Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Κορίτσια,από τις συμπληρωματικές παροχές μητρότητας ΟΑΕΔ,το υπηρεσιακό σημείωμα ΙΚΑ από που το παίρνω;Είναι το no 3.Αυτά είναι τα χαρτιά του εξαμήνου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α. βεβαίωση εργοδότη από την οποία θα προκύπτει η ενεργή εγασιακή σχέση κατά την έναρξη της άδεις μητρότητας (το έντυπο το παίρνεις από τον ΟΑΕΔ ή το κατεβάζει από το site www.oaed.gr)

β. Αντίγραφο απόφασης επιδόματος μητρότητας Κυοφορίας-λοχείας) από το ΙΚΑ-ΤΕΑΜ

γ. Υπεύθυνη δήλωση της δικαιούχου από την οποία αναλαμβάνει την υποχρέωση να γνωστοποιήσει εντός 8 ημερών στην υπηρεσία του ΟΑΕΔ τυχόν μεταβολές στην εγασιακής της σχέση, αριθμό μητρώου ΙΚΑ και ΑΦΜ (στη δίνουν στον ΟΑΕΔ)

δ. Φωτοτυπία αριθμού λογαριασμού της Εθνικής τράπεζας.

ε.Αναλυτική κατάσταση ενσήμων από το ΙΚΑ, εξαμήνου προ έναρξης κυοφορίας.

 

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

H ΠΗΤ είναι στις 09/01/2010 αλλά την άδεια θα την πάρω στις 1/01/2010 γιατί θέλω να μαζεψω τα ένσημα.Δηλαδή 8 μέρες πρίν να γεννήσω..Με το επίδομα κυοφορίας τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???αν τελικά μου πούν οτι δεν το δικαιούμαι επειδή δούλευα ,τα υπόλοιπα 2 τα παίρνω ( τοκετού και λοχείας)?

 

αν πάρω μόνο τα δυο αυτά τα τελευταία , το 6μηνο του ΟΑΕΔ μπορώ να το πάρω ή επειδή λέει οτι πρεπει να παρεις τα του ικα δεν θα μπορέσω???

 

Ειμαι σε απόγνωση , όλο αυτά σκέφτομαι και δεν ξέρει κανείς γιαυτό ρωτάω εσάς ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!!!!!

 

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΟΜΗΜΟ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΕΓΚΥΜΩΣΙΝΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΑ ΕΠΙΔ.ΛΟΧΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘ.ΤΟΚΕΤ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΗΞΕΙΣ

ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Telika rotisa sto ika kai mou eipan oti tha plirotho mono gia aftes tis meres - 8 meres - kai ta ipoloipa kanonika.Sxoliasann malista oti dikaioma mou einai na doulevo mexri oso thelo!!Diladi kai prin mia mera na stamatousa tha mou plironan aftin tin mia mera mono os epidoma kioforias..Ta ipoloipa kanonika0 toketou kai loxeias..Kai mporo na ta paro kai ta tria mazi sto telos...

To mono pou den ksero kai den exo eksakrivosei akoma einai me ton oaed an tha exo provlima me afto..giati den diefkrinizoun pouthena gia to an tha pareis 56 meres epidoma apo to ika ( kioforias ) i ligoteres..Apla sou lene na to exeis parei....toa pragmatika den ksero, ti na po...stin teliki oti einai na ginei as ginei...Tha paro tilefono kapoia stigmi kai tha enimeroso!!

 

Efxaristo Jenia!!

Link to comment
Share on other sites

Telika rotisa sto ika kai mou eipan oti tha plirotho mono gia aftes tis meres - 8 meres - kai ta ipoloipa kanonika.Sxoliasann malista oti dikaioma mou einai na doulevo mexri oso thelo!!Diladi kai prin mia mera na stamatousa tha mou plironan aftin tin mia mera mono os epidoma kioforias..Ta ipoloipa kanonika0 toketou kai loxeias..Kai mporo na ta paro kai ta tria mazi sto telos...

To mono pou den ksero kai den exo eksakrivosei akoma einai me ton oaed an tha exo provlima me afto..giati den diefkrinizoun pouthena gia to an tha pareis 56 meres epidoma apo to ika ( kioforias ) i ligoteres..Apla sou lene na to exeis parei....toa pragmatika den ksero, ti na po...stin teliki oti einai na ginei as ginei...Tha paro tilefono kapoia stigmi kai tha enimeroso!!

 

Efxaristo Jenia!!

 

καλησπερα

 

εγω γεννησα 24 ημερες νωριτερα απο το αναμενομενο και μου αφαιρεσαν απο το επιδομα λοχειας 24 ημερες. δεν τις πληρωθηκα καθολου. υπαρχει εγκυκλιος απο το 2006 και μπορουν να το κανουν. προσεχε μην χασεις τα λεφτα σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα και χρόνια πολλά.

Μιας και προ των πυλων να υποδεχτώ το μωρακι μου, ζητάω τα φώτα σας.

Λοιπόν, ΠΗΤ εχω για 15/02/2010. Άρα εβγαίνα σε άδεια κυοφορίας 21/12/09. Δεν έχω ομως πάει στο γιατρο για να μου γραψει την άδεια ακόμη. Ειναι πρόβλημα αυτό και θα χάσω κάποια χρήματα ή να ζητήσω να μου βάλει ΠΗΤ προς το τέλος Φεβρουαρίου για να βγω σε άδεια από 1/1/10; Ο γιατρός του ΙΚΑ δινει απλά βεβαίωση ή κανονικό χαρτί άδειας ασθενείας οποτε μπορεί να γράψει μονο τρέχουσα ημερομηνία; Ειμαι λίγο ασχετη συγγνώμη.

 

Όσον αφορά τα επιδόματα, η κατασταση ενσήμων γράφει αποδοχές 950,00 και συνολικες εισφορές 418,57 κατά τον Σεπτέμβριο του 09, καθώς είναι ο τελευταίος μήνας που είναι περασμένος στο ΙΚΑ. Λογικά και ο Δεκεμβρής του 09 που θα υπολογιστεί ως ο μήνας για τα επιδόματα δεν θα έχει διαφορά. Εγώ στο χέρι παίρνω 900,00. Πώς να υπολογίσω σε ποια κλίμακα ανήκω; Τα 950,00 που γράφει η κατασταση είναι τα καθαρά; ή να αφαιρεσω κατι για τις κρατήσεις;

Αν υπολογίζω σωστα τα ποσά με 950,00? ανήκω στα 20,43? του ΙΚΑ.

Που σημαίνει, για επιβεβαιώστε οι παλαιοτερες,

Επιδομα κυοφοριας 56*20,43=1144,08 απο το ΙΚΑ

Επίδομα κυοφορίας 950,00-(30*20,43=612,90)=337,10 από τον εργοδότη

επίδομα λοχείας 63*20,43=1287,09 από το ΙΚΑ

επίδομα τοκετού 991,20

συμπληρωματικο απο τον ΟΑΕΔ 63=2,52 μηνες*950,00=2394,00-1287,09=1106,91 ΟΑΕΔ μειων κρατήσεις.

Στο σύνολο δηλαδή θα πάρω 4866,38?

ή απο τις πολλές πράξεις ζαλίστηκε το κεφαλι μου;

 

Επίσης και αλλη ερώτηση,

οσον αφορά την άδεια την κανονική, μετά τις 63 ημέρες δικαιούμαι την αδεια του 2010 πληρωμένη κανονικά από τον εργοδότη; Και μετά παίρνω τους 3,5 μήνες του μειωμένου κατα τους οποιούς ποιος με πληρώνει;ΙΚΑ ή εργοδότης; Και μετά κανονικά τους 6 μηνες του ΟΑΕΔ απο οπου πληρώνομαι κιόλας. Κανω καπου λάθος;

Βοηθήστε με!

Link to comment
Share on other sites

Από 01/01/10 βγαίνω σε άδεια τοκετού και σήμερα πληρώθηκα από το ΙΚΑ με βάσει τις αποδοχές που είχα τον Δεκεμβριο του 2008, εγώ περίμενα οτι θα πληρωνομουν βάσει των αποδοχών του 12/09, είχα προσκομίσει και βεβαίωση εργοδότη του Δ τριμ.2009. Ο υπάλληλος μου είπε ό,τι δεν υπολογίζεται με τον Δεκέμβριο του προηγούμενου έτους αλλά με βάσει τα τελευταία 3 χρόνια. Σκέφτομαι να καταθέσω ένσταση γιατί οι αποδοχές μου το 2008 με το 2009 είναι 3 ασφαλιστικές κλάσεις πάνω και θα μου επηρεάσει και τα ποσά που θα πάρω από τον ΟΑΕΔ. Σκέφτομαι κάτι λάθος? ξέρει κανείς να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα!

Διαβασα με πολυ προσοχη σχεδον ολα τα ποστς κ ομολογω οτι ητα διαφωτιστικοτατα ιας που εδω κ καιρο προσπαθω να μαζεψω πληροφοριες σχετικα με αυτα τα επιδοματα αλλα στο ΙΚΑ τουμπας οπου κ ανηκω δεν υπαρχει ουτε φωνη ουτε ακροαση.

 

Παρολα αυτα εχω τις εξης αποριες:

1. Εργαζομαι με ημιαπασχοληση απο 1 Δεκεμβριου 2008 μεχρι κ σημερα κ περνω 550 ευρω. Τα ενσημα που μου δινουν καθε μηνα ειναι 12 συμφωνα με το καθεστως ημιαπασχολησης. Εχω ΠΗΤ στις 1 Ιουνιου 2010. Μεχρι τοτε τα ενσημα μου θα ειναι ακριβως 204.

Δικαιουμαι το επιδομα κυοφοριας του ΙΚΑ?(ρωταω γιατι 56 ημερες πριν που θα παω να καταθεσω τα χαρτια μου ΔΕΝ θα εχω συμπληρωσει 200 ενσημα)

 

2. Αν καταλαβα καλα το επιδομα μητροτητας απο τον οαεδ για το 6μηνο μετα την γεννα για μενα που ειμαι με ημιαπασχοληση ειναι γυρω στα 350 ευρω. Οι "συμπληρωματιες παροχες μητροτητας" τι ακριβως ειναι???

 

Εχω μπερδευτει.

 

ΥΓ. να πω ακομη οτι στην γεννα του 1ου μου παιδιου ειχα την ατυχια να ειμαι ασφαλισμενη με ΤΕΒΕ κ πηρα μολις 800 ευρω. Τραγικο.....

car150pb___.png

 

catcatabu20080306_-8_My+precious+is.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...εχω παρει ολα τα επιδοματα απο το ικα...και μενει απο τον οαεδ....αλλα εχω ενα κολλημα οσο αφορα τα ενσημα....βασικα ζητανε απο τον οαεδ του 2007.2008 κ του 2009 μεχρι τελευταια μερα εργασιας,που εμενα ηταν 8/11/09.....σε βεβαιωση που ζητησα απο τον λογιστη μου εβαλε ολο τον 11 του 2009 κ τον 12 του 2009.θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα,γιατι βασικα ειχα ακουσει οτι απο την ημερα που σταματας την εργασιας σου,ενσημα δεν σου κολλαει πλεον ο εργοδοτης σου.....και σκεφτομαι οτι αν καταθεσω τα χαρτια μου στον οαεδ για το επιδομα θα εχω προβλημα αν δουν εχημα και του 11ου και του 12ου του 2009 γιατι εννοειταο οτι δεν δουλευα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα.και εγω ως πητ εχω την 16/05/10 . δουλευα ως και τελη σεπτεμβριου 2009 οπου και απολυθηκα .(τελος σεζον τουριστικης βλεπετε) βγηκα μετα στο ταμειο ανεργιας . οποτε και τωρα αγχωνομαι αν δικαιουμαι καποιο επιδομα απο το ικα....ξερει καποια να μου πει.........:confused:

0oWXCeS.jpg0oWXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κοριτσάκια!

Μόλις πήρα το επίδομα κυοφορίας από το ικα, είναι ακριβώς αυτά που είχα υπολογίσει σύμφωνα με το πίνακα της πρώτης σελίδας, ευχαριστώ πολύ τα κορίτσια που παρείχαν πληροφορίες σε αυτή την σελίδα, πολύ κατανοητά όλα.........

Πρώτη φορά εξυπηρετήθηκα τόσο γρήγορα στο ικα, είχα ενημερωθεί από το φόρουμ για τα χαρτιά και δεν χρειάστηκε να τρέχω απο'δώ και απο'κεί......

ααααα, και τα ένσημα ούτε που μου τα ζήτησαν!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

 

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΧΑΜΕΝΑ!!

 

ΛΟΙΠΟΝ, ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ME ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΠΟ 28/2/2008 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ, ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΣΙΓΟΥΡΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.

 

Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΜΙΚΤΑ, ΕΙΝΑΙ 850? ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΜΕ "ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ" ΟΠΟΤΕ ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

 

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ;;;;

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Kalamaraki δικαιούσαι να πάρεις τα επιδόματα κυοφορίας,λοχείας και το βοήθημα. Τώρα για τις συμπληρωματικές παροχές του ΟΑΕΔ και του εργοδότη δεν γνωρίζω.

mammyblye μηπωσ μπορεισ να μπεισ στι προσοχη σε οσεσ πηραν το εξαμηνο του οαεδ να διαωασεισ το προβλιμα μου μηπωσ και βοηθησεισ και μενα??? σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ.

ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια. Να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα επιδοματα ΙΚΑ και ΟΑΕΔ γιατι κοντευω να φρικαρω(υποψιαζομαι πως δεν τα δικαιουμαι). Γεννησα την πρωτη μου κορη στις 31/12/2008. Σταματησα απο την εργασια μου με αδεια κυοφοριας 17/11/2008. Μετα την αδεια λοχειας πηρα το εξαμηνο και επεστρεψα στην δουλεια 15/10/2009. Τωρα ειμαι εγκυος στο 2ο παιδακι μου. Εχω ΠΗΤ 2/06/2010. Αρα σταματω με αδεια κυοφοριας στις 8/04/2010. Δικαιουμαι τα επιδοματα? Οταν θα ζητησω την εκτυπωση των ενσημων,σε ποιες χρονιες θα αναφερονται στο 2010 και 2009? Η και στο 2008? Στην σελιδα του ΙΚΑ λεει οτι θελει τα ενσημα των δυο προηγουμενων ετων απο την ΠΗΤ. Δηλαδη? Ευχαριστω εκ των προταιρων για την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα επιδοματα ΙΚΑ και ΟΑΕΔ γιατι κοντευω να φρικαρω(υποψιαζομαι πως δεν τα δικαιουμαι). Γεννησα την πρωτη μου κορη στις 31/12/2008. Σταματησα απο την εργασια μου με αδεια κυοφοριας 17/11/2008. Μετα την αδεια λοχειας πηρα το εξαμηνο και επεστρεψα στην δουλεια 15/10/2009. Τωρα ειμαι εγκυος στο 2ο παιδακι μου. Εχω ΠΗΤ 2/06/2010. Αρα σταματω με αδεια κυοφοριας στις 8/04/2010. Δικαιουμαι τα επιδοματα? Οταν θα ζητησω την εκτυπωση των ενσημων,σε ποιες χρονιες θα αναφερονται στο 2010 και 2009? Η και στο 2008? Στην σελιδα του ΙΚΑ λεει οτι θελει τα ενσημα των δυο προηγουμενων ετων απο την ΠΗΤ. Δηλαδη? Ευχαριστω εκ των προταιρων για την βοηθεια σας.

 

αφου εχεις πητ 2/06/10 θα πρεπει απο τις 2/06/08 μεχρι και την πητ σου να εχεις 200 ενσημα,αφου λεει για 2 χρονια πριν λογικα αυτες θα ειναι οι ημερομηνιες.αν τα εχεις τα 200 ενσημα θα τα παρεις τα επιδοματα σου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ετοιμαζομαι να βγω σε αδεια τοκετου(αν το λεω σωστα) κ εχω σκοπο οπως μου ειπαν να παω στο Κεντρο Μανα Κ Παιδιου, τον γυναικολογο για να μου δωσει το χαρτι .Αυτο το χαρτι λογικα το παω στην δουλεια μου . κ ποιος με πληρωνει μετα????το ικα η ο εργοδοτης μου? (για αυτες τις 56 μερες)κ το δωρο του Πασχα που μεσολαβει ??? απο ποιον να το περιμενω???κ ποτε??? κ κατι ακομα, τα 200ενσημα εννοειται τα εχω μεσα στο 2009,ομως οχι στον ιδιο εργοδοτη συνεχομενα,μιας κ αλλαξα τον Ιουλιο δουλεια. Τι γινεται τωρα?θα παω στην παλια μου εταιρεια να ζηταω επικυρωμενα ενσημα?????

 

Αφου γεννησω πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ για τα υπολοιπα???η να παω απο τωρα να δω τι χαρτουρα θελει η τι διαδικασια???

εχω μπερδευτει πολυ, εχω κ ολα τα αλλα στο μυαλο μοου και τα εχω χασει λιγο . ελπιζω εκει καπως να με βοηθησουν :confused::confused::confused::confused::confused: αλλιως περιμενω τι δικη σας βηθεια κοριτσια

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπξον το χαρτι που θα σου δωσει ο γυναικολογος το πας στον εργοδοτη σου να το συμπληρωσει(συμπηρωνεις και εσυ ενα).γιάυτες τις 56 μερες θα σε πληρωσει το ικα (αδεια κυοφοριας λεγεται)και το ποσο ειναι αναλογα τον μισθο σου.θα πληρωθεις και ενα ποσο απο τον εργοδοτη αν δεν εχεις παρει αναρρωτικη στην εγκυμοσυνη σου. δωρο του πασχα θα παρεις σιγουρα απο τον εργοδοτη και δεν ξερω αν θα παρεις και απο το ικα.θα το παρεις κανονικα οπως τις αλλες χρονιες,3-4 μερες πριν το πασχα.για τα ενσημα δεν ξερω να σου πω που ειναι και απο αλλον εργοδοτη γιατι εμενα δεν μου τα ζητησαν.αφου γεννησεις θα πας στο ικα με τα χαρτια που χρειαζονται(ληξιαρχικη πραξη γεννησης-βιβλιαριο κτλ)για να πληρωθεις για τις αλλες 63 μερες που ειναι η αδεια λοχειας.και αυτο ειναι αναλογα τον μισθο σου.μαζι με αυτα τα λεφτα θα σου δωσουν και επιδομα τοκετου που ειναι σταθερο και ειναι 991,20 ευρω.

απο το ικα θα σου δωσουν ενα χαρτι που θα γραφει ποσα λεφτα πηρες απο το ικα.θα πας στον οαεδ για να σου δωσει ενα εγγραφο για να σου συμπληρωσει ο εργοδοτης σου και ενα να συμπληρωσεις εσυ.με αυτα τα δυο,το χαρτι του ικα που γραφει τα λεφτα που σου δωσανε και τα ενσημα των τελευταιων 2 χρονων πας στον οαεδ και τα καταθετεις.

 

αν θελεις κατι αλλο ρωτησε με......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι μου εισαι πολυ κατανοητικη. νομιζω οτι τα καταλαβα, στην πραξη θα δουμε βεβαια:rolleyes:

σε ευχαριστω παρα πολυυυυ:lol::lol:

 

ξεχασα να σου πω οτι οταν πας για το επιδομα λοχειας πρωτα θα πας στο μητρωο να γραψεις το παιδι στο βιβλιαριο σου και μετα θα πας να εισπραξεις το επιδομα λοχειας.με αυτο τον τροπο να παρεις το επιδομα προσαυξημενο κατα 10% γιατι θα φαινεται οτι εχεις προστατευομενο μελος.αν φυσικα θελεις να γραψεις το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο και οχι στου συζηγου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

....................κ κατι ακομα, τα 200ενσημα εννοειται τα εχω μεσα στο 2009,ομως οχι στον ιδιο εργοδοτη συνεχομενα,μιας κ αλλαξα τον Ιουλιο δουλεια. Τι γινεται τωρα?θα παω στην παλια μου εταιρεια να ζηταω επικυρωμενα ενσημα?????

Σχετικά με τα ένσημα από 2 εργοδότες: Δεν έχεις κανένα πρόβλημα και δε χρειάζεται να τρέχεις στον προηγούμενο εργοδότη για κανένα χαρτί! Θα πας σε όποιο υποκατάστημα ΙΚΑ σε βολεύει, στο Μητρώο, με το βιβλιάριο υγείας σου (για να δουν τον Α.Μ.ΙΚΑ) και θα ζητήσεις εκτύπωση ενσήμων των 2 τελευταίων ετών. Θα σου βάλουν και στρογγυλή στφραγίδα, ώστε να είναι επικυρωμένο, και με αυτή την εκτύπωση θα πας στο Τμήμα Παροχών για το επίδομα. Μη σου πω ότι μπορεί να μη σου τη ζητήσουν καθόλου την εκτύπωση, αφού από το σύστημα θα δουν απευθείας τα ένσημά σου.

Εγώ γέννησα Οκτώβριο του 2008 και είχα αλλάξει δουλειά τον Μάρτιο του 2008!! Στην εκτύπωση των ενσήμων που ζήτησα, υπήρχαν όλα μου τα ένσημα ανά μήνα και το μόνο που άλλαζε ήταν ο αρ. μητρώου εργοδότη. Στις παροχές δεν ζήτησαν την εκτύπωση...είδαν τα ένσημα online και προχώρησαν τη διαδικασία.

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια...εχω ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια καποιας κοπελας που ξερει ...ειμαι στο κρεβατι ψιλοκαθηλωμενη και δεν μπορω να παω στο ικα για να μου γραψει ο γιατρος το χαρτι για το επιδομα κυοφοριας...ο γιατρος εκει δυστυχως επιμενει και στον αντρα μου και στην αδερφη μου οτι πρεπει να παω εγω εκει...δεν ξερω τι να κανω..μα ειναι δυνατον???

Και επισης αν ξερετε ποσες μερες πριν την πητ (εργασιμες ή μη ....???) μπορω να παω???στο περιπου ξερω...αλλα ακριβως εννοω!εχω πητ στις 16/05...

0oWXCeS.jpg0oWXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κοριτσάκια!

Μόλις πήρα το επίδομα κυοφορίας από το ικα, είναι ακριβώς αυτά που είχα υπολογίσει σύμφωνα με το πίνακα της πρώτης σελίδας, ευχαριστώ πολύ τα κορίτσια που παρείχαν πληροφορίες σε αυτή την σελίδα, πολύ κατανοητά όλα.........

Πρώτη φορά εξυπηρετήθηκα τόσο γρήγορα στο ικα, είχα ενημερωθεί από το φόρουμ για τα χαρτιά και δεν χρειάστηκε να τρέχω απο'δώ και απο'κεί......

ααααα, και τα ένσημα ούτε που μου τα ζήτησαν!

 

 

 

 

 

καλησπέρα nastazia, επειδή είσαι πρόσφατη με την διαδικάσια αυτή μπορείς να μου πεις τι ακριβώς έκανες, πως τα υπολόγισες κ.λ.π; Συγνώμη που σε βάζω σε κόπω αλλά τα έχω διαβάσει όλα και σαν να έχω κολλήσει λίγο, επειδή κάθε χρόνο αλλάζουν και απο κάτι.ΠΗΤ είναι 12/06/2010 οπότε λογικά απο τον άλλο μήνα πρέπει να βγω σε άδεια κυοφορίας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...