Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙς?


Recommended Posts

Ειμαι στην 9 εβδομαδα κ εχω ακομα 2 εβδομαδες μεχρι την αυχενικη.απο συπτωματα δοξα το θεο απο ολα κ καουρες κ εμετους κ υπνηλιακτλ παροαυτα με αποσχολει εντονα το θεμα της παλλινδρομης καθω ς εχω διαβασει πολλες περιπτωσεις που ανακαλυπτουν οτι η καρδια του εμβρυου εχει σταματησει στον υπερυχο.

θα ηθελα να ρωτησω τις κοπελες που ειχαν αυτη την δυσαρεστη εμπειρια δεν ειχαν καποιο δειγμα οτι κατι δεν παει καλα?οπως πχ αιμα ?

υπαρχει περιπτωση να μην ζει το εμβρυο κ να συνεχιζονται οι ανγουλες κ τα σχετικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καμια κοπελα δεν εχει κατι να μου πει?

σας παρακαλω μπειτε στον κοπο να μου πειτε αν γνωριζετε.

Δεν ειναι απλη περιεργια η το γνωστο αγχος εχω λογο να φοβαμαι

μια παλλινδρομη κ θα ηθελα να ξερω αν θα μου δωσει δειγματα ετσι ωστε να το

προλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο συνηθισμένο σύμπτωμα είναι το αίμα..και γι αυτό μόλις δεις επικοινωνείς αμέσως με τον γιατρό σου...

 

Φυσικά μπορεί να έχει ξεκινήσει λίγο νωρίτερα, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το καταλάβεις.... ίσως εαν σε πιάσει κάποιος ασυνήθιστος πόνος ακόμα και χωρίς να έχεις αίμα (γιατι μικρόπονάκια μπορείνα έχεις)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως που ειχα αυτην την εμπειρια περισυ, δεν ειχα κανενα αλλο συμπτωμα εκτος απο λιγο αιμα... Πηρα Ουτροτζεσταν αλλα τελικα στον υπερηχο ειδαμε οτι η κυηση ειχε σταματησει..

 

Ακομα και το αιμα ομως δεν ειναι ενδειξη παλλινδρομησης, και στις 2 μου εγκυμοσυνες ειχα λιγο αιμα, μαλιστα την κορη μου ειχα αρκετο σαν περιοδο, αλλα οπως βλεπεις η μικρη ειναι σχεδον τριων και τωρα ειμαι παλι εγκυος..

 

Μη βασανιζεις το μυαλο σου, να θυμασαι ο,τι ειναι να γινει θα γινει, αλλα να σκεφτεσαι θετικα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην, εχε στο νου σου οτι απο την 8η εβδομαδα και μετα, μειωνονται πολυ οι πιθανοτητες για παλλινδρομηση...

 

χαλαρωσε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου... (εννοω ξεκουρασου,γιατι μετα... αρχιζουν τα δυσκολα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Απο δική μου εμπειρία νομίζω ότι εφόσον έχεις τα συμπτώματα (συμπεριλαμβανομένα και τα πονάκια) να μην ανησυχείς! ΟΧΙ ΟΜΩΣ ότι αν σταματήσουν συμβαίνει κάτι άσχημο. Απλώς νομίζω αν νιώθεις αυτά που ανέφερες, είναι θετικό σημάδι.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα την εμπειρία της παλλίνδρομης την 9η εβδομάδα δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα. Ούτε αίμα, ούτε πόνο, ούτε τίποτα. Πήγαμε στον γιατρό και δεν ακούσαμε ποτέ καρδούλα. Και φυσικά δεν είναι κάτι που μπορείς να προλάβεις, αν είναι να τύχει θα τύχει εκτός και αν σου τύχει μια φορά και μετά λάβεις τα μέτρα σου.

Κοίταξε να μην κάνεις κακές σκέψεις γιατί η ψυχολογία επηρεάζει και να σκέφτεσαι ό,τι όλα θα πάνε καλά. Αν έχετε ακούσει καρδούλα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Καλή επιτυχία!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην, εχε στο νου σου οτι απο την 8η εβδομαδα και μετα, μειωνονται πολυ οι πιθανοτητες για παλλινδρομηση...

 

χαλαρωσε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου... (εννοω ξεκουρασου,γιατι μετα... αρχιζουν τα δυσκολα!!!)

 

Οι πιθανότητες για παλίνδρομη, επέτρεψε μου να επιμείνω, ότι μειώνονται μετά την 12η εβδομάδα!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω για την ανταποκριση.εχουμε ακουσει καρδουλα απο την 6 εβδομαδα.κ οπως ειπα εχω κ συνεχη συμπτωματα {αναγουλες ,λιγους εμετους ,υπνηλια κτλ}΄.ιχνος αιμα αλλα μονο λιγα κιτρινα υγρα στο σερβιετακι που μυριζουν σαν ουρα.

ο λογος ανυσυχιας ειναι γιατι λιγο μιας ιδιαιτεροτητας της καταστασης μου με παρακολουθει γιατρος κρατικου νοσοκομειου κ οπως καταλαβαινετε οι επισκεψεις ειναι αραιες κ ανασφαλειες πολλες .με εχει αγχωσει κ αυτος πολυ λεγοντας μου πως εχω πολλες πιθανοτητες αποβολης κ μεχρι τισ 18/6 που εχουμε την αυχενικη φοβαμαι λιγο.παιδευτηκαμε πολυ για να τα καταφερουμε.

σας ευχαριστω ολες για την συμπαρασταση!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για την ανταποκριση.εχουμε ακουσει καρδουλα απο την 6 εβδομαδα.κ οπως ειπα εχω κ συνεχη συμπτωματα {αναγουλες ,λιγους εμετους ,υπνηλια κτλ}΄.ιχνος αιμα αλλα μονο λιγα κιτρινα υγρα στο σερβιετακι που μυριζουν σαν ουρα.

ο λογος ανυσυχιας ειναι γιατι λιγο μιας ιδιαιτεροτητας της καταστασης μου με παρακολουθει γιατρος κρατικου νοσοκομειου κ οπως καταλαβαινετε οι επισκεψεις ειναι αραιες κ ανασφαλειες πολλες .με εχει αγχωσει κ αυτος πολυ λεγοντας μου πως εχω πολλες πιθανοτητες αποβολης κ μεχρι τισ 18/6 που εχουμε την αυχενικη φοβαμαι λιγο.παιδευτηκαμε πολυ για να τα καταφερουμε.

σας ευχαριστω ολες για την συμπαρασταση!

 

RMARY εχω γιατρο το Χασιακο, ειναι κι αυτος σε κρατικο και οι επισκεψεις αραιες κι αυτος....ακριβοθωρητος. Ομως στο ενδιαμεσο αν εχω την οποιαδηποτε σοβαρη ανησυχια, απλα πηγαινω και κανω υπερηχο σε ενα κεντρο διπλα στο σπιτι μου. Δυο φορες συνεβη μεχρι τωρα, μια και αυτος σε βλεπει καθε 1-2 μηνες!!! Δεν το μετανιωνω, ξερω οτι ειμαι υπερβολικη, αλλα εφοσον αυτο με ηρεμει ειναι αρκετο... Πηγαινε λοιπον στο ενδιαμεσο σε μια βιοιατρικη ή αλλου αν νιωθεις καποια ανασφαλεια, μονο και μονο για να σου φυγει η ιδεα, γιατι δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να ανησυχεις τοσο πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω κι εγω που είχα παλίνδρομη ότι αυτό φάνηκε απο την αρχη.Απο 6η εβδομάδα το έμβρυο δε μεγαλωνε σωστα, πήγαινα κάθε βδομάδα στο γιατρό γιατι επρεπε να βλέπουμε πως θα εξελιχθει και δυστυχως δεν ακουσαμε ποτε καρδούλα.Πιστευω ότι αν ακούσεις καρδουλα μπορείς να΄είσαι ήρεμη.Μη φοβάσαι όλα θα πάνε τέλεια!!!!Εγω να δεις τι σκεψεις είχα σε αυτη την εγκυμοσύνη αλλά τελικά όλα καλά...Σου εύχομαι τα καλύτερα κι όποτε το νιώθεις να πηγαίνεις σε νοσοκομειο να σου κανουν υπέρυχο να βλέπεις ότι όλα πάνε καλά.Μην περιμένεις το γιατρό σου.Δεν μπορούν να καταλάβουν την αγωνία μας!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

καμια κοπελα δεν εχει κατι να μου πει?

σας παρακαλω μπειτε στον κοπο να μου πειτε αν γνωριζετε.

Δεν ειναι απλη περιεργια η το γνωστο αγχος εχω λογο να φοβαμαι

μια παλλινδρομη κ θα ηθελα να ξερω αν θα μου δωσει δειγματα ετσι ωστε να το

προλαβω.

Καλησπερα καταρχην μην σκεφτεσαι αρνητικα το κυριοτερο!!!

Λοιπον εχω 3 παλλινδρομες στις 2 πρωτες δεν ακουσαμε τιποτα και ετσι πηγα για καθαρισμο!!!

Στην 3 που ακουσαμε καρδουλα αλλα με χαμηλους παλμους οταν τελικα παλλινδτομησε δεν ειχα κανενα μα κανενα συμπτωμα που να μου ελεγε οτι παει και αυτη η φορα!!!

Δυστυχως το ειχα καταλαβει οτι κατι δεν θα παει καλα απο το γιατρο!!!

Σου ευχομαι τα καλυτερα και θα σου προτεινα να σταματησεις να διαβαζεις τα τοπικ με τις δυσαρεστες ιστοριες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανότητες για παλίνδρομη, επέτρεψε μου να επιμείνω, ότι μειώνονται μετά την 12η εβδομάδα![/QUOT

 

Συμφωνω μαζι σου και εμενα αυτα μου εχουν πει οι γιατροι μου!!!

Ο γυναικολογος αλλα και ο αιματολογος ο οποιος αιματολογος πιστευει οτι μια γυναικα ειναι εγκυος απο τη 12 εβδομαδα και επειτα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κ παλι για τις απαντησεις .μπορω να πω οτι ηρεμησα λιγο.ειχα την εντυπωση οτι ανεξαρτητα απο το αν εχεις ακουσει το εμβρυο ,απο το αν η αναπτυξη του ειναι κανονικη κτλ μπορει να παλλινδρομησει κ να μην το παρεις χαμπαρι.τωρα βλεπω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις η αναπτυξη του εμβρυου απο την αρχη παρουσιαζει προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

οχι απαραιτητα...

 

στη πρωτη μου εγκυμοσυνη, δεν ξεκινησαμε καλα... αιμα, και φαινοταν οτι το εμβρυο ηταν υπερηχογραφικα μικρο, σαν να μην αναπτυσσοταν καλα...

 

κι ομως... ολα πηγαν καλα και γεννησα το πιτσιρικι μου..

 

σε δευτερη εγκυμοσυνη, 4 μηνες μετα τη γεννα μου, ολα φαινονταν να πηγαινουν τελεια, κι ομως παλλινδρομησε την 7η εβδομαδα, χωρις καμια προταιρη ενδειξη...

 

για αυτο... οτι ειναι να γινει θα γινει....

 

οσο ομως προχωρανε οι εβδομαδες, θα εισαι καλυτερα, κι εσυ και το μωρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ. Καμιά φορά υπάρχουν ενδείξεις, κάποιες άλλες όχι. Αν δεν φτάσεις την 12η εβδομάδα δεν μπορείς να ξέρεις. Απλά η θετική καρδιακή λειτουργία είναι καλό σημάδι. Καλή επιτυχία RMARY!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω δεν ειχα κανενα συμπτωμα απολυτως. Αν κ ο αντρας μου ειχε παρατηρησει μια αλλαγη στην διαθεση μου (εκει που ημουν στριμενη κ μεσα στα νευρα αρχισα να ηρεμω). Κ εγω βεβαια να πω την αληθεια ενιωθα καλυτερα το στομαχι μου, αλλα τιποτα που να με κανει να ανησυχησω.

Γιαυτο κιολας στη δευτερη εγκυμοσυνη καθε δυο εβδομαδες πηγαινα για υπερηχο...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ. ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΧΑ ΠΑΛΛΙΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΟΝΟ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΩΣΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΑΙΜΑ ΟΥΤΕ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ. ΜΠΗΚΑ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΥΣΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΑΝΑΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΠΗΓΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΩΡΑΙΑ. ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 16ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ. ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΓΩΝΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ. ΑΥΡΙΟ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ. ΟΜΩΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ. ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

geia sas koritsia..molis ekana eggrafi sto foroum.diabaza tis sizitiseis sas.poso poli me ponane..thelame toso poli ena paidaki.meta apo 3 mines prospatheias,to neo irthe!eimai egkios agapi mou,tha gineis mpampas,tou eipa..me agkalise,me filise k eixame k oi duo ena ilithio xamogelo zografismeno monimos sto prosopo mas..to paidi mas tha erxotan..imastan toso eutuxismemoi.tin epomeni mera piga gia xoriaki..299 i timi tis..meta apo 2 meres pigame stn giatro.ithela toso poli na to do.itan poli mikrouli k me to zori fainotan.akousame tin artiria pou tou estelne aima,klapsame..kanonizame ton gamo mas,itan sxedon ola etoima...ostoso meta apo 2misi mines i kuisi itan palindromi...thee mou..ola arxisan ena proino tou septembriou,stin 7i ebdomada kuisis..enstiktodos den piga stin douleia..sikothika,ipia ton kafe mou,ekana k kapoies doulitses k kathisa ston kanape..piga toualeta...aima...siopi..agonia ponos..tilefono stin mama mou,aima..irthe kateutheian,tilefonise ston giatro,mou edose dufaston k mou sinastise na meino sto krebati...ksapla,ksapla,ksapla k to aima an k elaxisto,den stamatouse...meta apo 2 ebdomades k afou o giatros mou mou apagoreuse na sikotho,pira k tou ekleisa rantebou..ithela na do an to moro m itan kala..as itane kala ki as eixa aima....piga me mia krifi xara mesa mou pos ola tha pane kala..kapoia stigmi irthe k i seira mou..ksaplono gia ton iperixo k blepo ton giatro na sobareuei..ti simbainei,ton rotao..einai kapos mikro to moro se sxesi me tis ebdomades tou..pou simainei,rotao me dakria sta matia..tha kanoume ena megalo iperixo k tha doume,mou eipe k me sistise se enan filo tou...den m eksigise tipota,den mou eipe ti simbainei..feugoue apo to iatreio tou k pigainoume stou aktinologou gia megalo iperixo.eleipe..eutuxos itan filos tis mamas m(proin sinadelfos).ton pire kateytheian til sto spiti tou k irthe..kanoume ton iperixo elpizontas na itan lathos o protos..mataia...ta logia tou?tha kaneis allo.mikri eisai akoma.tha prepei na mpeis xeirourgeio...eniosa ena baros sto stithos k eniotha tin anasa m na kobetai.giati?giati se emena??o arraboniastikos m dn mporouse na me sineferei..mpikame sto amaksi gia to spiti k pira ton mpampa m til..eklaiga,eklaige ki autos mazi m..eftasa ekso apo to spiti k dn me xorage o topos.ksekinisame me ton arraboniastiko m na kanoume mia bolta mpas k iremiso ligo..ekeinos odigouse,mou kratouse to xeri k ta dakrua mou epeftan broxi..ponos ponos ponos..to moro m?to diko m to moro?giati?...eixa adeiasei...eniotha keni..me pire i pethera m til k akougontas me na klaio,prospathouse na me iremisei k mou eipe pos tha pame k se allo giatro..etsi ki egine..meta apo tis 3 meres,brethikame stin geniki kliniki k sto krebati gia ton iperixo..mia floga tremopaize mesa mou,mia mikri elpida..adika..ta idia..to moro m stamatise na megalonei,dn akougotan i kardoula tou.mou edose mia bdomada dioria o giatros mou mpas k ginei to thauma!!i bdomada auti itan trabmatiki..klama,ponos,fobos,agonia k mera para mera xoriakes...dn eixa alles flebes...paraskeui 23 oktobriou,ksekiname gia tin kliniki,ston deutero giatro...i arraboniastikos m,i mama mou,i pethera mou k o aderfos mou(o didimos)...den ithela na kano iperixo...iksera to apotelesma..dn ithela na to do.o giatros epemene..girisa to kefeli m apo tin alli,den eblepa to moro mou...me etoimase gia xeirourgeio..me to zori stekomoun sta podia mou,den to antexa..ksaplosa stonkrebati,mou edesan ta podia k prospatousan na mou broun fleba gia tin narkosi..o giatros mou,me xaideue..telika koimithika..ksipnisa otan me meteferan apo to ena krebati sto allo..eklaiga..eklaiga gia to paidi pou den ipirxe pia mesa mou..me pigan stin ananipsi k o antras mou me xaideue ta mallia..dakria kilousan apo ta matia m.."agapi m,mas to piran..mas to piran moro mou",itan ta logia mou..i mama mou mou xaideue ta podia,manoula signomi dn tha se kano giagia,oi skepseis m..epaniltha grigora apo tin narkosi..sikothika k me to zori perpatousa..o giatros mou efere na do to moro mou,se ena potiraki mesa se formoli..aggeloudi mou,ax kai na itan psema,se exasa..girisame spiti,oi ores kilousan martirika...dn ithela na plisaizei to bradi..oloi koimontousan, ki ego ksipnia..na skeftomai to moro mou..akoma k tora dn koimamai ta bradia,meta apo ena mina..giati me afises kardia mou??s'agapousa,akoma s'agapao...apo tote pou exasa to moro,oi sxeseis me ton antra mou einai xalia..niotho toso moni..mono ego ponao...?ekeinos m leei den peirazei,tha kanoume allo..simera koitousa ta poulia ekso,na petane ston ourano..arage to diko m to moro,exei ginei aggeloudi??parnaei kala ekei pou einai?tou leipo katholou?kserei oti to latreuo?i giagiaka mou ekei psila ksero pos tha to prostateuei..ego den tin ezisa,to moro mou omos tha einai to poio tixero ston kosmo,tha zisei mazi me enan aggelo..to aggeloudi mou....giati psixi mou me afises??edo einai i mama,pote den tha se ksexasei...poso poli ponao..poso..ta tsigara pali egina bouno,k ta dakria broxi..eixame pei na ksekinisoume kateutheian gia paidi...k molis xthes mou eipe i kalitera mou apaitise pos tha ksekinisoume kata ton aprilio..blepete,exei emoni na pantreutoume ton augousto stin epeteio mas...malosame,dn katalabainei pos niotho k pos an den meino egkios sintoma tha trelatho..thelei ola na ginoun me basi ton gamo..na programmatisoume tin egkimosini gia na eimai 4 minon ston gamo..poso apolitos einai.niotho pos den me katalabainei..dn mporei na katalabei pos dn tha meino egkios mesa se ena mina..pisteuei pos ola tha pane etsi opos ta programmatise tora...:(pisteuo na mis sas kouraso me to minima mou alla dn exo kanenan dipla mou gia na miliso..mono i pethera mou me katalabainei. i mama mou leei akoma dn to kseperases?ti na kseperaso?paidi exasa.....anthropos eimai,ponao..oso gia ton arrautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminiastiko mou,dn mou milaei pleon gia to thema,theorei autonoito pos to kseperasa i pos tha to kseperaso..auta!!signomi gia to megethos tou minimatos.kalinixta!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...