Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι αρκετά προβληματισμένη και θα ήθελα τη γνώμη σας. Ο γιος μου μέχρι και τα 2,5 έλεγε λίγες λέξεις που σταδιακά αυξάνονταν χωρίς όμως να σχηματίζει προτάσεις. Δεν ανησυχήσαμε αμέσως γιατί είχε το ελαφρυντικό του πρώτου παιδιού και μοναδικού στην οικογένεια. Ξεκινήσαμε αρχές Ιουνίου λογοθεραπεία, όμως στις 4 επισκέψεις για οικογενειακούς λόγους υγείας δεν είχα χρόνο να τον πηγαίνω και μετά έκλεισε λόγω Αυγούστου το ιατρείο. Σε όλο αυτό το διάστημα έκανα προσπάθεια να εφαρμόσω τις οδηγίες της λογοθεραπεύτριας ως προς τον τρόπο έκφρασης του παιδιού. Ο μικρός δεν χρησιμοποιούσε άρθρα και δεν έλεγε καθαρά κάποιες λέξεις σε αντίθεση με άλλες δυσκολότερες που μπορούσε να τις λέει σωστά. Αρχές Σεπτεμβρίου, τώρα είναι 3,5 χρονών, άρχισε παιδικό σταθμό και συνεχίζουμε τις λογοθεραπείες μια φορά την εβδομάδα. Βλέπω θεαματική βελτίωση στον λόγο του, προτάσεις άρθρα, νέες λέξεις, άλλος τρόπος σκέψης. Όμως η λογοθεραπεύτρια μου μίλησε για διάσπαση προσοχής, τον είδε και παιδονευρολόγος, με δική μου πρωτοβουλία, ο οποίος δεν διαπίστωσε κάτι, μου απέκλεισαν ΔΕΠΥ και οι δύο τους. Ο μικρός δεν κάθεται πάνω από 10 λεπτά σε ένα παιχνίδι, δεν υπακούει σε ότι δεν θέλει πχ να ντυθεί ή να χτενιστεί. Έχει κάποια ξεσπάσματα βίας απέναντι μας όταν τον πιέσουμε για κάτι. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Ο άντρας μου δεν εναντιώνεται στις επισκέψεις στην λογοθεραπεύτρια, χωρίς όμως να συμμετέχει και νιώθει ότι εγώ υπερβάλλω και απλά έχουμε ένα ζωηρό και χαϊδεμένο μοναχοπαίδι. Ανησυχώ πολύ, το μόνο που με νοιάζει είναι να τον βοηθήσω, σε ότι χρειάζεται προκειμένου να τον διευκολύνω για αργότερα πχ το σχολείο. Ψάχνω, διαβάζω διάφορα, νιώθω ότι υπερβάλλω αλλά και πάλι βλέπω κάποια σημεία στην συμπεριφορά του που δεν είναι νομίζω σωστά. Μήπως να απευθυνθώ σε αναπτυξιολόγο ή σε κάποιο άλλο γιατρό?

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και μόνο που σου μπήκε η ιδέα είναι αρκετός λόγος για να το κάνεις. Νομίζω βέβαια ότι είναι νωρίς για διάγνωση ΔΕΠΥ (kel που είσαι να μας φωτίσεις;;;), αλλά τουλάχιστον θα σου φύγει η έννοια. Λογοθεραπεία ποιος σου σύστησε να ξεκινήσεις;;

 

Θέλω να πω ότι πριν πάμε στη θεραπεία καλό είναι να έχουμε διάγνωση. Κλείσε ένα ραντεβού στο αναπτυξιολογικό του παίδων (γνώμη μου όχι σε ιδιώτη, ώστε οποιοδήποτε χαρτί να μπορείς να το αξιοποιήσεις αφενός, αφετέρου να μην υπάρχει προσωπικό όφελος) και κάνε υπομονή μέχρι να έρθει η μέρα που θα το πραγματοποιήσεις (αργούν πολύυυυυυ). Ενδεχομένως να υπάρχει ιατροπαιδαγωγική υπηρεσία στο δήμο σου αν και από όσο γνωρίζω δεν κοιτάνε τόσο μικρά παιδιά. Ας δούμε όμως τι θα σου πει και κάποιος που να έχει πιο άμεση σχέση με την ειδική αγωγή, γιατί εγώ είμαι της γενικής.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με δική μου πρωτοβουλία ζήτησα από την παδίατρο να μου συστήσει λογοθεραπευτή. Κάναμε 4 συναντήσεις "γνωριμίας" και με ενημέρωσε ότι διαπίστωσε διάσπαση προσοχής και πρέπει να ξεκινήσουμε λογοθεραπεία. Και ο παιδονευρολόγος μου συνέστησε το ίδιο αλλά για την εξέλιξη του λόγου όπως μου είπε. Αυτός δεν είπε τίποτα άλλο και μου έδωσε και μια βεβαιώση προκειμένου να εγκριθεί από το ταμείο μου κάποιο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

...εμενα παλι μου εχουν πει οτι για τη διασπαση προσοχης καλο θα ηταν να του κανεις εργοθεραπειες..εμεις (μαζι κ με αλλα) εχουμε κ δεπ/υ.με την εργοθεραπεια επισης εχουμε σημαντικη βελτιωση στο θεμα του θυμου κ των ξεσπασματων του.μηπως να συνδυαζες κ λογο κ εργο για καλυτερα αποτελεσματα??αναπτυξιολογο χρειαζεσαι σιγουρα του δημοσιου.ψαξε να βρεις καποιον που θα κοιταξει κ το παιδι.οχι μονο για τα χαρτια,για να λυσεις κ τυχον αποριες που θα παρουσιαστουν.(σου μιλαω εκ πειρας..)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι οι εργοθεραπείες? THEOLVAS διάβασα και τα δικά σας και χαίρομαι που απαντάς γιατί σίγουρα έχεις ασχοληθεί με το θέμα. Τι προτείνεις για αναπτυξιολόγο? Είμαι από Πάτρα εδώ δεν υπάρχει κάτι, πρέπει να ανέβω σίγουρα Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.

Εμενα και τα δυο μου παιδια εχουν διασπαση προσοχης και ο ενας μικρος μου εχει και ΔΕΠΥ.

Εδω και 1 1/2 χρονο κανουν και οι δυο εργοθεραπειες και ο κυριος με την ΔΕΠΥ κανει και λογοθεραπεια.

Εχω δει θεαματικη βελτιωση. Οχι οτι ειμαστε και εντελως εντελως τελεια, ομως πανε σε κανονικο προνηπιο και μπορουν πλεον να συγκεντρωθουν σε ενα πραγμα για αρκετη ωρα, να ακουσουν την δασκαλα κτλ. Εχουμε και τις δυσκολες μερες μας βεβαια αλλα παμε πολυ πολυ καλα.

 

Τα παιδια μου τα ειδαν δυο αναπτυξιολογοι και ενας παιδονευρολογος (δημοσιου) και μετα περασαμε απο επιτροπη για να παρουμε την εγκριση για τις θεραπειες (ο αντρας μου ειναι στο Π.Ν.) και τωρα πηραμε εγκριση και για δευτερο χρονο. Κανουμε 16 τον μηνα (8 εργο και 8 λογο και ο αλλος 8 φυσιο και 8 εργο).

 

Σας ευχομαι τα καλυτερα!!

Φιλικα,

Τινα

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εμενα και τα δυο μου παιδια εχουν διασπαση προσοχης και ο ενας μικρος μου εχει και ΔΕΠΥ.

Εδω και 1 1/2 χρονο κανουν και οι δυο εργοθεραπειες και ο κυριος με την ΔΕΠΥ κανει και λογοθεραπεια.

Εχω δει θεαματικη βελτιωση. Οχι οτι ειμαστε και εντελως εντελως τελεια, ομως πανε σε κανονικο προνηπιο και μπορουν πλεον να συγκεντρωθουν σε ενα πραγμα για αρκετη ωρα, να ακουσουν την δασκαλα κτλ. Εχουμε και τις δυσκολες μερες μας βεβαια αλλα παμε πολυ πολυ καλα.

 

Τα παιδια μου τα ειδαν δυο αναπτυξιολογοι και ενας παιδονευρολογος (δημοσιου) και μετα περασαμε απο επιτροπη για να παρουμε την εγκριση για τις θεραπειες (ο αντρας μου ειναι στο Π.Ν.) και τωρα πηραμε εγκριση και για δευτερο χρονο. Κανουμε 16 τον μηνα (8 εργο και 8 λογο και ο αλλος 8 φυσιο και 8 εργο).

 

Σας ευχομαι τα καλυτερα!!

Φιλικα,

Τινα

 

καλησπερα..γιατι φυσιο???υπαρχει κινητικο???γιατι ο δημητρης μου εχει καποιο θεματακι κ με τα χερακια...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερα για να υπαρχει αξιοπιστη διαγνωση για το αν εχει το παιδι ή οχι ΔΕΠΥ να εξεταστει απο διεπιστημονικη εξειδικευμενη ομαδα. Ειναι λιγο λαθος να κανει τη διαγνωση μονο λογοθεραπευτης ή εργοθεραπευτης. Για εμενα καλυτερη ειναι η επισκεψη στο εξειδικευμενο ιατρειο για διαγνωση ΔΕΠΥ στο Παιδοψυχιατρικο Νοσοκομειο Αθηνων

 

Δειτε εδω:

 

http://www.paidohosp.gr/36-EidikoIatreio.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,

 

Λοιπον ο ενας μικρουλης μου εχει κινητικο προβλημα γιαυτο κανει φυσιοθεραπεια.

Ο αλλος (που εχει ΔΕΠΥ) - η οποια ναι, διεγνωστηκε απο ομαδα η οποια συμπεριλαμβανε και παιδο-νευρολογο - εχει καποιο προβλημα/ειναι πισω στην λεπτη κινητικοτητα. Δεν κανει φυσιοθεραπεια ομως, τον βοηθανε στην εργοθεραπεια...

Ελπιζω να βοηθησα!

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλα να ξερεις οτι τα παιδια που εχουν θεμα στον λογο εχουν μια επιθετικη συμπεριφορα λογω του οτι δεν μπορουν να εκφραστουν οπως θελουν και θυμωνουν (προσωπικη αποψη και μονο αυτο)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας ημερα!

 

Ειμαι εργοθεραπευτρια κ ασχολουμαι με παιδια με ΔΕΠΥ. Θα ηθελα να δηλωσω την διαθεσιμοτητα μου αν εχετε καποιες αποριες. Αν μπορω να βοηθησω με καποιο τροπο, θα μου ηταν ευχαριστο!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Mariadi, εκ των προτέρων, ευχαριστώ για την διαθεσιμότητα σου.

Αν είδες και πιο πάνω ο γιος μου, 3,5 χρονών, θεωρείται ότι έχει διάσπαση προσοχής. Στην λογοθεραπεύτρια κάνουμε διάφορα παιχνίδια που από ότι καταλαβαίνω προσπαθεί μέσω αυτών να τον κάνει να υπακούει εντολές και να συγκεντρώνεται σε συγκεκριμένο πράγμα για λίγα λεπτά.. π.χ. πάζλ. Έχω δει τεράστια διαφορά στο παιδί. Είναι πιο ήρεμο και παίζουμε αρκετή ώρα ήσυχα όχι όμως πάντα με τους όρους που προσπαθώ να θέτω εγώ. Αυτές τις ημέρες θα κανονίσω να τον πάω και σε αναπτυξιολόγο για μια πιο εξειδικευμένη άποψη. Αυτές οι συνεδρίες με τα παιχνίδια είναι εργοθεραπείες? Άλλο πράγμα οι λογοθεραπείες? Θεωρείς ότι η διάσπαση προσοχής είναι κάτι που θα μας προβληματίσει στο σχολείο?

Και κάτι ακόμη. Είναι προσβολή για την λογοθεραπεύτρια να της πω ότι θέλω να δω και αναπτυξιολόγο ή είναι ξεχωριστό αντικείμενο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mariadi, εκ των προτέρων, ευχαριστώ για την διαθεσιμότητα σου.

Αν είδες και πιο πάνω ο γιος μου, 3,5 χρονών, θεωρείται ότι έχει διάσπαση προσοχής. Στην λογοθεραπεύτρια κάνουμε διάφορα παιχνίδια που από ότι καταλαβαίνω προσπαθεί μέσω αυτών να τον κάνει να υπακούει εντολές και να συγκεντρώνεται σε συγκεκριμένο πράγμα για λίγα λεπτά.. π.χ. πάζλ. Έχω δει τεράστια διαφορά στο παιδί. Είναι πιο ήρεμο και παίζουμε αρκετή ώρα ήσυχα όχι όμως πάντα με τους όρους που προσπαθώ να θέτω εγώ. Αυτές τις ημέρες θα κανονίσω να τον πάω και σε αναπτυξιολόγο για μια πιο εξειδικευμένη άποψη. Αυτές οι συνεδρίες με τα παιχνίδια είναι εργοθεραπείες? Άλλο πράγμα οι λογοθεραπείες? Θεωρείς ότι η διάσπαση προσοχής είναι κάτι που θα μας προβληματίσει στο σχολείο?

Και κάτι ακόμη. Είναι προσβολή για την λογοθεραπεύτρια να της πω ότι θέλω να δω και αναπτυξιολόγο ή είναι ξεχωριστό αντικείμενο?

 

 

Λοιπον, με αλλο αντικειμενο ασχολειται μια λογοθεραπευτρια κ με αλλο μια αναπτυξιολογος. Οποτε, δεν νομιζω οτι θα προσβληθει η λογοθεραπευτρια απο τον ενδιαφερον του γονιου να λαβει κ μια γνωμη αλλης ειδικοτητας. Αλλωστε, η αναπτυξιολογος ειναι σε θεση να διαγνωσει αν υπαρχει οντως ΔΕΠΥ.

 

Καταλληλη ειδικοτητα για την διασπαση προσοχης ειναι η εργοθεραπεια. Σαφως κ μεσω της λογοθεραπειας η διαρκεια προσοχης θα αυξηθει κ ισως να περιοριστει η παρορμητικοτητα και η υπερκινητικοτητα, αλλα η ΔΕΠΥ θελει στην παρεμβαση της επιπλεον το να μαθει το παιδι να οργανωνεται. Η εργοθεραπεια μεσα απο δομημενες δραστηριοτητες, που θα περιεχουν τοσο κινητικο κομματι, οσο κ δραστηριοτητες που απαιτουν συγκεντρωση, θα βοηθησει το παιδι να διοχετευει την ενεργεια του κ σιγα σιγα να αυξανει τον χρονο συγκεντρωσης.

 

Εγω ειμαι της γνωμης να διαπιστωσετε αν ειναι ενα απλα ζωηρο παιδι ή αν υπαρχει Διαταραχη Ελλειμματικης Προσοχης με Υπερκινητικοτητα κ αν υπαρχει, θα τον βοηθησει πολυ παραπανω να κανει μια εργοθεραπευτικη παρεμβαση.

 

Ελπιζω να βοηθησα. Αν εχεις αλλες αποριες για οποιοδηποτε θεμα ή καποια αλλη απορια, ειμαι στην διαθεση σου!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ξεχασα, ειναι πολυ πιθανο αν δεν αντιμετωπιστει σωστα κ στοχευμενα μια δυσκολια στην διασπαση προσοχης, να γενικευτει κ στις σχολικες επιδοσεις. Επηρεαζει κ την σχολικη εικονα του παιδιου. Οσο πιο γρηγορα μαθει ενα παιδακι να οργανωνεται κ να συγκεντρωνεται, βοηθα την μαθηση κ δεν κουραζεται!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.Σήμερα θα δούμε την λογοθεραπέυτρια, θα συζητήσω και μαζί της πάλι. Προσπαθώ να καταλάβω περι τίνος πρόκειται και πόσο σοβαρό είναι ή μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να "σοκάρει" η άποψη μου αλλά πιστεύω ότι 9 στις 10 περιπτώσεις, τα παιδιά δεν χρειάζονται καμιά θεραπεία... γονείς θέλουν.

 

Εμείς οι γονείς χρειαζόμαστε θεραπεία, βοήθεια, στήρθιξη, μάθηση και φυσικά αλλαγή (στον τρόπο σκέψης και λειτουργίας μας).

 

Για να μη σας κουράζω εδώ, διαβαστε:

 

http://enallaktikimathisi.blogpsot.com

Link to comment
Share on other sites

πως καταλαβαινουμε οτι το παιδι μας εχει ελλειψη προσοχης?κ πως θα καταλαβουμε οτι χρειαζεται εργοθεραπευτη η λογοθεραπευτη?τι συμπτωματα μας δειχνουν?

Link to comment
Share on other sites

• Συνεχής μετακίνηση

• Τρέξιμο παρά βάδισμα

• Συνεχής κίνηση των ποδιών – της κεφαλής όταν κάθεται

• Διάσπαση της προσοχής.

• Πανικοβάλλεται εύκολα

• Κλαψουρίζει συνέχεια – είναι ανικανοποίητο

• Έχει ξεσπάσματα

• Έχει κακές συνήθειες στον ύπνο (και κλαίει)

• Εύκολη αφύπνιση

• Μεταπηδά εύκολα από μια δραστηριότητα σε άλλη

• Κολλάει κάπου όταν του αρέσει

• Αυθόρμητη επιθετικότητα

• Κάνει συνέχεια αταξίες

• Πιάνει συνέχεια αντικείμενα που δεν επιτρέπεται

• Έχει καταστροφικές τάσεις

• Αδιαφορεί στην τιμωρία

• Μπορεί να δαγκώνει και να χτυπά τους άλλους.

• Έχει τάσεις προς εμπρησμό.

• Συγκρούσεις με συνομηλίκους

• Έχει αστάθεια ή αδεξιότητα

• Δυσκολία προσανατολισμού

• Πιθανό πρόβλημα ομιλίας

• Ελλιπής κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...