Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για τα Glucophage / αντίσταση στην ινσουλίνη;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι εξετασεις κανατε για να δειτε οτι εχετε αντισταση στην ινσουλινη?

Κάνεις καμπύλη ζαχάρου - ινσουλίνης (δηλ. δίνεις αίμα νηστική και μετά πάλι αφού πιεις γλυκόζη και κάτσεις ακίνητη 2 ώρες).

 

Καλό είναι να σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος. Εγώ το πρόβλημα το διόρθωσα με δίαιτα, χωρίς να πάρω φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις καμπύλη ζαχάρου - ινσουλίνης (δηλ. δίνεις αίμα νηστική και μετά πάλι αφού πιεις γλυκόζη και κάτσεις ακίνητη 2 ώρες).

 

Καλό είναι να σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος. Εγώ το πρόβλημα το διόρθωσα με δίαιτα, χωρίς να πάρω φάρμακα.

 

 

εχω παει σε ενδοκρινολογο αλλα δεν μου ζητησε να κανω τετοια εξεταση..παντως η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι πολυ να χασω κιλα με το ζορι κατεβενει η ζυγαρια...μηπως με το γλυκοφαζ σε βοηθει στα κιλα?

Link to comment
Share on other sites

εχω παει σε ενδοκρινολογο αλλα δεν μου ζητησε να κανω τετοια εξεταση..παντως η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι πολυ να χασω κιλα με το ζορι κατεβενει η ζυγαρια...μηπως με το γλυκοφαζ σε βοηθει στα κιλα?

Βασούλα δεν έχω ιδέα, αλλά απ' όσο ξέρω η αντίσταση στην ινσουλίνη δεν έχει να κάνει με τη δυσκολία να χάσεις κιλά (αν αυτό εννοείς) αλλά τα παραπανίσια κιλά προκαλούν αντίσταση στην ινσουλίνη.

 

Η δυσκολία να χάσεις κιλά (εφόσον ακολουθείς σωστή δίαιτα χωρίς παρασπονδίες) ενδεχομένως να είναι πρόβλημα μεταβολισμού, δηλαδή θυροειδούς. Φαντάζομαι ότι ο ενδοκρινολόγος το τσέκαρε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς έτσι είναι... η ινσουλινοαντίσταση μας δυσκολεύει στο χάσιμο των κιλών. Είχα για πολλά χρόνια πρόβλημα, τόσο με τα κιλά, όσο και με την περίοδο, ώσπου ένας ευλογημένος γιατρός έκανε την σωστή διάγνωση.. παίρνω τα glucoplus εδώ και 2,5 χρόνια, έχασα 30 κιλά και συνεχίζω για τα επόμενα 15, η περίοδος έστρωσε και όλες οι εξετάσεις μου είναι τέλειες. Θέλει προσοχή, επιμονή και υπομονή και έχω πλέον συνειδητοποιήσει ότι είναι κάτι που θα έχω σε όλη μου τη ζωή. όπως μου είπε ο γιατρός είναι ένας βαρύς σταυρός που θα κουβαλάω για πάντα.. αλλά είμαι τυχερή που με προειδοποιήσε πριν με προλάβει ο διαβήτης...

Link to comment
Share on other sites

θα το τσεκαρω μονη μου θα παω να κανω αυτη την εξεταση να δω τι γινεται....γιατι εχω πολυκυστικες προσπαθω να κανω μωρακι και ολοι μου λενε τα κιλα σου τα κιλα σου......το πιστευω γιατι και πιο παλια που εχανα κιλα διορθονωταν ο κυκλος μου αλλα εχει κανενα 2μηνο που προσπαθω πραγματικα αλλα η ζυγαρια δεν κατεβαινει παιρνω και κλομιφαινη δεν ξερω ποσο επηρεαζει στα κιλα και αυτο,αλλα πρεπει κατι να γινει δεν μπορω αρχιζω και κουραζομαι...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πολυκυστικές έχω... και εγώ παίρνω κλομιφαίνη, γιατί είμαι στην προσπάθεια για μπεμπάκι... κι αν ακόμη μείνω έγκυος (Αμήν Παναγίτσα μου) θα συνεχίσω το glucoplus, για το πρώτο τρίμηνο.... Θέλει προσοχή στους υδατάνθρακες, το πρώτο διάστημα έκανα δίαιτα για διαβητικούς, τώρα πλέον τρώω με μέτρο... εύχομαι ολόψυχα να διορθωθούν όλα και σύντομα να κρατάς στην αγκαλιά σου ένα γερό μωράκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και σε σενα το ευχομαι συντομα να γινουμε μανουλες!!θα παω σε διαιτολογο αυτες τισ μερες και θα τισ πω να κανουμε ειδκη διαιτα για πολυκυστικες που μαλλον ειναι αυτο που λεσ και εσυ σαν τους διαβητικους...και θα μιλησω σιγουρα με την ενδοκρινολογο μου για αυτο το φαρμακο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσες εχετε αντισταση στην ινσουλινη, εχετε υπογλυκαιμιες??? Η καμπυλη σκαχαρου σας στο 2-3 ωρο ειναι υπογλυκαιμικη??

Εγω εχω αντιδραστικη υπογλυκαιμια με ιστορικο 3 παλινδρομων. Στην εγκυμοσυνη εμφανισα διαβητη κυησης απο την πρωτη μερα και εκανα ινσουλινη. Δεν παιρνω ομως glucophage και δυσκολευομαι να χασω τα κιλα τις εγκυμοσυνης

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΤΣΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ GLUCOPHAGE 1000g. ΜΟΥ ΦΑΙΡΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΝΑΥΤΙΑ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΟΠΩΣΗΣ ΕΝΤΟΝΟ. ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΒΛΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΤΣΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ GLUCOPHAGE 1000g. ΜΟΥ ΦΑΙΡΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΝΑΥΤΙΑ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΟΠΩΣΗΣ ΕΝΤΟΝΟ. ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΒΛΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?

 

μήπως σου κάνουν υπογλυκαιμία?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω ξεκίνησα το Glucophage σε συνδυασμό με διατροφή και με άφησαν (ενδοκρινολόγος και υναικολόγος) 3 μήνες με ελεύθερες επαφές. Μετά προχωρήσαμε σε σπερματέγχυση (είχα και κάποια άλλα προβληματάκια με την προλακτίνη) και η δεύτερη ήταν και η επιτυχία! Σύνολο λοιπόν 5 μήνες. Σου ευχομαι να πάνε όλα όπως τα θες και με το καλό ενα μωράκι!:P

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Τι εξετάσεις κάνατε πριν πάρετε glucophage?

 

Μιλσοφ το glucophage στο δινει ο ενδοκρινολογος εφοσον κρινει οτι ειναι απαιραιτητο για να το παρεις, ειναι για οσους εχουν αντισταση στην ινσουλινη-απλα βοηθαει και στις πολυκυστικες διοτι διορθωνει τους αστατους κυκλους συνεπως κανει σωστους κυκλους με ωορρηξια.

Μετα απο αιματολογικες-ορμονικες εξετασεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα κοπελιες !!!

Ο ενδοκρινολογος μου προτεινε κ εμενα glucoplus 1000 μισο μεσημερι κ μισο βραδυ γιατι ειδε αντισταση στην ινσουλινη αν κ ολα τα νουμερα ηταν μεσα στα ορια του εργαστηριου.

Βοηθαει το glucoplus στον κυκλο ? Εχω μικρη ωχρινικη φαση και ο γυναικολογος μου προτεινε να παρω τα serpafar!!

Ο συνδυασμος και των 2 φανταζομαι οτι δεν προκαλει καποιο προβλημα.... ή λαθος κανω??

Ξερει καμια κοπελα??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. ειμαι καινουργια και ειπα να σας πω και γω την ιστορια μου..εγω επαιρνα glucophase για περιπου 2 χρονια.ειχα και γω αντισταση στην ινσουλινη.με βοηθησαν παρα παρα παρα πολυ. πριν απο αυτα δε μου ειχε ερθει περιοδος (φυσιολογικα χωρις χαπια) πανω απο χρονο.τα glucophase ρυθμιζουν την ινσουλινη στο παγκρεας αναλογα με το τι εχει ο καθενας.το ιδιο φαρμακο το παιρνουν οι διαβητικοι..

εχασα πολλα κιλα με το συγκεκριμενο φαρμακο σε συνδιασμο βεβαια με διατροφη..και αυτο που ενοιαζε περισσοτερο, η περιοδος δλδ ερχοταν παντα στην ωρα της...παιρνοντας το πρεπει να βλεπουμε τα επιπεδα ζαχαρου γιατι μπορει να προκαλεσουν υπογλυκαιμια.εγω το παρακολουθουσα συχνα..αλλα επρεπε να τα κοψω γιατι μου προκαλουσαν κολικους εντερου...

εμενα μου ειπε ο ενδοκρινολογος οτι η αντισταση στην ινσουλινη με το παχος ειναι ενας φαυλος κυκλος..οσο εχεις την αντισταση στην ινσουλινη τοσο βαζεις βαρος και οσο βαζεις βαρος τοσο αντισταση εχεις.....

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Και εγώ κορίτσια είχα αντισταση στην ινσουλινη αλλα δεν το κατάλαβε η γυναικολογος μου στο πρώτο παιδί και πήγα και γέννησα ετσι...ευτυχώς δεν παιθαμε τίποτα, μόνο που είχα πολυ αμνιακό υγρό. Τωρα στη δεύτερη το ψαχνω, θα παω σε ενδοκρινολόγο και θα το αντιμετωπίσω!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας κορίτσια κ από μένα παίρνω κ εγω το glucophage των 1000 σχεδόν 3 μήνες δεν μου εχει σταθεροποιήσει εντελώς την περίοδο μπορεί να μου ρθουν συνήθως κάτι καφέτια 2 βδομάδες πριν τη περίοδο κ προφανώς δεν έχω μείνει κ ακόμα έγκυος το είχε αυτό καμία να είχε πιο νωρίς τη περίοδο? Κ μετά από πόσο καιρό μηνατε έγκυες??

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια παίρνω κ εγω το glucophage 1000 εδω κ 3 μήνες σχεδόν κ δεν μου εχει σταθεροποιήσει τον κύκλο ακόμα πριν τη περίοδο κάνα 2 βδομάδες πριν ξεκινάνε κάτι καφέτια κρατάνε 5μερες κ μετά μου έρχονται κανονικά εχει τύχει σε καμία?και μετά από πόσο καιρό μηνατε έγκυες με αυτό το χάπι?

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια παίρνω κ εγω το glucophage 1000 εδω κ 3 μήνες σχεδόν κ δεν μου εχει σταθεροποιήσει τον κύκλο ακόμα πριν τη περίοδο κάνα 2 βδομάδες πριν ξεκινάνε κάτι καφέτια κρατάνε 5μερες κ μετά μου έρχονται κανονικά εχει τύχει σε καμία?και μετά από πόσο καιρό μηνατε έγκυες με αυτό το χάπι?

 

 

Καλημερα lizaki . Το γκλιουκοφαζ, καταπολεμα την αντισταση στην ινσουλινη, βοηθαει πολυ στην βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων και στην απωλεια βαρους οταν συνοδευεται φυσικα και απο διατροφη. Ομως αυτο δεν σημαινει οτι απαραιτητα θα μεινουμε εγκυες. Υπαρχουν αλλοι δεκαδες παραγοντες που μπορει αυτο να μην συμβαινει. Προσωπικα εμενα, που εχω πωα, με βοηθησε πολυ με την fsh που κατεβηκε δραματικα απο 12-13 σε 5-7 και πιστευω οτι σε αυτο βοηθησε και ο συνδυασμος γκλιουκοφαζ και διατροφη.

Ο ενδοκρινολογος μου συνεστησε μαλιστα προσφατα, να αυξησω την δοση απο ενα χαπι των 850 , σε δυο , πρωι - βραδυ. Θελει υπομονη...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιρνω το glucophage 850mg 2χαπια μεσημερι και βραδυ με τα γευματα εδω και 3 χρονια...

Οταν κανω και σωστη διατροφη, σαφως με βοηθαει στην απώλεια βαρους που λογω συνδρομου πολυκυστικων και αντισταση στην ινσουλινη , ειχε παρει την ανηφορα...

Ομως δεν δειχνει να με βοηθαει σε περιοδο....μονο με αλλα χαπια αδιαθετω και πλεον ψαχνω το ωαριο....:?

 

Σαφως παιζουν και αλλα ρολο, οπως η ηλικια, οι αλλες ορμονες...το αγχος...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

παιρνω και γω glucophase των 850 ενα την ημερα μετα το φαγητο...

δεν ηξερα οτι μπορει να κανει καλο και στις τιμες fsh γιατι οντως την τελευταια φορα που εκανα εξετασεις βγηκαν καλυτερα τα αποτελεσματα..

εχω και γω σπω και αντισταση στην ινσουλινη και ειχα και προβλημα με τον θυροειδη...τα πηρα για πρωτη φορα πριν 6 χρονια και οντως μου εκαναν πολυ καλο γιατι σε συνδιασμο με την διατροφη και εχασα κιλα και το κυριοτερο μου ηρθε περιοδος...δυστυχως επρεπε να τα σταματησω γιατι μου προκαλουσαν κολλικους εντερου και ειχα συχνες επισκεψεις στο νοσοκομειο..

τον δεκεμβριο τα ξεκινησα παλι μετα απο τη δευτερη αποτυχημενη σπερματεγχυση..προς το παρον η περιοδος δεν μου εχει ερθει ακομα αλλα ελπιζω αν χασω λιγα ακομα κιλα να μου ερθει

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...