Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΗΤΡΑΣ Ή ΑΝΗΣΥΧΟ ΜΩΡΟ


anasam

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΟΤΙ ΣΥΣΠΑΤΑΙ Η ΜΗΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ. ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ, ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ. ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΩΣ ΚΛΟΤΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ; ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

 

877648b8b1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ στην αρχή νόμιζα ότι μπορεί να μπερδεύω τις κλωτσιές με τις συσπάσεις..αλλά όταν άρχισα όντως να έχω συσπάσεις κατάλαβα τη διαφορά..Οι κινήσεις του μωρού σου είναι σαν χτυπηματάκια (είτε ψηλά (πόδια) είτε χαμηλά (χεράκια) αν έχει γυρίσει προς τα κάτω)..Οι συσπάσεις είναι όταν αισθάνεσαι κάτι σαν μούδιασμα ή πέτρωμα και κρατάει για κάποια λεπτά συνεχόμενα στην ίδια ένταση.θα τις αισθάνεσαι σαν σφίξιμο.Εμένα μου πετρώνει στο πάνω μέρος της κοιλιάς, κέντρο κάτω από το στήθος ακριβώς 2-3 φορές τη μέρα.Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω είχα την απόρια πως στο καλο ειναι οι συσπάσεις αλλα εδω και κανένα 10λεπτο νιώθω κάτι στα πλευρά που δεν υποχωρεί και νομίζω οτι ειναι αυτό!

Σαν πιάσιμο κάτι....δεν περιγράφεται και με λόγια....

Αχ με βλέπω να γεννάω Live στο Parents!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

άντε βρε, κι εμεις νονές!!! :D:D

 

Κι εγώ να σας πω την αλήθεια μου, πριν από καμιά βδομάδα το εμπέδωσα το θέμα των συσπάσεων. Ακουγα συσπάσεις, συσπάσεις κι έλεγα καλά εγώ εξωγηίνος είμαι που δεν καταλαβαίνω την τύφλα μου...

 

Τώρα όμως ξεκίνησαν και είναι ψιλοπίκρα. Καμία σχέση με τις κλωτσίτσες, τα τεντώματα και τα σπρωξίματα του μωρού που τα αντιλαμβάνεσαι μεμονομένα σε συγκεκριμένα σημεία της κοιλίας.

 

Το άλλο είναι ένα σφίξιμο, ένα σκλήρημα (δική μου λέξη) της κοιλιάς σε όλη την επιφάνεια που κρατάει κανα λεπτό και κάποιες φορές συνοδεύεται με πονάκι περίοδου χαμηλά...

Αχχ νάτο πάλιιιι!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΟΤΙ ΣΥΣΠΑΤΑΙ Η ΜΗΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ. ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ, ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ. ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΩΣ ΚΛΟΤΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ; ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

 

877648b8b1.png

 

οχι, δεν ειναι συσπασεις αυτο που νιωθεις, ειναι το μωρο!! την ιδια απορια ειχα και γω, ειχα μαλιστα ανοιξει και σχετικο τοπικ ρωτωντας πως ειναι οι συσπασεις... τελικα γεννησα οταν εσπασαν τα νερα, συσπασεις δε καταλαβα ποτε!! με την απορια εμεινα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τις συσπασεις τις ενιωθα σαν "πετρωματα" στην κοιλια που συνοδευονταν απο πονο χαμηλα και πισω στην μεση, σαν περιοδου δηλαδη. Φαντασου οτι 2 φορες μαλιστα ποναγα τοσο πολυ(ή τουλαχιστον μου φαινοταν πολυ...)που πηγαμε στο μαιευτηριο γιατι νομιζα οτι θα γεννησω!!! Περιττο να σου πω οτι στην διαδρομη πηγαιναμε με 30 χλμ και σε καθε λακουβα,νομιζα οτι θα μου "πεσει" η κοιλια! Ηταν λες και η κοιλια μου ηταν ξενο σωμα!!! :shock:

Τελικα κι εμενα μου εσπασαν τα νερα και πηγα να γεννησω. Στο τελος οταν πλησιαζαμε ειχα και συσπασεις.Αλλα για κανα 2ωρο μονο κι οχι πολυ δυνατες. Αντε,με το καλο κι εσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μα, νομίζω οτι απο πολύ νωρίς κάνει συσπάσεις η μήτρα μας.....ή είμαι εκτός θέματος? Εγώ τις νιώθω από τον 5ο μηνα, τωρα που ειμαι στον 7ο όλο και περισσότερο, και ο γιατρός μου ειπε πως είναι λογικό, από τωρα προετοιμάζεται η μήτρα.

 

Anasam, πότε σου είπε ο γιατρός οτι θα γεννήσεις περίπου? Εμένα μου είχε πει οτι με το που θα μπω στην 37η, περιμενουμε....σου εχει δωσει καποιο deadline? Σε ρωτάω επειδή έχουμε τον ίδιο...αν θες, απάντησέ μου με πμ.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Μαίρη

an1cEQ40g411210NjFsenwwMDA1NjY5ZGF8aSBuZXJhaWRvdWxhIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Οι συσπάσεις ξεκινούν από πολύ νωρίς. Ανάλογα τη γυναίκα τις αισθάνεται με διαφορετική ένταση. Συνήθως σκληραίνει πολύ η μήτρα ("πέτρωμα") και υπάρχει αίσθηση σφιξίματος (κάτι σα να σου ανεβαίνει η πίεση... κάπως έτσι το αισθάνομαι προσωπικά). Κρατάει λίγα δευτερόλεπτα (δε θυμάμαι αν φτάνει να διαρκεί γύρω στο λεπτό καμιά φορά).

 

Μεγάλη ανακούφιση προσφέρει το να γύρουμε προς τα εμπρός και να ακουμπίσουμε κάπου (για να κρατήσουμε ισορροπία). π.χ. σε ένα τραπέζι ή σα να θέλουμε να σπρώξουμε έναν τοίχο, κρατώντας τα χέρια στο ύψος περίπου των ώμων (ή όπου αλλού βολεύεται η καθεμία).

Επίσης αν εκείνη την ώρα γίνεται έντονη σωματική άσκηση (λόγω εργασίας ή βαδισμα κτλ) καλό είναι να σταματάτε για λίγο μέχρι να χαλαρώσετε.

 

Προσοχή αν κάνετε αρκετές μιλήστε με το γιατρό.

 

Από προσωπική εμπειρία (1η εγκυμοσύνη): έκανα 4-5 κάθε ώρα ίσως και παραπάνω και ήμουν στις αρχές του 7ου μήνα.... οπότε μου χορηγήθηκε κάποιο φάρμακο.

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη γνωρίζοντας πως να χαλαρώνω δε χρειάστηκε να πάρω φάρμακο. Δεν έκανα όμως και τόσες πολλές όπως στην 1η.

Όταν έκανα πολλές και ας ήταν ακανόνιστες χρονικά .... ήμουν 39 εβδομάδα οπότε.... γέννησα (3:30 ξημερώματα ... τον έκανα το γιατρό... γκολ!) :-)

Τώρα... κάνω (από τον 5ο μήνα), αλλά ... ποιος νοιάζεται?! :D Βετεράνος πια!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις κλωτσιές νομίζω ότι τις ξεχωρίζω και είναι αυτό που περιγράφει η anasam.

Εκέινες τις συσπάσεις θα μου πει κανείς που είναι??????

Την άλλη Παρασκευή θα γεννήσω με τεχνητούς πόνους λόγω του ότι θα έχω είδη ξεπεράσει και τη 40η εβδομάδα.

Στο γιο μου είχα γεννήσει δύο εβδομάδες πριν με προκληση τοκετού και ούτε τότε είχα καταλάβει συσπάσεις πριν το ραντεβού μου.

Μερικά πονάκια σαν περιόδου πολύ ελάχιστα ίσως κάποιες φορές.

Όταν περπατάω στάνταρ πετρώνει η κοιλιά μου,λαχανιάζω και πάω σαν χελώνα από την κούραση ύστερα από 10 μέτρα δρόμο.

Ο γιατρός λέει έχει πέσει η κοιλιά(δεν μπορώ καλά καλά να ανέβω σκαλιά γιατί ακουμπάει η κοιλιά στα πόδια),θα γεννήσω εύκολα και εδώ και δύο περίπου εβδομάδες έχω και δύο εκατοστά διαστολή.Όσο για την Π.Η.Τ. στις 17/10 που με εξέτασε το απέκλεισε ότι θα την φτάσω στις και τώρα ορίσαμε και καταληκτική μήν μας βρει τίποτα άλλο.

Που είναι η μπέμπα ωέωωωωωωωωω!!!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις κλωτσιές νομίζω ότι τις ξεχωρίζω και είναι αυτό που περιγράφει η anasam.

Εκέινες τις συσπάσεις θα μου πει κανείς που είναι??????

Την άλλη Παρασκευή θα γεννήσω με τεχνητούς πόνους λόγω του ότι θα έχω είδη ξεπεράσει και τη 40η εβδομάδα.

Στο γιο μου είχα γεννήσει δύο εβδομάδες πριν με προκληση τοκετού και ούτε τότε είχα καταλάβει συσπάσεις πριν το ραντεβού μου.

Μερικά πονάκια σαν περιόδου πολύ ελάχιστα ίσως κάποιες φορές.

Όταν περπατάω στάνταρ πετρώνει η κοιλιά μου,λαχανιάζω και πάω σαν χελώνα από την κούραση ύστερα από 10 μέτρα δρόμο.

Ο γιατρός λέει έχει πέσει η κοιλιά(δεν μπορώ καλά καλά να ανέβω σκαλιά γιατί ακουμπάει η κοιλιά στα πόδια),θα γεννήσω εύκολα και εδώ και δύο περίπου εβδομάδες έχω και δύο εκατοστά διαστολή.Όσο για την Π.Η.Τ. στις 17/10 που με εξέτασε το απέκλεισε ότι θα την φτάσω στις και τώρα ορίσαμε και καταληκτική μήν μας βρει τίποτα άλλο.

Που είναι η μπέμπα ωέωωωωωωωωω!!!!!

 

Πρέπει να επιστρατέψεις τον άντρα σου στο κρεβάτι :lol::lol::lol:

Εκσπερμάτωση στον κόλπό βοηθάει στο να αρχισουν οι συσπάσεις μου το επιβεβαίωσε και φίλη μαία και μου είπε οτι το κολπικό υπόθετο που σου βάζουν για τους πόνους περιέχει ακριβώς αυτές τις ορμόνες (προσταγλαδίνες).....τώρα αμα δεν σου κάθεται όπως ο δικός μου....το μπλέ χαπάκι :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε yogini τι μου θύμισες!!!Να σαι καλά....

Λοιπόν νομίζω ότι έχεις δίκιο αλλά πρέπει να καταστρώσω σχέδιο.Βέβαια να σου πω η μόνη μου ανησυχία είναι πως αφού ο γιατρός με δύο δαχτυλάκια που βάζει προκαλεί μια ελαφρά αιμοραγία,μήπως έχουμε τίποτα άλλα?

Ο γιατρός είπε όχι σεξ μετά τον 7ο μήνα αλλά αυτό που λες το έχω ξανα ακούσει.

Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην το συζητήσω με τον άντρα μου.Προς όφελος του μωρού βεβαίως, βεβαίως!!!!! :):P

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Και ναι!!!!!!!!!!!!!!!

Θα το φωνάξω, θα το πω πως είμαι αμαρτωλή που τα κατάφερα!!!!!!

Όχι να γεννήσω ακόμη, αλλά να καταφέρω το ακατόρθωτο.

Ποιο? Έλα μωρέ αυτό που δεν τολμάς να το σκεφτείς στο τέλος του 9ου μήνα.......

Ντρέπομαι και να το πω..............

Σ Ε Ξ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ.: Ελπίζω να μην παρεξηγείται καμμία, χιούμορ κάνω!!!!

Όχι βέβαια για ΤΟ γεγονός αλλά για την περιγραφή... :)

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Αστεία αστεία πολύ σωστά ανέφερε παραπάνω μια κοπέλα (δεν θυμάμαι όνομα) ότι βοηθάει τις τελευταίες μέρες για να βοηθήσει στον τοκετό! Βουρ στους συζύγους κοριτσάκια.... γιατί μετά τη γέννα επακολουθεί 40 ημέρες νηστεία.... :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κοριτσια θελω τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει! Δεν ξερω πως ειναι οι συσπασεις απο σημερα ομως νιωθω ολη μερα πολυ χαμηλα στη μητρα σχεδον στον τραχηλο κατι που δεν μπορω να το περιγραψω καλα. Θα μπορουσε να ειναι το κεφαλι του μωρου που πηρε θεση και οταν το κουναει να εχω αυτο το γουργουρισμα-πονακι σκεφτομαι ομως μηπως τυχον ειναι συσπαση. Γινεται αποτομα κραταει στιγμιαια 1-2 δευτερολεπτα και το νιωθω μονο στο κατω μερος της μητρας. Επισης παρατηρησα σημερα οτι η κοιλια μου ξαφνικα "κατεβηκε" πολυ!

Τι λετε? Μπορει να ειναι συσπαση ή απλως το μωρο μου εξερευνει την "εξοδο κινδυνου"? :D

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

οταν ημουν στον ογδοο αισθανομουν κατι σαν κ αυτα που λες κ οταν ρωτησα την μαια μου,μου ειπε οτι ειναι το κεφαλακι του κ απλα το τεντωνει.τιτε το μωρο ειχε παρει θεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ημουν στον ογδοο αισθανομουν κατι σαν κ αυτα που λες κ οταν ρωτησα την μαια μου,μου ειπε οτι ειναι το κεφαλακι του κ απλα το τεντωνει.τιτε το μωρο ειχε παρει θεση

 

Ο γιος μου είχε πάρει θέση "μάχης" από τον 7ο, ενώ τώρα τα δίδυμα είναι αλλού γι' αλλού.... μία ισχιακά, μία εγκάρσια... άρα κατά πάσα πιθανότητα έχει πάρει ήδη θέση το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

Λες ε? Γεννησες κανονικα στις 40 εβδομαδες το γιο σου ή πιο νωρις?

 

Καλα τα διδιμακια σου θα τσακωνονται για το ποιο θα πρωτοπαρει θεση μαχης :lol: αλλα αφου θα γεννησεις με καισαρικη δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι! :wink:

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλημέρα. Ήθελα να πω και εγω την άποψη μου για τις συσπάσεις. Εαν νιώθεται κάτι σαν σφήξιμο ή βλέπετε την κοιλιά σας να φουσκώνει ελαφρά σε διάφορα σημεία τότε είναι σίγουρα συσπάσεις. Μπορεί να μην συνοδεύεται από πόνο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει σίγουρα να το εξετάσετε γιατί δεν είναι απλά τα πράγματα. Εγω έχασα ενα μωράκι στον έκτο μήνα (ενδομήτριος θάνατος) γιατί όταν το έλεγα στον γιατρό μου μου έλεγε να μην ανυσηχώ και ότι ηταν το παιδί γιατί ήταν πολύ νωρίς για να έχω συσπάσεις. Έπρεπε να επιμένω και να το εξετάσω κάτι που δεν έκανα. Μετά τον χαμό του παιδιού έκανα εξετάσεις και βρέθηκε ότι εχω μονόκερη μήτρα και για αυτό κάνω συσπάσεις από πολύ νωρίς. Εαν ο γιατρος δεν το έπερνε τοσο χαλαρα και έπερνα χάπια για χαλάρωση της μήτρα ίσως να μην είχε χαθεί το παιδάκι μας γιατί οι συπάσεις δεν επιτρέπουν στο παιδί να οξυγωνωθεί καλά. Για αυτό μην το αφήνετε έτσι. Εξετάστε αν είναι το παιδί ή αν είναι συσπάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Ήθελα να πω και εγω την άποψη μου για τις συσπάσεις. Εαν νιώθεται κάτι σαν σφήξιμο ή βλέπετε την κοιλιά σας να φουσκώνει ελαφρά σε διάφορα σημεία τότε είναι σίγουρα συσπάσεις. Μπορεί να μην συνοδεύεται από πόνο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει σίγουρα να το εξετάσετε γιατί δεν είναι απλά τα πράγματα. Εγω έχασα ενα μωράκι στον έκτο μήνα (ενδομήτριος θάνατος) γιατί όταν το έλεγα στον γιατρό μου μου έλεγε να μην ανυσηχώ και ότι ηταν το παιδί γιατί ήταν πολύ νωρίς για να έχω συσπάσεις. Έπρεπε να επιμένω και να το εξετάσω κάτι που δεν έκανα. Μετά τον χαμό του παιδιού έκανα εξετάσεις και βρέθηκε ότι εχω μονόκερη μήτρα και για αυτό κάνω συσπάσεις από πολύ νωρίς. Εαν ο γιατρος δεν το έπερνε τοσο χαλαρα και έπερνα χάπια για χαλάρωση της μήτρα ίσως να μην είχε χαθεί το παιδάκι μας γιατί οι συπάσεις δεν επιτρέπουν στο παιδί να οξυγωνωθεί καλά. Για αυτό μην το αφήνετε έτσι. Εξετάστε αν είναι το παιδί ή αν είναι συσπάσεις...

Καλησπερα και χρονια πολλα.Ειχα κι εγω συσπασεις απο την 5η εβδομαδα,τωρα ειμαι στην 16+4.Μεχρι και την αυχενικη επαιρνα 3 utrogestan την ημερα.Αλλα προχτες ενιωσα ολη την κοιλια μου πιο σκληρη αλλα περισσοτερα στα αριστερα,σαν να ηταν πιο μεγαλη(δεν φαινοταν με το ματι εγω το καταλαβαινα απο την αφη)και συμπτωματικα για καποιες ημερες(περιπου μια εβδομαδα μπορει να ηταν και παραπανω ) ειχα πονακια(πιο εντονα στην αριστερη πλευρα).Την πεμπτη θα το κουβεντιασω με το γιατρο μου.

Link to comment
Share on other sites

στον πρωτο μου ειχα συσπασεις απο τις 23 εβδομαδες και χωρις αιτια, ενω στη δευτερη εγκυμοσυνη, στην κορη μου, μετα απο 9 χρονια τα ειδα ολα-συσπασεις απο τη 16 εβδομαδα, συνεχομενες, εντονες και η αιτια-μικροβιο. ολη την εγκυμοσυνη εκανα καλλιεργειες, αντιβιωση συνεχεια και τα καταφεραμε! προσοχη, αν νιωσετε συσπασεις νωρις συζητηστε με τον ιατρο σας , μηπως χρειαστουν οι καλλιεργιες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...