Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΟΣ και ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

Επειδή κόλησα στρεπτόκοκο (στις αμυγδαλές)

ήθελα να ρωτήσω:

 

Mήπως το μικρόβιο περνάει και στο γάλα μου?

 

Η παθολόγος μου είπε οτι καλό θα ήταν να περιμένω 2 ημέρες

για να με πιάσει η αντιβίωση

και μετά να θηλάσω.

 

Η μαία μου, μου είπε οτι αυτό δεν ισχύει.

Οτι αφού το μικρόβιο ήταν στο λαιμό μου, δεν περνάει στο γάλα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή κόλησα στρεπτόκοκο (στις αμυγδαλές)

ήθελα να ρωτήσω:

 

Mήπως το μικρόβιο περνάει και στο γάλα μου?

 

Η παθολόγος μου είπε οτι καλό θα ήταν να περιμένω 2 ημέρες

για να με πιάσει η αντιβίωση

και μετά να θηλάσω.

 

Η μαία μου, μου είπε οτι αυτό δεν ισχύει.

Οτι αφού το μικρόβιο ήταν στο λαιμό μου, δεν περνάει στο γάλα μου.

Υπάρχει μια πιθανότητα μικρή φυσικά το μικρόβιο να περάσει στο αίμα σου και απο εκεί στο γάλα.Γι'αυτο σου είπε η γιατρός να περιμένεις δύο μέρες.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια πιθανότητα μικρή φυσικά το μικρόβιο να περάσει στο αίμα σου και απο εκεί στο γάλα.Γι'αυτο σου είπε η γιατρός να περιμένεις δύο μέρες.

 

Το μωρό έχει έρθει ήδη σ' επαφή με το μικρόβιο και μόνο που το κρατάς αγκαλιά και το φιλάς! Το να σταματήσεις να το θηλάζεις μπορεί να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο για το μωρό γιατί του στερεί τη μόνη προστασία που έχει ενάντια στη λοίμωξη που περνάς!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια πιθανότητα μικρή φυσικά το μικρόβιο να περάσει στο αίμα σου και απο εκεί στο γάλα.Γι'αυτο σου είπε η γιατρός να περιμένεις δύο μέρες.

 

Aυτό το έχω διαβάσει κι εγώ οτι ο στρεπτόκοκος

μπορεί να περάσει και στο αίμα. :?

 

Γιαυτό και αναγκαστικά πήραμε αντιβίωση.

 

Το μωρό έχει έρθει ήδη σ' επαφή με το μικρόβιο και μόνο που το κρατάς αγκαλιά και το φιλάς! Το να σταματήσεις να το θηλάζεις μπορεί να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο για το μωρό γιατί του στερεί τη μόνη προστασία που έχει ενάντια στη λοίμωξη που περνάς!

 

Ευτυχώς έχω τράπεζα μητρικού γάλακτος στην κατάψυξη,

και της δίνω απο αυτό το γάλα με το μπιμπερό.

 

Τελειώνει όμως σιγά-σιγά....

και σκέφτομαι μήπως το καταναλώνω άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Soevan07, ακόμα και αν ο στρεπτόκκοκος ή η συμβατή αντιβίωση περνούν στο γάλα, η ποσότητα τους δεν είναι αρκετή για να βλάψουν το μωρό. Αντιβίωση συμβατή με το θηλασμό σημαίνει ότι είναι ασφαλής για το μωρό.

 

Οι αντενδείξεις για τον θηλασμό σύμφωνα με την Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής είναι πολύ συγκεκριμένες και αναφέρονται εδώ

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

Δεν βλέπω πουθενά αναφορά για στρεπτόκκοκο, η μαία και ο παθολόγος αυτοσχεδιάζουν.

 

Και σύμφωνα με τον αγαπητό μας Dr Jack Newman

Bacterial infections (such as "strep throat") are also not of concern .......

http://pediatrics.about.com/library/breastfeeding/blbreastfeedingk.htm

 

Μην δίνεις γάλα από την κατάψυξη γιατί το μωρό σου χρειάζεται το γάλα που παραγεις τώρα : το γάλα που παραγεις τώρα έχει "φρέσκα" αντισώματα για τον στρεπτόκοκο τα οποία χρειάζεται το μωρό αν έχει κολλήσει. Το γάλα της κατάψυξης μπορεί και να μην τα έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς έχω τράπεζα μητρικού γάλακτος στην κατάψυξη,

και της δίνω απο αυτό το γάλα με το μπιμπερό.

το μπιμπερό, ακόμα και αν έχει μητρικό γάλα, δεν προστατεύει το μωρό περισσότερο από τον θηλασμό, το αντίθετο μάλιστα αν χρησιμοποιείς γάλα από την κατάψυξη . Εσύ πώς κόλλησες; Και μόνο που το αγκαλιάζεις και του μιλάς μπορεί να κολλήσει (όπως όλοι μας)

Link to comment
Share on other sites

Soevan07, ακόμα και αν ο στρεπτόκκοκος ή η συμβατή αντιβίωση περνούν στο γάλα, η ποσότητα τους δεν είναι αρκετή για να βλάψουν το μωρό. Αντιβίωση συμβατή με το θηλασμό σημαίνει ότι είναι ασφαλής για το μωρό.

 

Οι αντενδείξεις για τον θηλασμό σύμφωνα με την Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής είναι πολύ συγκεκριμένες και αναφέρονται εδώ

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

Δεν βλέπω πουθενά αναφορά για στρεπτόκκοκο, η μαία και ο παθολόγος αυτοσχεδιάζουν.

 

Και σύμφωνα με τον αγαπητό μας Dr Jack Newman

 

http://pediatrics.about.com/library/breastfeeding/blbreastfeedingk.htm

 

Μην δίνεις γάλα από την κατάψυξη γιατί το μωρό σου χρειάζεται το γάλα που παραγεις τώρα : το γάλα που παραγεις τώρα έχει "φρέσκα" αντισώματα για τον στρεπτόκοκο τα οποία χρειάζεται το μωρό αν έχει κολλήσει. Το γάλα της κατάψυξης μπορεί και να μην τα έχει.

 

 

:shock: :shock:

 

Ευχαριστώ Maggie μου!!!

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!!!!!!....:oops: :oops:

 

το μπιμπερό, ακόμα και αν έχει μητρικό γάλα, δεν προστατεύει το μωρό περισσότερο από τον θηλασμό, το αντίθετο μάλιστα αν χρησιμοποιείς γάλα από την κατάψυξη . Εσύ πώς κόλλησες; Και μόνο που το αγκαλιάζεις και του μιλάς μπορεί να κολλήσει (όπως όλοι μας)

 

Eγώ κόλησα απο την μεγάλη μου κόρη

η οποία κόλησε απο τον παιδικό σταθμό! :roll: :roll: :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μην δίνεις γάλα από την κατάψυξη γιατί το μωρό σου χρειάζεται το γάλα που παραγεις τώρα : το γάλα που παραγεις τώρα έχει "φρέσκα" αντισώματα για τον στρεπτόκοκο τα οποία χρειάζεται το μωρό αν έχει κολλήσει. Το γάλα της κατάψυξης μπορεί και να μην τα έχει.

Aυτό ήθελα να σου γράψω!

 

Πλακωθείτε στον θηλασμό!!! Μόνο έτσι θα προστατέψεις την μπεμπούλα σου!

 

Περαστικά Σοφία μου!!!!!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ήθελα να σου γράψω!

 

Πλακωθείτε στον θηλασμό!!! Μόνο έτσι θα προστατέψεις την μπεμπούλα σου!

 

Περαστικά Σοφία μου!!!!!!

 

 

Eυχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...