Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Swimming


Recommended Posts

Περαστικά στα ζουζουνάκια σας Sophia και Erica!

Ευχαριστούμε πολύ :):):)

 

Marle, δεν ήθελα να φοβήσω με το post μου αλλά θεώρησα σωστό να αναφέρω εδώ την εμπειρία μου, μια και ήμουν πολύ ενθουσιασμένη με την ιδέα του baby swimming και τελικά η εμπειρία του για μας ήταν άσχημη ! :cry:

 

Αν πάτε και εφόσον έχεις τη δυνατότητα, θα σου πρότεινα να κλείσετε ώρες άσχετες (στα αζήτητα δηλαδή, τύπου πρωινές ή μεσημεριανές καθημερινών, όχι rush hours σαν τις απογευματινές) για να μην έρχεστε σε επαφή με πολύ κόσμο. Βεβαια και πάλι θα υπάρχει το ρίσκο της ουρολοιμωξης.... που δεν ξέρω αν είναι μεγάλο ή μικρό!

 

Τι να πω! Είμαι και εγώ απογοητευμένη! :?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 609
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ερικα περαστικουλια σας!

 

Κι εμεις πηραμε αντιβιωση και αερολιν και χωρις να παμε πουθενα! δυομιση μηνων βρεφος να παιρνει αντιβιωση!

Μεσα στο σπιτι ειμασταν! Αλλα μου ειπε η παιδιατρος οτι εμεις οι μεγαλοι ειμαστε φορεις πολλων μικροβιων και μπορει να ερθουμε σε επαφη με καποιον που ειναι αρρωστος η εχει καποιο μικροβιο και να το μεταδωσουμε στο μικρο μας και να νοσησει.

 

Οσο για το babyswimming θα παμε με τον καινουργιο χρονο που θα γινουμε 6 μηνων και σκεφτομαι η τον Πανιωνιο η το κολυμβητηριο του Αλιμου.

Εχει καμια μανουλα εμπειρια απο τα συγκεκριμενα?

Επισης μεσα στην πισινα φορανε τις ειδικες αδιαβροχες πανες?

Link to comment
Share on other sites

...Εχει καμια μανουλα εμπειρια απο τα συγκεκριμενα?

Επισης μεσα στην πισινα φορανε τις ειδικες αδιαβροχες πανες?

Καταρχήν Ερικα περαστικά στην Μάγια , στην θέση σας θα το καθυστερούσα λίγο να ξαναπάω στο κολυμβητήριο. :wink:

Ναι mimika στην πισίνα θα πρέπει να φοράνε πάνες της libero που είναι ειδικές για τα κολυμβητήρια, τις πουλανε και στα μεγαλα σουπερ μάρκετ!!! :wink: Καλή αρχή αν και θα σας συνιστούσα σε τόσο μικρη ηλικία να πάτε σε εξιδικευμένη πισίνα για νεογένητα και μωρά που δεν την χρησιμοποιούν άλλοι μεγαλύτερη σε ηλικία όπως αυτή στην Ηλιούπολη!!! http://www.babyswimming.gr/default_files/Page1563.htm :wink:

Link to comment
Share on other sites

Να'στε καλά κορίτσια για τα περαστικά σας!

 

Η Μάγια πλέον είναι περδίκι!

Το σκέφτηκα αρκετά και αποφάσισα ότι δεν θα πάμε κολυμβητήριο τελικά! :cry: ....δεν μπορώ να είμαι με την αγωνία αν κάνω καλά και κάθε φορά που θα αρρωσταίνει θα τα ρίχουμε στο κολυμβητήριο και θα τρέχουμε πρώτα να αποκλείσουμε ουρολοιμώξεις.... δεν μου φαίνεται ότι αξίζει έτσι!.... Τέλος πάντων.

 

Το κολυμβητήριο δεν θα το ενημερώσω, γιατί νομίζω ότι δεν έχει νόημα από τη στιγμή που δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότ κόλλησε από εκεί.

 

Καλές βουτιές στα υπόλοιπα μωράκια και εύχομαι πάνω από όλα υγεία! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Φανή αυτοί οι πρώτοι είναι απο το υδρία. Για όποια ενδιεφέρεται πάντως το τηλέφωνα για τις νηρηίδες είναι 6939420151, η κοπέλα η υπεύθυνη λέγεται Μάρα και είναι πολύ εξυπηρετική. Εμείς τελικά δεν πήγαμε και πολύ το έχω μετανιώσει.... Πάντως όταν τηλεφώνησα για πληροφορίες τότε, μου είπαν εκείνοι σε ποιά τμήματα είχαν κενές θέσεις ώστε να δηλώσω αυτά και να ξεκινήσουμε άμεσα αν θέλαμε..

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mimika, εμείς πάμε στον Άλιμο και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Είναι καθαρά και το παιδί περνάει τέλεια. Φοράμε ειδικές πάνες αλλά΄υπάρχουν και αδιάβροχα μαγιό, αν θέλεις να αγοράσεις. Είμαστε βέβαια λίγο μεγαλύτεροι... Η προσωπική μου άποψη είναι να περιμένεις να γίνει ενός έτους.

Link to comment
Share on other sites

Maya καλησπέρα ,

θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τον Άλιμο ?

Πόσες φορές την εβδομάδα και ποιες μέρες μπορεί να πηγαίνει κανείς , κόστος , εξετάσεις που πρέπει να γίνουν για παιδί και μαμά , η πισίνα είναι ανοιχτή ή κλειστή ?

Μπορείς να γραφτείς όποτε θέλεις ή υπάρχουν συγκεκριμένες περίοδοι εγγραφών ?

Link to comment
Share on other sites

ναι...ξερω ενα στην Παλληνη, το Μπακουλα. Παει το παιδι του εκει ενας συναδελφος και ειναι πολυ ευχαριστημενος. Δεν ξερω που ακριβως ειναι, αλλα οταν παω να μπω στην Αττικη οδο απο το τερμα, βλεπω την ταμπελα προς το δρομο δεξια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ELENA K. μπες στο http://www.babyswimming.gr και θα βρεις όλες τις πληροφορίες. Από αυτά που δεν γράφει το site, να σου πω ότι στον Άλιμο η πισίνα δεν είναι 'κλειστή' αλλά σκεπαστή από όλες τις πλευρές οπότε και μέσα και έξω από το νερό η θερμοκρασία είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

ναι...ξερω ενα στην Παλληνη, το Μπακουλα. Παει το παιδι του εκει ενας συναδελφος και ειναι πολυ ευχαριστημενος. Δεν ξερω που ακριβως ειναι, αλλα οταν παω να μπω στην Αττικη οδο απο το τερμα, βλεπω την ταμπελα προς το δρομο δεξια.

Αμα έχετε διαθέσιμα το τηλέφωνο ή την διεύθυνση παρακαλώ ενημερώστε μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου angela,

Είμαι καινούρια στο parents. Μπήκα στο baby swimming και είδα ότι έχει και στην Ηλιούπολη κολυμβητήριο εκτός από τον Άλιμο. Το τηλέφωνό τους είναι 210-9944001. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για την κορούλα μου. Βέβαια είναι ακόμα 3.5 μηνών και σκέφτομαι για μετά τον Γενάρη, μετά τους 6 μήνες δηλαδή. Θα περάσω από 'κει να ρωτήσω για τιμές, ωράρια και άλλα.

:)

 

[/img]

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κι εγω τη δικη μας ιστορια...

ειμασταν σε λιστα αναμονης 5 μηνες...δε μας πηρε κανεις,ε αρχες οκτωβριου τους τηλ εγω τελος παντων κλεινουμε ενα ραντεβου για καποιο σαββατο,παμε στο οακα(με μια φιλη και τα μωρα μας)...ψυχη ζωσα εκει,εναν σεκιουριτα μονο βρηκαμε που μας ειπε οτι σαββατα δεν ειναι κανεις εκει...θυμωσα τοσο που τελικα δεν πηγαμε.για του χρονου βλεπουμε,να εγαλωσουν και τα κουραγια μας :roll: να κοιμομαστε και σαν ανθρωποι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημερα σε ολους!!! :D ειμαι η ελενα κι εχω 2 κουκλους 9 μηνων....λοιπον....επειδη εγω δουλευω , κατα την διαρκεια της ημερας εχω στο σπιτι μια κυρια που φροντιζει τα μωρα μου.....αλλα ολη την ημερα ειναι σπιτι!!!ενταξει , θα παμε μια βολτα το σ/κ αλλα δεν φτανει.σκεφτηκαμε λοιπον με το συζυγο να ξεκινησουμε κολυμβηση οικογενειακως!!!(baby swimming) H περιοχη μας ειναι αγ.δημητριος , κατοπιν τουτου μας βολευει το κολυμβητηριο της ηλιουπολης η' του αλιμου(πιο κοντα).αλλα δεν ξερω καθολου το κοστος, η τις ωρες(δουλευουμε και οι δυο), και αν βεβαια θα κανει ουσιαστικο καλο στα παιδια!!εχω ακουσει γενικως πολυ καλα πραγματα...αν κανεις εχει εμπειρια η' πληροφοριες ας μου γραψει........ευχαριστω......μια ευτυχισμενη μανουλα!!! :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Έλενα και να χαιρεσαι τα ζουζουνια σου !!!

 

Εγω δεν εχω εμπειρια απο baby swimming αφου ο παιδίατρος μου ειπε ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ οποτε τον ρωταγα... Ακόμα και τωρα που η Αγγελιαννα ειναι 3 ετων και, μου ειπε οχι ακομα...

 

 

Απλα ρωτα και τον δικό σου....

 

Υπαρχουν ομως εδω μεσα ατομα που εχουν εμεπιρια.... και θα σου πουνε...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα marilena. :D η αληθεια ειναι οτι ακομα την παιδιατρο δεν την εχω ρωτησει.......μαλλον στην επομενη επισκεψη , πρεπει να την ρωτησω.....εννοειται οτι αν με αποτρεψει στο να παμε, θα αρκεστουμε στα παιχνιδια στο μπανιο!!!!!!με τα παπακια μας!!!!ευχαριστω παντως.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Έλενα και καλή χρονιά να χαίρεσαι τα κουκλιά σου! Λοιπόν εγώ πήγαινα τον μικρό μου στο baby swimming στην Ηλιούπολη για περίπου 19 μήνες (μετά πέρασε η ηλικία του baby και πήγε στα κανονικά προγράμματα του κολυμβητηρίου). Νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τα μωρά.

Πάντως ήταν από τις πολύ καλές εμπειρίες και για μένα και για το μωρό μου. Φαντάσου: πισίνα γεμάτη παιχνίδια, μπαλίτσες σαν αυτές που έχουν στους παιδότοπους, μουσική Χατζηδάκη και εσύ και το μωρό σου αγκαλιά στο νερό... ααχ κάτι τέτοια θυμάμαι και θέλω και τρίτο!

Αν θέλεις στείλε μου πμ να σου δώσω το τηλ του προπονητή που κάνει το baby swimming για να σου πει τιμές και ώρες. Εγώ έδινα 50 ευρώ αν θυμάμαι καλά το μήνα αλλά αυτό είναι περίπου 2 χρόνια πριν. Αν και δεν πιστεύω να έχουν αλλάξει οι τιμές.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα maryp........ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.......ηθελα να σου πω οτι επισκεφτηκα την σχετικη ιστοσελιδα για το baby swimming......αλλα περισσοτερο ηθελα να μαθω απο εμπειρια!!!να σε ρωτησω μονο......ειχε πολλα παιδακια????καπου διαβασα οτι λογω πολυκοσμιας , η καθαριοτητα ηταν καπως.....ελλιπης....και επαθε μωρο ουρολοιμωξη......

γενικα με γκρουπ ποσων ατομων δουλευουν????

ηδη εμεις θα ειμαστε 4!!!!!!!!!!! :lol:

 

απο καθαριοτητα ησουν ευχαριστημενη????......

ευχαριστω............

Link to comment
Share on other sites

Τα γκρουπάκια είναι μέχρι 9 παιδάκια νομίζω και μέσα είναι 2 ή 3 προπονητές (εξαρτάται από τις ανάγκες). Το κολυμβητήριο της Ηλιούπολης γενικά είναι πάρα πολύ καθαρό και σαν εγκατάσταση και σαν πισίνα. Δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει γίνει κάτι με ουρολοίμωξη κλπ. Φαντάσου ότι μια φορά που κάποιο πιτσιρίκι έκανε κατά λαθος κακά στην πισίνα, έβγαλαν όλα τα πιτσιρίκια ΑΜΕΣΩΣ απο το νερό, αδειάσανε την πισίνα και κάνανε απολύμανση. Η πισίνα χρησιμοποιήθηκε μετά από 2 μέρες ξανά!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και εδώ αυτό το τόπικ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=85&highlight=babyswimming

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια!! :lol::lol::lol:

επανηλθα....

πηγαμε στην παιδιατρο και ρωτησα για baby swimming....της αρεσε πολυ η ιδεα , αλλα οχι προς πραγματοποιηση.... :cry::cry::cry:

το να ειναι μεσα την πισινα τα μωρα μονο!με τους εκπαιδευτες ειναι μια χαρα...αλλα 8-9 παιδακια με τον καθε γονιο την προβληματιζει....

δεν εχει εμπιστοσυνη στο κατα ποσο ακολουθουν σωστους κανονες υγιεινης οι γονεις.

επισης μας ειπε οτι το χλωριο δεν ειναι ο,τι καλυτερο για βρεφη....και για το αναπνευστικο τους αλλα και για το ευαισθητο δερματακι τους :cry::cry::cry:

μας συμβουλεψε να κανουμε υπομονη και να βαλουμε τα μωρα στη θαλασσα!!πολυ πολυ καλυτερα, μας τονισε....

νωρις το πρωι που ειναι και καθαρη.....και σιγουρα καλυτερα, απο ο,τι σε μια πισινα..... :wink:

για κολυμβητηριο μας ειπε να το ξανασκεφτουμε μετα τον 1ο χρονο μας...... :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Mια συνάδελφος πηγαίνει το αγοράκι της από 6 μηνών στο κλειστό κολυμβητήριο του Oλυμπιακού σταδίου και είναι κατευχαριστημένη! Eκεί υπάρχουν 2-3 σύλλογοι που είναι αποκλειστικά για babyswimming, εκείνη πήγαινε στην Yδρία.

Ήθελα κι εγώ πολύ και είχα πάρει κάποιες πληροφορίες για να ξεκινήσουμε το Σεπτέμβρη, αλλά η μηνιαία συνδρομή 50 ευρώ συν τα έξοδα εγγραφής (νομίζω άλλα τόσα) ήταν και είναι για μένα λίγο απαγορευτική.

Όμως τα παιδάκια είναι σε ειδική πισίνα για μωρά, με νερό χωρίς χλώριο αλλά όζον που είναι πολύ πιο υγιεινό και φυσικά με αυστηρούς κανόνες υγιεινής για μωρά αλλά και γονείς, π.χ. υποχρεωτικό ντους πριν την είσοδο στην πισίνα.

Nομίζω ότι στο κάθε γκρούπ δεν είναι πάνω από 8-10 παιδάκια και αν κριθεί απαραίτητο, δεν επιτρέπουν στον γονιό να μπει στη πισίνα κι έτσι το παιδί μπαίνει με τον εκπαιδευτή. Eπίσης για να μπορέσεις να κάνεις εγγραφή ζητάνε οπωσδήποτε βεβαιώσεις από παιδίατρο για το παιδί και από γυναικολόγο (ή παθολόγο για τον μπαμπά)-καρδιολόγο-δερματολόγο για τη μαμά.

Mέσα από το παιχνίδι, μαθαίνει το παιδί να κολυμπάει κάτω απ'το νερό και να μην το φοβάται, συν φυσικά ότι χαλαρώνει αλλά και εκτονώνεται.

 

Πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή δραστηριότητα για τα παιδάκια που σίγουρα θα διασκεδάσουν πολύ!

Tο μόνο κακό είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις άδειο γκρουπάκι. Eίναι όλα κλεισμένα μήνες πριν.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

μας ειπε η παιδιατρος οτι ολα τα χαρτια τα προσκομιζεις στην αρχη....

αν καποιος γονιος κολλησει ερπη μετα απο 3-4 μηνες με καποιον τροπο , π.χ. και ντους να κανει δεν εχει νοημα....

η' θα ενημερωσει για να μην πει στη πισινα????και να στερηθει την χαρα με το παιδι του???? :roll: :roll: :roll:

εεε...και τα προσωπακια των δικων μου μωρων δεν θα μπουν μεσα στην πισινα!!????

 

εε αυτο ηταν!!

μονο που το φανταστηκα σαν εικονα!! μου εφυγε η ιδεα!!

 

τι να πω???μαλλον θα το κοιταξω ξανα μετα το χρονο.... :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...