Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λοιμώδης μονοπυρήνωση.


Recommended Posts

Και ναι λοιπόν τα καταφέραμε . ΤΟ μικρό μας Νεφελάκι 20μηνών 31Αυγούστου ανέβηκε στο σχολικό και πήγε παιδικό σταθμό για πρώτη φορά.

Ημέρα Δευτέρα , αντιδράσεις σχεδόν μηδενικές προβληματακι με τον ύπνο αλλά τα καταφέραμε.Τετάρτη η μικρή γυρνάει με μύξες και βύχα αμάν λέμε αρχισαμε κίολας.Πέμτη η μικρή δεν μιλάει η φωνούλα δεν μπορεί να βγεί παιδίατρος οδηγίες 0 υπομονή ίωση είναι θα περάσει:confused: Σ/Κ η μικρή παεί κάπως καλύτερα πάμε σχολείο όλα κανονικά το μόνο πρόβλημα η κούραση της μικρής που για εμας ήταν καλό :mad:μια και το παιδί κοιμήθηκε επιτέλους και όλο το βράδυ και ξεκουραστήκαμε και εμείς οι άνθρωποι.Έρχεται η Πέμπτη και η μικρή γυρνάει απο το σχολειο με 38πυρετό και σημείωση στο βιβλίο της ότι έχει ήδη πιεί Ponstant γιατί ποιός ξέρει με πόσο πυρετό την βρήκαν.

Μετά απο πολλές εξετάσεις , μέχρι και ακτινογραφία και αφού επισκεφτήκαμε το Αγλαία Κυριακού όπου αντί να μας καθυσηχάσουν μας έίπαν ότι ίσως να είχαμε και την γρίπη των χοίρων :roll:και να πάμε σπίτι μας να χαλάρώσουμε και τα λέμε σε κανα δύο ημέρες , βρεθήκαμε την Παρασκευή να νοσηλευόμαστε με "Λοιμώδη Μονοπυρήνωση " στην ΠΚ1 του Παίδων.

Ρωτάω λοίπον απο που να αναζητήσω ευθύνες για το παιδάκι μου που 20μηνών μπήκε σε αυτή την περιπέτεια και αν κάποιος απο εσάς τους γονείς το έχει ζήσει με το παιδί του πως μπορώ να το προστατέψω όταν θα ξαναπάει στο σχολείο.

 

:roll:ΥΓ ( Μη μου πείτε να κάτσω σπίτι με το παιδί μου γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς δεν δουλεύω για xompy.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην στεναχωριεσαι.

Δεν ειναι τιποτα τρελλο η λοιμωσης μονοπυρηνωση.

Συνηθως την περναν τα μωρα.

Τι να πω κιεγω που την περασα 28 ετων....14 μερες ακατεβατος πυρετος....40ρια.

Απλα θελει προσοχη στη διατροφη (καθολου λιπαρα-γιατι διογκωνεται το συκωτι) και προσοχη στους λεμφαδενες.

Θα περασει αρκει να το παρακολουθει ενας γιατρος το παιδακι.

Στους ενηλικες λεγεται κα ιη ασθενεια του φιλιου...γιατι κολλαει (λενε) συνηθως απο το φιλί.

Περαστικουλιαααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

και εγω την εχω περασει, 16 χρονων, προσοχη θελει μονο και ολα περνανε. Καθαρο περιβαλλον, χωρις σκονες, καλο φαγητο και ξεκουραση πολυ ξεκουραση ομως. Νομιζω οτι δεν χρειαζεται καθολου αντιβιωση. Περαστικα να ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ το ξέρω ότι χρειάζεται ξεκούραση και τώρα σχεδόν δεν ανασαινω για να συνεχίσει να κοιμάται ήρεμη.

¨Οσο για την σκόνη ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να φταίω και εγώ που το μωρό το έχω σε υπερβολική "φορμόλη" όπως είπε:(

Αλλά είναι δυνατόν να ζούμε μέσα στην ακαταστασία και την βρώμα ή να μην πλένω το μωρό καθε λίγο και λιγάκι .Δηλαδή φανταστείτε να την άφηνα με τα ρούχα του σχολείου χωρίς να την μπανιαρίζω με το που έρχεται τι θα γινόταν?

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι.

Δεν ειναι τιποτα τρελλο η λοιμωσης μονοπυρηνωση.

Συνηθως την περναν τα μωρα.

Τι να πω κιεγω που την περασα 28 ετων....14 μερες ακατεβατος πυρετος....40ρια.

Απλα θελει προσοχη στη διατροφη (καθολου λιπαρα-γιατι διογκωνεται το συκωτι) και προσοχη στους λεμφαδενες.

Θα περασει αρκει να το παρακολουθει ενας γιατρος το παιδακι.

Στους ενηλικες λεγεται κα ιη ασθενεια του φιλιου...γιατι κολλαει (λενε) συνηθως απο το φιλί.

Περαστικουλιαααααααααααααααα

 

Εμένα μου λες το μωράκι μου ψήθηκε για 10μέρες με 40,5 μπάνια και αντιπυρετικά .:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eπειδη την εχω περασει κι εγω στα 17 ... να σου πω οτι δεν την κολλησε απ τον παιδικο (εσεις τωρα μπορει να εχετε κολλησει αλλα παιδακια)

Η λοιμωδης μονοπυρηνωση..κανει 2-3 εβδ να εκδηλωσει τα συπτωματα της..οποτε εσεις την κολλησατε περιπου 15-20 Αυγουστου ...

Μπορει να περασαν τα συπτωματα..αλλα θελει προσοχη να γινονται εξετασεις μεχρι να επανελθουν ολα στα φυσιολογικα...και σαφως οχι πολυ κουραση...\

Περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

Εδω αναφερει πιο μεγαλο διαστημα

 

Από τη στιγμή της μόλυνσης, τα συμπτώματα κάνουν την εμφάνισή τους περίπου τέσσερις εβδομάδες μετά

 

http://www.entgr.com/mononucleosis.htm

Link to comment
Share on other sites

Και ναι λοιπόν τα καταφέραμε . ΤΟ μικρό μας Νεφελάκι 20μηνών 31Αυγούστου ανέβηκε στο σχολικό και πήγε παιδικό σταθμό για πρώτη φορά.

Ημέρα Δευτέρα , αντιδράσεις σχεδόν μηδενικές προβληματακι με τον ύπνο αλλά τα καταφέραμε.Τετάρτη η μικρή γυρνάει με μύξες και βύχα αμάν λέμε αρχισαμε κίολας.Πέμτη η μικρή δεν μιλάει η φωνούλα δεν μπορεί να βγεί παιδίατρος οδηγίες 0 υπομονή ίωση είναι θα περάσει:confused: Σ/Κ η μικρή παεί κάπως καλύτερα πάμε σχολείο όλα κανονικά το μόνο πρόβλημα η κούραση της μικρής που για εμας ήταν καλό :mad:μια και το παιδί κοιμήθηκε επιτέλους και όλο το βράδυ και ξεκουραστήκαμε και εμείς οι άνθρωποι.Έρχεται η Πέμπτη και η μικρή γυρνάει απο το σχολειο με 38πυρετό και σημείωση στο βιβλίο της ότι έχει ήδη πιεί Ponstant γιατί ποιός ξέρει με πόσο πυρετό την βρήκαν.

Μετά απο πολλές εξετάσεις , μέχρι και ακτινογραφία και αφού επισκεφτήκαμε το Αγλαία Κυριακού όπου αντί να μας καθυσηχάσουν μας έίπαν ότι ίσως να είχαμε και την γρίπη των χοίρων :roll:και να πάμε σπίτι μας να χαλάρώσουμε και τα λέμε σε κανα δύο ημέρες , βρεθήκαμε την Παρασκευή να νοσηλευόμαστε με "Λοιμώδη Μονοπυρήνωση " στην ΠΚ1 του Παίδων.

Ρωτάω λοίπον απο που να αναζητήσω ευθύνες για το παιδάκι μου που 20μηνών μπήκε σε αυτή την περιπέτεια και αν κάποιος απο εσάς τους γονείς το έχει ζήσει με το παιδί του πως μπορώ να το προστατέψω όταν θα ξαναπάει στο σχολείο.

 

:roll:ΥΓ ( Μη μου πείτε να κάτσω σπίτι με το παιδί μου γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς δεν δουλεύω για xompy.)

 

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!

την πέρασα στα 21 μη γνωρίζοντας τι ακριβώς είναι. πυρετός 38 και βάλε ακατέβατος, κούραση, πόνο στα κόκαλλα, εξάντληση και πρησμένοι λεμφαδένες!!! εξέτασεις ξανά εξετασεις μέχρι που μία γιατρός μου είπε για τον ιό EPSTEIN BAR τον ιό του φιλιού!!! μου είχαν πει ότι συνήθως την περνάνε τα μωράκια στις κλινικές μαζί με τον ίκτερα (σημειωτέον ότι είχε πρηστεί η σπλήνα μου) και δεν είναι κατι ανησυχητικό. όταν την περνάς μεγαλύτερος τα συμπτώματα είναι χειρότερα!! όταν ο μικρός μου ήταν 8 μηνών αρρώστησε ο άνδρας μου. στην αρχή είχε μόνο πυρετό και εξάντληση. κάναμε τις εξετάσεις και έδειξε λοιμ.μονοπυρήνωση. το θέμα είναι ότι ο ιός εκδηλώνεται μετά από 1 μήνα. ο άνδρας μου όμως και έπαιζε με τον μικρό και τον φιλούσε. ευτυχώς δεν κόλλησε! βέβαια η παιδίατρός μας είπε ότι μπορεί ήδη να τον έχει τον ιό. και από την στιγμή που τον κολλάς εχεις ανοσία. μπορεί να ξανακολλήσεις αλλά όχι βαριά.

παλιότερα ήταν μια ασθένεια που χρειαζόταν νοσοκομειακή περίθαλψη αλλά τώρα την περνάς στο σπίτι και μόνο με αντιπυρετικά (απαγορεύεται η ασπιρίνη). να ξέρεις ότι κάθε χρόνο κάποια εποχή έχει εξαρση λοιμ. μονοπυρήνωσης. ο ιός βρίσκεται στον αέρα και εκδηλώνεται όταν βρει "πρόσφορο έδαφος".

Link to comment
Share on other sites

Εδω αναφερει πιο μεγαλο διαστημα

 

Από τη στιγμή της μόλυνσης, τα συμπτώματα κάνουν την εμφάνισή τους περίπου τέσσερις εβδομάδες μετά

 

http://www.entgr.com/mononucleosis.htm

 

Εμένα μου είπαν ότι μπορεί και κάνα 2μήνες

Link to comment
Share on other sites

και εγω την περασα στα 18. δεν ειναι τιποτα σοβαρο μονο ξεκουρασει θελει αλλα απολυτη ομως. μετα ημουν για αρκετο καιρο χαλια δηλαδη συνεχεια κουρασμενη και δεν εβγαιναν καλες οι εξετασεις αιματος. ομως δεν υπαρχει λογως ανησυχιας ειναι συχνη παθηση αν και δεν την εχω ακουσει σε τοσο μικρο παιδακι. συνηθως την συναντας στους εφηβους.

περαστικουλια σας!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου είπαν ότι μπορεί και κάνα 2μήνες

 

Το διαβασα και αυτο...Εμενα μου ειχαν πει 2-3 εβδ πριν...Στο λινκ που δινω πιοπανω..λεει 4 εβδ..και μετα σ ενα αλλο βρηκα απο 4-8 εβδ...

 

Το θεμα ειναι παντως οτι δεν κολλησατε στον παιδικο...και οτι το ειχατε πολυ πριν ξεκινησει...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω την περασα στα 15... εγω ακουσα οτι τη λενε και ασθενια του φιλιου, αλλα οτι κυκλοφορει και στον αερα... τωρα εγω απο φιλι δεν την ειχα παθει τοτε σιγουρα...

εγω ημουν επι 1 μηνα με 40ρια, το στομα ολο πληγες μεσα, πρησμενες αμυγδαλες, δεν μπορουσα να φαω τιποτα... και το γαλα με ποναγε... αντε καμια κομποστα στο τσακιρ κεφι... εχασα και 5 κιλα... κιτρινη σαν το λεμονι, και κλεισμενα τα ματια...

κανη και γρηγορη αναρρωση στο μικρακι! λενε οτι τα παιδακια περνανε πιο ελαφρα την φαση του πυρετου και δεν ειναι "κομματια" οπως εμεις... δεν εχω ακουσει για τη συγκεκριμενη αρρωστια σε τοσο μικρακι, παντως να το περασετε οσο πιο ελαφρυα και ανωδυνα γινεται!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα και αυτο...Εμενα μου ειχαν πει 2-3 εβδ πριν...Στο λινκ που δινω πιοπανω..λεει 4 εβδ..και μετα σ ενα αλλο βρηκα απο 4-8 εβδ...

 

Το θεμα ειναι παντως οτι δεν κολλησατε στον παιδικο...και οτι το ειχατε πολυ πριν ξεκινησει...

Δυστυχως τα αποτελεσματα λενε πως απο τον παιδικο το πήραμε και μάλιστα ευτύχως είναι τύπου λοιμώδης μονοπυρήνωση ότι αυτό σημαίνει γιατί μόλις τώρα μίλησα με το νοσοκομείο.Το πρόβλημα μου έιναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω τώρα με την μικρή .Θα συνεχίσει παιδικό και άν ναι που στον ίδιο και αν έχουμε και αλλά μετά.Γιατί αλλό τα κρυωματα και οι ιώσεις και άλλο οι λοιμώξεις.:oops:Στο σπίτι που να βρώ τελευταία ώρα γυναίκα και με τι χρηματικό ποσό???Ζώ ένα δράμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kαι εμενα ο γιος μου που ειναι 2χρ εδειξαν οι εξετασεις μετα απο 7 μερες πυρετο 39+ λοιμωδη μονοπυρήνωση!το μικρο δεν τρωει τιποτα!μονο γαλα πινει κι εχει πολυ γκρίνια!μετα απο ποσο καιρό στείλατε τα παιδια στο παιδικο?

επιπλεον κάνω προσπαθειες για να μεινω έγκυος, υπαρχει καποιο προβλημα αν τελίκα ειμαι εγκυος και κολλήσω κι εγώ?

Nefelirene εσεις ποτε γυρίσατε παιδικο?εχω αγχωθεί με αυτα που διαβάζω!εκανε 1,5 μήνα να προσαρμοστεί και τώρα πάλι απ την αρχη?

τελος πάντων το σημαντικό είναι να γίνει καλά το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

kαι εμενα ο γιος μου που ειναι 2χρ εδειξαν οι εξετασεις μετα απο 7 μερες πυρετο 39+ λοιμωδη μονοπυρήνωση!το μικρο δεν τρωει τιποτα!μονο γαλα πινει κι εχει πολυ γκρίνια!μετα απο ποσο καιρό στείλατε τα παιδια στο παιδικο?

επιπλεον κάνω προσπαθειες για να μεινω έγκυος, υπαρχει καποιο προβλημα αν τελίκα ειμαι εγκυος και κολλήσω κι εγώ?

Nefelirene εσεις ποτε γυρίσατε παιδικο?εχω αγχωθεί με αυτα που διαβάζω!εκανε 1,5 μήνα να προσαρμοστεί και τώρα πάλι απ την αρχη?

τελος πάντων το σημαντικό είναι να γίνει καλά το παιδί!

 

Καταρχην να ευχηθω περαστικα σας! Εγω την εχω περασει πολυ μικρη τη λοιμωδη μονοπυρηνωση στα 3 μου.. Δε θυμαμαι και τιποτα φυσικα, η μαμα μου λεει οτι ταλαιπωρηθηκα, αλλα ολα καλα! Θελω να σταθω στο θεμα της εγκυμοσυνης και να σου πω οτι οπως ολες οι παιδικες αρρωστιες, ετσι και η λοιμωδης μονοπυρηνωση δημιουργουν προβληματα στην εγκυμοσυνη αν κολλησει η μαμα η το εμβρυο... Δε θελω να σε τρομαξω, αλλα οταν την περασα εγω η μαμα μου ηταν εγκυος και κολλησε το εμβρυο χωρις να κολλησει η μαμα μου και δυστυχως το εχασε το εμβρυακι... Η μαμα μου δεν το ηξερε (το 1982 οι γυναικες δεν ψαχνονταν και τοσο πολυ) και της στοιχισε πολυ γιατι δεν εκανε κατι για να προστατευτει.... Παραπανω δεν το εχω ψαξει απλα παραθετω την εμπειρια που ειχε η μαμα μου. Ρωτα και τον γυναικολογο σου ή τον παιδιατρο σου παντως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ada9, καλό είναι να ξεχάσεις για λίγο τις προσπάθειες για νέο μωρό μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση του γιου σου γιατί, χωρίς να θέλω να σε φοβίσω, μπορεί και να υποτροπιάσει. όταν είσαι έγκυος και κολλησεις τον ιό έχεις μεγάλες πιθανότητες για αποβολή και εκτός του ό, τι υποβάλλεσαι σε συνεχείς εξετάσεις, πρέπει να ακολουθήσεις και φαρμοκευτική αγωγή. νομίζω ότι κάπου στο forum υπάρχει θέμα για cmv και εγκυμοσύνη - ψάξτο γιατί κάποιες κοπέλες το έχουν και είναι εγκυες και πάνε σε κάποιο νοσοκομείο αν θυμάμαι καλά για εξειδεικευμένες εξετάσεις. πρόσφατα, επειδή είμαι έγκυος ξανά, ο γιατρός μου με έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις του προγεννητικού (όχι όλες) και μέσα σε αυτές είναι και για κυτταρομεγαλοιό - cmv. του είπα ότι την έχω περάσει παλιά - γιατί να την ξανακάνω?- και μου απάντησε ότι πρέπει να δει αν έχω αντισώματα γιατί αν δεν έχω και κολλήσω θα πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε. παραπάνω δεν τον ρώτησα αλλά ευτυχώς οι εξετάσεις έδειξαν ότι έχω αντισώματα και ότι την περασα παλιά. (IGg και IGm νομίζω ότι δείχνουν αν είναι λοίμωξη που κόλλησες τώρα ή την πέρασες παλιά).

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

sofaki νομίζω οτι ειναι αλλο πραγμα η λοιμώδης μονοπυρήνωση και αλλο το CMV ο μεγαλοκυτταροιος οπως τον λένε!αυτόν τον εχω ήδη περάσει και έχω τα αντισώματα!

αν ήταν επικίνδυνος για την εγκυμοσύνη δε θα κάναμε αντίστοιχες εξετάσεις όπως τοξόπλασμα,ερυθρα cmv?

δε ξερω!προς το παρον βέβαια με καιει να γίνει καλά το παιδί γιατί ταλαιπωρείται τόσες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Nefelirene, ο παιδικός δεν φταίει για τη μετάδοση του νοσήματος, το οποίο είναι "λοιμώδες" δηλαδή κολλάει πολύ εύκολα! Εγώ πέρασα μονοπυρήνωση στα 40 και ήμουν επί ένα μήνα κυριολεκτικά σε καραντίνα. Στη δουλειά δεν με ήθελαν γιατί υπήρχαν κοπέλες που ήταν έγκυες!

Περαστικά στο Νεφελάκι που μπήκε τόσο μικρό στα δύσκολα!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
kαι εμενα ο γιος μου που ειναι 2χρ εδειξαν οι εξετασεις μετα απο 7 μερες πυρετο 39+ λοιμωδη μονοπυρήνωση!το μικρο δεν τρωει τιποτα!μονο γαλα πινει κι εχει πολυ γκρίνια!μετα απο ποσο καιρό στείλατε τα παιδια στο παιδικο?

επιπλεον κάνω προσπαθειες για να μεινω έγκυος, υπαρχει καποιο προβλημα αν τελίκα ειμαι εγκυος και κολλήσω κι εγώ?

Nefelirene εσεις ποτε γυρίσατε παιδικο?εχω αγχωθεί με αυτα που διαβάζω!εκανε 1,5 μήνα να προσαρμοστεί και τώρα πάλι απ την αρχη?

τελος πάντων το σημαντικό είναι να γίνει καλά το παιδί!

 

Καλημέρα σας,

 

μετά από ένα δραματικό τριήμερο με 39-40 πυρετό κάναμε αιματολογικές εξετάσεις οι οποίες βγήκαν χάλια και παραπέμπουν σε κάποια σοβαρή λοίμωξη με επικρατέστερη την λοιμώδη μονοπυρήνωση. Επειδή είμασταν στις προσπάθειες για μωρό όλο τον μήνα και τώρα περιμένω να μην...αδιαθετήσω ανησυχώ κι εγώ αν και διάβασα ότι δεν επηρεάχει το κύημα όπως ο CMV. Θα ήθελα όμως να μάθω αν κάνατε ειδικά κάποιες παραπάνω εξετάσεις για να διελευκάνετε αν ήταν όντως μονοπυρήνωση και για τις μανούλες με την ηλικία της δικιάς μου πόσο γρήγορα το ξεπέρασε και αν έχασε κιλά. Εμάς ήδη πίνει μόνο γάλα και με θέλει συνέχεια αγκαλιά. Δεν περπατάει ούτε ένα βήμα. Έτσι έκανα και τα δικά σας παιδιά και για πόσο καιρό? Η γιατρός μας είπε να μην την βγάζουμε έξω και να προσέχουμε να μην αφυδατωθεί και ναμην χρυπήσει την κοιλίτσα της.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

μετά από ένα δραματικό τριήμερο με 39-40 πυρετό κάναμε αιματολογικές εξετάσεις οι οποίες βγήκαν χάλια και παραπέμπουν σε κάποια σοβαρή λοίμωξη με επικρατέστερη την λοιμώδη μονοπυρήνωση. Επειδή είμασταν στις προσπάθειες για μωρό όλο τον μήνα και τώρα περιμένω να μην...αδιαθετήσω ανησυχώ κι εγώ αν και διάβασα ότι δεν επηρεάχει το κύημα όπως ο CMV. Θα ήθελα όμως να μάθω αν κάνατε ειδικά κάποιες παραπάνω εξετάσεις για να διελευκάνετε αν ήταν όντως μονοπυρήνωση και για τις μανούλες με την ηλικία της δικιάς μου πόσο γρήγορα το ξεπέρασε και αν έχασε κιλά. Εμάς ήδη πίνει μόνο γάλα και με θέλει συνέχεια αγκαλιά. Δεν περπατάει ούτε ένα βήμα. Έτσι έκανα και τα δικά σας παιδιά και για πόσο καιρό? Η γιατρός μας είπε να μην την βγάζουμε έξω και να προσέχουμε να μην αφυδατωθεί και ναμην χρυπήσει την κοιλίτσα της.

 

Εμείς δυστυχώς στα αποτελέσματα που μου έστειλαν μετά απο ένα μήνα απο το νοσοκομείο (ελληνικό κράτος σου λέει) μαζί με την λοιμώδη μονοπυρήνωση είχαμε και cmv διπλή δηλ.ίωση .

Εντάξει μετά απο τόσο καιρό υπάρχουν φάσεις που η μικρή είναι καλά και φάσεις που δυστυχώς είναι χάλια :?Επικρατούν αυτές ξαναγυρίσαμε μετά απο μια εβδομάδα περίπου στον παιδικό και απο τότε σχεδόν μια -δύο μέρες την εβδομάδα μέναμε σπίτι εξαιτίας πυρετικού κύματος όπως λέει και ο γιατρός μας και γενικά η μικρή μας είναι κάτω απο το όριο της ανάπτυξης δηλ.απο τον Αυγουστο έχει πάρει σχεδόν μόνο μισό κιλό και 1,5 πόντο οπότε προσπαθούμε να την ταίζουμε φρούτα και ενίοτε την μπουκώνω και με φαγητό και το βράδυ.

Απλά είναι ¨ευαίσθητη ¨και τσίμπαει συνεχώς ιώσεις πχ.γαστρεντερίτιδα την οπόια την πέρασε στο πόδι αλλά επειδή μου τα μεταδίδει όλα εγώ την πέρασα στο νοσοκομείο.:-(

Link to comment
Share on other sites

Mά καλά μπορείς να μου πεις πώς γίνεται να κόλλησε συγχρόνως και τα δύο? Μάλλον δεν μπορούσαν να πουν ποιό από τα 2 γιατί έχουν παρόμοια συμπτώματα και σου είπαν ότι τα πέρασε συγχρόνως. Σας έδωσαν καμία αγωγή, σας είπαν όπως εμάς να προσέχει να μην χτυπήσει στην κοιλιά και να μην πολυβγαίνει έξω γιατί είναι επιρρεπής να κολλήσει πιο εύκολα κι άλλες ιώσεις?

Για τα κιλά και το ύψος να μην ανησυχείς γιατί κι εμένα από την ηλικία της δικιάς σου και δώθε παίρνει ζήτημα μισό κιλό ανά εξάμηνο και οι πόντοι φυσικά μειώνονται. Είναι 26,5 μηνών και είναι 12,5 κιλά τα οποία πάνε και 12,1 αν δεν φάμε καμία μέρα. Ύψος είχε τον Α'υγουστο 2 χρονών 90 πόντους.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

άσχημο πράγμα η λοιμώδης μονοπυρήνωση...την είχα περασει στο στρατό και με είχε διαλύσει. 3 βδομάδες νοσοκομείο, μαζί με αμυγδαλίτιδα, και μετά 1 μήνα έλεγχο τις τρανσαμινάσες. η μεγάλη εξάντληση είναι σύμπτωμα της αρρώστιας. Απ ότι μου είχαν πει ο υψηλός πυρετός δεν ήταν από την μνοπυρήνωση αλλά από την αμυγδαλίτιδα. Η μονοπυρήνωση κάνει μόνιμα δέκατα (για 3 βδομάδες είχα συνέχεια-κυριολεκτώ- πάνω από 37,5)

Link to comment
Share on other sites

Mά καλά μπορείς να μου πεις πώς γίνεται να κόλλησε συγχρόνως και τα δύο? Μάλλον δεν μπορούσαν να πουν ποιό από τα 2 γιατί έχουν παρόμοια συμπτώματα και σου είπαν ότι τα πέρασε συγχρόνως. Σας έδωσαν καμία αγωγή, σας είπαν όπως εμάς να προσέχει να μην χτυπήσει στην κοιλιά και να μην πολυβγαίνει έξω γιατί είναι επιρρεπής να κολλήσει πιο εύκολα κι άλλες ιώσεις?

Για τα κιλά και το ύψος να μην ανησυχείς γιατί κι εμένα από την ηλικία της δικιάς σου και δώθε παίρνει ζήτημα μισό κιλό ανά εξάμηνο και οι πόντοι φυσικά μειώνονται. Είναι 26,5 μηνών και είναι 12,5 κιλά τα οποία πάνε και 12,1 αν δεν φάμε καμία μέρα. Ύψος είχε τον Α'υγουστο 2 χρονών 90 πόντους.

 

Οχι και τις 2 αφού τα αποτελέσματα μου τα έστειλαν αναλυτικά και τα κράτησε και ο γιατρός .Εμείς τις πρώτες μέρες είμασταν σε καραντίνά ούτε ερχόντουσταν ουτε πηγαίναμε πουθενά οπότε :-(και ναι η μικρή για πολύ καιρό είχε δέκατα και κατα διαστήματα είπαμε έχει πυρετικά ξεσπάσματα τώρα έχει ωτίτιδα .Ειναι 11κιλά και νομίζω 88εκατοστα:?

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σας!! μην ανησυχεις ειναι αυτοανοση ασθενεια την περασε κ η κορη μου περισυ υπομονη θελει γιατι σε αυτη την ηλικια δεν καταλαβενουν να κατσουν σε μια μερια κ ολη μερα τρεχουν ,, να προσεχεισ να μην χτυπησει στην κοιλιτσα της, ολα θα πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας ειμαι καινουργια στο forum και σε απογνωση. ογιος μου ειναι 3 χρονων εχθες εκανε δυο φορες πυρετο μεχρι 39 αλλα σημερα δεν μπορουσε να γυρισει το κεφαλι του. ηρθε ο γιατρος και μας ειπε οτι εχει η μια κοινη ιωση η λοιμωδη μονοπυρηνωση (λογω πρησμενων λεμφαδενων κλεινει προς το δευτερο) εγω πανικοβληθηκα γιατι ξερω περιπτωσεις με πρησμενο σπληνα, αλλα το αγορακι μου δεν εχει διογκωμενο σπληνα.ζητησα να κανουμε εξετασεις αλλα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται γιατι την περναει σαν απλη ιωση και απο τη στιγμη που ειναι απυρετος δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. η κορη μου ειναι 3 μηνων και τη θηλαζω αποκλειστικα.υπαρχει περιπτωση να κολλησει η να κολλησω εγω και να της το μεταδωσω μεσω θηλασμου? ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...