Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ταχυκαρδια και θυρεοειδης


Recommended Posts

αυτες τις μερες δεν αισθανομουν καλα.. ενιωθα ταραχη και ειχα ταχυκαρδιες... στα καλα καθουμενα, μπορει να εβλεπα τηλεοραση ας πουμε, ή στον υπνο μου..

 

πηγα σε καρδιολογο (οντας σιγουρη πως εχω παθει εμφραγμα και χτυπαω τη πορτα του αγιου πετρου, και απλα το επιβεβαιωνει ο γιατρος :rolleyes: )

 

ο οποιος γιατρος, μετα απο καρδιογραφημα, τριπλεξ, πιεσεις, ρεκτιφιε, λαδια, μπουζι, πλατινες, δισκοφρενα... μου ανακοινωσε οτι απο καρδια σκαω απο υγεια... μοντελο για βιτρινα η καρδια μου.... :cool:

 

 

μου ειπε ομως να τσεκαρω θυρεοειδη..

μου εξηγησε πως πολλες φορες ανωμαλια στο θυρεοειδη προκαλει αισθηση ταχυπαλμιας (το εχω αυτο), ξηροδερμια (κι αυτο), κρυα χερια (αυτο κι αν εχω), ευσυγκινησια (κλαιω ακομα κι αν στραβοκολλησω τη πανα της μικρης :oops: ) και διαφορα αλλα..

 

πηρα τηλεφωνο στο ικα να κλεισω ραντεβου για εξετασεις και μου δωσανε ημερομηνια 17 Ιανουαριου (του 2010, φανταζομαι.... :roll: )

 

 

εχετε αναλογη εμπειρια με θυρεοειδη?

ισχυουν τα συμπτωματα?

 

πριν την εγκυμοσυνη σιγουρα δεν ειχα προβλημα.. παιζει να ειναι προβλημα που δημιουργηθηκε στην εγκυμοσυνη και δεν το πηρα ειδηση εγκαιρως?

 

αν ξεκινησει καποιος χαπι για ρυθμιση θυρεοειδους, το παιρνει ισοβιως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φυστικακι μου,

Οταν ξεκινησαμε προσπαθειες για μωρο και δεν επιανα η γυναικολογος μου ειπε να κανω εξετασεις για θυροειδη, οι οποιες δειξαν πως δεν εχω.

 

Οσο για αυτα τα συμπτωματα που λες τα ειχα και τα εχω και μαλλον θα με κυνηγουν μια ζωη.

 

Τι εξετασεις θα κανεις στο ικα?

Γιατι οταν σε ψαχνουν για θυροειδη κανεις αιματολογικες και ενα υπερηχο.

Οι αιματολογικες γινονται καποια μερα του κυκλου.

Την 4η αν θυμαμαι καλα και για αυτο δεν μου ειχαν κλεισει ραντεβου.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ομως να τσεκαρω θυρεοειδη..

μου εξηγησε πως πολλες φορες ανωμαλια στο θυρεοειδη προκαλει αισθηση ταχυπαλμιας (το εχω αυτο), ξηροδερμια (κι αυτο), κρυα χερια (αυτο κι αν εχω), ευσυγκινησια (κλαιω ακομα κι αν στραβοκολλησω τη πανα της μικρης :oops: ) και διαφορα αλλα..

 

Xμ... ξέχασε να σου πει και κάτι πάρα πολύ σημαντικό....ότι ίσως είναι και από στρες...

εγώ ας πούμε έχω νευροπίεση και εκτός του ότι η "μικρή" ανεβαίνει στο full και έχω όλα τα παραπάνω εκτός από ευσυγκινισια, ανεβάζω και κάτι παλμούς 103/λεπτό....

επίσης αν αποφάσισες να το ψάξεις ( εγώ ακόμη δεν αποφάσισα,θα πάω αδιάβαστη στον Αγιο Πέτρο ) καλό θα ήταν να επισκεφτείς και γιατρό για το κυκλοφοριακό, αγγειολόγο.....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα τι εξετασεις!!! πηρα τηλ στο ικα, και μου εκλεισαν ραντεβου, προφανως θα με δει καποιος γιατρος πρωτα να μου παρει ιστορικο και μετα θα μου γραψει εξετασεις...

 

αν δεν ειναι θυρεοειδης παντως, θα πρεπει να παω να δω καναν νευρολογο/ψυχιατρο!!!! δεν εξηγειται αλλιως ολο αυτο που νιωθω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόοον...........

 

Συμπτώματα...ταχυκαρδίες ξαφνικά και αναπάντεχα, αίσθημα πνιγμού σαν να με πίανουν απο το λαιμό ή σαν να στενεύει το κολιέ ένα πράγμα, ξαφνική ταραχή, νεύρα, ψαχουλεύω το λαιμό μου και "πίανω" κάτι να φουσκώνει, κλπ.

 

Σίγουρη οτι κάτι κακό έχω.......στα όρια του πανικού και της κατάθλιψης......

πάω σε γιατρό, μου γράφει ένα κάρο εξετάσεις και για θυροειδή.........

πάω να δώσω αίμα.............και από την ώρα που βγήκα από το μικροβιολογικό...guess what!...κανένα σύμπτωμα, τίποτα, για μέρες όλα καλά.

 

Βγαίνουν οι εξετάσεις όλα οκ!.

 

Απάντηση συζύγου........." στα' λεγα εγώ! Μόνο ψυχίατρο χρειάζεσαι!""

 

fistikaki cool.........όλα καλά θα πάνε.......

κάτι η ηλικία (η ποιά?!), κάτι η κούραση, κάτι το άγχος, κάτι το μυαλό .........όλα παίζουν.

«Ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα.»

Theodore Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

παντως μπορει να ειναι και θυροειδης γιατι αυτα που περιγραφεις ειναι συμπτωματα του.εγω το ανακαλυψα τυχαια 19 χρονων και απο τοτε παιρνω χαπια.ειμαι ομως απο τις τυχερες γιατι το παρακολουθω και δεν εχω αλλα προβληματα.το χαπι θα το παιρνω για ολη μου τη ζωη αλλα δεν εχει μακροπροθεσμες παρενεργειες αρα ολα καλα.στο ικα ξερω οτι αργουν να βγουν οι απαντησεις τουλαχιστον ετσι γινεται εδω που μενω[ειμαι απο κορινθο].παντως και να ειναι μη φοβασαι,εδω εμεις εχουμε οικογενειακος.εγω και οι 2 κορες μου

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fistikaki μου, εγώ έχω θυρεοειδή, θα παίρνω χαπάκι για μια ζωή και έχω όλα τα συμπτώματα που έχεις και εσύ (και την ευσυγκινησία, κλαίω ακόμα και για το πόσο νόστιμη είναι η πάστα π.χ.). Συνάμα όμως έχω και απίστευτο στρες οπότε διπλασιάζεται το κακό με εμένα. Οι σφυγμοί μου είναι μονίμως πάνω απο 100, ενώ η πίεσή μου είναι φυσιολογική. Ταχυκαρδίες τρελλές (μία περίοδο με έπιαναν συνέχεια, όλη μέρα κάθε μέρα για κανένα μήνα), πήγα σε καρδιολόγο και η πρώτη του ερώτηση ήταν αν έχω θυρεοειδή. Πέρα απο καρδιογράφημα δεν μου έκανε τίποτα άλλο γιατί όπως μου είπε χαρακτηριστικά "ΜΙα ζωή τον θυρεοειδή θα πληρώνεις". Σε καρδιολόγο που είχα πάει παλαιότερα μου έκανε και υπέρηχο καρδιάς, και αυτός μου είπε να τσεκάρω τα χάπια του θυρεοειδή μου.

Δυστυχώς, το άγχος είναι ο χειρότερος σύμβουλος και στο λέω εγώ που αυτή τη στιγμή παίρνω αγχολυτικά. Εχω και τον θυρεοειδή και .... άστα να πάνε! Αλλά μην ανησυχείς! Οποιου του μέλλει να πνιγεί ποτέ του δεν πεθαίνει! Και... δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη επίσης!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα!!!

στην εγκυμοσυνη ανακαλυψα κι εγω πως εχω θυρωειδη. Απο τοτε παιρνω χαπι. Απο συμπτωματα δεν ειχα τιποτα ποτε. τουλαχιστον δεν το ειχα παρατηρησει. Το θυροειδη το παρακολουθουσα και πριν αμα εχω, λογο μεγαααααλου ιστορικου στην οικογενεια. Προσωπικα μου φαινεται σαν μια απλη συνηθεια καθε πρωι να παιρνω το χαπι μου. Απο και και περα σαν μη τρεχει τιποτα. Τωρα ειναι να ξανα κανω εξετασεις να δω πως παει... Εξαλλου ανωμαλιες στο θυρωειδη εχουν πολλοι ανθρωποι. καποιοι δε το ξερουν καν...

Στο ικα σου γραφουν εξετασεις, τις κανεις και βγαινουν σε δεκα μερες. ισχυει για ολες τις ορμονικες αυτο το δεκαημερο.

Μην ανησυχεις παντως!! ολα καλα θα πανε. και διωξε καθε ιχνος αγχους απο πανω σου. μονο αναποδιες φερνει...

καλα αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

fistikaki και στα υπόλοιπα κορίτσια, καλησπέρα, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ & ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Λοιπόν, από 15 χρονών έχω όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις και μάντεψε ναι, έχω θυροειδή. Από αυτή την ηλικία, παίρνω το χάπι και θα το παίρνω ισοβίως.

Το άγχος είναι ο χειρότερος σύμβουλος για το θυροειδή. Στο γράφω, γιατί από τότε που γέννησα, ζω μαζί και με αυτό. Κοινώς, "βράστα Χαράλαμπε".

Για το θυροειδή, ασχολούνται οι ενδοκρινολόγοι, οπότε, μάλλον, (γιατί Ι.Κ.Α. είναι αυτό) εκεί σου έκλεισαν ραντεβού. Οι εξετάσεις που θα σου δώσει (λογικά πάντα) είναι αιματολογικές (έλεγχος ορμονών, δεν σου γράφω τους όρους για να μην σε ζαλίσω, εάν θέλεις, πάντως, ευχαριστώς) κι έναν υπέρηχο. Ίσως, το πιο πιθανό, να σου πει να τις κάνεις και συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου. Αυτός θα κρίνει. Πάντως, ανάλογα με τις απαντήσεις, θα πρέπει να ελέγχεσαι συχνά, δηλάδη κάθε τρίμηνο, εξάμηνο ή χρόνο. Αυτός θα κρίνει.

Δεν είναι κάτι φοβερό. Απλά, θέλει την προσοχή του. Διαφορετικά, γίνεται πολύ κακό. Το έχω δει κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

φιστικακι μου εγω ειμαι παθουσα. Μετα τη γεννηση του πρωτου γιου μου ειχα ανεβασμενη πιεση, ταχυπαλμιες, τρεμουλο και δεκατα.... νόμιζα ότι κατι πολυ κακο συνεβαινε.

Τελικα ειχα ενα αυτοανοσο που λεγεται graves disease. Αυτο προκαλει υπερθυρεοειδισμο και καμια φορα οφθαλμοπαθεια.

Ηταν δυσκολο να ρυθμιστει με χαπια (έπρεπε να παιρνω αντιθυρεοειδικα και όχι τ4 τα οπόια ειναι πολυ τοξικα), δυσκολευτηκα ακετα και στο τελος προχωρησα σε θυρεοειδεκτομη.

Μετα από αυτο παιρνω τ4 εφ΄όρου ζωης. Και περαν τουτου δεν εχω αλλο θεμα. Εκανα και το δευτερο αγορακι μου χωρις κανενα προβλημα.

Οπότε καταληγουμε ότι και προβλημα στο θυρεοειδη να εχεις, και ακομη από τις πιο δυσκολες περιπτωσεις όπως ήταν η δικη μου, δεν ειναι κατι ιδιαιτερα σοβαρο. Ρυθμιζεται χωρις να επηρεαζεται η ζωη σου.

Αν και κατι μου λεει ότι σε εσενα απλα χτυπησε την πορτα η κουραση και το αγχος

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 34, πατημενα (στο λαιμο! :? )

 

 

ξερουμε ποια μερα του κυκλου πρεπει να γινουν οι εξετασεις?

 

μηπως τις κανω τωρα, που περιμενω να αδιαθετησω.. (μη χανω και χρονο, να ξερω, αν δεν εχω προβλημα στο θυρεοειδη, να ψαχτω αλλιως -εμοτικον πολυ ευτυχισμενο, ευδιαθετο, στην κοσμαρα του, πινει μια πινα κολαντα ενω γυρω του επικρατει το χαος... λεξοτανιλ I love you!!! :mrgreen::mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι, φυστικάκι, όντως ο θυροειδής κάνει τέτοια. Εμένα μου ανέβαζε την πίεση και λιποθυμούσα μέσα στους δρόμους! Τσέκαρέ το να σιγουρευτείς.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω τον θυρεοειδή μία δεκαετία και κάνω εξετάσεις 1-2 φορές τον χρόνο, δεν μου έχει πει ο γιατρός να τις κάνω συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου. Δεν το ήξερα αυτό. Λογικά, όποτε θες πας και κάνεις. Η δικιά μου είναι νόσος του Χασιμότο, κοινώς θυρεοειδίτιδα (είχα κάποιους όζους μικρούς αρχικά αλλά τους πρόλαβα σε αρχικό στάδιο και μου το γύρισε σε θυρεοειδίτιδα).

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι νόσος του Χασιμότο[...].

 

Kι εγώ Χασιμότο έχω και υποθυρεοειδισμό. Έχω κι έναν όζο που παρακολουθώ με υπέρηχο κάθε έξι μήνες. Ποια μέρα του κύκλου σου είπε ότι πρέπει να γίνονται εξετάσεις?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

fistikaki μπορεί πράγματι αυτά τα συμπτώματα να είναι από τον θυροειδή αλλά μπορεί και όχι. Τσέκαρε εσύ για καλού και κακού το θυροειδή και αν δεν είναι κοίτα απλά να ηρεμήσεις από το αγχος.

Για το θυροειδή τώρα. Μη φοβάσαι, δε πεθαίνεις μέχρι το ραντεβού σου (ο Αγ. Πέτρος θα περιμένει παααααααααααααααααααααααααρα πολύ!). Η ημερομηνία δεν είναι μακρινή είναι όμως Κυριακή (το ξέρω σίγουρα γιατί θα κάνω παρτυ στα μικρά μου εκείνη τη μέρα), οπότε τσεκαρέ το. Και τίποτα να μην έχεις εγώ θα σου πρότεινα μια φορά το χρόνο προληπτικά να το τσεκάρεις γιατί ο θυρ/δης μας προτιμά εμάς τις γυναίκες. Αν έχεις θα παίρνεις το χαπάκι σου και μια χαρά (αυτό το κάνει και η μισή Ελλάδα).

Αν δεν έχεις τώρα και που θα σου πω να κουλάρεις γενικά, θα το κάνεις; Εγώ πάντως δε το έχω καταφέρει. Προσπαθώ όμως, προσπάθησε και εσύ γιατί στην ηλικία μας το αγχος θα μας χτυπήσει κάπου.

Γενικώς ο θυροειδής είναι κάτι που και πρόβλημα να έχεις ζεις, ζεις με αυτό μια χαρά. Αλλες ανίατες αρρώστιες είναι άσχημες ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πιεση εχω 6-9μιση :roll:

 

και παλμους 65!!!!! ουτε βρεφος!!!!

 

 

αγχος εχω απιστευτο... αλλα παντα, ειχα... δεν ειναι καινουργιο!!

 

Οταν λες πιεση 6-9μιση τι εννοεις? 6 της καρδιας και 9 1/2 η μεγαλη? Δεν ειναι μικρες? Επισης 65 παλμους ειναι πολυ?

 

Εγω εχω κατι πρωτοτυπο .:lol: Υποθυρεοειδισμο με ταχυκαρδια (φτανω 100-120 παλμους) .

Γνωμη μου ελενξε οσα λενε και πολυ καλα εκανε ο γιατρος και σε προετρεψε. Συνηθως αποκλειεις τα παντα πριν καταληξεις σε αγχος. Θα ηταν ανευθυνο απο μερους του να πει απλα "αγχος" χωρις να εχει ελενξει και αποκλεισει τα υπολοιπα.

Το αν ειναι χρονιο ή οχι θα το δειξουν τα αποτελεσματα. Μονο τοτε θα ξερεις αν εχεις και αν θα παιρνεις για παντα χαπι.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

 

ξερουμε ποια μερα του κυκλου πρεπει να γινουν οι εξετασεις?

 

μηπως τις κανω τωρα, που περιμενω να αδιαθετησω.. (μη χανω και χρονο, να ξερω, αν δεν εχω προβλημα στο θυρεοειδη, να ψαχτω αλλιως -εμοτικον πολυ ευτυχισμενο, ευδιαθετο, στην κοσμαρα του, πινει μια πινα κολαντα ενω γυρω του επικρατει το χαος... λεξοτανιλ I love you!!! :mrgreen::mrgreen: )

Οι αιματολογικες εξετασεις για τον θυρεοειδη γινονται οποιαδηποτε μέρα, οι ορμονικες ή ορμονολογικες εξετασεις (πχ. για οιστρογονα προγεστερονη κ.λ.π) γινονται συγκεκριμενες μερες του κυκλου. Οταν θα σου γραψει ο γιατρος εξετασεις αιματος τις: Τ3 Τ4 ΤSH να ζητησεις να σου γραψει και τα αντισωματα θυρεοειδους anti tpo, anti tpg τα αναφερει πιο πριν μια κοπέλα, γιατι μπορει οι ορμονες σου να ειναι στα φυσιολογικα ορια, αλλα τα αντισωματα να εχουν ξεφυγει και τοτε θελει παλι ελεγχο και προσοχη.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εδω ειμαστε... ειχα ξεχασει οτι ειχα ανοιξει και αυτο το θεμα...

 

εκανα εξετασεις, για θυεροειδη...

 

μου βρηκαν παρα πολυ αυξημενο anti tg.. τι στην ευχη ειναι αυτο? ολα τ αλλα απολυτα φυσιολογικα, το ιδιο και ο υπερηχος θυρεοειδους

Link to comment
Share on other sites

εδω ειμαστε... ειχα ξεχασει οτι ειχα ανοιξει και αυτο το θεμα...

 

εκανα εξετασεις, για θυεροειδη...

 

μου βρηκαν παρα πολυ αυξημενο anti tg.. τι στην ευχη ειναι αυτο? ολα τ αλλα απολυτα φυσιολογικα, το ιδιο και ο υπερηχος θυρεοειδους

 

εχω κ εγω προβλημ με το θυοειδη.ο υπρηχς ειναι για οζους.μαλλον δε εχεις.ισως παρεις καποιο χαπακι,δεν ειναι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επειδή είμαι και εγώ στο club και αντιμετωπίζω πρόβλημα με το θυρεοειδή τα τελευταία 5,5 χρόνια έχω να σου πω οτι εφόσον οι ορμόνες σου είναι εντός φυσιολογικών ορίων ο θυρεοειδής σου δεν έχει κανένα πρόβλημα προς το παρόν λειτουργεί σωστά, η ύπαρξη αυξημένων αντισωμάτων μας δείχνει οτι ο οργανισμός για κάποιο λόγο που κανένας δεν γνωρίζει δημιουργεί αντισώματα που καταστρέφουν τον θυρεοειδή και σιγά-σιγά τον απορυθμίζουν σε περίπτωση όμως που οι ορμόνες δεν έχουν απορυθμιστεί απ' όσο γνωρίζω απλά συνίσταται παρακολούθηση και τίποτε άλλο.Φάρμακα ή ορμόνη δίνονται μόνο εφόσον έχει προκληθεί ζημιά και οι ορμόνες έχουν απορρυθμιστεί. Βέβαια την τελική γνώμη θα την πεί ο γιατρός σου αλλά έτσι πιστεύω οτι είναι καθώς και η αδελφή μου έχει φυσιολογικές ορμόνες αλλά αυξημένα αντισώματα και βρογχοκήλη και το μόνο που κάνει είναι παρακολούθηση, τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...