Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο προισμενος λεμφαδενας επιμενει...ανυσχηχω....


Recommended Posts

κοριτσια χαιρεται....

να ζησουν οι νικοι και οι νικολετες...

 

εχω ξαναγραψει προσφατα για την κορη μου.

προ 2 μηνες ειχε περασει μια ιωση. μετα απο αυτο προιστηκε ο λεμφαδενας της. και οι δυο βασικα αλλα ο αριστερος περισσοτερο.

πηγαμε στην παιδιατρο η οποια μας εγραψε εξετασεις για να αποκλεισουμε τη περιπτωση οτι ειναι λοιμωδη μονοπυρηνωση.

δεν ηταν. περιμεναμε λιγο καιρο.

μετα κρυωλογει παλι.

την πηγα αυτην την φορα σε εναν Ω.Ρ.Λ. που θεωρειται κορυφη.

την ειδε . μας εγραψε υπερυχω στους λεμφαδενες. απο οτι φεναται ειναι ερεθιμενοι περισσοτεροι στο ιδιο σημειο.

επιπλεον μας εγγραψε επαναλυπτικες εξετασεις αιματος.

 

αυτες δεν τις προλαβαμε. θα παμε την δευτερα το πρωι.

εγω κοντευω να τρελλαθω. με καθυσηχασε λεγοντας μου οτι στην ηλικια της μικρης, δεν ανησηχουμε οταν βλεπουμε προισμενους λεμφαδενες. ειναι σημαδι οτι ο οργανισμος της κατι προσπαθει να παλεψει.

στους μεγαλους θα ηταν ανησυχιτικο.

 

εγω δεν μπορω να ησυχασω...βαζω με το μυαλο μου τρελλα πραγματα.

δεν ξερω τι αλλο να κανω. ποιον αλλο γιατρο να ενοχλησω?

μπορειται να με βοηθησετε?

ευχαριστω και συγνωμη για την πολυλογια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι δυο λεμφαδενες στη βαση του λαιμου ειχαν πρηστει στον γιο μου.

Ανησυχουσα επειδη αργουσαν να ξεπρηστουν. Εκ των υστερων εμαθα απο τον γιατρο οτι οσο γρηγορα πρηζονται τοσο αντιστροφως αργα ξεπρηζονται. Με αλλα λογια του ξεπρηστηκαν σχεδον ενα χρονο μετα χωρις κανενα προβλημα. Να μην ανησυχεις καθολου.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Στης κορης μου μετα απο ιωση οι αδενες της ηταν πρησμενοι σχεδον 5 μηνες. Η γιατρος ουτε καν ανησυχησε. Μου ειπε οτι αυτοι αργουν να ξεπρηστουν... Τωρα ειναι μια χαρα. Μην τρελαινεσαι, κανε τις εξετασεις σου αλλα να ξερεις πως οσο πιο πολυ μπερδευεσαι με γιατρους (στο λεω εκ πειρας) τοσες πιο πολλες εξετασεις θα σου ζητανε (για να εχουν καλυμμενο τον απαυτο τους) ενω να δεις το παιδι δεν εχει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στης κορης μου μετα απο ιωση οι αδενες της ηταν πρησμενοι σχεδον 5 μηνες. Η γιατρος ουτε καν ανησυχησε. Μου ειπε οτι αυτοι αργουν να ξεπρηστουν... Τωρα ειναι μια χαρα. Μην τρελαινεσαι, κανε τις εξετασεις σου αλλα να ξερεις πως οσο πιο πολυ μπερδευεσαι με γιατρους (στο λεω εκ πειρας) τοσες πιο πολλες εξετασεις θα σου ζητανε (για να εχουν καλυμμενο τον απαυτο τους) ενω να δεις το παιδι δεν εχει τιποτα.
και η κορη μ,ου ειχε περασει μια λοιμωδη επιπεφυκιτιδα και ηταν πρησμενοι για 2-3 μηνες,μην ανησυχεις,περαστικα.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια δεν ξερετε τι κουραγιο μου δινετε.... με εχει πιασει πανικος.

:cry: εντωμεταξυ το παιδι να μην εχει τιποτα.... τρωει κοιμαται παιζει....

και εμενα να με εχει πιασει χειροτερος πανικος...λεω...να δεις που οτι ειναι ενεργει υπουλα χωρις φανερα συμπτωματα...

 

αυριο δεν θα την παω στο παιδικο να παμε για εξετασεις. θα την προετοιμασω απο τωρα. ελπιζω να μη χρειαστει να κανουμε αλλες...

ευτυχως που ηταν ηρεμη σε ολες.... :)

 

θα σας πα νεα μολις βγουν ελπιζω να ειναι ολα καλα και να εχετε ολες δικιο!!!

Link to comment
Share on other sites

θα σας πα νεα μολις βγουν ελπιζω να ειναι ολα καλα και να εχετε ολες δικιο!!!

 

 

Είμαι σίγουρη οτι τα νέα σας θα είναι ευχάριστα!

Όπως σου έγραψαν τα κορίτσια με παρόμοιες περιπτώσεις δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Περαστικά σας λοιπόν και φυσικά καλά αποτελέσματα!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και στον μικρο μου εχει πρηστει ο αριστερος λεμφαδενας τωρα με την παλιοαμυγδαλιτιδα.

Στην τηλεφωνικη επικοινωνια με τον παιδιατρο μου ειπε να μην ανησυχω αλλα για καλο και για κακο πηγαμε και στο ιατρικο κεντρο της περιοχης και τον εξετασαν αλλα παλι τα ιδια μας ειπαν.. μας ειπαν επισης να μην αγγιζουμε καθολου την περιοχη γιατι στην προσπαθεια μας να το ψηλαφισουμε θα το ερεθισουμε περισσοτερο και θα γινει τεραστιο.. :(

Η αληθεια ειναι οτι τωρα που διαβασα και τα παραπανω καθησυχαστικα περισσοτερο

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρονια ΠΟλλα σε ολους και σε ολες

 

 

τοσες μερες μετα απο τον μαραθωνιο εξετασεων που εκανα στην κορη μου, αυτες τις μερες παρατηρω οτι ο λεμφαεδενας ισα ισα πουγ φενεται. αν δεν το ξερεις δεν το βλεπεις.

 

επιτελους τελος αυτο το αγχος.

 

μετα τις γιορτες θα κανουμε επαναληπτικες εξετασεις .

 

ευχαριστω για το κουραγιο που μου δωσατε σαυτο το αγχος.

 

ευχομαι να σας ζησουν οι οικογενεια σας και καλη χρονια με υγεια και ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ :wink::)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Όταν λές λεμφαδένες που ακριβώς εννοείς?

Γιατί κι εμένα η μικρή έχει βγάλει πίσω απο το αυτί κοντά στον αυχένα απο την μία μεριά και κοντεύω να τρελαθώ!

Είχε βγάλει και περισυ και το καλοκαίρι της φύγανε!

Η παιδίατρος είναι καθησυχαστκή αλλά εγώ στο μυαλό μου κάνω άσχημες σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο αγοράκι μου, είχαν πρηστεί τόσο οι λεμφαδένες πίσω από τα αυτάκια, όσο κ γύρω από τη βουβωνική χώρα. Στη δεύτερη περίπτωση ήμασταν σίγουροι ότι ήταν κήλη. Μάλιστα, στα επείγοντα επιφανούς - κατά τα άλλα - ιδιωτικού ιατρικού κέντρου, ο γιατρός υπηρεσίας έσκιζε τα ρούχα του ότι πρόκειται για κήλη κ μου έκλεινε ραντεβού για επέμβαση :evil:

Τελικά, δεν ήταν τίποτα τέτοιο, ούτε κ κάτι ανησυχητικό (πήγα σε δύο παιδιάτρους κ κάναμε κ υπερηχο) απλώς επειδή το μωράκι μου έχει πρόβλημα δερματικό (ατοπία), ο οργανισμός του ξέσπασε κατά κάποιο τρόπο με αυτό το πρήξιμο των αμέσως κοντινότερων στα προβληματικά σημεία (μαγουλάκια - μπουτάκια) λεμφαδένες. (Ξέρω, δεν τα λέω με επιστημονικούς όρους, αλλά, πιστεύω ότι γίνομαι τουλάχιστον κατανοητή). Ερευνήστε λοιπόν κ αυτήν την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

ZOITHEODOS δε ξέρω αν είχες διαβάσει τι είχα γράψει όταν άνοιξες το θέμα αλλά ο πιο ειδικός γιατρός γι αυτά τα ζητήματα είναι ο αιματολόγος-ογκολόγος. Ακούγεται λιγάκι τρομακτική η ειδικότητα, αλλά είναι ο μόνος που θα σου δώσει ξεκάθαρη απάντηση.Πάντως μη το αφήνεις για να σου φύγει κάθε υποψία. Πάντως εύχομαι να μην είναι τίποτα και να περάσει σύντομα. Εγώ σου έγραψα πόσο πολύ καιρό έκανε να μου φύγει το γορμπαλάκι.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι μια από τις πιθανές αιτίες πρηξίματος των λεμφαδένων. Αφού όπως λες ότι έχετε κ εσείς ατοπικό δέρμα, τότε, ίσως είναι αυτή η απάντηση στην περίπτωσή σας.(ειδικά αν τα πρηξίματα είναι κοντά σε προβληματικά σημεία). Αυτο φυσικά δεν σημαίνει ότι θα επαναπαυτείς, πρέπει να το ερευνήσεις με τους ειδικούς γιατρούς, εγώ ανέφερα την δική μου εμπειρία. Εύχομαι να είναι κ η περίπτωσή σας κάτι τέτοιο ανωδυνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Απο προχθές έχουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα. Η κόρη μου ξύπνησε και η αριστερή της πλευρα ήταν πρισμένη σαν ένα μικρο λεμόνι. Εχω γίνει χαλια η γιατρός μας εδωσε αντιβίωση είναι κόκκινο και πονάει πολύ. Η αντιβώση (οκμεντιν) δεν έκανε κάτι εδώ και δύο μέρες ίσως πήρε λίγο την ερυθρότητα πυρετό δεν έκανε. Εχω χάσει τον ύπνο μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια γράφω μετά απο καιρό να σας πω πως΄πήραμε την αντιβίωση και τα πράγματα είναι όπως τα είπαν τα κορίτσια πιο πάνω. Είμαστε καλά όμως εχει περάσει ένας μήνας και παραπάνω και δεν ΄φεύγει με τη μία πρέπει να περιμένεις μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...