Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

Καλημέρα happymummy και να σου ζήσει η μπεμπούλα,

Κοιταξε ειδική στο θηλασμό δεν είμαι και δυστυχώς εμένα δεν μου πήγε καθόλου καλά και θήλασα μόνο ένα μήνα.

Στο φόρουμ υπάρχει ειδική ενότητα και από ότι έχω διαβάσει είναι ότι καλύτερο για τα μπεμπάκια και δεν προκαλεί προβλήματα, κάθε άλλο.

Πιστεύω ότι καλά κάνεις και βοηθάς το μωράκι τη συγκεκριμένη στιγμή που έχει το πρόβλημα, δυστυχώς σε αυτούς τους μήνες δεν μπορούμε νά κάνουμε πολλες παρεμβάσεις, εκτός από ψυχολογική υποστήριξη που είναι η αγκαλίτσα για τα μικρούλια :)

Ο δικός μου είχε μέχρι τον 5ο κολικούς και δυσκοιλιότητα, οπότε καταλαβαίνεις τι γινόταν!! Αλλάξαμε πολλά γάλατα και έτσι βρήκαμε μια λύση μέχρι που άρχισε στερεά τροφή και ηρέμησε και αυτός και εμείς. Τώρα κάνει 3 - 4 φορές τη μέρα κακάκια:D Θα έρθουν καλύτερες μέρες ή μάλλον πιο ήρεμες!

Υπομονή και πιστεύω ότι σύντομα θα μπείτε σε μια σειρά.

Στη διάθεσή σου για κουβεντούλα και ότι άλλο χρειαστείς.

Η μαμά του Τατάνκα

130946.birthday.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!! ηρεμησα λιγο γιατι παντου ακουγα Αποκλειεται κατι συμβαινει, δεν γινεται στα παιδια που θηλαζουν!!

με το να μην τρωω πρασινα οσπρια κλπ εχω καταφερει να μην εχει καθολου κολικους επίσης και τα πολλα γαλακτομικα δεν ειναι οτι καλυτερο, μειώνοντας τα σταματησαν οι μεγαλες γουλιες.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθηστε με λίγο και εμενα ρε κορίτσια... Εχω ενα κοριτσάκι 29 ημερων σημερα, και θηλάζω αλλά δινω και συμπλήρωμα (το Απταμιλ 1, περίπου 200 ml τη μερα). Η μικρή μεχρι πριν 4-5 μερες εκανε κακα της 5-6 φορες τη μερα τουλάχιστον. Πριν 5 μερες εκανε μόνο 2 φορές, την επομένη μόνο μία και τις δυο προηγούμενες μερες ΤΙΠΟΤΑ!! Εχει τρελαθεί στην κλανια αλλα από κακα γιοκ!! Πρεπει να ανησυχω?? Τι νομίζεται ότι μπορεί να φταιει?? Τι να κάνω για να την βοηθήσω γιατί σφιγγεται συνέχεια και γκρινιάζει και την εχει λυπηθεί η ψυχή μου...

 

Τα ίδια και η δικιά μας... Ενώ στο μαιευτήριο ενεργούνταν σε κάθε θηλασμό, από την ηλικία των 10 ημερών περίπου άρχισε να κάνει κακά κάθε 3-4 μέρες και σπανιότερα κάθε δύο. Από ό,τι διάβασα εδώ στο forum και αλλού είναι συνηθισμένο σε μωράκια που θηλάζουν είτε να κάνουν κακά πολλές φορές τη μέρα είτε κάθε 4 μέρες ή και πιο αραιά!

 

Από ένα σημείο και έπειτα πάψαμε να ανησυχούμε τόσο και τη βοηθάμε όσο μπορούμε με μασάζ και κάνουμε υπομονή μαζί της...Τώρα πού και πού κάνει και κάθε μέρα...

Μία συμβουλή που μας έδωσε η γιατρός και βοηθάει κάπως ότν το πρόβλημα είναι κοντά στην έξοδο στον ποπό: 2ml ελαιόλαδο σε μια σύριγγα (χωρίς τη βελόνα) μέσα στον ποπό και λίγο μασάζ μετά. Δεν θα ενοχλήσει καθόλου το μωρό και κακό δεν κάνει, βοηθάει στην πίεση που νοιώθει όταν έρχονται τα κακά...

 

Ελπίζω να διορθωθεί κάποια στιγμή!

 

(πραγματικά αυτό λέμε κι εμείς, τί πάθαμε, να μιλάμε και να μας απασχολούν τόσο για κακά... :) )

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!! ηρεμησα λιγο γιατι παντου ακουγα Αποκλειεται κατι συμβαινει, δεν γινεται στα παιδια που θηλαζουν!!

με το να μην τρωω πρασινα οσπρια κλπ εχω καταφερει να μην εχει καθολου κολικους επίσης και τα πολλα γαλακτομικα δεν ειναι οτι καλυτερο, μειώνοντας τα σταματησαν οι μεγαλες γουλιες.

ευχαριστω

 

και εγω ειχα τοιδιο προβλημα μεχρι 1.5 μηνων που θηλαζα τη μικρη και ολοι μου ελεγαν θηλαζεις και εχει δυσκοιλιοτητα αποκλειεται αλλα τελικα σωθηκα με τα φασολακια με το που ετρωγα σε 3-4 ωρες το μωρο τα εκανε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΗΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ? ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ . ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

ΤΟ ΛΟΥΚΟΥΜΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!!!!Το λουκουμάκι μου είναι σκέτη γλύκα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

épeidi ki emeis eixame problima me ton mikro otan itan neogennito o paidiatros mou sinestise mia koutalitsa kalampokelaio( tonizontas aystira MONO KALAMPOKELAIO) se kathe geyma .etsi ki ekana kai se mia ebdomada eixe strwsei entelos alla ayto einai kalo an pinei gala sto mpimpero.kai kati allo pou kaname na ton boithame itan na diplwnoume ta podarakia stin kilitsa kai exontas ena thermometro apo ta kanonika na to pazoume ligo stin akri sto popoudaki kai ontos itan poly kali symbouli.me to pou to bazame ebgenan me tin mia ta kakakia kai iremouse o glikoulis.

Diamantis 03.10.2007

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Αγαπητες μανουλες βοηθηστε με,η μπεμπαμου 2 μηνων εχει δισκοιλιοτητα και σχεδον παντα τη βοηθαω εγω ειται με μαλαξεις ειται μα θερμομετρο και κανει τα κακακια της τα οποια ειναι σκληρα και ποναει.Ειναι σωστο να της βαζω θερμομετρο στον πωπουδακο της για να ενεργειτα?σημερα ομως δεν πιανει ουτε αυτο και υποφερει το μωρο μου.Καποιος αλλος τροπος υπαρχει να τη βοηθησω?Σπαραζει η καρδια μου να τη βλεπω να υποφερει

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη της δινω ξενο γαλα ,δεν θηλασα καθολου.Μου ειπε οτι δεν εχει σχεση το γαλα και οτι ειναι φυσιολογικο τα μωρακια σε αυτην την ηλικια(2 μηνων)να παρουσιαζουν δισκοιλιοτητα.Σημερα βεβαια την εχω παρει 10 φορες τηλεφωνοι να μου πει κατι να κανω στη μπεμπα να μην υποφερει ετσι .αλλα δεν το σηκωνει.Να τησ βαλω λιγο λαδακι στο πωπουδακο μηπως τη βοηθησει?δεν ξερω τι να κανω εχω απελπιστει

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη της δινω ξενο γαλα ,δεν θηλασα καθολου.Μου ειπε οτι δεν εχει σχεση το γαλα και οτι ειναι φυσιολογικο τα μωρακια σε αυτην την ηλικια(2 μηνων)να παρουσιαζουν δισκοιλιοτητα.Σημερα βεβαια την εχω παρει 10 φορες τηλεφωνοι να μου πει κατι να κανω στη μπεμπα να μην υποφερει ετσι .αλλα δεν το σηκωνει.Να τησ βαλω λιγο λαδακι στο πωπουδακο μηπως τη βοηθησει?δεν ξερω τι να κανω εχω απελπιστει
τα μωρα που θηλαζουν παντως δεν εχουν τετοια προβληματα...θυμαμαι στη Μελινα που δεν θηλασα αραιωνα περισσοτερο το γαλα της.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι να την θηλαζα .σαφως δεν θα χα τετοια προβληματα.Το γαλα που της δινω επειδη ειναι αντιαναγωγικο ειναι αρκετα πυχτο.Λεσ να της το αραιωνω περισσοτερο?Ασε που της ριχνω μεσα και 3 σταγονες σιδηρου γιατι λεει η γιατρος την ειδε πολυ ασπρη την μπεμπα και χωρις εξετασεις μου ειπε να της δινω σιδηρο.Ο σιδηρος δεν επιδινωνει την δισκοιλιοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να την θηλαζα .σαφως δεν θα χα τετοια προβληματα.Το γαλα που της δινω επειδη ειναι αντιαναγωγικο ειναι αρκετα πυχτο.Λεσ να της το αραιωνω περισσοτερο?Ασε που της ριχνω μεσα και 3 σταγονες σιδηρου γιατι λεει η γιατρος την ειδε πολυ ασπρη την μπεμπα και χωρις εξετασεις μου ειπε να της δινω σιδηρο.Ο σιδηρος δεν επιδινωνει την δισκοιλιοτητα?
ειναι τρελη;;;;;;;; :shock: τι κανει στο μωρακι σου;;;αλλαξε επειγοντως γιατρο!σοβαρα σου μιλαω και σταματα τον σιδηρο.το καημενο το μωρακι θα εχει τρελλαθει....εγω θα το αραιωνα μεχρι να εβλεπα εναν αλλον παιδιατρο.
Link to comment
Share on other sites

Ουτως η αλλως σκεφτομουν μετα το σημερινο που δεν σηκωνει τηλεφωνα να την αλλαξω.Να το αραιωνω δηλαδη πως.Τωρα βαζω 150 μλ νερο και 5 κοφτες γαλα.Να βαζω 4 κουταλιες δηλαδη γαλα ή περισσοτερο νερο

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τι εκανα εγω, αλλα αυτο ισχυε για το δικο μου μωρο μονο...

 

της εδινα δικο μου γαλα μεχρι το 3 μηνα... μετα μπλεξαμε με τα ξενα... αφου περασαμε ενα σωρο δυσκολιες με δυσκοιλιοτητα, καταληξαμε να της δινουμε aptamil digestive comfort μαζι με aptamil1 (το απλο)... αυτο για κανενα διμηνο περιπου, μεσα σιγα σιγα εκοβα το digestive comfort και εδινα σκετο aptamil...

 

επισης, οταν η μικρη υπεφερε πολυ της εκανα ενα βρεφικο κλυσματακι και ανακουφιζοταν αμεσως...

 

θερμομετρο δεν εβαζα ποτε, το φοβομουν... καλυτερα μια μπατονετα με λιγο λαδακι...

 

ξαναλεω... αυτα ηταν για το δικο μου παιδι....

δεν σημαινει οτι λυνουν προβληματα ολων των μωρων..

 

παντως, εμεις πανω που ηρεμησαμε απο τη δυσκοιλιοτητα... βαλαμε τις κρεμες, τα φρουτα και τα λαχανικα.. κι αντε παλι απο την αρχη ζοριζομαστε για κακα...

 

πιστευω ειναι τελικα στο μωρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ, είναι όντως εξαιρετικό. Έχω δύο κοριτσάκια (μονοζυγωτικά δίδυμα) σχεδόν δύο ετών. Το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας ξεκίνησε μόνο στο ένα κοριτσάκι, λίγο μετά τους 14 μήνες. Η μικρή δυσκολευόταν πολύ να κάνει κακά, δοκιμάσαμε αρκετές λύσεις (δαμάσκηνα, αλλαγή στο γάλα, πολύ λάδι στο φαγητό, αρκετά υγρά/χυμούς, all bran, weetabix) αλλά δεν βοήθησαν πολύ. Η αλήθεια είναι ότι στη μικρή δεν αρέσουν πολύ τα χόρτα, οπότε δυσκολευόμασταν πολύ στο τι θα φάει. Το μόνο που της αρέσει πολύ είναι το σπανάκι με αγγινάρα, οπότε φροντίζω να το τρώει σχεδόν καθημερινά. Τους τελευταίους 3-4 μήνες άρχισε να τρώει δειλά δειλά και λίγα όσπρια, αλλά δεν είδαμε μεγάλη διαφορά.

 

Ο γιατρός μας είπε να δοκιμάσουμε να τη βοηθήσουμε αλλάζοντας τη διατροφή της (με όλους τους πιο πάνω τρόπους), αλλά αφού δεν έφερναν αποτέλεσμα περάσαμε στο Duphalac. Ούτε αυτό βοήθησε, οπότε αναγκαζόμασταν να κάνουμε συχνά χρήση των μικροκλυσμάτων. Για κάποια περίοδο αρχίσαμε να δίνουμε importal σε καθημερινή βάση (από ότι διάβασα βοηθά να μαζευτούν αρκετά υγρά στα έντερα με αποτέλεσμα ευκολότερες κενώσεις) και η μικρή άρχισε να κάνει καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα. Όταν όμως προσπαθήσαμε να κόψουμε το φάρμακο σιγά σιγά λιγοστεύοντας τη δόση, μετά από 1-2 εβδομάδες ξαναρχίσαμε τα ίδια.

 

Έχω την εντύπωση ότι είναι και ψυχολογικό το θέμα, αφού όταν θέλει να κάνει κακά τρέχει πάντα σε μια συγκεκριμένη γωνίτσα, δεν θέλει να είναι κανείς κοντά της, και αρχίζει να στραβώνει τα πόδια (φαίνεται ότι περισσότερο απογεύγει να προσπαθήσει). Έχουμε αγχωθεί με αυτή την κατάσταση, φοβάμαι ότι η χρήση των φαρμάκων θα κάνει το έντερο ακόμη πιο τεμπέλικο δυσχαιρένοντας ακόμη περισσότερο την κατάσταση..

 

Σας έχω ζαλίσει με όλα αυτά, αλλά αυτό το θέμα μας έχει επηρεάσει όλους, και περισσότερο τη μικρούλα, που δεν μπορώ να τη βλέπω να υποφέρει τόσο... :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να αναφέρω ότι το άλλο μου κοριτσάκι, με τις ίδιες -σχεδόν- διατροφικές συνήθειες, ενεργείται κανονικά και καθημερινά ... αν το θέμα είναι ψυχολογικό, τι μπορούμε να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

SOS SOS SOS!!!!!!!!!

ο γιος μου είναι 2,5 ετών ποτέ δεν είχε πρόβλημα με δυσκοιλιότητα από βρέφος,τους τελευταίους μήνες όμως το περνάμε κι αυτό σε απίστευτο βαθμό!Η διατροφή του περικλείει τα πάντα,ευτυχώς είναι εύκολος και με τα φρούτα,γιαούρτια,όσπρια,λαχανικά.Το πρόβλημά του ξεκίνησε απο το παιδικό σταθμό όπου ντρέπεται πολύ και δε κάνει ποτέ τίποτα,ειδικά τώρα που ξεκίνησαν να προσπαθούν οι δασκάλες να κόψει τη πάνα και δοκιμάζουμε κι εμείς στο σπίτι τη λεκάνη και το γιογιο ο μικρός κλαίει έχει αφόρητους πόνους μέχρι και αίμα έχει!

έχω πανικοβληθεί δοκίμασα τα βρεφικά κλύσματα.

θα ενημερώσω το σχολείο να σταματήσουν τις προσπάθειες και να τον αφήσουν ας αργήσει να καθαρίσει απ τις πάνες δε με πειράζει αρκεί να φύγει η φοβία του.

τι άλλο μπορώ να κάνω για να το ξεπεράσει?να δοκιμάσω φάρμακα?

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας,

 

είμαι και εγώ μία μαμά και έχω πρόβλημα με την μικρή μου εδώ και 9 μήνες.

 

Είναι 2 ετών και έχω δοκιμάσει τα πάντα (φρούτα,νερό,λαχανικά κ.τ.λ). Πέρναμε Nujol και Importal και τώρα πέρνει ελαφρύ αντιβίωση,γιατί έχει ραγάδες και αίμα. Πονάει πόλύ και κάνει κάθε 4 μέρες.

Απευθυνθήκαμε σε παιδογαστρεντερολόγο και αλλεργιολόγο (μας έκανε Patch-Test),

να δούμε που υπάρχει πρόβλημα.Τελικά έχει μια ευαισθησία στο γάλα και αυγό.Οπότε κόψαμε τα γιαούρτια και τυριά και πέρνουμε ένα ειδικό γάλα και το Importal.

Αυτό πρέπει να κρατήσει 8 βδομάδες για να δούμε αν θα πάει καλύτερα. Περνάμε την δεύτερη βδομάδα και δεν άλλαξε κάτι!!!! Θέλει πολύ υπομονή και καλή καθαριότητα,γιατί έχουν πλήγες και πονάνε!!!

Κάθε μέρα προσπαθεί να κάνει,αλλα τα κρατάει. Βγάζει λίγο-λίγο με αποτέλεσμα να κάνει πληγές και ραγάδες!!

Και έγω πιστέυω πλέον,ότι είναι ψυχολογικό,γιατί όταν τα βγάζει,έστω και μετά απο 4 μέρες,είναι πολύ μαλακά!!!Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μητέρες

 

Η δυσκοιλιότητα είναι μια παραμελημένη νόσος στα παιδιά και ιδιαίτερα στη χώρα μας λόγω έλλειψης θεραπευτικού πρωτόκολλου. Είναι καλό να εξετάζετε τα παιδιά σας στον γιατρό για πιθανή ραγάδα πρωκτού που αποτελεί ένα από τα πιο συχνά αίτια. Η νεογνική δυσκοιλιότητα με καθυστέρηση πάνω από 24 ώρες αποβολής του μηκωνίου παραπέμπει σε πιθανό συγγενές μεγάκολο η διάγνωση του οποίου γίνεται πανεύκολα και ανώδυνα με τη νέα λαβίδα βιοψίας ορθού με αναρρόφηση. Τελευταία και δια αποκλεισμού των άλλων σοβαρότερων αιτίων μένει η ιδιοπαθής δυσκοιλιότητα για την οποία κανένας φανερός λόγος δεν βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

GIA SAS .IME PATERAS 2 DIDIMON KORITSTION .TO ENA KORITSAKI MOU EXEI PROBLHMA ME TH DISKILIOTHTA.TIS DINOUME APO LAXANIKA(DEN TIS ARESOUN)MEXRI IDIKA GALATA ,MILK SUGAR,BRASTA KAROTA KAI ALLA TOSA. ALLA DEN IDA APOTELESMA.KANI TA KAKKA TIS KATHE 3 MERES ALLA ME POLLOUS PONOUS KAI TIS PIO POLLES FORES ME TI BOITHIA KLISMATON(RELAXYT).DEN XERO TI NA KANO OUTE EGO ALLA OUTE KAI I GINEKA MOU.MIPOS XRIAZETE KAPIO IDIKO ?? I DISKILIOTITA DIORTHONETE ME XIROURGIKI EPEMBASI?? DEN XERO APLA EXOUME PELAGOTHI. IMASTE APO KYPRO OMOS DEN XERO POS MPORITE NA MAS BOHTHISETE.AKOUSA GIA IDIKOUS PEDOGASTENTEROLOGOUS.:?:roll:

Link to comment
Share on other sites

XRISTINA MOU O STAVROS IME APO KIPRO KAI EXO KAI EGO DIO KORITSAKIA DIDIMA .TORA INE (2.5 AGE) . TO ENA MOU TOKORITSAKI H SINONOMATI SOU EXEI PROBLHMA ME TI DISKILIOTITA.KANI TA KAKKA TIS ME DISKOLIA KATHE 3 MERES KAI KAPOTR KATHE 4.MEGALO PROBLHMA.OTAN THELEI NA KANI TA KAKKA TIS PAI SE MIA GINIA TOU SPITIOU GIA NA MIN THN BLEPOUME KAI ARXIZI TO SFIKSIMO POU TIS PERISOTERES FORES DEN EXEI APOTELESMA.TENTONI TA PODIA TIS SANPOS KAI TIS KANOUN ILEKTROSOK.EKANE RAGADA APO TO SFIKSIMO.OTAN TI ROTO AN PONI TI RAGADA MOU LEI NAI.LEO MIPOS FTEI IRAGADA KAI DEN KANI.ENTOMETAKSI I RAGADA POU TIN IDA EINE OPOS ENA PERISEMA KREATOS KAI STO KORITSAKI SAS.??IMASTE APO KIPRO KAI DEN XERO KAPIO IDIKO GIA TIN DISKILIOTITA p.xPAIDOGASTRENTEROLOGO.IDISKILIOTITA DIORTHONETEME XIROURGIKH EPEMVASI AN XERIS I AN AKOUSES?/LEME NA TIN PAROUME SE PAIDOXIROURGO ALLA FOVOMASTE MIPOS KAI XRIASTI NA KANI EPEMVASI.KATALABETE TO PSIXOLOGIKO MAS. TELOS PANTON AN PREPI NA KANI TO MIKRO EPEMVASI THA KANI.KLINONTAS ITHELA NA SOU PO TO KORITSAKI POU EXEI TO PROBLIMA EINAI PILI PIO PASTO APO TOALLO.AN AKOUSES APO ALLOUS GONIOUS OTI EKANAN EPEMVASI KAI LITHIKE TO PROBLIMA GRAPSE MOU.XRISTINA - ANASTASIA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχοθμε και εμεις το ιδιο προβλημα έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Την πήγα σε παιδογαστρενερολογο πριν 2 μήνες μου είπε πολύ νερό και τα φαγητά πιο νερούλα επίσης να κάνοθμε κάποιες ειδικές εξετάσει αιματος (οι οποίες βγήκαν πολύ καλές) και να τις δίνω 5 ml duphalac πρωι βράδυ.Της το εδινα και ολα πηγαν μια χαρα.Οταν το έκοψα ξανα το ιδιο προβλημα.Η παιδίατρος μου μου είπε να το ξαναρχίσω γιατί έιναι ακύνδινο και να τις το δίνω μέχρι να πάμε να κάνουμε εξετάσεις για το έντερο.Η παιδιάτρος μου δεν ανησυχει και μου λεει να μην ανχώνομαι και οτι δεν είανι τίποτα.

Πάντως με το duphalac πηγάινει μια φορά την ημερα και είναι πολύ μαλακα.

an1cCvQ0g410010Nzc3NzlkaHwxNTc1NzYzZGF8SCBWYXNpbGlrb3VsYSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το Duphalac περιέχει λακτουλόζη, ένα τροποποιημένο σάκχαρο που δεν απορροφάται από το έντερο αλλά δρα ωσμωτικά τραβώντας νερό προς τον αυλό μαλακώνοντας έτσι τα κόπρανα ώστε να βγαίνουν με μεγάλη ευκολία. Συνήθως αρχίζουμε με μικρή δόση 3 φορές τη μέρα και τιτλοποιούμε ανάλογα με τις ανάγκες του συγκεκριμένου παιδιού. Αυτό που τονίζω στις μητέρες ώστε να πειθαρχήσουν στην τακτική χορήγηση είναι ότι το φάρμακο αποβάλλεται αυτούσιο με τα κόπρανα ανεξάρτητα από πόσο μεγάλη δόση είναι τελικά απαραίτητη. Καλό είναι να συνεχίζεται η αγωγή για 3 μήνες αρχικά και επανεκτίμηση με σταδιακή μείωση και διακοπή.

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μας ειναι 48 ημερων κ θηλάζει αποκλειστικά. Εδω κ 4-5 μερες δειχνει να ζοριζεται να κανει κακακια της μεσα στην μερα, σφιγγεται, κοκκινιζει, ζοριζεται, χτυπάει ποδαράκια κ χεράκια, γκρινιαζει (σπανια φτανει κ στο σημειο να κλαψει αρκετα) αλλα οταν την αλλαζω η πανα ειναι καθαρη. Βεβαια σχεδον καθε βραδυ αργά η ξημέρωματα μας κανει σχετικα μεγάλη ποσότητα κ εναι μαλακα σαν μουσταρδα.

Μπορει αυτο να ειναι σημαδια δυσκοιλιότητας κ μπορώ να κανω κατι για να μην ζορίζεται???

Κολικοι την πιάνουν το βραδυ (υποθετω δλδ γιατι δεν μπορω να αποδοσω σε κατι αλλο το κλαμα 12-3 ή 9-3 καθημερινα κ το οτι εκεινες τις ωρες δεν κοιμαται ή κοιμαται με δυσκολία)

Link to comment
Share on other sites

mirtoula

 

Είναι λίγο νωρίς για να αναπτύξει δυσκοιλιότητα η μικρή και οι κενώσεις της είναι μαλακές. Βεβαιωθείτε ότι δεν έχει μικρές γραμμούλες με αίμα στα κακά της. Ένα στοιχείο από το ιστορικό της είναι επίσης σημαντικό να ξέρουμε και αυτό είναι σε πόσες ώρες έκανε τα πρώτα κακά της σαν νεογέννητο. Το φυσιολογικό είναι οι πρώτες 24 ώρες για το μηκώνιο (τα πρώτα κακά).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...