Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

Είχα κι εγώ εναν αρτοπαρασκευαστή αλλά δεν ξερω τι κάνω λάθος βρε κορίτσια, δε μου φουσκώνει το ψωμί ή για την ακρίβεια φουσκώνει, αρχίζει ψήνεται και στο τελευταίο τέταρτο πουφ! εξαφανίζεται! Εκανα αρκετές επιχειρησεις, δεν άνοιγα το καπάκι του αρτοπαρασκευαστή μήπως αυτό έφταιγε για το ξεφούσκωμα, ακολούθησα επ' ακριβώς τις οδηγίες της συνταγής, αλλά τίποτα... :cry: Μα γιατί? :?:

 

Είχα κι εγώ αρτοπαρασκευαστή αλλά τον βαρέθηκα γρήγορα και τώρα αραχνιάζει ξεχασμένος :oops:

Λοιπόν zouzounel απ' ότι θυμάμαι: Σίγουρα ξεφουσκώνει όταν κατά τη διάρκεια σηκώσεις το καπάκι. Η μαγιά πρέπει να είναι φρέσκια (δηλαδή όχι κοντά στην ημ. λήξης) και την προσθέτεις σε ένα λακουβάκι στο τέλος χωρίς να αναμειχθεί με τα υπόλοιπα υλικά. Βάζεις πρώτα τα υγρά ετσι? Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο το αλεύρι. Υπήρχε μία μάρκα που δεν μου φούσκωνε, και αφού δοκίμασα αρκετά κάτεληξα σε ένα που φούσκωνε πιο πολύ απ' όλα (αχ δεν θυμάμαι πιο είναι..). Ας πούμε το μαύρο ψωμί και το ανάμεικτο (άσπρο + μαύρο) δεν φουσκώνει πολύ λόγο του αλευριού ολικής, όπως και το κίτρινο (από καλαμπόκι). Για δοκίμασε και καμιά άλλη μάρκα.

Επίσης, όταν το ψωμί γίνει, πρέπει αμέσως να ανοίξεις το καπάκι.

Καλή τύχη στο επόμενο ψωμάκι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα !!!

 

Χθες εκανα ενα πειραμα, εβαλα τα υλικα του κανονικου κεικ στον αρτοπαρασκευαστη και βγηκε ενα ωραιοτατο κεικ :D:D

Φοβηθηκα μηπως βγει σκετη αποτυχια γιατι απλα θα ζυμωθουν τα υλικα και δεν θα χτυπηθουν πχ το βουτυρο με την ζαχαρη αλλα τελικα ολα οκ.

 

Γραφω την συνταγη

 

4 αυγα

200 ml λιωμενο βουτυρο

250 ml γαλα

300 gr ζαχαρη

1 βανιλια

1 πακετο φαριναπ

1 φακελακι ξηρη μαγια

λιγο ξυσμα πορτοκαλιου

 

στο μεσαιο προγραμμα για κεικ, παντεσπανι κτλ που εχει το μηχανημα

 

Στο τελος χρειαστηκε λιγο ψησιμο ακομα (δεν το εβγαλα απο τον παρασκευαστη, εχωσα ενα μαχαιρακι στο γλυκο και επειδη βγηκε λιγο "υγρο" το ρυθμισα να ψηθει ακομα λιγο)

 

Το αποτελεσμα ειναι ενα κεικ σαν μπομπα :P:P

 

Μειονεκτημα: δεν εχει το ωραιο σχημα οπως οταν το ψηνουμε σε φορμα οποτε δεν ειναι πολυ ευπαρουσιαστο για να το σερβιρουμε (εκτος αν το γλασαρουμε με σοκολατα κτλ)

 

Πλεονεκτημα: δεν λερωνουμε ουτε ενα σκευος !!!

Τεμπελια αλλα οταν εχεις πολυ περιορισμενο ελευθερο χρονο τι να κανεις ...

 

.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Oυπς αν και αργα το ειδα το θεμα....

εχω αρτοπαρασκευαστη εδω κ ενα χρονο κ ειλικρινα

με εχει χασει ο φουρνος!!

Το μυστικο ειναι να ανακατευεις το σταρενιο αλευρι

με αλευρι για ολες τις χρησεις κ φαριν απ!!

Βγαινει τελειο ψωμακι που δεν τριβετε.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω επιχειρησει να φτιαξω κεικ

ή μαρμελαδα....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα διάβασα ολα αυτά που γράφεται αλλά θέλω να κάνω 1 ερώτηση.Αν θεωρηθει διαφήμιση στείλτε μου παρακαλώ π.μ

ΠΟΙΟΝ ΑΡΤΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ;

Ειδα τον Kenwood τον vm 300 και vm 350.Η διαφορά τους ειναι πως ο 2ος ψηνει σε αέρα...μόνο αυτό διαφέρουν και οι 2 φτιάχνουν οτι ολοι οι άλλοι και μαρμελάδα(που φτιάχνουν και οι άλλοι...)

ΤΙ ΚΑΝΩ;;;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα διάβασα ολα αυτά που γράφεται αλλά θέλω να κάνω 1 ερώτηση.Αν θεωρηθει διαφήμιση στείλτε μου παρακαλώ π.μ

ΠΟΙΟΝ ΑΡΤΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ;

Ειδα τον Kenwood τον vm 300 και vm 350.Η διαφορά τους ειναι πως ο 2ος ψηνει σε αέρα...μόνο αυτό διαφέρουν και οι 2 φτιάχνουν οτι ολοι οι άλλοι και μαρμελάδα(που φτιάχνουν και οι άλλοι...)

ΤΙ ΚΑΝΩ;;;

 

και εγώ και εγω θέλω πμ...μας ακούει κανείς;;;; :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν πιστευω οτι θεωρειται διαφημιση. Εγω εχω τον 350 με τον αερα πααααααααρα πολυ ωραιο ψωμι θα σας ξεχασει ο φουρνος της γειτονειας! Νομιζω οτι αυτος με τον αερα ειναι καλυτερος γιατι οι αλλοι θεωρειται οτι δεν ψηνουν με τοσο "υγιεινο" τροπο. Δεν εχω ομως προσωπικη αποψη επαυτου. Και δεν εχω δοκιμασει και ψωμι απο αλλο αρτοπαρασκευαστη για να σας πω ποιο ειναι πιο νοστιμο. Παρτε ομως αξιζει!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω οτι θεωρειται διαφημιση. Εγω εχω τον 350 με τον αερα πααααααααρα πολυ ωραιο ψωμι θα σας ξεχασει ο φουρνος της γειτονειας! Νομιζω οτι αυτος με τον αερα ειναι καλυτερος γιατι οι αλλοι θεωρειται οτι δεν ψηνουν με τοσο "υγιεινο" τροπο. Δεν εχω ομως προσωπικη αποψη επαυτου. Και δεν εχω δοκιμασει και ψωμι απο αλλο αρτοπαρασκευαστη για να σας πω ποιο ειναι πιο νοστιμο. Παρτε ομως αξιζει!

 

Λές ε;;;ευχαριστούμε πάντως πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το συζητω. Στην αρχη οταν το φερε ο αντρας μου σπιτι σκεφτομουν "ωχ τωρα πρεπει να φτιαχνω και ψωμι, αλλο μπελα δεν ειχα?". Αλλα τελικα ειναι το ευκολο πραγμα που εχω κανει στη ζωη μου. Ριχνεις τα υλικα με τη σειρα που πρεπει στον καδο και μετα απο 3 ωρες εχεις ετοιμο ψωμι. Ουτε να το προσεξεις, να το κοιταξεις τιποτα. Οταν ακουω το καμπανακι παω και το βγαζω!!!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια...τον πήρα...τον αρτοπαρασκευαστή καλέ...τστστστστστ τι μυαλό πονηρό εχεται καλέ...!!!!!!!!

Λοιπόν μου πήραν για την ακρίβεια τον kenwood 300 οχι με θερμό αέρα και μπορώ να πω πως το ψωμάκι μας βγήκε αρκετά καλό για πρώτη φορά...Πανευκολούρα.Ολα μέσα με την σειρά που λέει και ...ετοιμο

Αυριο θα φτιάξω και τσουρεκέκι...Θα σας πω νεότερα....!!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αυτον της moulinex με τον οποιο μεχρι σημερα ειμαι ευχαριστημενη.

 

Βεβαια δεν ειχα ποτε κατι παρομοιο οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης :?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω εχω ενα προβλημα με τον αρτοπαρασκευαστή μου. Δυσκολευομαι παρα πολυ να βγαλω το ψωμι!!εχει τους αναδευτηρες και δεν βγαινει με τιποτα!εσεις βγαζετε τους αναδευτηρες πριν το ψησιμο?

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites

Στον δικο μου συνηθως ο αναδευτηρας μενει μεσα στο ψημενο ψωμι :?

Οποτε προσεχω μην τον χαραξω με το μαχαιρι ή μην τον πεταξω κατα λαθος.

 

Καλυτερα μην τους βγαλεις πριν το ψησιμο γιατι ενω θα ειναι σε διαδικασια φουσκωματος η ζυμη αν ανοιξεις το καπακι μπορει να "κατσει" και να μην σου φουσκωσει αρκετα μετα.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...εφτιαξα...έφτιαξα τσουρεκάκι...δεν ξέρω αν ήταν ετσι η συνταγή αλλά βγήκε πλακουτσοτό...Δεν φούσκωσε σχεδόν καθόλου, αλλά πολύ νόστιμο...

Δεν είναι πάντως σαν αυτά του εμπορίου που τα τραβάς και κόβονται με ίνες μέσα.Ειναι ναι μεν νόστιμο αλλά απο εμφλανιση δεν με ενθουσίασε.Τι αναλογίες έχεται για τσουρέκι, μήπως φτάιει η συνταγή;;;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το τσουρεκι ξερω οτι το βαζεις στο προγραμμα για ζυμες, το βγαζεις μετα, το πλαθεις πχ σε πλεξουδα, το αφηνεις να φουσκωσει και μετα σε ταψι και βουυυυρρρρρ στον φουρνο :)

 

Δεν το δοκιμασα ακομα αλλα τωρα με τις γιορτες θα το κανω αμεσα !!!!

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Βουυυυυυυυυυυυυυρ εκανα και εγω μικρό μου bizoudaki φαίνεται πριν το αφησω να φουσκώσει...Θα φτιάξω τσουρεκάκι αυριο που θα ερθει η νονά και θα σας πώ...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε bizoudaki και μενα μεσα μενουνε αλλα δεν βγαινουν ευκολα απο εστω μεσα στο ψωμι.Δηλαδη δεν γλιστρανε απο την μηχανη.Δεν ξερω τι να κανω καθε φορα το σκεφτομαι για να κανω ψωμι γιατι πονανε τα χερια μου μετα!ευτυχως εχω μαρμαρινο παγκο και τρωει χτυπημα ο καδοοοςςςς!

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites

Σαυτόν που έχω τα εξαρτίματα μένουν μέσα και οταν αναποδογυρίζω τον κάδο απλώς γλυστράει το ψωμί και αυτός μένει επανω στον κάδο

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα μενουν οι αναδευτηρες στο ψωμι αλλα με

ενα μαχαιρακι τους βγαζω οσο ειναι ζεστο το ψωμακι..

βεβαια ψιλοτσουρουφλιεμαι αλλα ...εχω συνηθισει!! :D

 

συνταγη για τσουρεκι βρηκα εδω http://www.sintagespareas.gr/sintages/tsoureki-ston-artoparaskeiasti.html

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα μενουν οι αναδευτηρες στο ψωμι αλλα με

ενα μαχαιρακι τους βγαζω οσο ειναι ζεστο το ψωμακι..

βεβαια ψιλοτσουρουφλιεμαι αλλα ...εχω συνηθισει!! :D

 

συνταγη για τσουρεκι βρηκα εδω http://www.sintagespareas.gr/sintages/tsoureki-ston-artoparaskeiasti.html

 

Ευχαριστουμε, μας εδωσες homework για το ΣΚ :P:P

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω ενα hitashi τον ειχα παρει απο εκθεση εχει και χρονοδιακοπτη αν θελεις να ξυπνησεις το πρωι και να εχεις ζεστο ψωμακι το οποιο με φετα ειναι το κατι αλλο!!!! το κεικ εγω το κανω στο μιξερ και μετα βαζω τη ζυμη στον καδο αφου βαλω λαδοκολλες πρωτα. Το τσουρεκι οντως δεν γινεται τοσο αφρατο αλλα εχει πολυ ωραια γευση. Παντως ειναι μια πολυ καλη λυση γιατι ξερεις τα υλικα που βαζεις μεσα μπορεις να βαλεις και βιολογικο αλευρι και το κανεις ανα πασα στιγμη. Τον εχω 13 χρονια και δεν τον αλλαζω με τιποτα! Κι εγω εχασα τον αναδευτηρα αλλα ζητησα και μου εφεραν αλλο. Καλη επιτυχια στις καινουριες!!! :lol::lol:

Σκέφτεσαι τίποτα καλύτερο,

από το να ακολουθείς τα ονειρα σου;

Link to comment
Share on other sites

Bizoudaki και εμείς έχουμε συμπληρώσει τους πόντους για να πάρουμε αρτοπαρασκευαστή και το σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό.

Εκεί που κολλάω είναι μπας και είναι πολύ ογκώδης και θα τον βάλω πάνω στο κεφάλι μου μετά, καθότι ο πάγκος της κουζίνας μου είναι ήδη γεμάτος.

Ζήλεψα όμως με τις ωραίες συνταγές που διαβάζω και λέω να τον πάρω.

 

Πες μου όμως είναι πολύ μεγάλος; :?:

line_m123_beg_41_time_1224734400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε μεγεθος ειναι οσο μια φριτεζα, δηλ αν τον βαλεις μεσα σε ντουλαπι παει γεμισε ...

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι bizoudaki!!

Γραψε αποτελεσματα οταν το φτιαξεις γιατι θελω

κ εγω να φτιαξω κ δεν ξερω ποια συνταγη να επιλεξω :roll:

 

Καλη επιτυχια!!

 

Δεν προλαβα να κανω τιποτα τελικα :(

Μονο με την ορεξη εμεινα (και τις δουλιες του σπιτιου ...)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Bizoudaki και εμείς έχουμε συμπληρώσει τους πόντους για να πάρουμε αρτοπαρασκευαστή και το σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό.

Εκεί που κολλάω είναι μπας και είναι πολύ ογκώδης και θα τον βάλω πάνω στο κεφάλι μου μετά, καθότι ο πάγκος της κουζίνας μου είναι ήδη γεμάτος.

Ζήλεψα όμως με τις ωραίες συνταγές που διαβάζω και λέω να τον πάρω.

 

Πες μου όμως είναι πολύ μεγάλος; :?:

 

Και μόνο για το ψωμί της ημέρας να τον έχεις, αξίζει τον κόπο και τον τόπο που πιάνει. Απαλλάσσεσαι και από την ψωμιέρα :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...