμονα τα παραπάνω και μετά βάζω τα συστατικά του στη γνωστή πλέον σελίδα http://www.cosmeticsdatabase.com/index.php?nothanks=1

και αποδεικνύεται ότι το προϊόν δεν είναι τόσο αθώο!!!

Όσον αφορά τα απορρυπαντικά που είναι και το θέμα του τόπικ, τελικά είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε πράσινο σαπούνι παντού ή είναι εξίσου καλό ή καλύτερο να χρησιμοποιούμε κάποιο-α αππορυπαντικά που τα συστατικά τους δεν έχουν μεγάλο βαθμό επικινδυνότητας?

Απ΄ότι κατάλαβα η επιστημονική άποψη (madchemist) λέει ναι στα αππορυπαντικά αλλά με σύναιση και καλό ξέπλυμα. Επίσης δεν πιστεύει στα βιολογικά αππορυπαντικά και απορρίπτει το πράσινο σαπούνι ως αθώο προϊόν.

Από την άλλη πλευρά η εμπειρία (ms) προτείνει πράσινο σαπούνι.

Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Αγαπητή bimba.

Το φυσικό σαπούνι, είτε πράσινο, είτε μπεζ ή άσπρο είναι και αυτό ένα χημικό προϊόν. Όμως διαφέρει στο εξής. Ότι είναι προϊόν μίας χημικής αντίδρασης και όχι προϊόν που φτιάχνεται από πολλά και διαφορετικά, πιθανόν όχι ελεγμένα χημικά συστατικά.

 

Στο πρώτο ποστ που έκανα εδώ έδωσα το link για την σελίδα μίας κυρίας που φτιάχνει η ίδια σαπούνια και που αναφέρει αναλυτικά και τις διαφορές μεταξύ των διαφόρων φυσικών ή μη σαπουνιών καθώς και εξηγεί αναλυτικά τι ακριβώς είναι το σαπούνι για να μπορέσει να εξηγήσει μετά με ποιον τρόπο το φτιάχνει.

 

Προσωπικά, και μετά και από μία σχετική έρευνα που έκανα σε διάφορες σελίδες ελληνικές και ξένες, για το τι ακριβώς είναι το φυσικό σαπούνι, με έπεισε και θεωρώ ότι ούτε υπερβάλλει ούτε και λέει κάτι που είναι ψευδές.

 

Τώρα .. ακόμα και αν αυτά που διαβάζουμε στο ίντερνετ δεν θέλουμε να τα πιστέψουμε γιατί είμαστε δύσπιστες, είτε γιατί μας φαίνονται υπερβολικά, υπάρχει πάντα και η μέθοδος της παρατήρησης.

 

Ακούσατε ποτέ κάποιον συγγενή σας, πιο μεγάλο σε ηλικία να σας είπε ποτέ καμία ιστορία για κάποιον που έπαθε κάτι τραγικά κακό χρησιμοποιώντας σαπούνι;

 

Εγώ ποτέ, αν και οφείλω να ομολογήσω ότι τα σαπούνια που έφτιαχνε η γιαγιά μου δεν ήταν και τα πιο απαλά όταν τα χρησιμοποιούσες. Όμως η γιαγιά μου πέθανε 90 χρονών και είχε μέχρι τον θάνατο της, πλούσια μαλλιά μέχρι την μέση της, τα οποία τα έλουζε όλη της την ζωή με αυτά τα σαπούνια που έφτιαχνε η ίδια με αλισίβα και λάδι.

 

Της μαμάς μου τα μαλλάκια που τους έχει αλλάξει τα φώτα με τις χημικές βαφές και τα προιόντα που υποτίθεται τρέφουν τα μαλλιά, έχουν πάρει να αραιώνουν και ας είναι μόνο 70 χρονών.

 

Θέλω να πω με αυτό ότι κάποια πράγματα δοκιμάστηκαν στον χρόνο, τα χρησιμοποίησαν πάρα πολλές γενιές ανθρώπων και κατά πως φαίνεται λειτουργούσαν καλά.

 

Δεν ισχυρίζομαι φυσικά ότι εδώ προτείνω την πανάκεια για το κάθε τι. Λέω απλά την προσωπική μου εμπειρία, και το πως αυτή λειτούργησε στην δική μου ζωή και μου έλυσε κάποια από τα προβλήματα που είχα.

 

Το ξέρω ότι θα με ρωτήσετε αν λούζω τα μαλλιά μου με σαπούνι. Φυσικά και τα λούζω.. και χρησιμοποιώ για το χρώμα τους ινδική χέννα. Κοντεύουν να φτάσουν μέχρι την μέση μου, κάτι που δεν είχα αξιωθεί να το δω όσο καιρό τα ταλαιπωρούσα με βαφές, ( έστω και προσωρινές) και με σαμπουαν. Και δεν πέφτει ούτε τρίχα στην μπανιέρα κάθε φορά που τα λούζω, και είναι πλούσια και γυαλιστερά. Ε αυτό αν μη τι άλλο με πείθει ότι η γιαγιά μου μάλλον είχε δίκιο και ας μην έφτιαχνε και τα πιο απαλά σαπούνια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Κα Σταυρακου,

 

Δεν χρειάζεται να ασχοληθούν οι επίσημοι φορείς, να δείξουν εκείνοι μόνο ενδιαφέρον για αυτά τα θέματα.

Είναι σημαντικό ότι υπάρχουν και ενδιαφέρονται μεμονωμένοι άνθρωποι και ιδιωτικοί φορείς, ενδιαφέρομαι εγώ, ενδιαφέρεστε εσείς και πέντε δέκα άλλοι που θα μπορούσαν να μεταδώσουν την όποια γνώση έχουν, δίνοντας καταρχάς το καλό παράδειγμα και εφαρμόζοντας την πρώτα στους εαυτούς τους.

 

ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ πρεπει να δειχνουμε ευαισθησια και ενδιαφερον για αυτα τα θεματα. Το προβλημα εγκειται στο τι μπορει να κανει ο καθεις απο μεριας του.

 

Και εξηγουμαι:

1. Θα πρεπει οι παραγωγοι να ασχοληθουν αποκλειστικα με τις βιολογικες καλλιεργειες. (εδω θα χρησιμοποιησω μια διπλη καταφαση για να δωσω την αρνηση....ΝΑΙ ΚΑΛΑ...)

 

2. Θα πρεπει ΟΛΕΣ οι βιομηχανιες να ειναι συννομες ως προς την διαθεση των αποβλητων τους. (Εδω βλεπουμε τραγικα πραγματα...Σκεφθειτε οτι πολυ γνωστη αλουμινοβιομηχανια που τα ριχνει ολα στον ασωπο ποταμο οπως ειναι ανεπεξεργαστα( εξασθενες χρωμιο, βαρεα μεταλλα) ΕΧΕΙ ISO 14001!!!!!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil: )

 

3. Θα πρεπει να λειτουργησουν βιολογικοι καθαρισμοι επεξεργασιας αποβλητων (ομβρια, λυμματα, βιομηχανικα αποβλητα κλπ)

 

4. Θα πρεπει ολοι οι πολιτες να εγκαταστησουμε στα σπιτια μας συστηματα ανακυκλωσης και καθαρισμου του νερου, καθως και σκουπιδοφαγους στους νεροχυτες μας.

 

5. Θα πρεπει να εγκατασταθουν σε ολες τις γειτονιες ΣΩΣΤΟΙ και ΧΩΡΙΣΤΟΙ καδοι ανακυκλωσης για καθε ανακυκλωσιμο υλικο.(χαρτι, πλαστικο, μεταλο, γυαλι)

 

Αυτα ειναι τα πρωτα που ειναι απαραιτητο να γινουν. Παμε τωρα στα δευτερευοντα (εαν μπορουν να χαρακτηριστουν ετσι):

 

1. Θα πρεπει να απαγορευθει η χρηση πλαστικων συσκευασιων για τα τροφιμα (ειναι τοσες οι ουσιες που μεταναστευουν απο τη συσκευασια στο τροφιμο που ναι μεν ειναι σε πολυ μικρο ποσοστο, αλλα δρουν αθροιστικα)

 

2. θα πρεπει τα χημικα προσθετα των τροφιμων να αντικατασταθουν με αλλα που να προερχονται απο φυσικες πηγες.

 

3. Θα πρεπει να μη χρησιμοποιειται χλωριο για την απολυμανση του νερου (ανετα μπορει να γινει και με συμπυκνωμενο οξυζενε αλλα κοστιζει τρεις φορες περισσοτερο)

 

Θα μπορουσα να συνεχισω για παρα πολυ ακομα αλλα νομιζω οτι καταλαβαινουμε ολοι τι θελω να πω.

 

Σαφως και θα πρεπει αυτοι οι λιγοι ευαισθητοποιημενοι ανθρωποι να προσπαθουμε παντα να αφυπνιζουμε τους υπολοιπους αλλα δυστυχως θα ειμαστε παντα αδυναμοι να κανουμε κατι παραπανω, προκειμενου να ευαισθητοποιησουμε τους εχοντες την οποια δυναμη να αλλαξουν πραγματικα κατι απο οσα προανεφερα.

 

Δειτε εδώ http://environmentfood.blogspot.com/2008/09/blog-post_25.html

 

τι μπορεσε να καταφερει μια ευαισθητοποιημενη επιστημων οταν τολμησε να μιλησει ανοικτα για το εκ προ μελετης ΕΓΚΛΗΜΑ κατ'εξακολουθηση και κατα συσταση που συντελειται καθημερινα στον Ασωπο ποταμο.

 

Δεν παραιτουμαι λοιπον απο τιποτα ουτε πεσιμιστης ειμαι οπως γραψατε στην αρχη του ποστ σας. Ειμαι υπερρεαλιστης γιατι βλεπω πως τα χειριστα ερχονται και δυστυχως, το ξανατονιζω θα ειναι μοιραια και αναποφευκτα για ολους μας.

 

Παρ'ολα αυτα απο τουτο εδω το φιλοξενο βημα θα προσπαθω να απαντω σε τυχον ερωτησεις η να ενημερωνω εγκυρα τους φιλους συνγονεις σχετικα με καποια θεματα που δεν θα τους τα εξηγησει κανενας παιδιατρος η καμμια εταιρεια με απλο και κατανοητο τροπο, συνηθως λογω αγνοιας (ανεπιτηδευτη στην πρωτη περιπτωση αλλα σαφως επιτηδευμενη στη δευτερη).

 

Παντα στη διαθεση σας

 

Με εκτιμηση,

 

Σταμάτης Βαρδαξής

Χημικος MSc MBA

 

Κύριε Βαρδάξη,

Φύλαξα για το τέλος την απάντηση στο δικό σας μήνυμα για να συνεχίσουμε το ντιμπέντ μας όπως χαρακτήρισαν την συζήτηση οι φίλες που συμμετέχουν.

 

Όλα αυτά που λέτε είναι απόλυτα σωστά και συμβαίνουν γύρω μας. Το κυριότερο όμως που συμβαίνει και νομίζω ότι θα συμφωνήσετε σε αυτό, είναι ότι όλα αυτά τα περιβαλλοντικά προβλήματα είναι ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και όχι ένα πρόβλημα που αφορά τους άλλους.

 

Όταν εμείς μποϊκοτάρουμε τα προιόντα των μεταλλαγμένων και γεμάτων με χημικά καλλιεργειών θα στρέψουμε την παραγωγή σε πιο θεμιτές και καλές για το περιβάλλον τεχνικές.

 

Όταν εμείς οι ίδιοι μποϊκοτάρουμε τις βιομηχανίες που καταστρέφουν το περιβάλλον τότε αυτές οι βιομηχανίες είτε θα κλείσουν είτε θα αναγκαστούν να συμμορφωθούν με τις διατάξεις του νόμου. Γνωρίζουμε ποια αλουμινοβιομηχανία μολύνει τον Ασωπό; Αν ναι μαύρο σε όλα της τα προιόντα μαύρο και στις εταιρίες που χρησιμοποιούν υλικά από αυτήν την βιομηχανία.

 

Εμείς δεν πρέπει να αγοράζουμε προιόντα που είναι σε πλαστικές συσκευασίες.

Και επιτέλους.. Πετάξτε αυτά τα τάπερ από τα ντουλάπια σας. Δεν βλέπετε πως απορροφούν το χρώμα από τα τρόφιμα και βάφουν κάθε φορά που βάζετε μέσα κάτι ρευστό;; Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι εφόσον απορροφούν τις ουσίες τους φαγητού δεν επιστρέφουν τις δικές τους μέσα στο φαί που τρώμε;; Υπάρχουν τόσο ωραία γυάλινα, εμαγιέ και κεραμικά σκεύη.

 

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ούτε καν πλαστικές σακούλες αλλά ακόμα και τις χάρτινες που παίρνω από τον μανάβη τις επαναχρησιμοποιώ για τα επόμενα ψώνια μου. Στην αρχή αυτό ξένιζε στους εμπόρους. Με κοίταζαν σαν UFO όταν τους έλεγα ότι δεν παίρνω πλαστικές σακούλες. Όσο για τα προϊόντα..

Αγοράζω χύμα όσπρια, κρέας από τον χασάπη τυλιγμένο σε χαρτάκι, αγοράζω ακόμα και μακαρόνια χύμα..

 

Στο κάτω κάτω γιατί να πληρώνω και το αμπαλάζ των προϊόντων. Τα ίδια είναι και σε πολλές περιπτώσεις και πιο καλά.

 

Μπορεί να μοιάζει αυτό ότι είναι άβολο. Αλλά είναι και λίγο θέμα συνήθειας. Δυσκολεύτηκα πολύ να πείσω τον άντρα μου να μην ξεχνάει την πάνινη τσαντούλα για τα ψώνια, (που ούτε χώρο πιάνει αν την διπλώσεις, ούτε και βαραίνει να την έχεις στην τσάντα ή στην τσέπη σου) .

Σύντομα όμως κατάλαβε ότι ακόμα και αυτό το μικρό ξεβόλεμα από την παγιωμένη συνήθεια της σακούλας και του πλαστικού, έστω και από δύο ανθρώπους κάνει την μεγάλη διαφορά. Πόσω μάλλον αν εφαρμοστεί συλλογικά.

 

Ενδεικτικά ανέφερα κάποια από αυτά που μπορούμε να κάνουμε. Μπορεί κάποιος από εσάς να μου πει ότι γίνομαι υστερική ή ότι υπερβάλλω. Δεν είναι τίποτα από όλα αυτά. Είναι τρόπος ζωής, στον αντίποδα εγώ βρίσκω υστερική την υπερκατανάλωση χρωματιστών συσκευασιών, τον σωρό από τα πλαστικά που έχει μέσα ένα σύνηθες σπίτι σε ότι μορφή και αν είναι αυτά, την μανία για καθαριότητα με χημικά που και μόνο η οσμή τους μπορεί να κάνει έναν άνθρωπο να πέσει λιπόθυμος, μα εκείνο που βρίσκω πιο απαίσιο από όλα είναι όλο αυτό το ψέμα και η υποκρισία που υπάρχει γύρω από αυτά που τελικά μας είναι πραγματικά απαραίτητα για να ζήσουμε όμορφα την ζωή μας.

 

Πιστεύω ότι το κυριότερο είναι να έχουμε την υγεία μας. (Όντας παθούσα έχω και μία σχετική εμπειρία σε αυτό το θέμα. ) Και δεν δέχομαι να μπω σε κανένα παραμύθι που θα θελήσει να μου πλασάρει ο καθένας που στην τελική δεν τον ενδιαφέρει ούτε αν εγώ θα είμαι καλά ούτε φυσικά αν θα είναι καλά η οικογένεια μου.

 

Νομίζω ότι αν τελικά οι περισσότεροι λειτουργήσουμε έτσι πολλά από αυτά που αναφέρετε κ. Βαρδάξη θα βρουν τον δρόμο για την εφαρμογή τους και μάλιστα άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ ms για την απάντηση αν και έχω ακόμα απορίες!! Δεν είμαι "ξανθιά" (τρόπος του λέγειν για να μην παρεξηγηθώ...) απλά θέλω να καταλάβω σωστά.

Όπως λες δεν υπάρχει μόνο το πράσινο σαπούνι αλλά υπάρχουν διάφορα φυσικά σαπούνια τα οποία και θα προτιμούσα γιατί η μυρωδιά του πράσινου σαπουνιού μου προκαλεί δυσφορία. Τα μόνα φυσικά σαπούνια που έχω βρει σε καταστήματα με βιολογικά είδη είναι σε μορφή πλάκας και έχουν καλλυντική χρήση (κυρίως χέρια, πρόσωπο, σώμα). Υπάρχουν φυσικά σαπούνια (εκτός το πράσινο) που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αππορυπαντικά? Ποιά είναι? Από πού τα προμηθεύομαι?

Μια άλλη σημαντική απορία: οι ζαχαροτενσίδες και το θειικό αλκοόλ από καρύδα που περιέχει το βιολογικό μου απορρυπαντικό πιάτων δεν είναι φυσικά προϊόντα άρα και αθώα? Madchemist θα ήθελα αν είναι δυνατό και τη δική σου απάντηση.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ ms για την απάντηση αν και έχω ακόμα απορίες!! Δεν είμαι "ξανθιά" (τρόπος του λέγειν για να μην παρεξηγηθώ...) απλά θέλω να καταλάβω σωστά.

Όπως λες δεν υπάρχει μόνο το πράσινο σαπούνι αλλά υπάρχουν διάφορα φυσικά σαπούνια τα οποία και θα προτιμούσα γιατί η μυρωδιά του πράσινου σαπουνιού μου προκαλεί δυσφορία. Τα μόνα φυσικά σαπούνια που έχω βρει σε καταστήματα με βιολογικά είδη είναι σε μορφή πλάκας και έχουν καλλυντική χρήση (κυρίως χέρια, πρόσωπο, σώμα). Υπάρχουν φυσικά σαπούνια (εκτός το πράσινο) που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αππορυπαντικά? Ποιά είναι? Από πού τα προμηθεύομαι?

Μια άλλη σημαντική απορία: οι ζαχαροτενσίδες και το θειικό αλκοόλ από καρύδα που περιέχει το βιολογικό μου απορρυπαντικό πιάτων δεν είναι φυσικά προϊόντα άρα και αθώα? Madchemist θα ήθελα αν είναι δυνατό και τη δική σου απάντηση.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας...

 

Καλημέρα,

 

Εγώ χρησιμοποιώ το λευκό Αρκάδι σε νιφάδες, για τα ρούχα, το Αρκάδι σε πλάκες πράσινο και άσπρο, ( το δε άσπρο είναι σχεδόν άοσμο και πολύ απαλό το έχω για το μπάνιο και για λούσιμο, ενώ το πράσινο και για άλλες χρήσεις) και έχω βρει και ένα σαπούνι Μασσαλίας το οποίο απλά γράφει Σαπούνι Μασσαλίας στα Γαλλικά, το οποίο είναι και αυτό πολύ απαλό και μέχρι πρότινος το έβρισκα σε διάφορα super markets αλλά τώρα πια μόνο στον Χόντο. Φοβερό σαπούνι και αυτό, πρέπει όμως να το φτιάχνουν από γλυκερίνη γιατί είναι ελαφρά διάφανο. Πάντως πολύ καλή ποιότητα.

 

Καλά είναι και τα λευκά και πράσινα του Αλεπουδέλη. Αυτά τα χρησιμοποιώ για τα πιάτα όταν δεν τα πλένω σε λεκάνη με σαπούνι με νιφάδες, ( όταν δεν τα βάζω στο πλυντήριο). Επίσης τα χρησιμοποιώ για να καθαρίζω τον νεροχύτη, την μπανιέρα, τον νιπτήρα κτλ. Τρίβεις το σαπούνι στο σφουγγάρι από την σκληρή πλευρά και κάνεις την μπανιέρα. Και για την αποχέτευση λίγο ξύδι με σόδα μαγειρική, και μπόλικο καυτό νερό και καθαρίζει τέλεια χωρίς να μυρίζει. Το ξύδι είναι καλό και για τα άλατα και τελευταία βρήκα ότι βγάζει και τις μαυρίλες από το κάτω μέρος της κατσαρόλας.

 

Παίζουν επίσης και οποιαδήποτε άλλα σαπούνια θα βρεις στα τμήματα με τα απορρυπαντικά, τα περισσότερα από αυτά είναι φυσικά, αλλά το καταλαβαίνεις γενικότερα το φυσικό σαπούνι. Έχει άλλη μυρωδιά και άλλη υφή από αυτά που είναι για καλλυντική χρήση τύπου Dove κ.α.

 

Το φυσικό σαπούνι είναι λίγο πιο μαλακό όταν το πιάνεις, είναι λίγο πιο λιπαρό, και επίσης η μυρωδιά του είναι λίγο πιο έντονη με την έννοια ότι δεν μυρίζει απαλά, ή σαν πούδρα, ή οποιοδήποτε άλλο τέτοιο άρωμα. Έχει μία ελαφρά όξινη μυρωδιά ... μμμ δεν μπορώ να στην περιγράψω.

 

Τα σαπούνια είναι καλό να τα παίρνεις και να τα αφήνεις για λίγο καιρό έξω από την συσκευασία τους, ή αν έχει καλό καιρό για λίγες μέρες στον ήλιο. Σκληραίνουν ελαφρά και χάνουν την μυρωδιά λαδιού που έχουν. ( αν είναι από λάδι).

 

Και τα σαπούνια που θα βρεις στα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα είναι φυσικά, αλλά γενικότερα είναι για καλλυντική χρήση και ως εκ τούτου υπερτιμολογημένα.

 

Κοίτα.. εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μία δοκιμή, γιατί κάτι που μπορεί να βρίσκω εγώ ως καλό εσένα να μην σε ικανοποιεί ή να βρεις κάτι άλλο που να μην το έχω δοκιμάσει ή να μην το έχω υπόψιν μου. Έπειτα τα σαπούνια δεν είναι ακριβά, και έτσι μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα χωρίς να ξοδευτείς. Ότι δεν σου κάνει, πάει στο συρτάρι να μυρίζουν ωραία τα ρούχα!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κερδίσει απο τις κληρώσεις του parents πριν αρκετους μήνες αυτές τις μπαλίτσες πλυντηρίου απο το ecofamily

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=113

 

είναι φανταστικές, δεν βάζω πλέον καθόλου μαλακτικό, λιγότερη σκόνη και τα ρούχα γίνονται υπέροχα. Το πρόβλημα είναι ότι όποτε κρεμάω τα ρούχα τις χάνω όμως σίγουρα θα τις αγοράσω την επόμενη φορά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε:

 

Μύθος πρωτος : "Το ξυδι απολυμαινει"

 

Το ξυδι οπως εχω ξαναγραψει σε αλλο ποστ ειναι ενα πολυ αραιο διαλυμα οξικου οξεος (περίπου 5%, δηλαδη σε 100 γρ. νερου περιεχονται 5 γραμμαρια οξικο οξυ.) Σε αυτη τη συγκεντρωση για να σκοτωσει , φερ'ειπειν, τον ιο της σαλμονελλας (κοτοπουλο, ψαρια, αυγα) θα πρεπει να εφαρμοστει στις επιφανεια ΑΔΙΑΛΥΤΟ και να παραμεινει για 30 λεπα της ωρας. Μονο τοτε θα σκοτωσει το 80% των αποικιων.

 

 

Μυθος δευτερος : "Το μαλακτικο δεν ξεπλενεται"

 

Στην φαση του ξεβγαλματος το πλυντηριο μας παιρνει εως και 40% περισσοτερο νερο απ'οτι στην φαση της πλυσης. Ο ογκος του καδου ενος τυπικου 6κιλου πλυντηριου ειναι περιπου 60 λιτρα. Η συνηθως προτεινομενη ποσοτητα του μαλακτικου για 6 κιλα ρουχα ειναι περιπου στα 60ml (2 με 3 καπακια). Εχουμε λοιπον μια εξαιρετικα μεγαλη διαλυση του μαλακτικου στο νερο. Ακομα και εαν δεν κανουμε επιπλεον ξεβγαλμα, το μαλακτικο ΔΕΝ ΕΠΙΚΑΘΕΤΑΙ πανω στα ρουχα αφου η δραση του διαρκει οσο και το τελευταιο ξεβγαλμα (περιπου 5 λεπτα). Τυχον υπολλειματα φευγουν με το στυψιμο. Επιτελους εαν δεν πειθεστε καντε ενα επιπλεον ξεβγαλμα (το κουμπακι του πλυντηριου με το ντουζακι επανω του).!!

 

 

Το βιολογικο απορρυπαντικο πιατων που αναφερεις ειναι πιο "αθωο" απο την αποψη οτι τα συστατικα προερχονται απο κοκοφοινικα συνηθως και δρουν με τον ιδιο τροπο με τα χημικα που προερχονται απο το πετρελαιο.

 

sunsun τα συστατικα του καθαριστικου που αναφερεις περιεχονται στα περισσοτερα τις αγορας. Σιγουρα θα ειναι μαρκαρισμενο με το "Χ ερεθιστικο" ειδικα για τα ματια. Χρησιμοποιησε το συμφωνα με τη δοσολογια που γραφει η ετικεττα και ξεπλυνε καλα μετα τη χρηση. Δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

 

Το 5 ως 15 ειναι ο απολυτως νομιμος τροπος σημανσης στην ετικεττα των συστατικων που λεγονται τασιενεργα. Και φυσικα καμμια εταιρεια δεν θα γραψει το ποσο ακριβως περιεχεται στη φορμουλα της για ευνοητους λογους.

 

Τα τασιενεργα παντα εμφανιζονται ομαδοποιημενα στην ετικεττα γιατι κανουν ακριβως την ιδια δουλεια (χαμηλωνουν την επιφανειακη ταση του νερου κανοντας πιο ευκολη την εισχωρηση του στις ινες των υφασματων η στους πορους των επιφανειων προκειμενου να φυγουν οι λεκεδες). Υπαρχουν τα ανιονικα (σκονη, αιμα, πρωτεϊνικοι λεκεδες), τα κατιονικα (νεκρα σωματιδια δερματος, μαλακτικα) και τα μη ιονικα (λιπαροι λεκεδες, σαλτσες).

 

Επισης και φυσικα το κρεββατακι του μωρου ,που φυσικα εχει μικροβια

δεν θα το καθαρισουμε με χλωρινη.

Πρεπει να καθαρισουμε και να απολυμανουμε (οχι απαραιτητα με χλωρινη)ομως τις επιφανειες που ερχονται σε επαφη με παθογονα μικροβια (παγκοι κουζινας, τουαλεττα κλπ) για να αποφυγουμε τα χειροτερα. Για την απολυμανση πρεπει απαραιτητα να χρησιμοποιηθει ΣΩΣΤΑ καποιο απολυμαντικο (χλωρινη, οξυζενε, η τα αλλα τα κοκκινα) .

Λαδοξυδα και σαπουνια ΔΕΝ ΑΠΟΛΥΜΑΙΝΟΥΝ.-

 

Και ενα τελευταιο : ακομα και το χαρτι του χασαπη εχει πλαστικη μεμβρανη απο την μεσα μερια του. Παρ'όλα αυτα ομως το χοιρινο που θα αγορασουμε δεν θα επηρεαστει τοσο απο την μεταναστευση βλαβερων ουσιων απο τη μεμβρανη προς αυτο. Ειναι απο μονο του βεβαρυμενο απο τα εκατονταδες ΚΙΛΑ τετρακυκλινων (αντιβιοτικων) και ηρεμιστικων που εχει καταπιει το ζωο οσο ζουσε προκειμενου να διατηρειται ηρεμο για να μην ξυνισει το κρεας του κει δεν μπορει να πουληθει. Επισης το μοσχαρακι του γαλακτος εχει φαει αρκετο cyromazine (παρασιτοκτονο φαρμακο) που μεσα του εχει μεταβολιστει σε ΜΕΛΑΜΙΝΗ.

 

Εαν θελετε να σας πω και αλλα πειτε μου...

 

 

 

Τωρα για τα υπολοιπα που γραφτηκαν δεν εχω να πω κατι αλλο. Δυστυχως οπως εχω ξαναπει τα χειροτερα ερχονται και ειναι αναποφυεκτα.

 

Παντα στη διαθεση σας

 

Με εκτιμηση

Σταματης Βαρδαξής (και οχι Βαρδάξης)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφερεις για το μαλακτικο το ειχα γραψει και σε αλλο ποστ γιατι και εμενα ( ειδικος δεν ειμαι βεβαια ) δεν μου φαινοταν καθολου φυσιολογικο να μην ξεβγαζεται το μαλακτικο αφου το περνει μεσα και μετα κανει ξεβγαλματα.Τλπ εγω προσωπικα δεν προκειται να σταματησω να χρησιμοποιω.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι με τα συμπηκνωμενα τι ακριβως συμβαινει?

Επισης εγω προσωπικα ειμαι χορηγος της γνωστης ετιαρειας χλωριου :lol::lol: ριχνω αρκετα συχνα και μεσα σε ολα τα σιφονια στο σπιτι.

Αλλη ερωτηση το καινουριο καθαριστικο σε spray που λεει χωρις χλωριο τι μπορει να ειναι αυτό? Εγω το χρησιμοποιω σε οτι εχει σχεση με το παιδι.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξανα μπερδευτει!!Αμαν ρε παιδια!!!Εγω ημουν αυτη που ειχα ρωτησει μαλιστα το φιλο μας madchemist για την χλωρινη!!Επισης γιατι μου το κανεις αυτο!!Το ξυδι το ειχα σε πολυ εκτιμηση :lol: και το παιρνω με τα κιλα απο το σουπερ μαρκετ!!Να ρωτησω ομως απο αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο υπαρχει καποιο που ειναι λιγοτερο ισχυρο και ειναι καλο να το χρησιμοποιόυμε ή ολα ειναι ιδια οποτε συνισταται η λελογισμενη χρηση για όλα?Επίσης, αυτα τα Ecofamily με τους μαγνητες?Τι εχεις να μας πεις?

Πάντως αν και αυτά που λέει η ms μερικα τα θεωρω υπερβολές ή μαλλον πιστευω οτι το πρασινο σαπουνι δεν μπορει να ειναι πανακεια για ολα!Υπαρχουν λεκεδες ειτε στα ρουχα των παιδιων είτε στους νεροχυτες απο λάδια κλπ που δεν βγαινουν.Ομως απο την άλλη πιστευω οτι αν οι περισσοτεροι κανουμε τα μισα απο αυτα που κανει η ms όπως με τις σακουλες sto s/m ή με τον περιορισμό της χρήσης πλαστικών και αλλα πολλα απο τα οποια φυσικα δεν ακολουθω κανενα εκτος απο την ανακυκλωση αλλα θα προσπαθησω να αλλάξω μερικες συνηθειες η κατασταση θα ηταν πολυ καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Επισης εγω προσωπικα ειμαι χορηγος της γνωστης ετιαρειας χλωριου :lol::lol: ριχνω αρκετα συχνα και μεσα σε ολα τα σιφονια στο σπιτι.

Dalia και εγω!ειναι το απορρυπαντικο που παντα περισσευει στο σπιτι!Απλα με το παιδι λιγο το περιορισα!!Εγω το θεωρω καρα-απολλυμαντικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

dalia & thalia βλάπτετε τα παιδιά σας και τα παιδιά μας και τα παιδιά των παιδιών μας. Προτείνω να λούζεστε και να πλένεστε με Χλωρίνη. Στο δέρμα σας να δείτε πόσα μικρόβια ζουν!

Έλεος πια...

Ειρωνεύομαι, τί άλλο να κάνω :evil:

 

Σταματήστε την αλόγιστη χρήση της χλωρίνης! Και εγώ τη χρησιμοποιώ στο μπάνιο αλλά με φειδώ. Δεν μπορείτε να υπερηφανεύεστε για την καταστροφή που προκαλείτε! Και εμείς καθαρές είμαστε, όχι μόνο εσείς!!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

dalia & thalia βλάπτετε τα παιδιά σας και τα παιδιά μας και τα παιδιά των παιδιών μας. Προτείνω να λούζεστε και να πλένεστε με Χλωρίνη. Στο δέρμα σας να δείτε πόσα μικρόβια ζουν!

Έλεος πια...

Ειρωνεύομαι, τί άλλο να κάνω :evil:

 

Σταματήστε την αλόγιστη χρήση της χλωρίνης! Και εγώ τη χρησιμοποιώ στο μπάνιο αλλά με φειδώ. Δεν μπορείτε να υπερηφανεύεστε για την καταστροφή που προκαλείτε! Και εμείς καθαρές είμαστε, όχι μόνο εσείς!!

 

Αν ειστε καθαρες μπραβο σας!! ( δε νομιζω εξαλλου να το αμφισβιτησε αυτο κανεις.)Καταρχην που ξες αν λουζομαστε με χλωρινη ή οχι? Τουλαχιστον ειμαστε ειλικρινης και το παραδεχομαστε ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΟΜΑΣΤΕ, τωρα βεβαια ο καθενας το εκλαμβανει οπως θελει αλλα προβληματα του.

α και για να μην ξεχασω ( φυσικα δεν απολογουμε ) μεσα απο το σιφον καποια στιγμη ειχε βγει μια 40ποδαρουσα και γενικως κυκλοφορουσαν στη γειτονια.δεν τις επιανε τιποτε μονο η χλωρινη για φαντασου τι κακο θα παθαινε το παιδακι εαν το τσιμπουσε τλπ.

Τα παραπονα σας για την κυκλοφορια συγκεκριμενων προιοντων εκει που πρεπει και οχι σ'αυτους που για τους χ,ψ λογους αποφασισαν να τα χρησιμοποιησουν.

Απλα ας προσεχουμε λιγο πως χρησιμοποιημουμε το γραπτο λογο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...