Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συσπασεις μητρας


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια σημερα απο το πρωι ειχα κατι ενοχλησεις και πονακια χαμηλα στην κοιλια.πηγα στη γυναικολογο μου και με εξετασε και μου ειπε πως επειδη στην εγκυμοσυνη οι αμυνες του οργανισμου πεφτουν μπορει να δημιουργηθει ενα μικροβιο που προκαλει συσπασεις στην μητρα.μου πηρε κολπικα υγρα και τα πηγα σε μικροβιολογο για εξεταση και την πεμπτη θα ξερω.ειχε καμμια σας κατι παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια σημερα απο το πρωι ειχα κατι ενοχλησεις και πονακια χαμηλα στην κοιλια.πηγα στη γυναικολογο μου και με εξετασε και μου ειπε πως επειδη στην εγκυμοσυνη οι αμυνες του οργανισμου πεφτουν μπορει να δημιουργηθει ενα μικροβιο που προκαλει συσπασεις στην μητρα.μου πηρε κολπικα υγρα και τα πηγα σε μικροβιολογο για εξεταση και την πεμπτη θα ξερω.ειχε καμμια σας κατι παρομοιο;

γραφω λοιπον και τα αποτελεσματα των εξετασεων μιας και (ευτηχως) απο οτι βλεπω καμμια δεν ειχε κατι παρομοιο.το μικροβιο λεγετε mycoplasma hominis και θα κανω θεραπεια για ενα μηνα.η εγκυμοσυνη μου για τον επομενο μηνα μεχρι να τελειωσει η θερεπεια θεωρηται απειλουμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γραφω λοιπον και τα αποτελεσματα των εξετασεων μιας και (ευτηχως) απο οτι βλεπω καμμια δεν ειχε κατι παρομοιο.το μικροβιο λεγετε mycoplasma hominis και θα κανω θεραπεια για ενα μηνα.η εγκυμοσυνη μου για τον επομενο μηνα μεχρι να τελειωσει η θερεπεια θεωρηται απειλουμενη.

 

μην ανησυχεις ! ναι μεν,,απειλουμενη,, απο την αλλη ομως(ρωτησα 2 γιατρους γυναικολογους) ειναι πολυ πολυ σπανιο να γινει κατι κακο .

εξαλλου ξεκινας την θεραπεια και σου ευχομαι να ,,καθαρισεις,, γρηγορα το κακο ,,πλασμα,,

ηθελα να σε ρωτησω

ΤΟ δειγμα σου το πηρε ο γυναικολογος σου και το πηρες εσυ και το πηγες στο μικροβιολογικο?? σε ενα απλο μικροβιολογικο ?

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

γραφω λοιπον και τα αποτελεσματα των εξετασεων μιας και (ευτηχως) απο οτι βλεπω καμμια δεν ειχε κατι παρομοιο.το μικροβιο λεγετε mycoplasma hominis και θα κανω θεραπεια για ενα μηνα.η εγκυμοσυνη μου για τον επομενο μηνα μεχρι να τελειωσει η θερεπεια θεωρηται απειλουμενη.

 

μην ανησυχεις ! ναι μεν,,απειλουμενη,, απο την αλλη ομως(ρωτησα 2 γιατρους γυναικολογους) ειναι πολυ πολυ σπανιο να γινει κατι κακο .

εξαλλου ξεκινας την θεραπεια και σου ευχομαι να ,,καθαρισεις,, γρηγορα το κακο ,,πλασμα,,

ηθελα να σε ρωτησω

ΤΟ δειγμα σου το πηρε ο γυναικολογος σου και το πηρες εσυ και το πηγες στο μικροβιολογικο?? σε ενα απλο μικροβιολογικο ?

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Παιδιά, εγώ τα βράδια αισθάνομαι την κοιλιά μου πιο σκληρή από ότι τη μέρα. Δεν πονάω κάπου απλά την αισθάνομαι βαριά και σκληρή. Λέτε να είναι συσπάσεις;

xO4Kp2.png

 

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το γνωστό μυκόπλασμα?

Μη φοβάσαι δεν είναι τίποτα...

απλά κακώς έχει ενοχοποιηθεί για διάφορα προβλήματα στην εγκυμοσύνη...

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το γνωστό μυκόπλασμα?

Μη φοβάσαι δεν είναι τίποτα...

απλά κακώς έχει ενοχοποιηθεί για διάφορα προβλήματα στην εγκυμοσύνη...

 

τι είναι το μυκόπλασμα;

xO4Kp2.png

 

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ τα βράδια αισθάνομαι την κοιλιά μου πιο σκληρή από ότι τη μέρα. Δεν πονάω κάπου απλά την αισθάνομαι βαριά και σκληρή. Λέτε να είναι συσπάσεις;

 

Αν δεν πονάς λογικά δεν είναι συσπάσεις... Μήπως είναι το μωρό που όταν ηρεμείς και εσύ πάει και

παίρνει την θέση κ σου τεντώνει την κοιλιά???

 

τι είναι το μυκόπλασμα;

 

είναι ένα μικρόβιο της χλωρίδας του κόλπου, το οποίο έχει ενοχοποιηθεί για διάφορα...αποβολές κλπ.

Αλλά σύμφωνα με τον γυναικολόγο μου και με τον εξωσωματικό κακώς... δεν έχει καμιά σχέση...

 

αφού να φανταστείς ο εξωσωματικός δε με έβαλε να κάνω καν την κολπική εξέταση που σου παίρνουν δείγμα

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τη γιατρό μου τηλέφωνο και είπε ότι δεν είναι συσπάσεις αυτό.Ίσως είναι το μωρό που βρίσκει ευκαιρία τότα να κουνηθει! Ευχαριστώ Κατερίνα! Πάντως δυστυχώς εμένα οι συσπάσεις που ξεκίνησαν μετά την αμνιοπαρακέντηση εδώ και 3 εβδομάδες περίπου (πόνοι περιόδου) δε λένε να σταματήσουν..τη μία μέρα ηρεμώ την άλλη να τις πάλι.

xO4Kp2.png

 

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια σημερα απο το πρωι ειχα κατι ενοχλησεις και πονακια χαμηλα στην κοιλια.πηγα στη γυναικολογο μου και με εξετασε και μου ειπε πως επειδη στην εγκυμοσυνη οι αμυνες του οργανισμου πεφτουν μπορει να δημιουργηθει ενα μικροβιο που προκαλει συσπασεις στην μητρα.μου πηρε κολπικα υγρα και τα πηγα σε μικροβιολογο για εξεταση και την πεμπτη θα ξερω.ειχε καμμια σας κατι παρομοιο;

 

elsadrm και εγω ειχα συσπασεις που δεν ξεκινησαν απο αυτο το μικροβιο.Στην ουσια δεν καταλαβα ποτε γιατι ξεκινησαν...Τοτε περιπου αρχισαν στην 20η εβδομαδα.Εγω ομως δεν πονουσα ειχα τα γνωστα πετρωματα....Λοιπον αυτα κρατησαν μεχρι και το τελος της εγκυμοσυνης...Πηγαν ομως ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε ολες...είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ηθελα να σας ρωτησω 2 πραγματακια σαν πιο εμπειρες...

<< εκανα 1 τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε αρνητικο....ισως να ηταν νωρις...

την τελευταια εβδομαδα ομως εχω και εγω καποιες συσπασεις,μικρης διαρκειας αλλα εντονες, σχεδον σε ολη τη διαρκεια της ημερας.........

αυτο ειναι συμτωμα εγκυμοσυνης??????μπορει να ξεκινησουν ακομα και αν η εγκυμοσυνη δεν ειναι επιβεβαιωμενη????οι πονοι εμφανιζονται χαμηλα στην κοιλια.....το στηθος ειμαι πρησμενο ακρετα......

οποια απο σας ξερει ας βοηθησει....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπορει καποια να μας περιγραψει τι ειναι οι συσπασεις πως τις νιωθεις δηλαδη?γιατι κι εγω εχω κατι πονους πολλες φορες οταν καθομαι πολυ ωρα και παω να σηκωθω και αλλες φορες οταν περπαταω νιωθω πονακια και τραβηγματα και πρεπει να σκυβω καπως προς τα μπροστα για να μπορω να περπατησω χωρις να ποναω. ειναι αυτο καποια ενδειξη συσπασης? οταν ειμαι καθιστη η' ξαπλωμενη παντως δεν ποναω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ειμαι ξαπλωμενη πλαγια και μετα γυρναω ανασκελα νιωθω την κοιλια μου σαν μπαλακι,μετα απο λιγο φευγει,το βραδυ πιο εντονα ειδικα οταν ξυπναω για να παω τουαλεττα και εχω κρατησει ωρα τα ουρα παλι το νιωθω,δεν ποναω απλα σκληραινει,υπαρχει περιπτωση να ειναι συσπασεις απο τωρα;λιγο νωρις δεν ειναι μετα τις 20 εβδομαδες αρχιζουν νομιζω.

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συσπασεις ξεκιναει ενας πονος απο πολυ χαμηλα στη μητρα ισως να θυμιζει τα πρωτα δευτερολεπτα πονο περιοδου μετα ομως απλωνεται σε ολη τη μητρα και η κοιλια πετρωνει η εκταση του πετρωματος εξαρταται απο το μεγεθος της μητρας δηλαδη αναλογα στο μηνα που βρισκεσαι .Οσο πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη τοσο πιο μεγαλη μητρα αρα τοσο πιο εντονα θα νιωθειτη συσφορια της συσπασης και την εκταση της...συνηθως δεν ειναι τιποτα...αλλα παντα ρωτηστε και το γιατρο σας εγω ειμαι στην τριτη εγκυμοσυνη μου και εχω παλι συσπασεις .....

Άγγελος 11/10/2005

Νικόλας 05/04/2008

Μαριλένα 23/08/2010

Εύα 3/05/2013 ;)

Link to comment
Share on other sites

H μητρα κανει συσπασεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης για διαφορους λογους...ΚΑνεις δεν εχει ακομα αποσαφηνισει ποιο ειναι το φυσιολογικο και πιο οχι....

Υπαρχουν συσπασεις που μοιαζουν με πονο περιοδου...Και υπαρχουν συσπασεις που ειναι ανωδυνες αλλα νιωθεις την κοιλια σου να σφιγγεται...Εμενα οταν ξεκινησαν ημουν στον πεμπτο μηνα 20 εβδομαδα και ηταν πολλες μεσα σε μια ωρα αλλα ολες ανωδυνες....Εχει σημασια λοιπον να ξερετε ποσες συσπασεις κανει η μητρα μεσα σε μια ωρα...Αν ειναι πανω απο 10 τοτε καλο ειναι να συμβουλευτειτε το γιατρο σας....Και κατω να ειναι παλι καλο εναι να το πειτε στον γιατρο σας...

Εκανα θεραπεια με yutopar βεβαια δεν σταματησαν ποτε και σε εκεινο το μηνα ο τοκογραφος κατεγραφε συσπασεις γυρω στο 20%..

Μεχρι τελος της εγκυμοσυνης δεν πονεσα απο συσπασεις ποτε...Ειχα ομως συνεχεια...Την 39 εβδομαδα που μπηκα για ελεγχο γιατι παρουσιασε ταχυκαρδια το μωρο οι συσπασεις μου εφταναν και στο 100% αλλα δεν πονουσα καθολου...

Ελπιζω να σας βοηθησα λιγο....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις διευκρινησεις κοριτσια γιατι κι εγω δε ξερω τι ειναι οι πονοι που νιωθω και αν ειναι συσπασεις αλλα δεν πρεπει να ναι κατι τετοιο τελικα γιατι απλα τραβηγματα νιωθω οταν σηκωνομαι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ......ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠ'ΟΛΕΣ ΣΑΣ.......ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΝΕΟ.........ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ........ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
H μητρα κανει συσπασεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης για διαφορους λογους...ΚΑνεις δεν εχει ακομα αποσαφηνισει ποιο ειναι το φυσιολογικο και πιο οχι....

Υπαρχουν συσπασεις που μοιαζουν με πονο περιοδου...Και υπαρχουν συσπασεις που ειναι ανωδυνες αλλα νιωθεις την κοιλια σου να σφιγγεται...Εμενα οταν ξεκινησαν ημουν στον πεμπτο μηνα 20 εβδομαδα και ηταν πολλες μεσα σε μια ωρα αλλα ολες ανωδυνες....Εχει σημασια λοιπον να ξερετε ποσες συσπασεις κανει η μητρα μεσα σε μια ωρα...Αν ειναι πανω απο 10 τοτε καλο ειναι να συμβουλευτειτε το γιατρο σας....Και κατω να ειναι παλι καλο εναι να το πειτε στον γιατρο σας...

Εκανα θεραπεια με yutopar βεβαια δεν σταματησαν ποτε και σε εκεινο το μηνα ο τοκογραφος κατεγραφε συσπασεις γυρω στο 20%..

Μεχρι τελος της εγκυμοσυνης δεν πονεσα απο συσπασεις ποτε...Ειχα ομως συνεχεια...Την 39 εβδομαδα που μπηκα για ελεγχο γιατι παρουσιασε ταχυκαρδια το μωρο οι συσπασεις μου εφταναν και στο 100% αλλα δεν πονουσα καθολου...

Ελπιζω να σας βοηθησα λιγο....

Και πως τις καταλάβαινες;Σε ρωτώ γιατί έχω και εγώ, αλλά πονώ.. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να γίνονται και άλλες που δεν καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σας! Είμαι στην 14η εβδομάδα και σήμερα το πρωί ένιωθα για αρκετές ώρες πόνους χαμηλά στην κοιλιά και ακριβώς στον κέντρο. Στην αρχή ήταν δυνατοί αλλά μετά έγιναν ήπιοι.. τώρα έχω αρκετή ώρα να νιώσω.. ο γιατρός μου είπε ότι είναι συσπάσεις και μου άλλαξε το μαγνήσιο (απο mag2 μου είπε να παίρνω 6 trofocard την ημέρα). αλήθεια πονάνε οι συσπάσεις? δεν το ήξερα! είναι επικίνδυνες? δεν θέλω να πάθει τίποτα το μωρό μου! φοβήθηκα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην 27βδμ και απο την αρχη ειχα συσπασεις που ποναγανε εκανα θεραπεια με outrogestan και περασανε. τωρα με ξαναεπισε προχθες ενας δυνατος πονος και ενιωθα κατω χαμηλα σαν πιεση σαν σφιξιμο αρκετα συχνα και πηρα yotopar. ο γιατρος μου ειπε οτι η πιεση χαμηλα ειναι συσπασεις και να προσεχω για να μην εχουμε κανα προωρο τοκετο και τρεχουμε..τωρα χαπακονομαι και προσεχω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kalimera se oles!!apo tin 17i ebdomada i ginaikologos eide sispaseis ston iperixo eno ego eixa mikroenoxliseis kata ti diarkeia tis meras.Moy sistise mono xekourasi.Tora eimai stin 23 ebdomada kai o iperixos edeixe oti i diametros tou traxilou exei mikrinei sigritika me tin proigoumeni exetasi eixa ponakia (ta opoia den edina simasia) kai aisthanomoyn ti koilia mou skliri sxedon sinexeia.Ola ayta simainoyn sispaseis kai i giatros mou sistise xapla na sikonomai mono gia mpanio kai mou edose ta yutopar (3 imerisios) kai magnisio.To moro megalonei fisiologika simfona me iperixo b epipedoy alla gia na sinexisei na einai kala ego prepei na meno spiti.....friki kalokairiatika alla ti na kanoume ..mono ipomoni.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...