Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θυρεοειδής TSH, FT3 & FT4


Recommended Posts

Eυχαριστώ πολύ Αννα4, απ' ότι καταλαβαίνω ενδέχεται η τιμή της TSH να είναι χαμηλή στο πρώτο τρίμηνο - αλλά δεν ξέρω αν εντέλει χρειάζεται να κανεις κατι γι΄αυτό ή όχι...σε ξένα σάιτ οι γνώμες είναι διχασμένες...

 

 

Και σε μένα βρέθηκε χαμηλή tsh(0,15 με φτ 0,55-4,78) αλλά η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι φυσ/κο όσο ανεβαίνει η χοριακή να πέφτει η tsh. Εφόσον οι άλλες είναι καλές δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι, δεν υπάρχει θέμα ανησυχίας, απλά θα κάνουμε πάλι σε 4 βδομάδες για να επιβεβαιώσουμε ότι συνεχίζουμε σε φυσιολογικά για την εγκυμοσύνη πλαισια.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΙΑ HELPPPPPP...

ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΑΔΕΝΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ .

ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΚΑΝΑ Κ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΩΣ ΕΞΗΣ: (ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ)

FT3: 1.62 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00 - 4.00

FT4: 0.64 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70 - 1.70

TSH: 5.52 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38 - 4.10

TgAb: <0.24 ΙU/ml<L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00 - 120.00

TPOAb: 396.01 IU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00- 60.00

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΑΠΟΦΑΝΘΗΚΑΝ ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ Κ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΑΝ Τ4 ΤΩΝ 50mg ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΕΩΣ.

ΕΓΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Κ ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ (ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ Τ4 ΓΙΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ) Κ ΤΑ ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ:

FT3: 4.72 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 4.00 - 8.30

FT4: 13.2 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 9.0- 20.0

TSH: 2.44 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.25- 5.00

ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ: 21 U/L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 40

Anti-TPO: 1450 ΙU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 35

ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΙΛΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΠΩΣ ΤΟ ΧΑΠΙ Τ4 ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ (2 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ) Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ.

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ Κ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ Τ4 ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΤΟΥ ΙΚΑ) ΕΔΕΙΞΑΝ:

FT3: 5.04 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00- 4.00

FT4: 1.15 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70- 1.70

TSH: 1.76 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38- 4.10

 

ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ?????? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ???

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΣΩΣΤΕΣ Η' ΛΑΘΟΣ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΡΟΞΙΝΗ Τ4 ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ????????????????:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

(SORRYYY ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

γεια σας κοριτσια. ειμαι στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης. ανακαλυψαμε οτι εχω θυροειδη πιο πανω (οχι υπο) πηγα σημερα στο γιατρο και μου εδωσε να κλεισω ραντεβου για υπερυχο. εκλεισα στο EUROMEDICA στην Αγ.Σοφια. τοξερετε? ακουσα καλα λογια. ξερει καμια να μου πει τηδιαδικασια? ειναι αποτι ξερω υπερυχο στο λαιμο οπωςκανουν στην κοιλια.. μετα? κανατε επανελεγχο καθε τοσο με αιματολογικη εξεταση? θα μου τα πουν αυτα αλλα θαθελα καιτη γνωμη σας

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μου εκανα υοερυχο και βρεθηκε ενας μικρος οζος. πηγα σε ενδοκρινολογο και μουεδωσε να κανω εξεταση αιματος οπου βρεθηκαν να εχω αντισωματα που ειναι εχθροι του θυροειδη αποτι μου ειπαν. παιρνω το τ4 των25. σημερα μου ειπε ο γιατρος οτι εχω θυροειδιτιδα. δε ξερω και πολλα για αυτο.. αλλη απορια εχω ομως. σε αυτο ειναι που βαζεις κιλα???

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και εγω θελω να ρωτησω αν οντως κατα τη διαρκεια της κυησης αν η TSH ειναι πανω απο 3 πρεπει να παρω χαπι γιατι το μωρο κινδυνευει με κρετινισμο. Ετσι μου ειπε η ενδοκρινολογος και την πιστευω αλλα ρωταω και αλλες μανουλες γι' αυτο το θεμα.

εγω παρουσιασα θυροειδιτιδα μετα τον τοκετο και περασε με παρακολουθηση και απο μονος του χωρις αγωγη αλλα χωρις να γινει και κατω απο 3,5 η TSH. Παντως τα κιλα αντιστεκονται σθεναρα. ειναι το μονο συμπτωμα. αλλα οι τιμες στις αιματολογικες ειναι φυσιολογικες. ειπε η ενδοκρινολογος οτι σε ενδεχομενη κυηση πρεπει αμεσως να παρω Τ4. Ισχυει; εσεις παρουσιασατε παρομοιο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον, εκανα αιματολογικες και η ΤSΗ ειναι στο 3,4. Η ενδοκρινολογος μου ειπε να παιρνω Τ4 των 50 καθε μερα εκτος ΣΚ. Δεν ξερω ανα η δοση ειναι μεγαλη ή μικρη. θα δειξει στις επομενες αιματολογικες. Αλλα ψαχνω για ενδοκρινολογο στη θεσσαλονικη. Αν ξερει ακποια κοπελα καποιον καλο θα το εκτιμουσα αν μου ελεγε.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γειά σας!!! θα ήθελα να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε σχετικά με της εξετάσεις του θυρεοειδή που έκανα τα αποτελέσματα είνα tsh=3,44 t3=1,74 k t4=10,87 ειμαι στην 18 εβδομάδα κύησης και θα ήθελα να ξέρω αν αυτες οι τιμες δημιουργούν κάποιο προβλημα στο μωρό!! σε ενδοκρινολόγο δεν εχω παει ακόμη!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Διπλα απο τις συγκεκριμενες τιμες δεν σου λεει ποια ειναι τα φυσιολογικα ορια?Αν ειναι πανω απο το φυσιολογικο θελεις χαπια προφανως αν οχι εισαι ενταξει.Να τις πας το συντομοτερο δυνατο ομως σε ενα ενδοκρινολογο για να σου δωσει αν χρειαζεται χαπια γιατι ο θυροειδης εχει να κανει αμεσα με το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Ειμαι στην 21 εβδομαδα.τον προηγουμενο μηνα tsh 4 και κατι.μου αυξησε το χαπι σε τ4 των 50.αυτο το μηνα tsh 5 και κατι.ειναι δυνατον;δεν θα επρεπε με την αυξηση του τ4 να μειωθει;μηπως αυτο το μηνα που παρεμεινε υψηλη η tsh δημιουργησε προβλημα στο μωρο;;;εχω στενοχωρεθει πολυ δεν μπορω να χαρω τιποτα ολο προβληματα.μια ο τραχηλος,μια το ζαχαρο μια αυτο.λετε να επαθε κατι το μωρο;λογικα θα μου αυξησει ακομα το χαπι αλλα μεχρι να ρυθμιστει θα παραμεινει υψηλη η tsh.τι μπορει να παθει το μωρο απ αυτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , maria_tweety είπε:

Ειμαι στην 21 εβδομαδα.τον προηγουμενο μηνα tsh 4 και κατι.μου αυξησε το χαπι σε τ4 των 50.αυτο το μηνα tsh 5 και κατι.ειναι δυνατον;δεν θα επρεπε με την αυξηση του τ4 να μειωθει;μηπως αυτο το μηνα που παρεμεινε υψηλη η tsh δημιουργησε προβλημα στο μωρο;;;εχω στενοχωρεθει πολυ δεν μπορω να χαρω τιποτα ολο προβληματα.μια ο τραχηλος,μια το ζαχαρο μια αυτο.λετε να επαθε κατι το μωρο;λογικα θα μου αυξησει ακομα το χαπι αλλα μεχρι να ρυθμιστει θα παραμεινει υψηλη η tsh.τι μπορει να παθει το μωρο απ αυτο;

 

Το μωρό δε θα πάθει τίποτα, ηρέμησε. Να ήταν 500, να ανησυχήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...