Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δυσκοιλιοτητα και αιμμοροιδες


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια! Σε λιγο καιρο μπαινω στον μηνα μου αλλα εδω και 3-4 βδομαδες περιπου αρχισα να ταλαιπωρουμαι με τη δυσκοιλιοτητα και κατ' επεκταση με τις αιμορροιδες! Ειναι πραγματικο μαρτυριο καποιες φορες, νομιζω οτι θα γεννησω στην τουαλετα!! :( Αφηστε που φοβαμαι οτι με το πολυ σφιξιμο θα γινει κατι κακο με το μωρο!!

Δοκιμασα ακτινιδια, δαμασκηνα και κατι φυτικες ινες απο το φαρμακειο.. βελτιωσαν λιγο την κατασταση, παρολο αυτα δεν ελυσαν τελειως το θεμα... Ειναι καποια που εχει βρει καποια πιο δραστικη λυση? φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


twiggy μου ήταν το χειρότερό μου στις εγκυμοσύνες σχεδόν από την αρχή με ταλαιπωρούσε η δυσκοιλιότητα. Εγώ έπαιρνα παραφίνη από το φαρμακείο ένα κουτάλι κάθε βράδυ και στο απροχώρητο έβαζα είτε υπόθετο γλυκερίνης είτε έτυχε να κάνω και κλίσμα. Η μόνη άσχημη εμπειρία στις εγκυμοσύνες μου.

 

Με το καλό το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια.. το γαλα στην αρχη της εγκυμοσυνης βοηθουσε.. τωρα δεν κανει κατι! Θα δοκιμασω αυτα τα υποθετα οταν φτανω στο απροχωρητο... Φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

και γω σε λίγο μπαίνω στο μήνα μου και έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα. Βοηθάει λίγο το να μουλιάζω αποβραδίς σε νερό δαμάσκηνα και το πρωι πίνω το νερό και τρώω τα δαμάσκηνα. Η γιατρός μου είπε ότι επιτρέπεται η υγρή παραφίνη και η μαρμελάδες φρούτων πχ tamarine, στα πολύ δύσκολα παίρνω και από αυτά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω Μυρτουλα, κουραγιο και σε σενα!Αληθεια σας εχει πει ο γιατρος ποτε οτι μπορει να δημιουργηθει καποιο προβλημα με το μωρο, λογω της αυξημενης πιεσης στην περιπτωση πολυ δυσκολης κενωσης?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Μυρτουλα, κουραγιο και σε σενα!Αληθεια σας εχει πει ο γιατρος ποτε οτι μπορει να δημιουργηθει καποιο προβλημα με το μωρο, λογω της αυξημενης πιεσης στην περιπτωση πολυ δυσκολης κενωσης?

 

 

Καλησπέρα twiggy,

 

Εγω είχα τρελο θέμα με δυσκοιλιότητα στον 5ο και στον 6ο.

Απο τις αρχές του 7ου και μέχρι τώρα πάνε όλα καλά.

Προσωπικά με βοήθησαν πολύ τα δαμάσκηνα σε συνδυασμό με πορτοκάλια.

Τρώω 2 δαμάσκηνα κάθε βράδυ μαζί με ένα πορτοκάλι και είμαι μια χαρά. Ξέρω όμως οτι δεν κάνουν την ίδια δουλειά σε όλους τους οργανισμούς, όπως εμένα για παράδειγμα δε μου κάνουν τίποτα τα ακτινίδια.

Πρέπει να βρεις τί λειτουργεί στον οργανισμό σου καλύτερα.

Απ'οτι έχω ακούσει βέβαια στον 9ο επανέρχεται το πρόβλημα.

Οταν λοιπόν είχα το θεματάκι, η γυναικολόγος μου είχε πει οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το σφίξιμο στην τουαλέτα και δεν προκαλείται πρόβλημα στο μωράκι.

Επίσης μου είχε πει πως είναι καλύτερα να προσπαθείς ακόμα και αν δυσκολεύεσαι, παρά να έχεις 3-4 μέρες να πας στην τουαλέτα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια και κουραγιο σε ολες.

Ειμαι και εγω μια παθουσα στην 1η εγκυμοσυνη γιατι στην 2η εμαθα τα κατατοπια και προσεξα παραπανω.

Λοιπον ειμαι γενικα δυσκοιλια και χωρις τον σιδηρο που περναμε στην εγκυμοσυνη. Τοτε επαιρνα fysiofol για να απορροφατε καλυτερα καθως ειναι φυτικο.Δεν νομιζω ομως πως εχουν μεγαλες διαφορες ολα αυτα.

Δυστυχως επειδη πιεζεται το σημειο απο το μωρο ολο αυτο θα χειροτερευει.

Αποκορυφωμα ηταν σε εμενα τουλαχιστον η γεννα που εκανα επισκληριδιο και δεν καταλαβαινα τιποτα και πιεστηκα παραπανω χωρις να το καταλαβω.

Μπορω να σας πω οτι τα ραμματα του τοκετου ηταν σαν να μην υπηρχαν γιατι......υπηρχαν οι αιμορροιδες 20μερες.

Μετα απο πολυ ψαξιμο μπορω να πω οτι πλυσεις με αλατονερο και κομπρεσες με χαμομηλι και καυτο νερο κανουν δουλεια.10λεπτα τοπικα πανω στις αιμορροιδες.

Link to comment
Share on other sites

μια κοπελα ειχε πει οτι βαζεις στο μπλεντερ μια μπανανα ανα ακτινιδιο και εν αποτηρι γαλα και πας αμεσως τουαλετα!δεν ξερω αν υσχιει!εγω ηξερα οτι αν πιεις γαλα και αμεσω ςχυμο παλι πας τουαλετα!παντςω εγω παλιοτερα χρησιμοποιουσα υποθετα γλυκερινης!δεν κανει να σφιγγεσαι!καλυτερα ν αμην πηγαινεις τουαλετα παρα ν ασφιγγεσαι!

Link to comment
Share on other sites

μμ κι εγω αυτα τα υποθετα σκεφτομαι.. δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι καλυτερα να σφιγγεσαι παρα να μην πηγαινεις τουαλετα, γιατι με την πολυ πιεση χειροτερευουν οι αιμμοροιδες!! Υπομονη κουραγιο, ελπιζω η καθεμια να βρει τον τροπο της.. Εγω προς το παρον τρεμω καθε φορα που μου 'ρχεται να παω, λεω τι θα τραβηξω παλι εκει μεσα?!!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα. Εγω με προβλημα αιμοροϊδων βρεθηκα το προηγουμενο σαββατο σε κλινικη κ μιλησα με 2 χειρουργους. Εκλαιγα απο τον πονο για μερες. Αρχικα να σας πω οτι το μονο που βοηθησε λιγο στην δυκοιλιοτητα ειναι 3 κουταλιες duphalac το πρωι κ 3 το βραδυ + υποθετα γλυκερινης. Επειδη ειμαι στον 7ο, εχω διδυμα κ επιπωματικο πλακουντα δεν επιτρεπεται επ'ουδενι το σφιξιμο!!!!!

Οσο για τις αιμοροιδες ο γιατρος μου αρχισε φαρμακευτικη αγωγη με daflon, αλοιφη και ξυλοκαϊνη για τον πονο! Επισης μου ειπε να κανω συχνες πλυσεις με ΚΡΥΟ νερο, μια που οι αιμοροιδες ειναι ενα ειδος θρομβωσεων κ το ζεστο νερο προκαλει υπεραιμια....και αυτο φυσικα δεν το θελουμε! Ελπιζω να βοηθησα λιγο...σαν η πιο προσφατη παθουσα....κ πονουσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ Τζινα κουραγιο!! ευχαριστουμε για τις συμβουλες, ευχομαι να περασουν ολα αυτα συντομα!φιλια

 

σ'ευχαριστω πολυ κοπελα μου! ηδη εχω αρχισει να βλεπω βελτιωση.....

αυτα που ειπε ο χειρουργος πιανουν τελικα!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Τζινα κι εγω αγορασα τα υποθετα να νιωθω μια ασφαλεια.. ευτυχως δεν χρειαστηκε να τα παρω ακομα, ειμαι λιγο καλυτερα!! φιλια στα πονεμενα κωλαρακια!!! :-)

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό θα βοηθήσει καθόλου, αλλά εγώ από όταν άρχισα να παίρνω 2 μαγνήσια την ημέρα ενώ πριν έπαιρνα 1, η δυσκοιλιότητα μετατράπηκε στο ακριβώς αντίθετο. Δοκίμασέ το αν θες...το μαγνήσιο που μου έχει δώσει ο γιατρός μου είναι το Magnesium Sandoz σε αναβράζοντα δισκία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφια εγω μαγνησιο παιρνω απο την αρχη και γενικα με ειχε βοηθησει με το.. θεμα. Ομως τωρα φαινεται πως δεν κανει την ιδια δουλεια πια! Τελικα το συστημα ακτινιδια-δαμασκηνα-φυτικες ινες καπως δουλευει.. Δεν παω καθε μερα αλλα τουλαχιστον οταν ερχεται δεν υποφερω! Εσεις ειστε καλυτερα? φιλια...

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφια εγω μαγνησιο παιρνω απο την αρχη και γενικα με ειχε βοηθησει με το.. θεμα. Ομως τωρα φαινεται πως δεν κανει την ιδια δουλεια πια! Τελικα το συστημα ακτινιδια-δαμασκηνα-φυτικες ινες καπως δουλευει.. Δεν παω καθε μερα αλλα τουλαχιστον οταν ερχεται δεν υποφερω! Εσεις ειστε καλυτερα? φιλια...

 

Ευτυχώς τώρα είμαι αρκετά καλύτερα, δηλαδή τουλάχιστον δεν πονάω. Είμαι στον 9ο (37η εβδομάδα) και οι αιμορροΐδες εξακολουθούν να βρίσκονται εκεί (δεν έχουν υποχωρήσει) αλλά δεν πονάνε ευτυχώς! Βάζω βέβαια εδώ και 17 ημέρες περίπου μια αλοιφή που μου συνέστησε ο γιατρός, την Scheriproct και μάλλον αυτή έχει βοηθήσει όσον αφορά τον πόνο. Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι αν θα φύγουν μετά τη γέννα ή θα μείνουν για πάντα εκεί! Έχουν βγει έξω, όχι πολύ αλλά με την αφή τις αισθάνομαι αρκετά και ο γιατρός λέει ότι αφού είναι έξω δεν θα εξαφανιστούν ποτέ παρά μόνο με χειρουργείο. Γνωρίζετε αν αυτό ισχύει? Εγώ νόμιζα ότι κάποιο διάστημα μετά τη γέννα υποχωρούν προς τα μέσα....:-(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, οι αιμορροοιδες σε ποιο μηνα μπορει να εμφανιστουν;;;;;;

 

εγω τελειωνω τον 6ο τωρα. δοξα το Θεο μεχρι στιγμης παω κανονικα(εννοω 1 φορα τη μερα χωρις πονο η σφξιμο)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, οι αιμορροοιδες σε ποιο μηνα μπορει να εμφανιστουν;;;;;;

 

εγω τελειωνω τον 6ο τωρα. δοξα το Θεο μεχρι στιγμης παω κανονικα(εννοω 1 φορα τη μερα χωρις πονο η σφξιμο)

 

Κι εγώ χωρίς σφίξιμο πήγαινα, αλλά εμφανίστηκαν λόγω υπεραιμάτωσης των αγγείων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και πίεσης στη λεκάνη από το βάρος του μωρού. Εμφανίστηκαν στον 8ο μήνα σε'μένα, αλλά δε σημαίνει ότι εμφανίζονται σε όλες τις έγκυες. Από το κοντινό μου περιβάλλον έχω 3-4 παραδείγματα που δεν τις εμφάνισαν, οπότε μην ανησυχείς χωρίς λόγο....;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Κι εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα και στην πρώτη εγκυμοσύνη και σε αυτή από τον 4ο μήνα κι όλας! έχω πάρει μερικές φορές το γάλα μαγνησίας το οποίο κάνει δουλειά, αλλά εμένα με αηδιάζει κ δεν μπορω να το παίρνω συχνά. Πριν 1 εβδομάδα πήρα από το φαρμακείο τις φυτικές ίνες της Benefibra και σώθηκα! Δεν κάνουν αμέσως δουλειά αλλά μετά από 2-3 μέρες. 2 κ.σούπας κάθε μέρα σε χυμό φρούτων, σε σούπες, σε γιαούρτι και θα ειστε μια χαρα! Ό,τι άλλο και να δοκίμαζα όπως πολλά λαχανικά, όσπρια δαμάσκηνα δεν μου έκαναν τίποτα ίσα ίσα που πολλές φορές είχα φούσκωμα. Ο κάθε οργανισμός βέβαια είναι διαφορετικός. Για μένα πάντως βρήκα επιτέλους τη λύση κι εύχομαι και η κάθε μία σας να μπορέσει με τον δικό της τρόπο να απαλλαγεί από το κεφάλαιο δυσκοιλιότητα - αιμορροιδες!


nUOUp2.png

 

zgVJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι στην 27η εβδομαδα και εδω και 2-3 εβδομαδες περιπου εχω αρχισει να εχω κι εγω προβλημα δυσκοιλιοτητας. Μου πηρε ο αντρας μου απο ενα καταστημα με φυτικα προϊόντα κατι φακελακια με τσαϊ που ειναι Indian Cassia Leaves. Μπορω να πω οτι κανουν δουλεια αλλα δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο ειναι ασφαλη. Τα εχει ξανακουσει καμια?

Άννα

ZwaOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφια δεν ξερω.. λες να μην φευγουν μετα τη γεννα? Θα ηταν τραγικο, δεν νομιζω να μην υπαρχει καποια βελτιωση.. Ελπιζω να απαντησει καποια κοπελα που εχει γεννησει..

Αννα δεν το ξερω αυτο με το τσαι, δες ομως τι περιεχει γιατι γενικα στην εγκυμοσυνη πρεπει να αποφευγουμε καποια βοτανα. Μπορεις να δεις ποια, στο ιντερνετ.. Οι φυτικες ινες παντως που λεει η m-angel κανουν καλη δουλεια!

Εγω τα παω καλυτερα αυτη τη βδομαδα, να δουμε τι θα γινει στο προσεχες μελλον!!φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφια δεν ξερω.. λες να μην φευγουν μετα τη γεννα? Θα ηταν τραγικο, δεν νομιζω να μην υπαρχει καποια βελτιωση.. Ελπιζω να απαντησει καποια κοπελα που εχει γεννησει..

Αννα δεν το ξερω αυτο με το τσαι, δες ομως τι περιεχει γιατι γενικα στην εγκυμοσυνη πρεπει να αποφευγουμε καποια βοτανα. Μπορεις να δεις ποια, στο ιντερνετ.. Οι φυτικες ινες παντως που λεει η m-angel κανουν καλη δουλεια!

Εγω τα παω καλυτερα αυτη τη βδομαδα, να δουμε τι θα γινει στο προσεχες μελλον!!φιλια

 

κοριτσια καλησπερα!

Λυπαμαι που θα σας στεναχωρησω αλλα απο τη στιγμη που οι "ακατανομαστες" ειναι εξω το πιο πιθανο ειναι οτι θελουν εγχειριση.

Δλδ, εγω με τα φαρμακα ειδα βελτιωση μεν, αλλα πρεπει να τις εγχειρισω καποια στιγμη μετα τη γεννα!

Το βλεπω απο τωρα οτι μολις ζοριστω λιγο πρηζονται αμεσως!

Δυστυχως δεν εξαφανιζονται ετσι μαγικα οπως ηρθαν. Επισης ο χειρουργος μου ειπε οτι η επεμβαση γινεται με ολικη ναρκωση κ οτι δεν ειναι επιπονη γενικοτερα.

 

Οσο για το benefibra, το δοκιμασα κ εγω αλλα δε μου εκανε τιποτε!

Link to comment
Share on other sites

Χτες μίλησα με μια φίλη που γέννησε πριν 3 μήνες με φυσιολογικό τοκετό και έβγαλε αιμορροΐδες εξωτερικές σαν σταφύλια κατά τη διάρκεια του τοκετού, από την πίεση και το σπρώξιμο. Μετά από 7 ημέρες έφυγαν (μπήκαν μέσα), οπότε έχω να συμπεράνω ότι εξαρτάται από τον οργανισμό πιθανώς το αν θα μείνουν ή θα φύγουν. Αλλά τείνω να πιστεύω ότι αυτές που βγαίνουν στην εγκυμοσύνη και τον τοκετό και εφόσον δεν έχουν ξαναεμφανιστεί ποτέ πριν μάλλον φεύγουν από μόνες τους τελικά στις περισσότερες περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...