Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τη ΦΩΤΕΙΝΗ στον ΆΛιμο θα πρότεινα, αλλά είναι σχετικά ακριβή. Παρόλα αυτά είναι καθαρά, έχει πολύ καλές δασκάλες, καλο φαγητό και λίγα παιδάκια στην τάξη

Link to comment
Share on other sites

Θελουμε να στειλουμε κ εμεις σε δυο μηνες την κορη μας και ειμαστε μεταξυ bio-χαιντι-φραγκολινο. Σας παρακαλω πειτε μου οτι πληροφοριες εχετε γιατι εχω προβληματιστει λιγο, κυριως με καποια ασχημα σχολια για το bio, το οποιο κ μαλιστα ηταν μαλλον πρωτο στην καταταξη. Περιμενω....

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει από προσωπική του εμπειρία για κάποιον από τους παρακάτω σταθμούς στη Γλυφάδα:

345 (ελληνο- αγγλικός)

Χρώματα και Γέλια

Ουράνιο Τόξο

 

Για τη Χάιντι έχω ακούσει γενικά καλά λόγια αλλά δυστυχώς δεν είναι κοντά στο σπίτι μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Ουράνιο Τόξο στέλνω το μικρό μου εδώ και δύο χρόνια και είμαι ευχαριστημένη

το μόνο κακό που είχε γραφτεί ήταν για τη μη τήρηση του δρομολογίου που αρχικά είχαν πει σε μία μαμά

αλλά επειδή κάτι μπορεί να μου έχει ξεφύγει εάν έχετε υπόψη σας κάτι αρνητικό παρακαλω ενημερώστε με διότι και το διπλοτσεκάρισμα είναι απαραίτητο

ευχαριστώ

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει και σε παλιότερη καταχώρηση, στέλνω το παιδί μου

στο βιο-λαγουδάκι από τον περασμένο Σεπτέμβριο και είμαι πάρα πολύ

ευχαριστημένος. Κατά τη γνώμη μου το πιο ασφαλές κριτήριο αξιολόγησης

ενός παιδικού είναι η συμπεριφορά του παιδιού. Πόσο χαρούμενο είναι και

πόσο θέλει να πάει στον παιδικό. Τώρα αν όλα όσα παρέχει ο σταθμός είναι

ψεύτικα και απατηλά, όπως ισχυρίζεται η crazy mom, τι να πω. Τότε είναι πολύ καλοί θεατρίνοι!!!

Όλοι αναζητούμε το καλύτερο περιβάλλον για τα αγγελούδια μας. Το τέλειο δεν υπάρχει και αρνητικά σημεία υπάρχουν σε όλους τους σταθμούς. Άλλωστε οι ιδιωτικοί έχουν σκοπό το κέρδος και λειτουργούν επιχειρηματικά. Αλλά θα πρέπει να είμαστε προσεχτικοί σε σχόλια που περιέχουν υπονοούμενα και χαρακτηρισμούς, γιατί δεν ξέρουμε αν κάποιος (π.χ. πρώην εργαζόμενος) έχει σκοπό να βλάψει και να δυσφημίσει κάποιον σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας.

Ερχομαι κ γω σε αυτό το θέμα να ακούσω τις γνώμες σας.

Μένω Αργυρούπολη και πρέπει να αρχίσω τις επισκέψεις σε σταθμούς και γω, ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει αν το μωράκι μας θα πάει σε σταθμό, θα μείνει σπίτι με γυναίκα, κάποιο συνδυασμό των δύο....δυστυχώς γιαγιάδες δεν....

Οπότε λέμε να αρχίσουμε να κοιτάμε και τα δύο ενδεχόμενα, και όποιο μας γεμίσει το μάτι....ΑΝ γίνει αυτό δηλαδή....τι να πω τώρα, νύχτα μέρα σκέφτομαι πως θα αφήσω τόσες πολλές ώρες το μωρό μου αλλού με ξένους.

Τεσπά.

Αργυρούπολη λοιπόν, καμιά καλή πρόταση??

Θα ήθελα πολύ να είναι περπατητιική αποσταση η μικρή η διαδρομή με το αμάξι ή το σχολικό, γι'αυτό δε ρωτάω και για Γλυφάδα κλπ.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω παιδικό σταθμό στα νότια προάστεια, από Ελληνικό μέχρι Βούλα, για την κορούλα μου που θα είναι 2 το Σεπτ. Έχω πάει στο Βήμα-Βήμα, στο Ουράνιο Τόξο, στις Γλυκές Φατσούλες και πρόκειται να δω και τους Ιχνηλάτες... Μόνο οι Γλυκές Φατσούλες μου άρεσαν πολύ αλλά είναι πολύ ακριβές και λίγο μακριά από το σπίτι μας. Νομίζω ότι απευθύνεται και σε μεγαλύτερα παιδάκια...

Βοηθήστε με!!!!

Μήπως έχει ακούσει κάποιος τίποτα για το Βιο - Λαγουδάκι???

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..

 

η αδερφή μου πήγαινε τα δικα της παιδιά στην Γλυφάδα στο Φραγκολίνο και ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένη. Νομίζω κόστιζε γύρω στα 400 ευρώ τον μήνα.

Εάν θέλεις λεπτομέρειες μου λες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Ειμαι καινουργια στο forum και διαβαζοντας καποια πραγματα μπηκα σε σκεψεις.Συγκεκριμενα στελνω το παιδι μου στο bio-λαγουδακι για το οποιο τα περισσοτερα που διαβασα δεν ηταν θετικα....σε συνδιασμο με την αρνητικη διαθεση του παιδιου μου να παει σχολειο δεν ξερω τι να υποθεσω.Φευγει με δυσκολια αλλα γυρναει καλα.Παλιοτερα δεν ηταν τοσο αρνητικο.....παρολα αυτα δεν μου λεει κατι συγκεκριμενο που το ενοχλει.Απο το σχολειο μου λενε οτι ολα ειναι οκ!!Οπως και στο forum δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο για το σχολειο...θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει????Συμφωνω με τον HIRIDANO οτι το τελειο δεν υπαρχει αλλα υπεθετα οτι τα περισσοτερα σχολεια παρεχουν αυτα που υποσχονται.Μετα τη καταχωρηση της crazy mom πρεπει να αρχιζω να αμφιβαλω και για αυτο?????Γιατι ακομα και αν π.χ τα λεει ενας πρωην εργαζομενος σε προβληματιζει.Εντυπωσιακο επισης μου φαινεται να φευγουν δυο ατομα στη μεση της σχολικης χρονιας εκτος και αν αυτο συμβαινει σε πολλα σχολεια...δεν ξερω.....εχουν αλλοι γονεις καποια γνωμη ,πληροφορια ή οτιδηποτε θα μπορουσε να με βοηθησει????Περιμενω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mary εχεις δοκιμασει να πας μια μερα στο ασχετο και να μπεις μεσα να δεις μονη σου τι γινεται? Σκεφτομαστε κ εμεις για το bio κ θα ηθελα να ξερω αν αφηνουν τους γονεις μεσα απροειδοποιητα ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ έχω πάει πρωί κάποιες φορές στο βιο-λαγουδάκι για να πληρώσω και έχω δει τα παιδιά, από το τζάμι φυσικά. Γενικά έχω καλή γνώμη για το σταθμό αν και με προβλημάτισε πολύ κι εμένα (όπως και τη Mary35) το ότι για άγνωστους λόγους έφυγε η, εξαιρετική, δασκάλα του μικρού στη μέση της χρονιάς. Υπάρχει πάντως καλή επικοινωνία μεταξύ γονέων και παιδαγωγών και είναι πολύ χρήσιμες και οι μηνιαίες απογευματινές συναντήσεις μια και μας βοηθάνε να πορευτούμε καλύτερα ως γονείς.

 

Όσον αφορά άλλους σταθμούς στην περιοχή έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις ΓΛΥΚΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ αλλά είναι πολύ υψηλά τα δίδακτρα. Επίσης πολλοί γνωστοί μας έχουν επιλέξει το PLAYLAND στη Βάρκιζα και είναι ευχαριστημένοι. Τον ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΟ δεν θα τον σύστηνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Σχετικά με το Φραγκολίνο πιστεύω ότι οι υπεύθυνοι δεν έχουν τόσο καλή επικοινωνιακή προσέγγιση με τους γονείς. Πρέπει να βελτιώσουν σημαντικά αυτόν τον τομέα. Κάτι άλλο αρνητικό δεν έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς μάλλον θα καταλήξουμε στο Βήμα-Βήμα. Θα πάει προνήπιο το Σεπτέμβριο και θέλω ο σταθμός να έχει εγκεκριμένο νηπιαγωγείο για να μην χρειαστεί να αλλάξει και πάλι σχολείο. Το μόνο αρνητικό που βλέπω στο Bήμα-Bήμα είναι η τιμή του (περίπου 500 ευρώ). Έχει ακούσει κάποιος άλλα σχόλια? (είτε θετικά είτε αρνητικά).

Επειδή έχω επισκεφθεί αρκετούς σταθμούς σας παραθέτω τις εντυπώσεις μου:

Ουράνιο Τόξο - όλα καλά, ο ιδιοκτήτης προφανώς ξέρει τον τρόπο να "κερδίσει" τους γονείς, ωστόσο θεωρώ απαράδεκτο να έχει ένας σταθμός κάμερες. Για μένα αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης δεν εμπιστεύεται τους νηπιαγωγούς και ότι οι εργασιακές συνθήκες δεν είναι καλές και σίγουρα θα έχει αντίκτυπο στα παιδιά.

Βιο-Λαγουδάκι: δεν με έπεισε καθόλου, οι δασκάλες έμοιαζαν φοβισμένες, και το κλίμα που επικρατούσε μου φάνηκε εντελώς ψεύτικο και "δήθεν".

Φραγκολίνος: Λιγάκι "αφ'υψηλού" η ιδιοκτήτρια, δεν ένιωσα πραγματικό νοιάξιμο για τα παιδιά, δεν μπορώ να πω κάτι πιο συγκεκριμένο, μάλλον αυτό είναι πολύ υποκειμενικό.

Χρώματα και Γέλια: στα μείον ότι δεν έχει εγκεκριμένο νηπιαγωγείο και δεν έχει φαγητό, κατά τα άλλα φαίνεται ότι δίνουν αρκετά ερεθίσματα στα παιδιά (μουσειακή αγωγή, εικαστικά κλπ) που είναι σημαντικό.

Τα Σπουργιτάκια: μικρός σταθμός, οικογενειακό κλίμα, προσεγμένο φαγητό από τη μαμά της ιδιοκτήτριας, δεν έχει ιδιαίτερες δραστηριότητες για τα παιδιά, μικροί χώροι.

Τέλος, να αναφέρω τον σταθμό "Η Γωνιά μας" στην Ηλιούπολη που τον θεωρώ εξαιρετικό, πηγαίνει εκεί το παιδί της μια φίλη μου και μου έχει πει τα καλύτερα για την δουλειά που κάνουν (για μας είναι λίγο μακριά).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μαμάδες και μπαμπάδες καλησπέρα.

Η κόρη μου είναι 2,5 ετών και θα ήθελα να τη στείλω σε κάποιον σταθμό για 3-4 ώρες (ώστε να ξεκουράζεται η γιαγιά που προσέχει και την αδελφή της). Διάβασα διάφορα ανωτέρω και πραγματικά τείνω να μην την στείλω .... Μάλλον υπερβολές θα μου πείτε. Μπορείς κάποιος να μου συστήαεςι ένα παιδικό σταθμό στην περιοχή Γλυφάδας - Ελληνικού - Βούλας ώστε να ξεπεράσω τις ανησυχίες μου? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για τον Αλιμο έχω ακούσει για το

"Μοντεσοριανό σπίτι Αλίμου"

 

Θα το σκεφτόμουν και για εμάς αλλά είμαστε λίγο μακριά!

(Μοσχάτο)

Δεν θέλω το παιδί να πηγαίνει "εκδρομή" κάθε μέρα με το σχολικό.

Link to comment
Share on other sites

Μαμάδες και μπαμπάδες καλησπέρα.

Η κόρη μου είναι 2,5 ετών και θα ήθελα να τη στείλω σε κάποιον σταθμό για 3-4 ώρες (ώστε να ξεκουράζεται η γιαγιά που προσέχει και την αδελφή της). Διάβασα διάφορα ανωτέρω και πραγματικά τείνω να μην την στείλω .... Μάλλον υπερβολές θα μου πείτε. Μπορείς κάποιος να μου συστήαεςι ένα παιδικό σταθμό στην περιοχή Γλυφάδας - Ελληνικού - Βούλας ώστε να ξεπεράσω τις ανησυχίες μου? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Aν σε βολεύει η Αργυρουπολη,που ειναι διπλα στο ελληνικο, εγω πάω τον μικρο μου σε ένα σταθμό που λεγεται μικρη Χρυσαλλιδα.Ειναι καθαρός και τα παιδια που το εχουν ειναι γεμάτα ορεξη και μερακι.Επισης οι τιμές του είναι πολυ λογικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ενας πολύ καλός σταθμός που έστελνα τον μεγάλο μου γιό πριν μετακομίσουμε ήταν ο ΠΙΣΙΠΟΥΚ στον Αγιο Δημήτριο ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη μπορεί να μην διαθέτει τεράστιους χώρους αλλά είναι τόσο καλές και προσεκτικές οι κοπελιές με τα παιδιά που να φανταστείτε ο γιός μου είναι τώρα 10 ετών και ακόμα θυμάται πόσο πολύ όμορφα τους φέρονταν και μου λέει μακάρι να μπορούσε και ο αδελφός μου να πάει εκεί (αλλά δυστυχώς μετακομίσαμε μακρια). Απλά σας τον αναφέρω για να πάει όποιος θέλει να τον δει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...