Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους νομίζω πως έχω αναλύσει εκτενέστερα το τι έφταιγε πιο πάνω....!!

Χαίρομαι που σε βοήθησα panandrea σου εύχομαι πολλά ψωμάκια και να μην προλαβαίνεις να τα δεις! χεχε αντέ και ότι μπορούμε ο καθένας να λέμε και τις εμπειρίες δοκιμές μας.

Link to comment
Share on other sites

ααα σορρυ γράψε λάθος υποθέτω ότι πρέπει να έκανε πρόσμιξη με άσπρο γιατί νομίζω οτι μόνο ολικής δεν βγαίνει αλλά και πάλι δεν ξέρω τι θα βγει αν βάλεις μόνο ολικής ίσως βγει πιο συμπυκνωμένο σε ύφη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν πειράζει. Έχω πολύ καιρό που σκέφτομαι τι ψωμί δίνω στα παιδιά . τώρα θα ζυμώσω λίγο να κάνω τυρόψωμο. Με πείσατε και θα αρχίσω έρευνας αγοράς για αρτοπαρασκευαστή. καλημέρα...

Link to comment
Share on other sites

μήπως γνωρίζει καμία σας αν ο αρτοπαρασκευαστής καταναλώνει πολύ ρεύμα?

Εγώ τον χρησιμοποιώ από τα Χριστούγεννα μέρα παρα μέρα

και έκτοτε ο λογαριασμός μας στη ΔΕΗ είναι στα ύψη.

Δεν ξέρω αν φταίει ο αρτοπαρασκευαστής ή όλα τα άλλα (πλυντήρια, φούρνος, θερμοσίφωνας) γιαυτό και θέτω την ερώτηση.

Εσεις που τον χρησιμοποιήτε συστηματικά μήνες τώρα παρατηρήσατε κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Για το ρευμα δεν γνωριζω, γιατι τον χρησιμοποιω μολις 2 μηνες. Παντως δεν πρεπει να καταναλωνει υπερβολικο ρευμα γιατι μονο στη φαση ζυμωματος και ψησιματος λογικα θα δουλευει με πληρη ισχυ(περιπου μιαμιση ωρα). Αρα αντε να καταναλωνει ενα κιλοβατ.

Αν το συγκρινεις με τον κανονικο σου φουρνο και το μιξερ σου, σιγουρα πολυ λιγοτερο καναναλωνει ο αρτοπαρασκευαστης.

Να πω για ενα αλλο θεμα. Μεχρι τωρα στο ψωμι που εφτιαχνα, εβαλα μιγμα αλευριου για ψωμι μυλων Αγ. Γεωργιου και εβαζα και περιπου 50 γραμ. καλαμποκαλευρο. Το ψωμι ειχε πιο ομορφο χρωμα και πιο ωραια γευση ομως παντα μου καθονταν στην πανω πλευρα. Πειραματιζομουν με την ποσοτητα του νερου και της μαγιας , αλλα παντα συνεβαινε το ιδιο. Χτες δεν εβαλα καλαμποκαλευρο για να δοκιμασω και τελικα βγηκε η φραντζολα σωστα φουσκωμενη. Το προβλημα λοιπον οφειλεται στο καλαμποκαλευρο επειδη αυτο το αλευρι δεν εχει γλουτενη και ετσι δεν διογκωνεται. Ξερει κανεις πως μπορω να το χρησιμοποιω χωρις να εχω τετοια προβληματα?

Και κατι αλλο. Φτιαχνει κανεις ψωμι βαζοντας τον αρτοπαρασκευαστη να ξεκινησει τη νυχτα, χωρις επιτηρηση? Αισθανομαι οτι το αποτελεσμα δεν θα ειναι το αναμενομενο αφου στην αρχη παντα χρειαζεται με μια σπατουλα να βοηθησεις τα υλικα να ξεκολησουν απο τα τοιχωματα, και παντα ελεγχεις μηπως χρειαζεται λιγο αλευρι παραπανω.

Γραψτε την εμπειρια σας...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε εναν που το πηραμε απο το ιντερνετ δε θυμαμαι μαρκα αλλα ηταν πιο φτηνος απο τον Izzy και εχει προγραμματα φαστ και σουπερ φαστ (χαχαχαχα φερυ θυμιζει) ομως εχω την εντυπωση οτι αυτα ειναι για τα ετοιμα μιγματα για ψωμι που δεν εχω δει στο σουπερ μαρκετ και να σας πω την αληθεια δε με καιει να τα δοκιμασω κιολας διοτι η ιδεα ειναι να αποφυγουμε τα αχρηστα συντηρητικα, τα ετοιμα μιγματα μου φαινονται υποπτα....

ΤΟ ΨΩΜΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΧΟΥΖΟΥΡΙ ΤΟΥ δλδ ναι οι 3 ωρες ειναι αναγκαιες για να γινει σιγα σιγα και καλα το ζυμωμα και το ζησιμο, γιατι νομιζετε το ωησιμο σε παραδοσιακο ξυλινο φουρνο ειναι καλυτερο? σε ξυλινο φουρνο ή το καις ή το κανεις σιγα σιγα το ψωμακι,,,, το οποιο θελει να αναπνεει,,,

2η διευκρινηση εκτος απο τον kenwood με αερα ολοι οι αλλοι ψηνουν με τον ιδιο τροπο, ητοι απλα μερικοι εχουν χρονοκαθυστερηση ειτε οχι, και διαφορες επιλογες στο βαρος, ,,, Εμεις εχουμε απλο και δεν εβαλα ποτε την καθυστερηση γιατι ειμαστε λιχουδηδες και καθομαστε μεχρι να ψηθει για να φαμε φρεσκο χωμακι (που δε κανει)

Κορα χρησιμοποιουμε το μεσαιο και βαρος παντα το περισσοτερο χιχιιιι τεσπα

3η διευκρινηση. αν αφησετε να κρυωσει μεσα στο φουρνο με κλειστο το καπακι γινεται ευκαμπτη η κορα, δνε ειναι ασκημο,,, απλα κριτσανιστη γινεται οταν το βγαλεις αμεσως (οποτε και γλυστραει ευκολα εξω απο τον αναδευτηρα,,, επισης στην πισω πλευρα του καδου εχει ενα παγμα σαν κλεισδι , αν το κινησετε δεξια αριστερα βοηθα να βγει ο αναδευτηρας).

Κεηκ καναμε και τσουρεκια απλα η συνταγη ηταν λιγο αγλυκη για τα γουστα μου κατα τα αλλα μας βγηκε με ινες κανονικοτατα, Το μυστικο ειναι σε πρωτη φαση πρωτα να κανεις καναδυο φορες την συνταγη οπως λεει το βιβλιο (μπορειετε να κατεβασετε απο το ιντερνετ το βιβλιο συνταγων της kenwood με καμμια 30σελιδες συνταγες) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ,, πχ εμεις βαζουμε οπως και αλλοι φρεσκο γαλα, απλά αφαιρουμε την ιδια ποσοτητα απο το νερο.

Μυστικο που το ξαναακουσα εδω και το επιβεβαιωνω,, αναλογα με το αλευρι θα εχετε και αποτελεσματα περιαματιστειτε με τα αλευρια (σκληρα) και με μικροποσοτητες,, οι παλιες λεγανε οσο αλευρι σθκωσει,, κατι ξερανε

 

ΣΟΣ προσπαθω να βρω συνταγη με προζυμι. προς το παρον περιαματιζομαι και με βριζουν , πεταω στα κρυφα τις αναπαναβατες αηδιες που κανω γιατι αρχισαν να μη θελουν το ψωμι μου, το βλεπουν με δυσπιστια καθε φορα, πλεον.

Θα δοκιμασω να το ζυμωσω (στο μηχανημα φυσικα) και να το αφησω ολο το βραδυ να φουσκωσει πριν το ψησω,,,,,, ακουω ιδεες ή τσεκαρισμενη συνταγη !

 

ΙΔΕΑ με το παντεσπανι κανει καταπληκτικη τουρτα γιατι εχει βολικο σχημα,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Για ψωμί με προζύμι ακολούθω αυτές τις οδηγίες και πάντα μου βγαίνει πολύ καλό:

Προζύμι

Τι συμβαίνει ακριβώς με το προζύμι; Είναι διαδικασία να φτιαχτεί, αλλά αξίζει τον κόπο. Για ψωμί που φτιάχνεται με 1 κιλό αλεύρι πρέπει να γίνουν τα εξής:

 

Ζυμώνετε ½ ποτήρι άσπρο σκληρό αλεύρι με χλιαρό νερό και φτιάχνετε ένα μικρό ελαστικό ζυμαράκι. Το βάζετε σε ένα μπολ και το σκεπάζετε με μια καθαρή πετσέτα. Την επόμενη μέρα προσθέτετε λίγο ακόμα αλεύρι και λίγο νερό και ξαναζυμώνετε το ζυμαράκι. Επαναλαμβάνετε το ίδιο πράγμα επί 3 μέρες. Μόλις φουσκώσει και σχηματίσει πολλές τρυπίτσες, σημαίνει πως το προζύμι είναι έτοιμο.

Αν βιάζεστε και δεν μπορείτε να περιμένετε τόσες μέρες, διαλύετε 10 γρ. νωπή μαγιά με 100-150 γρ. νερό και προσθέτετε λίγο άσπρο αλεύρι, τόσο όσο χρειάζεται για να γίνει το μείγμα χυλός. Το αφήνετε 4 ώρες σε ζεστό μέρος και μετά το χρησιμοποιείτε.

 

Κάθε φορά που φτιάχνετε ψωμί με προζύμι, να κρατάτε μια μικρή ποσότητα από το ζυμάρι, την οποία θα χρησιμοποιήσετε ως προζύμι την επόμενη φορά. Το ζυμάρι αυτό το τοποθετήτε σε ένα γυάλινο δοχείο. Στον πάτο βάζετε λίγο λάδι και λίγο αλάτι, από πάνω το προζύμι και από πάνω πάλι λίγο λάδι, για να μην ξεραθεί.

Το διατηρείτε εντός ψυγείου για 10-15 μέρες. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να διατηρηθεί το προζύμι. Μπορείτε να το βάλετε σε πήλινο δοχείο και να το καλύψετε με μπόλικο αλεύρι (εκτός ψυγείου) ή να το σκεπάσετε απλώς με μια μεμβράνη. Και με τους δύο αυτούς τρόπους το προζύμι ξεραίνεται ελαφρώς και πρέπει να μείνει σε χλιαρό νερό για λίγη ώρα μέχρι να μαλακώσει πριν το αναπιάσετε.

 

Ένας άλλος πιο εύκολος τρόπος είναι να φτιάξετε ψωμί με μαγιά κανονικά την πρώτη φορά και να κρατήσετε λίγο από τη ζύμη. Μετά από μερικές μέρες είναι έτοιμο προζύμι για να το χρησιμοποιήσετε.

 

ΠΩΣ ΑΝΑΠΙΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΖΥΜΙ

Για να φτιάξουμε ψωμί με προζύμι κάνουμε το εξής: Βάζετε το προζύμι με λίγο χλιαρό νερό να διαλυθεί. Προσθέτετε λίγο αλεύρι μέχρι να γίνει ένας παχύς χυλός. Το αφήνετε σε ζεστό μέρος για όλο το βράδυ και το πρωί συνεχίζετε το ζύμωμα κανονικά με όλα τα υπόλοιπα υλικά (η διαδικασία αυτή λέγεται ανάπιασμα)

 

πηγή:http://www.sintagespareas.gr/simboules/psomi/psomi-me-prozimi.html

 

Οταν βάζω τα υλικά στον αρτοπαρασκευαστή

το μπαλάκι με το προζύμι που το αραιώνω με χλιαρό νεράκι το υπολογίζω στη ποσότητα του νερού. Στο πρώτο ζύμωμα ανοίγω το καπάκι και κοιτάζω αν η ζύμη μου θέλει συμπλήρωμα (νερό ή αλεύρι) και προσθέτω αναλόγως.

Όσες φορές το έκανα μου πέτυχε αλλά στην αρχή είναι λίγο παίδεμα μέχρι να υπολογίσεις σωστά τις ποσότητες νερού και αλευριού.

Σε ότι αφορά τις ποσότητες καλαμποκάλευρου θα συμφωνήσω. Είναι βαρύ αλεύρι γιαυτό και ξεκινάς πάντα με πολύ μικρές ποσότητες 10 και 20 γρ.

Για τα έτοιμα μείγματα επίσης συμφωνώ με την φίλη πιο πάνω. Είναι κρίμα εφόσον φτιάχνεις εσύ το ψωμάκι σας να χρησιμοποιείς αυτά τα προιόντα που σίγουρα τα έχουν τα συντηρητικά τους, πάντως τα έχω δοκιμάσει και φτιάχνουν πολύ καλά ψωμιά ειδικά το smart mix των μύλων Αγ. Γεωργιου και το τσιαπάτα απο τα λιντλ.

Και σε ότι αφορά την χρονοκαθυστέρηση.....

προσωπικά πλεον ούτε πλυντήριο δεν βάζω και να λείπω από το σπίτι ή να κοιμηθώ.... πόσο μάλλον τον αρτοπαρασκευαστή. Δεν ξέρω αλλά φοβάμαι πάρα πολύ αυτό που λέμε την κακιά στιγμή.

Και ειδικά στον αρτοπαρασκευαστή όταν κάνουμε μια συνταγή για πρώτη φορα ποτέ δεν τον αφήνουμε από τα μάτια μας, ειδικά στο στάδιο φουσκώματος, ενέχει ο κίνδυνος της υπερχειλησης.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να γράψω και συμπληρώνω μια υπολογισμένη -δοκιμασμενη- συνταγή που έχω για ψωμί με προζύμι (το αγαπημένο ψωμάκι του άνδρα μου)

270γρ νερό

20γρ λαδι

70γρ προζύμι

10 γρ αλάτι

10γρ ζάχαρη

480γρ αλεύρι

20γρ καλαμποκάλευρο

10γρ. μαγιά της μπύρας φρέσκια

 

Ελπίζω να βοήθησα και ότι απορία έχεις στη διάθεση σου

Καλη επιτυχία

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, αλλα πραγματι δε καταλαβα και πολλα πραγματα για το πως; κανουμε ψωμι με προζυμι, δλδ μετα που θα πιασουμε το προζυμι τι ακριβξς κανουμε, αν μπορεις να το κανεις stupid simple θα ημουν ευγνωμων. Το άλλο είναι ΄τοι θελω ψωμι με προζυμι, αν ειναι να βαλω και μαγι αμεσα τοτε ποιο το νοημα του προζυμιου?

θελω συνταγη χωρις ζαχαρη, με προζυμι, οπως στα παλια χρονια, πλζ γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα γραψω για το προζυμι. Μου φαινεται εξαιρετικα πολυπλοκο ολο αυτο.

Θα πω μονο στις φιλες και φιλους που εχουν τον Ronson οτι ως προγραμμα για το λευκο ψωμι 500 gr χρησιμοποιω το προγραμμα 1, αλλα βαζω ως βαρος 2Lb και ως χρωμα κορας το medium. Ετσι προκυπτει χρονος ψησιματος 3ωρες και 10 λεπτα. Το ψωμι βγαινει καλα ψημενο και με κορα ξεροψημενη.

Τα γραφω αυτα σε αντιδιαστολη με τη φιλη που χρησιμοποιει το προγραμμα με το 2 ωρες και 50 λεπτα και μετα το ψηνει ξανα αλλη μια ωρα.

Ο καθενας προφανως με το δικο του γουστο, απλα αναφερω τη δικη μου επιλογη, μηπως ειναι πιο βολικη για καποιον αλλον...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω τόσο πολύ akamatra.

Τελικά όπως είπε η tiffgraf, στην συνταγή μου (από το βιβλιαράκι του κατασκευαστή) έφταιγε η αναλογία στερεών υγρών. Έβαζα πολύ νερό (350ml) σε λίγο αλεύρι (270gr). Η αναλογία που χρησιμοποιώ τώρα είναι 300ml νερό / 500ml αλεύρι. Ακόμα και μόνο με αλεύρι ολικής άλεσης χωρίς ανάμιξη με αλεύρι άλλου τύπου, το ψωμί φουσκώνει κανονικότατα και μένει αφράτο για μέρες. Φυσικά καταναλώθηκε σε 2 μέρες, αλλά κράτησα μια φέτα για τεστ 5 μέρες και ήταν μια χαρά.

Κορίτσια για να φτιάχνω εγώ ψωμί με αρτοπαρασκευαστή σημαίνει ότι είναι πολύ εύκολο. Προσπαθήστε το με τα δικά σας αγνά υλικά και θα με θυμηθείτε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους χαίρομαι που τελικά τα κατάφερες panandreas και έμαθα και εγώ ότι φουσκώνει μια χαρά το ψωμάκι σου. Εγώ τώρα κάνω πειράματα στην αναλογία του αλευριού άσπρου και κίτρινου έχω δοκιμάσει μισό μισό δηλ. 250/250 και βγήκε νόστιμο μεν αλλά η υφή του τριβόταν μετά δοκίμασα όλο κίτρινο και βγήκε τέλεια η υφή του αλλά δεν φούσκωσε μέχρι απάνω ωστόσο ήταν αρκετά βαρύ και νόστιμο και χτες δοκίμασα 150 άσπρο/ 350 κίτρινο φούσκωσε πιο πολύ τώρα για την υφή του θα σας πω μόλις το φάμε! καλές δοκιμές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους χρειάζομαι και εγώ την βοήθεια σας και μάλιστα επείγομαι χεχε συνέβη το εξής ενώ είχα ξεκινήσει να φτιάχνω ψωμί στον αρτοπαρασκευαστή ολοκλήρωσε την διαδικασία ζυμώματος και την στιγμή που θα άρχιζε το ψήσιμο τότε έγινε διακοπή ρεύματος για μερικές ώρες με αποτέλεσμα τώρα η ζύμη να έχει φουσκώσει και εδώ τίθεται το ερώτημα μου τι πρέπει να κάνω τώρα να βάλω να ψηθεί ή να ξαναβάλω το πρόγραμμα του αρτοπαρασκευαστή μου από την αρχή ώστε να ξαναζημωθεί και να ψηθεί για 2 ώρες όσες απέμειναν μετά την διακοπή ρεύματος ώστε να γίνει σωστά. Αν βάλω να ξαναζημωθεί πειράζει τώρα η ζύμη έχει φουσκώσει αρκετά αφού πέρασαν πολλές ώρες από την διακοπή όσοι γνωρίζετε απαντήστε άμεσα γιατί πρέπει να φτιάξω ψωμάκι! Ευχαριστώ όλους όσους απαντήσουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ημαρτον δε αντεχω αλλο, εχω παρει τον izzy κανω 2-3 φορες ψωμι και μετα μου εκανε το εξης: μονο ζυμωνε και εψηνε ταυτοχρονα με το ζυμωμα ασε που μολις τον ανοιγες αρχιζε απο μονος του.. τον παμε πισω δινουν αλλο τον εχω τωρα 1 εβδομαδα, κανω 1 φορα ψωμι ολα οκ, παω εχθες δευτερη και ξαφνικα σταματησε το προγραμα σα να ειχε τελειωσει , νομιζα οτι το πατησε ο γιος μου και λεω οκ ... κανω τωρα παλι ψωμακι και τσουπ σταματαει παλι το προγραμμα... ολα τα χαλασμενα σε μενα?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλημερα...εχω παρει και εγω τον Kenwood 350 αλλα δε μπορεσα να βγαλω ακρη με τις συνταγες στο βιβλιαρακι.αλλα ουτε και απο εδω μεσα ξεκαθαρα δε μπορεσα να επιλεξω ωστε να κανω ενα λευκο καλο ψωμι.μπορειτε σας παρακαλω να αναφερετε αναλυτικα τα υλικα?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου νενακι!!

 

εγω εχω καταληξει στη εξης συνταγη:

 

1κ αλευρι ζυμωτο μυλοι αγ.γεωργιου

1 φακ μαγια ξερη

1 1/2 ποτηρι νερο

1/2 ποτηρι λαδι

1 κ.γ. ζαχαρη

1 κ.γ αλατι

 

ο δικος μου εχει μεγαλο καδο ομως, αν εχεις πιο μικρο βαλε μισα... εμενα βγαινει πολυ νοστημο!! καλη επιτυχια κοριτσακι!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kala k emena prosthetei k gala se skoni stin suntagi alla de to bazw.loipon auta pou bazw einai nero 245 ml ladi 1 koutalia tis soupas apo tous dosometrites. alati 1 koutalaki tou glukou zaxari 2 koutalakia tou glukou aleuri 100 gr gia oles tis xriseis k 250 kitrino aleuri magia kseri 1 koutalaki tou glukou. ta bazw k de kanw tipota apolutws meta.apla to psinw epipleon 40 lepta.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα ενδιαφερον... δλδ βαζεις πιο πολυ κιτρινο αλευρι απο ασπρο... δεν εχω φτιαξει με κιτρινο θα δοκιμασω... κανε μου την χαρη βρε νενακι ή (οποια κοπελλα μπορει) και ριξε μια ματια μηπως γραφει καμια συνταγη για ψωμι πολυτελειας ειναι το αγαπημενο του αντρα μου και δεν εχω βρει πουθενα συνταγη...

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι βαζω κιτρινο γιατι θελω να μοιαζει με το χειροποιητο που αγοραζω.ειδα στις συνταγες κ πολυτελειας δεν γραφει ,εκτος αν το γραφει διαφορετικα.παντως στα προγραμματα ψησιματος εκει που μου λεει να κανω την παραπανω συνταγη ειναι για πολυτελειας.δε ξερω τι να πω.εμενα μου αρεσε πολυ το ψωμι, ενω ο αντρας μου του φανηκε σαν βρεγμενο (ο θεος και η ψυχη του) ισως επειδη το εφαγε ζεστο.παντως μετα 3 μερες δε τριβοταν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...