Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πώς αντιδρατε οταν ενα παιδακι χτυπαει το παιδι σας?


Recommended Posts

θα ηθελα να μαθω πως αντιδρατε οταν βρισκεστε μπροστα σε μια σκηνη οπου καποιο παιδακι επιτιθεται στο παιδι σας και το χτυπαει ή το σπρωχνει ή του τραβαει τα μαλλιά ή το γρατζουναει..

 

η κορη μου ειναι 16 μηνων και μεχρι σημερα εχουν γινει 2-3 περιστατικα ''ελαφρια'', στα οποια δεν εχω επεμβει ιδιαιτερα..Σε παιχνιδι με αλλα παιδακια ιδιας ή μεγαλυτερης ηλικιας,εχει παρει καποιο παιχνιδι και καποιο αλλο παιδακι της το τραβηξε απο το χερι,ειτε σπρωχνωντας την ελαφρια,ειτε χτυπωντας την λιγο στο χερακι της.Οχι ομως κατι που θα με ανησυχουσε.Επειδη ειμαι σχεδον απο πανω της παντα,απλα με ωραιο τροπο ειπα στο αλλο το παιδακι οτι δεν ειναι σωστο αυτο,οτι δεν χτυπαμε και στην κορη μου της ειπα οτι αυτο δεν ειναι δικο σου..εαν εβλεπα οτι δεν υπηρχε καποια βελτιωση απλα την απομακρυνα απο το παιδακι και τελειωνε η υποθεση.Καθε φορα προσαρμοζα την οποια ηπια αντιδραση μου στην ηλικια του παιδιου που ειχα απεναντι μου. Εαν ηταν πολυ μικρο ισως να μην του ελεγα τιποτα καθως δεν θα καταλαβαινε και απλα απομακρυνα την κορη μου.Εαν ηταν λιγο μεγαλυτερο 3-4 χρονων του εξηγουσα οτι οταν παιζουμε ειμαστε ευγενικοι,μοιραζομαστε πραγματα κλπ.

 

Συγγνωμη για την πολυλογια, αλλα θελω να σας εξηγησω πως σκεφτομαι μηπως κανω καποιο λαθος τελικα.Την κορη μου δεν την εχω χτυπησει ποτε ουτε φυσικα και κανενας αλλος. Γενικα δεν ξερει τι ειναι το ξυλο και οταν καμια φορα της λεει κανενας αγνωστος ''θα σε κανω ντα'' τον κοιταει καλα καλα..

Σημερα λοιπον ειμασταν στην παιδικη χαρα και υπηρχε στον χωρο ενα ποδηλατακι τυπου σαν το δικο μας,σε αλλο χρωμα. Η μικρη το πλησιασε και επιασε με το χερακι της το τιμονι.Ξαφνικα ενας πιτσιρικας 3-4 χρονων αρχισε να τρεχει προς το μερος της. Εφτασε διπλα της, της επιασε τα μαλλια σφιχτα απο την κορυφη του κεφαλιου, της τα τραβηξε με δυναμη και δεν τα αφηνε για μερικα δευτερολεπτα (που μου φανηκαν αιωνας) μεχρι να παει η μανα του να του τραβηξει το χερι. Η μικρη εκλαιγε,την πηρα αγκαλια, δεν ειπα κουβεντα, και αφου την χαιδεψα λιγο στην πλατουλα ηρεμησε και της ειπα οτι δεν πειραζουμε ξενα πραγματα. Στεκομουν λιγα μετρα πιο εκει και οταν ειδα τον πιτσιρικα να τρεχει,φανταστικα οτι απλα θα πει κατι στην μικρη και δεν ηθελα να επεμβω.Γενικα δεν θελω να επεμβαινω , μονο εαν κρινω οτι υπαρχει θεμα..Εννοειτε οτι την στιγμη που ο πιτσιρικας κραταγε τα μαλλια της κορης μου,εαν ημουν ζωο σε μια ζουγκλα θα του ειχα ορμηξει,πραγματικα δεν ξερω πως κρατηθηκα..

Η αλλη μανα ειπε στο παιδακι της κατι και συνεχισαν ακαθεκτοι το παιχνιδι.

Οση ωρα μειναμε εκει κρατησα την μικρη μακρια απο το συγκεκριμενο παιδακι. Καποια στιγμη ο πιτσιρικας πλησιασε το δικος μας ποδηλατακι και πηγε να ανεβει. Η μανα του του ειπε ''δεν ειναι το δικο μας αυτο'' και πηγε να το παρει απο εκει. Το παιδακι δεν ακουγε και τοτε ακουστηκα εγω : ''παρε τα χερια σου απο εκει και μην το ακουμπας γιατι θα ερθω και θα δεις πως θα σε ξεμαλλιασω''

οχι δεν ντραπηκα καθολου..

φυσικα ακολουθησε τσακωμος!!!

με ατακες: ''οταν θα πας το παιδι σου στον παιδικο σταθμο,δεν θα στο χτυπανε?'' φυσικα της ειπα να κρατησει το παιδι της σπιτι μεχρι να μαθει τροπους και αλλα πολλα..

 

και ρωταω λοιπον εσεις οταν βλεπετε παιδακια να χτυπουν το παιδακι σας,πως αντιδρατε?

πιστευω οτι εαν εβλεπα την κορη μου να επιτιθεται σε παιδακι,θα την μαλωνα μπροστα στον κοσμο και θα την επαιρνα απο την παιδικη χαρα.

 

δεν ξερω εαν ξανασυμβει κατι τετοιο πως θα αντιδρασω..

εσεις τι κανετε σε τετοιες περιπτωσεις?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το παιδακι δεν ακουγε και τοτε ακουστηκα εγω : ''παρε τα χερια σου απο εκει και μην το ακουμπας γιατι θα ερθω και θα δεις πως θα σε ξεμαλλιασω''

οχι δεν ντραπηκα καθολου..

φυσικα ακολουθησε τσακωμος!!!

με ατακες: ''οταν θα πας το παιδι σου στον παιδικο σταθμο,δεν θα στο χτυπανε?'' φυσικα της ειπα να κρατησει το παιδι της σπιτι μεχρι να μαθει τροπους και αλλα πολλα..

 

σαν να βλεπω τον εαυτο μου...ακριβως το ιδιο θα κανα...:cool::cool::cool::cool: δε φημιζομαι για τη ψυχραιμια μου ουτε για τη καλη μου συμπεριφορα αμα θυμωνω και ειδικα αν με αδικουν!

 

πιστευω οτι εαν εβλεπα την κορη μου να επιτιθεται σε παιδακι,θα την μαλωνα μπροστα στον κοσμο και θα την επαιρνα απο την παιδικη χαρα.

κι εγω ετσι θα αντιδρουσα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μαζί σας...

Ο Γιάννος μας(19 μηνών) είναι πολύ ήρεμο και συνεσταλμένο παιδάκι με μεγάλη αντίληψη...Το λέω γιατί πραγματικά δεν έχει πειράξει παιχνίδι και γενικά πράγμα ξένο χωρίς την συναίνεση μου....Όπως επίσης προθυμοποιείται και μοιράζεται τα πράγματά του...

Επίσης είναι πολύ πρόσχαρος και θέλει να παίζει με παιδάκια...Τα παιδάκια όμως δεν είναι ίδια κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό και μοναδικό....Έτσι πάμπολλες φορές στο πάρκο κυρίως έχω έρθει και εγώ στο αμήν με παρόμοιες καταστάσεις......

Link to comment
Share on other sites

Paros ειπες οτι κατι του ειπε η μαμα του. Δεν ξερεις αν το μαλωσε ή αν δεν του ειπε την αλλη φορα θα σε παρω και θα φυγουμε...

Κατα τα αλλα και την δικη σου αντιδραση την βρισκω φυσιολογικη αλλα και της αλλης μαμας να υπερασπιστει το παιδι της/θεση της...

Link to comment
Share on other sites

paros λιγο ασχετο αλλα και σχετικο (για μενα, μιας και κλειδωθηκε παλι σημερα θεμα με το ρατσισμο θελω να βγαλω καποια συμπερασματα μονη μου και ο νοων νοειτω)... επειδη ημουν παρο φετος ( Αν μενεις παρο ) στη παροικια ηταν η παιδικη χαρα?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ενα παιδάκι χτυπάει το δικό μου ή το δικό μου χτυπάει κάποιο θα επέμβω αμέσως και θα σταματήσω πρώτα την βία (πχ το ξεμάλιασμα). Θελω να ξέρει το παιδί μου ότι αυτό δεν είναι αποδεκτό ούτε να του το κάνουν ούτε να το κάνει.

Νομίζω πως αυτό είναι που πρεπει να περάσεις στην κορη σου. Δηλαδή την ώρα που της έλεγες ότι δεν παίρνουμε ξένα πράγματα επρεπε να πεις ότι δεν είναι σωστό να κτυπαμε θα το μαλλώσει η μαμά του... Τώρα για το άλλο που είπες στο παιδί, δεν ξερω καταλαμβαίνω τα νεύρα αλλά σκέψου τι μηνύματα δίνεις στο παιδί σου

Link to comment
Share on other sites

Ημασταν στην παραλια με τα παιδια μας τα οποια ειναι μεγαλα. Ο γιος μου ειναι 8 ετων. Ηταν καποιοι γνωστοι που ειχαν ενα πιτσιρικι 5 ετων. Ο γιος μου ειχε δωσει στην κορη μου ενα παιχνιδι το οποιο απαιτουσε να παρει το πιτσιρικι. Ο γιος μου του ελεγε οτι θα του το δωσει οταν σταματησει να παιζει η αδελφη του. Τοτε το πιτσιρικι πηρε αμμο απο την παραλια, του την πεταξε στα ματια και τον εβριζε με πολυ ασχημο τροπο. Λογια που δεν εχω ακουσει ουτε απο μεγαλυτερο. Οι γονεις δεν εκαναν τιποτα. Τα ειχα παρει πολυ ασχημα και το μονο που ειπα ηταν οτι δεν βριζουν ποτε τα παιδια. Ο πατερας τοτε μου ειπε να μην δινω σημασια γιατι το παιδι του ειναι μικρο.

Τι παει να πει μικρο και μεγαλο? Το τι ακουσαν τα αυτια του γιου μου δεν λεγεται. Εαν ηταν αλλος στην θεση του θα το ειχε σπασει στο ξυλο το μικροτερο, αλλα εχει μαθει να μην ειναι επιθετικος.

Αν του εριχνε ομως καμια οι γονεις θα τσαντιζοντουσαν ...

Τι να πω βρε κοριτσια?

Link to comment
Share on other sites

Η μανα του του ειπε ''δεν ειναι το δικο μας αυτο'' και πηγε να το παρει απο εκει. Το παιδακι δεν ακουγε και τοτε ακουστηκα εγω : ''παρε τα χερια σου απο εκει και μην το ακουμπας γιατι θα ερθω και θα δεις πως θα σε ξεμαλλιασω''

οχι δεν ντραπηκα καθολου..

φυσικα ακολουθησε τσακωμος!!!

με ατακες: ''οταν θα πας το παιδι σου στον παιδικο σταθμο,δεν θα στο χτυπανε?'' φυσικα της ειπα να κρατησει το παιδι της σπιτι μεχρι να μαθει τροπους και αλλα πολλα..

 

 

χμ...έχω κι εγώ ένα αγοράκι πολύ ήσυχο και καθόλου επιθετικό... στην παιδική χαρα πολλές φορές το σπρώχνουν και του παίρνουν τη σειρά...

 

ναι εκνευρίζομαι...και περισσότερο με κάποιους γονείς παρά με τα παιδάκια... όμως σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να μιλήσω έτσι σε άλλο παιδί... όπως δεν θα ήθελα φυσικά να μιλήσει κάποιος άλλος έτσι στο δικό μου...

 

και να σου πω την αλήθεια κι εμένα αν κάνει κάτι που δεν μου αρέσει δεν θα το κάνω ρεζίλι σ'όλη την παιδική χαρά... θα προσπαθήσω να του εξηγήσω όμορφα και στην περίπτωση που χτυπούσε κάποιο παιδάκι -χωρις λόγο- θα τον έβαζα να ζητήσει συγγνώμη...για να μάθει όμως ο ίδιος ότι αυτό που έκανε δεν ήταν σωστό...

 

το παιδάκι σου είναι ακόμα πολύ μικρό...μεγαλώνοντας θα δεις πως κι εκείνο κάποιες φορές θα κάνει κάποια πράγματα που δεν είναι σωστά ή δεν τα συνηθίζει...θα σου άρεσε να επέμβει κάποιος άλλος και να το προσβάλλει έτσι?

 

φυσικά εσύ ήσουν μπροστά και ξέρεις πως εξελίχθηκε η κατάσταση αλλά απ'ότι διάβασα η μαμά του δεν ήταν αδιάφορη ...και πρώτη επενέβη όταν τράβηξε την κόρη σου και μετά του μίλησε και του είπε ότι δεν είναι δικό του... δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο ήθελες να γίνει για να νιώσεις καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα παιδακια καποια στιγμη κανουν κατι ασχημο θα δεις οτι και το δικο σου καποια στιγμη θα σε φερει σε δυσκολη θεση και σιγουρα δεν θα σου αρεσει να του φωναξουν ασχημα.

 

Εγω εχω ζωηρο παιδακι που εχει περασει ολες τις φασεις και ταλιμπανακι που εκει ημουν απο πανω συνεχεια να προλαβω πραγματα και θυμα που το εχουν χτυπησει και του εξηγω οτι ειναι λαθος αυτο που εκανε το αλλο παιδακι και θα το μαλωσει η μαμα του και καποιες φορες που παιδακια ξεφυγαν πολυ και δεν υπηρχε ενηλικας να το μαζεψει εκανα παρατηρηση αλλα ευγενικα στο παιδακι, Μην τον πειραζεις αστον ησυχο η κατι παρομοιο ειπα με σοβαρο υφος χωρις φωνες αλλα λουης το παιδακι το πηρε το μηνυμα.

 

Δεν υπηρχε λογος να φωναξεις και να μιλησεις ετσι περνας λαθος μηνυματα και στο δικο σου παιδι, θα δεις πολλα τωρα που μεγαλωνει και θα εχει πιο πολλες συναναστροφες το παιδακι σου , το θεμα ειναι να μαθει να τα διαχειριζεται και μονη της η οταν χρειαζεται να επεμβεις να το κανεις διακριτικα χωρις υστεριες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδακι δεν ακουγε και τοτε ακουστηκα εγω : ''παρε τα χερια σου απο εκει και μην το ακουμπας γιατι θα ερθω και θα δεις πως θα σε ξεμαλλιασω''

 

Λυπαμαι που θα σε δυσαρεστησω αλλα δε συμφωνω καθολου με καθολου με την αντιμετωπιση σου.Καθολου ομως...

Σε δικαιολογω γιατι το παιδιακι σου ειναι ακομα μικρο και δεν εχεις βρεθει στη θεση να χτυπησει στα καλα καθουμενα (ή μη) καποιο αλλο παιδι ομως να εισαι σιγουρη οτι θα βρεθεις σε αναλογη θεση καποια στιγμη και το μονο που δε θα θελεις να ακουσεις θα ειναι μια αλλη μανα να μιλαει ετσι στο παιδι σου.Γιατι και ενα 3χρονο ή 4χρονο ειναι πολυ μικρα ακομα και διεκδικουν εντονα τα πραγματα τους και σιγουρα με λαθος τροπο καποιες φορες.Αυτο δε σημαινει οτι το σαπιζουν στο ξυλο στο σπιτι και αντεδρασε ετσι...Να εισαι σιγουρη οτι μια τετοια αντιδραση απο το ιδιο σου το παιδι μπορει να εκπληξει και εσενα στο μελλον και θα διαπιστωσεις οτι δεν ειναι θεμα τροπων ή διαπαιδαγωγησης .Ολα τα παιδακια περνανε μια τετοια φαση.Ολα!

Σαφως κατανοω οτι ησουν εκνευρισμενη απο το τραβηγμα των μαλλιων,ο καθενας θα ηταν, ομως η αλλη μανα ηταν παρουσα και απομακρυνε το παιδι της σωστα;οπως και προσπαθησε και οταν πλησιασε το δικο σας ποδηλατο να του τονισει οτι δεν ειναι το δικο του.

Δε ξερεις τι του ειπε,δε ξερεις αν το προειδοποιησε για την επομενη φορα και σαφεστατα δε ξερεις πως αισθανθηκε η ιδια.

Αν κατι δε σου αρεσε στη συμπεριφορα της θα μπορουσες να πλησιασεις τη μητερα και να της εξηγησεις οτι ταραχτηκες και να εισαι σιγουρη οτι θα σε καταλαβαινε.Με το να μιλησεις ετσι σε ενα παιδι-ξενο παιδι-δεν κερδισες τιποτα απολυτως.Πρωτον σε ειδε το παιδι σου να ανεβαζεις τους τονους και να απειλεις ενα παιδακι επειδη ακουμπησε το ποδηλατο της.Εκανες δλδ οτι εκανε και το 3χρονο απλα με αλλο τροπο.Στα ματια του παιδιου ομως αυτο ισως φανηκε ως αντιμετωπιση και επιλυση τετοιων περιστατικων.

Δε νομιζω οτι ηταν καθολου καλο παραδειγμα....

Δευτερον το περιστατικο πηρε επιπλεον εκταση χωρις λογο.

Για μενα επρεπε να καθησυχασεις το παιδι σου οπως εκανες και να μιλησεις στην αλλη μανα, αν εβλεπες αδιαφορια αλλα ως εκει...δεν ειχες καμμια δουλεια να επεμβεις και να μιλησεις ετσι στο αλλο παιδι απο τη στιγμη που η μανα του ηταν παρουσα.

Εγω προσωπικα θα αφηνα να παρει το ποδηλατακι μας και θα ελεγα και στο δικο μου το παιδι (μεχρι να ειναι σε θεση ηλικιακα να αμυνθει και να διεκδικησει μονο του)αλλα και στο αλλο που φερθηκε λαθος, οτι ετσι μοιραζομαστε τα παιχνιδια μας και δεν χτυπαμε ποτε!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ριτα με πολυ επιμονη εμενα απεδωσε αυτο εμαθε να δινει και παιχνιδια και να περνει στις κουνιες απο αλλα παιδακια. Αλλα τωρα στα δυο μιση πιο πριν βουταγε και αυτος σε οτι του αρεσε και δεν μοιραζοταν αλλα με υπενθυμηση απο διπλα εγω του ελεγα το ταδε παιδακι χθες σου εδωσε την μπαλλα δωσε του και εσυ την ροδα και αναποδα.

 

Αν δω οτι απειλειται το παιδι μου το απομακρυνω και αν συνεχιζει το αλλο παιδακι του μιλαω κοφτα αλλα ηρεμα και καταλαβαινουν. Συνηθως ομως πλεον τα βρισκουν μεταξυ τους και το δικο μου παιδι δεν ειναι και κανενα αγγελουδι αλλα εμαθε σιγα σιγα. Οι φωνες μονο κακο κανουν και για τις δυο πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια να ρωτησω κατι?δε καταλαβατε οτι η κοπελα τα ειχε παρει στο κρανιο?μαλλον κατι τετοιο πρωτη φορα της συνεβει.και γω αν ενα παιδακι εκανε επιθεση στο γιο μου και μετα πηγαινε να κανει αυτο που εκανε το παιδι μου και γω τις φωνες θα εβαζα.εφοσον η μανα του απλα του ελεγε οτι δεν ειναι δικο του αλλα δεν εκανε καμια κινηση να το απομακρυνει η να του πει οτι δε πειραζουμε τα ξενα πραγματα καλα εκανε και του φωναξε.οχι τα δικα μου δικα σου και τα δικα μου δικα μου!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α ωραια οποιος τα παιρνει στο κρανιο ετσι κανει?? Αμα κανουν ετσι οι ενηλικες τα παιδια που λειτουργουν μονο με το ενστικτο τι πρεπει να κανουν??? Να σκοτωνονται μεταξυ τους?

 

Απο οτι καταλαβα η μαμα του αλλου παιδιου του ειπε δεν ειναι δικο σου και φανταζομαι πριν προλαβει να το απομακρυνει αρχισαν οι φωνες.

 

Ολοι θυμωνουμε αλλα σημασια εχει τι δειχνεις στα παιδια εκεινη την στιγμη που αντιγραφουν συμπεριφορες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερεις κατι σου λεω σιγουρα οτι ολα το περνανε.Ολα.Αλλα περισσοτερα αλλα λιγοτερο...

Το ιδια που γραφω εδω, ειχα πει σε μια μανα πριν κατι μηνες οταν ο δικος μου αρνουμενος να δωσει ενα παιχνιδι εριξε κατω ενα μικρακι και η μαμα του μιλησε τοσοοοο ασχημα στον γιο μου (ενω ημουν διπλα και προσπαθουσα να τον βαλω να ζητησει συγνωμη) που στο τελος εγινε ο χαμος...

Μετα απο καποιο καιρο το ιδιο παιδι(χωρις να μας θυμαται φυσικα)εφερε στο κεφαλι του γιου μου ενα φορτηγο δικο του, που διεκδικουσε ο δικος μου αυτη τη φορα.Εγω δε μιλησα και τα αφησα να τα βρουν μεχρι τη στιγμη που ειδα τη συγκεκριμενη μανα να ξαναφωναζει στον δικο μου οτι -αφου δεν ειναι δικο σου τι το πειραζεις; τα ηθελες και τα επαθες.....-χαχα καμαρωνε κιολας...!

Της θυμησα το παλιο περιστατικο και τα λογια μου οτι δλδ θα βρεθει σε αναλογη θεση καποια στιγμη με μενα και απλα εφυγα...

Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει με το παιδι του.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω οτι φουντωσε που της χτυπησαν το παιδι αλλα με την ιδια λογικη μεθαυριο που θα χτυπησει το δικο της παιδακι καποιο αλλο πρεπει να το λιθοβολησουν??? Και μην μου πεις οτι το παιδακι δεν θα χτυπησει ποτε αλλο καποια στιγμη θα γινει και αυτο σε μια κακη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Α ωραια οποιος τα παιρνει στο κρανιο ετσι κανει?? Αμα κανουν ετσι οι ενηλικες τα παιδια που λειτουργουν μονο με το ενστικτο τι πρεπει να κανουν??? Να σκοτωνονται μεταξυ τους?

 

Απο οτι καταλαβα η μαμα του αλλου παιδιου του ειπε δεν ειναι δικο σου και φανταζομαι πριν προλαβει να το απομακρυνει αρχισαν οι φωνες.

 

Ολοι θυμωνουμε αλλα σημασια εχει τι δειχνεις στα παιδια εκεινη την στιγμη που αντιγραφουν συμπεριφορες.

 

Ακριβώς! Τα παιδιά μαθαίνουν πολύ περισσότερα απ τις πράξεις μας απ'ότι με τα λόγια μας... ας είμαστε λοιπόν λίγο πιο προσεκτικοί...

 

Η Ρίτα έχει απόλυτο δίκιο... όλα τα παιδάκια, όσο ήσυχα κι αν είναι περνάνε απ'αυτή τη φάση...γι'αυτό ας μην λέμε μεγάλα λόγια...

 

και στην τελική η μαμά του παιδιού δεν ήταν αδιάφορη...επρεπε να προσβάλει το παιδί της ή να το χτυπήσει για να αισθανθεί η κοπέλα δικαιοσύνη????

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα μπορούσε να βάλει το παιδί να ζητήσει συγνώμη… και αν δεν ήθελε ή είχε μουλαρώσει, ας ζήταγε συγνώμη η ίδια στο κοριτσάκι… Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα!!!! Θα μιλούσα στο κοριτσάκι ‘’πόνεσες?’’ ‘’συγνώμη… αυτό που έκανε ο γιος μου δεν ήταν καθόλου σωστό…. κτλ κτλ’’ Θα μπορούσε να δείξει λίγο ενδιαφέρον… Ίσως αυτό να έφερε την Paros στην κατάσταση αυτή!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η paros λέει πως ό,τι και αν έκανε η μαμά του παιδιού δεν ήταν αποτελεσματικό. Και στην περίπτωση αυτή, έπρεπε να απομακρύνει η ίδια το παιδί, αντί να παρακαλάει χωρίς αποτέλεσμα. Συμφωνώ και εγώ αυτό θα έκανα. Επίσης δεν ήταν αποτελεσματικό αυτό που έκανε, γιατί στα 3 ή 4 το παιδί είναι αρκετά μεγάλο για να έχει μάθει περί αρπάγματος. Σε όποιο σταθμό ή σε όποια παιδική χαρά και αν κινείται. Ειδικά προς τα μικρότερα παιδάκια.

 

Είναι θλιβερό πάντως που πράγματι σε κάποιους παιδικούς επικρατεί το άστα να τα βρουν μόνα τους. Ίσως το παιδάκι ήταν τέτοια περίπτωση και η μαμά του δεν ήθελε να το τιθασεύσει πολύ από φόβο μήπως το τιθασεύσει υπερβολικά και δίνει όλα του τα παιχνίδια και στο μέλλον γίνει υποχωρητικός ενήλικας... Κάτι τέτοιες προεκτάσεις κάνουν οι γονείς μέσα στα διάφορα που γίνονται και λέγονται.

 

Συμφωνώ πάντως ότι μιλάμε και με το παράδειγμα. Και εγώ πάντως θα ήμουν αρκετά στην πρίζα αν κάποιος άρπαζε από τα μαλλιά το μωράκι μου... Πιστεύω ότι θα μπορούσα να συγκρατηθώ... Αλλά... Πιστεύω ότι η paros έβλεπε μια μαμά που δεν ήθελε ή δεν μπορουσε να ελέγξει το παιδί της και μπορεί ασυναίσθητα να φοβόταν για νέο γύρο ξεμαλλιάσματος στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εγω δεν θα ημουν μεσα στην τρελη χαρα αλλα ο τροπος που θα το διαχειριστεις ειναι το θεμα κατανοω οτι τρελαθηκε η κοπελα και εχασε την ψυχραιμια της οκευ την επομενη φορα θα ειναι πιο ετοιμη να το διαχειριστει φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο θα εκανα,θα προσπαθουσα να το βαλω να ζητησει συγνωμη αλλιως θα πηγαινα εγω, αλλα πειτε μου ειλικρινα εχει νοημα το συγνωμη της μαμας εκεινη τη στιγμη;

Δεν εχετε βρεθει σε φαση να πρεπει να ζητατε συγνωμη σε αγνωστους εκ μερους του παιδιου σας για την όποια αταξια του(οχι μονο βια) 20 φορες τη μερα;Δεν εχετε νιωσει να σας γραφει το παιδι σας οταν του λετε να ζητησει συγνωμη;

Κι ομως ειναι απλα μια φαση και με ηρεμια και πολυ υπομονη και κουβεντα τελικα στρωνουν τα παιδακια και μας εκπλησουν ευχαριστα.Εγω αυτο εχω βιωσει παντως μεχρι στιγμης.

Ξαναλαεω η κοπελα ειχε δικο να ταραχτει,ο καθενας θα ταραζοταν ειδικα αν το παιδι του ηταν πολυ μικροτερο χωρις να μπορει να αμυνθει αλλα ετσι πανε αυτα....ροδα ειναι και γυριζει...

Καλο ειναι να μαθουν απο μικρα τι ειναι αποδεκτο και τι οχι.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

γιατί στα 3 ή 4 το παιδί είναι αρκετά μεγάλο για να έχει μάθει περί αρπάγματος. Σε όποιο σταθμό ή σε όποια παιδική χαρά και αν κινείται. Ειδικά προς τα μικρότερα παιδάκια.

 

Ξερεις κατι ...δεν ειναι απολυτο οτι ενα παιδακι στα 3 ή στα 4 το εχει μαθει...μπορει τη φαση που περασαμε εμεις στα 2(που παρεπιπτοντως επειδη ειναι αρκετα ψηλος ο δικος μου τον περνουσαν για 3-παιζει και αυτο-;) ) ενα αλλο παιδακι να την περασει λιγο αργοτερα....

Ποτε δε ξερεις...

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω....

Επίσης: εκεί που είσαι ήμουνα και δω που είνα θα΄ρθεις....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κατι ...δεν ειναι απολυτο οτι ενα παιδακι στα 3 ή στα 4 το εχει μαθει...μπορει τη φαση που περασαμε εμεις στα 2(που παρεπιπτοντως επειδη ειναι αρκετα ψηλος ο δικος μου τον περνουσαν για 3-παιζει και αυτο-;) ) ενα αλλο παιδακι να την περασει λιγο αργοτερα....

Ποτε δε ξερεις...

 

 

όντως...εμένα ας πούμε τώρα που είναι δυόμισι έχει αρχίσει να διεκδικεί λίγο πιο έντονα...ύστερα από δική μου παρότρυνση:oops:... το βλέπω να κορυφώνεται εκεί κοντά στα τρία αφού τώρα θα ξαναρχίσουμε παιδικό... κάθε παιδί έχει το χρόνο του...

 

πάντως και τα τρίχρονα και τα τετράχρονα ακόμα μικράκια είναι...αυτό έχουμε την τάση να το αγνοούμε οι μαμάδες που τα παιδιά τους δεν έχουν φτάσει σ'αυτή την ηλικία...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...