Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβόλιο γαστρεντερίτιδας


mel

Recommended Posts

Σ'ευχαριστω πολύ Αφροδίτη για τις πληροφορίες. Απλώς τώρα μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο. Να ξαναπάρω τη γιατρό και να της πώ να το κάνουμε; Τι στο καλό; Κι αυτοί οι παιδίατροι πολύ σε μπερδεύουν. Εφόσον είναι τόσο καλό γιατί δε λέει να το κάνουμε; Κι αφού ήδη έχουμε κάνει την πρώτη δόση μήπως θα έπρεπε να το ολοκληρώσουμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σωστά είναι για τη γαστρεντερίτιδα!

 

Εγώ το είχα κάνει στο μωρό μου γιατί πήγαινε παιδικό και μας βοήθησε πάρα πολύ! Το θέμα είναι ότι η 3η δόση πρέπει να γίνει μέχρι 6 μηνών!

 

Η γνώμη μου αφου έκανες τη 1η δόση συνέχισε το και απαίτησε από το ΙΚΑ να στο γράψουν! Πες ότι το παιδί σου πάει παιδικο!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς του το κάναμε γιατί την περίοδο που έπρεπε να γίνει η πρώτη δόση, το μωρό είχε σταματήσει να πολυτρώει και δεν ήθελα επιπλέον να έχει και τυχόν παρενέργειες από το εμβόλιο (εμετούς, διάρροια). Σε άλλη περίπτωση θα του το έκανα αν και δεν το θεωρώ απαραίτητο εμβόλιο. Απλά για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο να ταλαιπωρηθεί από γαστρεντερίτιδα.

 

Η γνώμη μου είναι ότι αφού του έχεις ήδη κάνει την πρώτη δόση, είναι κρίμα να παραλείψεις τη δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τη βοήθειά σας. Θα ξαναπάρω τη γιατρό να δώ τι θα μου πει. Το ΊΚΑ δυστυχώς δεν το γράφει το συγκεκριμένο και κοστίζει 88 ευρώ. Δε μ'ενδιαφέρει τόσο το κόστος, αρκεί να ξέρω ότι γίνεται το καλύτερο για το μωρό μου. Αχ Παναγιά μου τι άγχος και μ'αυτά τα εμβόλια!! Θα σας πώ αύριο τι μου είπε!!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι αφού του έχεις ήδη κάνει την πρώτη δόση, είναι κρίμα να παραλείψεις τη δεύτερη.

 

Κι εγώ αυτο πιστευω...αλλα πάλι εσυ θα αποφασισεις....

 

στο γιο μου θα κανω τον αλλο μηνα την δευτερη δοση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμείς το κάναμε το Rotarix, ο γιατρός το θεώρησε απαραίτητο. Παρ΄όλ'αυτά, γαστρεντερίτιδα κόλλησε και την πέρασε κανονικότατα, λίγους μήνες μετά τον εμβολιασμό. Γνώμη μου πάντως είναι αφού έχεις κάνει την πρώτη δόση να κάνεις και τη δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις δεν το καναμε........

 

Η παιδιατρος μας ειχε πει τα εξης......

 

1. Το κανεις μονο οταν ειναι απαραιτητο, δλδ οταν θα παει παιδικο.

2. Εχει σοβαρες παρενεργειες, κανεις μεχρι και ειλεο και αποφραξη εντερου.

3. Δε σε καλυπτει σε ολους τους ιους γαστρεντεριτιδας......

 

 

Η ιδια μας συστησε να μη το κανουμε.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς μας συνέστησε να μην το κάνουμε... κάνουμε μόνο τα εμβόλια που είναι απαραίτητα. Ένας λόγος παραπάνω, από ότι μας είπε, που είναι σχετικά καινούργιο το συγκεκριμένο και ακόμα δεν έχουμε "δει" όλες τις παρενέργειες που έχει... :?

Α! Και δεν καλύπτει από ΚΑΘΕ γαστρεντερίτιδα...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κάναμε αυτό το εμβόλιο.

Από ότι είχα διαβάσει τότε και αν θυμάμαι καλά το εμβόλιο αυτο στο εξωτερικό γίνεται εδώ και χρόνια(το γράφω με επιφύλαξη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς το κάναμε αυτό το εμβόλιο.

Από ότι είχα διαβάσει τότε και αν θυμάμαι καλά το εμβόλιο αυτο στο εξωτερικό γίνεται εδώ και χρόνια(το γράφω με επιφύλαξη)

 

Όχι, αυτό το εμβόλιο ανακοινώθηκε πέρυσι την άνοιξη και κυκλοφόρησε στην Ελλάδα λίγο αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια!

 

Πήρα πάλι τη γιατρό και μου είπε να μην το κάνουμε, εάν πήγαινε το μωρό μου στον παιδικό ίσως να το σκεφτόμασταν. Επίσης ούτε η αδερφή μου το έχει κάνει στην κορούλα της που είναι τώρα εννέα μηνών και η δική της παιδίατρος της είπε ότι είναι καινούριο και δε γνωρίζουμε ακριβώς τις παρενέργειες που μπορεί να έχει. Δεν θα το κάνουμε κι ο Θεός βοηθός.

Το ΙΚΑ είμαι σίγουρη ότι δεν το γράφει, πήγα τη Δευτέρα και ρώτησα. Γράφουν μόνο του πνευμονιόκοκκου και της μηνιγγίτιδας. Τσάμπα τους πληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια!

 

Πήρα πάλι τη γιατρό και μου είπε να μην το κάνουμε, εάν πήγαινε το μωρό μου στον παιδικό ίσως να το σκεφτόμασταν. Επίσης ούτε η αδερφή μου το έχει κάνει στην κορούλα της που είναι τώρα εννέα μηνών και η δική της παιδίατρος της είπε ότι είναι καινούριο και δε γνωρίζουμε ακριβώς τις παρενέργειες που μπορεί να έχει. Δεν θα το κάνουμε κι ο Θεός βοηθός.

Το ΙΚΑ είμαι σίγουρη ότι δεν το γράφει, πήγα τη Δευτέρα και ρώτησα. Γράφουν μόνο του πνευμονιόκοκκου και της μηνιγγίτιδας. Τσάμπα τους πληρώνουμε.

 

Το ΙΚΑ το γράφει σίγουρα! Μου έχουν γράψει και τις 3 δόσεις!

Link to comment
Share on other sites

Pam μήπως στο έγραψαν στο κέντρο μάνας και παιδιού; Γιατί αν σου το έγραψαν στο ικα, εμένα με κοροϊδεύουν!!!

Όσο για τον παιδικό, θα πάει αργότερα αλλά το εμβόλιο λέει δε σου διασφαλίζει ότι δεν θα περάσει γαστρεντερίτιδα. Αυτό τουλάχιστον μου είπαν. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΚΑ μου το έγραψαν σίγουρα! Δεν έχω πάει ποτέ στο κέντρο προστασίας μάνας και παιδιού! Ειναι σιγουρότατο αυτό που σου γράφω!

 

Τώρα για το θέμα της γαστρεντερίτιδας, δεν σου εξασφαλίζει ότι το παιδί δεν θα περάσει γαστρεντερίτιδα απλά αν τη περάσει τελικά θα είναι στο ποδι, πολύ ελαφριά. Εμένα πέρασε η μικρή μία φορά πέρυσι και έκανε 1-2 εμμετούς και αυτό ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Για να το λές βρε Pam έτσι θα είναι!

Η πλάκα ποιά είναι; Ρώτησα και το φαρμακοποιό μου άν γράφεται, πήρε τηλέφωνα ο άνθρωπος και του είπαν επίσης ότι δεν γράφεται. Τι είναι αυτά; Ανάλογα σε ποιο ίκα πας το γράφουν ή όχι; Τι διάσταση απόψεων είναι αυτη; Τέλοσπάντων. Τη Δευτέρα που θα πάμε στη γιατρό να κάνουμε το prevenar θα την ξαναρωτήσω. Την έπρηξα κι αυτήν αλλά τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξέρεις τι θα κάνουμε;

 

Θα δω το βιβλιάριο ΙΚΑ, θα στο βγάλω φωτοτυπία και αν έχεις fax θα σου στείλω αντίγραφο!

 

Αυτό όμως αύριο! Στείλε μου μονο νούμερο fax ή mail αν μπορέσω να το σκανάρω για να στο στείλω με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κάναμε στο δεύτερο παιδί. Μας είπε η γιατρός ότι το κάνεις για προληπτικούς λόγους. Ο πρώτος μας γιος πέρασε δύο φορές γαστρεντερίτιδα και τη δεύτερη φορά το παιδί ήταν για κλάματα.

 

Το ΙΚΑ δε το γραφεί. Προσπάθησα να το γράψω αλλά μάταια.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...