Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο ENGERIX!!!!!!! (Ηπατιτιδα Β)


Boubouz

Recommended Posts

Τρομοκρατήθηκα αρκετά όταν διάβασα σε επιστημονικά site στο ίντερνετ οτι το εμβόλιο αυτό μπορεί να σχετίζεται με Σκλήρυνση κατά πλάκας και με άλλες ασθένειες. Μπορείτε να μου πείτε να έχετε ακούσει κάτι τέτοιο???

Σήμερα θα κάνουμε την τελευταία δόση και είμαι στο τσακ να μην παω... φοβάμαι :oops::oops::oops:

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eμεις δεν το εχουμε κανει.Μαλιστα τον Απριλη θα κανουμε το τελευταιο Prevenar (πνευμονιοκοκου) και μετα απο 1 ετους και μετα.

Κοιταξε..πολλα εμβολια ειμαι υποπτα για πολλα.Καποτε ελεγαν και για το εμβολιο της Ηπατιτιδας Β οτι προκαλει σκληρυνση.Δεν αποσυρθηκε ομως και δεν εχει γινει θεμα.

Δυστυχως ή ευτυχως τα εμβολια πρεπει να γινουν.Εμπιστοσυνη στον Θεο και μετα στον παιδιατρο.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εκτεταμένη συζήτηση στο θηλασμό σχετικά με τα εμβόλια και τις πιθανες παρενέργειες τους. Δεν τα κάνουμε όλοι μας μιας και δεν εμπιστευομάστε τους παιδιατρους σαν θεους :D

Ψάξτο λιγάκι αλλα μην πανικοβάλλεσαι.

Link to comment
Share on other sites

..... Δεν τα κάνουμε όλοι μας μιας και δεν εμπιστευομάστε τους παιδιατρους σαν θεους :D

 

Παρεξηγηθηκα;Διαχωρησα το θεμα και τις ιδιοτητες αν δεν κανω λαθος. :)

 

:D στα γραπτό λόγο δεν ξέρεις ο άλλος πως θα το πάρει γι' αυτο το διευκρίνησα...ελπίζω να μην σε πειράζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

..... Δεν τα κάνουμε όλοι μας μιας και δεν εμπιστευομάστε τους παιδιατρους σαν θεους :D

 

Παρεξηγηθηκα;Διαχωρησα το θεμα και τις ιδιοτητες αν δεν κανω λαθος. :)

 

:D στα γραπτό λόγο δεν ξέρεις ο άλλος πως θα το πάρει γι' αυτο το διευκρίνησα...ελπίζω να μην σε πειράζει.

 

ΟΚ,κανενα προβλημα. :wink:

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι να πω... ο καθε παιδιατρος λεει και κατι αλλο. Δεν ξέρει πια κανείς τι να κάνει. Το εμβόλιο δεν είναι σαν την τροφή, να πω ΟΚ δεν θα του δώσω να φάει μπρόκολο...είναι πολύ δύσκολο για μια μητέρα να καταλάβει απο μόνη της αν κάποιο εμβόλιο μπορεί να το παραλείψει. Σίγουρα αν διαβάσω και για άλλα εμβόλια, πάλι θα πανικοβληθώ. Οπότε θα κάνω αυτό που μου λέτε και τελειώνει η υπόθεση. Ρώτησα και την φίλη μου την φαρμακοποιό, και τα δικά της παιδάκια το κάνουν. Τι να πω...

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

και γω το διάβασα και ρώτησα σχετικά τη γιατρό και μου είπε ότι τότε που κατηγορήθηκε είχε μια ουσία (μου την είπε αλλά δε τη συγκράτησα). Τωρα δεν την περιέχει.

 

Πολλά περιστατικά σκλήρυνσης κατά πλάκας υπήρξαν στη Γαλλία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φοβάμαι αλλά τα εμβόλια τα κάνω. Υποτίθεται ότι έχω εμπιστοσύνη στο Γιατρό. Αλλά από την άλλη ο Γιατρος δε μπορέι να είναι σίγουρος 100% ότι το παιδί δεν θα πάθει τίποτα.

Είμαι της άποψης ότι αν είναι το παιδί να πάθει κάτι τόσο σπάνιο, τότε η ατυχία μου είναι τεράστια, και αν δε συμβεί το κακό από το εμβόλιο θα συμβεί από κάτι άλλο.

Δε 'μου πάει' να το αφήσω και χωρίς εμβόλια...τι να πω... προσέυχομαι στο θεό ναέχει καλά όλα τα παιδάκια και μαζί και τα δικά μου!

Link to comment
Share on other sites

το engerix ειναι ευτο για την ηπατιτιδα β και πραγματι αποδεδειγμενα ειχε πολλα κρουσματα σκληρυνσης κατα πλακας μεσα σε μια τριετια απο την πραγματποποιηση του. για αυτο το λογο το απεσυραν και τωρα αυτο που κυκλοφορει ειναι νεας γενιας και υποτιθεται οτι ειναι ενταξει! παντως εγω ανακοινωσα στον παιδιατρο οτι δεν θα το κανουμε εκτος και αν το παιδι 18 μηνων ξεκινησει sex!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω το διάβασα και ρώτησα σχετικά τη γιατρό και μου είπε ότι τότε που κατηγορήθηκε είχε μια ουσία (μου την είπε αλλά δε τη συγκράτησα). Τωρα δεν την περιέχει.

 

Πολλά περιστατικά σκλήρυνσης κατά πλάκας υπήρξαν στη Γαλλία.

 

μηπως σου ειπε η παιδιατρος,ποτε περιπου καταργηθηκε να υπαρχει αυτη η ουσια στο εμβολιο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
το engerix ειναι ευτο για την ηπατιτιδα β και πραγματι αποδεδειγμενα ειχε πολλα κρουσματα σκληρυνσης κατα πλακας μεσα σε μια τριετια απο την πραγματποποιηση του. για αυτο το λογο το απεσυραν και τωρα αυτο που κυκλοφορει ειναι νεας γενιας και υποτιθεται οτι ειναι ενταξει! παντως εγω ανακοινωσα στον παιδιατρο οτι δεν θα το κανουμε εκτος και αν το παιδι 18 μηνων ξεκινησει sex!!!

 

μόλις ειδα στο βιβλιαριο οτι ο γιατρος μου εχει γραψει το engerix να το κανουμε σε 15 μερες..

απρικοτ πιο ειναι αυτο το νεας γενιας που λες?εσυ τελικα δεν το εκανες καθολου?

τι πρόβλημα ειναι αυτο με τα εμβολια...πως να επιλέξω πια θα κανω?

ο παιδιατρος ειναι διαλλακτικός με αφηνει να αποφασίσω εγω

μαλιστα που ειπε οτι θα μου σφραγίσει κ το βιβλιάριο για να μην εχουμε πρόβλημα με το σχολειο..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ερθετε στο νησι μας..

βεβαια κραταω μια επιφυλαξη για τα λεγόμενά του γιατι ειμαι καινούρια πελάτισσα κ ισως ηθελε να μου το παιξει,θα δουμε..

το θεμα ειναι ομως τι θα κανω με το εμβολιο???

yogini τι γνωμη εχεις για το εν λογο εμβολιο?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέγονται για τα εμβόλια στο internet τι πηγές επικαλούνται; Δημοσιευμένες ιατρικές έρευνες; Είναι κάποιο άρθρο περιοδικού; Είναι το μπλογκ κάποιου;

Επειδή θεωρώ το θέμα του εμβολιασμού πολύ σημαντικό νομίζω καλό θα είναι θα παραθέτονται οι πηγές όταν γίνονται τέτοιες αναφορές. Είναι άσχημο να μένουν οι μητέρες με την εντύπωση ότι ένα εμβόλιο θα βλάψει το παιδί τους από κάτι που διάβασε κάποιος, κάπου τυχαία.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως σου ειπε η παιδιατρος,ποτε περιπου καταργηθηκε να υπαρχει αυτη η ουσια στο εμβολιο?

 

Gold με συγχωρείς αλλά τώρα είδα το μήνυμα!!!! Θα τη ρωτήσω αύριο που έχουμε ραντεβού!

Link to comment
Share on other sites

Gold ρώτησα και κοίταξε ένα βιβλίο αλλά το μόνο που ανέφερε ήταν ότι η αυτή η ουσία απλά δεν υπάρχει. Μου είπε όμως ότι είναι πρόσφατο αυτό δηλαδή η ουσία έχει βγει μέσα στην πενταετία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει η Coraline κορίτσια...Από που προέκυψε τώρα αυτό? Δηλαδή εμφανίστηκε σκληρυνση κατά πλάκας σε μικρά παιδιά? Ας είμαστε λίγο πιο συγκεκριμένες όταν μιλάμε για τέτοια θέματα...δεν φταίνε σε τίποτα οι υπόλοιπες να πανικοβάλλονται!

Για τα εμβόλια τα είπαμε και τα ξαναείπαμε. Απλά θέλω να πω εδώ την προσωπική μου άποψη, όσον αφορά την ηπατίτιδα Β. Είναι τόσο διαδομένη η ασθένεια πλέον και τόσο πολύ μολυσματική, που είναι πολύ πιθανότερο να την κολλήσει το παιδί σας σε βάθος χρόνου, με ό,τι αυτο συνεπάγεται, παρά να του τύχουν οι όποιες παρενέργειες. Και δεν κολλάει μόνο με το σεξ.

Link to comment
Share on other sites

Η ηπατήτιδα Β δεν κολλάει μόνο με το σεξ και τα υπολοιπα βιολογικά υγρά αλλά και απο τουαλέτες και μολυσμένα αντικείμενα(σπάνια αλλά κολλάει)γι'αυτό και κάνουμε το εμβόλιο απο μικρή ηλικία.υπάρχουν και άλλα στελέχη του ιού όπως η Α που κάνουμε επίσης εμβόλιο.

Η C ίσως η πιο επικύνδινη κολλάει μετα σωματικά υγρά και δεν υπάρχει εμβόλιο γι'αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Η ηπατίτιδα Β κολλάει όπως ακριβώς το AIDS. Δηλαδή:

1) Με τον τοκετό από την μητέρα στο παιδί

2) Με την μετάγγιση αίματος

3) Με την σεξουαλική επαφή

 

Όταν η μητέρα είναι φορέας της Ηπατίτιδας Β, τότε το μωρό που γεννιέται κάνει μέσα σε δύο μέρες το Engerix + την αντίστοιχη ανοσοσφαιρίνη (ορός) το οποίο είναι ουσιαστικά αντίδοτο διότι θεωρείται ότι ήρθε σε επαφή με τον ιό.

 

Αυτό περί συσχέτισης με την σκλήρυνση κατά πλάκας δεν το ξέρω και όποιος το λέει παρακαλώ να αναφέρει την πηγή η οποία το έγραψε, διότι αλλιώς είναι πανικός χωρίς λόγο και αιτία...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

k τοτε ποιος ο λογος να εμβολιαστει ενα βρεφος? δεν μπορει το εμβολιο να γινει αργοτερα?

ξερει κανεις ποτε ειναι το αργοτερο που μορει να εμβολιαστεί καποιος?

εγω προς το παρων δεν θα το κανω..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Τρόποι μετάδοσης

Η μετάδοση του ιού ηπατίτιδας Β γίνεται κυρίως παρεντερικά ή σεξουαλικά, δηλαδή με επαφή του ατόμου με μολυσμένα βιολογικά υγρά (αίμα, σπέρμα). O ιός δεν μεταδίδεται από μαγειρικά σκεύη, τουαλέτες ή γενικότερα με την κοινωνική επαφή. Συνήθεις τρόποι διασποράς του ιού της ηπατίτιδας Β είναι:

 

  • Ετεροφυλοφιλικές ή ομοφυλοφιλικές σεξουαλικές επαφές με ασθενή με χρόνια ηπατίτιδα Β. Ο συνηθέστερος τρόπος μετάδοσης του ιού της ηπατίτιδας Β στους ενήλικες.
  • Ενδοοικογενειακή διασπορά. Μετάδοση από άτομα του ενδοοικογενειακού περιβάλλοντος των μικρών παιδιών, που αποτελεί το σημαντικότερο τρόπο δημιουργίας των ασθενών με χρόνια ηπατίτιδα Β στη χώρα μας.
  • Κάθετη μετάδοση (από τη μητέρα στο παιδί). Σήμερα όλες οι έγκυες μητέρες ελέγχονται για παρουσία ηπατίτιδας Β και σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος λαμβάνονται ειδικά μέτρα που προλαμβάνουν τη μετάδοση του ιού στο νεογνό.
  • Μεταγγίσεις αίματος ή παραγώγων του. Αυτός ο τρόπος μετάδοσης είναι σήμερα εξαιρετικά σπάνιος λόγω του συστηματικού ελέγχου των αιμοδοτών
  • Χρήση ενδοφλεβίων ναρκωτικών.
  • Παρεντερική έκθεση σε μολυσμένο αίμα.

Γενικά άτομα υψηλού κινδύνου για ηπατίτιδα Β είναι τα άτομα με

 

  • στενές επαφές με ασθενείς με χρόνια ηπατίτιδα B (π.χ. τα παιδιά μητέρων με χρόνια ηπατίτιδα Β και οι σεξουαλικοί σύντροφοι ασθενών με χρόνια ηπατίτιδα Β)
  • οι ομοφυλόφιλοι
  • οι ετεροφυλόφιλοι με πολλαπλούς (>3) ερωτικούς συντρόφους
  • οι χρήστες ενδοφλεβίων ναρκωτικών
  • οι πολυμεταγγιζόμενοι
  • οι αιμοκαθαιρόμενοι σε μονάδες τεχνητού νεφρού
  • οι μεταμοσχευμένοι
  • οι αστυνομικοί
  • το προσωπικό και οι τρόφιμοι των φυλακών
  • οι εργαζόμενοι σε υπηρεσίες καθαριότητας και επεξεργασίας λυμάτων
  • οι εργαζόμενοι στις υπηρεσίες υγείας (γιατροί, οδοντίατροι, νοσηλευτικό προσωπικό, καθαρίστριες, εργαζόμενοι σε διαγνωστικά και ερευνητικά εργαστήρια).

 

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=210

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κάναμε κι είμαστε 1 χαρά προς το παρόν! Και το κάναμε πέρσι το Φεβρουάριο!

Συμφωνώ ότι πρέπει να παραθέτονται και οι πηγές για να αξιολογούνται.

Πάντως μετά από πολλή σκέψη είμαι υπέρ των εμβολίων.

Πιστεύω βέβαια ότι πιθανόν πολλά να είναι δημιουργήματα των φαρμακευτικών για κέρδος, αλλά όχι ότι θα κάνουν κακό.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό που λέει η kikileuteris να σας πω πως τα πράγματα γίνονται πολύ σύνθετα όταν για το ίδιο εμβόλιο υπάρχουν δύο διαφορετικά σκευάσματα από διαφορετικές εταιρείες... η μία θα προσπαθήσει να αποδείξει πως το δικό της είναι καλύτερο διαβάλλοντας εμμέσως το άλλο ;)

 

Αυτό ισχύει για όλα τα φάρμακα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...