Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τό μάθημα των Αγγλικών και τα δυσλεκτικά παιδιά


Guest Nepheli

Recommended Posts

Τα Αγγλικά διαφέρουν πολύ από τα Ελληνικά και η προσπάθεια να τα διδάξουμε με τον ίδιο τρόπο, ιδιαίτερα σε παιδιά με δυσλεξία ή άλλη μαθησιακή δυσκολία, είναι χαμένος χρόνος.

 

Μπορεί στην αρχή να φαίνεται ότι τα καταφέρνουν και ότι πάνε καλά. Συνήθως αυτό είναι μια ψευδαίσθηση που αποδεικνύεται στη συνέχεια καθώς τα παιδιά αυτά αναπόφευκτα μένουν πίσω ή κάποια στιγμή παρατάνε την προσπάθεια εντελώς.

 

Χρειάζεται ένας βιωματικός, πολύ-αισθητικός τρόπος μάθησης, ιδιαίτερα την Αγγλικών (αν και αυτό συστήνεται για όλα τα μαθήματα) για να μπορούν τα παιδιά αυτά να κατανοήσουν και ν’ αφομοιώσουν τη διαφορετικότητα της γλώσσας.

 

Η συμβολική, φωνητική, γραμματική ανάλυση δεν βοηθάει. Τα δυσλεκτικά παιδιά δεν υστερούν σε νοημοσύνη, δεν αδυνατούν να μάθουν. Σκέφτονται όμως πολύ διαφορετικά και δεν τους αρκεί η λογική, αναλυτική επεξεργασία της γλώσσας. Ψάχνουν νόημα, συνδέσεις (με ότι ήδη ξέρουν) και σκέφτονται με εικόνες, σε αντίθεση με τα άλλα παιδιά που σκέφτονται λεκτικά.

 

Ο δάσκαλος των Αγγλικών πρέπει να είναι γνώστης αυτής της διαφορετικότητας του τρόπου σκέψης και να έχει την ικανότητα να προσαρμόζει τον τρόπο διδασκαλίας του στις ανάγκες και στον τρόπο μάθησης του κάθε μαθητή. Ότι λειτουργεί για κάποιον, δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει για κάποιον άλλον. Το κάθε δυσλεκτικό παιδί (αλλά και το κάθε παιδί) είναι πολύ διαφορετικό από κάθε άλλο παιδί.

 

Σκεφτείτε πώς μαθαίνουν τα προ-νήπια: με έρευνα, παιχνίδι, βίωμα, ερωτήσεις, πείραμα, εξερεύνηση. Όλα αυτά έχουν σταδιακά χαθεί από την εκπαίδευση, αλλά αυτά τα παιδιά (τα δυσλεκτικά) τα έχουν απόλυτη ανάγκη για να μάθουν. Σκέφτονται περισσότερο με το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου τους παρά με το αριστερό. Αυτό δεν είναι μειονεκτικός τρόπος σκέψης, αντίθετα. Είναι δημιουργικός, ευρηματικός, αυθεντικός.

 

Δεν μπορούν τα παιδιά αυτά (και δεν θα έπρεπε) να αποστηθίζουν, να μαθαίνουν μηχανικά και να ακολουθούν τυφλά κανόνες, χωρίς να ξέρουν γιατί, ποιος ο λόγος να το κάνουν. Χρειάζονται κίνητρα, θέλουν να ξέρουν πώς ταιριάζει, με τι σχετίζεται, πώς θα το χρησιμοποιήσουν, τι νόημα έχει για εκείνα.

 

Μαθαίνουν καλύτερα μέσα από την αυτό-διόρθωση, την αποδοχή και την επιβεβαίωση για την προσπάθεια τους. Μπορεί να μην έχουν κάθε μέρα την ίδια απόδοση, αλλά πάντα υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό, τον οποίο θα πρέπει να μάθουν να αναζητούν μέσα τους.

 

Κανένα παιδί δεν είναι κατ’ επιλογήν τεμπέλης, αρνητικός, αντιδραστικός. Αν ένα παιδί δεν θέλει ή δεν μαθαίνει, τότε υπάρχει κάτι που πρέπει εμείς να αλλάξουμε για να πλησιάσουμε το παιδί και όχι να το κρίνουμε, να το απορρίπτουμε και να προσπαθούμε να το αλλάξουμε για να ταιριάξει στους δικούς μας άκαμπτους τρόπους διδασκαλίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οτι βρειτε για παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και διδασκαλια αγγλικων με ενδιαφερει πολυ γιατι εχω μια εφηβη μαθητρια. ακομα αν σας βρισκεται και υλικο απο σεμιναρια....

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

My pleasure!

 

Ότι μπορώ να κάνω για τέτοια θέμα... πολύ ευχαρίστως.

 

Εκτός από καθηγήτρια Αγγλικών (που είναι και μητρική μου γλώσσα), τα θέματα ιδιαιτερότητας, μαθησιακών δυσκολιών είναι η "ειδίκευση" μου (ποτέ δεν είμαστε ειδικοί, πάντα υπάρχουν πράγματα να μάθουμε).

Link to comment
Share on other sites

εδω και 3 χρονια ψαχνω υλικο για δυσλεκτικα -και οχι μονο, γενικα με μαθησιακα προβληματα- παιδια και για την εκμαθηση ξενης γλωσσας... πουθενα δεν βρισκω τιποτα!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Θα δυσκολευτείς... έχω μιλήσει μέχρι και με εκδότες για αυτό... τίποτα ακόμα.

 

Εδώ και χρόνια, ετοιμάζω τα πάντα μόνη μου...πολλή δουλειά, που λίγοι κατανοούν και εκτιμούν...

 

Αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι δάσκαλοι πηγαίνουν χαλαρά στα μαθήματα με ένα teacher's book...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ κοιτα τι γινεται τωρα... εχω 2 κοπελες... η μια στα 15-16 εχει μαθησιακο ως εξης...

ξερω οτι ειναι μαθητρια του 15. δεν εχω απαιτησεις. μαθημα σε τμημα αγγλικων δεν μπορει να κανει, γιατι προχωρανε πιο γρηγορα απο τους ρυθμους της. δηλ. την μια κοπελα που εχω εχουμε σχεδον τελειωσει το περσινο βιβλιο, ενω με εκεινη ειμαι στη μεση.

τελος παντων, ενω ορθογραφια πχ μπορει να μαθει τις λεξεις, τη μια να γραψει 12 αλλα την αλλη 17 -οι βαθμολογιες ειναι ενδεικτικες, δεν πιστευω σε αυτες για την αξιολογηση, απλα να σου δειξω που βαδιζει- οταν παει να κανει προταση, αστα να πανε... δεν μπορει να κανει συνταξη και αυτο ειναι το προβλημα της. εκθεση δεν μπορει να κανει καλα. μπορει να εχει το βιβλιο μας πλανο με το τι να περιεχει η εκθεση, απο προλογο μεχρι επιλογο, να εχουμε κανει παραδειγματα, να εχουμε διαβασει αλλη εκθεση, να εχουμε διορθωσει κτλ, αλλα οταν παει να γραψει κολλαει... "πως να ξεκινησω?" "δεν θυμαμαι τι ελεγε στα παραδειγματα..., τι ειχαμε πει..."

και φυσικα και τα προφορικα μας δεν ειναι καλα... παρολα αυτα ειναι παρα πολυ προθυμη και φιλοτιμη, διαβαζει καλα στο reading, και ξοδευει αμετρητες ωρες στο διαβασμα και των ελληνικων και των αγγλικων...

τωρα ειμαστε στο υπολοιπο της c' και παμε για d'...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

και θελω πολυ να καταφερει να παρει ενα χαρτι. ξερω οτι θα ειναι δυσκολο αλλα θελω να την βαλω!

α! το σημαντικοτερο ξεχασα! τρομερο προβλημα στο Listening!!!!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κύριο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις είναι η δυσλεξία (ο τρόπος που σκέφτεται και μαθαίνει) και όχι τα Αγγλικά... τα ίδια προβλήματα θα έχει και στα Ελληνικά, απλά όχι τόσο έντονα ίσως γιατί τα Αγγλικά είναι πιο δύσκολα.

 

Σαφώς και θα έχει πρόβλημα στο listening γιατί δεν μπορεί να βασίζεται στη μνήμη της (όσο και αν χτυπιέσαι εσύ με επαναλήψεις).

 

Η μνήμη της λειτουργεί όταν κάτι την αγγίζει, όταν την ενδιαφέρει βιωματικά... διαφορετικά, όλα φεύγουν έξω από το παράθυρο. Σαν να μην τα άκουσε, σαν να μην κάνατε ποτέ συζήτηση πάνω στην έκθεση.

 

Χρειάζεται να μάθει πώς να σκέφτεται, πώς να βοηθήσει το αριστερό ημισφαίριο του νου της να αναπτυχθεί (το δεξί που χρησιμοποιεί δεν βοηθάει για τέτοιες εργασίες, ενώ είναι τέλειο για κάποιες άλλες που τα άλλα παιδιά υστερούν).

 

Υποψιάζομαι επίσης ότι ενώ φαίνεται να πηγαίνει καλούτσικα στα Αγγλικά, δεν θα έχει κατακτήσει τις βάσεις της γλώσσας...δεν έχει περάσει στο βιωματικό επίπεδο.

 

Όλα αυτά πολύ γενικά και χοντρά....

Link to comment
Share on other sites

ναι και στα ελληνικα εχει προβλημα... και ευτυχως που οι γονεις ασχολουνται και πηγαινουν και σε γιατρους κτλ... ξερω αλλους που δεν παραδεχονται καν οτι υπαρχει προβλημα...

και στα ελληνικα, πχ οταν μεταφραζουμε τις λεξεις, μπορει να μην ξερει τι σημαινει κατι... κατι που παιδια στο δημοτικο που κανουν το ιδιο βιβλιο αγγλικων καταλαβαινουν... και αυτο με τα παραδειγματα ειναι αυτο που προσπαθω να κανω ετσι ωστε και να της μενει, αλλα να ειναι και πιο ευχαριστο. πιανει σαν κολπο, αλλα που να το πρωτοχρησιμοποιησεις!

σκεφτομουν -επειδη ειναι αδερφια με την αλλη μαθητρια που εχω- να τους στειλω για αρχη το 2010 να δωσουν κατι σαν το edexcel. για να παρουν μια κρυαδα για τα τεστ, να δουν τι ψαρια πιανουν κτλ. η αδερφη ξερω οτι θα τα καταφερει, αλλα η κοπελα με τη δυσλεξια φοβαμαι οτι ενω θα θελει, και φυσικα θα την βαλω για να μην νιωθει και μειονεκτικα -εχουμε και τις αντιζηλιες- , φοβαμαι οτι αν δεν τα καταφερει μηπως πληγωθει... αν και εχει επιγνωση του προβληματος της, σε σημειο που αφηνει αφωνους και τους γιατρους με την ωριμοτητα της.

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να πάρω θέση για ένα θέμα τόσο προσωπικό, μη γνωρίζοντας άλλα πράγματα που χρειάζομαι για να καταλάβω.

 

Όποτε θέλεις, μπορούμε να συζητήσουμε το θέμα τηλεφωνικά... θα βρεις το μέιλ μου στο προφίλ μου και τα υπόλοιπα στοιχεία μου στο blog.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με εχει βοηθησει πολυ η μουσικη στα παιδια με δυσλεξια..

δουλευουμε με στιχους και μουσικη απο τα αγαπημενα τους τραγουδια... τους αρεσει αυτο, και λειτουργει πολυ καλα!!

 

δυστυχως δεν εχω το περιθωριο να το κανω αυτο στο φροντιστηριο..

 

επισης, εχω παρατηρησει 15 χρονια τωρα που κανω αυτη τη δουλεια, καθε χρονο και περισσοτερα παιδια με δυσλεξια!!! το εχετε παρατηρησει κι εσεις??

ευτυχως στα περισσοτερα, οι γονεις ειναι ενημεροι... εχουν ηδη δηλαδη επισκευτει καποιον ειδικο μαζι με τα παιδια τους

Link to comment
Share on other sites

ρε συ φυστικιο αυτο με τα περισσοτερα παιδια μου εχει κανει κι εμενα τρομερη εντυπωση... θυμαμαι μικρη στο σχολειο, να ειχαμε 1-2 παιδια στην ταξη, και αυτα με πιο βαρια προβληματα... τωρα εχει ενα πολυ μεγαλο ποσοσστο στις ταξεις... και αναρωτιεμαι ωρες ωρες... ειναι δυσλεξια, -οκ, υπαρχουν παιδια που αποδεδειγμενα εχουν- ή ειναι και η τμπελια ορισμενων γονιων να κατσουν να ασχοληθουν , να διαβασουν με τα παιδια τους, και τα αφηνουν να τεμπελιαζουν χωρις να προσπαθει το μυαλο, και ετσι βρισκουμε την ευκολια του "το παιδι μου εχει δυσλεξια"?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχεις αδικο, απλα μου κανει τρομερη εντυπωση! ολα τα παιδια να εχουν μαθησιακο!

 

:roll::roll: Δεν έχουν όλα τα παιδία μαθησιακό πρόβλημα!!!!

Ίσως τα ποσοστά να μην είναι μεγαλύτερα απο προηγουμενα χρόνια αλλά η αντιμετώπιση σήμερα πιο ώριμη.

Παλιότερα με ένα απλό είναι κακός μαθητής ή δεν τα πάιρνει τα γράμματα έμπαινε τελεία.

Πρίν 15 χρόνια πχ δεν υπήρχε καμιά ενημέρωση για το θέμα δυσλεξία.

Τώρα σε ένα παιδί που δεν τα καταφέρνει ψάχνουνε γινείς και εκπαιδευτικοί τους λόγους και τις αιτίες.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Ξανανοίγω το θέμα μετά από χρόνια!

Ο γιος μου έχει διάγνωση για ΔΕΠ-Υ και αναμένουμε το ραντεβού με τα ΚΕΔΥ εδώ και ένα χρόνο για την διάγνωση της δυσλεξίας. Ένας ειδικός παιδαγωγός (με προϋπηρεσία σε ΚΕΔΥ) μου είπε ότι έχει 100% δυσλεξία. Θα πάει στην γ' δημοτικού.

 

Δεν τον ξεκίνησα Αγγλικά βέβαια αν και το ζητάει που και που διότι υπάρχει πρόβλημα και με τα Ελληνικά...

Ποια ηλικία λέτε ότι είναι κατάλληλη να ξεκινήσει Αγγλικά? (Αν βρούμε φυσικά μια κατάλληλη Αγγλικού-ειδική παιδαγωγό ή το αντίστοιχο φροντιστήριο...)

Πως θα τα βγάλουμε πέρα φέτος με τα Αγγλικά μας αφού εδώ καλά καλά δεν θέλουμε να διαβάσουμε την ιστορία που μας αρέσει κιόλας?

Πείτε καμιά ιδέα γιατί δυσκολευόμαστε πολύ...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξανανοίγω το θέμα μετά από χρόνια!

Ο γιος μου έχει διάγνωση για ΔΕΠ-Υ και αναμένουμε το ραντεβού με τα ΚΕΔΥ εδώ και ένα χρόνο για την διάγνωση της δυσλεξίας. Ένας ειδικός παιδαγωγός (με προϋπηρεσία σε ΚΕΔΥ) μου είπε ότι έχει 100% δυσλεξία. Θα πάει στην γ' δημοτικού.

 

Δεν τον ξεκίνησα Αγγλικά βέβαια αν και το ζητάει που και που διότι υπάρχει πρόβλημα και με τα Ελληνικά...

Ποια ηλικία λέτε ότι είναι κατάλληλη να ξεκινήσει Αγγλικά? (Αν βρούμε φυσικά μια κατάλληλη Αγγλικού-ειδική παιδαγωγό ή το αντίστοιχο φροντιστήριο...)

Πως θα τα βγάλουμε πέρα φέτος με τα Αγγλικά μας αφού εδώ καλά καλά δεν θέλουμε να διαβάσουμε την ιστορία που μας αρέσει κιόλας?

Πείτε καμιά ιδέα γιατί δυσκολευόμαστε πολύ...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΥΝΟΡΑ ΜΕ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΑΠ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. Ι LOVE DYSLEXIA ΛΕΓΕΤΑΙ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας! Επανέρχομαι...

Ευχαριστώ athina3129 για την πληροφορία αν και καθυστερημένος.

 

Τελικά ξεκίνησε Αγγλικά ιδιαίτερα με καθηγητή ο οποίος έχει ο ίδιος ΔΕΠΥ και δυσλεξία. Τα πάνε περίφημα οι δυό τους!!

Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο τελικά. Σκεφτείτε το όσοι έχετε τέτοια παιδιά να κάνετε αναζήτηση καθηγητών με δυσλεξία!!!

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξανανοίγω το θέμα μετά από χρόνια!

Ο γιος μου έχει διάγνωση για ΔΕΠ-Υ και αναμένουμε το ραντεβού με τα ΚΕΔΥ εδώ και ένα χρόνο για την διάγνωση της δυσλεξίας. Ένας ειδικός παιδαγωγός (με προϋπηρεσία σε ΚΕΔΥ) μου είπε ότι έχει 100% δυσλεξία. Θα πάει στην γ' δημοτικού.

 

Δεν τον ξεκίνησα Αγγλικά βέβαια αν και το ζητάει που και που διότι υπάρχει πρόβλημα και με τα Ελληνικά...

Ποια ηλικία λέτε ότι είναι κατάλληλη να ξεκινήσει Αγγλικά? (Αν βρούμε φυσικά μια κατάλληλη Αγγλικού-ειδική παιδαγωγό ή το αντίστοιχο φροντιστήριο...)

Πως θα τα βγάλουμε πέρα φέτος με τα Αγγλικά μας αφού εδώ καλά καλά δεν θέλουμε να διαβάσουμε την ιστορία που μας αρέσει κιόλας?

Πείτε καμιά ιδέα γιατί δυσκολευόμαστε πολύ...

Ο δικος μου εχει μαθησιακες δυσκολιες. (αυτο μου εχουν πει χωρις να εχει διευκρινιστει εαν εχει δυσλεξια). Ο μικρος μου οταν ηταν 3 ετων βρεθηκε στην Αμερικη... 4 μιλαγε αγγλικα και ελληνικα με βασικη του γλωσσα τα αγγλικα. 5 ετων βρεθηκε πισω Ελλαδα και μετεφραζε απο τα αγγλικα στα ελληνικα. παρατησαμε τελειως τα αγγλικα και ριξαμε ολο το βαρος στα Ελληνικα. περα απο λογοθεραπεια καναμε και με ειδικη παιδαγωγο για 1 χρονο. στο καινουργιο σχολειο που πηγαμε και οταν ενημερωνα τον δασκαλο ηταν και η δασκαλα των αγγλικων η ο ποια μου ειπε οτι αν ηθελα μπορουσα να παρω απαλλαγη απο τα αγγλικα αλλα δεν το καναμε. Δεν ασχοληθηκαμε με τα αγγλικα του σχολειου. Φετος , τεταρτη δημοτικου, ξεκινησαμε δειλα δειλα σε φροντιστηριο αγγλικων αφου ειχε ενημερωθει το φροντιστηριο. Τα παει μια χαρα και μαλιστα εχει επιστρεψει η προφορα του (μονο ομως οταν κανει μαθημα αγγλικων). Στο σχολειο τα εχουμε παρατησει τελειως, του φαινονται δυσκολα και μαλιστα πηρε 0 σε ενα διαγωνισμα (ο μεγαλυτερος βαθμος στην ταξη ηταν το 3). Ξεχασα να πω οτι φετος στο σχολειο εχει αλλον δασκαλο στα αγγλικα.

Δεν αγχωθηκα ποτε για την ξενη γλωσσα του μικρου. Εαν δεν μπορουσε φετος να ανταπεξελθει στο φροντιστηριο θα τον σταματουσα. Ειναι ομως κατι που το απολαμβανει και το προσπαθει. Σημασια για εμενα εχει να τα πηγαινει καλα στα Ελληνικα του. Εχουν αρκετα χρονια μπροστα τους για να μαθουν μια ξενη γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό να έχεις μια ακριβή διάγνωση ώστε να ξέρεις και τον τρόπο αντιμετώπισης. Οι μαθησιακές δυσκολίες μπορεί να είναι δυσλεξικού τύπου μπορεί και όχι. Κλείστε ραντεβού με τα ΚΕΔΥ.

Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να έχει το παιδί 2 μητρικές γλώσσες. Γνώμη μου είναι να μην το αφήσει και τα ξεχάσει! Αυτό το λέω διότι έχω ακούσει ότι αν το παιδί αρχίσει μια ξένη γλώσσα μετά από κάποια ηλικία ποτέ δεν θα μπορέσει να αποκτήσει σωστή προφορά. Επίσης, για να μπορεί να είναι ισάξιος με native speaker ο μόνος τρόπος είναι να μάθει από προσχολική ηλικία!!

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...