Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΩ ΣΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ


culte

Recommended Posts

Ο άντρας μου είναι από τη Μυτιλήνη. Τα πεθερικά μου μένουν μόνιμα εκεί...

Σημειωτέον ότι ο άντρας μου έχει έναν αδερφό, παντρεμένο με τρία παιδιά που ζει μόνιμα στη Μυτιλήνη. Έχει ένα αγοράκι, γύρω στα επτά και δυο δίδυμα 9 μηνών.

Ο άντρας μου με τον αδερφό του έχουν τυπικές σχέσης εξαιτίας της κουνιάδας μου, η οποία δεν μας μιλάει, επειδή τα πεθερικά έγραψαν στον άντρα μου το γωνιακό , αντί του εσωτερικού, οικόπεδο, από τα δύο που είχαν στη Βάρη.

Τα πεθερικά τα βλέπουμε σπάνια..δυο τρεις φορές τον χρόνο...την τελευταία φορά είχαν έρθει τον περασμένο φεβρουάριο..συνήθως πάμε εμείς το καλοκαίρι, αλλά φέτος επειδή βαρεθηκαμε να πηγαίνουμε τρεις φορές στο καπάκι, δεν πήγαμε και πήγαμε στη Σάμο.

Αντ'αυτού προτείναμε στα πεθερικά να έρθουν τώρα το Σεπτέμβριο που είναι και τα γενέθλια της Ζωίτσας. Αποφασίστηκε να έρθει μόνο η πεθερά μου γιατί ο πεθερός μου είναι κυνηγός και δεν θέλει να χάσει την κυνηγετική περίοδο.

Η πεθερά μου έχει μεγάλη αδυναμία στον μεγάλο εγγονό του αδερφού του άντρα μου, γιατί ουσιαστικά αυτή τον έχει μεγαλώσει..τώρα ιδίως που ήρθαν και τα δίδυμα της τον αφήνουν συνέχεια γιατί δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με τρία παιδιά.

Από την άλλη εμείς στην Αθήνα είμαστε τέλείως μόνοι, η μητέρα μου έχει πεθάνει και ο πατέρας μου ζει μόνιμα στη Ζάκυνθο τον περισσότερο χρόνο.

Πέριμένουμε γενικώς πως και πως την άφιξη των πεθερικων γιατί μας ξεκουράζουν και ίσως είναι η μόνη περίοδος που μπορούμε να βγούμε με τονν άντρα μου μόνοι μας κάποιο βραδάκι.

Σήμερα λοιπόν , επικοινωνήσαμε με την πεθερά μου για να μάθουμε για το πότε θα έρθει.

Και αυτή μας ανακοινώνει ότι ο αδελφός του άντρα μου, που της έβγαλε τα εισιτήρια, έκλεισε και για το γιο του, τον επτάχρονο, να τον πάρει μαζί της.

Στην αρχή μείναμε άναυδοι..κανείς δεν μας είχε ρωτήσει...ο αδερφός του δεν μας έχει καλέσει ποτέ στο σπίτι του, ούτε όσο είμαστε στη μυτιλήνη, και μας στέλνει τον γιο του??

Δεν έχω πρόβλημα με το παιδάκι..αλλά θέλαμε να έρθει η γιαγιά μόνη, να δει και αυτό το κοριτσάκι που το βλέπει δυο φορές τον χρόνο..να το κρατήσει ένα βραδάκι..

δυο παιδάκια δεν μπορεί...είμαστε τόσο υπερβολικοί???

Την ξαναπαίρνει μετά από λίγο ο άντρας μου καπάκι, αν και εγώ νομίζω ότι έπρεπε να πάρει να βρίσει τον αδερφό του πρώτα, και της λέει να μην τον φέρει..

και εκείνη του απαντάει, ε τότε καλύτερα να μην έρθω και εγώ!!

 

και πες τε μου βρε κορίτσια εγώ που τα έχω πάρει και ούτε θέλω να την ξανακούσω στο τηλέφωνο είμαι παράλογη?? τι να της κάνω τις αγάπες από το τηλέφωνο όταν δεν μπορεί να αφιερώσει ούτε μια εβδομάδα στην εγγονή της και πολύ περισσότερο στο γιο της που είναι μακρυά??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μη τσακωθεις...δεν αξιζει.

Πιασε τον αντρα σου και πες του να παρει ενα τηλεφωνο τη μανα του να της μιλησει.Ας της εξηγησει με ηρεμο τροπο οτι τον μικρο τον εχει ολο το χρονο και τον χαιρεται.Ας αφιερωσει αυτη την εβδομαδα να ασχοληθει λιγο και με το δικο σας το παιδακι.Οτι η μικρη την περιμενει πως και πως κι εσεις επισης και για να τη χαρειτε(λεμε τωρα...) αλλα και για να σας ξεκουρασει λιγο εστω κρατωντας τη μικρη.Με το να φερει και το αλλο παιδακι μαζι ουτε αυτη θα ξεκουραστει ουτε εσεις νιωθετε καλα να την δειτε φορτωμενη με 2 παιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ τοτε ..δεχτητε και το αλλο παιδακι και φερθητε σαν να μην τρεχει τιποτα..Βγειτε και την βολτα σας και αφηστε την να κουραστει..Αυτη οπως λες αγαπαει τοσο το αλλο παιδακι που θα παρεξηγηθει αν της πειτε να μην το φερει.Αν ομως ψοφησει ετην κουραση δεν θα το ξανααφερει απο μονη της.Ασε πυο μπορει να της το εχουν φορτωσει για εκεινη την περιοδο και να μην μπορει να κανει κι αλλιως

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό είναι το θέμα...ότι της το φορτώσαν χωρίς να το ξέρει..

ο κουνιάδος μου φταίει πάνω απόλα...

ο άντρας μου δεν τον παίρνει τον αδερφό του για να μην παρεξηγηθεί...

εμείς δεν είμαστε τέτοιοι άνθρωποι, να την αφήσουμε όλη μέρα με δύο μωρά...

δεν γίνεται! είναι και μεζονέτα το σπίτι και είναι πολύ επικίνδυνο....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μαθει να μιλαω στα ισια..οι υπεκφυγες δεν μου αρεσουν...εγω θα τα ελεγα ολα αυτα και αν δεν μπορει να καταλαβει το σωστο προβλημα της..δεν καταλαβα να φορτωθω εγω για να κανουν οι αλλοι τις διακοπες τους?και δεν εχει να κανει με το παιδι αλλα με την αναισθησια μερικων..δηλαδη εμενα δεν με θες αλλα το σπιτι μου και τη φιλοξενια μου τη θες?

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω κατι απο προσωπικη πειρα...

 

τα δικα μου θεματα με τα πεθερικα μου δεν μοιαζουν με τα δικα σου, αλλα...

 

τυχαινει ο αντρας μου συχνα, να στεναχωριεται ή να ντρεπεται για τους δικους του...

 

κι επειδη εγω, μπορει να παιρνω αναποδες μαζι τους, αλλα στην ουσια δεν μου ειναι τιποτα -ξενο αιμα-, το ξεπερναω σχετικα ευκολα..

 

αλλα βλεπω τον αντρα μου, ποσο πολυ τον ριχνει...

 

και αυτο με στεναχωρει εμενα περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο..

 

οποτε, στη θεση σου αυτη τη στιγμη, αν και σε καταλαβαινω -το ξερεις- αυτο που θα εκανα θα ηταν να ριξω τους τονους, να δειξω οτι -και καλα- οκ δεν εγινε μωρε και τιποτα...

 

μονο και μονο για να μην στεναχωριεται ο αντρας σου...... κι επειδη στανταρ θα τον εχει παρει το παραπονο, 'εγω δεν ειμαι παιδι τους, το δικο μου το παιδι δεν το νοιαζονται, κλπ'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

?και δεν εχει να κανει με το παιδι αλλα με την αναισθησια μερικων..δηλαδη εμενα δεν με θες αλλα το σπιτι μου και τη φιλοξενια μου τη θες?

 

οντως, εδω εχει δικιο η ελενη...

 

τα καλα και συμφεροντα

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια..εκνευριστηκα μονο που το διαβασα..ποσο μαλλον να το ζησω κιολας!!

εγω για λιγο καιρο (τουλαχιστον) δεν θα της ξαναμιλουσα και θα ελεγα συνεχεια πως εχω κατι να κανω αφου ειμαι μονιμως μονη με το παιδι και δεν εχω καμια βοηθεια..

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω κατι απο προσωπικη πειρα...

 

τα δικα μου θεματα με τα πεθερικα μου δεν μοιαζουν με τα δικα σου, αλλα...

 

τυχαινει ο αντρας μου συχνα, να στεναχωριεται ή να ντρεπεται για τους δικους του...

 

κι επειδη εγω, μπορει να παιρνω αναποδες μαζι τους, αλλα στην ουσια δεν μου ειναι τιποτα -ξενο αιμα-, το ξεπερναω σχετικα ευκολα..

 

αλλα βλεπω τον αντρα μου, ποσο πολυ τον ριχνει...

 

και αυτο με στεναχωρει εμενα περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο..

 

οποτε, στη θεση σου αυτη τη στιγμη, αν και σε καταλαβαινω -το ξερεις- αυτο που θα εκανα θα ηταν να ριξω τους τονους, να δειξω οτι -και καλα- οκ δεν εγινε μωρε και τιποτα...

 

μονο και μονο για να μην στεναχωριεται ο αντρας σου...... κι επειδη στανταρ θα τον εχει παρει το παραπονο, 'εγω δεν ειμαι παιδι τους, το δικο μου το παιδι δεν το νοιαζονται, κλπ'

Και μονο για τον αντρα μου, για να μην τον βλεπω στενοχωρημενο, θα εριχνα λιγο τους τονους, οσο και να ειχα νευριασει εγω, συμφωνω με φυστικι. Αντιμετωπιζουμε μια παρομοια κατασταση με τα πεθερικα μου, και οταν τον βλεπω οτι στενοχωριεται και τον βλεπω πολυ πεσμενο, προσπαθω να τον ηρεμησω, οτι δεν εγινε κατι και τον παροτρυνω να παρει ενα τηλ να τα βρουν.

Παντως εγω δεν θα τα ειχα τοσο με την πεθερα μου στη θεση σου, αλλα με τον κουνιαδο μου. Κανονιζει διακοπες στο παιδι του σε ξενο σπιτι; απτη στιγμη κιολας που δεν εχετε καλες σχεσεις, το θεωρω υπερβολικο απο μερους του(και θρασυτατο...)

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να ηρεμήσεις τον άντρα σου γιατί δεν αξίζει να στενοχωριέται. Εγώ θα προτιμούσα να μην έρθει καθόλου παρά να τη βλέπω όλη την ώρα να φροντίζει για το άλλο εγγόνι (γιατί αυτό θα γίνει στο τέλος) και όχι για το δικό μου παιδάκι, που δεν το βλέπει συχνά.

Υπάρχει και η άλλη λύση: Να της πείτε ότι έτυχε κάτι ξαφνικό εκείνες τις μέρες που ήταν να έρθει και πρέπει να λείψετε και να κανονίσετε να έρθει αργότερα π.χ Οκτώβριο. Το μικρό δεν θα μπορεί να έρθει μιας και θα έχει σχολείο.

Σπάσιμο ο αδελφός, σπάσιμο και εσείς (με πονηριά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις... θέλαμε αλλά...)

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα πεθερικά τα βλέπουμε σπάνια..δυο τρεις φορές τον χρόνο...

 

Πέριμένουμε γενικώς πως και πως την άφιξη των πεθερικων γιατί μας ξεκουράζουν και ίσως είναι η μόνη περίοδος που μπορούμε να βγούμε με τονν άντρα μου μόνοι μας κάποιο βραδάκι.

 

Περιμένατε να δείτε τη γυναίκα μετά από τόσο καιρό για να κρατήσει το παιδί??

Και νευριάσατε γιατί θα φέρει τον ανιψιο (και δεν θα μπορει να σας κρατάει το παιδί)??

Η' δεν κατάλαβα καλα???:roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

όχι φυσικά...

το παιδί πάει σε παιδικό σταθμό και δεν έχουμε ανάγκη κανέναν να το κρατήσει...

ίσως να βγούμε κανά βραδάκι και να μην έχουμε έννοια για το ποιος θα είναι στο σπίτι...

αλλά το παιδί όλο γιαγιά ακούει στο τηλέφωνο και γιαγιά δεν βλέπει....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να κρατησεις ουδετερη σταση κυριως για τον αντρα σου γιατι αποτι καταλαβα ηδη στεναχωρηθηκε. Προσπαθησε να δεις το θετικο της επισκεψης που ειναι πως η μικρη σου θα δει τη γιαγια και τον ξαδερφο μαζι και οσο για την εστω πολυ μικρη βοηθεια που μπορει να προσφερε σκεψου πως μια χαρα τα καταφερνεις τοσο καιρο με τον αντρα σου μονοι σας ε και καποια στιγμη κατι θα γινει και θα καταφερεται να βρεθειτε τα δυο σας!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Επικρατεί και στην οικογένεια του άντρα μου το ίδιο στύλ: 5 χλμ απόσταση ζούμε και τα πεθερικά βλέπουν το γίο μου καθε 2 μήνες ενώ μεγαλώνουν της κόρης που μένει δίπλα τους. Με την κουνιαδα βλεπόμαστε τις γιορτές. ΔΕΝ έχουμε μαλώσει, έτσι νιώθουν, έτσι κάνουν.....Ο πεθερός μου πηγαίνει στο μαγαζί (όπου υπάρχουν φορτηγά, εκσκαυτικά μηχανήματα, κτλ)του άντρα μου κάποιες ώρες την ημέρα και παίρνει και τον 9χρονο εγγονό για να ησυχάζει η κουνιάδα και η πεθερά μου. Καταλαβαίνεις τον κίνδυνο? Ο άντρας μου δεν μιλάει για να μην θυμώσουν. Εγώ πάντως το είπα με όμορφο τρόπο στην πεθερά μου αλλά δεν έγινε τίποτα. Δεν μπορώ να παρέμβω, ελπίζω μόνο για όλους μας να μην συμβεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φίλη/θεία/ξαδέρφη/αδερφή σου ή έστω νταντά που να την εμπιστεύεστε δεν υπάρχει να κρατήσει το παιδί; Δηλαδή εσείς όλο το χρόνο περιμένετε πότε θα έρθει η γιαγιά να κρατήσει το μωρό; Καλύετερα βρες κάτι άλλο από το να εξαρτάσαι από την πεθερά σου που θα ζητάει έπειτα και 1002 χατίρια για το καλό που σου έκανε

Link to comment
Share on other sites

H κόρη σας έχει ΜΙΑ γιαγιά , την οποία έχει το δικαίωμα να χαρεί για λίγες μέρες το χρόνο...ο ανηψιός αδυναμία της γιαγιάς τη βλέπει συχνότερα νομίοζω...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κι εσένα και τον άντρα σου.

Ο κουνιάδος σου έχει πολύ θράσος, αλλά στην τελική δεν έχει κάτι να χάσει από σας, αφού ήδη δεν έχετε σχέσεις.

Μπορεί και να το έκανε εσκεμμένα για να αποκτήσετε και με την πεθερά σου τυπικές σχέσεις.

Να μην του κάνετε την χάρη, όσο και να έχεις νευριάσει, ρίξε τους τόνους και πες οκ δεν πειράζει.

Θα έχει και η μικρή παρέα και όλα καλά.

Πάνω από όλα μετράει η ηρεμία στην οικογένεια σου, μην επιτρέψεις σε κανέναν να σου την χαλάσει.

Μίλα στον άντρα σου και πες του ότι εντάξει δεν πειράζει που θα φέρει το άλλο παιδάκι μαζί, αλλά άλλη φορά να πει στην μητέρα του να πει στον άλλο της γιο να ρωτάει πρώτα πριν βγάλει εισιτήριο στον μικρό.

Δείξτε ανωτερότητα και διπλωματία.

Είναι κρίμα να μαλώσετε για αυτόν το λόγο και είναι κρίμα να στενοχωριέται ο άντρας σου.

Μερικοί άνθρωποι είναι τελικά πολύ ατομιστές και παρτάκηδες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι το ζητημα ειναι πολυ λεπτο γιατι οπως καταλαβα το φορτωθηκε η γιαγια το αλλο παιδι χωρις να την ρωτησουν κι αυτοι.Πηγε ο πατερας να παρει εισητηριο και το βρηκε σαν μεγαλη ευκαιρια να ξεφορτωθει το παιδι του μια εβδομαδα και εβγαλε και σε αυτο εισητηριο.Τι να πει..δεν το παιρνω μαζι μου?ή να πει να ακυρωσουν το εισητηριο...Ακομα και να την ρωτουσαν πιο πριν τι πρεπει να ελεγε???

Δεν θελω να κανω τον δικηγορο του διαβολου αλλα βλεπω δυο γονεις που εκμεταλευονται μια γυναικα και μια κατασταση...θα εχει και τυψεις αυτη που το οικοπεδο το "καλο" ειναι γραμμενο αλλου και δεν μπορει να τους πει οχι..ουτε στο να το μεγαλωσει ουτε στο να μην το παρει μαζι της...

Ασε που λεω οτι το καναν και επιτιδες για να σας φερουν σε δυσκολη θεση και ειχαν υπολογισει στο οτι θα λεγατε οχι και τελικα η γιαγια δεν θα εφευγε..

 

Εσεις την σκεφτεσται και δεν την αφηνετε με δυο παιδια οι αλλοι παλι οχι.Ερχεται να ξεκουραστει και δεν θα ξεκουραστει γιατι την εννοια του μικρου θα εχει παλι

Καντε τους καλους,κρατηστε ουδετερη σταση για να μην περασει αυτο που υπολογιζαν...γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα υπολογιζαν σε δικη σας αντιδραση

Μια βδομαδα ειναι θα περασει

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...