Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμβουλές φυσικής ενίσχυσης γονιμότητας


Recommended Posts

ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟΝ

ΤΙ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ

αλκοόλ, τσιγάρο, καφείνη, εντομοκτόνα, σφραγίσματα σκούρα, ασπαρτάμη, ζάχαρη, επεξεργασμένα λίπη, κρέας, ψάρια ωκεανού (υδράργυρος), αρακάς, σόγια, γάλα, μολυσμένο νερό

στοματικό σεξ (προσοχή, δημιουργεί αντισώματα ενάντια στο σπέρμα)

λοιμώξεις

φάρμακα αναλγητικά, αντιισταμινικά, αντιυπερτασικά, αντικαταθλιπτικά

καλλυντικά

ηλεκτρομαγνητισμός (μέχρι 20 ώρες το πολύ την εβδομάδα μπροστά από κομπιούτερ, κινητά, τηλεοράσεις)

έλλειψη ύπνου,

υπέρβαρος ή αδύνατος

ΣΤΡΕΣ το ρημάδι! Στους μελλοθανάτους το σπέρμα μηδενίζεται λόγω του άγχους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΝ

Αν ξενερώσατε με τα παραπάνω, υπάρχει ελπίδα, κοριτσάρες!

Η ΤΡΟΦΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ

ωμές τροφές

ξηροί καρποί ανάλατοι ωμοί κυρίως ηλιόσποροι - κολοκυθόσποροι (κάνουν το σπέρμα τούρμπο), αμύγδαλα, φουντούκια(θυμηθείτε το Βουτσά στη Νύχτα γάμου!), καρύδια, πεκάν, λιναρόσπορος

φρούτα, λαχανικά βιολογικά όσο το δυνατόν ωριμασμένα στον ήλιο

φιλτραρισμένο νερό

αλόη, γλυκοπατάτες, γιαμ, κουνουπίδια, μπρόκολα, σκόρδα

ινδική καρύδα

μάκα

φύκια, σπιρουλίνα

φρέσκοι χυμοί

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΟΣ ΤΡΙΤΟΝ

ΜΑΓΙΣΣΕΣ ΦΕΡΤΕ ΒΟΤΑΝΑ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΑΡΟ ΝΑ ΠΙΑΣΩ! Ή ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑΡΑ!

Τσιμιτσιφούγκα

αστράγαλος

νταμιάνα

dang gui

βρόμη

μάκα

δεντρολίβανο

γλυκόριζα

λυγαριά, λυγαριά, κάνε τα ωάριά μου πολλά! (agnus castus)

yin yang huo

saw palmetto

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟΝ

ΤΙ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ

αλκοόλ, τσιγάρο, καφείνη, εντομοκτόνα, σφραγίσματα σκούρα, ασπαρτάμη, ζάχαρη, επεξεργασμένα λίπη, κρέας, ψάρια ωκεανού (υδράργυρος), αρακάς, σόγια, γάλα, μολυσμένο νερό

στοματικό σεξ (προσοχή, δημιουργεί αντισώματα ενάντια στο σπέρμα)

λοιμώξεις

φάρμακα αναλγητικά, αντιισταμινικά, αντιυπερτασικά, αντικαταθλιπτικά

καλλυντικά

ηλεκτρομαγνητισμός (μέχρι 20 ώρες το πολύ την εβδομάδα μπροστά από κομπιούτερ, κινητά, τηλεοράσεις)

έλλειψη ύπνου,

υπέρβαρος ή αδύνατος

ΣΤΡΕΣ το ρημάδι! Στους μελλοθανάτους το σπέρμα μηδενίζεται λόγω του άγχους!

Σφραγίσματα μαύρα? Ζάχαρη? Κρέας? Ψάρια ωκεανού? Αρακάς? Γάλα? Αναλγητικά? Καλλυντικά? Ηλεκτρομαγνητισμός? Υπέρβαρος? Στρες?

Άντε γεια! Δηλαδή δεν θα μείνω ποτέ, ε?

 

Εντάξει, ας μη γελιώμαστε! Όλα αυτά έχουν τη βάση τους αλλά είναι πράγματα που όλοι μας τα κάνουμε, όλοι μας τα τρώμε, κι όμως υπάρχουν κοπέλες που μένουν έγκυες ωραιότατα με όλα αυτά.

 

Τώρα δηλαδή συγνώμη, αλλά το γάλα τί φταίει? Εκτός κι αν αφορά αυτούς που πίνουν 3 λίτρα την ημέρα (δηλαδή κανέναν)

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: σφραγίσματα σκούρα;;;; στοματικό σεξ; γάλα; αρακάς;;;;;;;:shock::shock::shock::shock:

 

Βάλε και την ηλικία μας...

Μη σκας για την ηλικία, όσο έχουμε περίοδο είμαστε γόνιμες και τα ωάριά μας ανανεώνονται με την κατάλληλη διατροφή !

Link to comment
Share on other sites

Σφραγίσματα μαύρα? Ζάχαρη? Κρέας? Ψάρια ωκεανού? Αρακάς? Γάλα? Αναλγητικά? Καλλυντικά? Ηλεκτρομαγνητισμός? Υπέρβαρος? Στρες?

Άντε γεια! Δηλαδή δεν θα μείνω ποτέ, ε?

 

Εντάξει, ας μη γελιώμαστε! Όλα αυτά έχουν τη βάση τους αλλά είναι πράγματα που όλοι μας τα κάνουμε, όλοι μας τα τρώμε, κι όμως υπάρχουν κοπέλες που μένουν έγκυες ωραιότατα με όλα αυτά.

 

Τώρα δηλαδή συγνώμη, αλλά το γάλα τί φταίει? Εκτός κι αν αφορά αυτούς που πίνουν 3 λίτρα την ημέρα (δηλαδή κανέναν)

Περίμενε βρε, έχει κι άλλα! Υπάρχουν τρόποι να τα διώχνουμε τα δηλητήρια από μέσα μας, μη σκας! Όσο για το γάλα (όχι το γιαούρτι και το τυρί), επειδή εμποδίζει την απορρόφηση του μαγνησίου δημιουργεί προβλήματα και η γαλακτόζη επηρεάζει την ποιότητα του ωαρίου.

Στο κάτω κάτω ας τα δοκιμάσει όποιος θέλει για ένα εξάμηνο και αν δεν δει φως, ας κάνει ό,τι θέλει! Αξίζει η δοκιμή!

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΟΣ ΤΡΙΤΟ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΡΟ!

Επειδή συνήθως έχουμε ελλείψεις στη διατροφή μας, καλό είναι να ενισχυθούμε με φυτικής προέλευσης συμπληρώματα. Γενικά ο οργανισμός μας έχει τη δύναμη να καθαρίζεται και να ανανεώνεται, αρκεί να του δίνουμε τα κατάλληλα υλικά. Κι αυτά βρίσκονται σε φρούτα, λαχανικά, αβγά και κότες ελευθέρας βοσκής, ψάρια, ξηρούς καρπούς.

 

Η καλύτερη διαδικασία ανανέωσης είναι η αποτοξίνωση με δίαιτα χυμών για λίγες μέρες. Καλύτερα να συνδυαστεί με Σαββατοκύριακο. Ξεκούραση, ανανέωση, ηρεμία, μόνο χυμοί και κανά κλυσματάκι (χιχι!) θα διώξουν πολλές τοξίνες από τα εσωτερικά μας όργανα και κιλάκια από τα μεσογειακά οπίσθιά μας! Φανταστείτε την αντίδραση του συντρόφου σας μπροστά στην ανανεωμένη εικόνα σας, στο καθαρό δέρμα σας κλπ. Δεν θα χρειάζεται να μετράτε τις γόνιμες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσάκι που τα βρήκατε αυτά ??Πολύ δύσκολα είναι!! Εμένα με τσακίζει αυτό με το κομπιουτερ ( είμαι 10 -12 ώρες την ημέρα μπροστά ) τί να κάνω αλλιώς θα κάνουμε παιδί αλλά θα πεινάσουμε !! Αυτό με την διατροφή μπορούμε να την φτιάξουμε πάντως ................Συνεχίστε τις πληροφορίες Ευχαριστούμε πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα μετρα που παιρνει η κυβερνηση θελουμε δε θελουμε θα κανουμε υγειηνη διατροφη.... Μη σου πω θα βοσκουμε κιολας!!!! Μπεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αυτα τα μετρα που παιρνει η κυβερνηση θελουμε δε θελουμε θα κανουμε υγειηνη διατροφη.... Μη σου πω θα βοσκουμε κιολας!!!! Μπεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!

:lol::lol::lol: Έλα ντε! Τί χρειάζονται οι συμβουλές? Σε λίγο θα γράφουμε όλες βιβλία γιατί θα έχουμε γίνει εξπέρ στην υγιεινή και λιτή διατροφή!

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Έλα ντε! Τί χρειάζονται οι συμβουλές? Σε λίγο θα γράφουμε όλες βιβλία γιατί θα έχουμε γίνει εξπέρ στην υγιεινή και λιτή διατροφή!

Αφού ηρεμήσω απ την κρίση γέλιου που μ' έπιασε με τα σχόλιά σας, συνεχίζω με τα πιο ωραία!

ΥΠΝΟΣ! Από τις 11 το βράδυ. Αν έχετε κοτέτσι, ρωτήστε τις κότες πώς τα καταφέρνουν!

Ήλιος! Ηλιοθεραπεία με μέτρο, περπάτημα στον ήλιο.

Τις 3 μέρες που πλαισιώνουν την πανσέληνο κοιμηθείτε με ανοιχτά παντζούρια και κουρτίνες! Το πολύ πολύ να ουρλιάζετε στην ταράτσα νυχτιάτικα ή να ξυπνήσετε από τους διαρρήκτες της γειτονιάς σας που θα έρθουν να σας χαιρετήσουν!:cool:

Ακολουθούν ειδικές συμβουλές για ξεχωριστά θέματα γονιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε κοτέτσι, αλλά δυστυχώς οι κότες δεν μας έχουν αποκαλύψει ποτέ το μυστικό του πώς κοιμούνται και ξυπνούν τόσο νωρίς :evil:

Μακάρι να κοιμόμουν κι εγώ 11-8 (θέλω 9ωρο, το 8ωρο δε μου αρκεί). Δυστυχως κοιμάμαι μετά τις 1 και ξυπνάω κατά τις 10-11.

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Αφού ηρεμήσω απ την κρίση γέλιου που μ' έπιασε με τα σχόλιά σας, συνεχίζω με τα πιο ωραία!

ΥΠΝΟΣ! Από τις 11 το βράδυ. Αν έχετε κοτέτσι, ρωτήστε τις κότες πώς τα καταφέρνουν!

Ήλιος! Ηλιοθεραπεία με μέτρο, περπάτημα στον ήλιο.

Τις 3 μέρες που πλαισιώνουν την πανσέληνο κοιμηθείτε με ανοιχτά παντζούρια και κουρτίνες! Το πολύ πολύ να ουρλιάζετε στην ταράτσα νυχτιάτικα ή να ξυπνήσετε από τους διαρρήκτες της γειτονιάς σας που θα έρθουν να σας χαιρετήσουν!:cool:

Ακολουθούν ειδικές συμβουλές για ξεχωριστά θέματα γονιμότητας.

 

Αφού πιάσαμε αυτό το θέμα δεν θα ντραπώ θα ρωτήσω !! Λέει τίποτα που πρέπει να κάνουμε κατά την διάρκεια της επαφής π.χ ποιά είναι η καλύτερη στάση ?? Αυτό με την πανσέληνο ........Εγω θέλω να ουρλιάξω απο τώρα με όλα αυτα που μου συμβαίνουν δουλειες , οικονομικά .....Αρα φαντάζομαι θα καταλήξουμε χωρίς δουλειά , κορμάρες , και θα μας έχουν ληστέψει κιόλας ....Χα Χα Χα !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΩΧΡΙΝΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ

Πολλές γλυκοπατάτες! Να φουσκώσετε!

Πετάξτε τις ηλεκτρικές κουβέρτες. Θυμηθείτε τις φλοκάτες της γιαγιάς!

 

ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ

Μακριά οι τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη!

Ευεργετικά συμπληρώματα τα ωμέγα λιπαρά οξέα, η λ- καρνιτίνη, το μαγνήσιο, το άλφα λιποικό οξύ, το χρώμιο, ο ψευδάργυρος

Βότανα: αγγελική, τσιμιτσιφούγκα, λυκίσκος, λυγαριά, φύλλα ερυθρού σμέουρου, saw palmetto, unkei-to, shatawari, τριγωνέλλα

 

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ

Μακριά από τροφές που ενισχύουν τις φλεγμονές, όπως τα γαλακτοκομικά και το κρέας.

Τρώτε πολλά μήλα, καρότα, βρόμη, λιναρόσπορο, λάχανα, ραδίκια, γλυκοπατάτες, γιαμ, κεράσια, εσπεριδοειδή, κολοκυθόσπορο, καρύδια

primrose oil

B6, μαγνησιο, βιταμίνη Ε

Προβιοτικά

ψευδάργυρος

καλέντουλα, αγγελική, λυγαριά,

νηστεία με χυμούς

Link to comment
Share on other sites

Αφού πιάσαμε αυτό το θέμα δεν θα ντραπώ θα ρωτήσω !! Λέει τίποτα που πρέπει να κάνουμε κατά την διάρκεια της επαφής π.χ ποιά είναι η καλύτερη στάση ?? Αυτό με την πανσέληνο ........Εγω θέλω να ουρλιάξω απο τώρα με όλα αυτα που μου συμβαίνουν δουλειες , οικονομικά .....Αρα φαντάζομαι θα καταλήξουμε χωρίς δουλειά , κορμάρες , και θα μας έχουν ληστέψει κιόλας ....Χα Χα Χα !!!

Για κανονική θέση μήτρας το κλασσικό ιεραποστολικό, για οπίσθια κάμψη στα τέσσερα. Και για 45 λεπτά ξάπλα με μαξιλαράκι και ηρεμία. 45 λεπτά χρειάζεται ο πιο αργός κολυμβητής να ανέβει!

 

Όλα για να γίνουμε μάνες!:cool:

Link to comment
Share on other sites

ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ

Λάδι από συκώτι βακαλάου (σταματά την αιμορραγία)

όχι ζάχαρη, λευκό αλεύρι και γαλακτοκομικά για 3 μήνες

όλα τα παραπάνω υγιεινά που είπαμε

τζίνσενγκ

σπιρουλίνα

μαγνήσιο, ψευδάργυρος και βιταμίνες Β

Βότανα: αχίλλεια, γλυκόριζα, ερυθρό σμέουρο, καψέλλα, κινέζικη αγγελική, λυγαριάααααα, μιτσέλα, σαρσαπαρίλλα, χαμομήλι

ΟΧΙ ΣΤΡΕΣΣΣΣΣ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΤΩΡΑ!

Βιταμίνη Β12

Βιταμίνη C 1000 mg την ημέρα για ένα τρίμηνο τουλάχιστον, είναι εκπληκτική (πήρα κι άλλα χάπια για τον άντρα μου, θα με σκοτώσει!)

βιταμίνη Ε

λ- αργινίνη

σελήνιο

λ- καρνιτίνη

ψευδάργυρος

γύρη

κολοκυθόσπορος (ο άντρας μου τον τρώει με τα κιλά ο καημένος! Μου λέει αν πιάσω παιδί, και βγει κολοκυθοκέφαλο,θα με κρεμάσει!)

ηλιόσπορος

Βότανα: yin yang huo, he shou wu, saw palmetto, μάκα

Link to comment
Share on other sites

Για το θυρεοειδή βοηθούν πάρα πολύ τα ραπανάκια!

Το καλό με όλα αυτά είναι ότι δεν χρειάζεται να τα κάνουμε όλα αμέσως. Και μια μικρή προσαρμογή στη διατροφή και στις συνήθειές μας, φέρνει αποτελέσματα. Το βιβλίο αναφέρει μια τρίμηνη προσαρμογή ώστε σταδιακά να μας αρέσει κιόλας! Κι επειδή θα βελτιωθεί η γενική μας κατάσταση και εμφάνιση, θα τονωθούμε και ψυχολογικά.

Εγώ ξεκίνησα από τα μέσα Ιουλίου και τώρα τα εντείνω περισσότερο. Ήδη όμως είδα βελτίωση στην εμφάνισή μου, στη διάθεση, στην όρεξη (γενικά!) και στην ωορρηξία. Και φυσικά, στην τσέπη μου, αφού έκοψα τα πολυέξοδα σκουπίδια που έτρωγα.

Link to comment
Share on other sites

κολοκυθόσπορος (ο άντρας μου τον τρώει με τα κιλά ο καημένος! Μου λέει αν πιάσω παιδί, και βγει κολοκυθοκέφαλο,θα με κρεμάσει!)

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα τα σχολιά σου μ'αρεσουν!!!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποια είναι εφικτά ...μπορώ να δοκιμάσω τουλαχιστον...Εκείνη την στηλη με τα βότανα αναθεμα και αν ξέρω 2-3.

Εμείς δεν τα ξέρουμε, τα ξέρουν όμως αυτοί που τα πουλάνε. Παίρνουμε τον κατάλογο και ρωτάμε στα καταστήματα με υγιεινά και βιολογικά. Όλο και κάπου θα τα πετύχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για κανονική θέση μήτρας το κλασσικό ιεραποστολικό, για οπίσθια κάμψη στα τέσσερα. Και για 45 λεπτά ξάπλα με μαξιλαράκι και ηρεμία. 45 λεπτά χρειάζεται ο πιο αργός κολυμβητής να ανέβει!

 

Όλα για να γίνουμε μάνες!:cool:

 

Θα δοκιμάσω όλες τις στάσεις κάποια θα κάνει και για εμάς !!! Που να ξέρω τί θέση έχει η μήτρα μου ......Ας αρχίσουμε με τα βασικά ελπιζω να είναι στην σωστή θέση !!

Link to comment
Share on other sites

Αφού πιάσαμε αυτό το θέμα δεν θα ντραπώ θα ρωτήσω !! Λέει τίποτα που πρέπει να κάνουμε κατά την διάρκεια της επαφής π.χ ποιά είναι η καλύτερη στάση ?? Αυτό με την πανσέληνο ........Εγω θέλω να ουρλιάξω απο τώρα με όλα αυτα που μου συμβαίνουν δουλειες , οικονομικά .....Αρα φαντάζομαι θα καταλήξουμε χωρίς δουλειά , κορμάρες , και θα μας έχουν ληστέψει κιόλας ....Χα Χα Χα !!!

 

Η καλύτερη στάση είναι αυτή που θα το φχαριστηθείς ΕΣΥ πιο πολύ κι θα διαρκέσει η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΛΑΥΣΗ περισσότερο. Δυνατά - πολύ δυνατά προκαταρκτικά και χρόνος αρκετός για να "ξυπνήσουν" οι κροσσοί στις σάλπιγγες και να "αρπάξουν" το ώριμο ωάριο! Δεν αστειεύομαι τσούπρες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...