Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχυπαλμία


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κοριτσια εχει καμια αλλη εντονους παλμους? να νοιωθει δηλαδη τον χτυπο της καρδιας ειδικα τα βραδυα κατα την διαρκεια του υπνου? πω πω πολυ σπαστικο να νοιωθεις την καρδια να βαραει σαν ντραμς ελεος! πηγα στον γιατρο αλλα μου ειπε ειναι φυσιολογικο λογο της εγκυμοσυνης.. αχ τι τραβαμε για να γινουμε μανες...

 

 

dev364pp___.png

 

 

preg.png

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να επιβαρυνθεί η καρδιά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς δουλεύει υπερωρίες αλλά αν έχουν ανέβει οι παλμοί σου πάνω από 95 το λεπτό ή έχει ανέβει η πίεση, μία βόλτα σε έναν καρδιολόγο δεν θα έκανε κακό. Αντίθετα θα σε ηρεμούσε. Τώρα αν έβλεπε το οτιδήποτε ίσως να σου έδινε κάποιο χαπάκι για ρύθμιση. Όπως και να έχει μην ανησυχείς. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη στην ίδια εβδομάδα με σένα (ετών 27) ξεκίνησα χαπάκι πίεσης πρωί και βράδυ γιατί είχε ανέβει. Κατά τα άλλα δεν υπήρξε άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

nat_left εχω πολυ χαμηλη πιεση .. το περρισοτερο που ανεβηκε ητανε 12 με 8 .. συνεχεια πμως εχω 6,5 με 10 πιεση εχω παει και στον καρδιολογο και μου εκανε υπερηχο τα βρηκε ολα καλα περαν του οτι εστελνε η καρδια περισοτερο αιμα και στροβιλιζοτανε κατι που ομως ειπε ολες οι εγκυες το εχουν λογο του οτι στελνει η καρδια περισοτερο αιμα.

παντως πολυ ενοχλητικο.. ισως να παιζει και το αγχος ρολο... α και οι παλμοι μου μεχρι 100 πανε της το ειπα καιειπε στην εγκυμοσυνη ταχυπαλμια αννοουμε πανω απο 110 παλμους.. οταν εχω ομως εντονους παλμους ειναι ακομα και οταν εχω 75 δλδ και χωρις ταχυπαλμια..

 

 

preg.png

 

 

dev364pp___.png

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ στην εγκυμοσύνη (και σε μικρότερη βδομάδα από σένα αφού γέννησα στην 35) είχα ταχυπαλμίες πάνω από 100-110 παλμούς και πιεση φυσιολογική. Ο γιατρός μου με ρώτησε αν είχα κάποιο πρόβλημα πριν και μου είπε ότι προέρχεται από την εγκυμοσύνη και θα περάσει μετά. Και όντως πέρασε μόλις γέννησα. Ήταν πάντως πολύ σπαστικό γιατί μου "κοβόντουσαν" τα πόδια και ένιωθα πολύ αδύναμη όταν ανεβαίναν οι παλμοί. Ήταν και καλοκαίρι...

 

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω μια απο τα ιδια και θεωρουμαι και υποτασικο ατομο λογω αναιμιας..ειχα παντα προβλημα με το θεμα των εντονων παλμων μεχρι και τριπλεξ καρδιας ειχα κανει γιατι ειχα εναν αντανακλαστικο ηχο χαμηλο στο λαιμο που με ανησυχουσε..τελικα οφειλοταν στην αυξηση των καρδιακων παλμων λογω των αναγκων της κυησης..και μεχρι τωρα δειχνουν ολα καλα ουτε εχει τεθει θεμα υψηλης πιεσης..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ταχυπαλμία κάπου και που και μου τη δίνει απίστευτα. Η πίεσή μου είναι μια χαρά αλλά ο γιατρός μου, συνέστησε (για να μην πω απαίτησε) να παω σε καρδιολόγο για καρδιογράφημα και τρίπλεξ. Και τα δυο ήταν καθαρά επομένως δεν ανησυχώ. Κάνω υπομονή και περνάει :)

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

αφηστε τα κοριτσια μαυρα χαλια .. και εχθες το βραδυ ετσι χτυπουσε λες και θα πεταγοταν εξω και δεν μπορουσα να κοιηθω.. πω πω πολυσπαστικο ε.. ελπιζω οταν θα γεννησω να ησυχασω.. και εγω ετσι και στον λαιμο νοιωθω να μου χτυπαει και παντου.. δεν ξερω αν μου εχει κανει τριπλεξ η γιατρος.. μου εκανε ηλεκτροκαρδιογραφημα ηπερυχο και μου εβαλε και ντοπλερ.. το τριπλεξ τι ειναι βρε κοριτσια?

 

 

dev364pp___.png

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To triplex είναι ο υπέρηχος καρδιάς. Κάνε υπομονή και εάν δεις ότι δεν αντέχετε μια επίσκεψη σε καρδιολόγο δεν βλάπτει. Μπορεί να σου δώσει κανένα χαπάκι και να ηρεμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερα.....

Και εγω σημερα το πρωι εχω ταχυκαρδιες... μετραω τους σφυγμους μου και ειναι γυρω στους 110 με 112. Μιλησα με τον γυναικολογο μου, ειπε να το παρακολουθω και να μιλησω με τον ενδοκρινολογο μου για να δουμε μηπως πρεπει να αλλαξω την δοση απο το χαπακι του θυροειδη... εχω αγχωθει πολυ...........

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω κοριτσια εχω ταχυπαλμιες και ειμαι στον 6ο.εχω μεχρι 100 παλμους.και εγω νιωθω την καρδια μου να χτυπα δυνατα.αφου μερικες φορες οταν ξαπλωνω κουνιεμαι ολοκληρη απο τους χτυπους και αλλες φορες με χτυπαει μεσα στα αυτια ο ηχος.προχτες που πηγα στον γιατρο μου του το ειπα και μου ειπε να παω σε καρδιολογο να το ελενξω και μου εγραψε να κανω και εξετασεις για τον θυροειδη μου.η πιεση μου ειναι συνεχεια 10 η μεγαλη και 6 η μικρη.ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειναι πολυ εκνευριστικο να ακους τοσο δυνατα την καρδια σου στα αυτια.και εγω κουνιεμαι μερικες φορες.αφου νομιζω οτι κανει σεισμο.απλα σκεφτομαι τωρα οτι με το παραμικρο με πιανει ταχυπαλμια.....αν με πιασουν με το καλο πονοι να γεννησω δεν θα αντεξω απο τον φοβο μου.θα σπασει η καρδια μου.με ανησυχει αυτο.

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδια εγω εχω μονιμες ταχυκαρδιες σε φαση να φοβαμαι να μενω μονη μου χρονια τωρα,αποφασισα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου να επισκεφτω τον καρδιολογο να μου πει τι γινεται ,ευτυχως μου τα εβγαλε ολα καλα και μου ειπε οτι θα ειναι πιο εντονη τωρα στην εγκυμοσυνη οταν με πιανει βαραει παντου ο παλμος και στα αυτια,μου ειπε οτι ειμαι πολυ αγχωδεις αλλα δεν μπορω να το ελεγξω

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ακριβώς τα ίδια με την ERIANTON. Επιπλέον εγώ έχω εδώ και χρόνια και αρρυθμίες κι έχω βάλει και χόλτερ. Τώρα όλα έχουν επιδεινωθεί βέβαια. Εμένα κάθε πρωί με πιάνει η ταχυπαλμία και βαράω 90-110. Η πίεση είναι νορμάλ, 11-12 μεγάλη 7-7,5 η μικρή. Επιπλέον να ξέρετε ότι κι χαμηλός αιματοκρίτης παίζει το ρόλο του.

 

Εγώ πάλι φοβάμαι τον τοκετό με όλα αυτά. Σύζητάμε με τον άντρα μου την καισαρική αλλά τελικά ο γιατρός θα κρίνει.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας μελλοντικες μαννουλες..Ειμαι εγκυος το δευτερο μωρακκι μου και ειμαι στον 4ο μηνα.Το προβλημα μου ειναι οτι καθε ορωι που ξυπναω,ο,τι και αν φαω θα με πιασειο ταχυκαρδια εντονη και καουρα στο στομαχι μεχρι το μεσημερι περιπου.Δεν το μπορω καθολου..Εδω και 8 μερες καθε πρωι το ιδιο.Το εχει παθει καμια απο εσας?

Link to comment
Share on other sites

Αnna μου εγώ θα έλεγα να μην ανησυχείς καθόλου για τις ταχυκαρδίες.Από οτι είδα και σε άλλη συζήτηση τις έχουν κι άλλες μανούλες και εγώ επίσης.Το πρωί κάποιες φορές αλλά και κάποιες άλλες στιγμές της ημέρας.Θα έλεγα να μην σηκώνεσαι απότομα και αφού πάρεις το πρωινό σου να ξεκουράζεσαι λίγο μετά και να μην κουράζεσαι αμέσως.Ανέφερέ το και στο γιατρό σου αν θες αλλά το πιο πιθανό είναι να σου πει ότι είναι λόγω του ότι το μωρό αντλεί περισσότερο αίμα και καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη μας όλο και κάποια νέα συμπτώματα θα έμφανίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ναι κουκλα μου ειναι πολυ συνηθισμενο , και ταχυπαλμιες και καουρες . Εγω ειχα και παρα πολλες εκτακτες αρρυθμιες που με ειχανε τρομαξει παρα πολυ και τρεχαμε . Αμα παραυτα ειναι κατι που σε φοβιζει και μονο για να σου φυγει η ιδεα (που ειναι το ημιση του παντος) πηγαινε σε ενα καρδιολογο να σου πει οτι εισαι καλα για να απολαυσεις την εγκυμοσυνη χωρις αγχος .

Link to comment
Share on other sites

Με τρομαζει πολυ βρε κοριτσια εχω και απο μονη μου κατι φοβιες ψυχολογικου χαρακτηρα και τρομαζω πολυ.Εχω και χαμηλο αιματοκριτη βεβαια 28 ειναι τωρα και μαλλον πρεπει να εχει σχεση και αυτο ε?

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου δεν εισαι η μονη και εγω ειχα πολλες ταχυπαλμιες και αρρυθμιες στην εγκυμοσυνη και ακομα εχω λογο θυροειδη πες το στον γυναικολογο σου,πιθανοτατα θα σε στειλει και σε καρδιολογο(εμενα με εστειλε και δεν ειχα τπτ)Σιγουρα ειναι λογο εγκυμοσυνης και ο χαμηλος αιματοκριτης μπορει να φταιει,πες του τα οχι τπτ αλλο για να ηρεμησεις εσυ και να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου Ευχομαι με το καλο:mrgreen:

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια κι εγώ παθαίνω ταχυκαρδίες κάποιες φορές, έτσι στα ξαφνικά εκεί που κάθομαι. Πολλές φορές αισθάνομαι και ταχυπαλμία στην κοιλιά, σαν να ακούω μια δεύτερη καρδιά στο μέρος της κοιλιάς. Το έχει καμιά αυτό. Θέλω να το πω στο γιατρό. Επίσης, εάν αγχωθώ, εάν στεναχωρηθώ, εάν είμαι κακόκεφη νιώθω ότι το παιδί δεν εμφανίζεται καθόλου. Αυτό το μήνα μου προέκυψε και το άλλο, με πιάνουν πόνοι στο στέρνο πολλοί έντονοι, ιδίως όταν σκέφτομαι τα περί γέννας και θηλασμού που με αγχώνουν πολύ αυτό είναι ένα σύμπτωμα που το έχω χρόνια τώρα και μου εμφανίζεται σε στιγμές που είμαι πολύ τσιτωμένη). Το ίδιο παθαίνω και όταν βλέπω τηλεόραση και το έργο είναι περιπέτεια με αγωνία κτλ. Τότε καταλαβαίνω ότι το παιδί κάνει σαν τρελό και με πιάνει ταχυπαλμία. Όπότε έκοψα τις ταινίες και βλέπω μόνο κωμωδίες. Τις τελευταίες ημέρες είμαι πιο ήρεμη και προσπαθώ να μην σκέφτομαι διάφορα που με στεναχωρούν.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο αιματοκριτης ειναι 28 απο μονος του ειναι αιτια να εχεις ταχυπαλμιες. Ειναι απολυτως φυσιολογικο εξαιτιας του χαμηλου αιματοκριτη. Προσπαθησε να μην κουραζεσαι και να ελεγχεις που και που αν εχει πεσει κι αλλο. Ολα καλα να σου πανε!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα μήνα ο αιματοκρίτης ήταν 33. Σήμερα έκανα πάλι αιματολογικές και θα τις πάρω τη Δευτέρα, οπότε θα δω εάν είναι θέμα αιματοκρίτη. Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...