Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα τρελαθω


annia

Recommended Posts

E, αυτοί δεν ζητούν, απαιτούν. Είναι δύσκολο να ζεις με τέτοιους ανθρώπους ανάμεσά σου...

Και εγώ μένω στην ίδια πολυκατοικία με πεθερά, πεθερό, κουνιάδα και κουνιάδο αλλά οι σχέσεις μας είναι άψογες. ¨οταν η μικρή μου ήταν μηνών και μου τη ζητούσαν για βόλτα δεν την έδινα . Ένα τόσο μικρό μωρό δεν έχει ανάγκη απο βόλτες και δημόσιες σχέσεις αλλά απο την ασφάλεια της αγκαλιάς της μαμάς , το γαλατάκι του και το κρεβατάκι του. Κατα βάθος στεναχωριόμουν για την άρνησή μου αλλά μπορούσαν να έρθουν σπίτι να τη δουν. Δεν το απαγόρεψα. Η πεθερά μου όμως με κατάλαβε και μου είπε πως και αυτή τα μωρά της ούτε στη μάνα της δεν τα άφηνε. Πλέον που είναι δυόμιση παρακαλάω να πάρει η μαμά μου τηλέφωνο το απόγευμα για να έρθει να την πάει στο πάρκο μιας και η πεθερά την κοιτάει τα πρωινά που δουλεύω. Και στο χωριό εμπιστευομαι απόλυτα μια ξαδέρη της πεθεράς μου. Βέβαια μέχρι το πάρκο αν τη πάει το οποίο βλέπω απο τη βεράντα του σπιτιού αλλά όλοι είναι άνθρωποι γλυκομίλητοι και ποτέ δεν μου δημιουργησαν πρόβλημα. Η κόρη μου γυρνάει απο σπίτι σε σπίτι. στους θείους, στη γιαγιά και τον παππού μαζί τον γιο της κουνιάδας. Αλλά αν εισέπρατα και εγώ τέτοια συμπεριφορά ..... λυπάμαι πολύ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΟΛα αυτα γινονται και με τον αντρα μου μπροστα αλλα και οταν λειπει απο το σπιτι..πλεον οτους εχει καταλαβει και ο αντρας μου τους εχει μιλησει πολλες φορες ειτε ηρεμα και ευγενικα ειτε με νευρα δεν καταλαβαινουν τιποτα!!!!Βικυ και εγω τους λεω αν θελετε να δειτε τα παιδια το σπιτι ειναι ανοιχτο οποτε θελετε ελατε ελα ομως που δεν ερχονται και θελουν να τα παιρνουν στα δικα τους σπιτια και να κανουν ενα σωρο μ@λ@Κιες

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο annia viewpost.gif

Μεχρι και το χαμογελο του παιιδου μου ειπαν οτι θα φωναξουν επειδη δεν παμε καθε μερα βολτα!:shock::twisted:

 

Χχααχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα συγνώμη βρε κορίτσι μου αλλά έμεινα αχχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχ!Και τί θα πάνε να πούνε στον Γιαννόπουλο δεν μας δίνουν τα εγγόνια μας να τα πάμε στο πάρκο; Και μετά μου λέτε δεν είναι λύση το γηροκομείο! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στην θέση σου κοπελιά θα φώναζα πολύ πιο δυνατά από αυτούς:

 

Δεν τα δίνω τα παιδιά γιατί έτσι όπως κάνετε φοβόνται...

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

φιλη μου απλα να σου πω κουραγιο και φυσικα εχεις δικιο εσυ εισαι η μαμα τους και θα κανεις οτι θελει η καρδουλα σου.

αλλα αν πηγαινες και εσυ μια επισκεψη μαζι με τα παιδια θα αρχιζαν να ηρεμουν τα πνευματα;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλια πηγαινα απο λιγο στον καθενα αλλα ξενερωνα και νευριαζα γιατι παντα μου την λεγανε και γενικα ηταν ολο εξυπναδες και με την μουρη κατεβασμενη μεχρι το πατωμα σαν να λεγανε κοιτα μπαστακωθηκε και αυτη εδω

Link to comment
Share on other sites

Tελικα δεν ειμαστε οι μοναδικοι ......και εμεις οταν ηταν μικρα ειχαμε το ιδιο προβλημα ....και οταν εκανα το πρωτο μου το επερνα παντου και παντα μαζι μου και παροπονιόντουσαν και οι δικοι μου και τα πεθερικα οτι δεν το βλεπουν καθολου ...καιοταν δουλευεα λογο δουλειας παλι μαζι μου ηταν διοτι δουλευα σε παιδικο σταθμό ...Πολυ μουρμουρα ..οταν ηρθαν και τα αλλα εγγονια ελατωθηκε τωρα που εχει 5 οι καθεμια και εχουν μεγαλωση ......και εχουν ζωηρεψη δεν τρελαινοντε πια ..το αντιθετο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Άνια, επειδή εγώ ζω ένα άλλο σενάριο, της μη-βοήθειας, βλέπω κάπως αλλιώς τη δική σας κατάσταση.

 

Το να υπάρχουν τόσο πρόθυμοι παππουδογιαγιάδες, ακούγεται γενικά καλό. Εφόσον βρεθούν ισορροπίες, βέβαια.

 

Ζηλεύω πάρα πάρα πολύ που υπάρχουν οικογένειες που κάθε μα κάθε μεσημέρι, παίρνει τα παιδιά από το σχολείο ο παππούς. Εναλλακτικά θα είναι στη θέση του μια "κυρία" που στο 80% των περιπτώσεων θα είναι απρόθυμη που η μοίρα την έριξε να ξενοδουλεύει. Αν το ωράριο των γονιών δεν βολεύει (και ποιανού βολεύει; ) και δεν θέλουν να πληρώνουν "κυρία" είναι οι γονείς που γίνονται λάστιχο με τα σχολεια και τις δραστηριότητες.

 

Για αυτό λέω μην κόψεις γέφυρες, αργότερα θα εκτιμήσεις τι καλά που είναι. Με την προϋπόθεση ότι τηρούνται κάποιοι κανόνες ασφαλείας, ότι δεν τα αφήνουν μόνα τους με κάποιο θείο ή περαστικό που τους φαίνεται "καλός άνθρωπος" και τέλος πάντων με ό,τι βασικούς κανόνες μπορείτε να συμφωνήσετε.

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα την σχεση με τους παπουδογιαγιαδες θελω να σας πω οτι σε καποιες χωρες εχουν και δικαιωματα επισκεψης οι γονεις ειναι υποχρεωμενοι να πηγαινουν τα παιδια τους στου ς παπουδες!!!!! ναι ναι το ξερω οτι ισχυει στον Καναδα, οποτε ισως πρεπει και εμεις να μην ειμαστε υπερβολικοι

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθηνα επειδη στην κορη μου εκαναν σαν τρελοι ολοι που ηταν και τοπρωτο μωρο στο σοι εκανα το λαθος να το δινω στην πεθερα και εκει να μαζευετε ολο το συγγενολοι,της εδωσε 8μηνων να φαει τουρσι της εκανε διαιτα και της εδινε λιγοτερο γαλα ελεγε γιατι εχει κανει μαγουλα,της μαθαινουν να βριζει για να σπανε πλακα..Εννοειτε πως τετοια βοηθεια δεν την θελω...Βοηθεια δεν εχω απο πουθενα αλλα απο την στιγμη που αποφασισα να κανω παιδια θα τα μεγαλωσω εγω και ο αντρας μου!!!!Ενα συν ακομα οταν ειναι τετοιοι οι παππουδογιαγιαδες και λοιποι συγγενεις!!!Επισης οταν της την αφηνα τοτε γυρισε και ειπε σε μια γειτονισσα οτι μου την μεγαλωνει η πεθερα την μικρη και εγω καθομαι στο σπιτι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αθηνα επειδη στην κορη μου εκαναν σαν τρελοι ολοι που ηταν και τοπρωτο μωρο στο σοι εκανα το λαθος να το δινω στην πεθερα και εκει να μαζευετε ολο το συγγενολοι,της εδωσε 8μηνων να φαει τουρσι της εκανε διαιτα και της εδινε λιγοτερο γαλα ελεγε γιατι εχει κανει μαγουλα,της μαθαινουν να βριζει για να σπανε πλακα..Εννοειτε πως τετοια βοηθεια δεν την θελω...Βοηθεια δεν εχω απο πουθενα αλλα απο την στιγμη που αποφασισα να κανω παιδια θα τα μεγαλωσω εγω και ο αντρας μου!!!!Ενα συν ακομα οταν ειναι τετοιοι οι παππουδογιαγιαδες και λοιποι συγγενεις!!!Επισης οταν της την αφηνα τοτε γυρισε και ειπε σε μια γειτονισσα οτι μου την μεγαλωνει η πεθερα την μικρη και εγω καθομαι στο σπιτι!!

 

 

Α πα πα πα πα! Μην τα αφήνεις στιγμή απο τα μάτια σου τα παιδάκια σου! Εμένα ο πεθερός μου θέλει να του πάω λεει το γιο μου να τον κρατήσει στο χωριό, αλλά μιλάμε δεν έχει ιδέα ο άνθρωπος για τις ανάγκες του παιδιού. Στην πεθερά μου τον έχω αφήσει 2 φορές μέχρι τώρα για 2-3 μέρες και το ευχαριστήθηκε και ο μικρός και η πεθερά μου. Βέβαια δεν μένουμε στην ίδια πόλη.

Παρ όλα αυτά, τόσο η πεθερά μου όσο και ο πεθερός μου, θέλουν να έχουν άποψη για όλα! Ο πεθερός μου ειδικά... η τελευταία του εμμονή είναι πως ο μικρός πρέπει να πάει σε ένα καλό ιδιωτικό σχολείο και επειδή εδώ που μένουμε δεν έχει κάποιο ρπαγματικά καλό, πρέπει να μετακομίσουμε στην Αθήνα για να πάει στην Αθήνα σχολείο. Ότι να ναι...

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
συγνωμη αλλα μιλας σοβαρα??? αλλο παλι και τουτο....ουτε εγω αφηνω το παιδι μου στο καθε ασχετο και σε ολο το συυγενολοι γιατι συγνωμη δεν μενουμε μαζι αλλα με ολα αυτα που ακουγονται δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα!! ειναι δυνατον να το αφηνεις σε ξαδερφια και δεν ξερω εγω ποιον αλλο? μονο στην μητερα μου αφηνω τα παιδια και αυτα καθολου συχνα! ε ναι να καλεσουν το χαμογελο του παιδιου να πουν οτι οι γονεις δεν τα σκορπανε δεξια αριστερα να γελασει και το παρδαλο κατσικι! το αλλο θα ακουσω??

 

Το σόι του άντρα σου είναι τόσο σχετικοί με τα παιδιά σου όσο είναι και το δικό σου σόι.

Αν το αφήνεις στη μάνα σου, να δέχεσαι να το αφήνεις και στην πεθερά σου. Τα ίδια ακριβώς δικαιώματα έχουν και οι δύο ώς γιαγιάδες. Αν δεν είχες καμία να σου το κρατάει, θα παρακαλούσες ακόμη και τα ξαδέλφια του άντρα σου να τα κρατήοσυν για λίγο

Link to comment
Share on other sites

Το σόι του άντρα σου είναι τόσο σχετικοί με τα παιδιά σου όσο είναι και το δικό σου σόι.

Αν το αφήνεις στη μάνα σου, να δέχεσαι να το αφήνεις και στην πεθερά σου. Τα ίδια ακριβώς δικαιώματα έχουν και οι δύο ώς γιαγιάδες. Αν δεν είχες καμία να σου το κρατάει, θα παρακαλούσες ακόμη και τα ξαδέλφια του άντρα σου να τα κρατήοσυν για λίγο

 

 

Μα τι λες πλακα κανεις???

Απο που κ ως που εχεις εσυ αποψη για το σοι της κοπελας????

Ναι οι δικοι της μπορει να ειναι πολυ καλυτερα απο τα πεθερικα της!!Αλλωστε αυτοι

την μεγαλωσαν!!!!Κ κανεις λαθος πολυ μεγαλο,εγω ειμαι μονη με τον αντρα μου(εξωτερικο) κ δεν

εχουμε παρακαλεσει ΚΑΝΕΝΑΝ ασχετα που μονο η μαμα μου ενδιαφερεται να ερθει

για βοηθεια....

Αλλο τα δικαιωματα που εχουν κ αλλο αν ξερουν κ οι δυο πλευρες να μεγαλωνουν

κ να καθοδηγουν σωστα τα εγγονιια τους!!

ΕΛΕΟς!!!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω τον αφηνω σε κανεναν. Μα κανεναν. Ας λενε ο,τι θελουν. Μην μασας. Απλα χαμογέλα καθε φορα που λενε κατι και κανε πως δεν ακους. Σιγα μην κατσουμε να δικαιολογηθουμε στον καθενα για το που θα αφησουμε το παιδι μας, οποιος κι αν ειναι αυτος. Δεν υπαρχει κανενας, μα κανενας λογος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα τι λες πλακα κανεις???

Απο που κ ως που εχεις εσυ αποψη για το σοι της κοπελας????

Ναι οι δικοι της μπορει να ειναι πολυ καλυτερα απο τα πεθερικα της!!Αλλωστε αυτοι

την μεγαλωσαν!!!!Κ κανεις λαθος πολυ μεγαλο,εγω ειμαι μονη με τον αντρα μου(εξωτερικο) κ δεν

εχουμε παρακαλεσει ΚΑΝΕΝΑΝ ασχετα που μονο η μαμα μου ενδιαφερεται να ερθει

για βοηθεια....

Αλλο τα δικαιωματα που εχουν κ αλλο αν ξερουν κ οι δυο πλευρες να μεγαλωνουν

κ να καθοδηγουν σωστα τα εγγονιια τους!!

ΕΛΕΟς!!!

 

Συμφωνω, αν δεν ξερεις τα ατομα δεν εχει σχεση ο βαθμος συγγενειας. Αν ειναι μεθυσοι ή εχουν ανοια πχ???

ιδιως αν υπαρχουν θεματα ασφαλειας.

Εμενα πχ η πεθερα μου, τον αφησε 18 μηνων μονο του στο μπαλκονι 4ου οροφου που ελειπε καγκελο για να παρει τηλεφωνο μια φιλη της ενω εγω ειχα πει να το παιξω καλη νυφη και να μαγειρεψω-ηταν η μοναδικη φορα που της εχω αφησει το παιδι πανω απο 30''.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες πλακα κανεις???

Απο που κ ως που εχεις εσυ αποψη για το σοι της κοπελας????

Ναι οι δικοι της μπορει να ειναι πολυ καλυτερα απο τα πεθερικα της!!Αλλωστε αυτοι

την μεγαλωσαν!!!!Κ κανεις λαθος πολυ μεγαλο,εγω ειμαι μονη με τον αντρα μου(εξωτερικο) κ δεν

εχουμε παρακαλεσει ΚΑΝΕΝΑΝ ασχετα που μονο η μαμα μου ενδιαφερεται να ερθει

για βοηθεια....

Αλλο τα δικαιωματα που εχουν κ αλλο αν ξερουν κ οι δυο πλευρες να μεγαλωνουν

κ να καθοδηγουν σωστα τα εγγονιια τους!!

ΕΛΕΟς!!!

 

 

1. ούτε εσύ έχεις άποψη για το σόι τους

2. από τα γραφόμενα κατάλαβα ότι αυτή αποφασίζει, κάτι πολύ λάθος. Αν και ο άντρας είναι σύμφωνος για την απομάκρυνση από το σόι του, οκ no problem. Αν δεν ισχύει αυτό, τότε θα πρέπει να υπάρχουν ίσες αποστάσεις από όλους. Διακριτική μεταχείριση ΜΟΝΟ με τη σύμφωνη γνώμη και του συζύγου. Δεν αποφασίζουν μόνο οι γυναίκες. Τα παιδιά είναι και των αντρών.

3. Οι γονείς της την μεγάλωσαν, αλλά και οι γονείς του άντρα μεγάλωσαν τον άντρα. Τώρα το πως γίνεται να μην έχει επιρεαστεί ο αντρας από τη μάνα του αν αυτή είναι UFO, αμφιβάλω πολύ.

4. Ως άντρας κρατάω μεγάλες επιφυλάξεις για αυτά που γράφονται για τις πεθερές γιατί δυστυχώς η συντριπτική πλειψηφία των Ελληνίδων είναι a priori προκατειλημένες κατά των πεθερών (λες και αυτές δεν θα γίνουν πεθερές κάποια στιγμή)

5. ΟΛΕΣ όσες έχετε παιδιά είστε εν δυνάμει πεθερές. Πάρτε λοιπόν τον καθρέπτη και σκεφτείτε αν θα θέλατε να έχετε τον εαυτό σας για πεθερά

 

Επίσης ούτε εμείς έχουμε βοήθεια. Διακοπές πήγαμε και με τα 3 παιδιά. Σε όλο το καλοκαίρι 3 βράδυα μπορέσαμε να λείψουμε για 2 ώρες με τα μωρά να κοιμούνται. Συνεπώς με εκνευρίζει πάρα μα πάρα πολύ να ακούω γυναίκες να βρίζουν την πεθερά επειδή αφήσανε τα παιδιά εκεί ή επειδή προτιμούν να τα αφήνουν στη μάνα τους. Μην παίρνετε δεδομένη την πολυτέλεια που έχετε.

Link to comment
Share on other sites

pk33 συνεχως αναφερεις περι δικαιωματων των παππουδογιαγιαδων επανω στα παιδια.σε ρωτησα και αλλου αλλα δεν απαντησες.

και ξαναρωταω.ποια δικαιωματα εχει ενας παππους/μια γιαγια επανω στο εγγονι? πχ τι δικαιωμα εχει η μανα σου επανω στο παιδι σου?

αυτο δε μπορω να καταλαβω.και απο που και ως που δηλαδη να εχουν δικαιωμα...(δικαιωμα συνεπαγεται και απαιτησεις)

Link to comment
Share on other sites

Το σόι του άντρα σου είναι τόσο σχετικοί με τα παιδιά σου όσο είναι και το δικό σου σόι.

Αν το αφήνεις στη μάνα σου, να δέχεσαι να το αφήνεις και στην πεθερά σου. Τα ίδια ακριβώς δικαιώματα έχουν και οι δύο ώς γιαγιάδες. Αν δεν είχες καμία να σου το κρατάει, θα παρακαλούσες ακόμη και τα ξαδέλφια του άντρα σου να τα κρατήοσυν για λίγο

 

Συγκεκριμένα:

Η μάνα μου είναι 62 και η πεθερά μου 78.

Λες να μπορούν να προσέξουν με τον ίδιο τρόπο ένα παιδί? (σε γενικές γραμμές).

Εμένα σκίζονται και οι 2 να μου κρατήσουν το παιδί.

Εκτός από τις ώρες που δουλεύουμε εγώ και ο σύζυγος δεν έχουμε αφήσει να μας κρατήσουν το παιδί μας ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

 

Εμείς δηλαδή δεν θέλουμε να πάμε κάπου μόνοι μας ή διακοπές μόνοι μας?

 

Επειδή σε διαβάζω συνεχώς να λες "αν είχατε να σας το κρατήσουν"........... λοιπόν εγώ έχω και δεν το αφηνω (υπάρχει και άλλη άποψη βλέπεις).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι...δεν εχω κανεναν στη γερμανια και βρηκα την υγεια μου!καλυτερα ετσι παρα να εχω αυτο το προβλημα και να κανουν μουτρα μια ο ενας μια ο αλλος.στις αδειες βεβαια συμβαινει αυτο.αλλα δε κανω σε κανεναν τη χαρη.παντου μαζι τα κουβαλαμε.εναμιση μηνα αδεια και 2 φορες τα ειχα αφησει στη μανα μου (ενω κοιμοταν.ηταν βραδυ) για 2 ωριτσες και μια φορα στην πεθερα μου(παλι για 1-2 ωρες και κοιμοταν)

Link to comment
Share on other sites

1. ούτε εσύ έχεις άποψη για το σόι τους

2. από τα γραφόμενα κατάλαβα ότι αυτή αποφασίζει, κάτι πολύ λάθος. Αν και ο άντρας είναι σύμφωνος για την απομάκρυνση από το σόι του, οκ no problem. Αν δεν ισχύει αυτό, τότε θα πρέπει να υπάρχουν ίσες αποστάσεις από όλους. Διακριτική μεταχείριση ΜΟΝΟ με τη σύμφωνη γνώμη και του συζύγου. Δεν αποφασίζουν μόνο οι γυναίκες. Τα παιδιά είναι και των αντρών.

3. Οι γονείς της την μεγάλωσαν, αλλά και οι γονείς του άντρα μεγάλωσαν τον άντρα. Τώρα το πως γίνεται να μην έχει επιρεαστεί ο αντρας από τη μάνα του αν αυτή είναι UFO, αμφιβάλω πολύ.

4. Ως άντρας κρατάω μεγάλες επιφυλάξεις για αυτά που γράφονται για τις πεθερές γιατί δυστυχώς η συντριπτική πλειψηφία των Ελληνίδων είναι a priori προκατειλημένες κατά των πεθερών (λες και αυτές δεν θα γίνουν πεθερές κάποια στιγμή)

5. ΟΛΕΣ όσες έχετε παιδιά είστε εν δυνάμει πεθερές. Πάρτε λοιπόν τον καθρέπτη και σκεφτείτε αν θα θέλατε να έχετε τον εαυτό σας για πεθερά

 

Επίσης ούτε εμείς έχουμε βοήθεια. Διακοπές πήγαμε και με τα 3 παιδιά. Σε όλο το καλοκαίρι 3 βράδυα μπορέσαμε να λείψουμε για 2 ώρες με τα μωρά να κοιμούνται. Συνεπώς με εκνευρίζει πάρα μα πάρα πολύ να ακούω γυναίκες να βρίζουν την πεθερά επειδή αφήσανε τα παιδιά εκεί ή επειδή προτιμούν να τα αφήνουν στη μάνα τους. Μην παίρνετε δεδομένη την πολυτέλεια που έχετε.

 

Δεν διάβασα κάπου να την έχει βρίσει την πεθερά της.... Επίσης, κάποιος που φωνάζει στα μπαλκόνια έτσι και απειλεί για το χαμόγελο του παιδιού, δεν είναι στα καλά του! Το αν πάλι κάποιος δεν είναι στα καλά του αυτό δεν σημαίνει πως και το παιδί του (δηλ. ο άντρας της) είναι και αυτός έτσι!

Υπάρχουν παππουδογιαγιάδες που ούτε καν καραμέλα δεν δίνουν χωρίς την έγκριση των γονιών, όχι τουρσί και να μαθαίνουν στα παιδάκια να βρίζουν για να καμαρώνουν.

Και δεν ισοπεδώνω κάτι με αυτά που γράφω..... απλά δεν είναι όλοι άξιοι μόνο και μόνο επειδή είναι γονείς ή παππούδες.

Θα ήθελα να επισημάνω πως η στάση της έως τώρα είναι αξιοπρεπής. Αυτοί είναι λόγοι για να μην μιλάς τελείως με τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε δημητρα να ρωτησω κατι???οταν τα παιδια σου.μεγλοσουν και κανουν αυτοι παιδια..δεν θα τα θες να τα βλεπεις..????δενθες λιγονα ταχαρεισ???

εσυ μενεις πανω με τα παιδια χωρις βοηθεια οκ.

δεν θα ηθελες αν μπορουσεσ να βγεις ΜΙΑ φορα με τον ανδρουλη σου????

δεν ειπαμε να τα αφηνεις για βδομαδεσ...

εμενα πχ με κανει καλο,μια φορα τον χρονο να παω καπου για 1η 2 μερες με τον ανδρουλη μου να χαρουμε και μεις...ενοητε οτι μετα παμε και με τα παιδακια μας...

Link to comment
Share on other sites

Εγω για τελειως διαφορετικους λογους δεν εχω εμπιστοσυνη σε καμια απο τις δυο. αι οι δυο ειναι ανυπακουες, η μανα μου ειναι πολυ τσαμπουκαλεμενη για να κανει ο,τι πω εγω, η δε πεθερα μου λεει καλα καλα αλλα κανει τα δικα της και επιπλεον δεν της εχω εμπιστοσυνη οτι θα το κρτησει αυτη που μπορει. θα το αφησει στον πεθερο μου (για να χαρει ο πεθερος μου) ο οποιος εχει παρα πολυ σοβαρα προβληματα και ειναι ανικανος λογω αυτων των προβληματων.

 

και ειμαστε εκτος θεματος

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε δημητρα να ρωτησω κατι???οταν τα παιδια σου.μεγλοσουν και κανουν αυτοι παιδια..δεν θα τα θες να τα βλεπεις..????δενθες λιγονα ταχαρεισ???

εσυ μενεις πανω με τα παιδια χωρις βοηθεια οκ.

δεν θα ηθελες αν μπορουσεσ να βγεις ΜΙΑ φορα με τον ανδρουλη σου????

δεν ειπαμε να τα αφηνεις για βδομαδεσ...

εμενα πχ με κανει καλο,μια φορα τον χρονο να παω καπου για 1η 2 μερες με τον ανδρουλη μου να χαρουμε και μεις...ενοητε οτι μετα παμε και με τα παιδακια μας...

 

υπαρχει διαφορα στη νοοτροπια μεταξυ των οικογενeiων. υπαρχουν οικογενeιες οι οπoιες μπορουν και θεloυν και τα αφηνουν λιγεw μερες οπως λες. τους βοηθουν και οι συνθηκες. ξερω τετοια οικoγeνεια και παρα πολυ καλα κανει.

 

υπαρχουν οικογενειες οι οποιες δεν τα αφηνουν και λογω νοοοτροπιας και λογω συνθηκων. εμεις ειμαστε ετσι. και παλι πολυ κανουμε και εμεις.

 

δεν εινια κακο ουτε να τα αφηνεις ουτε να μην τα αφηνεις. εινια οπως μπορεις, οπως βολευεσαι, οπως τυχαινει

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα:

Η μάνα μου είναι 62 και η πεθερά μου 78.

Λες να μπορούν να προσέξουν με τον ίδιο τρόπο ένα παιδί? (σε γενικές γραμμές).

Εμένα σκίζονται και οι 2 να μου κρατήσουν το παιδί.

Εκτός από τις ώρες που δουλεύουμε εγώ και ο σύζυγος δεν έχουμε αφήσει να μας κρατήσουν το παιδί μας ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

 

Εμείς δηλαδή δεν θέλουμε να πάμε κάπου μόνοι μας ή διακοπές μόνοι μας?

 

Επειδή σε διαβάζω συνεχώς να λες "αν είχατε να σας το κρατήσουν"........... λοιπόν εγώ έχω και δεν το αφηνω (υπάρχει και άλλη άποψη βλέπεις).

 

η μανα μου ειναι 65 η πεθερα μου 72,,,εμπιστευομαι περισσοτερο την πεθερα μου,,,ειναι θεμα χαρακτηρα και διαθεσιμοτητας,,συνεπειας κοκ και οχι ηλικιας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...