Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαιτα αδυνατισματος και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Σ'ευχαριστω πολυ!!!! θα προσπαθησω...!! Εχεις και εσυ pm.........:-D:-D

GeorginaT, SOS! Εγώ βρίσκομαι στην 31η εβδομάδα και τον προηγούμενο μήνα πήρα 4 κιλά (με είχε πιάσει μανία για γλυκά...) Ψάχνω παντού για "δίαιτα" κατάλληλη για εγκυο, δηλ που να μη στερεί το μωράκι από θρεπτικά συστατικά... θα μπορούσες να μου δώσεις κι εμένα τη δίαιτά σου; Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων και με το καλό το νέο μωράκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σου Έφη...

 

εγώ όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου ήμουν 77 κιλά... τα πρώτα 2 τρίμηνα είχα πάρει 3-4 κιλάκια... αλλά κατέληξα να γεννήσω 77 κιλά... πως έγινε αυτό το μαγικό;;;

Μετά τη β' επιπέδου λόγω αυξημένου αμνιακού ο γυναικολόγος με έστειλε να δω ενδοκρινολόγο... ο οποίος μου συνέστησε διατροφή... 3 μικρά γεύματα συν 3 snacks... συγκεκριμένες ποσότητες και ομάδες τροφίμων... ομολογώ ότι μετά το πρώτο ζόρι όλα κυλούσαν ομαλά... εγώ έχανα βάρος... το μικρό αναπτυσσόταν κανονικά και όλα καλά...

 

Να πω ότι τη διατροφή την έκανα για 2 μήνες περίπου... και αποτέλεσμα είχε να γεννήσω στα κιλά που ξεκίνησα και μετά τη γέννα να είμαι και -10 κιλά τα οποία δεν ξαναπήρα ποτέ... προς μεγάλη μου χαρά...

 

Αν όντως έχεις θέμα ή και προληπτικά... εμένα προληπτικά μου την έδωσαν... μπορείς να κάνεις... απλά προσέχεις τι τρως και κυρίως το πόσο τρως και φυσικά ούτε λέξη για γλυκά... μόνο φρούτα επιτρέπονται...

 

Τώρα είμαι ξανά έγκυος αλλά δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα... έχω ξεκινήσει πολύ καλά στο βάρος και δεν παίρνω κιλά όπως περίμενα...

 

Αν χρειαστείς κάτι άλλο με ρωτάς...

 

επειδή κι εγώ έχω πάρει αρκετά κιλάκια,έχω και θυροειδή,

μήπως σου είναι εύκολο να μου στείλεις κι εμένα την διατροφή σου?

Θα σου ήμουν υπόχρεη!!!!

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites

GeorginaT, SOS! Εγώ βρίσκομαι στην 31η εβδομάδα και τον προηγούμενο μήνα πήρα 4 κιλά (με είχε πιάσει μανία για γλυκά...) Ψάχνω παντού για "δίαιτα" κατάλληλη για εγκυο, δηλ που να μη στερεί το μωράκι από θρεπτικά συστατικά... θα μπορούσες να μου δώσεις κι εμένα τη δίαιτά σου; Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων και με το καλό το νέο μωράκι!

 

Κοριτσάκι... αυτό είναι που πρέπει να ξεχάσεις... δηλαδή ΤΑ ΓΛΥΚΑ!!!

Μόνο φρούτα περιλαμβάνει... εντάξει κάποια στιγμή και αφού μίλησα με το γιατρό μου έφαγα 1 κομματάκι σοκολάτας... αλλά 1 κομματάκι... έπαιρνα δηλαδή μία ΙΟΝ αμυγδάλου, το κανονικό μέγεθος και το έτρωγα σε 4 μέρες... γλυκά ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ!!!

 

Κατά τα άλλα σε καλύπτει σε ασβέστιο, αφού γάλα και γιαούρτι είναι υποχρεωτικά...

και στα κύρια γεύματα σε "υποχρεώνει" να τρως από όλες τις ομάδες... κρέας, ζυμαρικά, σαλάτα, φρούτο... μην σου φαίνονται πολλά... γιατί η ποσότητα του καθενός είναι σχετικά μικρή...

 

Τέλος... έχεις pm...

 

όποιο άλλο κοριτσάκι θέλει τη διατροφή ας μου στείλει με pm το mail της για να της στείλω το αρχείο...

 

Φιλάκια,

Τζωρτζίνα

Link to comment
Share on other sites

επειδή κι εγώ έχω πάρει αρκετά κιλάκια,έχω και θυροειδή,

μήπως σου είναι εύκολο να μου στείλεις κι εμένα την διατροφή σου?

Θα σου ήμουν υπόχρεη!!!!

 

Βackup... εγώ να στη στείλω... αλλά λόγω θυροειδή... μήπως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις γιατρό;;; Κάποιον ενδοκρινολόγο;;;

 

Που θα γεννήσεις αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Βackup... εγώ να στη στείλω... αλλά λόγω θυροειδή... μήπως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις γιατρό;;; Κάποιον ενδοκρινολόγο;;;

 

Που θα γεννήσεις αν επιτρέπεται;

 

θα γεννήσω στην Καβάλα,τώρα που ακόμη δεν έχω αποφασίσει!!!

Αν δεν σου είναι κόπος στείλε μου την διατροφή και θα ρωτήσω και την ενδοκρινολόγο μου,στην επόμενη επίσκεψη!

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με -9 κιλα τωρα ειμαι 68 κιλα και 1.67 εκανα διατροφη πολυ καιρο πριν και κανω ακομη αλλα οχι αυστηρα ειμαι στον 4ο μηνα και πηρα 3 κιλα. η διαιτολογος και ο ενδοκρινολογος (εχω θυροειδη) μου λενε οτι παμε πολυ καλα παιρνουμε 1 κιλο το μηνα. ελπιζω να μην παρω πολλα γιατι χανω πολυ δυσκολα και δεν μπορω να κανω γυμναστικη ουτε καν περπατημα γιατι εχω προβλημα στη μεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Είμαι στην 33η εβδομάδα και δεν έχω πάρει ούτε ένα κιλό. Μάλιστα έχασα 7. Κάνω δίαιτα και μάλιστα αυστηρή αφού μετράω και τα γραμμάρια... Ο γιατρός μου λέει πως το μωρό δεν έχει κανένα πρόβλημα και αυτό φαίνεται από την ανάπτυξή του που είναι φυσιολογικότατη. Δε λέω βέβαια να κάνεις δίαιτα μόνη σου, μόνο με τη βοήθεια ειδικού, αλλά το θέμα του φαγητού είναι λίγο παρεξηγημένο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...

 

όντως είσαι superb !Πώς το κατάφερες αυτό??Εγώ 20η εβδομάδα και ήδη έβαλα 5 :-( Αν μπορείς στείλε μου τη δίαιτα που έκανες μήπως και σώσω κάτι έστω και τώρα..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολύ αγχωμενη με το θέμα αυτό: Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου 84 κιλα με υψος 1.60. Δηλαδη παχυσαρκη. Ημουν σε φάση δίαιτας, ειχα ξεκινήσει απο τα 98 να φανταστείτε!!! Τωρα ειμαι στον 4ο μήνα, 15η εβδομάδα για την ακρίβεια και μολις τσιμπησα το πρωτο κιλο.

 

Δυστυχως δεν προσέχω και πολύ, ενω στην κορη μου που ξεκινησα 65 κιλα μεχρι το τελος του 6ου ειχα πάρει 1,5 κιλό χωρις ομως ουτε εναν εμετο...

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι αν υπάρχουν κοπέλες που εχουν παρόμοια θέμα και ακολούθησαν διαιτα μεσα στην εγκυμοσύνη. Το ρωταω, γιατι με μια γνωστη μου που μιλησα, συνεχίζει και χανει ακόμη κιλά με διαιτολόγο ενω κλείνει τώρα τον τεταρτο και αυτή.

Οταν ρωταω το γιατρο μου μου λεει πως διαιτα στην εγκυμοσύνη δεν κανουμε αλλα υγιεινή διατροφή. Ποια ειναι η εμπειρία σας;

 

Δεν απαγορευεται η διαιτα στην εγκυμοσυνη.

Μαλιστα σε καποιες περιπτωσεις παχυσαρκιας κρινεται απαραιτητη η απωλεια κιλων κατα τη διαρκεια της κυησης ή η διαιτα ωστε να μην παρει τουλαχιστον η εγκυος κιλα.

Αυτο ομως το αποφασιζει γιατρος σε συνεργασια με ειδικο διατροφολογο και δινουν στην εγκυο μια ισορροπημενη διατροφη με πολλα θρεπτικα μεν συστατικα αλλα με λιγοτερες θερμιδες.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Έφη...

 

εγώ όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου ήμουν 77 κιλά... τα πρώτα 2 τρίμηνα είχα πάρει 3-4 κιλάκια... αλλά κατέληξα να γεννήσω 77 κιλά... πως έγινε αυτό το μαγικό;;;

Μετά τη β' επιπέδου λόγω αυξημένου αμνιακού ο γυναικολόγος με έστειλε να δω ενδοκρινολόγο... ο οποίος μου συνέστησε διατροφή... 3 μικρά γεύματα συν 3 snacks... συγκεκριμένες ποσότητες και ομάδες τροφίμων... ομολογώ ότι μετά το πρώτο ζόρι όλα κυλούσαν ομαλά... εγώ έχανα βάρος... το μικρό αναπτυσσόταν κανονικά και όλα καλά...

 

Να πω ότι τη διατροφή την έκανα για 2 μήνες περίπου... και αποτέλεσμα είχε να γεννήσω στα κιλά που ξεκίνησα και μετά τη γέννα να είμαι και -10 κιλά τα οποία δεν ξαναπήρα ποτέ... προς μεγάλη μου χαρά...

 

Αν όντως έχεις θέμα ή και προληπτικά... εμένα προληπτικά μου την έδωσαν... μπορείς να κάνεις... απλά προσέχεις τι τρως και κυρίως το πόσο τρως και φυσικά ούτε λέξη για γλυκά... μόνο φρούτα επιτρέπονται...

 

Τώρα είμαι ξανά έγκυος αλλά δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα... έχω ξεκινήσει πολύ καλά στο βάρος και δεν παίρνω κιλά όπως περίμενα...

 

Αν χρειαστείς κάτι άλλο με ρωτάς...

 

 

 

 

Αχ τι ωραίο ακούγεται,θέλω κι εγώ.... Αν την έχεις αυτήν την δίαιτα τη θέλω κι εγώ...Είναι απίστευτο πόσο γρήγορα μπαίνουν τα κιλά και χωρίς ιδιαίτερες κρεπάλες...Τι θα κάνω??έχω και όλο το καλοκαίρι μπροστα αφού Οκτώβρη γεννάω και με πιάνει πανικός..

Ευχαριστώ και φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Μου τη σπάει απίστευτα να αντιμετωπίζεται η αύξηση βάρους λόγω μίας εγκυμοσύνης, το ίδιο με το να πάρει κάποιος κιλά επειδή έφαγε παραπάνω.:evil:

Το να βρίσκεται κάποια στον 4ο ή τον 5ο μήνα και να έχει πάρει 4-5 κιλά, δεν είναι το ίδιο με το να πήρε 4-5 κιλά το Πάσχα, επειδή έφαγε ένα σκασμό αρνί και τσουρέκια.

Τα κιλά σε μια εγκυμοσύνη είναι αμνιακό υγρό, μωρό, πλακούντας, αύξηση του όγκου του αίματος, αύξηση του στήθους...

 

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι μια υπερβολικά παχύσαρκη γυναίκα θα πρέπει να ζητήσει τη βοήθεια ειδικού και να προσπαθήσει να επιβαρύνει όσο γίνεται λιγότερο τον οργανισμό της. Επίσης, εννοείται ότι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μια υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή μόνο καλό μπορεί να κάνει.

 

Όμως θεωρώ λάθος το να αντιμετωπίζονται τα κιλά που στην ουσία ανήκουν στο μωρό, ως "πάχυνση" της γυναίκας. 10 με 12 κιλά είναι απόλυτα φυσιολογική και αναμενόμενη αύξηση βάρους σε μια εγκυμοσύνη και εξαφανίζονται λίγες εβδομάδες μετά τον τοκετό, εφόσον ανήκουν στο παιδί και όχι στην πολυφαγία της μητέρας. Τα παραπάνω από αυτά, ναι είναι λίπος και όντως μένουν αν η μητέρα δεν κάνει κάτι για να τα διώξει.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω απολυτως μαζι σου, γινομαι κι εγω εξαλλη με τη δικτατορια της αδυνατης που πλεον επεκτεινεται και στην εγκυμοσυνη, αφου απο παντου προβαλλεται το προτυπο της "αδυνατης εγκυουλας".

Μονο εμετο μου προκαλουν τα σχετικα αρθρα σε δηθεν γυναικεια περιοδικα (μονο τις γυναικες δεν υποστηριζουν) και τηλεοπτικες εκπομπες, οπου παρουσιαζουν την καθε δηθεν διασημη τονιζοντας ποσο αδυνατη καταφερε να παραμεινει παρα την εγκυμοσυνη της.

 

Τα παραπανω δημιουργουν ενα εξτρα αγχος στην εγκυο γυναικα και αντιμετωπισα περιπτωση φιλης οπου ο αντρας της την πιεζε καθημερινα να μην τρωει και να μη βαλει ει δυνατον καθολου βαρος, δινοντας της ως παραδειγμα τις ηλιθιες που κυκλοφορουν στα καναλια.

 

Ομως, εαν μια γυναικα ειναι υπερβαρη ή ακομα δυσκολοτερα, παχυσαρκη κατα την εναρξη της εγκυμοσυνης και οχι εξαιτιας αυτης, το πραγμα λιγο αλλαζει.

Βλεπεις υπαρχουν πολλες επικινδυνες καταστασεις και για τη μητερα και για το μωρο που συνδεονται με την παχυσαρκια κατα την κυηση.

Εκει ειναι ιατρικως επιβεβλημενο, οχι βεβαια να κανει η εγκυος στερητικες ή ακομα χειροτερα χημικες διαιτες για απωλεια βαρους, αλλα το να ακολουθησει μια ισορροπημενη και καπως περιορισμενη θερμιδικα διατροφη, που στην τελικη αναλυση καλο και στους δυο θα κανει.

 

Αυτα βεβαια πρεπει να τα αποφασισει γιατρος που παρακολουθει και οχι η εγκυος απο μονη της, με δεδομενο οτι τα παραπανω ακολουθουνται σε εγκυες που ο δεικτης μαζας σωματος υπερβαινει καποιο νουμερο, οχι σε καποιες που παρασυρμενες απο το κλιμα της εποχης θελουν να παρουν μονο τα 3 κιλα του μωρου:rolleyes:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι υπαρχουν διαιτολογοι οι οποιοι εχουν εμπειρια σε διατροφη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης οχι οτι δεν περνεις κιλα θα παρεις αλλα τα απαραιτητα για το μωρακι κι οχι ''περιττα''. εγω ειμαι στον 7 μηνα κι απο την αρχη με το εμαθα οτι ειμαι εγκυος πηγα πηρα την διαιτα με την προηποθεση να την κανω για να παραμεινω στα ωραια μου κιλα!!!! τζιφος!!!!!!!!! την κολλησα στο ψυγειο για λιγες μερες και μετα βρεθηκε στα σκουπιδια!!!!! οι λυγουρες ηταν πιο δυνατες!!!!!!! τωρα εχω παρει 15 κιλα και ειμαι σαν την παπια!!!!!!!! θα τρεξω μολις γεννησω τον μαραθωνιο να τα χασω θα ρθουν μερες πεινας το ξερω...προς το παρον λυγουρες-αυτοσυγκρατηση σημειωσατε 1-0....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι στην αρχή της κύησης μου....2 μηνών αισίως και όταν πήγα πρώτη φορά στον γιατρό να με δεί με ζύγισε και ήμουν αισίως 112 κιλά.....

 

Μου είπε ότι το σποράκι μου πάει τέλεια αλλά απο μένα θέλει:

 

Να χάσω τουλάχιστον 15 κιλά μέχρι την άλλη επισκεψη μου (1 μήνας περιθώριο)......να κόψω τα πάντα απο παχυντικά (αλάτια , σάλτσες, πίτες, γλυκά κλπ κλπ)...

 

Έχω φοβηθεί έχω αναστατωθεί και λέω γυρνώντας σπίτι "Μα καλά είναι τρελός? έγκυος γυναίκα θα χάσω 15 κιλά πως μέσα σε 1 μήνα?"

 

Κορίτσια μου την άλλη μέρα ακριβώς ξεκίνησαν οι αναγούλες και οι ανακατοσούρες και έχουν περάσει 11 μέρες απο τότε και έχω χάσει 5,5 κιλά...Δεν μπορώ να φάω απολύτως τίποτα όλη μέρα...ότι τρώω και ότι πίνω βγαίνει αμέσως....Απο την μια χάνω κιλά και δεν θα μου πεί τίποτα ο γιατρός απο την άλλη όμως νιώθω αδύναμη με τόσους εμετούς...

 

Δεν μπορώ να πιω σίδηρο και ασβέστιο γιατι είναι δωρον άδωρον και είμαι με 4 primperan την μέρα με το ζόρι και αυτα για να μου κόβουν λίγο τις αναγούλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη στενοχωριεσαι για το σιδηρο και το ασβεστιο, γιατι υπαρχει τεραστια πιθανοτητα να μην τα χρειαζεσαι καν.

Για να το ξεκαθαρισεις, σε μια επομενη εξεταση αιματος, ζητα να σου ελεγξουν σιδηρο ορου, φερριτινη και ασβεστιο.

 

Τωρα για τα κιλα, ισως σου ακουγεται λιγο υπερβολικος ο γιατρος, αλλα το να χασεις κιλα ειναι για το καλο σου, ωστε να μειωσεις τις πιθανοτητες για διαβητη εγκυμοσυνης, προεκλαμψια κλπ.

 

Θα σου ελεγα να παραμεινεις ηρεμη:)

Ουτε να πεσεις με τα μουτρα στο φαγητο ουτε και να τρελλαθεις ομως με τη ζυγαρια.

Μια υγιεινη διατροφη δεν εβλαψε ποτε κανεναν, ποσο μαλλον μια εγκυο και το μωρο της.

Οι ναυτιες και οι εμετοι σε αυτη τη φαση ειναι εντελως συνηθισμενοι και φαντασου οτι τα εχουν και γυναικες που ξεκινανε εγκυμοσυνη 55 κιλα και καμμια ζημια δεν παθαινουν.

 

Ευχομαι καλη συνεχεια:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

doultsinea σε παρακαλω επειδη αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα στειλε μου με πμκ τη διατροφη να τη μελετησω λιγο αν δε σου κανει κοπο.ευχαριστω εκ των προτερων

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια,εγω εβαλα 7 κιλα ειμαι22 εβδομαδων ακριβως...ο γιατροςμουειπε ναμην ανησυχω καθολου δνε ειναι λιπος,δενειναιπαχος και σε καμια περιπτωση δενμπορει ν ασυγκριθει η κατασταησ της εγκυμοσυνης μ ετης παχυσαρκιας,σκεφτειτε μονο το βαρο ςτου μωρου,αμνιακα υγρα,πλακουντας,κατακρατηση,πρηξιμο στηθους μητρα πουμεγαλωνει....μονο αυτα θα ειναι μεχρι το τελος 12 κιλ απεριπου...απλα οσομπορουμε να τρωμε υγιεινα ,μημα ςπιανουν υπερβολες...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πολύ σωστά και χρήσιμα όσα λέτε.Αυτό που προτείνω πάντα σε γυναίκες,κυρίως με πιεσμένο πρόγραμμα,είναι μία έξυπνη διατροφή με υποκατάσταση γευμάτων.Έχει επίσημα αναγνωριστεί,4 έρευνες δημοσιευμένες ΗΠΑ,Κίνα,Γερμανία (http://www.herbalifescience.com/research/clinical-study-ucla/) και 4 υπό εξέλιξη,πως η υποκατάσταση γευμάτων βοηθάει στον έλεγχο βάρους και στη διατήρηση υψηλών επιπέδων ενέργειας.

Φανταστείτε τον εαυτό σας στο απόλυτο καλύτερό του!

Παπαχαραλάμπους Βασίλης

Σύμβουλος Ευεξίας

mobile: 6946711157

web: www.future-nutrition.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 5 months later...

ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 132 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.ΠΗΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ.ΜΕ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΩ ΠΡΙΝ ΧΑΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2Ο ΚΙΛΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ 2 ΓΙΤΡΟΙ.ΕΧΩ ΥΨΟΣ 1,72 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΗ.ΕΧΩ ΦΟΒΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΩ...ΕΙΜΑΙ 32 ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΧΑΣΩ 10-15 ΚΙΛΑ.ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΗ?ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 132 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.ΠΗΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ.ΜΕ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΩ ΠΡΙΝ ΧΑΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2Ο ΚΙΛΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ 2 ΓΙΤΡΟΙ.ΕΧΩ ΥΨΟΣ 1,72 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΗ.ΕΧΩ ΦΟΒΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΩ...ΕΙΜΑΙ 32 ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΧΑΣΩ 10-15 ΚΙΛΑ.ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΗ?ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!!

γιατί να κάνεις το αντίθετο από αυτό που λένε οι γιατροί σου? Γιατί να κάνεις δίαιτα κατά τη διάρκεια της εγγυμοσύνης και όχι πρίν?

Τόση μανία έχεις που πρέπει να βάλεις τώρα μπρος για παιδί?

Βάζεις 3 μήνες μετά, δεν έγινε και τίποτε φοβερό.

Και μην ποντάρεις στο ότι δε θα το πιάσεις με τη μία και θα προλάβεις να χάσεις κιλά, κι γω παχύσαρκη ξεκίνησα προσπάθειες και δεν πρόλαβα να αδυνατίσω, μόνο να κόψω το τσιγάρο. Το παιδί ήρθε κατευθείαν.

Ομως όλοι οι γιατροί μου είχαν δώσει το πράσινο φως.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 132 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.ΠΗΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ.ΜΕ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΩ ΠΡΙΝ ΧΑΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2Ο ΚΙΛΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ 2 ΓΙΤΡΟΙ.ΕΧΩ ΥΨΟΣ 1,72 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΗ.ΕΧΩ ΦΟΒΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΩ...ΕΙΜΑΙ 32 ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΧΑΣΩ 10-15 ΚΙΛΑ.ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΗ?ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!!

 

Βασικά σκέψου ότι θα μείνεις ευκολότερα έγκυος αν χάσεις πρώτα μερικά κιλά!Και αφού το λένε οι γιατροί, κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Είναι πολλοί οι κίνδυνοι για τη μαμά και το μωρό όταν υπάρχει παχυσαρκία. Γιατί δεν πας τώρα σε διατροφολόγο, να χάσεις τα πρώτα 20 κιλά, να ξεκινήσεις προσπάθειες για παιδί και στο μεταξύ συνεχίζεις τη διατροφή σου και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...Και πιο εύκολα θα έρθει το μπεμπέ και πιο όμορφα θα νιώθεις εσύ και θα σκάτε και οι 2 από υγεία!Και από τα κιλά που ξεκινάς είναι πολύ εύκολο να χάσεις τα πρώτα 20. Μόνο που θα κόψεις αναψυκτικά και παχυντικά φαγητά, σε 2 μήνες θα τα έχεις χάσει!Άρα ξεκινάς τον Αύγουστο για μωρό, που είναι και θερμός μήνας (ερωτικά μιλώντας :oops:)!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μολις σημερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος στο 2 παιδακι.απο τη πρωτη εγκυμοσυνη το 2009 ακομα εχω τα κιλα. ειμαι 76 με 1,63 υψος.αν ειναι ευκολο θα ηθελα και εγω τη διατροφη που εκανες.

ευχαριστω πολυυυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα, ειμαι καινουργια εδω... δεν ξερω αν στελνω και σωστα αυτο το μηνυμα... Θα ηθελα αν μπορεις να μου δωσεις κι εμενα αυτη την διατροφη που εχεις... Γιατι εχω αγχωθει λιγο με τα κιλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...