Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΕΙΡΕΣ ΕΚΚΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΑΜΑ ΣΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΒΟΗΘΕΙΑ


φαιη χρυσα

Recommended Posts

Καλησπέρα,

το μωράκι μου είναι 40 μερών και θηλάζει αποκλειστικά. Από την αρχή κάνει άπειρες κενώσεις και εχει πολλά αέρια .Τα κακακια της "φεύγουν" συνεχεια. Το αποτέλεσμα είναι να κλαίει μονίμως και να συγκαίγεται συνέχεια ,εχει για την ακριβεία ανοικτες πληγές. Οι εκκενωσεις ειναι νερουλες εχουν μουστραδι χρωμα και επειδη της φευγουν συνεχεια την εχουμε χωρις μπεμπιλινο δυο εβδομαδες για την ελεγχουμε και να την καθαριζουμε συνεχεια με ορο επισης την στεγνωνουμε και με μπιστολακι απο μακρια .Ενω πηγαινε καλα την πρωτη εβδομαδα η παιδιατρο μου ειπε να της βαλω ιοζινη και παλι επεστρεψαμε στα ιδια.Η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου μολις της βαλω το βραδι μπεμπιλινο επιτρεφουμε στα ιδια δηλαδη κοκινιζει και μετα ανοιγει το δερμα της. Εχουμε παέι σε διάφορους γιατρούς, αλλά επειδή η μικρή βάζει πολύ βάρος, ολοι μας λενε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο.Πηγαμε και σε δερματολογο ο οποιος μας εδωσε daktador μια φορα την ημερα και την DERMALIBOUR τρεις φορες την ημερα τις οποιες χρησιμοποιησα αλλα νομιζω οτι την χειροτερεψαν εχω απελπιστει. Το μωρο τρώει περίπου ανά τρίωρο για περίπου 12 λεπτά από τον ένα μαστό κάθε φορά. Πονάει τις περισσότερες φορές που τα κάνει και ειδικά το πρωί κλαίει πολύ.Εμείς δεν κοιμόμαστε γιατί την αλλάζουμε συνέχεια, δε μπορούμε να βγούμε από το σπίτι γιατί θέλει καθαρισμα συνεχεια. Ελπιζω να περάσει σύντομα το μαρτύριο που ζει το μωρό μας.

Είμαι έτοιμη να παρατήσω το θηλασμό, αν και δεν θέλω. Οποιαδήποτε βοήθεια, ανεκτίμητη!

 

Σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αλλαξε λιγο την δικη σου διατροφη μηπως τρως κατι και πειραζει το μωρο-οσο για το συγκαμα δεν ξερω αν κανει σε τοσο μικρη ηλικια πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο-μελανι απο το φαρμακειο-αν επιτρεπετε θα σωθεις και συ και το μωρο!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου γιατι να παρατησεις το θηλασμο?Ξερεις οτι δηλαδη με το ξενο γαλα θα ειναι καλυτερα?Δε θα συγκαιγεται,δε θα κανει κακα συνεχεια???Εγω τα περασα οπως τα λες ακριβως!Αφου 35 ημερων πιασαμε νοσοκομειο με αιμα στα κακα και υποψια αλλεργιας που ποτε δεν αποδειχτηκε...Εγω ειμαι σχεδον σιγουρη οτι με τοσες κενωσεις (εκεινη τη συγκεκριμενη μερα ειχα χαλασει ενα ολοκληρο πακετο πανες...) και τοσο γαλα (εμεις βλεπεις αργησαμε να στρωσουμε και θηλαζαμε συνεχεια μεχρι να σαραντησουμε) απλα την πηγε αιμα που λεμε!!!Ολα εξω απο την πανα,πολυ κλαμα και κακο κι εμεις αλλα μην αγχωνεσαι, θα στρωσει η κατασταση,θα σφιξουν και τα κακα του σιγα σιγα και δε θα συγκαιγεται..Επισης μηπως να δοκιμαζες να αλλαξεις κατι στη διατροφη σου?Πχ οχι πολλα γαλακτοκομικα, εννοειται να πινεις γαλα βεβαια...οχι πρασινα πχ σπανακι,κολοκυθακια κλπ..δοκιμασε το.Παντως για το συγκαμα κι εγω σπρευ και αλοιφη της aderma βαζω και κανει θαυματα.Dermalibour ειναι το ενα.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαζεις κ μητρικο γαλα στη περιοχη του συγκαματος ειναι θαυματουργο.επισης κεραλοιβη αγνη με ελαιλαδο και κερι απο μελισσα αν μπορεις να βρεις θα σας βοηθησει πολυ,τι μαρκα παμπερς χρησιμοποιεις?δοκιμασε τα λινλτ που δεν εχουν τοσο συνθετικουρα οσο τα παμπερς.κ πλυσιμο με ζεστο νερακι και χαμομηλακι

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς με παρομοιο προβλημα οχι σε τετοιο βαθμο (12 αλαγματα την ημερα)με εοσιν 2% και bepanthol oitment σωθηκαμε!μεγαλη σημασια εχει η υγρασια και το πολυ συχνο πλυσιμο με νερο δεν βοηθάει άμα το πλένεις 30 φορές την ημέρα και το μωρό εκνευρίζεις και στο δέρμα του δεν κανείς καλό. εάν γίνετε κανε τοπικά με φυσιολογικό ορό !επισης μην το ντυνεις με πολυ ζεστα φορμακια μες το σπιτι δοκιμασε βαμβακερα και θερμοκρασια 20 -21 στο σπιτι για να μην ιδρωνει .μετα απο αυτο οταν το ξεπεράσαμε σταματησαμε εντελως της κρεμες και βαζουμε μονο πλεον οταν και αν παρουσιαστει προβλημα.εδω και 3-4 μηνες ευτυχώς τίποτα.τα παραπάνω ει νια τα συμπεράσματα μου μετά από ένα μηνά ταλαιπωρία του μωρου.

 

 

p.s εμείς δεν θηλάζαμε καθόλου και εμείς ακούσαμε τα περί αλεργιας γαλα δεν αλαξαμε και μαγικα με το που εκλεισε τους 2 μηνες απο της 10+ κενωσεις φτασαμε την μια την μέρα! επίσης η dactador σε μας έφτιαχνε τα πράγματα για μια μέρα και την επομένη ήταν 3 φορές χειρότερα . αυτό έγινε δυο φορές και δεν την ξανά έβαλα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

το μωράκι μου είναι 40 μερών και θηλάζει αποκλειστικά. Από την αρχή κάνει άπειρες κενώσεις και εχει πολλά αέρια .Τα κακακια της "φεύγουν" συνεχεια. Το αποτέλεσμα είναι να κλαίει μονίμως και να συγκαίγεται συνέχεια ,εχει για την ακριβεία ανοικτες πληγές. Οι εκκενωσεις ειναι νερουλες εχουν μουστραδι χρωμα και επειδη της φευγουν συνεχεια την εχουμε χωρις μπεμπιλινο δυο εβδομαδες για την ελεγχουμε και να την καθαριζουμε συνεχεια με ορο επισης την στεγνωνουμε και με μπιστολακι απο μακρια .Ενω πηγαινε καλα την πρωτη εβδομαδα η παιδιατρο μου ειπε να της βαλω ιοζινη και παλι επεστρεψαμε στα ιδια.Η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου μολις της βαλω το βραδι μπεμπιλινο επιτρεφουμε στα ιδια δηλαδη κοκινιζει και μετα ανοιγει το δερμα της. Εχουμε παέι σε διάφορους γιατρούς, αλλά επειδή η μικρή βάζει πολύ βάρος, ολοι μας λενε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο.Πηγαμε και σε δερματολογο ο οποιος μας εδωσε daktador μια φορα την ημερα και την DERMALIBOUR τρεις φορες την ημερα τις οποιες χρησιμοποιησα αλλα νομιζω οτι την χειροτερεψαν εχω απελπιστει. Το μωρο τρώει περίπου ανά τρίωρο για περίπου 12 λεπτά από τον ένα μαστό κάθε φορά. Πονάει τις περισσότερες φορές που τα κάνει και ειδικά το πρωί κλαίει πολύ.Εμείς δεν κοιμόμαστε γιατί την αλλάζουμε συνέχεια, δε μπορούμε να βγούμε από το σπίτι γιατί θέλει καθαρισμα συνεχεια. Ελπιζω να περάσει σύντομα το μαρτύριο που ζει το μωρό μας.

Είμαι έτοιμη να παρατήσω το θηλασμό, αν και δεν θέλω. Οποιαδήποτε βοήθεια, ανεκτίμητη!

 

Σας ευχαριστώ όλους!

 

 

Οι κενώσεις όπως τις περιγράφεις καθώς και το γεγονός ότι το μωρό παίρνει πολύ βάρος δίνουν την εντύπωση υπερπαραγωγής δικής σου. Πώς είναι το στήθος σου; Το νιώθεις να "αδειάζει" μετά το θηλασμό; Το νιώθεις συνεχώς πρησμένο, βαρύ; Στάζει; Αν ναι, τότε δοκίμασε να δίνεις το ίδιο στήθος για 2 συνεχόμενα γεύματα κάθε φορά. Μετά ή αν το μωρό δείξει ανησυχία στο στήθος, θα το βάζεις να θηλάζει από τον άλλο μαστό. Στο ενδιάμεσο, αν το άλλο στήθος πρήζεται πολύ, θα βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι για να ανακουφιστείς.

 

Παράλληλα, επειδή μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα αλλεργίας ή δυσανεξίας στα γαλακτοκομικά, προσπάθησε να περιορίσεις τα γαλακτοκομικά που καταναλώνεις, ιδίως τα αγελαδινά.

Επίσης μείωσε τα όξινα που καταναλώνεις (πορτοκάλια, λεμόνια).

 

Ό,τι κάνεις τοπικά στο δέρμα του μωρού είναι προσωρινό. Το πρόβλημα δεν είναι στο δέρμα, αυτό είναι η συνέπεια των πολλών και καυστικών κενώσεων. Δοκίμασε μια κρέμα με βάση το λάδι ή βάλε σπαθόλαδο ή κεραλοιφή. Γενικά μην επιβαρύνεις το δερματάκι του μωρού με βαριές κρέμες...

 

Για το ότι σκέφτεσαι να τα παρατήσεις: σκέψου ότι αν αυτό που ζει το μωρό είναι λόγω δυσανεξίας ή αλλεργίας, τότε το να κόψεις το θηλασμό και να δώσεις αγελαδινό γάλα (φόρμουλα) θα είναι καταστροφικό για το μωρό. Με το θηλασμό τού προσφέρεις το καλύτερο γάλα και έμμεσα βλέπεις τυχόν πρόβλημα από τροφές πριν τις καταναλώσει απευθείας το μωρό, οπότε μειώνονται σημαντικά οι συνέπειες.

 

Αν είναι θέμα υπερπαραγωγής, να ξέρεις ότι μπορεί να ρυθμιστεί σε κάποιες μέρες. Κράτα μας ενήμερες για το πώς πας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές σας! Θα αλλάξω ριζικά την διατροφή μου και ελπίζω να δω κάποια διαφορά.Σκεφτομαι μηπως το παιδι ειναι αλεργικο στο μητρικο γαλα υπαρχει αυτη η περιπτωση γνωριζετε να μου πειτε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές σας! Θα αλλάξω ριζικά την διατροφή μου και ελπίζω να δω κάποια διαφορά.Σκεφτομαι μηπως το παιδι ειναι αλεργικο στο μητρικο γαλα υπαρχει αυτη η περιπτωση γνωριζετε να μου πειτε.

To μητρικο γαλα "ειναι οτι τρως" να στο πω απλα!Και δεν υπαρχει καλυτερο!Μην ακους τετοια πραγματα απο κανεναν!

Δοκιμασε να αλλαξεις και πανες για το θεμα του συγκαματος που εχετε..Οσο για τα γαλακτοκομικα, οταν ενα παιδι ειναι αλλεργικο στο αγελαδικο ειναι σε ολα, ειναι η ιδια πρωτεινη, μην τα κοψεις απλα ελαττωσε τα,εγω αναγκαστηκα να τα κοψω και δε στο ευχομαι σε καμια περιπτωση,απλα προσεχε λιγο τη διατροφη σου και σε οτι αφορα τον τροπο μαγειρεματος πχ οχι πολλα κοκκινιστα και καυτερα και ολα θα πανε καλα!Υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές σας! Θα αλλάξω ριζικά την διατροφή μου και ελπίζω να δω κάποια διαφορά.Σκεφτομαι μηπως το παιδι ειναι αλεργικο στο μητρικο γαλα υπαρχει αυτη η περιπτωση γνωριζετε να μου πειτε.

Δεν υπάρχει αλλεργία στο μητρικό γάλα. Όμως μπορεί να είναι αλλεργικό σε κάποια τρόφή που καταναλώνεις εσύ και που περνάει μέσα στο γάλα σου. Τα γαλακτοκομικά και κυρίως τα αγελαδινά είναι η πιο συχνή αιτία αλλεργιών, για αυτό προσπάθησε να τα περιορίσεις για μερικές εβδομάδες, μήπως δεις διαφορά. Είναι μεγάλο το ρίσκο το να δωσεις ξενο γάλα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές σας! Θα αλλάξω ριζικά την διατροφή μου και ελπίζω να δω κάποια διαφορά.Σκεφτομαι μηπως το παιδι ειναι αλεργικο στο μητρικο γαλα υπαρχει αυτη η περιπτωση γνωριζετε να μου πειτε.

 

Πριν αλλάξεις "ριζικά" την διατροφή σου, δες σε παρακαλώ το θέμα της υπερπαραγωγής. Αν υπάρχει υπερπαραγωγή -σου εξηγώ παραπάνω πώς θα το καταλάβεις, αν δεν το κατάλαβες ξαναρώτα- τότε μόνο με τη ρύθμισή της το μωρό θα συνέλθει.

 

Δεν κόβουμε τροφές αν δεν είναι τελείως απαραίτητο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν αλλάξεις "ριζικά" την διατροφή σου, δες σε παρακαλώ το θέμα της υπερπαραγωγής. Αν υπάρχει υπερπαραγωγή -σου εξηγώ παραπάνω πώς θα το καταλάβεις, αν δεν το κατάλαβες ξαναρώτα- τότε μόνο με τη ρύθμισή της το μωρό θα συνέλθει.

 

Δεν κόβουμε τροφές αν δεν είναι τελείως απαραίτητο!

 

Σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σου αλλα δεν νομιζω να εχω υπερπαραγωγη γιατι δεν νιωθω το στηθο μου πρισμενο απλα κατεβαζει γαλα οταν θηλαζει το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σου αλλα δεν νομιζω να εχω υπερπαραγωγη γιατι δεν νιωθω το στηθο μου πρισμενο απλα κατεβαζει γαλα οταν θηλαζει το μωρο.

 

Φαίη, η Εύα είναι σύμβουλος γαλουχίας (llc) και Η ΠΛΕΟΝ ΑΡΜΟΔΙΑ να εκφέρει άποψη. Για να σου μιλά για υπερπαραγωγή έχεις θέμα υπερπαραγωγής.

 

Είσαι νέα στο φόρουμ και δεν ξέρεις όλους τους συνεργάτες.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Οι συχνές κενώσεις από μόνες τους δεν υποδεικνύουν αλλεργία.

 

Το ότι τρώει πολύ γρήγορα δεν σου λέει κάτι;; (εκτός από τις κενώσεις)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου γιατι να παρατησεις το θηλασμο?Ξερεις οτι δηλαδη με το ξενο γαλα θα ειναι καλυτερα?Δε θα συγκαιγεται,δε θα κανει κακα συνεχεια???Εγω τα περασα οπως τα λες ακριβως!Αφου 35 ημερων πιασαμε νοσοκομειο με αιμα στα κακα και υποψια αλλεργιας που ποτε δεν αποδειχτηκε...Εγω ειμαι σχεδον σιγουρη οτι με τοσες κενωσεις (εκεινη τη συγκεκριμενη μερα ειχα χαλασει ενα ολοκληρο πακετο πανες...) και τοσο γαλα (εμεις βλεπεις αργησαμε να στρωσουμε και θηλαζαμε συνεχεια μεχρι να σαραντησουμε) απλα την πηγε αιμα που λεμε!!!Ολα εξω απο την πανα,πολυ κλαμα και κακο κι εμεις αλλα μην αγχωνεσαι, θα στρωσει η κατασταση,θα σφιξουν και τα κακα του σιγα σιγα και δε θα συγκαιγεται..Επισης μηπως να δοκιμαζες να αλλαξεις κατι στη διατροφη σου?Πχ οχι πολλα γαλακτοκομικα, εννοειται να πινεις γαλα βεβαια...οχι πρασινα πχ σπανακι,κολοκυθακια κλπ..δοκιμασε το.Παντως για το συγκαμα κι εγω σπρευ και αλοιφη της aderma βαζω και κανει θαυματα.Dermalibour ειναι το ενα.

 

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες .Νιωθω λιγο καλυτερα με το κουραγιο που μου δινετε .Θα ηθελα να σε ρωτησω εαν ξερετε ποσο καιρο παιρνει για να στρωση η κατασταση.Επισης εχω υποψια οτι μπορει να εχει προβλημα με τα εντερακια του γιατι οταν κανει κακακια γινεται πετρα η κοιλια του και κλαιει πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Φαίη, η Εύα είναι σύμβουλος γαλουχίας (llc) και Η ΠΛΕΟΝ ΑΡΜΟΔΙΑ να εκφέρει άποψη. Για να σου μιλά για υπερπαραγωγή έχεις θέμα υπερπαραγωγής.

 

Ρέα μου σ' ευχαριστώ για την ψήφο εμπιστοσύνης ΑΛΛΑ, δεν είμαι σύμβουλος γαλουχίας - είμαι μέλος της La Leche αλλά όχι σύμβουλος.

 

Για την υπερπαραγωγή δεν μπορώ να είμαι σίγουρη, απλά την υποπτεύομαι από κάποια συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες .Νιωθω λιγο καλυτερα με το κουραγιο που μου δινετε .Θα ηθελα να σε ρωτησω εαν ξερετε ποσο καιρο παιρνει για να στρωση η κατασταση.Επισης εχω υποψια οτι μπορει να εχει προβλημα με τα εντερακια του γιατι οταν κανει κακακια γινεται πετρα η κοιλια του και κλαιει πολυ .

 

Αυτό είναι σοβαρό και πρέπει να το εκτιμήσει παιδίατρος. Δεν συμβαδίζει με τις νερουλές κενώσεις που αναφέρεις παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Ρέα μου σ' ευχαριστώ για την ψήφο εμπιστοσύνης ΑΛΛΑ, δεν είμαι σύμβουλος γαλουχίας - είμαι μέλος της La Leche αλλά όχι σύμβουλος.

Αυτό. Σορυ για το λάθος. Απλά θεωρώ ότι τα μέλη ειναι σύμβουλοι. Σόρυ πάλι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Φαίη Χρύσα ελπίζω να πηγαίνετε καλύτερα :) για κρέμα συγκάματος δοκίμασε αυτήν εδώ

http://www.novalou.com/products-novalou-baby-protective-cream.htm

 

η εταιρεία λέγεται novalou και η κρέμα λέγεται baby protective cream είναι πάρα πολύ καλή, μπορείς να την παραγγείλεις στο φαρμακείο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Θηλάζω αποκλειστικά και ο μπέμπης μου κάνει όλη τη μέρα κακά του και έχει πολλά αέρια. Συνεχώς αφήνει λίγα κακά τα οποία είναι κίτρινα και νερουλά. Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε κάνει πληγές στον ποπό του, μετά από διάφορες κρέμες (κενακόμπ, βερντάλ) να είμαστε γυμνοί πάνω σε υποσέντονα και να βάζουμε συνέχεια μελάνι και βαλσαμόλαδο.

Διάβασα παραπάνω οτι μπορεί να έχω θέμα υπερπαραγωγής. μάλιστα ο μπέμπης βάζει πολύ γρήγορα βάρος (σε μισό μήνα 1 κιλό:shock:) αλλά δεν νοιώθω πρησμένο το στήθος μου. μάλλον ορισμένες φορές το νοιώθω απλά γεμάτο αλλά και αυτό όχι πάντα. Δεν ξέρω τι να κάνω για να βοηθήσω το μωράκι μου:(.

επίσης μήπως ξέρετε πότε θα κλείσουν οι πληγές? Δε βγάζουν πια αίμα αλλά πότε περίπου εξαφανίζονται?

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ειχε συγκαει παρα πολυ οταν ηταν μωρο.ειχε γεμισει πληγες με αιμα και πυον! κλαμα δε το συζητω

πηρα ειδικο μελανι για συγκαμα απο το φαρμακειο.

το χρησημοποιεις με 2 τροπους

η βαζεις μια ποσοτητα σε μια λεκανη με νερο και αφηνεις το μωρο 15 λεπτα εκει μεσα

η το αλοιφεις με βαμβακι κατευθειαν στον ποπο του και μετα απο 15 λεπτα το παιρνεις με στεγνο πανι

ειδα αποτελεσμα απο την επομενη μερα!

Link to comment
Share on other sites

γενικα οι κρεμες συγκαματος τυπου sudocream ειναι λιγο αμφιβολο για το αν μπορουν να βοηθησουν μετα το συγκαμα..δημιουργουν ενα ''φιλτρο'' πανω στο δερμα ωστε να μην περναει η υγρασια για να μην γινει εγκαυμα..αφου γινει το εγκαυμα εαν τις βαλετε μπορει να γινει πολυ χειροτερα καθως δεν επιτρεπουν στο δερμα να αναπνεει και να επουλωθει.. και φυσικα οσο μπορειτε γυμνα χωρις πανες.. υπαρχουν μωρα που κανουν αλλεργια σε καποιες πανες ή ακομα και σε καποιες παρτιδες μιας μαρκας που μεχρι τωρα δεν ειχε προβλημα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο μωρό μου ήμουν υποψιασμένη από νωρίς έχοντας ήδη αντιμετωπίσει το θέμα με τις αλλεργίες στη μεγάλη. Όταν είδα ότι το μωρό είχε άπειρα αέρια, πόνο στις κενώσεις και με κάθε πριτς έφευγαν και λίγα κακά, έκοψα τα γαλακτοκομικά και μέσα σε 2-3 μέρες σταμάτησαν οι ενδιάμεσες "διαρροές", έμειναν μόνο οι "κανονικές" κενώσεις. Κρέμες δεν χρησιμοποιούμε, μόνο σπαθόλαδο, στην σπάνια περίπτωση που χρειαστεί και επίσης γάλα της μαμάς. Με τις υφασμάτινες πάνες δεν βλέπουμε πια κανέναν ερεθισμό. Μερικά αφρόλουτρα, δυστυχώς κυρίως τα "βιολογικά", προκαλούν ερεθισμό λόγω αιθέριων ελαίων, μάλλον λόγω της αλλεργίας μας, οπότε χρησιμοποιούμε αραιά ένα συνηθισμένο που να περιέχει κάτι τύπου άμυλο, βρώμη, φαίνεται ότι καταπραΰνει, αλλιώς πλένουμε μόνο με νερό.

Δεν θα απέδιδα το πρόβλημα τόσο στην υπερπαραγωγή, γιατί το περάσαμε και έτσι και αλλιώς (με και χωρίς).

Περιστασιακά, μπορεί να το αντιμετωπίσαμε 1-2 φορές ακόμη, λόγω μικρού κρυολογήματος, αλλά είχαμε και άλλα συμπτώματα (μυξούλες κτλ).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας και απο μενα!τι σχεση εχει η υπερπαραγωγη με τις πολλες κενωσεις και τα αερια του μωρου?τελικα φαιη-χρυσα τι κανατε για να περασουν οι πληγες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν κοριτσάκια, εμείς βγήκαμε από το μαιευτήριο με πληγίτσες και επειδή κάναμε τουλάχιστον 12 κενώσεις την ημέρα για το πρώτο 3μηνο περίπου, έχω να σας πω τα εξής:

- Να αλλάζεις το μωράκι κάθε φορά αφού φάει ή ΑΦΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ. Βρες τις ώρες του. Εμένα μου έλεγαν πριν το φαγητό, αλλά έτσι έμενε με τα κακά για ένα 2ωρο, αφού τα έκανε πάντα μετά το φαγητο.

- Μην πλένεις το μωράκι με αφρολουτρο κάθε φορά που κάνει κακάκια, μόνο με σκέτο νεράκι και 1-2 φορές την ημέρα αφρόλουτρο.

- Ειχα πάρει ένα γαλάκτωμα της AVene που το βάζεις και σε 3-5 λεπτά στερεοποιείται και γίνεται σαν ταλκ. Μετά κλεινεις την πάνα αν θες. Αυτό με έσωσε, έκλεισαν οι πληγούλες.

- Σταμάτησα να τρώω γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς, εσπεριδοειδή και όσπρια και βελτιώθηκε κι απ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...