Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mετακόμιση στην Πάτρα


papavas10

Recommended Posts

Πριν μερικές μέρες ο άντρας μου πήρε μετάθεση σε Πάτρα. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να αφήσω τη δουλειά μου στην Αθήνα και να πάω μαζί με το παιδί να μείνουμε μαζί του. Εκείνος προς το παρόν φιλξενείται σε ένα συνάδελφό του μέχρι να βρούμε σπίτι. Ψάχνουμε στο κέντρο της Πάτρα για να μην πηγαίνει στην υπηρεσία του με το αυτοκίνητο, δεδομένου ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα παρκαρίσματος. Ακομα δεν έχουμε βρει βέβαια, γιατί τα περισσότερα σπίτια ή πολυκατοικίες είναι σε κακό χάλι. Ψάχνουμε κοντά σε Ψιλά-αλώνια, πίσω από τη Γούναρη. Βρήκαμε 2-3 σπίτια σε Καλαβρύτων, Ερενστρώνε, αλλά μας ζητάνε αρκετά χρήματα και τα διαμερίσματα είναι παλιά και ασυντήρητα. Επιπλέον δεν ξέρω εάν σαν περιοχή είναι η καλύτερη. Πολύ βαβούρα ρε παιδί μου. Εγώ θα ήθελα να βρίσκαμε κάπου πιο έξω αλλά ο άντρας μου δεν συμφωνεί και από Πάτρα δεν ξέρουμε και πολλά πράγματα. Εχει κανείς καμμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί δεν ψάχνετε κάπου παραέξω που να έχει κοντα λεωφορείο? Ωραία περιοχή είναι η παραλία στον Πελεκάνο, δεν ξέρω τι γινεται όμως με τους (λαθρο)μετανάστες που μαζεύονται επειδή είναι κοντα το λιμάνι. Πιθανότατα θα είναι και ακριβά (λειπω χρόνια και έχω χάσει επαφή). Θα προσπαθησω να σκεφτω περιοχές και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεια που ειναι? τελειως κεντρο?

 

Αν ναι, τοτε πρεπει οντως να κοιταξετε προς τα εκει που κοιτατε ηδη. Πισω απο τα Ψηλ' Αλωνια ειναι καλα, και εχει και καινουργιες πολυκατοικιες (απο τιμες δε ξερω).

 

Μετα, πολυ ωραια, αλλα εχει λιγο ποδαροδρομο ειναι στο Δασυλλιο που εχει πολλες καινουργιες και πολυ ωραιες πολυκατοικιες σε πολυ καλες τιμες τα ενοικια. Και ειναι κεντρο αποκεντρο. Και εξοχη ειναι και σε 5' εχεις βγει στη Γουναρη με τα ποδια (αλλα σχετικα ψηλα, πανω απο την Ομονοια).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στον πελεκάνο είναι φτηνά τα ενοίκια, αλλά μας είπαν ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τους πακιστανούς και δεν θέλω να φοβάμαι να κυκλοφορήσω με το παιδί. Είδαμε και κάποιες ωραίες πολυκατοικίες πίσω από τα ψηλά αλώνια που μας βολεύουν τώρα θα πρέπει να καταλήξουμε. Τα 500 ευρώ δεν θα γλιτώσουμε συν τα έξοδα για τα κοινόχρηστα που δεν ξέρω πόσο θα έρχονται. Ο άντρας μου κέντρο κοντά στην κανακάρη είναι η εργασία του και δεν θέλει να παίρνει αυτοκίνητο. Προτιμάει με τα πόδια να πηγαίνει.

Δεν ξέρω όμορφη πολη η Πάτρα με διασκέδαση κτλ αλλά γίνεται ένα χάος δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις στο κέντρο. Και αυτό πια με το παρκάρισμα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις απο πλατεία Βουδ και πίσω, έπειτα μιας και φτάσατε Ερενστρώλε, δέστο απέναντι απο την πλατεία Ομονοιας που είναι η Γερμανού και πιο πάνω που πάει προς το δασύλιο....

 

Μπορείς επίσης να κοιτάξεις και τις περιοχές πίσω απο την Veso Mare.....Μπορείτε να κοιτάξετε στην περιοχή του Σκαγιοπουλείου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά εγώ δεν ξέρω πολλά από Πάτρα. To veso mare τι ειναι ? Το δασίλιο το ξέρω αλλά πάλι έχει εκεί πολλές ανηφόρες. Βρήκαμε 2-3 θα τα ξαναδούμε για να μετακομίσουμε επιτέλους γιατί δεν αντέχω αυτό το ψάξιμο. Κατεβαίνω Πάτρα και μένω με το παιδί σε ξενοδοχείο γιατί δεν θέλω να πάω στον συνάδελφο του άντρα μου

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πας μέχρι τη Πάτρα για χάρη του! Εγώ σε λιγότερο από μήνα πάω Νέο Δελχί για χάρη του!

Ό,τι και να 'ναι εύχομαι καλή αρχή! Δυστυχώς δε ξέρω από Πάτρα να σε βοηθήσω...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

το να μεινετε με το παιδακι σας στην περιοχη του πελεκανου ειναι αυτοκτονια!!!μενω σε περιοχη εκει κοντα και η ασφαλεια λογω των πακιστανων, σωμαλων, και ολων των αλλων φυλων που εχουν μαζευτει λογω του λιμανιου ειναι μηδενικη!!!

 

στα ψηλα αλωνια ειναι καλα να ψαξετε, αλλα καλο θα ηταν να δειτε αρκετα σπιτια πριν κλεισετε καποιο, γιατι υπαρχουν καινουρια σε πολυ καλες τιμες, και αλλα που ειναι στην κυριολεξια σαραβαλα και ζητανε για ενοικιο τα μαλλια της κεφαλης τους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις μεναμε 3 χρονια ριο (κ.καστριτσι) και για να καταλαβεις , ακομα το βλεπω στο υπνο μου αυτο το μερος. Αγ. Βασιλειο , Ριο σε εκεινες τις περιοχες , εισαι κοντα στην πατρα και εξω απο την βαβουρα. τα θεωρω ΙΔΑΝΙΚΑ. ειναι βεβαια λιγο τσιμπιμενα.

 

Παντως επειδη και εμεις λογο δουλειας βρεθηκαμε εκει. Και δεν ξεραμε κανεναν. νομιζω οτι ειναι μια ομορφη περιοχη. δωστης μια ευκαιρια και θα δεις οτι θα την αγαπησεις.

 

και αν θες παιδιατρο ....πες μου να σου στειλω πμ. ο δικος μας που αφησαμε κατω ....ειναι η μεγαλημου αδυναμια απο οσους εχω δει.

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις μεναμε 3 χρονια ριο (κ.καστριτσι) και για να καταλαβεις , ακομα το βλεπω στο υπνο μου αυτο το μερος. Αγ. Βασιλειο , Ριο σε εκεινες τις περιοχες , εισαι κοντα στην πατρα και εξω απο την βαβουρα. τα θεωρω ΙΔΑΝΙΚΑ. ειναι βεβαια λιγο τσιμπιμενα.

 

Παντως επειδη και εμεις λογο δουλειας βρεθηκαμε εκει. Και δεν ξεραμε κανεναν. νομιζω οτι ειναι μια ομορφη περιοχη. δωστης μια ευκαιρια και θα δεις οτι θα την αγαπησεις.

 

και αν θες παιδιατρο ....πες μου να σου στειλω πμ. ο δικος μας που αφησαμε κατω ....ειναι η μεγαλημου αδυναμια απο οσους εχω δει.

 

 

ομορφες περιοχες, αλλα με την αστικη συγκοινωνια θελεις ενα μισαωρο να φτασεις στην πατρα, με το αυτοκινητο ενα τεταρτο το λιγοτερο.. ειχα ιδιαιτερα προς τα εκει (καστελοκαμπο) και η μετακινηση ηταν λιγο δυσκολη, ειδικα οταν γινεται με λεοφωρειο.:?

Link to comment
Share on other sites

ομορφες περιοχες, αλλα με την αστικη συγκοινωνια θελεις ενα μισαωρο να φτασεις στην πατρα, με το αυτοκινητο ενα τεταρτο το λιγοτερο.. ειχα ιδιαιτερα προς τα εκει (καστελοκαμπο) και η μετακινηση ηταν λιγο δυσκολη, ειδικα οταν γινεται με λεοφωρειο.:?

 

οχι οχι , δεν μιλαω για λεοφωρεια....με τιποτα. μονο ΙΧ. αν και οσο και να λεμε για ομορφες περιοχες......η θεσσαλονικαρα τα επισκιαζει οοοολα ;):-D

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι , δεν μιλαω για λεοφωρεια....με τιποτα. μονο ΙΧ. αν και οσο και να λεμε για ομορφες περιοχες......η θεσσαλονικαρα τα επισκιαζει οοοολα ;):-D

 

αν και ειμαι γεννημα θρεμα πατρινια, συμφωνω και επαυξανω!!!!!! αυτη την πολη την ερωτευεσαι απλα!!!!:-D:grin:αχ σαλονικα!!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

το να μεινετε με το παιδακι σας στην περιοχη του πελεκανου ειναι αυτοκτονια!!!μενω σε περιοχη εκει κοντα και η ασφαλεια λογω των πακιστανων, σωμαλων, και ολων των αλλων φυλων που εχουν μαζευτει λογω του λιμανιου ειναι μηδενικη!!!

 

στα ψηλα αλωνια ειναι καλα να ψαξετε, αλλα καλο θα ηταν να δειτε αρκετα σπιτια πριν κλεισετε καποιο, γιατι υπαρχουν καινουρια σε πολυ καλες τιμες, και αλλα που ειναι στην κυριολεξια σαραβαλα και ζητανε για ενοικιο τα μαλλια της κεφαλης τους!!

 

Το ξέρω οτι οι περισσότεροι προσπαθούν να σου πασάρουν ένα σαράβαλο για σούπερ λες και δεν έχεις μάτια. Πήγαμε σε ένα που οι πόρτες από τις ντουλάπες δεν έκλειναν και στο μπάνιο είχε μπαλκονόπορτα για να βγαίνεις να βάζεις τα ρούχα στο πλυντήριο στον εξωτερικό χώρο της βεράντας. Να βρέχεται δλδ γιατί δεν είχε ούτε τέντες. Επρεπε να βάλουμε νάυλον και ζητούσε 550 ευρώ. Εχουν τρελαθεί.

Στον πελεκάνο δεν πάω με τίποτα, κάπου χάθηκα τις προάλλες στην κων/πόλεως και έπεσα πάνω σε ένα κλιμάκιο της αστυνομίας που με γύρισαν πίσω γιατί κυνηγούσαν σωμαλούς.

Ο άντρας μου είναι στην ασφάλεια και ξέρω πολύ καλά τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ομορφες περιοχες, αλλα με την αστικη συγκοινωνια θελεις ενα μισαωρο να φτασεις στην πατρα, με το αυτοκινητο ενα τεταρτο το λιγοτερο.. ειχα ιδιαιτερα προς τα εκει (καστελοκαμπο) και η μετακινηση ηταν λιγο δυσκολη, ειδικα οταν γινεται με λεοφωρειο.:?

 

Πήγαμε και καστελόκαμπο αλλά έχει απίστευη υγρασία και το παιδί έχει αλλεργικό στην πολύ υγρασία. :cry: Φαντάζομαι να μην αντιμετωπίσουμε πρόβλημα και μέσα στην πάτρα. Είναι κι αυτός ένας λόγος που θέλουμε να μείνουμε μέσα στην πόλη και όχι στα γύρω γύρω. Εγώ ποτέ δεν ήμουν θετική στο να μετακομίσουμε σε άλλη περιοχή, αλλά ο άντρας μου ήθελε να φύγει. Μέναμε 4 χρόνια Ωρωπό όπου τον γνώρισα και τώρα είχε φαγωθεί να γυρίσουμε στα μέρη του. Το κακό είναι ότι άφησα μια στρωμένη δουλειά στην Αθήνα και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να βρω στην Πάτρα με την τόση μεγάλη ανεργία και το παιδί τι θα το κάνω ???

Link to comment
Share on other sites

ιδανικό κλίμα για το παιδί έχει η Αρόη.Αποφυγέ, αν μπορείς ότι δηποτε κοντα σε παραλία και για λόγους υγείας και για λόγους ασφάλειας. Προτίμησε εγλυκάδα, Μπεγουλάκι. Δυστυχώς δεν ξέρω τι ενοίκια παίζουν αλλά νομίζω υπάρχει υπερπρφοσορά προς ενοικίαση. Πάντως οι συνθήκες ζωής είναι ακόμα υποφερτές στην πόλη μας, νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με stellinula.ιδανικαγια μενα είναι σκαγιοπουλειο,στην περιοχη πανω απο Βεσο μαρε.Αγια Βαρβαρα εμενα εγω και ηταν γειτονια,ξυπνουσαμε τα πουλακια και σε ενα τεταρτο με τα ποδια είσαι κεντρο.εχει και πολυ συχνη συγκοινωνια όμως.λεωφορειο καθε 5 λεπτα.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε και καστελόκαμπο αλλά έχει απίστευη υγρασία και το παιδί έχει αλλεργικό στην πολύ υγρασία. :cry: Φαντάζομαι να μην αντιμετωπίσουμε πρόβλημα και μέσα στην πάτρα. Είναι κι αυτός ένας λόγος που θέλουμε να μείνουμε μέσα στην πόλη και όχι στα γύρω γύρω. Εγώ ποτέ δεν ήμουν θετική στο να μετακομίσουμε σε άλλη περιοχή, αλλά ο άντρας μου ήθελε να φύγει. Μέναμε 4 χρόνια Ωρωπό όπου τον γνώρισα και τώρα είχε φαγωθεί να γυρίσουμε στα μέρη του. Το κακό είναι ότι άφησα μια στρωμένη δουλειά στην Αθήνα και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να βρω στην Πάτρα με την τόση μεγάλη ανεργία και το παιδί τι θα το κάνω ???

 

 

οι δουλειες στην πατρα ειναι λιγες πλεον, ωστοσο αμα ψαξεις αρκετα θα βρεις κατι στα μετρα σου. καθε αρχη και δυσκολη λενε.. το κεντρο της πατρας δεν εχει υγρασια, αλλα αυτο δεν ειναι και απολυτο. το κακο ειναι πως στο κεντρο τα σπιτια ειναι παλια,και σιγουρα δεν αξιζουν τα λεφτα που ζητανε. στην περιοχη της αγυιας κοιταξατε?γενικοτερα αν ψαξεις βρισκεις ενα πολυ καλο διαμερισμα μεχρι 400 ευρω. η προσφορα ειναι μεγαλη και πολλα σπιτια μενουν ξενοικιαστα.

 

για οτι βοηθεια χρειαστειτε μην διστασετε να μου στειλετε pm :)

Link to comment
Share on other sites

AAAAAAAAAAAAAAAA ξέρεις που αλλού είναι πολύ ωραία???? Εκεί κοντά στην εκκλησια της Αγίας Σοφίας (περιοχή Αγ.ΣΟφία)...Είναι ηρεμα ομορφα και ΠΟΛΥ κοντά στο κέντρο....

Link to comment
Share on other sites

AAAAAAAAAAAAAAAA ξέρεις που αλλού είναι πολύ ωραία???? Εκεί κοντά στην εκκλησια της Αγίας Σοφίας (περιοχή Αγ.ΣΟφία)...Είναι ηρεμα ομορφα και ΠΟΛΥ κοντά στο κέντρο....

 

ναι, εκει ειμαι και εγω:P ειναι καθαρα οικογενειακη περιοχη, γεματη σχολεια, φροντιστηρια κτλ (αν και ειναι στις πρωτες προτιμησεις των φοιτητων επισης).κεντρο ειναι και εδω, καθως εχει τα παντα απο αγορα, supermarket εχει 3-4, πλατειες και πολυυυυυ συχνη συγκοινωνια. εαν αποφασισετε για αυτην την περιοχη ρωτηστε με οτι θελετε!εδω μενω απο οταν γεννηθηκα και την ξερω πολυ καλα:-D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και η περιοχή πάνω από την βέσο είναι γεμάτη μετανάστες και καθόλου ασφαλής. Όσο πιο μακρυά από θάλσσα τόσο το καλύτερο.

Πάντως στα ψηλαλώνια μπορεί τα ενοίκεια να είναι τσιμπημένα αλλά είναι πολύ ωραία περιοχή. Ο άντρας σου θα μπορεί να πηγαίνει στην δουλειά του ακόμα και με τα πόδια:D

Η Αρόη είναι πολύ μακρυά από το κέντρο και με προβληματικότερη αστική συγκοινωνία από το Ρίο.

Μια άλλη περιοχή είναι η Αγυιά μέση ή Έξω...ψηλά όμως πάνω από τις γραμμές για να μην έχεις πρόβλημα με τους μετανάστες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...