Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειναι παντως θλιβερος ο τροπος που σε αποδυναμώνουν τη στιγμή που θα επρεπε να είμαστε πιο δυνατες απο ποτε.Μας καθιζουν σε αναπηρικό καροτσακι χωρίς λογο, αυτό απο μόνο του μας κάνει να νιωθουμε ανημπορες να κάνουμε το αυτονόητο εκείνη τη στογμή. ΝΑ περπατησουμε...yogamama,θυμώνω πολύ ακόμη, γιατί την πάτησα ενώ ΗΞΕΡΑ.Ειχα πληροφόρηση, είχα γνώση, το ενστικτό μου με προειδοποιούσε κι εγώ πήγα σα ζώον και την έπαθα άσχημα.Εφταιγε και η ελλειψη στήριξης, αλλά πώς να γεννησεις όταν έχεις περάσει το προηγούμενο βράδυ κλαιγοντας με λυγμούς, νιώθοντας μόνη, πιεσμένη και φοβισμένη?Εσπασα, φοβηθηκα...

ευτυχως που κανουμε εδψ group therapy και βοηθαει τοσο...

 

κοριτσακι μου ...αχ σαν μανα σας νιωθω βρε...

να σας πω ξεκολλατε!!!

μια πολυ ταλιμπαν φιλη μου απο Ευτοκια αλλα πολυ ταλιμπαν, γεννησε στο Ελενας. Εβαλε κρυφα τη μαια στο δωματιο κ ζητησε απο τη γιατρο να την αφησουν υσηχη εκει κ θα ειδοποιησει μολις νιωσει τους μεγαλους πονους.Η γιατρος δεχτηκε.Τα ειχαν χιλιοσυζητησει. Διαστολη 8 δεν αντεξε ειπε στη μαια -παω για επισκληριδιο η ηρωινη , οτι εχουν τελος παντων. Η μαια ουρλιαζε κατσε εδω δεν θα μπορω να ερθω διπλα σου εκει. Τα παντα μπορουν να συμβουν. Τελικα πηγε , φυσικα δεν προλαβε την επισκληριδιο, γεννησε φυσικοτατα αλλα εντος χειρουργειου με ολα τα ασχημα παρελκομενα, κοσμος φωτα, αποχωρηση απτο μωρο κλπ κλπ. Μου περιεγραφε τη φρικη των φωνων των αλλων μαμαδων... Στο τελος της βαλανε και το μωρο στη θερμοκοιτιδα χωρις λογο... (οπως της ειπαν αργοτερα). Ηθελε να σπασει την πορτα να παρει το παιδι αλλα υπηρχε φουλ ασφαλεια. Επισης σε πανε δικαστικα γιατι υποτιθεται οτι συναινεις . Κοριτσια δεν ξερω τι θα εκανα . Δε μπορω καν να φανταστω να μην εχω το παιδι πανω μου την πρωτη του νυχτα...νασ μην ξερω τι θα το ταισουν , αν θα το ταισουν . Φρυττωωωω. Τι πιο σημαντικο απο την αγκαλια της μαμας???Τι φρικη να σε αποχωριζουν . -Οχι δε μπορεις να κανεις κατι Πολινα . Βρωμαει απο παντου η υποθεση.... Οσες φορες και να γεννησεις κατι θα πηγαινει στραβα. Και σπιτι μου που εκατσα , μου εσπασαν τα νερα οι μαιες, με αποσυντονιζε η μανα μου (αλλη καμμενη ιστορια), αναγκασα το μωρο μου να βγει ντε και καλα. Ευτυχως δεν μου κτρατησαν το μωρο θερμοοιτιδα γιατι ειχε ολες τις ενδειξεις .

Επαναλαμβανω και (προσωπικα )ειμαι καθετη , δεν εχουμε καμια ευθηνη για τον τοκετο και την τροπη που θα παρει.Μετα εχουμε ευθηνη. Πως θα δουλεψουμε την εμπειρια μεσα μας και πως θα επιλεξουμε καταστασεις τη δευτερη φορα.Δεν το παιζω εξυπνη και ατρομητη αλλα αν ειχα καταληξει τελικα καισαρικη στο επομενο παιδι θα εκανα vbac σπιτι μου με τις μαιες η αν ειχα τα φραγκα θα πηγαινα Χαβαη.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Πω πω ρε συ, θέλει πολύ μεγάλο σθένος να κάνεις vbac σπίτι...ςΕγω το φοβαμαι...Αλλα ια προσπαθησω οπωσδήποτε vbac τη δευτερη φορα, εστω και στο μαιευτηριο.Να ρωτησω κάτι αν ξέρετε?Εγω μπηκα να γεννησω 39+5 , με σκληρό τράχηλο και με 0 διαστολή. Η διαστολή έφτασε μέχρι το 3 και μετά μου έκαναν επισκληρηδιο (χωρίς να τη ζητησω) Ουσιαστικά είπε ο γιατρός στον αναισθησιολογο να βάλει το καθετηράκι για να είμαστε έτοιμοι αν τη χρειαστουμς κι αυτός έβαλε και αναισθησία.Οπότε απο εκεί και μετά, τελειώσαν όλα.Ο δε γιατρός είπε οτι η επισκληρηδιος βοηθαει τον τραχηλο, εγω ήξερα οτι καθυστερεί τη διαδικασία...Αλλα εκεί μου την είπαν, οτι δεν είμαι εγώ γιατρός...την επόμενη φορα λοιπον, θεωρουμαι άραγε καλή υποψηφια vbac?Ειχα πολύ καλή εγκυμοσυνη, ουτε ζαχαρο ούτε πίεση...

το αγοράκι μου: 20/11/2009

η κορούλα μου: 4/10/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω ρε συ, θέλει πολύ μεγάλο σθένος να κάνεις vbac σπίτι...ςΕγω το φοβαμαι...Αλλα ια προσπαθησω οπωσδήποτε vbac τη δευτερη φορα, εστω και στο μαιευτηριο.Να ρωτησω κάτι αν ξέρετε?Εγω μπηκα να γεννησω 39+5 , με σκληρό τράχηλο και με 0 διαστολή. Η διαστολή έφτασε μέχρι το 3 και μετά μου έκαναν επισκληρηδιο (χωρίς να τη ζητησω) Ουσιαστικά είπε ο γιατρός στον αναισθησιολογο να βάλει το καθετηράκι για να είμαστε έτοιμοι αν τη χρειαστουμς κι αυτός έβαλε και αναισθησία.Οπότε απο εκεί και μετά, τελειώσαν όλα.Ο δε γιατρός είπε οτι η επισκληρηδιος βοηθαει τον τραχηλο, εγω ήξερα οτι καθυστερεί τη διαδικασία...Αλλα εκεί μου την είπαν, οτι δεν είμαι εγώ γιατρός...την επόμενη φορα λοιπον, θεωρουμαι άραγε καλή υποψηφια vbac?Ειχα πολύ καλή εγκυμοσυνη, ουτε ζαχαρο ούτε πίεση...

 

μία από τα ίδια και εγω, μόνο που δεν έκανα διαστολή καθόλου και η επισκλειρίδιος ήρθε στο χειρουργικό κρεβάτι.

και εγώ την ίδια απορία έχω.

 

είμαι καλή υποψήφια για vbac???????????

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

οι περιπτωσεις μας μοιαζουν πολύ...Ησουν ο λόγος που έγραψα κι ολας το πρώτο μου ποστ...Μπορείς να μου πεις με πμ πού γεννησες και με ποιόν? Επισης να ρωτησω: Ο Μπιλάλης είναι μόνο στο ΜΗΤΕΡΑ?Και επίσης, εχετε ακούσει κάτι για τον Λαζανακη? Απο ό,τι είδα κάνει κι αυτός vbac.

το αγοράκι μου: 20/11/2009

η κορούλα μου: 4/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γέννησα χωρίς να έχω κάνει διαστολή ή αν έκανα, ήταν κάπου στο 2. Η γιατρός που θέλω να με αναλάβει μου είπε ότι αυτό δεν είναι αίτιο για να μη πετύχει το vbac. Το μόνο που μου είπε να προσέχω άμα ξαναμείνω έγκυος είναι να μη βάλω πολλά κιλά. Και όταν λέω πολλά κιλά δε λέω 15 αλλά 30. Οπότε… μείνετε εσείς έγκυες, αποβάλετε από το μυαλό σας όλα όσα σας κρατάνε πίσω και όλα θα πάνε τέλεια!!!!:wink:;-):wink:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

poubaki, κ εγω καπως ετσι ημουν.

μεχρι 2 εφτασε η διαστολη, ο τραχηλος μαλακωσε αλλα δεν ειχε κατεβει.

ηταν ψηλα και πισω μου ειπαν.

δηλαδη αν και ημουν 40 εβδομαδων,το μωρο δεν ειχε εμπεδωθει,ουτε ειχα πονακια και τετοια.

φοβαμαι μημπως και τη 2η φορα γινει ετσι. νομιζω οτι για vbac,απογορευεται να κανεις προκληση.

μακαρι να τα καταφερουμε κοριτσια!!!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Geia sas Koritsia !

 

Legomai Katerina, eimai 35 eton kai genithika stin Tsechia (sorry for the greeklish)

 

Ego genisa prin 6 mines gia deyteri fora me VBAC sto Iaso. To proto paidi genithike me epigousa kaisariki epidi peytan oi palmoi, egine oliki narkosi, htan sketos efialtis.

 

Meta apo tria chronia ksana emina eggios kai genisa akrivos sto telos ton 40 evdomadon fysilogika me episkliridio se peripou 8 Ores. Ola pigan kala kai htan poly pio efkola apo tin kaisariki.

 

To trito paidi (agoraki meta apo 2 koritsia) genithike stis 39 evdomades se ligotero apo 3 ores, molis pou prolava na kano Episkliridio. Oute kan rammata den chriastike na kano.

 

O Iatros mou einai o Kyrios Karagiannidis stin Glyfada. Emina poly eyharistimeni. Apo tin archi mou elege oti prepei na perimenoume mechri to telos kai oti prepei na echo ypomoni, htan panta dipla mou. Kai I Maia tou Iatrou stin proti VBAC, i Erika Skordili me voithise poly.

 

Filika, Katinka

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γέννησα χωρίς να έχω κάνει διαστολή ή αν έκανα, ήταν κάπου στο 2. Η γιατρός που θέλω να με αναλάβει μου είπε ότι αυτό δεν είναι αίτιο για να μη πετύχει το vbac.

Δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας η διαστολή (εγώ είχα φτάσει στο 5)

απλώς το σώμα μας δεν έχει μνήμη από τα στάδια που ακολουθούν

οπότε μπορεί απλώς να κρατήσει ο τοκετός περισσότερο χρόνο (σα να ήταν η πρώτη φορά)

Αν τα αίτια που δεν γινόταν διαστολή είναι παθολογικά (όπως πχ κάποιο ινομύωμα στον τράχηλο που ενδεχομένως να εμπόδιζε τη διαστολή) τότε μπορεί να τεθεί κάποιο ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

poubaki, κ εγω καπως ετσι ημουν.

μεχρι 2 εφτασε η διαστολη, ο τραχηλος μαλακωσε αλλα δεν ειχε κατεβει.

ηταν ψηλα και πισω μου ειπαν.

δηλαδη αν και ημουν 40 εβδομαδων,το μωρο δεν ειχε εμπεδωθει,ουτε ειχα πονακια και τετοια.

φοβαμαι μημπως και τη 2η φορα γινει ετσι. νομιζω οτι για vbac,απογορευεται να κανεις προκληση.

μακαρι να τα καταφερουμε κοριτσια!!!:-P

 

Oi prokliseies genika einai ipeythines gia tis para polles Kaisarikes stin Ellada. I Maia mou eiche pei oti stin kliniki pou douleve stin Elvetia eixan mono kato apo 20% kaisarikes. Edo yparchoun Iatri me 80% Kaisarikes pou kanoun mono Toketous me Rentevous. Episis i Erika i Maia mou eixe pei pos ean sou leei o Iatros oti kati den paei kala sto telos tis egimosinis kai oti prepei na mpeis gia proklisi "pare ta podia sou kai trekse" oti kata 90% tha kaneis Kaisariki......

Link to comment
Share on other sites

Axxxxxxxxxxx και να φανταστειτε οτι το βραδυ πριν μπω, μου έλεγε ο $%@^,"Ελα το πρωι για προκληση, οι πιθανοτητες καισαρικής είναι όσες και αν δεν έκανες πρόκληση..."Και όταν άρχισα να κλαιω με ειρωνευτηκε και μου έλεγε " Τι εγινε? Βαριέσαι να σηκωθείς πρωι?"

το αγοράκι μου: 20/11/2009

η κορούλα μου: 4/10/2011

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

διαβάζω καιρό αυτό το θέμα και πραγματικά σας ζηλεύω όσες θα καταφέρετε έστω να προσπαθήσετε vbac!

δυστυχώς εγώ ξέρω οτι και το 2ο αναγκαστικά με καισαρική θα το κάνω...:(

η δική μου ιστορία έχει ως εξής:

ξημερώματα Κυριακής και ενώ βρισκόμουν στις 40w+1d, κατά τις 2, άρχισα να αισθάνομαι πονάκια....σηκώθηκα απο το κρεβάτι και πήγα στο σαλόνι να παρακολουθήσω το "φαινόμενο"...χρονομέτρησα και οι πόνοι ήταν ανα 10λεπτο...ψυχραιμότατη εγώ, άνοιξα τηλεόραση και συνέχισα να παρακολουθώ τους πόνους....μέχρι τις 4 είχαν γίνει ανα 5λεπτο...συνέχισα να είμαι ψύχραιμη και ηρεμότατη...αντιλαμβάνεται ο άντρας μου οτι δεν είμαι στο κρεβάτι και έρχεται να δει αν όλα είναι καλά...μια χαρά του λέω απλά έχω πονάκια....και εκεί άρχισε ο πανικός του!!!

-καλε πας καλά??? πάρε το γιατρό τηλ!!!

-άσε να ξημερώσει....μην τον ξυπνάω τον άνθρωπο τέτοια ώρα!!! :D(...)

 

τελοσπάντων, με πείθει, παίρνω το γιατρό και μου λέει πήγαινε στην κλινική και έρχομαι...μέχρι να φτάσουμε, συνεχίζονταν οι πόνοι....όχι πολύ δυνατοί αλλά αρκετά ενοχλητικοί...ε με το που μπαίνω στην κλινική, εξαφανιζόλ οι πόνοι!!!! τίποτα....

με εξετάζει η μαία, μου λέει με τίποτα δε γεννάς....

ερχεται και ο γιατρός....το ίδιο...αφού με πέρασε για χαζή οτι φανταζόμουν τους πόνους!!!

ο πλακούντας πίσω και θεόσκληρος....μου βάζει τεχνητούς πόνους, τίποτα....μου λέει οτι αποκλείεται να γεννήσω φυσιολογικά όσο κι αν το προσπαθήσουμε αλλά οτι μπορούμε να συνεχίσουμε με τους τεχνητούς μέχρι το μεσημέρι και βλέπουμε....δυστυχώς, έξω απο την αίθουσα των ωδινων όπου ενημέρωνε τον άντρα μου, εκείνος του είπε οτι αφού δε βλέπει μέλλον για φυσιολογικά ας μου κάνει καισαρική...και αφού του το πρότεινε οι ίδιος μου ο άντρας, αποφάσισε να το προχωρήσουμε....

δυστυχώς ήμουν στην κοσμάρα μου και δεν αντέδρασα εκείνη τη στιγμή και καθισα σαν το πρόβατο και το έφαγα το μαχαίρι...

και να το ξεπεράσω δε μπορώ....και vbac δεν αναλμαβάνει κανείς εδώ (μένω επαρχία)...οπότε....:(

η εμπειρία της καισαρικής η χειρότερη της ζωής μου....με ραχιαία νάρκωση αλλά επειδή πανικοβλήθηκα λόγω του οτι αισθανόμουν τα πάντα....κόψιμο, τραβήγμτα,κλπ χωρίς πόνο φυσικά και δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένη ψυχολογικά για καισαρική, ο αναισθησιολόγος μου έκανε μέθη....ούτε το πρώτο κλάμα του μωρού μου δεν άκουσα....ξύπνησα όταν με έραβε ο γιατρός και μου την έφεραν ίσα να τη δω αλλά εγώ άπλωσα το χέρι μου και την τράβηξα κοντά μου να της δώσω ένα φιλάκι!

Συγνώμη για το μήνυμα σεντόνι αλλά νομίζω οτι μόνο εσείς θα με καταλάβετε....:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μωρε κοριτσακι....Πόσο θυμώνω με όλους αυτούς τους απαραδεκτους γιατρους...Γιατί να μην προσπαθησεις κι εσυ όμως? Που μενεις? Υπαρχουν γιατροί και εκτός Αθηνας που κάνουν VBAC, τα κοριτσια θα σου πουν...

το αγοράκι μου: 20/11/2009

η κορούλα μου: 4/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Αχ μωρε κοριτσακι....Πόσο θυμώνω με όλους αυτούς τους απαραδεκτους γιατρους...Γιατί να μην προσπαθησεις κι εσυ όμως? Που μενεις? Υπαρχουν γιατροί και εκτός Αθηνας που κάνουν VBAC, τα κοριτσια θα σου πουν...

 

Μένω Καλαμάτα και ως τώρα μόνο για έναν γιατρό έχω ακούσει οτι αναλαμβάνει αλλά έχει φερθεί απαράδεκτα σε καλή μου φίλη και δεν πρόκειται ούτε τη γνώμη του να ζητήσω...

ο δικός μου γιατρός όταν του ανέφερα το vbac μου είπε οτι είναι πολύ δύσκολο και οτι για να το προσπαθήσω πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 5 χρόνια(!) απο την προηγούμενη καισαρική και επίσης οτι ο ίδιος δεν αναλαμβάνει τέτοια ευθύνη γιατί το θεωρεί εξαιρετικά ριψοκίονδυνο....

οπότε θα αρκεστώ να θαυμάζω όσες το καταφέρνουν και δυστυχώς να με τσιμπάει και ένα μικρό αγκαθάκι ζήλιας κάθε φορά που ακούω οτι κάποια γέννησε φυσιολογικά....:(

τουλάχιστον τα καταφέραμε μια χαρά με το θηλασμό και παρηγοριέμαι κάπως.....

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρία της καισαρικής η χειρότερη της ζωής μου....με ραχιαία νάρκωση αλλά επειδή πανικοβλήθηκα λόγω του οτι αισθανόμουν τα πάντα....κόψιμο, τραβήγμτα,κλπ χωρίς πόνο φυσικά και δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένη ψυχολογικά για καισαρική, ο αναισθησιολόγος μου έκανε μέθη....ούτε το πρώτο κλάμα του μωρού μου δεν άκουσα....ξύπνησα όταν με έραβε ο γιατρός και μου την έφεραν ίσα να τη δω αλλά εγώ άπλωσα το χέρι μου και την τράβηξα κοντά μου να της δώσω ένα φιλάκι!

Συγνώμη για το μήνυμα σεντόνι αλλά νομίζω οτι μόνο εσείς θα με καταλάβετε....:(

Όταν πρόκειται για καισαρική πάντα σου κάνουν μέθη (ποτέ δε ρωτήθηκα, ούτε καν ενημερώθηκα!!!)

αυτό ουσιαστικά μου είπε ο 2ος γιατρός μου μετά από συζήτηση που είχα σχετικά με την καισαρική.

Όταν του έλεγα ότι ακόμη και σε περίπτωση καισαρικής το μωρό θα είναι συνέχεια πάνω μου και ότι δεν θα την έπερνε κανείς και ότι θα τη θήλαζα

και απαίτησα να μη μου γίνει μέθη

και το δέχτηκε, ζήτώντας μου μόνο να του το θυμήσω εκείνη την ώρα!

Μου φάνηκε απαράδεκτο απλώς να μου φέρουν δίπλα το μωρό μου

να του ακουμπήσουν το κεφαλάκι του στο δικό μου

και εγώ να μην μπορώ ούτε να τον ακουμπήσω

και να το θυμάμαι μέσα σε ένα όνειρο... Ουφ! πόσα στερήθηκε το αγοράκι μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω! Έχω πάθει σοκ!

16 μήνες μετά τη γέννηση της κόρης μου και τώρα μόνο καταλαβα'ίνω γιατί τα θυμάμαι όλα σα να ήμουν υπό την επήρρεια αλκοόλ....δεν το πιστεύω...μέθη; ΑΥτό κάνουν; Μέχρι που την έβγαλαν και την είδα (για δευτερόπλεπτα) ήμουν καλά, μετά σα να κοιμόμουν. ΔΕ θυμάμαι από κει και πέρα πως με βάλαν στο φορείο, πως με πήγαν στην ανάνηψη και από κει στο δωμάτιο.

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι στην αίθουσα ανάνηψης μου έφερε το μωρό μια μαία να τη θηλ΄σω (πάλι καλά!)

Απίστευτο....

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν μπωρω να παρακολουθησω 64 σελιδες αλλα και η δικη μου εμπιρια απο την καισαρικη ηταν η χειροτερη της ζωης μου,μου κανανε επισκλιριδιο δεν πονουσα βεβαια αλλα ενιοθα τα παντα το νυστερι το τραβιγμα τα παντα και ημουν και δεμενη..τρεμω στην ιδεα οτι θα ξαναζησω κατι τετοιο αλλα μου ειπαν οτι ειναι επικυνδινος ο φυσιολογικος μετα απο καισαρικη.

md3Bp3.png?6dr5fY9b

 

cdAjp3.png?zDSt90QU

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια ουτε εγω ηξερα για τη μεθη....τι να πω...απιστευτο....

Ελενα μπες στο κοπο και διαβασε οτι εχει γραφτει ....θα σε βοηθησει να σχηματισεις προσωπικη γνωμη

Link to comment
Share on other sites

τωρα που διαβασα αυτο για την μεθη...μου ηρθε μια αναλαμπη!

εμενα μου εκανε ολικη....και μετα απο λιγες μερες-ημουν ηδη στο σπιτι-ειδα οτι ειχα φαει ενεση και στο μπρατσο...τοσο καιρο δισταζα να ρωτησω...αλλα τωρα ειμαι αποφασισμενη να το ψαξω.τι μπορει να ηταν;και γιατι να εγινε στο μπρατσο ενω ειχα ηδη καθετηρακια-ορους κτλ;μηπως εγινε καποια επιπλοκη για την οποια δεν θα μαθω ποτε;

επισης εαν μπορει καποια να μου πει τις ενεργειες που πρεπει να κανω για να παρω τον φακελο της επεμβασης απο το μαιευτηριο,θα ημουν υποχρεη...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

:(:(:(:(

και εγω το σκεφτομαι τοσες πολλες φορες....επισης δε μπορω να καταλαβω πως μπορουσα και ειχα τη μικρη τοσες ωρες μακρια μου στο θαλαμο των νεογνων(οφ τοπικ αλλα νομιζω οτι εχει μεγαλη σχεση με το ειδος του τοκετου)....

Link to comment
Share on other sites

τωρα που διαβασα αυτο για την μεθη...μου ηρθε μια αναλαμπη!

εμενα μου εκανε ολικη....και μετα απο λιγες μερες-ημουν ηδη στο σπιτι-ειδα οτι ειχα φαει ενεση και στο μπρατσο...τοσο καιρο δισταζα να ρωτησω...αλλα τωρα ειμαι αποφασισμενη να το ψαξω.τι μπορει να ηταν;και γιατι να εγινε στο μπρατσο ενω ειχα ηδη καθετηρακια-ορους κτλ;μηπως εγινε καποια επιπλοκη για την οποια δεν θα μαθω ποτε;

επισης εαν μπορει καποια να μου πει τις ενεργειες που πρεπει να κανω για να παρω τον φακελο της επεμβασης απο το μαιευτηριο,θα ημουν υποχρεη...

 

polina μια ενεση που κανουν στο μπρατσο σε οσες εχουν κανει καισαρικη ειναι η αντιπηκτικη που την κανουν για να μη πηζει το αιμα.

μου εκαναν μια καθε μερα μεχρι να βγω απο το μαιευτηριο

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...