Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ζωηρο εμβρυο= ζωηρο μωρο???


Recommended Posts

Ή να πω καλυτερα τρελο εμβρυο?? στις 30 εβδομαδες και δεν σταματα παρα μονο ενα τριωρο τη μερα(το πρωι).. κινειται συνεχως, ζωη να χει, αλλα με εχει πεθανει.. δεν κοιμαμαι γιατι καθε φορα που αλλαζω πλευρο με ταραζει στις κλοτσιες.. δεν τρωω γιατι παει πανω-πανω και με πιανει δυσπνοια.. η κοιλια μου φαινεται απο μακρια σαν να εχει μεσα εξωγιηνακι....

πειτε μου οτι δεν θα γεννησω ενα τρελο παιδακι.. ο μεγαλος ηταν πολυ ησυχος στην κοιλια κ το ιδιο μολις γεννηθηκε..

εσας?????????

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα η πρώτη μου ήταν πολύ πολύ ζωηρή στην κοιλιά και όλοι μου λέγανε θα σε ταράξει μόλις βγει...Τελικά ήταν ένα πάρα πολύ ήσυχο βρέφος και εξακολουθεί και είναι ένα πολύ ήσυχο παιδάκι...Τώρα επίσης είναι πολύ ζωηρή αυτή που έχω στην κοιλιά, αλλά ελπίζω να βγει σαν τη κορούλα μου...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

σ'εμενα παντως για να σε ηρεμησω, συνεβει το αντιθετο!

εμβρυο ανησυχητικα ηρεμο-πηγαινα κατι βραδια στο μητερα γιατι δεν την ακουγα- και μωρο....bruce-lee απο την ημερα που γεννηθηκε!:wink:

αρα εχεις ελπιδες για νεα ηρεμο μωρο!

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση δεν εχει.η μπεμπα μου αρχισε να κουνιεται λιγο πριν μπω στον 5ο μηνα.οσο παιρνουσε ο καιρος κουνιοταν κ πιο εντονα.απο τον 6ο κ μετα σοβαρα σου μιλαω οτι κουνιοταν κ κλωτσουσε ολη την ημερα.εκανε η κοιλια μου βουναλακια κυμματισμους ετρωγα κλωτσιες στα πλευρα πονουσα.με κλωτσια κοιμομουν με κλωτσια ξυπνουσα!αφου ακομα κ οταν περπατουσα(που υποτθθεται οταν περπατας το μωρο μεσα σου κοιμαται)αυτη κλωτσουσε!εβγαινα στην αγορα να κανω βολτα κ με ταραζε στην κλωτσια!ο αντρας μου εβλεπε την κοιλια μου κ ελεγε ''δε μπορω να την κοιταω ετσι οπως παει!φοβαμαι μη πεταχτει απο μεσα!!!''ακομη κ τη στιγμη που πηγαινα να γεννησω κλωτσουσε(συνηθως οταν γεννας υποτιθεται το μωρο ειναι ακινητο:rolleyes:)

το αποτελεσμα?κοιμαται ολη μερα:shock: δε χαλαει τον υπνο της με τιποτα.τα αλλα 2 ουρλιαζουν φωναζουν βαρανε πετανε ακριβως διπλα στο αυτι της κ αυτη ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!δεν εχει περασει 1 βραδυ που να ξενυχτησα γιαυτην παρολο που θηλαζει!!απο 7 ημερων αρχισε να κοιμαται σερι 6ωρα απο 1 μηνων κοιμαται 9-10 το βραδυ μεχρι 9-10 το πρωι χωρις να ξυπναει κ την ταιζω στον υπνο ανα 4 ωρες γιατι ειναι πολλες 12 ωρες να μενει νηστικη σαυτη την ηλικια!παρα πολυ ηρεμο μωρο.ακομα κ οταν πειναει δε κλαιει αλλα νιαουριζει /μονο στο μπανιο τσιριζει!

με το καλο το μωρακι σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως δημητρα... με εχει ταραξει στον πονο, χωρις πλακα..

αντε να ηρεμησω λιγο.. βρε παιδια της εχει βγει κιολας το ονομα της μικρης μου, μολις με βλεπει ο γυναικολογος μου, ή τωρα τελευταια οι μαιες που εκανα καρδιο/φημα.. "καλως την τρελοκαμπερο" λενε.. "αχ, τι θα τραβηξεις καλη μου.."

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η δική μου μια χαρά ήσυχη ήταν και έβγαλα τον Οσάμα Μπιν Λάντεν αυτοπροσώπως!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ή να πω καλυτερα τρελο εμβρυο?? στις 30 εβδομαδες και δεν σταματα παρα μονο ενα τριωρο τη μερα(το πρωι).. κινειται συνεχως, ζωη να χει, αλλα με εχει πεθανει.. δεν κοιμαμαι γιατι καθε φορα που αλλαζω πλευρο με ταραζει στις κλοτσιες.. δεν τρωω γιατι παει πανω-πανω και με πιανει δυσπνοια.. η κοιλια μου φαινεται απο μακρια σαν να εχει μεσα εξωγιηνακι....

πειτε μου οτι δεν θα γεννησω ενα τρελο παιδακι.. ο μεγαλος ηταν πολυ ησυχος στην κοιλια κ το ιδιο μολις γεννηθηκε..

εσας?????????

 

 

Κλοτσια?Εμας οταν ξαπλωναμε στο κρεβατι κ τυχαινε ο αντρας μου να ακουμπαει τη κοιλια με τον αγκωνα κ.λ.π. κ καταλαθος,του εριχνε κλωτσιες...Εγω δε δε μπορουσα να κοιμηθω καθολου στο πλαει γιατι μετα απο λιγο με χτυπουσε να γυρισω απο την αλλη,αλλα μετα απο καμια ωρα αρχιζε τα ιδια..μονο ανασκελα ημουν καπως ησυχη...αλλα γενικα ολη την ωρα γυρω γυρω,ποδια,χερια,χαμος....3 μηνων κ τον ενιωθα...Μεγαλες στιγμες!!!Αλλα εμενα βγηκε ταλιμπανακι...ειναι 5 μηνων τωρα κ μας-με κυριως-χορευει στο ταψι...πολυ ζωηρος!!!Απεριγραπτα ζωηρος,αλλα κ ανεπτηγμενος.Παρε ενα ταψι ωραιαο....αν σε χορευει τουλαχιστον να το κανεις με στυλ:-DΑντε με το καλο....να το φερεις να κανει παρεα με τον δικο μου τον Μπιν Λαντεν....:-D:-D:-D:-DΣοβαρα τωρα...να εισαι χαρουμενη που ειναι ζωηρο κ οχι υποτονικο...ζηστο οσο μπορεις κ απολαυσε το!Καλα γενητουρια....:wink:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε εμενα επαληθευτηκε αυτο.

ο πρωτος κλωτσουσε συνεχως και ηταν/πραγματι πολυ κινητικος και εκτος κοιλιας, ενω η μικρη πολυ ησυχη στην κοιλια και στη ζωη τεμπελα πρωτης κατηγοριας:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμένα βρε κορίτσια, πολύ ζωηρός!!!!

Δε σταματάει καθόλου! Και είναι νωρίς ακόμη!

Αργότερα δηλαδή, στον 8ο και στον 9ο, τι θα μου κάνει??

 

Βέβαια να πω πως επειδή έχω ΠΟΛΛΗ ΟΡΕΞΗ εύχομαι για ένα ζωηρό παιδάκι!

(ναι, ναι, θα τα μετανιώσω αυτά που λέω, το ξέρω :lol::lol:)

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

κ μενα η μικρουλα με εχει ταραξει αλλα εκει που δινει ρεστα ειναι στον τοκογραφο εχουμε γινει ρεζιλι στην κλινικη απο τα παρασιτα που κανει ο τοκογραφοςαπο τις κλωτσιες της

οταν το πα στην γιατρο μου ζωηρα μωρα θελουμε εμεις μου ειπε

αλλα οταν αποφασισει να μην κουνηθει μια στο τοσο βεβαια δεν κουνιεται οτι κ να κανω

τι γλυκα τι ξαπλες να ειμαι ηρεμη να κουνηθει τιποτα αυτη κ γω αγχονομαι γιατι αλλιως με εχει συνηθισει

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O δικος μου στην κοιλια ηταν ακουνητος αλλα απο την ημερα που βγηκε δεν εμεινε ουτε ως νεογεννητο προωρο ακινητο. Πολυ ζωηρος και ταλιμπαν. Στην θερμοκοιτιδα ηταν το μοναδικο προωρακι που εφευγε απο την θεση του και μετακινοταν συνεχως στο κατω μερος της θερμοκοιτιδας στο τζαμι.

 

Οι μαιες μου ελεγαν να μην αγχωνομαι γιατι ηταν υπερδραστηριο νεογεννητο και το εβλεπα και εγω. Ολα τα αλλα προωρακια μεναν στην θεση τους και το δικο μου προσπαθουσε να βγει απο την θερμοκοιτιδα.

 

Ακομα και τωρα που ειναι σχεδον δυο χρονων του ειναι αδυνατον να μεινει ακινητο πανω απο δυο δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου κλωτσαει συνεχεια και τον νιωθω ωρες ωρες που αλαζει πλευρο καιτρελενομαι προσπαθω οταν ειμαι ηρεμη να δω που βρισκεται το χερακι το ποδαρακι του καλα το κεφαλι και τα ποδια ειναι εμφανη το κεφαλι κατω και τα ποδια πανω απο τον β επιπεδου αλλα το τρελο γελιο ειναι οταν παω για υπνο ρεσιταλ δινει το αγορι μου ισως επειδη χαλαρωνω και ξεκιναει αυτος μετα καλα δεν υπαρχει πολυ γελιο ριχνουμε με τον ανδρα μου,anyway αυτος να ειναι καλα και δεν μας νοιαζει τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου ήταν αρκετά ζωηρό έμβρυο. Αφού γεννήθηκε συνέχισε τα ίδια, είναι πολύ ζωηρή και δεν κάθεται ούτε δευτερόλεπτο, συνέχεια σε κίνηση είναι. Ευτυχώς δεν κάνει ζημιές ούτε είναι γκρινιάρα, αντίθετα είναι πολύ χαρούμενο παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος λεει οτι ειναι πολυ ζωηρη παντα οταν την κοιταει στον υπερηχο αλλα εγω πιστευω οτι θα ειναι αναποδα - πολυ ισυχη. Εμενα δεν μου κανει κανενα `προβλιμα` στην κοιλια :D

dev101pp___.pngan1cHpC0g410010MDAwOTAxNXN8MDAwMDEzZGF8Vm8gYnJhaw.gif
Link to comment
Share on other sites

Οχι κοριτσια μην κρινετε απο την κοιλια πως θα ειναι μετα. Καταλαβαινω εχετε ανυπομονησια αλλα περιμενετε να το δειτε. Εμενα μονιμα κοιμοταν. ΜΟΝΙΜΑ ΟΜΩΣ και μαλιστα με πιπιλα ή με το ενα χερι στο αυτι. Ε, τωρα δεν την μαζευω.....με τρεχει σαν τον ΒΕγκο και ειναι και κοριτσι.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλοτσια?Εμας οταν ξαπλωναμε στο κρεβατι κ τυχαινε ο αντρας μου να ακουμπαει τη κοιλια με τον αγκωνα κ.λ.π. κ καταλαθος,του εριχνε κλωτσιες...Εγω δε δε μπορουσα να κοιμηθω καθολου στο πλαει γιατι μετα απο λιγο με χτυπουσε να γυρισω απο την αλλη,αλλα μετα απο καμια ωρα αρχιζε τα ιδια..μονο ανασκελα ημουν καπως ησυχη...αλλα γενικα ολη την ωρα γυρω γυρω,ποδια,χερια,χαμος....3 μηνων κ τον ενιωθα...Μεγαλες στιγμες!!!Αλλα εμενα βγηκε ταλιμπανακι...ειναι 5 μηνων τωρα κ μας-με κυριως-χορευει στο ταψι...πολυ ζωηρος!!!Απεριγραπτα ζωηρος,αλλα κ ανεπτηγμενος.Παρε ενα ταψι ωραιαο....αν σε χορευει τουλαχιστον να το κανεις με στυλ:-DΑντε με το καλο....να το φερεις να κανει παρεα με τον δικο μου τον Μπιν Λαντεν....:-D:-D:-D:-DΣοβαρα τωρα...να εισαι χαρουμενη που ειναι ζωηρο κ οχι υποτονικο...ζηστο οσο μπορεις κ απολαυσε το!Καλα γενητουρια....:wink:

 

Ακριβως ετσι και ο δικος μου σα να τα εγραψα εγω... και εντος και εκτος....

Καλα κουραγια!!!:D

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

ο δικος μου ηταν πολυ ζωηρός στην κοιλια,αφου τις πρωτες φορες που τον ακουσα (αρκετα νωρις,μολις εκλεισα τον 3ο)ενω ολοι μου λεγαν θα νοιωσεις ενα μουδιασμα-φτερουγισμα,εγω ενοιωθα μικρες κλοτσουλες στην κοιλια μου και σε ολη την διαρκεια τις εγκυμοσυνης ηταν υπερ κινητικος.......!!!!!

οταν γεννησα στον 7ο,εκανε βολτες μεσα στην θερμοκοιτιδα....και γυριζε στο πλάι πολλες φορες,αφου οι νοσηλεύτριες και οι γιατροι ειχαν παθει την πλακα τους.με το που με βλεπαν μου λεγαν τα κατορθώματα του μικρου ζωηρουλη:D:D:D

απο κει και μετα ομως εγινε ενα πααααρα πολυ ησυχο και βολικο μωρο.

αφου οταν βγαινουμε ολοι μας λενε αν ειναι ετσι ησυχος και στο σπιτι.....και η αληθεια ειναι,οτι ναι,ειναι!!!!!!!!!!!!

:D:D:D

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου ηταν πολύ ενεργητικο εμβρυο. Φανταστειτε οτι αν και πρωτο μωρο την ενιωσα απο την 16η εβδομαδα.

Τωρα σαν παιδί είναι απλά αεικινητη. Αφού με τον αντρα μου φοβομαστε οτι μπορεί να ειναι υπερκινητική.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Στον ¨μεγάλο¨ δεν μπορούσα να σταθώ ακίνητη από τις κλωτσιές ! Όταν γεννήθηκε από τις πρώτες ώρες στο μαιευτήριο σήκωνε το κεφάλι ... Όταν πήγαμε σπιτι άρχισαν τα όργανα!!!! Δεν κοιμόταν ΠΟΤΕ! Όλη μέρα ξύπνιος.... Περπάτησε .. Μάλλον έτρεξε 10 μηνών .. Τώρα;;; ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ

Ο μπεμπούλης αντιθέτως.. ΥΠΝΟΣ (μέσα και έξω) !!!

Γερά να είναι και εμείς καλά κουράγια ;)

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

κι ο δικός μας είναι πολύ ζωηρος!!είτε περπατάω, είτε δουλεύω, είτε είμαι ξαπλωμενη, είτε κοιμάμοι, κλωτσάει, στριφογυρνάει, τεντώνεται..αλλά μ'αρέσει γιατί καταλαβαίνω πως το παιδάκι μας είναι καλά!!τώρα αν θα είναι ζωηρό όταν γεννηθεί..θα δείξει..αγόρι και να μην είναι ζωρό..δε γίνεται..

 

kMF8p2.png?rTOX2jms

Link to comment
Share on other sites

Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΑΝΤΑΡ ΩΡΑΡΙΟ ΠΟΥ ΚΛΩΤΣΟΥΣΕ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ. Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ Μ΄ΕΧΕΙ ΤΑΡΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΚΛΩΤΣΙΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΘΗΡΙΑΚΙ???

Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΣΑΝ ΒΡΕΘΟΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΟΣ ΓΕΝΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον καθε παιδι είναι διαφορετικό. Εγω τωρα που γεννησα τα διδυμακια μου το ήσυχο μου μωρο είναι ακομα ήσυχο στο σπίτι ενω το μικρό μου που κουνιοταν 20 ωρες το 24ωρο στην κοιλια μου τωρα που είναι ακομα στη ΜΕΝΝ λόγω ότι γεννηθηκε 1350 γρ οι γιατροί μου λένε ότι είναι το πιο ζωηρό παιδακι και όντως συνέχεια κουνιεται στην θερμοκοιτίδα!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα πολυ να μαθω για διδυμες εγκυμοσυνες. Ειμαι στον 6ο μηνα και εχω δυο αγορια. Εδω και περιπου τρεις βδομαδες κλοτσανε κουνιουνται και γενικα υπαρχει αρκετα μεγαλη δραστηριοτητα, πραγμα που με κανει πολυ χαρουμενη. Αν εχετε παρομοιες περιπτωσεις απαντηστε μου. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...