Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πυελονεφριτιδα απο " σπρώξιμο"!


Recommended Posts

Καλημέρα!

Είμαι στην 18η εβδομάδα, και τρεις μέρες τώρα είχα πόνους στο δεξί νεφρό με αποκορύφωμα προχθές το πρωι που δεν μπορούσα να κουνηθω. Πήγα αμέσως για υπερηχο και μου είπαν ότι είχα κολικο νεφρού επειδή η μήτρα έσπρωχνε το νεφρού. Το ίδιο απόγευμα έκανα και πυρετο που έφτασε αρκετά ψηλά (38,:cool: και η γιατρός μου μου έδωσε ντροπή και ξεκινήσαμε αντιβιωση. Την επόμενη, ο πυρετός δεν υποχωρούσε με τίποτα και δεν άκουγα καθόλου και το μωρακι, το οποίο συνήθως κατα τις 7 το πρωι έκανε πάρτυ. Μίλησα με τη γιατρό και μπήκα στο Ιασω για υπέροχους εξετάσεις κτλ. Εντέλει, με κράτησαν εδώ για ενδοφλεβια αντιβιωση και αντιπυρετικα. Τώρα σας γράφω μέσα απο το μαιευτήριο. Τρόμαξα τόσο πολυ για το μωρακι, πρώτη φορά φοβήθηκα για την απώλεια του γιατί γενικά δεν είχα αλλα προβλήματα.

Έχει ξανακούσει κάποια κοπέλα παρόμοια περίπτωση; Μου λένε ότι είναι συχνό, αλλα εγω πρώτη φορά ακούω κολικο νεφρού απο εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πράγματι, έχω ακουσει κι αλλες εγκυούλες με το πρόβλημά σου, όπως και αρκετες με κρίση χολής ή σκωληκοειδιτη (που είναι και πιο δυσκολες)... Το θετικό όμως ειναι ότι για όλες οσες ξερω (ακομα και για φιλη με χολή που μπηκε χειρουργείο), τα πραγματα πήγαν πολύ πολύ καλά και τα μωράκια τους γεννηθηκαν καθολα υγιή και τελειόμηνα!!! Η φίλη αυτή συγκεκριμενα οταν συνεβη αυτό και ενω η μανα της, ο αντρας της και ολοι γενικα αγωνιουσαμε, ελεγε θα κανω οτι μου πουν και δεκα παραπανω και θα τον παρω τον μπεμπη μου σπιτι, οπως εχω υποσχεθει στην αδερφουλα του! ...πεισμωσε, εκανε υπομονη, προσευχηθηκε, ακουσε και εμπιστευτηκε το γιατρό της και τα καταφερε! Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρετε κι εσείς!!! Θα κανεις ότι σου λένε οι γιατροί, θα το πιστευεις και θα δεις! Περαστικα και με το καλο να παρεις το μωρακι σου σπίτι!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Μη με τρομάζεις!!!!Είχα περάσει κολικό νεφρού παλιότερα,ξέρω τί πόνο θα έχεις τραβήξει μέχρι τώρα...ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!!!!!πρέπει να στο είπαν κι απο κει οι γιατροί!

Λες να με πιάσει κι εμένα;;Δεν είχα καμία ενόχληση μέχρι τώρα αλλά με τρόμαξες.....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου -λίγες μέρες αφού άρχισα να νιώθω το μωρό, έπαθα κολικό νεφρού μέσα στη νύχτα. Πήγα στο Ιασώ μου βάλανε ορό για να μην αφυδατωθώ γιατί έκανα συνεχείς εμετούς από τους πόνους και δύο ενέσεις spasmo-apotel που καμία δε με ανακούφισε.

Με παρακολουθούσαν στενά για να μην τυχόν προκληθούν συσπάσεις από τον πόνο, να μην κάνω πυρετό (που δεν έκανα τελικά) και μου κάνανε και υπέρηχο νεφρού που δεν έδειξε τίποτα παθολογικό.

Καταλήξαμε ότι καθώς μεγαλώνει η μήτρα στρίμωχνε τον ουρητήρα με αποτέλεσμα να προκληθεί ο κολικός. Συνολικά πονούσα για καμιά βδομάδα μέχρι να προσαρμοστεί το σώμα μου (τα όργανα δηλαδή) στην νέα κατάσταση.

Ο γιατρός μου, μου συνέστησε υπόθετα Voltaren για να μην μένω με πόνους που μπορεί να οδηγήσουν σε συσπάσεις αν τυχόν με ξανα-έπιανε και ξινό νερό Φλωρίνης για να καθαρίζει ο οργανισμός. Και φυσικά να τον ειδοποιώ για περαιτέρω οδηγίες.

Να σημειώσω ότι παλιότερα είχα ξαναπάθει κολικό λόγω άμμου στο νεφρό αν και δεν είχε σχέση με τον τωρινό. Στην εγκυμοσύνη συνήθως προκαλούνται από το στρίμωγμα.

Παρεμπιπτόντως, ΑΝ σε ξαναπιάσει που το απεύχομαι μην αρχίζεις να πίνεις νερά εκείνη τη στιγμή γιατί θα επιβαρύνεις τα νεφρά σου και θα κάνεις τα πράγματα χειρότερα. Το νερό είναι προληπτικό, όσον αφορά τους κολικούς...πίνεις για ΜΗΝ σε πιάσει, όχι ΟΤΑΝ σε πιάσει.

 

Οι εμπύρετοι κολικοί είναι άλλη υπόθεση και πάντα χρίζουν ιατρικής παρακολούθησης.

 

Περαστικά σου εύχομαι και με το καλό το μωράκι σου.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Maraki+

κι εμένα τότε μου είπε ο γιατρός στα επείγοντα οτι αφού μ'επιασε μια φορά θα με ξαναπιάσει κάποια στιγμή και με τρόμαξες κι εσυ!!

Εγώ το είχα πάθει απο στεναχώρια δεν είχα ούτε άμμο,ούτε πέτρα και μέχρι τώρα δυστυχώς στην 6η εβδ. έχασα τον μπαμπά μου,στην 11η τον πεθερό αλλά το νεφρό μια χαρά λες να με πιάσει τώρα που θα μπώ κι εγω στον 5ο;;Είμαι μ'ενα μπουκάλι νερό αγκαζέ ούτως ή άλλως μιας και διψάω συνεχώς αλλά μετά που διάβασα τη δική σου περίπτωση κατάλαβα οτι πρέπει να προσέχω διπλά....Δεν σου είχε δώσει τίποτα πριν;Ούτε πόνους στη μέση;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πυελονεφριτιδα δεν προκαλειται μονο απο ουρολοιμωξη? Προκαλειται και απο κολικο? Δεν το ηξερα. Σου βρηκαν καποιο μικροβιο ή απλα επειδη "σπρωχνει" η μητρα?

Εχω ακουσει για πολλες εγκυους με θεμα στα νεφρα. Εχω και εγω γενικοτερα θεμα με νεφρα , υποτροπιαζουσες ουρολοιμωξεις και παρολιγο πυελονεφριτιδες. Και τωρα ουολοιμωξη εχω. Και μετα απο αντιβιωση κι ολας. Κανω καθε 3 και λιγο καλλιεργιες και αν αρχιζουν συμτωματα παιρνω αντιβιωσεις:(.

Παντως ευτυχως ειναι κατι που ελεγχετε στο νοσοκομειο οποτε προσπαθησε να μην ανησυχεις. Εγω επισης (για το μικροβιο κυριως ) αλλα και την καλη λειτουργεια των νεφρων πινω cranberry σε σκονη απο το φαρμακειο. Επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη και ειναι φυσικο προιον. Μου το συστησαν και ο ουρολογος και ο γυναικολογος.

 

Σου ευχομαι περαστικα. :)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Maraki+

κι εμένα τότε μου είπε ο γιατρός στα επείγοντα οτι αφού μ'επιασε μια φορά θα με ξαναπιάσει κάποια στιγμή και με τρόμαξες κι εσυ!!

Εγώ το είχα πάθει απο στεναχώρια δεν είχα ούτε άμμο,ούτε πέτρα και μέχρι τώρα δυστυχώς στην 6η εβδ. έχασα τον μπαμπά μου,στην 11η τον πεθερό αλλά το νεφρό μια χαρά λες να με πιάσει τώρα που θα μπώ κι εγω στον 5ο;;Είμαι μ'ενα μπουκάλι νερό αγκαζέ ούτως ή άλλως μιας και διψάω συνεχώς αλλά μετά που διάβασα τη δική σου περίπτωση κατάλαβα οτι πρέπει να προσέχω διπλά....Δεν σου είχε δώσει τίποτα πριν;Ούτε πόνους στη μέση;

Τίποτα δεν είναι κανόνας στην εγκυμοσύνη. Επειδή κάποτε μας έπιασε κολικός δε σημαίνει ότι θα μας πιάσει και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Πάντως συμπτώματα δε νομίζω πως δίνει ο κολικός. Στην αρχή νόμιζα πως είναι η μέση μου -μέσα στη νύστα μου κιόλας..., αλλά μετά κατάλαβα και ευχόμουνα να ήταν η μέση μου και να μην είναι κολικός!:roll:

 

Κάνε εσύ αυτό που πρέπει με το νεράκι που πίνεις και να μην αγχώνεσαι για τέτοια.:-) (πάντως ΑΝ σου τύχει -μακριά από εμάς!, κατευθείαν ζεστή κομπρέσα στο σημείο εκεί πίσω στη 'μέση' που χτυπάει, ανακουφίζει αρκετά για να μπορέσεις να συνεννοηθείς με το γιατρό σου).

 

Πάντως όπως λέει και η matilda38 κι εμένα περίεργο μου φαίνεται να δημιουργήθηκε πυελονεφρίτιδα χωρίς ουρολοίμωξη. Αφού εμένα για ελάχιστα λευκά που βρέθηκαν στα ούρα εκείνη τη μέρα μου έδωσε προληπτικά αντιβίωση συμβατή με την εγκυμοσύνη για τρεις μέρες! Τώρα στην περίπτωση της Stellinas και εμπύρετη και πυελονεφρίτιδα χωρίς ουρολοίμωξη...μυστήρια πράγματα!

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Επιτελους σας απανταω!

Ολα καλα, βγηκα την Παρασκευη απο το Ιασω αφου πηρα την απαραιτητη δοση ενδοφλεβιας για να πεσει ο πυρετος.Οι πονοι περασαν και δεν εχω ξανακανει πυρετο, συνεχιζω βεβαια με αντιβιωση σπιτι.

Οι ουρολογοι και οι παθολογοι που με παρακολουθουσαν, μου ειπαν οτι η καλλιεργεια δεν εδειξε καμια λοιμωξη και οτι εφοσων το νεφρο ειναι υγιες και δεν ειχα ΠΟΤΕ ενοχλησεις στο παρελθον, οφειλεται στην εγκυμοσυνη.Δηλαδη,

η μητρα εσπρωχνε το νεφρο, και στο σημειο επαφης δημιουργησε μια φλεγμονη, εξου και ο πυρετος.Δε σημαινει οτι αν επασχες παλαιοτερα θα σε ενοχλησει στην εγκυμοσυνη.

Φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...